PROVINCIAAL NIEUWS indonesië gaat zich toeleggen op industrialisatie Haal heerlijke wenerworstjes in ?wan Verpleegsters- droom ZWANENBERG Trek in 'n hot dog? de gouden tijd van gelukkig zijn... goud maakt zo blij Terneuzen Axel Hoek Nieuwvliet Vlissingen Zaamslag Ms üÜümügjiü WA Donderdag 28 april 1906 DE vUlIJE ZEEUW Pagina 2 fs er een meer symbolisch geschenk denkbaar dan een gouden horloge voor de allerdierbaarste? Een uurwerk wijst de tijd aan die u samen zo gelukkig doorbrengt. En edel goud wijst liefde en waardering aan. Geven of ontvangen. goud is een bezit van beiden. 00 Juweliers hebben veel begrip voor zeer persoonlijke ge schenken, die blijvend blij en gelukkig maken. Ned. Vereniging van Huisvrouwen De afdeling Terneuzen en om streken van de Nederl. vereni ging van huisvrouwen hield deze week haar laatste avond in dit seizoen. Het bekende cineasten echtpaar Hille Kleinstra ver zorgde een programma getiteld „Het bonte circusleven". Voor een groot aantal leden (en en kele heren) ging door het leven dige en enthousiaste hetoog van de heer Kleinstra een voor de meesten totaal onbekende wereld open. De prachtige kleurendia's, door mevr. Kleinstra gebracht, ontlokten vele malen een „wat énig" of „schitterend" aan de toeschouwers. Vooral de opna men van de tijgers en leeuwen, in de kooien zélf genomen en pas mogelijk door' lange tijd de die ren aan zich te laten wennen, waren zeer bijzonder. Natuurlijk ontbraken de opnamen van di verse clowns niet en kon men vernemen dat er in de hele wereld maar weinig góéde clowns zijn. Het hogeschool rijden is nog altijd een program ma-onderdeel, waarmee een goed circus staat of valt. Sommige circussen hebben over de 200 paarden. Daarbij gerekend de andere dieren én de mensen voert de administratie een boek houding die met vele duizenden guldens per dag rekent. Deze sluitingsavond werd een lange avond, maar duurde voor velen nog te kort. Met enkele hartelijke woorden bedankte de presidente, mevr. Vermeulen, het echtpaar voor het gebodene. Zij sloot de avond en wenste ieder een goede zomertijd. „Klaar-overs" aangereden Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf reed P. J. van E. uit Axel met zijn bromfiets in de Stationsstraat. Hij bemerkte te laat dat zich op het zebrapad twee klaar-overs van de chr. nationale school bevonden en reed hen aan. De beide klaar-overs, R. N. D. en R. F., liepen lichte verwondingen op. Henk de Ridder Zeeuws kampioen eerste klasse schaken Door de beslissingspartij tegen P. Duvekot uit Borssele te winnen is Henk de Ridder er in geslaagd het Zeeuws kampioenschap eerste klas 1966 te winnen. Vergadering N.C.V.B. De afdeling Axel van de Nederl. christelijke vrouwen bond kwam dezer dagen in ver gadering bijeen in het kerkge bouw aan de Kerkdreef. Na het openen van de presi dente, mevrouw Weijns, met het lezen van Eph. 1 314 en het behandelen van de huishoude lijke zaken werd na de pauze ge discussieerd over „de werkende gehuwde vrouw. Iedere groep kreeg twee vragen te behande len. Het werd een goede avond. Men vond dat een gehuwde vrouw die erbij gaat werken, goed moet weten wat zij doet. Er moet in het gezin overeen stemming zijn; de kinderen moe ten niet te klein meer zijn en ieder moet zijn taak in het huis houden krijgen. Het gezin en de opvoeding van de kinderen komen in de eerste plaats. Na het zingen van Gez. 136 12 besloot de vice-presidente de avond met gebed. De komende feestelijkheden De feestelijkheden op de ver jaardag van koningin Juliana zijn als volgt vastgesteld: 'sMorgens om 9 uur aubade voor het gemeentehuis van alle schoolkinderen. 