NEEM Nl IN BUK Bouw Rotterdamse metro vordert WEST-DUITSW NIET IN GEALLIEERD STELSEL VAN KERNBEWAPENING In Hoogeveen werd wit nog aanzienlijk witter Vrouwelijke burgemeester van Ukkel: Leuk werk Forensenplaats „Waarneemster" voor minister Van Offelen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 28 april 1966 ENGELSE MINISTER DOOR LINKSE LABOUR- LEDEN UITGEJOUWD VOETBAL EINDWEDSTRIJDEN EUROPACUP OP DE NEDERL. BEELDBUIS O.-Duitsland—Zweden 4—1 DE SPORTTOTO VOOR AFWISSELING IN HET MENU I Brommer door trein gegrepen: twee doden Binnenkort meer staatsloten Bij aanrijding gedood V.N.-VLIEGTUIG BIJ GAZA VERONGELUKT Ontploffing in Amerikaanse kruitfabriek WAARNEMINGEN UIT DE RUIMTE NIEUW ANTI-GRIEP VACCIN Mexicaanse studenten verjagen rector Duizenden studenten van de nationale universiteit in Mexico hebben dinsdagavond de univer siteitsgebouwen bezet en de rec tor, dr. Ignacio Chavez, tot af treden gedwongen en van het terrein van de universiteit ge jaagd. Het hoofd van de rechts kundige faculteit, dr. Cesar Sapulveda, onderging hetzelfde lot. Aan de universiteit studeren ongeveer 85.000 studenten. Foto: Het zo goed als voltooide I metro-station Stadhuis. De metro, die het centrum van Rotterdam-Noord met het cen trum van Rotterdam-Zuid zal gaan verbinden, zal lopen van het ondergrondse station Cen- traal-station gelegen bij het hoofdstation van de N. S. naar het station Zuidplein in Rotter- dam-Zuid, dat bovengronds is aangelegd. De metro zal n.l. na het onder gronds passeren van de rivier in Rotterdam-Zuid overgaan in een bovengrondse spoorbaan op een doorlopend viadukt, dat loopt tot het eindstation in dat stads deel. De totale afstand tussen de beide eindstations bedraagt ruim 5 km. Van het Centraal-station tot de Nieuwe Maas ruim 2 km, de afstand onder de rivier 1 km, en de verhoogde rijbaan in Rot terdam-Zuid zal ruim 2 km lang zijn. De tunnel is onder het hart van de stad aangelegd op een diepte van 8 a 9 meter, terwijl 't rivierkruisende gedeelte op een diepte van 17,5 meter zal liggen. In het noordelijke stadsdeel zullen vier (ondergrondse) sta tions worden gebouwd (Cen traal-station, Stadhuis, Beurs en Leuvehaven) en in het zuidelijke deel drie (bovengronds), t.w. Rijnhaven, Maashaven en Zuid plein. In verband met de lengte van de perrons zullen maximaal vier rijtuigen aan elkaar worden gekoppeld die dan samen een capaciteit zullen hebben van 1000 passagiers. Er zal gereden worden met een snelheid van 60 km per uur. De New York Times heeft woensdag gemeld dat de rege- ring-Johnson West-Duitsland zal verzoeken het deelgenootschap in een geallieerd stelsel van kern bewapening voor onbepaalde tijd te laten varen en genoegen te nemen met een ruimere mate van medezeggenschap in de kern strategie. Dit besluit stoelt volgens het blad op de mening dat zelfs in- van kernwapens aan West-Duits- directe terbeschikkingstelling land een verdere splitsing van de NAVO tot gevolg zal hebben en de kwijnende politieke eenheid in Europa weinig goed zal doen. Plannen om enkele bestaande kernwapens in een geallieerde kernmacht te doen opgaan wa ren verscheidene maanden ge leden in de ijskast gestopt. Frankrijks terugtrekking uit de NAVO bracht ze echter weer in de belangstelling. Op het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken hul digde een krachtige groep het standpunt dat Frankrijks hou ding uitvoering van het project mogelijk maakte.. De vroegere minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, wist minister Rusk er echter toe te brengen het plan te laten schieten. „Daarom zullen de Westduit- Linkse labourleden hebben de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, uitge jouwd, toen hij in het lagerhuis de Amerikaanse