Aidit sloot overeenkomst met Peking Ieibb ENG Engeland en Rhodesië gaan praten CHINESE WAPENS, TROEPEN EN MARINEEENHEDEN GROMYKO WIL EUROPESE CONFERENTIE S0UM0KIL TOCH TERECHTGESTELD? WAARSCHUWINGSSCHOTEN VOOR DE BOEG VAN NEDERLANDS VISSERSVAARTUIG N.A.V.O.-HGOFDKWARTIER NAAR HET BENELUX-GEBIED? HET WEER vlaggen Vindingrijk Stuur een telegram" In één slag Wereldrevolutie Gunstig voor de vrede Instemming in Rhodesië Vragen Van Kamerleden Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden FM&karieg btj abonnement: TERNEUZEN DlMeteür-Heofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 et. Losse nrs 12 et. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG APRIL 1966 22e Jaargang No 6679 Uitgeefster N.V. v/b Firma P. J. van de Sande te Terneure» Advertentieprijs per ma ld et; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handelf - advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adra# Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. deze wijze zouden zij de „wereld revolutie" met ten minste twintig jaar bekorten en aldus de „revi sionistische Kussen" een lesje De Indonesische commu- nistenleider, Aidit, had vo rig jaar zomer een bespre king in Peking met Lo Joei- Tsjirig, het hoofd van de Chinese spionagedienst, over de levering van Chine se wapens voor 30.000 man. Dit heeft het blad van het Indonesische leger „Angka- tan Bersendjata" gemeld. In zijn tweede artikel van een serie, bedoeld om aan te tonen dat China ten nauwste betrokken is geweest bij de mislukte staats greep, schreef het blad dat Lo de belofte deed de wapens te leve ren. Medio september had Aidit dikwijls contact met een aantal leiders van de opstandige bewe ging, zoals de commandant van de paleiswacht Oentoeng en vice- luchtmaarschalk Omar Djani, ide toenmalige chef luchtmachtstaf. Aidit gaf Oentoeng opdracht de leden van de legertop „stipt en met grote vindingrijkheid" om het leven te brengen. Dit was, zo deelde hij Oentoeng mee, volgens Mao Tse-Toeng de enige wijze om vijanden uit de weg te rui men. Vervolgens deelde het legerblad mee, dat bet Djani's taak was president Soekarno op de dag van de coup naar de luchtbasis Haüm Perdanah Koesoemah ten zuiden van Djakarta te lokken. Djani zou de president na het begin van de staatsgreep gevan gen moeten nemen. De commu nisten zouden het van de omstan digheden van het' ogenblik laten afhangen, of de president zou worden gedood of dat hij aan de massa zou worden overgeleverd om te worden berecht, aldus het legerblad. De communistenleider had ko lonel Oentoeng nog meegedeeld dat hij met Mao Tse-Toeng had afgesproken dat de staatsgreep zou samenvallen met de natio nale feestdag in China: de eerste oktober. In zijn derde artikel, gaf „An- gakatan Bersendjata" bijzonder heden over een gesprek tussen Mao Tse-Toeng en Teng Hsiao- Ping, de secretaris van de Chine se communistische partij. De teatste zou hebben gezegd dat de Chinezen met de P.K.I. niet de zelfde betrekkingen onderhielden sis met de Russische communis- 1 ische partij. „Wij kunnen de In donesiërs geen opdrachten ge ven", zo zou hij hebben gezegd. Mao: „Stuur Aidit een tele gram met de mededeling dat de eerste wapenzending is ver scheept. We zullen ook troepen en marine eenheden zenden." Teng Hsiao-Ping antwoordde toen dat er geen militairen, maar uitsluitend wapens voor 30.000 man waren verzonden. „Wat doen we als het Indonesische volk in moeilijkheden komt en werkelijk behoefte aan militaire bijstand heeft?" Mao: „Er zullen geen moeilijk heden zijn, als Aidit doet wat ik hem heb gezegd. Hij moet Nasoe- fion, Jani, Soeharto en de ande ren in één slag uitschakelen. Soe karno moet