Werknemers laten meebeslissen over besteding van winsten RANG RANG RANG RANG RANG MINISTER DEN IIYL: Investeringen en krappe kapitaalmarkt knelpunten van de Nederlandse economie ,.DE ZON" OPENT NIEUW BEDRIJF IN DE AXELSESTRAAT „DOOR DE EEUWEN TROUW" WIL OPHELDERING OVER HET LOT VAN Mr. Dr. SOUMOKIL Maandag '25 dinsdag 26 april 1966DE VUITE ZEEUW pagin# g Lemon Drops Republikeinse kritiek op politiek van Johnson Dalende winsten Kersen (gevuld) Investeringsloon Het prijsbeleid TEGENSPRAAK BUSONGELUK Menthol Politie moest Haiie Selassie op Jamaica beschermen Amerikaan in Turkije aangehouden Tweede ambtstermijn voor Oe Thant Vrouwen als bergbeklimmers MUNTWASSERIJ IETS GEHEEL NIEUWS IN TERNEUZEN Het gemiddelde inkomen van de Amerikaan OOSTDUITSE VLUCHTELING NEERGESCHOTEN DE STRIJD OM HET JORDAAN- WATER Brand aan boord van Nederlandse kustvaarder Sinaasappel Italiaanse artsenstaking gaat niet door Protest tegen Nederlandse regering Cristal Fruits Brits tentoonstellings gebouw in Oslo afgebrand Zeven gewonden bij auto-ongeluk DE MELKPRODUKTIE TOT APRIL 1967 ■pr^— prijzen zegt de minister dat die tot nog toe nog niet bevredigend is geweest. Tegen het verdere prijs verloop kijkt hij met zorg aan. (Adv „Het Is geen eenvoudige zaak de loontrekkenden warm te laten lopen voor het gezamenlijk mee- flnaneieren van de collectieve voorzieningen. Hier wreekt zich de Jarenlange bezitsloosheid en ook heit feit dat grote groepen van mensen geen stem hebben in het vermogensbeheer. Daarom ben ik voorstander van een herziening der ondernemingsstructuur, waar bij de winstbestemming een zaak wordt waarin de ondernemingsraad wordt gekend. Ik ben ook voorstander van werknemersvertegenwoordigers in de raden van commissarissen. De werknemers moeten medezeggen schap hebben in de investeringen. Omdat de werknemers hier niet in meespelen, zien zij niet dat die in vesteringen ook in hun belang zijn". Dat verklaarde de minister van economische zaken, drs J. M den Uyl, in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands katholiek vak verbond. Minister Den Uyl noemt de ont wikkeling van de investeringen en de krappe kapitaalmarkt de grote knelpunten van de Nederlandse economie. De jaarverslagen van het be- bedrijfsleven laten zier, dat de winstmarges kleiner worden. De bedrijfsresultaten over 1965 be hoeven volgens de minister geen aanleiding te geven tot alarmeren de beschouwingen. „Als ik niet zonder zorg ben, heb ik vooral het oog op 1967, Als de besparingen niet worden uitgebreid, dreigt de groei van de investeringen vol- (Adv.) gend jaar te worden afgeremd. En groei van die investeringen is voorwaarde voor uitvoering van het regeringsprogramma en op voering van de Droduktiviteit", al dus drs. Den Uyl. Minister Den Uyl zegt voorts: „Als wii ernst willen maken met de bestrijding van de inflatie, dan kunnen wij niet -Jcorgaan met het verhogen van de loonsom met bij voorbeeld 15, 11 en 9,5 procent. Dan moeten we terug naar een lager peil, waardoor het mogelijk wordt de prijsstijgingen tot 2 a 3 procent te beperken. Wanneer er meer woningen, we gen, scholen en andere collectieve voorzieningen moeten komen, dan moet er meer worden gespaard. Ook de werknemers moeten hier aan hun bijdrage leveren Dat zou kunnen gebeuren door een deel van hun economisch afdwingbare loonsverhogingen te doen uitkeren in de vorm van rentegevende pa pieren. Zo helpen zij mee aan de financiering van gemeenschaps voorzieningen en vergroten zij hun aanspraken op inkomen uit het groeiende nationale vermogen. Een oplossing hiervoor zou kunnen worden gevonden in de vorm van het investeringsloon". De minister stelt vast dat de re gering tekort is geschoten om dui delijk te maken wat de uitvoering van het regeringsprogramma voor de grote