bomaanvallen op doelen dicht bij Hanoi verde digde. Het rumoer ontstond na de verklaring van Stewart, dat de Amerikaanse aanvallen uit mili taire noodzaak geschieden en dat de Amerikaanse regering dit dui delijk had gemaakt. Eerder had premier Wilson verklaard, dat de omstreden Amerikaanse luchtaanvallen in Noord-Vietnam beperkt zijn tot raketbases, waarvan op Ameri kaanse toestellen wordt gevuurd. Volgens Wilson was er geen ver andering in de Amerikaanse po litiek gekomen. Linkse labourleden hadden een eerder al kritiek uitgeoefend op de steun die de Britse regering blijft geven aan de Amerikaanse politiek in Vietnam. In februari heeft de Britse re gering laten weten dat zij de Amerikaanse regering niet zou kunnen blijven steunen als deze opdracht zou geven tot luchtaan vallen op Hanoi zelf of de Noord- vietnamese havenstad Haiphong, sers zich tevreden moeten stel len met het lidmaatschap van een nieuw raadgevend orgaan inzake kernaangelegenheden, dat zij tot dusver als onvoldoende vervanging voor deelname aan het verdedigingsstelsel met kern wapens hebben betiteld", aldus het blad. Nadat overeenstemming met de vier betrokken Nederlandse clubs die zelf in de halve finales om die K.N.V.B.-beker op 5 mei spelen, en met de K.N.V.B. werd bereikt, is het voor de N.T.S. mogelijk ge worden de finale van het toernooi om de Europacup voor beker winnaars tussen Liverpool en Borussia Dortmund uit te zen den. Dit werd mogelijk gemaakt door een verschuiving van de halve finales naar een ander tijdstip. De wedstrijd te Glasgow zal nu via Nederland I van 19.30 uur tot 21.15 uur te volgen zijn; het com mentaar wordt uitgesproken door Koen Verhoef. Zoals gemeld was er reeds toe stemming verleend tot de uitzen ding van de finale van het toer nooi om de Europacup voor landskampioenen te Brussel op 11 mei. Twee landen die zich niet heb ben geplaatst voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, Zweden en Oost-Duits- land, speelden woensdagmiddag in Leipzig voor 45.000 toeschou wers een vriendschappelijke wedstrijd. De Oostduitsers zege vierden met 41, nadat zij bij de rust reeds een 3—1 voorsprong hadden genomen. Hier volgen de gegevens be treffende de sporttoto van het afgelopen weekeinde. Aantal deelnemers 637.734; in leg 882.652,80. Beschikbaar aan prijzen ƒ291.275, Eerste prijs 160.201,25. Tien meldingen van 13 goed. De win naars ontvangen per kolom bru to ƒ16.020,—. Tweede prijs ƒ87.382,50. Aan tal meldingen 299, waarvan twee met twee kollommen. Uitkering 290,per kolom. Derde prijs 43.691,25. Aan tal meldingen 3123, waarvan 34 met twee, vier met drie en twee met twee kolommen. Uitkering per kolom 113,75. (Adv.)j ZOMER GROENIEN Als gevolg van een botsing met een trein zijn woensdagmid dag de 40-jarige N. de Wit uit Rosmalen en zijn zesjarig zoontje om het leven gekomen. Een elf jarig dochtertje werd licht ge wond. De heer De Wit reed op zijn bromfiets met zijn twee kinde ren achterop. Op de niet-bevei- ligde overweg in Geffen, even buiten Rosmalen, is hij tegen de trein RoosendaalZwolle ge reden. Het jongetje overleed ter plaatse; de vader enige tijd daarna in een ziekenhuis in Den Bosch. Naar aanleiding van vragen van de heer Peschar (p. v. d. a.) in verband met het tekort aan staatsloten heeft de heer Hoef nagels, staatssecretaris van fi nanciën, toegegeven dat er in derdaad nog seeds een tekort aan staatsloten bestaat. Een ontwerp van wet dat ertoe strekt het mogelijk te maken een aan de behoefte aangepast aan tal series loten uit te geven, kan op korte termijn worden tege moet gezien, aldus de bewinds man. Op de Helmondseweg, even buiten de bebouwde kom van Deurne, zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen als gevolg waarvan