«Verkeerde interpretatie» van Z.0.A.V.0.-verdragen om oorlog in Zuid-Vietnam te rechtvaardigen Vliegtuig met Amerikaanse mariniers kort voor landing neergestort Internationale conferentie in Djakarta kostte meer dan 200.000 dollar 81 SLACHTOFFERS HET WEER Burgemeester van Rijsse! weigerde president ie Ganl.'e te ontvangen FTWiBolÜBt «6«i»emeaê?,nSt$ÏBÜZBi» Johnson optimistisch De bommen- voorraad Weer aanslag op trein in India Vondeling in kerk te Apeldoorn Opinie-onderzoek Vietcong schiet fabriek in brand Terrorisme Duitsers hadden kinderkamp ingericht in Polen Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Indonesische jongeren weer in actie Nasoetion sprak Toestand normaal Directeur vloog zelf Russische ooriogs- smisfladi^ers veroordeeld T Ofa^BliiBP-HöéMrèateleïfri I. van de Sam§# Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01130 2078 Gironummer: 88180 Abonnementsprijs ƒ7,20 pa kwartaal; per maand ƒ8,40; per week 58 ct. Losse nis 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 25 dinsdag 26 april 1956 22e Jaargang No. 6677 Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande te Temeuze» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse historicus Ar thur Schlesinger, die adviseur van wijlen president Kennedy is ge weest, heeft op een persconferen tie te Troy in de Amerikaanss staat New York verklaard, dat pre sident Johnson een verkeerde in terpretatie heeft gegeven aan het Z.OA.V.O.-verdrag om de inter ventie in Vietnam te kunnen recht vaardigen. Toen de zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie in 1954 werd op gericht, aldus Schlesinger, zei de toenmalige minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, "tegen de leden van de senaatscom missie voor buitenlandse zaken, dat de V.S. de organisatie be schouwden als een „orgaan voor overleg" en niet als een basis voor inmenging. Maar ons huidig optreden in Vietnam, zo zei de Amerikaanse historicus, vloeit voort uit een on juiste uitleg van het verdrag en president Johnson is de eerste ge weest die het op deze foute wijze heeft geïnterpreteerd. Schlesinger was van mening dat de vietcong aan het eventuele vredesoverleg moet deelnemen, omdat ze recht streeks betrokken is bij het con flict. President Johnson heeft zich op een persconferentie in het Witte Huis tamelijk optimistisch getoond over het verloop van de strijd in Vietnam. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat de Noordvietna- mese regering een regeling van het conflict door onderhandelingen zou willen. Johnson zei te veron derstellen dat de communisten nog steeds menen hun doelstellin gen te kunnen bereiken. Hij ontkende dat de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam en in het bijzonder de luchtmacht sedert enige tijd gebrek aan munitie heb ben. zoals onlangs was beweerd door de republikeinse leider in het huis van afgevaardigden, Gerald Ford. Men kan niet altijd krijgen wat men hebben wil, aldus John- soen, eraan toevoegend dat de rege ring op het gebied van de logistiek problemen krijgt op te lossen. Hij verwees nog naar een raoport van de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, waarin deze zei dal de bevoorra ding van de troepen op het ogen blik voldoende is. De V.S. hebben dit jaar voor ge bruik in Vietnam ongeveer 18.000 bommen teruggenomen van landen die dit wapentuig in het raam van de militaire hulpverlening hadden gekregen. Dit heeft het ministerie van defensie zaterdag bekendge maakt. Deze hoeveelheid was nog Een ontploffing in een passa- gierstrein in India heeft zaterdag avond aan 29 mensen het leven ge kost, terwijl 65 personen werden gewond. De explosie deed zich voor op het station van Diphoe in de noordoostelijke staat Assam, waar woensdag j.l. op dezelfde spoorlijn bij een soortgelijke ont ploffing 55 reizigers werden ge dood en 120 gewond. De autoriteiten schrijven de ex plosies toe aan de Nagastam, die onafhankelijkheid nastreeft en ver zetsacties uitvoert om tot dit doel te geraken. Tn het voorportaal van de katho lieke kerk in de Hoofdstraat te Apeldoorn hebben zaterdagavond twee meisjes een vondeling gevon den. De meisjes hoorden, toen zij bet voorportaal van de kerk bin nenkwamen, een baby huilen en zagen bij onderzoek in de hoek van het voorportaal een witte kunstlederen tas staan, waarin zich een kind van naar schatting drie weken oud bevond. Het kind had een gebreid geel mutsje op het hoofd, droeg