massa van de bevolking oplevert. Dit concludeert hij uit de uitslag van de laatste verkiezin gen. Drs. Den Uyl kan niet inzien dat dit regeringsprogramma met de V. V. D. in de regering zou kun nen worden uitgevoerd. Voor hem staat het vast dat K. V.P. en A.R. volgend jaar niet van het regeringsprogramma kunnen afwijken zonder met. hun doelstel lingen in strijd te komen. „Ik denk hier aan het woning bouwprogramma van minister 3o- gaers, de herindustrialisatie van Zuid-Limburg en de uitbreiding van het wegennet. Over de ontwikkeling van de „Als wij de lonen niet binnen de raming kunnen houden, heeft dit onaangename gevolgen voor de prijsontwikkeling". Op dit ogenblik worden de prijsstijgingen sinds 1 januari geanalyseerd waarbij wordt nagegaan of en waar de spelregels van het prijsbeleid zijn overtreden. In tegenstelling tot een eerder bericht wordt nu uit Bogota ge meld,, dat er bij Tagua in Bolivia wel een bus met 39 kinderen in een ravijn is gereden, maar dat niemand om het leven is geko men Twintig kinderen liepen verwondingen op. Slechts twee van hen moesten naar een zie kenhuis. (Adv.) Militairen moesten keizer Haile Selassie van Ethiopië zaterdag be schermen tegen een opdringende menigte, toen hij zich per trein van Kingston naar Spanish Town, de vroegere hoofdstad van Jamaica, wilde begeven. Het waren voor namelijk leden van een sekte die de keizer als een godheid be schouwt. In Spanish Town moest de po litie een aanta! leden van deze sekte met traangas verdrijven. Twee mensen werden hierbij ern stig gewond en 43, onder wie drie politiemannen, liepen lichte ver wondingen op. De keizer reisde zondag van Jamaica naar Haiti. In Istanbul is de Amerikaan William L. Gibson gearresteerd wegens handel in verdovende middelen en blanke slavinnen. Men vermoedt dat hij de contact- ntan is van een internationale bende. Er worden nog meer aan houdingen verwacht. De republikeinse partij heeft in een rapport kritiek geleverd op president Johnsons politiek ten op zichte van Latijns-Amerika en aangedrongen op het uitoefenen van grotere druk op Cuba. Het rapport van de coördinatie commissie van de partij is door de leiding van de republikeinse partij goedgekeurd. De partij vereist dat de regering rekenschap aflegt voor de vijf mil jard dollar die sedert 1961 zijn uit gegeven als hulp aan Latijns-Ame rika Zij meent dat te veel nadruk is gelegd op binnenlandse hervor mingen om de Latijns-Amerikaan se ontwikkeling te stimuleren. De regering zou te weinig hebben ge daan om de communistische on dermijning te bestrijden en de han del van verbonden landen met Castro's regime te beperken. De partij vraagt hoeveel waarde de Amerikaanse hulp werkelijk heeft gehad Belangrijke inlichtingen over de burgeroorlog in de Dominicaanse republiek waren verzwegen om geschillen binnen de democratische partij te verbergen en de regering was er niet in geslaagd de orga nisatie van Amerikaanse staten tot een doeltreffend veiligheids instrument te maken. Cuba zou politiek en diplomatiek verder moeten worden geïsoleerd. Oe Thant is bereid als secretaris generaal van de Verenigde Naties te blijven optreden, als zijn ambts termijn op 3 november a.s. afloopt, maar hij wil dan niet langer dan twee of drie jaar aanblijven. De secretaris-generaal zal zijn besluit in juni bekendmaken. Voor zover bekend heeft geen enkele afvaardiging bezwaren ge opperd tegen een aanblijven van de 57-jarige staatsman uit Birma. In welingelichte kringen werd ver nomen dat de V. 3., de Sowjet-Unie en Frankrijk hem onofficieel heb ben laten weten, dat zij voorstan der zijn van een tweede ambtster mijn van vijf jaar. Om gezondheidsredenen zou Oe Thant er niet voor voelen nog zo veel iaren aan te blijven. Tegen een kortere periode zou overigens