een der bestuur ders, de 30-jarige huisschilder L. J. P. H. Verhoeven uit Hel mond, om het leven is gekomen. De schilder slipte met zijn personenauto en kwam in botsing met een tegenligger, die be stuurd werd door de 30-jarige winkelier E. W. H. van den Ac ker uit Deurne. Deze werd zwaar gewond. Vermoed wordt dat de schilder de door hem bestuurde auto aan het proberen was, daar de wagen was voorzien van een kenteken, dat altijd door de han del wordt gebruikt. In de strook van Gaza is dins dag een bevoorradingsvliegtuig van de V. N. verongelukt. Een Zuidslavische officier die diende bij het V.N.-leger kwam om het leven en drie Canadese beman ningsleden werden gewond. Een woordvoerder van de vol kerenorganisatie verklaarde in Gaza dat het toestel een normale vlucht maakte ter bevoorrading van het Zuidslavische contin gent. Het was het eerste V.N.- vliegtuig dat neerstortte sinds de volkerenorganisatie in 1957 met haar vredesaktie in dat gebied begon. Adv.)' Mevrouw R. Bouwsema, Jan Steenstraat 47", Hoogeveen, heeft bezoek gehad van een Sunil wasteam. En wat zij niet verwacht had, gebeurde: in haar eigen wasmachine werd al haar wasgoed witter, aanzienlijk witter! „Nooit geweten, dat Sunil zo bijzonder is", zei mevrouw Bouwsema. „Wat een verschil en wat fijn dat ik nooit meer hoef te bleken en te blauwen!" Haar enthousiasme over Stmil wordt door honderdduizenden gedeeld. Stellig ook door u. Probeer het maar eenst Bij een zware ontploffing in een kruitfabriek in Charleston in de Amerikaanse staat Indiana hebben woensdag 40 mensen ver wondingen opgelopen. Slechts een van hen moest in een zieken huis blijven. Tot op 20 km sneu velden er ruiten. De onderdirecteur van het bu reau voor onderzoekingen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, D. J. Flink, heeft gezegd dat de Verenigde Staten erin geslaagd zijn de ap paratuur te vervaardigen voor de uitrusting van toekomstige kunstmanen tot het waarneming van raketlanceringen en kernex plosies waar ook op de aarde. De aldus toegeruste kunstmannen zouden verder uiterst preciese gegevens van meteorologische aard kunnen vrstrekken. Twee artsen van de Australi sche nationale universiteit te Canberra hebben een nieuw anti- griep vaccin ontwikkeld, dat in grote hoeveelheden kan worden toegediend zonder dat het giftige bijverschijnselen tot gevolg heeft. In het universiteitsblad, waarin dit wordt meegedeeld, wordt ge zegd dat ook babies ermee kun nen worden ingeënt. Het vaccin is ontwikkeld door de artsen dr. W. G. Laver en dr R. G. Webster. het heel gewoon" (Van een onzer verslaggevers) UKKEL BELGIë We mer ken een beetje nijdig op, dat in dat hele grote Brussel niet één zelfs geen klein, bordje ver wijst naar de meest genoemde Belgische gemeente. Maar de de burgemeester van die ge meente lacht om die opmerking, vergevingsgezind weliswaar en vooral: bijzonder charmant. Want charme, dat is het eerste wat je van deze burgemeester kunt zeggen. Maar daarvoor is het dan ook „La" bourgmestre: mej. Nicole Rosy, lerares klassieken en filoso fie, sinds vorige week burgemees ter van een der negentien gemeen ten, die samen Brussel vormen; een gemeente van 76.000 inwoners, die bij name bekend is aan elke radioluisteraar en tv-kijker. Van wege het weerbericht. Volgens de door haar zelf beheerde burger lijke stand moet ze 48 jaar zijn, maar niemand die dat gelooft 28 lijkt ons voorlopig voldoende. „Ik vond het jammer dat de Bel gische kranten alleen maar schreven dat Ukkel „meer dan 40.000 inwoners heeft" wij hebben er n.b. 76.000, zegt mej. Rosy, in moeizaam maar heel mooi Nederlands, dat naar rad Frans overwipt zo gauw ze iets „moei lijks" wil zeggen. Ze is in België en Nederland de eerste vrouwelijke bur