In heel Indonesië verzet tegen Soekarno HEI WEER OVERWINNING VAN AMERIKANEN EN ZUIDVIETNAMEZEN IN HET CENTRALE BERGLAND Het bezoek van Koningin Juliana aan Engeland Vertrouwen verloren Robots Nieuwe perswet op komst TREINROVER WHITE WIL PRATEN RADIO DE KOOK Nieuw olieveld in Libië ZATERDAG 23 APRIL 1966 22e Jaargang No. 6676 Fundamentele mensenrechten zijn op zij gezet Edwards in Zuid-Amerïka f!|- ifiaM Hoogwater Weerbericht saeitó weet. de MUL Gasverwarming NIEUWE FRANSE NOTA OVER DE N A.V.O. Zon- en Maanstanden ,Hot Springs' Onrealistisch Gevechtskracht Noord-Vietnam verwerpt vredesconferentie Rijbewijs per 1 januari 1987 in België verplicht Fï*ntoiri»f fefj TERNEUZEN Oieeeteor-Hoofdredacteur: I. van 8e Sanda Redactie- en Administratie-adres? Sraidswa! Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per ■maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE MIE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P 1 van de Sande te Terneu*zet> Advertentieprijs per mm 10 et; mfnimttm per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertentie) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Het wordt steeds moeilijker het, werk van de ambassade in Peking voort te zetten, omdat gebleken is dat Peking de ba kermat is geweest vam de com munistische staatsgreep van vo rig jaar", aldus „Djiwa Prokla- masi" van donderdag, een blad van de vorig jaar verboden trotzkistische „Moerba"-partij. Het artikel zegt dat politici de „immorele uitzendingen van ra dio-Peking" veroordelen en dat het ambassade-personeel gevaar loopt door de „duidelijke steun aan de gestapoe en de Indone sische communistische partij". •Minister Malik zei dat „over een dag of twee" een antwoord nota zal worden gezonden op de Chinese protestnota tegen de aanval op de Chinese ambassa de in Djakarta, waarin de Chi nese beschuldiging dat deze pjundering door de Indonesische regering zou zijn georganiseerd, wordt verworpen. Hij beloofde echter schadevergoeding. Vol gens hem is de Chinese ambas sadeur, Yao Sjoeng Ming, begin deze week naar Peking vertrok ken. Deze ambassadeur is dege ne die Malik vorige week na de plundering van de ambassade had beledigd. Generaal Isman. ambassadeur in Egypte, heeft in Djakarta ge zegd dat Indonesië door de po litiek van Soebandrio al zijn voormalige vrienden heeft ver loren. Mohammedaanse studen ten eisten donderdag inbeslag neming van alle Chinese eigen dommen in Indonesië. Zij willen ook dat Indonesië in de V. N. terugkeert. In heel het land valt verzet tegen Soe karno waar te nemen, die dat niet wil. Kasi, het actiefront van Indonesische academici, steunt Maliks standpunt in dezen. Het noemde Malik „een pionier die de muren van isolatie in de bui tenlandse politiek doorbreekt". Indonesische academici heb ben herziening van alle presi dentiële decreten door de voor lopige raadgevende volksverga- PLAST1C HART AANGEBRACHT •De Amerikaanse hartspecialist ■fir. Michael Debakey (met ge- isicht naar de camera) plaatst hiér het kunsthart in de borst kas van de 65-jarige Marcel De- rubber. Het is de eerste maal in de. geschiedenis van de mens heid dat men erin is geslaagd een plastic kunsthart met suc ces bij een mens aan te brengen. De Britse politie heeft donder dagavond een inval gedaan in een boerderij tussen Asford en Folke- st - -e (Kent), die kort na de trein roof is gekocht door iemand wiens sigr/ lement overeenkomt met dat van de 33-jarige Ronald Edwards, die deel uitmaakte van de bende. Da Daily Sketch schrijft dat de overval geen succes had. Volgens 'de buren zou de man hebben ge- 'zegd naar Zuid-Ainerika te ver- tEflto» dcring voorgesteld in een werk rapport over de grondwet van 1945, zo is vrijdag in Djakarta vernomen. Voorgesteld wordt ook de be sluiten en de twee resoluties waarin Soekarno voor het leven wordt benoemd en hem de titel „grote leider van de revolutie" werd