het handvest zien niet verzetten, omdat daar geen termijn wordt ge noemd. Indertijd werd bij stilzwij gend akkoord van de grote mo gendheden de eerste secretaris generaal, de Noor Trygve Lie, voor vijf jaar benoemd, maar de alge mene vergadering kan hier van af wijken. Een geheel uit Indiase vrouwen bestaande groep bergbeklimmers is erin geslaagd de top van de 6700 meter hoge Koktan c in het Hima- lajagebergte te beklimmen. (Adv.) Zateiddagdamr Bd uCaa tDD Zaterdagmiddag heeft wethou der M. de Vos de chemische was serij „De Zon" aan de Axelse- straat officieel geopend. Een groot aantal gasten had aan de uitnodiging van de di- rekteur, de heer P. J. Geijsen, gehoor gegeven om deze feeste lijke gebeurtenis bij te wonen. In zijn openingswoord zei de heer Geijsen dat het filiaal Ter- neuzen (een dochteronderneming van „De Zon" te Goes) 18 jaar geleden in de Vlooswijkstraat van start ging. Het was in feite een schuchter begin, maar door de toewijding van het personeel met name van de bedrijfslei der de heer J. Fokke die onlangs bij zijn zilveren jubileum nog eens danig in de bloemetjes werd gezet is „De Zon" een begrip geworden, niet alleen te Ter- neuzen, maar in geheel Zeeuws- Vlaanderen. De heer Geijsen stelde zich de vraag of dit bedrijf wel thuis hoort in de Axelsestraat, welke vraag hij bevestigend kon beant woorden, ook al door de „munt- wasserij" die eraan is verbon den. De heer Geijsen had veel waar dering voor de voortvarendheid waarmee het gemeentebestuur en veel andere instanties hem hebben geholpen. De heer De Vos was het wat de plaats der vestiging betreft geheel eens met direkteur Geij sen. Een munt-wasserij behoort midden in een woonwijk te staan, aldus de heer De Vos, daaraan bestond bij B. en W. geen twijfel, temeer daar de Axelsestraat steeds meer de al lure van een winkelstraat krijgt. De wethouder meende dat de afdeling „munt-wasserij" iets nieuws voor Zeeland maar zeker voor Terneuzen is. Een felicita tie vond de heer De Vos dit nieuwe fraaie pand alleszins waard. Hij wenste de onderne mer er veel geluk mee en ver klaarde de wasserij daarmee of ficieel voor geopend. De directeur vond gelegen heid nog eens naar voren te bren gen dat deze nieuwe zaak in feite de kroon is op het werk van de bedrijfsleider, J. Fokke, die voor 25 jaar trouw en toe wijding de dank ruimschoots heeft verdiend. Namens de maatschappij voor nijverheid en handel overhan digde de heer H. Kok (Sas van Gent) de jubilaris het zilveren insigne met het getuigschrift. Er wordt wel eens gezegd dat ju bilarissen zo lang bij een bedrijf blijven omdat zij elders niet te recht kunnen, zo merkte de heer Kok op. Hij meende dat de heer Fokke heeft aangetoond dat dit lang niet altijd het geval behoeft te zijn. Waar zou een bedrijf blijven zonder een kern van medewerkers die gedurende vele jaren hun trouw en toewijding bewijzen, aldus spreker. Wethouder De Vos opent het nieuwe bedrijf van „De Zon" aan de Axelsestraat te Terneu zen. Namens het personeel bood de vertegenwoordiger de heer J. Lansen een geschenk aan. Dat deed ook de heer Rijckaert na mens alle depothouders. Na het officiële gedeelte werd ieder in de gelegenheid gesteld de directie te feliciteren en de wasserij met de hypermoderne machines te bekijken. Er zijn twee afdelingen, één waar het eigen personeel de was doet en de „munt-wasserij" waar huisvrouwen zelf hun was met een minimum aan inspanning kunnen behandelen. Het gehele bedrijf is ingesteld op „vakwerk" en op snelheid. Het laatste is voor iéder die zijn kleren in „De Zon" laat behan delen, van groot belang, stellig ook voor schippers die tijdens het schutten hun was kunnen la ten doen. De heer Kok uit Sas van Gent speldt de heer Fokke het insigne op van de mij. voor nijverheid en handel. Het