gemeester van zo'n grote gemeente en ze vindt het heel gewoon. Maar ik ben ook al een half jaar schepen, zegt ze, „en weet u dat ik het oudste raadslid ben? Nou Ja, niet in leeftijd, hoor, maar u begrijpt wel. De meeste raadsleden zijn vorig jaar nieuw gekomen. Bijna allemaal Frans- taligen. ja. In de vorige raad zaten nog 'n groot aantal Vlamingen. Maar ais burgemeester moet je hier toch echt wel Nederlands kennen. Ach, de taal kwestie is gelukkig geen sociale kwes tie meer. Vroeger was iemand, dis Vlaams sprak per se arm. Hst is na gelukkig niet meer het geval. Het is meer een politieke kwestie". „Weet u dat ik eigenlijk helemaai geen burgemeester ben? De officiële burgemeester is de heer Van Offelen, die vorige week minister van Econo mische Zaken is geworden. Als hij geen minister meer is, komt hij weer op deze stoel te zitten. Waarom zou ik dat jammer vinden? Ik vind dit wel leuk werk hoor, maar als schepen (wethouder) van middenstandszaken, socials zaken en 6chone kunsten heb ik het al druk genoeg. De ben zelfs bang dat ik als burgemeester geen tijd meer zal hebben op school les te blijven geven". Mijn moeder behoorde in 1921 tot de eerste vrouwen, dis in de gemeente raad kwamen. Van Ukkel daar ben ik ook gebaren. Moeder is 25 Jaar lang raadslid geweest. Mijn vader was di recteur van het eerste Waalse litte raire maandblad. „Le Thyrse" was heel bekend. Hij had ook veel be langstelling voor politiek en zo ben ik daarin gegroeid. Ik ging met ze mee naar vergaderingen en ik las veel over politiek". Maar als we mej. Rosy vragen waar om ze liberaal Is (P.V.V.), geeft zs Door een vrouwelijke bur*- gemeester worden ook zake lijke dingen toch anders aan gepakt dan door een man. Mej Nicole Rosy sinds vorige week burgemeester van het Belgische Ukkel houdt van bloemen en van kinderen. Dat bleek weer (we zien haar rechts op de foto) bij de ope ning van een nieuwe kinder crèche. i een volkomen onpolitiek antwoord, waar ze zelf om lachen moet: „Om dat mijn vader en moeder liberaal waren". „Dat niet alleen hoor", zegt ze weer ernstig, „ik vind nu eenmaal dat er een zo groot mogelijke econo mische en persoonlijke vrijheid moet zijn. En dat probeer ik ook in onze gemeente te bereiken". „Als burgemeester hoef je in België helemaal niet boven de partijen te staan. Ik stem zelf ook mee in de raadsvergaderingen. En omdat ik de meeste ervaring heb van alle 31, vind ik het ook niet zo moeilijk om de ver gaderingen voor te zitten. Een raad is eigenlijk niet moeilijker dan een klas". Hobby's? Daar heb ik geen tijd voor. Ik houd van kunst en toneel. Daarom vind ik het zo leuk om gedelegeerd administratrice te zijn van ons kunst en cultureel centrum. Daaraan kan ik mijn hart nog wel eens ophalen. Reizen vind ik heerlijk. Als kind kwam ik heel dikwijls in Holland, waar familie van ons woonde. En ko ken doe ik graag. Ik weet niet of het erg lekker is, maar mijn gasten zeg gen van wel en dan zal het toch in elk geval wel eetbaar zijn". tT moet toch ook iets over Ukkel vertellen. Het is zo'n mooie gemeente. We noemen het „de gemeente in het woud". De omgeving van het gemeen tehuis doet iedereen natuurlijk den ken aan een provinciestadje uit de negentiende eeuw, maar dat is het helemaal niet. Het is een echte foren- senplaats. Fabrieken hebben, we zo goed als niet, maar het is hier heer lijk wonen". En dan ls er ineens de Ukkelse com missaris van politie, die zijn „baas" wil spreken. Zijn er hier ook optoch ten gehouden?, vragen we. „Met de politie is het op het ogenblik wel een beetje moeilijk", zegt me burgemees ter Rosy ontwijkend. En dan ineens ontwapenend: „Maar Ik kan het eeht met ai die mannen vinden, hoor."

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4