's Middags komt er een gooche laar en een sneltekenaar, waar schijnlijk in de gemeentelijke ge hoorzaal. Om 14 uur geeft V.E.K. uit Heek sportdemonstraties. Ook treedt Albert Harms uit Terneu zen op. Hij zal zijn prestaties in het gewichtheffen tonen en ten slotte worden onder leiding van sportleraar G. de Moor uit Axel, demonstraties gegeven in judo. MIDDELBURG Meisje bij aanrijding omgekomen Op de Oude Vlissingseweg zijn woensdagmiddag twee meisjes aangereden door een vrachtauto met aanhanger. De 7-jarige J. C. A. uit Middelburg werd daarbij vlak voor haar huis dood gere den. Het andere meisje, de 8-ja- rige J. F. M. werd met een ern stig hersenletsel in het zieken huis opgenomen. De chauffeur C. V. die de vrachtauto bestuurde, dacht dat de kinderen de weg op wilden rennen. Hij remde, waarbij zijn auto in een slip kwam, en de aanhangwagen de twee kinderen trof. Belastingplafond moet hoger Vanavond vergadert de ge meenteraad van Nieuwvliet. Het belangrijkste agendapunt is wel een voorstel van B. en W. om het belastingplafond te verhogen. Het college van G. S. heeft op deze verhoging aangedrongen omdat de financiële positie van de gemeente niet al te best is. De opcenten op de personele be lasting moeten worden verhoogd van 150 tot 200, de straatbelas ting van 3 tot 10 van de be lastbare opbrengst en de riool belasting van 25 tot 35 per jaar. De meeropbrengst wordt voor 1966 op 4.000 geraamd en voor de volgende jaren op ƒ4800. B. en W. ontkennen niet dat de financiële positie van de ge meente zodanig is dat de ver hoging gewettigd is, maar het college wijst er met nadruk op dat dit in hoofdzaak een gevolg is van een onjuiste financiële verhouding tussen rijk en ge meenten. Eerste steenlegging Japanse autofabriek In de Sloehaven nabij Vlissin gen heeft de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, woensdagmorgen de eerste steen gelegd voor de eerste Japanse automobielfabriek in Europa, de N.V. Automobielfabriek Neder land. De nieuwe fabriek zal be ginnen met de bouw van trucks en later ook met de produktie van personenauto's in de mid denprijsklasse, de „Contesse" VIETNAMEZEN HEBBEN NIETS TE LACHEN Deze dorpelingen hebben niets te lachen. Tijdens een gevecht tus sen Zuidvietnamese troepen en de Vietcong is het gehele dorp een prooi der vlammen gewor den. De bewoners hebben voor hun leven moeten rennen, ter wijl zij slechts enige schamele bezittingen hebben kunnen red den. Blake niets over wist, en wist Alec dat wel en wilde hij daar van profiteren? Het leek er veel op. En toch wat kon zij daaraan doen? Zowel Olive als Alec zou nu veilig in de eigen kamer terug zijn. Het was alsof de gebeurtenis in de tuin nooit was voorgevallen... „Het gaat me niets aan." hield Janice zich steeds weer voor. „Het is het beste dat ik ver geet dat ik ooit uit het raam ge keken heb. David zou alleen maar denken dat ik een onrust- stookster ben als ik hem mijn verdenkingen zou vertellen. Mis schien verraden Olive en Alec Jch wel op de een of andere manier." Toch maakte het besluit er piets aan te doen haar niet veel opgeruimder Eigenlijk ging ze tich, naarmate de lange nacht traag verstreek, steeds ellendiger voelen. XXV Toen Janice weer vrij was, kon ze haar ogen nauwelijks meer open houden. Ze ging naar haar kamer, trok haar kleren uit en viel vrijwel op het moment dat hgar hoofd het kussen raakte, in slaap. Een klop op de deur maakte haar wakker. Het was een van de dienstmeisjes. Uit het beetje Italiaans dat zie opgepikt had, begreep Janice dat Ricky er was. Ze zei dat ze over enkele minu ten beneden zou zijn en staarde naar het plafond. (Wordt vervolgd) DE OLYMPISCHE SPELEN 1972 Terwijl burgemeester Hans Jo- chen Vogel (links) van München, de stad waar in 1972 de Olympi sche zomerspelen zullen plaats vinden, toekijkt, feliciteert voor zitter Avery Brundage (rechts) van het I. O. C. burgemeester Yosakoe Harada van Sapporo met de verkieznig van deze Ja panse stad voor de winterspelen. 1300. De onderdelen zijn voor een belangrijk deel afkomstig van de Japanse autofabriek „Hino Motors" Ltd, in Tokio. Het nieu we bedrijf wordt gebouwd op een terrein van 40.000 vierkante meter, dat ligt naast de repara- tiewerf van de maatschappij „De Schelde". Men verwacht dat bin nen vijf jaar de produktie 1500 vrachtwagens en 10.000 perso nenauto's per jaar zal bedragen bij een personeelsbezetting van drie- tot vierhonderd man. De fabriek zal zich voorname lijk richten op de Benelux- markt. In Nederland is al een groot aantal dealers aangesteld. De voornaamste reden waarom de Sloehaven als vestigingsplaats is gekozen, is de centrale ligging in het Benelux-gebied en de gunstige ligging ten opzichte van Antwerpen, aldus de direc tie van de nieuwe fabriek. In België zullen de auto's uit Ant werpen worden gedistribueerd. Het feestprogramma voor 30 april De oranjevereniging heeft het volgende feestprogramma samen gesteld voor zaterdag 30 april: 9.0011.5 uur Wisselprogram ma voor leerlingen lagere scholen in „De Poort' en het verenigingsgebouw. 