Aardbeving in Tasjkent eist slachtoffers Opperste adviesraad in Indonesië uitgebreid DERBY COLA DRINK Auto rijdt op schoolkinderen in HET WEER II doden RADIO DE KOOK Weer kritiek op „presidentschap voor het leven" NOORDVIETNAMESE „MIGS" WORDEN OOK BOVEN CHINEES GRONDGEBIED VERVOLGD WOENSDAG 27 APRIL 1966 22e Jaargang No 6678 Oost en west Weerbericht Hoogwater Zon- en Schending van de grondwet Bankrekeningen bevroren Grote projecten in particuliere handen? Tegen Russische tentoonstelling Olse-instaSlatSes „waardeloos" 1200 jaar oud SCHEEPSBOTSING IN HET KANAAL meesterlijk! Bombardementen intensiveren Franfeerteg bij abennemeattTERNIïUZEN DSjeetêtSP-HooMredaetetir; I. vai» Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. Advertentieprijs per mnu 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrm Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Firma F- J. van de Sande te Terneuze» De stad Tasjkent in centraal- Azië is maandagnacht door een zware aardbeving getroffen. Vier mensen zijn om het leven gekomen en ongeveer 150 slachtoffers zijn naar ziekenhuizen overgebracht. I.eonid Brezjnev, secretaris-gene raal van de Russische communisti sche partij, en premier Alexei Ko- svgin, zijn in een vliegtuig naar de geteisterde stad vertrokken. Vele huizen, vooral oudere ge bouwen. zijn verwoest. Verschei dene ziekenhuizen, scholen en openbare gebouwen zijn eveneens vernield. Twee fabrieken werden ernstig beschadigd. niet door zo'n zware aardbeving getroffen. De stad ligt op een breuklijn die als de Karzhantau- breuk bekend staat. Uit het feit dat Brezjnev en Kosygin een reis van 3500 km heb ben ondernomen, leidt men af dat de gevolgen ernstiger zijn dan uit aanvankelijke berichten bleek. In Tasjkent dat aan de voet van de hoge met sneeuw bedekte top pen van de Sjan-bergketen ligt, gaan oosterse traditie en moderne industrie samen. Het is een van de belangrijkste industriële centra van centraal-Azië met veel machi ne- en textielfabrieken. De met bomen omzoomde en stoffige stra ten geven de stad haar oosterse sfeer, maar het centrum heeft mo derne winkels en flats. Aan de rand van de stad staan duizenden kleine lemen huizen, waarin de meeste Oezbeks leven. Waarschijn lijk- hebben deze woningen het meest van de aardbeving te lijden gehad. De Oezbeks die enig Mon gools bloed hebben, onderhouden nauwe banden met hun buren in India en Pakistan. AANHOUDEND ZACHT Een hogedrukgebied verplaat ste zich van de Golf van Biscaje over een ons land naar de Oost zee. Als gevolg hiervan was het rustig en zonnig weer, waarbij de middagtemperaturen in het bin nenland tot 18 a 20 graden op liepen. Ten westen van Ierland is een diepe depressie aangekomen die aanvankelijk naar het noordoos ten bewoog, maar waarvan de koers nu meer naar het noorden r1'» kans dat het front, dat met de c.-rrbingt. In verband hiermee is pressie samenhangt, ons land dekmmteVi kleiner geworden. Wel sal latei- de bewolking toenemen. Er zal wat meer wind zijn, maai regen wordt niet verwacht. In de kust provincies kunnen de temperatu ren tot iets hogere waarden op lopen. In het binnenland tot on geveer dezelfde als dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I.,. geldig tot hedenavond. Meer bewolking Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Tot matig toenemende zuidelijke win& weer. WOENSDAG 27 APRIL Breskens 5.57 6.33 Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 28 APRIL Breskens 07.07 07.50 Terneuzen 07.43 08.26 Hansweert 08.17 09.00 Walsoorden 08.26 09.09 Ma?