een rood truitje met zwarte stippen en had een gele slobbroek aan. Het had don kerblond haar en donkere ogen. Een onderzoek wees uit, dat het kind volkomen gezond was en goed was verzorgd. De politie tast om trent de herkomst van het kind in het duister. geen drie procent van het aantal dat tot dusver in Vietnam is ge bruikt, aldus de bekendmaking. De bommen kwamen uit zes landen, die niet met name werden ge noemd. Wel werd gezegd, dat de bommen werden teruggekregen op grond van de bepaling, dat de V.S. aanspraken kunnen laten gelden door hen geleverde wapens die de betrokken landen zelf niet nodig hebben. De Verenigde Staten zouden zich uit Zuid-Vietnam moeten terug trekken, als zou blijken dat de meerderheid van het volk daar anti-Amerikaans is. De Ameri kaanse senator Richard Russell heeft dit gezegd in een vraagge sprek met het blad United States News and World Report. Russell is ieider van de senaatscommissie voor de strijdkrachten. Hij drong er op aan in de Zuid- vietnamese steden een serieus opinie-onderzoek te doen naar de mening over de Amerikanen. Ais dit zou aantonen dat het volk anti- Amerikaans is, dienen we ons direct terug te trekken, aldus Russell. De vietcong heeft zaterdagnacht een textielfabriek op elf kilometer ten noordwesten van Saigon in brand geschoten. De fabriek staat aan de weg naar de grote Ameri kaanse luchtbasis Bien Hoa. Ook in de hoofdstad was de vietcong actief. Een politiebureau werd met handgranaten en mitrailleurs be stookt. Hierbij vielen zes gewon den. Bij een zuiveringsactie in de delta van de rivier de Mekong in de provincie Tsjoe Ong Thien sneuvelden ongeveer honderd viet- congstrijders. Aan regeringszijde werden lichte verliezen gemeld. Intussen hielden drieduizend rooms-katholieken een betoging in de hoofdstad. Sprekers lanceerden felle aanvallen op de Zuidvietna- mese militaire regeringsjunta, die „onbekwaam" en „laf" werd ge noemd. De vreedzame demonstratie eindigde met een mars naar een van de grootste kerken. Een lid van de vietcong heeft zaterdag een granaat geworpen naar een grote groep mensen op een drukke markt in een van de buitenwijken van Saigon. Ruim 20 mensen werden gewond. De dader is voortvluchtig. Een groep aanhangers van de vietcong heeft vrijdagnaoht een man uit zijn woning in een buiten wijk van Saigon gesleept en dood geschoten. De groep verdween na propagandapamfletten te hebben achtergelaten. PRINS BERNHARD ONDERSCHEIDEN DOOR „LIONS INTERNATIONAL" Zaterdagavond heeft prins Bernhard op paleis Soestdijk de president van Lions Internatio nal, dr. Walter Cambell, ontvan gen. De prins die ere-districtsgou- verneur is van district 110 a en 110 b (Nederland) van Lions In ternational, ontving uit handen van de heer Cambell de z.g. „head of states-medal". Bij deze ontvangst was mede aanwezig het Nederlandse licj van de Board of Directors van Lions International, de heer Paul van Hessen. Een Poolse commissie die na zimisdaden onderzoekt, heeft do cumenten gevonden waaruit blijkt dat tijdens de Duitse be zetting in Lodz een speciaal kamp was ingericht waar 12.000 kinderen van twee tot 14 jaar waren ondergebracht. De kinde ren (Poolse, Nederlandse en Tsjechische) werden op grond van hun ras beoordeeld. Degenen die „gegermaniseerd" konden worden, werden naar Duitsland gestuurd. De Joodse kinderen werden naar vernietigingskam pen overgebracht. De kinderen die in werkplaat sen hard moesten werken, kre gen voor het geringste lijfstraf fen of werden in het cachot ge worpen. Een viermotorige Lockheed Elec- tra van de Amerikaanse charter maatschappij American Flyers met aan boord 92 Amerikaanse mari niers en zes bemanningsleden is vrijdagavond kort voor de landing bij Ardmore in de staat Oklahoma tegen een heuvel gevlogen. Er zijn 81 doden. Ambulances uit alle delen in de omgeving werden naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd, die door de zware bebossing op de heuvel moeilijk te bereiken was. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij zei dat 't vlieg tuig op weg was van Oakland in Californië naar Columbus in Geor gia. De eerste melding kwam van een boer die het toestel had zien ver ongelukken. Hij deelde de politie mee talloze doden en gewonden te hebben gezien. American Flyers voert in op dracht van de regering veel char tervluchten met militairen uit. Er zouden tien zwaargewonden zijn. ZWEEDSE KONING OMHELST KLEINZOON Sigtuna: Koning Gustaaf van Zweden omarmt zijn kleinzoon en troonopvolger prins Carl Gustaaf, nadat deze is toegela ten tot de universiteit. Het legerblad „Berita Yoedha" van zaterdag schrijft dat de in ternationale conferentie tegen buitenlandse militaire bases, die even na de mislukte staatsgreep van oktober in hotel Indonesia in Djakarta werd gehouden, meer dan honderdduizend dol lar aan deviezen en 80.000 dol lar aan Indonesisch geld heeft gekost. Oud-minister Soebandrio had daarbij nog eens 50.000 dollar gegeven voor de organisatie. Zo als destijds gemeld was de con ferentie een grote mislukking. Er werden 600 afgevaardigden uit 88 landen verwacht. In feite kwamen er 150 uit een tiental landen, waarbij nog kwam dat de meeste van deze afgevaardig den in eigen land totaal onbe kend waren, zo schrijft het blad. Ten aanzien van de gearres teerde ministers schrijft „Berita Yoedha" dat de uit 45 leden be staande commissie van onder zoek bijna 24 uur per dag werkt om alle bewijzen tegen Soeban drio, Dalam en Saleh te verga ren. Genoemde drie zullen het eerst worden berecht, aldus het blad. VRIJ ZONNIG Een storingsgebied dat geduren de het weekeinde ons land pas seerde was vanmorgen boven Duitsland en de Alpen aangekomen. Met westelijke winden stroomde enigszins onstabiele lucht binnen, maar omdat zich van de Britse eilanden een rug van hoge druk naar ons land uitbreidde, kwamen zonnige perioden voor. De rug van hoge druk hangt samen met een hogedrukgebied dat van de Azoren naar Spanje trekt. Op de oceaan komt ten noorden ZON MAAN April: op onder op onder 26 5.21 19.56 S.39 1.41 27 5.19 19.57 9.50 2.34 28 5.17 19.59 11.12 3.12 vna de Azoren een storing tot ont wikkeling waarvan verwacht wordt dat hij naar het zeegebied ten wes ten van Schotland zal trekken. Onder invloed hiervan zal de wind bij ons zuidwest worden. De temperaturen zullen na een tame lijk koude nacht morgen overdag bij tamelijk zonnig weer iets hoger worden dan vandaag. De regen kansen zijn klein. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Iets hogere middagtemperaturen Tamelijk koude nacht met in het binnenland hier en daar nacht vorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog weer met zonnige perioden en iets hogere tempera turen dan vandaag. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. ONRUST BIJ DE BERLIJNSE MUUR Oostduitse grenswachten heb ben zaterdagmorgen vroeg bij de muur tussen Oost- en West-Ber- 'ën sc-hoten gelost, hiermee ken nelijk een vluchtpoging verijde lend van een Oostduitser. De grenswachten vuurden ook waarschuwingsraketten af. Later doorzocht een Oostduitse pa trouille het gebied bij de grens. DINSDAG 26 APRIL Breskens 5.06 5.32 Terneuzen 5.42 6.08 Hansweert 8.16 6.42 Walsoorden 6.25 6.51 WOENSDAG 27 APRIL Breskens 5.57 6.33 Terneuzen 6.33 7.09 Hansweert 7.07 7.43 Walsoorden 7.16 7.52 Honderden jeugdige Indone siërs, behorend tot de anti-com munistische bewegingen „Kappi" en „Kami", hébben zaterdag de zetel van de Partindo-partij en studentenbeweging Germindo in Djakarta geplunderd. De organi saties worden als crypto-com- munistisch beschouwd. Het meubilair werd verwoest en talrijke documenten werden uit de ramen gegooid en gedeel telijk verbrand. Na een half uur trokken de betogers zich terug met mede neming van vier „gijzelaars" die aan de militaire autoriteiten werden overgeleverd. Het gebouw van Partindo en Germindo is onder de hoede van het leger geplaatst. Volgens het legerblad Berita Yoedha (Oorlogsnieuws) zijn tussen studenten en eigenaars van speelhuizen gevechten ge leverd. Verscheidene mensen werden gewond. De studenten namen geld mee en gaven het aan het leger. De speelhuiseige naars zijn voornamelijk Chine zen. In Djambi (Zuid-Sumatra) hebben studenten zich meester gemaakt van Chinese opslag plaatsen. Zij verdeelden „ge hamsterde goederen" onder de bevolking. Militairen schoten in de lucht om de studenten uiteen te drijven, maar deze kwamen pas tot rust nadat een order was uitgevaardigd, waarbij de Chi nese scholen in Zuid-Sumatra werden verboden, aldus het mo hammedaanse dagblad Doeta Masjarakat. Generaal Nasoetion heeft zon dag in het „Boeng Karno"-sta- dion te Djakarta een menigte van enige duizenden personen toegesproken, die daar de 32ste verjaardag van de jeugdbewe ging „Ansor" vierden. President Soekarno was afwezig. Nasoetion sprak over de vol ledige reorganisatie van het ka binet en de economische en fi nanciële problemen waarvoor het land staat. Hij werd herhaal delijk met applaus onderbroken. Uit naam van generaal Soehar- to werd een boodschap voorge lezen waarin werd gezegd dat Indonesië de strijd tegen Malei sië zal voortzetten. Het merdeka-paleis en zijn omgeving liggen niet langer in „verboden gebied". De militaire commandant van Djakarta heeft deze maatregel die vorige maand tijdens betogingen werd inge voerd, opgeheven omdat de toe stand in Djakarta naar zijn me ning weer normaal kan worden genoemd. Twee overlevenden die, hoewel zwaar gewond, uit de wrakstukken van het toestel waren gekropen, zijn naar het ziekenhuis gebracht. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. Het regende op het tijd stip van het ongeluk, maar het zicht was goed. Met de toestellen van deze maatschappij die 27 jaar geleden werd opgericht, was nog nooit een ongeluk gebeurd. Als gevolg van een tekort aan personeel bestuurde de directeur van de onderneming, de 59-jarige Reed Pigman, zelf het toestel. Hij kwam om het leven, tezamen met tachtig van de militairen die juist hun eerste opleiding hadden vol tooid De zeventien overlevenden zijn in ziekenhuizen opgenomen. He» merendeel van hen bevindt zich in een kritieke toestand. PRINS BERNHARD START SCOUTING '67" Met het kopen van een luci ferhouder met twaalf doosjes heeft prins Bernhard zaterdag in het begin van de middag het startsein gegeven tot een lande lijke actie, die in de komende weken onder het motto .Scouting 67" wordt gesouden. De korte plechtigheid had plaats op het paleis Soestdijk waar een zestal padvinders op St. Jorisdag met dit doel was heengetrokken. Duizenden welpen en verken ners van de katholieke verken ners-beweging en de Nederland se padvindersbeweging zullen proberen dezelfde speciaal voor dit doel ontworpen luciferhou ders te verkopen teneinde met de opbrengst de kas van de'ver schillende groepsfondsen te „spekken". Bovendien zal men een deel van de opbrengst ge bruiken om de uitzending mo gelijk te maken van een groot aantal verkenners naar de twaalfde wéreld.i amboree die volvend jaar in Amerika wordt gehouden. Een Sowjet-krijgsraad te Vitebsk in het noorden van Wit-Rusland heeft zaterdag twee Russen ter dood veroordeeld op beschuldiging van het plegen van moorden in dienst van de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog. Een derde beklaagde kreeg vijftien jaar ge vangenisstraf, terwijl twee anderen elk tot twaalf jaar werden veroor deeld. Het was het vierde proces tegen oorlogsmisdadigers, waarvan dit jaar in de Sowjet-Unie melding is gemaakt. Volgens de tenlasteleg ging hadden de beklaagden die „verraders van het vaderland" werden genoemd, actief deelge nomen aan het massaal neerschie ten van Russische burgers en aan strafexpedities tegen verzetsgroe pen. Met het kopen van een houder met 12 doosjes lucifers heeft prins Bernhard zaterdag het startsein gegeven voor de lande lijke actie „Scouting 67". De jongste padvinderde welp Jan Schoeler (10 jaar) mocht de houder aan de prins overhandi gen. President De Caulle heeft zon dag op scherpe wijze uiting ge geven aan ziin ongenoegen over het feit dat de burgemeester van Rijssel, Auguste Laurent, had ge weigerd de president te ontvangen of deel te nemen aan de officiële recepties ter gelegenheid van het bezoek van vier dagen dat De Gaulle aan Rijssel heeft gebracht. Laurent is een aanhanger van de socialistische leider Guy Mollet, Zondag won hij de „strijd van de kransen" door tien minuten eer der dan de president een krans te leggen bii het gedenkteken voor de gesneuvelden van de tweede we reldoorlog. Daarna kwam de presi dent die na de kranslegging tien minuten lang handen schudde van tientallen oud-striiders en plaatse lijke functionarissen, die naast de burgemeester stonden opgesteld. De burgemeester ging hij voorbij alsof deze uit lucht bestond. Burgemeester Laurent beweerde dat ziin socialistische aanhangers het als „achterna lopen van De Gaulle" zouden beschouwen wan neer hij zijn krans na die van de president zou hebben neergelegd. De herdenkingsdienst van zon dag is de enige officiële plechtige heid waaraan de burgemeester en de socialistische leden van de ge meenteraad hebben deelgenomen. President De Gaulle begaf zich vandaag met een hefschroefvlieg- tuig naar Duinkerken om daar fa brieken te bezichtigen. Daarna gaat hij naar Parijs terug.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1