hij gevangen nemen en alles zal dan in orde komen." Aidit kreeg zijn telegram. Hij zou erg blij zijn geweest met de belofte dat er Chinese soldaten en marine-eenheden zouden wor den gestuurd. In de daarop volgende weken bereidde Aidit zijn plan voor. Hij rapporteerde Peking zijn vorde ringen en liet de minder belang rijke zaken over aan de Chinese ambassadeur in Djakarta, Jao Tsjoeng-Ming. Mao Tse-Toeng was volgens 'et legerblad in zijn nopjes met ie dagelijkse berichten over de •liviteit van de P.K.I. Naar zijn manüia w«> een geslaagde op stand in Indonesië zuidoost-Azië in tweeën delen: in het oosten Formosa, Zuid-Korea en Japan en in het westen Thailand en Maleisië, waar Tsjing Peng de toestand meester zou worden. Het zou onder die omstandighe den moeilijk voor de Philippijnen worden hun bestaan te handha ven, zo meenden de Chinezen. Op De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, heeft woensdag als afsluiting van rijn bezoek aan Rome een persconfe rentie gehouden, tijdens welke hij voorstelde een Europese conferen tie te houden. Deze zou zich moeten bezighou den met voorstellen inzake de Europese veiligheid. Gromyko wees op desbetreffende Poolse voorstellen en zei: Hoe hoger het niveau van een dergelijke confe rentie, hoe beter het is Als de belangrijkste veiligheids vraagstukken noemde Gromyko de terugtrekking van buitenlandse troepen, de instelling van een kernwapenvrije zone en een vreed zame regeling van het Duitse vraagstuk. Gevraagd of de Verenigde Sta ten aan een dergelijke conferentie zouden moeten deelnemen, ant woordde Gromyko dat de Europese vraagstukken in de eerste plaats de regeringen van Europese landen aangaan. Op de vraag van een Italiaanse journalist of de terugtrekking van Frankrijk uit de N.A.V.O. een ver lichting voor de militaire inspan ning van het oostblok zal beteke nen, antwoordde Gromvko dat elke maatregel die tot opheffing van de militaire blokken leidt, gunstig voor de vrede is. Een Israëlische verslaggever vroeg <te Russische minister of hij de paus had uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Gro myko wilde echter niets toevoegen aan zijn eerder afgelegde verkla ring over zijn bezoek aan de kerk vorst. 's Middags vertrok de Russische staatsman per vliegtuig naar Mos kou. Hem werd uitgeleide gedaan door zijn ambtgenoot Fanfani en door de Russische ambassadeur in Rome. BELGISCHE ARBEIDSTERS STAKEN VERDER In Brussel is dinsdag een nieuwe poging om een einde te maken aan de staking bij de na tionale wapenfabrieken in Her stal mislukt. Na een vergadering die twaalf uur duurde en tegen middernacht werd beëindigd, werd aangekondigd dat de onge veer 3.000 arbeidsters hun sta king zullen voortzetten. Zij hebben op 16 februari het. werk neergelegd en eisen gelijke beloning voor mannen- en vrou wenarbeid. Dit komt neer op een gemiddelde loonsverhoging van 4 francs 30 cent per uur. De direktie van de F.N.-fabrie ken is niet bere'f verder te gaan dan een verhoging van 1 franc. (Adv.) KONINGIN BEZOEKT VOORBURG Koningin Juliana heeft een be zoek gebracht aan de gemeente Voorburg (Z.-H.). Hier de koningin bij een bezoek aan het St. Maarten lyceum waar zij door enthousiaste leer lingen werd begroet. Groot-Brittannië en Rhodesië hebben tot niet-officiële bespre kingen besloten. Dit heeft premier Wilson dins dag in het Lagerhuis bekendge maakt. De besprekingen tussen Enge land en de afgevaardigden van Ian Smith hebben tot doel te onderzoeken of er een basis be staat voor onderhandelingen in de toekomst, aldus Wilson. De besprekingen die geen officieel karakter dragen, houden voor geen der partijen verbintenissen in. Tot de besprekingen