verleend, opnieuw te be studeren. Ter opening van een bijeenkomst zei de voorzitter, prof. Oemar Seno Adji, dat „het tijdperk waarin het Indonesische volk zijn evenwicht verloor, de waardigheid van de mens werd genegeerd en waarin de toepas sing van geleide democratie in de richting ging van geleide on wetendheid van de democrati sche aspecten", nu is afgesloten. „In deze periode ontstonden verschuivingen in morele en godsdienstige waarden, 'n zwen king in de richting van een to talitaire staat waarin de funda mentele mensenrechten zoals vrijheid van meningsuiting op z:: werden gezet". „Er ontston den robots met hersenen van bandrecorders, sommige men sen werden luidsprekers die de redevoeringen van leiders en andere vervelende toespraken en artikelen letterlijk herhaal den". Als voorbeeld van schending van mensenrechten somde de professor verscheidene decreten op, waaronder arrestaties zon der rechtszaak mogelijk wer den Bij het Indonesische parlement is een perswet ingediend welke is opgesteld door een speciale commissie van het „Gotong Roy- ong"-parlement, waarvan de leden door president Soekarno zijn benoemd. De publikatie van bladen in een andere taal dan het Indo nesisch, Engels en Arabisch moet bij een speciaal ministrieel de creet worden goedgekeurd. Deze maatregel is blijkbaar bedoeld om de uitgave van de vele Chi nees-talige bladen te remmen. Alle kranten hebben een ver gunning van het ministerie van voorlichting nodig. Dit was al vele jaren gebruikelijk. In de verordening worden twee vor men van sancties genoemd: op schorting en tijdelijke of per manente intrekking van de ver gunning. De opgesomde redenen voor eventuele sancties k >men in het algemeen neer op onder mijning van de staatsideologie en de revolutie en op strijdig heid met de leerstellingen van president Soekarno. Het blijft intussen de vraag of het parlement de nieuwe pers wet zal aanvaarden. Verwacht wordt dat van verscheidene kan ten groot bezwaar zal worden gemaakt tegen de „nasakom"- gedacbte welke door de ontwik kelingen van de laatste maan den een ernstige knauw betft gekregen. Het werk van de commissie nam vier maanden in beslag. De nieuwe minister van voor lichting, Roemambi, heeft vrij dag een verordening gepubli ceerd, waarbii o.m. maatregelen van zijn voorganger worden af geschaft. Deze waren er op ge richt andere dan regeringsge zinde pubiikaties te verbieden. jtfÊÊfc y: iW- - x- ÉllS v aÏ\- a\ ■S - ■i MM "v -i f V lx - v id NEDERLANDSE KUSTVAARDER GEZONKEN De Nederlandse kustvaarder „Saba" uit Groningen, die don derdagavond voor de kust van Zuid-Engeland is gezonken na dat de lading ijzeren staven is gaan schuiven. De zeven opva renden zijn door een Engele veerboot gered. (Adv.) ONDER DEPRESSIE-INVLOED Nadat het weer in ons land tijdelijk onder invloed heeft ge staan van een hogedrukgebied dat van de Golf van Biscaje naar Oost-Duitsland trok, kwam het ZATERDAG 28 APFRÏL Breskens 3.10 3.32 Terneuzen 3.46 4.08 Hansweerl 4.20 4.42 Walsoorden 4.29 4.51 ZONDAG 21 APRIL Breskens Terneuzen Hartsweer t Walsoorden MAAND.' Breskens Terneuzen Hansweert Vyfa]yy[y)«?ff 3.10 3.32 3.46 4.07 4.20 4.42 4.29 4.51 I APRIL 3.44 4.06 4.20 4.42 4.54 5.16 AOS in de loop van vrijdag weer on der invloed van een omvangrijke oceaandepressie waarvan de kern enkele honderden kilome ters ten zuiden van IJsland ligt. Wij bevinden ons nu weer in een vrij krachtige zuidwestelijke stroming. Deze voert tamelijk zachte en ook vochtige lucht aan waarin veel bewolking voorkomt. Storingen die in de stroming meetrekken geven daarbij tijde lijk aanleiding tot regen of mot regen. Het sterk wisselvallige karak ter van het weer houdt dan ook aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Voornamelijk in het zuidoosten van het land ook enkele opklaringen. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind uit zuid tot zuid- Een begrip voor j Er'end Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 T e r >i a z e n De 46-jarige Edward White, don derdag gearresteerd op verdenking bij de grote Britse treinroof van 1963 betrokken te zijn geweest, heeft bij zijn arrestatie tegen de politie gezegd alle bijzonderheden te willen meedelen. Hij verklaarde ten einde raad geweest te zijn. Hij was al van plan zich komend weekeinde bij de politie aan te geven. Hangende 't onderzoek is White voor acht dagen in voorlopige hechtenis gesteld. Hij heeft twee jaar en acht maanden kans gezien de politie te ontlopen. De treinroof gebeurde destijds op 17 km van Aylesbury. De daders maakten 2.6 miljoen pond (26 miljoen gulden) buit. In een nieuwe Franse nota over de ontruiming van de Amerikaan se militaire bases in Frankrijk wordt naar verluidt gesteld dat de V. S. zich aan de tijdslimiet voor de ontruiming moeten houden, maar dat er, wanneer de operatie eenmaal op gang is, waarschijnlijk kan worden onderhandeld over een passende verlenging van de eva cuatieperiode. De nota die vrijdag op de Ame rikaanse ambassade werd overhan digd, is een antwoord op het Ame rikaanse schrijven van 12 april, waarin wordt gezegd dat de datum 1 april 1967 door Frankrijk als tijdslimiet voor de ontruim/ig vastgesteld te vroeg is en dat er een extra jaar nodig zal zijn. De Fransen zeggen nu dat de tijd voor werkelijke besprekingen tus sen Frankrijk en Amerika over de bijzonderheden van de terugtrek king der Amerikaanse troepen is aangebroken. Frankrijk wil soepel zijn maar wenst dat spoedig een begin wordt gemaakt. Het is niet bereid onderhandelingen te laten voortslepen zonder dat er vóór de Franse algemene verkiezingen van maart 1967 iets is veranderd. ZON MAAN April: op onder op onder 23 5.27 19.51 6.35 23.18 24 5.25 19.52 7.04 25 5.23 19.54 7.44 0.34 De vietcong heeft vrijdagoch tend vroeg bij een mortierbe- schieting van de nieuwe Ameri kaanse luchtmachtbasis te Plei- koe 23 Amerikaanse en Zuidviet- namese vliegtuigen beschadigd. Er vielen ook enkele gewonden. Het was de derde aanval op een vliegveld in ruim een week. Radio-Saigon heeft later ge meld, dat vijf vliegtuigen in vlammen zijn opgegaan en vijf tien werden beschadigd. Een Vietnamese soldaat en een kind werden gedood en vier Vietna- mezen en twee Amerikanen lie pen verwondingen op. Verscheidene bataljons Zuid- vietnamese regeringstroepen zijn vrijdagochtend een zuiverings- operatie begonnen in een ge bied vlak bij de Zuidvietnamese hoofdstad. De bevolking van Sai gon schrikte op van de explo sies van raketten die door vlieg tuigen werden afgeschoten. Amerikaanse mariniers zijn donderdagavond op een afstand van 10 kilometer van Queang Ngai op sterke vietcongeenhe- den gestuit. De gevechten, waar aan ook door Zuidvietnamese mariniers werd deelgenomen, duurden vrijdagochtend nog voort. De operatie die „Hot Springs" wordt genoemd, had donderdag reeds aan 170 opstan delingen het leven gekost. Amerikaanse mariniers en Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben in het centrale bergland, ruim vijfhonderd km ten noordoosten van Sai gon, een vietcong-regiment op de vlucht gejaagd. Een gemeenschappelijke strijd macht van 3.500 man doodde in een gevecht van tien uur 520 guerrillastrijders. Men ondernam de actie nadat een overloper van de vietcong een tip had gegeven. De actie werd een grote over winning genoemd. De activiteit van de vietcong was in de afgelopen week in het gehele land gering. In Saigon werd vrijdag een granaat geworpen in de tuin rondom het hoofdkwartier van de boeddhistische jeugdbewe ging. Het projectiel ontplofte niet. Een verontwaardigde vrouwe lijke afgevaardigde in de ge meenteraad van Saigon heeft ge- eist dat de buitenlandse troe pen in Zuid-Vietnam hun eigen prostituees meenemen. Dit zou de enige manier zijn om de vbortdurende stroom van Viet namese