1.002.30 uur Schoolvoetbal- wedstrijden op het sportter rein. Gespeeld wordt om de door de Oranjevereniging beschikbaar gestelde wissel beker. 3.004.15 uur Behendigheids- wedstrijd op fietsen voor meisjes en jongens die niet meer op de lagere school zijn (tot en met 15 jaar). Plein zuidzijde. Opgaaf om half drie aldaar. Maximaal 50 deelneemsters/deelnemers 4.306.00 uur: Wielerwedstrijd op gewone fietsen. a. dames/meisjes boven 15 jaar (5 ronden); b. heren boven 30 jaar (10 ronden); c. overigen (20 ronden). Hoofdleiding: de heer R. J. v. d. Veke. Route: Polderstraat, G. v. d. Nissestraat, Koepoortstraat, Stoofstraat. 7.308.45 uur: Concert door de muziekvereniging „De Vol harding" op de muziektent of rondgang door het dorp. ZIERIKZEE De sluizen in de Volkerrakdam Ir. P. A. van der Velde, hoofd ingenieur-directeur van de rijks waterstaat, heeft gisteren tijdens de jaarvergadering van Schutte- vaer een en ander verteld over de schutsluizen in de Volkerakdam, die naar men hoopt volgend jaar in gebruik zullen worden gesteld. Tot tien jaar geleden, aldus ir. Van der Velde, rijkswaterstaat zich be gon te bezinnen aan de eisen die men aan deze doorlaatwerken moest stellen, werd eigenlijk alleen rekening gehouden met de conven tionele vaart. Sinds die tijd is de duwvaart sterk in betekenis toe genomen. Er zijn studies ondernomen in Amerika, waar men deze wijze van vaart al tientallen jaren kent. De Amerikanen bleken een bijna alge meen gebruik te maken van een aan de toegangszijde van het kunstwerk gebouwde muur als ge- leidewerk. Ook bij de sluizen in het project van de Moezelkanalisatie is deze oplossing toegepast. Omdat in Nederland voorlopig het zwaar tepunt nog zal liggen op de con ventionele vaart, acht rijkswater staat zulk een oplossing voor de sluizen in de Volkerakdam niet aanbevelenswaardig. Er werden in het waterloopkundig laborato rium vele proeven genomen. Als oplossing is nu uit de bus geko men een zodanige constructie yan Indonesië streeft naar indus trialisatie om de economie min der kwetsbaar te maken. Dit verklaarde de Indonesische am bassadeur van belang dat de economie een grotere spreiding krijgt. De Indonesische handels maatschappij „Mantrust", die in opdracht van het ministerie van handel en coöperatie het pavil joen met vijftig artikelen op de ROKA heeft ingericht, noemde de ambassadeur 'n voorbeeld van de weg die Indonesië op moet. „Mantrust" fabriceert en expor teert o.m. vruchten-, vis- en vleesconserven en binnenkort ook specerijen in blik. De Hol landse Pelmolen N.V. in Vlaar- dingen gaat deze artikelen in Europa aan de man brengen. De Indonesische regering heeft voor deze export belangrijke facili teiten verleend, zo deelde de directeur van „Mantrust", de heer S. Santio, mede. De minister van handel en coöperatie van Indonesië, briga dier-generaal D. Ashari, heeft ter gelegenheid van de beurs in Utrecht een boodschap gericht tot Nederland en de bezoekers de geleidewand, dat die met de kalkwand van de sluis een helling van een op twintig maakt. Aan deze oplossing is ook een bijdrage geleverd door het instituut voor zintuigfysiologie T.N.O. en met het oog op de eventuele invloeden van de wind het lucht- en ruimtevaart laboratorium in Amsterdam. Over wogen wordt door het aanplanten van rijen bomen de windinvloeden voor een deel uit te schakelen. Bij de Volkijraksluizen waarvoor men is uitgegaan van een hoeveel heid van 110.000 schepen per jaa» met een gemiddelde tonnage van 500, is plaats gereserveerd voor een eventuele derde sluis. Ook wordt overwogen te zijner tijd een apart sluisje voor kleine jachten te bouwen. van deze expositie. Hij verklaart dat hij „Mantrest" heeft opge dragen aan de beurs deel te nemen teneinde de banden tus sen het Nederlandse volk te ver stevigen. Bijzonder landbouwverlof voor militairen Op verzoek van 't Landbouw schap heeft de minister van defensie besloten bijzonder ver lof te verlenen voor boerenzoons, landarbeiders en medewerkers van loonbedrijven voor