was be sloten tijdens de gesprekken die premier Wilsons particuliere secretaris Oliver Wright in Salis bury had gevoerd met Smith en de vertegenwoordiger van de Britse regering in Salisbury, Henning. Zij zullen worden ge organiseerd door de Britse gou verneur. De verklaring van Wilson werd door liet Lagerhuis, vooral van de zijde van de conservatie ven, met gejuich ontvangen. Wilson zei dat het olie-em bargo dat in december werd in gevoerd en het Britse optreden te Beira (de ontwikkelingen rond het tankschip „Joanna V") met toestemming van de Verenigde Naties beslissend waren geweest. Men acht het waarschijnlijk dat de eerste besprekingen in Londen worden gevoerd. De oppositie in het Rhodesi- sche parlement, de verenigde volkspartij, heeft het nieuws eveneens met instemming ont vangen. Van de zijde van de Rhodesi- sche regering werd geen com mentaar gegeven. Oliver Wright was dinsdag avond in Salisbury aangekomen. Premier Ian Smith had eerder in het parlement verklaard dat hij bereid was met Groot-Brittan nië onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaarden te beginnen, „op elk niveau en waar of wanneer ook". Het Deense visserij-inspectie vaartuig „Nymfen" heeft woens dag schoten gelost voor de boeg van een Nederlands vissersvaar tuig dat weigerde gehoor te geven aan een sein om bij te draaien, zo meldt de politie van Esbjerg. Twee Nederlandse vissersvaar tuigen, de UK 28 en de VD 28, die deel uitmaakten van een vloot van 16 schepen die bij de zuidkust van Jutland visten, werden door de „Nymfen" opge bracht wegens het vissen binnen de driemijis-zone. FRANKRIJK GEEN BETROUWBARE" BONDGENOOT De vroegere Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft woensdag in het congres verklaard dat de jongste ontwikkeling in de Fran se politiek Frankrijk niet be paald als een betrouwbaar en effectief bondgenoot afschildert. Acheson die regeringsadviseur inzake de NAVO-politiek is, werd als eerste gehoord tijdens een zitting over de Franse be slissing om uit de NAVO te treden. Tegenover de sub-commissie inzake nationale veiligheid zei Acheson dat de Franse kritiek op de NAVO een aanval bete kent op de Europese inspanning van de afgelopen vijftien jaren om tot een eenheid te komen. Desondanks mogen wij niets doen om Frankrijks afwezigheid te verlengen. Frankrijks plaats moei open blijven en wij dienen te streven naar zijn terugkeer, aldus Ache son. Een woordvoerder van de .Republiek Maluku Salatan" heeft dinsdag meegedeeld dat verscheidene Indonesische bla den hebben bericht dat de ter dood veroordeelde Soumokil is terechtgesteld. Eén der bladen, de „Singar Harapan" van 18 april, schrijft dat de voormalige leider van „de zogenaamde republiek der Zuid- Molukken", Soumokil, op een plaats niet ver buiten Djakarta na het uitspreken van een gebed door een vuurpeloton is terecht gesteld, aldus de woordvoerder. Het stoffelijk overschot van Soumokil zal door de leiders van de republiek worden opgeëist om het naar Nederland of naar Am- bon te laten overbrepgen. De Tweede-Kamerleden mevr. Stoffels van Haaflen en-mcj. Ten Broecke Hoekstra (beiden v.v.d.) hebben de munster .vau buiten- ZUIDMOLUKKERS DEMONSTREREN ln Den Haag heeft een groep van enige handerden Zuidmoluk- kiers gedemonstreerd voor een Indonesische eenheidsstaat. De demonstranten trokken met spandoeken door de Hadgse stra ten. Er deden zich geen onregel matigheden voor. Later werd op de Indonesische ambassade een petitie aangeboden. landse zaken gevraagd of hij stappen heeft ondernomen om officiële bevestiging dan wel ontkenning te verkrijgen van het bericht dat mr. dr. Chr. Soumo kil op 12 april zou zijn terecht gesteld. De afgevaardigden vra gen de minister of hij in het ver leden al het mogelijke heeft ge daan om de terechtstelling van de heer Soumokil te voorkomen en zo niet, en gesteld dat de heer Soumokil nog in leven is, of de minister dan in de toekomst al het mogelijke wil blijven doen om het leven van de heer Sou mokil te redden, Het is niet onwaarschijnlijk dat het hoofdkwartier van de N.A.V. O.