gemiddelde inkomen van de Amerikaanse burger is in 1965 met zes procent gestegen tot 2724 dollar. Dit blijkt uit een zondag gepubliceerd overzicht van het depai-tement van handel. De stijging varieerde van staat tot staat. Zo zagen de werkne mers in Vermont, Iowa en Idaho hun inkomen met tien procent omhoog gaan. In Nevada, een van de welvarendste staten, was dit niet meer dan 1 procent. De rijkste Amerikanen wonen over het algemeen in het oosten des lands, rond de grote meren en in het „verre westen". In vijf staten lag het jaarinkomen be neden de 2000 dollar, te weten in de zuidelijke staten Tennes see, Zuid-Carolina, Alabama, Mis sissippi en Arkansas. Een groot deel van de bevolking bestaat hier uit gekleurden. Oostberlijnse grensbewakers hebben vanmorgen een vluchte ling neergeschoten, die over het Teltow-kanaal naar West-Ber- lijn wilde ontkomen. Nog voor de man over de prikkeldraadver sperring aan de oever van het kanaal kon klimmen, vuurden de lecien van de volkspolitie een vijftigtal schoten op hem af. De vluchteling zakte ineen en werd na een half uur door een zieken auto weggevoerd. De vlucht naar het westen ge lukte in de nacht van zondag op maandag wel aan een vrouw van 51 jaar, die in het zuidelijke ge deelte van de stad onopgemerkt naar West-Berlijn wist te glip pen. „De Syriërs hebben hun pogin gen om ons van het Jordaanwater te beroven niet beëindgid en het Israëlische leger zal zich in het komende jaar met dit vraagstuk bezighouden", zo verklaarde gene raal Rabin, stafchef van het Israë lische leger, in een vraaggesprek met een dagblad. De kwestie van de omleiding van net Jordaanwater is volgens generaal Rabin bovenal een probleem geworden tussen Israël en Syrië. De andere Arabi sche landen spelen hierbij een kleinere rol dan voorheen. De Nederlandse kustvaarder „Trinitas" uit Delfzijl is zater dag de haven van Boulogne bin nengelopen, omdat in de lading ruwe katoen brand was uitge broken. De brandweer kon de aangetaste balen katoen lossen en het vuur meester worden. De 498 ton metende kustvaar der vervoerde 957 balen van elk 220 kg, die al eerder elders brandschade hadden opgelopen. Waarschijnlijk smeulde het vuur nog ergens, toen de „Trinitas" met deze lading uit Rouaan naar Rotterdam was vertrokken. Toen op zee het vuur werd ontdekt, besloot de gezagvoerder Boulog ne aan te doen. (Adv.) De jongerenorganisatie van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft zich telegrafisch tot de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, gewend en hem verzocht druk uit te oefenen op de Indonesische regering om de Nederlandse ambassadeur in dat land, mr. Schiff, toegang te ver lenen tot de gevangenis, waarin mr. dr. C. Soumokil zich bevindt en in het openbaar verslag uit te brengen omtrent zijn toe stand. Zoals gemeld hebben Zuidmo- lukse kringen in Nederland het bericht verspreid, dat dr. Sou mokil zou zijn Terechtgesteld, maar dit bericht werd door de Indonesisch» regering tegenge- si Uit verschillende plaatsen in ons land waar woonoorden van Ambonnezen zijn gevestigd, met name uit Barneveld, Eist en Breukelen, kwamen berichten over protestmarsen van Ambon nezen, die gepaard gingen met het meevoeren van spandoeken en blauw-wit-groen-rode vlag gen en waarbij brieven werden overhandigd aan de burgemees ter. Uit het optreden van de Am bonnezen kan worden afgeleid, dat zij blijven vasthouden aan hun mening dat dr. mr. Soumo kil is terechtgesteld. Vandaag werd in Den Haag een protestbijeenkomst gehou den. Aan de brief, overhandigd aan de loco-burgemeester van Barneveld en de burgemeester van Breukelen, ontlenen wij het volgende: Enigs honderden Ambonnezen hebben zaterdag in Middelburg gedemonstreerd. Op de spandoe ken die zij meedroegen verweten zij de