meisjes naar de voor buitenlandse militairen bestem de bordelen in de hoofdstad te stuiten. De raad wees het voor stel als onrealistisch van de hand. Tot nu toe zijn er dit jaar in Vietnam ruim 13.000 guerrilla strijders van de vietcong en Noordvietnamezen gesneuveld, zo heeft generaal E. G. Wheeler, voorzitter van het comité van Amerikaanse stafchefs, donder dagavond te Columbus in de Amerikaanse staat Ohio ver klaard. Sinds het begin van dit jaar waren naar schatting 11 vietcongbataljons, alle behorend tot de beste troepen van de vij and, buiten gevecht gesteld. Maar, eldus generaal Wheeler, onze tegenstander bezit nog steeds een enorme gevechts kracht. Noord-Vietnam heeft het voor stel om een vredesconferentie over Vietnam in Birma of Japan te houden, van de hand gewezen. Dit maakte het Noordvietnamese persbureau vrijdagavond bekend. Het idee was oorspronkelijk afkomstig van senator Mansfield, die dit deze week in de Ameri kaanse senaat naar voren bracht. Zijn voorstel werd door het mi nisterie van buitenlandse zakèn verwelkomd. TAdv.l TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01158-3128 Het bezoek dat de koningin in juni aan Engeland zal brengen, begint op maandag 6 juni. De daaropvolgende dag zal zij een gedenkraam in de Nederlandse hervormde kerk te Londen ont hullen. Dit raam is vervaardigd ter nagedachtenis aan wijlen ko ningin Wilhelmina. Na deze onthulling zal de am bassadeur te Londen, dr. J. H. van Roijen, in zijn funktie van voorzitter van het comité van aanbeveling voor het „Koningin Wilhelminafonds" een gebrand schilderd raam aanbieden na mens de Nederlandse kolonie in Engeland. HET PAASGEBEUREN Het herdenkingsraam is ont worpen door ds. P. H. G. C. Kok, evangelisch-Luthers predikant te Weesp. De opdracht was wijlen koningin Wilhelmina uit te beel den als „moeder des volks". Ds. Kok heeft bij zijn ontwerp het paasgebeuren centraal gesteld. Lin' boven zijn de vrouwen bij het graf van Christus uitgebeeld, luisterend naar de engel die de opstanding aankondigt. Achter de engel bevindt zich een grote zon, die is ontleend aan het door koningin Juliana vertaalde lied dat tijdens de begrafenis is ge zongen „De zon schijnt in mijn ziel vandaag". Onderaan in het raam is een impressie weergegeven uit de tweede wereldoorlog. Op de ach tergrond brandt Rotterdam en donkere vogels beelden de strijd en het leed uit. Rechts bovenaan wordt de bevrijding in de vorm van verdwijnende donkere wol ken en wegvliegende vogels ge symboliseerd. DE „ORANJE LELIES" Van dit verbljjf in Londen zal de koningin gebruik maken om zich op woensdagmorgen 8 juril naar Canterbury te begeven. Hier zal de koningin een kort bezoek brengen aan het Royal Sussex-regiment, waarvan zij sinds 30 juni 1953 „colonel in chief" is. Dit regiment heeft ban den met het Huis van Oranje, die dateren vari 1701. In dit jaar onder koning-stadhouder Wil lem III is de basis gelegd voor het huidige regiment. De koning bepaalde dat het regiment ge rechtigd was oranje mouwomsla gen te dragen, hetgeen het regi ment de bijnaam bezorgde van de „oranje lelies". Ruim 130 jaar is 't oranje de regimentskleur gebleven, tot het regiment bij de verkrijging van het predicaat „koninklijk" in 1832 het koningsblauw als regi mentskleur ging voeren. De Belgische ministerraad heeft vrijdag besloten het ..rijbewijs" op 1 januari 1967 in België in te voeren. Verreweg de meeste Belgen zullen het bewijs zonder het afleggen van een examen kunnen krijgen.- Voor 18-jarigen geldt dat zij een getuigschrift van een erkende autorijschool moeten kunnen overleggen. „British Petroleum" heeft vrij dag in Londen bekendgemaakt, dat er in Libië een nieuw olieveld is ontdekt. Op grond van proefborin gen meent men te kunnen stellen, dat het veld een produktie van 10.200 vaten per dag gal kunnen opleveren,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1