het ver richten van zaai- en pootwerk- zaamheden. Het Landbouwschap heeft hier om verzocht als gevolg van de bijzondere weersomstandigheden waardoor belangrijke achter stand is ontstaan in de voor jaarswerkzaamheden in de land bouw. Dit bijzondere verlof wordt voor ten hoogste zes dagen verleend. ZAKENMAN HEEFT „City of.Londen'-paviljoen AANGESTOKEN Een 57-jarige zakenman uit Oslo heeft woensdag voor de rechter bekend opzettelijk brand te hebben gesticht in het „City of London"-paviljoen, dat vorige week geheel in vlammen opging. De man zei het gebouw te heb ben aangestoken „in een spon tane reaktie" tegen importhef fing van 10 procent die door de Britse regering is ingesteld. Het paviljoen had het middel punt moeten zijn van een Britse handeltentoonstelling die deze week in Oslo wordt geopend. De zakenman had gezegd dat hij aandacht van de Noorse industrie had willen vestigen op het feit dat Engeland de deur sloot voor de Noorse industrie en scheepvaart. Het afgebrande gebouw ver tegenwoordigde een waarde van ongeveer 400.000 gulden. NERWORSTJES foil DOOR LILIAN WOODWARD 47) De man keek op het meisje neer en maakte haar een standje. Terwijl Janice hen gadesloeg, zag ze' zijn hand naar voren komen en Olive's arm grijpen. Die trachtte hem af te schudden. Tranen van pijn stonden in haar ogen, maar hij bleef vasthouden, om zijn mond speelde een wrede grijns. Hij zei iets, met toegeknepen ogen en leek de woorden uit te spugen alsof het bittere pitten waren. Olive schudde haar hoofd en keek voor het eerst naar het huis. Ze zei nadrukkelijk iets en daarop, alsof hij zich toen voor het eerst realiseerde waar ze waren, duwde hij haar ruw ln de schaduw van een bosje. Janice stond als aan de grond genageld voor het raam. Waarom waren deze twee bij elkaar op dit uur van de nacht? Ze hadden kennelijk afgesproken. Het lag niet voor de hand dat ze, zonder iets van elkaar te weten, in de tuin waren gaan wandelen en elkaar toevallig hadden ontmoet Ze herinnerde zich nu dat ze zich eerder op de avond had af gevraagd of Olive en Alec elkaar soms vroeger ontmoet zouden hebben, toen ze hen samen had gezien. Het leek er veel op dat dit het geval was. Het was onmogelijk dat Alec zo zou doen tegen een vreemde, een gast van zijn werk gever. Ze kon hen nog steeds zien, ofschoon niet erg goed. Eenmaal zag ze 'n lucifer aanstrijken, die snél het gezicht verlichtte van de man toen hij een sigaret aanstak. Ze verbeeldde zich zelfs dat ze het gemurmel van hun stemmen kon horen, want het raam stond op een kier en de nacht was heel stil. Wat moest ze doen? David zou zeker niet weten dat het meisje met wie hij zou gaan trouwen, in het geheim op deze manier Alec ontmoette. Zou ze het hem moe ten vertellen? Maar 't ging haar niet aan. David betekende nu niets meer voor haar. Toen besefte ze dat ze er geen bewijs van had dat deze twee elkaar vannacht in de tuin had den gesproken. Gesteld dat ze verklapte wat ze wist, dan zou den Olive en Alec alleen maar alles hoeven te ontkennen en zeggen dat ze gedroomd moest hebben. Haar woord zou net zoveel waard zijn als het hunne, en daar ze ongetwijfeld zouden zweren dat ze elkaar nooit hadden ge zien voordat Olive op Patula ge arriveerd was, zou er om haar verhaal gelachen worden. Het zou zelfs uitgelegd kunnen wor den als boze wrok. Opeens kwam Olive uit de schaduw van de bomen tevoor schijn en liep vlug naar het huis terug. Ze had haar gezicht nu weer in bedwang, ofschoon de tranen nog in haar ogen glin sterden. Een paar minuten nadat ze verdwenen was, ging Alec Carne haar achterna. Op het grintpad bleef hij stilstaan om zijn sigaret op te roken. Het peukje gooide hij in een bloem bed. Op zijn smalle gezicht lag 'n sluw lachje toen hij het huis bin nenging. Hij zag eruit als een man die juist een voordelig zaakje heeft bekokstoofd. Janice ging terug naar haar stoel bij het bed. Ze beefde. Er was iets duisters aan hetgeen zij juist gezien had. Zelfs als Alec en Olive elkaar inderdaad in het verleden hadden ontmoet, dan zou er nog geen reden zijn om dat te ontkennen. Zou er een verklaring zijn voor de geheime ontmoeting? Had Olive een verleden waar David

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2