- -TSen ZON MAAN A- il* op onder op ondei 27 5.19 19.57 9.50 2.34 2S 5.17 19.59 11.12 3.12 30 05.13 20.02 14.08 01.02 29 05.15 20.01 12.40 03.41 President Soekarno heeft dins dag bekendgemaakt, dat de opper ste adviesraad is gewijzigd en uit gebreid. Telde dit orgaan aanvan kelijk dertig leden, thans zijn het er zesendertig. Alle communisten zijn eruit verdwenen. De raad wordt in de grondwet van 1945 omschreven als een raad gevende instantie, die het recht heeft de regering voorstellen te doen. Hoewel dus de communisten uit de raad zijn verdwenen, staat op de rveuwe ledenlijst nog wel een twaalftal crypto-communistische figuren, zoals de leider van „Par tindo", Asmara Hadi. Zijn hoofd kwartier werd zaterdag door anti communistische betogers aange vallen. De Asoe-vleugel van de P.N.I. wordt door zeven man ver tegenwoordigd. Deze aanduiding is afgeleid van de voormannen van deze stroming, Sastroamidjojo en Soerachman. Zij zal waarschijnlijk worden ontbonden op grond van haar contra-revolutionaire activi teiten van de afgelopen maanden. Onder de leden zijn er twee uit West-Irian. Voorts maken er twee vice-premiers deel van uit, Roes- lan Abdoelgani van de nationalis- tsiche P.N.I. en Idham Chalid van de mohammedaanse Nahdatoel Oelama. Ook de president-direc teur van het persbureau Antara, Mohammed Nahar, de hoofdredac teur van het mohammedaanse blad Doeta Masjarakat, Mahdoeb Djoe- naidi, alsmede een aantal hoog- lelaren, de arts van Soekarno en enkele protestantse en rooms-ka- tholieke partijfunctionarissen be horen tot de nieuwe adviesraad. Nadat zaterdag voor de eerste maal openlijk kritiek was geleverd op het presidentschap voor het leven van Soekarno, heeft de lei der van de mohammedaanse stu dentenbeweging, Mohammed, in Bogor hierop een nieuwe aanval gedaan. Hij stelde dit presidentschap als voorbeeld van schending van de grondwet, die de voornaamste bron vormt van alle politieke, economische en sociale moeilijk heden van het verleden. De grond- wte van 1945 schrijft volgens Mo hammed duidelijk een vijfjarige ambtstermijn van het staatshoofd voor. Zij geeft ook een grond voor de talrijke presidentiële bepalingen in de tekst. De grondwet voorziet wel in noodwetten, die echter on middellijk aan de volgende bijeen komst van het parlement moeten worden voorgelegd, aldus Moham med De afwijkingen van de grond wet waren volgens hem mogelijk geworden door de onmacht van de voorlopige raadgevende volksraad in het verleden. Mohammed kritiseerde Soekar- no's idee van een Djakarta-Peking- Hanoi-Pjongjang-Pnom Penh-as als irreëel en stelde in plaats daar van een as Djakarta-Rawalpindi- Cairo-Algiers voor. Hij zag ten slotte geen bezwaar voor de door Soekarno fel bestreden terugkeer van Indonesië in de V.N. De militaire autoriteiten van Djakarta hebben opdracht gegeven de bankrekeningen en andere be zittingen van een twintigtal leden van het vorige kabinet, die zich in hechtenis bevinden, te bevriezen, zo meldt de A.N.P.-correspondent in Djakarta. De bezittingen van twee grote zakenlieden, Markam en Aslam, die goede vrienden waren met deze ministers, zijn in beslag genomen. Daaronder bevinden zich schepen en opslagplaatsen. De twee wor den beschuldigd van zwendel bij het verkrijgen van vergunningen. De Indonesische regering over weegt de bouw van kostbare pro jecten over te dragen aan particu liere Indonesische of buitenlandse ondernemingen. De minister voor nationale planning, dr. Soeharto, zou volgens een blad in Djakarta hebben gezegd dat de projecten, die daarvoor in aanmerking ko men, het drieëntwintig verdiepin gen tellende gebouw voor toerisme Wisma Noesantara, het Banteng- hotel en een flatgebouw zijn waar aan al wordt gewerkt. De minister maakte geen gewag van prestige- bouwsels zoals de in aanbouw zijnde Antjol-toren met een draai end restaurant in Djakarta en het nationale monument Leden van de anti-communisti sche studentenorganisatie Kami hebben dinsdag geprotesteerd tegen een tentoonstelling over Lenin in de Russische ambassade in