Nederlandse regering het verzwijgen van de dood van hun leider Soumokil, die terechtge steld zou zijn. Aan de commissa ris der koningin in Zeeland over handigden zij een petitie. „Met afschuw en met veront waardiging hebben wij, Zuid- Molukse bannelingen in Neder land, kennis genomen van de te rechtstelling vart mr. dr. Soumo kil op last van de Indonesische regering, die zich naar buiten voordoet anti-communistisch te zijn, maar die in werkelijkheid even dictatoriaal en onmenselijk optreedt als ieder ander fascis tisch of communistisch regiem. Tegen dit mensonterend op treden van Indonesische zijde willen wij fel protest aantekenen. Dit protest is ook gericht tegen de Nederlandse regering die, hoewel zij officieel van de te rechtstelling op de hoogte was gesteld, door haar ambassadeur in Djakarta, heeft gezwegen. Het minste wat van de Nederlandse regering verwacht had mogen worden was. dat zij een fel pro test bij de Indonesische macht hebbers had ingediend", aldus de brief. Het „City of Londen"-pavil- joen op de Britse handelsbeurs „Britain 66" in Oslo is zaterdag nacht afgebrand. Slechts de staal constructie staat nog overeind. Het paviljoen zou het eerste centrum vormen bij de openings plechtigheden van de beurs, wel ke 29 april wordt geopend en 14 dagen zal duren. In de afgelopen nacht, tegen half één, is in de gemeente Mijnsheerenland een auto met zeven inzittenden uit een bocht gevlogen en tegen de gevel van een woonhuis terecht gekomen. Tijdens mist met een zicht van 60 a 70 meter ging de wagen met een snelheid van naar schatting tussen 70 a 80 km de bocht in. De bestuurder verloor de macht over het stuur met het gevolg dat de wagen van de weg af schoot en tegen een lager gelegen woonhuis vloog. De zeven inzit tenden, allen jongens van tussen 16 en 18 jaar, afkomstig uit Put- tershoek, Maasdam en Mijnshee renland, werden allen gewond. Vijf werden min of meer ernstig gewond in het gemeentezieken huis in Dordrecht opgenomen, terwijl een ander die er het ern stigst aan toe was, in het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam werd opgenomen. In de gevel van het huis ont stond een gat waardoor gemak kelijk een auto kan rijden. De bewoners liepen geen letsel op. De Italiaanse artsen die dins dag voor drie dagen zouden gaan staken, hebben ingestemd met regeringsarbitrage in hun ge schil met de ziekenfondsen en de staking afgelast. Verleden week maandag legden de Ita liaanse artsen het werk voor 24 uur neer en verbraken hun ban den met de ziekenfondsen, waar bij het merendeel van de bevol king is aangesloten. Sedert dins dag vragen zij van hun patiën ten betaling. Het secretariaat van het pro- duktschap voor zuivel schat de totale melkproduktie in het melk prijsjaar april 1966—april 1967 op 7.3*15.000 ton, dat is 165.000 ton of 2,3 pet meer dan in 19651966. Van deze meerproduktie komt 1,7 pet op rekening van de uitbreiding van de melkveestaoel en ongeveer een half pet op een hogere melk- gift per koe. Geschat wordt dat van de totale melkproduktie 590.000 ton door de veehouders zal wor den gebruikt voor huishoudelijk gebruik en voor veevoederdoelein den en 65.000 ton voor de berei ding van boerenkaas. Er blijft dan over een hoeveelheid van door de veehouders aan de fabrieken af te leveren melk van 6.690.000 ton, dat is 200.000 ton of ruim drie pet meer dan in 19651966. Het gemiddelde vetgehalte van de melk wordt voor 19661967 ge raamd op 3,87 pet, dat !s 0,02 pet meer dan In het voorgaande melk prijsjaar. Het aantal melk- en kalfkoeien in 1966—1967 wordt geschat op 1.750.000, dat is 30.000 of 1,7 pet meer dan in 19651966, de gemid delde melkgift per koe op 4180 kg, dat is een half pet hoger dan in 1965—1966. t

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3