-striidkrachten in Europa, dat als gevolg van president De Gaui- les politiek Frankrijk zal moeten verlaten, in het gebied van de Benelux zal worden gevestigd, aldus de mening in kringen die in nauw contact staan met de Neder- 'andse regering. In die Haagse kringen werd woensdag gezegd dat men meent dat het hoofdkwartier aan deze zijde van de Atlantische Oceaan dient te blijven. Vestiging van het hoofdkwartier in Groot-Brittannië is minder ge schikt doordat het door een strook water van het vasteland is geschei den. De Scandinavische landen liggen te ver naar het noorden en Italië is te zuidelijk. De bondsrepubliek Duitsland BELGIE NAAR DE 10 MILJOEN INWONERS België nadert de 10 miljoen inwoners, zo blijkt uit woensdag in Brussel gepubliceerde cijfers van het nationale bureau voor de statistiek. Op 31 december 1965 bedroeg het aantal 9.499.234, ruim 71.000 meer dan het jaar daar voor. De grootste provincie is Bra bant, die met Brussel de 2.100.000 inwoners overschrijdt. ligt te dicht bij het ijzeren gordijn. Bovendien zijn aan vestiging van het hoofdkwartier in Duitsland be paalde politieke problemen ver bonden. De algemene mening in de N.A. V.O. is dat ook de N.A.V.O.-raad, thans gevestigd te Parijs, Frankrijk zal moeten verlaten, ook al hebben de Fransen geen bezwaar tegen de aanwezigheid van dat politieke orgaan op hun grondgebied. In de genoemde Haagse kringen beschouwt men het Franse beleid inzake de N.A.V.O. als een flag rante schending van de verdragen van Parijs. Het leidt tot een ver lies aan diepte ten nadele van het bondgenootschap. Ook zullen de politieke gevolgen vèr reikend zijn. De deur moet ten allen tijde voor Frankrijk open blijven. DONDERDAG 28 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 07.07 07.50 07.43 08.26 08.17 09.00 08.26 09.09 VRIJDAG 29 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 08.30 09.06 09.40 09.49 n.m. 09.18 09.54 10.28 10.31 De politie zei dat de schippers van de twee schepen voor de rechter gouden moeten verschij nen. De „Nymfen" loste vier salvo's met een licht machinegeweer op de UK 28. De schipper, wiens naam wordt gegeven als G. Korf uit Urk, gaf toen toestemming dat matrozen van het oorlogs vaartuig aan boord kwamen. ZONNIGE PERIODEN Een front behorend bij een opvullende depressie bij Schot land passeerde ons land. Dit ging gepaard met enkele buien, waar van sommige met onweer. Dit front vormt de voorste be grenzing van koelere lucht bo-' ven de Britse eilanden die met westelüke winden ons land bin nenstroomt. Ten westen van Portugal bevindt zich een krach tig hogedrukgebied dat zich in de richting van ons land uit breidt. Als gevolg hiervan neemt de kans op buien geleidelijk weer af en er worden flinke perioden met- zonneschijn ver wacht. De wind blijft zwak tot matig uit westelijke- richtingen zodat, de middagtemperaturen lager zullen zijn dan woensdag. medegedeeld door hel K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige pevioden Vrij zonnig en op de meest» plaatsen droog. Zwakke tot ma« tige westelijke wind. Lagere mid dagtemperaturen dan gisteren. ZON MAAN April: op onder op ondeif 28 05.17 19.59 11.12 03.12 29 05.15 20.01 12.40 03.41 30 051? 20.02 14.08 0&0»

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1