Djakarta. Zij overhandigden aan de ambassade een ultimatum waar in sluiting van de expositie werd geëist. Deze is volgens de studen ten niet in overeenstemming met de huidige ontwikkelingen in het land. Voor het ambassadegebouw zullen piketten worden geolaatst om te verhinderen dat bezoekers van de tentoonstelling naar binnen gaan. De minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Adam Malik, heeft dinsdag de installaties van de Shell-oliemaatschappij, vorig jaar voor honderdtien miljoen Ameri kaanse dollars gekocht, beschreven als waardeloze rommel, hun prijs niet waard. De aankoop was ge daan toen de nu ia gevangenschap. kele" glazen bier te hebben ga- dronken. Volgens de Belgisch* radio zou een bloedproef heb ben uitgewezen, dat de man vader van een groot gezin onder invloed verkeerde. De zwaar gewonde onderwij zeres was maandagavond buiten levensgevaar. Zij heeft gecom pliceerde breuken aan beide benen. De rechter vair instruktie in Asse heeft na de bloedproef meegedeeld dat de daarbij aan getroffen hoeveelheid alcohol „abnormaal" was. Tegen de chauffeur is een be vel tot aanhouding uitgevaar digd MISS HOLLAND 1966 De 24-,jarige Haagse manne quin Margo J. Domen is als Miss Holland 1966 uitverkoren. zittende vice-premier Saleli minis ter voor olie en gas was. Op een vergadering van arbeiders in de olie industrie zei Malik dat hij van het begin af tegen de koop was geweest. Hij voelde ook niets voor de bedoeling van bepaalde kringen om de olie-installaties van de Stanvac te kopen. De minister zei I te vrezen dat de periode van vijf I iaar, die voor de betaling van de Shell-installatie was overeengeko men, met het oog op de economi sche en monetaire positie van In- I donesië wel eens tot honderd jaat Izou kunnen tutlöpen, In het Kanaal zijn dinsdagmor gen vroeg de Noorse tanker ..Gunnar Knudsen" van 11.023 ton en de Liberiaanse tanker „Ossa" van 23.2-32 ton met el kaar in aanvaring gekomen. De aanvaring gebeurde in dichte mist bij de Engelse kust, een mijl ten noorden van het lichtschip ,,Sandettie". De Noorse tanker werd in de loop van de dag in I.Jmuiden ver wacht. Beide schepen liepen bij de aan varing schade op, maar konden de reis voortzetten. De „Gunnar Knudsen" heeft gemeld, dat hij gasolie uit de tanks in zee ver loor. De brandweercommandant van Velsen en de rijkshavenmees ter voor het Noordzeekanaal zou den onderzoeken of de tanker de haven van IJmuiden mocht bin nenlopen. De Gaulle: Tunnel onder het Kanaal wordt gebouwd President De Gaulle die een rondreis door 't industriële noor den van Frankrijk maakt, heeft tegenover een groep fabrikanten in Rijssel verklaard dat de tun nel onder het Kanaal zal worden gebouwd. Een woordvoerder van de groep had bij de president aangedron gen op de spoedige aanleg van een (hoofdweg naar de plaats waar de tunnel vermoedelijk zal beginnen, zonder te wachten tot de bouw van de tunnel werkelijk op gang komt. 'n Hero produkt In Asse bij Brussel zijn maan dag elf schoolkinderen van 9 tot 10 jaar om het leven gekomen en een aantal anderen ernstig gewond, toen een bakkersauto die in een slip was geraakt en Het trottoir opschoot, op hen in reed. Het ongeluk gebeurde op d* drukke verkeersweg tussen Brussel en Gent toen een onder wijzeres met haar klas, bestaan de uit ongeveer 20 kinderen, juist de school had verlaten. De onderwijzeres werd ernstig ge wond. De bestuurder van de auto is gearresteerd. Volgens ooggetuigen raakte de chauffeur bij de slip de macht over het stuur kwijt. Nadat het nieuws over het ge beurde zich verspreidde, spoed den zich talrijke ouders naar de school om te vernemen of hun kinderen tot de slachtoffers be hoorden of dat zij aan het ge vaar waren ontsnapt. ONTSTELLENDE AANBLIK Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben maandagavond een bezoek gebracht aan het rouwende Asse. Volgens ooggetuigen moet de bestelwagen met een snelheid van meer dan 100 km hebben gereden, toen de 44-jarige chauf feur de macht over 't stuur ver loor en de stoep opreed. Pas 100 meter verder kwam het voertuig Foto: Schoenen liggen her en der verspreid over de weg op de plaats, waar de bestelwagen in de groep schoolkinderen reed. Op de achtergrond de noodlotswa gen, halverwege op het trottoir. weer tot stilstand na in enkele seconden de gehele klas te heb ben weggevaagd. De plaats van het ongeluk bood een ontstellen de aanblik. De lijkjes van de kin deren waren tientallen meters weggeslingerd. Hartverscheuren de tonelen speelden zich af di- rekt nadat het ongeluk bekend werd. De onderwijzeres had van de mooie voorjaarsdag gebruik wil len maken om de klas in de bui tenlucht een les te geven in ver keersregels. De chauffeur bekende „en- Dinsdag hebben twee Ameri kaanse Phantom-jachtbommenwer- pers 140 km ten noordoosten van Hanoi op twee straaljagers van het type Mig-21 tien geleide projectie len afgeschoten. De snelle Migs ontweken de raketten echter en vlogen weg. Zondag hebben de Amerikanen voor het eerst Migs-21 boven Noord-Vietnam ontmoet. Er waren toen drie luchtgevechten, waarbij aan elke kant twee toestellen wer den neergeschoten. Het waren de eerste Migs-21 die ooit zijn neergehaald. De Mig-21 is het verstgevorderde vliegtuig van de communisten dat in operationeel gebruik is. De Phantom is het snelste straalvlieg tuig dat de Amerikanen in Vietnam gebruiken. Prins Bernhard stelt nieuw bedrijf in vierking Prins Bernhard heeft de nieu we anodefabriek in het Botlek- gebied officieel in gebruik ge steld. „Nadat de prins op een knopje had gedrukt, kwam even later de eerste geperste anode (voor aluminium) op de lolband. Geh;eel rechts de di recteur van het bedrijf. Mig-straaliagers die boven Noord-Vietnam opereren, zullen niet met rust worden gelaten, als zij over de grens met China uitwij ken, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag verklaard. De woordvoer der zei overigens niet te weten, of de jachtvliegtuigen van het type Mig-21 die boven Noord-Vietnam zijn gezien, op basis in China zijn gestationeerd en of zij worden be stuurd door Noordvietnamese dan wel Chinese piloten. De Amerikaanse senator Richard Russell, voorzitter van de senaats commissie voor de strijdkrachten, heeft aangedrongen op intensive ring van de bombardementen op militaire doelen in Noord-Vietnam. In een toespraak tot plaatselijke regeringsfunctionarissen in Atlan ta in de staat Georgia zei hij het vooral belangrijke te achten dat de haven Haiphong voor het ge hele scheepvaartverkeer wordt ge sloten. Ik geloof dat we alle militaire en strategische doelen in Noord- Vietnam welke bijdragen aan de communistische tirannie- en agres sie-campagne tegen het zuiden, moeten bombarderen, aldus de senator. Het epicentrum van de beving die een kracht van 7,5 op een schaal van negen had, lag dicht bij de stad. Vele der verwoeste huizen waren gebouwd in de traditionele stijl van de republiek Oezbekistan, waarvan Tasjkent de hoofdstad is. Tasjkent, waar premier Kosygin in januari premier Sjastri van India en president Ayoeb Khan van Pakistan ontving om.te bemidde len in het geschil over Kasjmier, is meer dan 1200 jaar oud en heeft een bevolking van ruim een mil joen mensen. Het was eens een fort op de grote zijdeweg naar China. Het ligt minder dan 500 km van de Chinese grens. De eerste schok werd gevolgd door een serie kleinere bevingen die vergezeld gingen van een ge rommel dat in de gehele stad werd gehoord. Snids 1868 is Tasjkent TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 TAflV.Ï

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1