Van Nelle eert „Toon9' F. 3.4!i VA N NELLE Economische teugels in Nederland niet strak genoeg BEURSOVERZICHT HET PORSELEINEN MASKER Europese commissie bepleit afremming van inkomens en verbruik Pagina 5 méér mogelijkheden voor méér rente - tot zelfs 5% - bij de NEDERLANDSCHE CRED1ETBANK cfie mbankleris gebleven!J Als eerbetoon MS^voor 10 jaar „one-man-show" brengt Van Nelle bet prachtig uitgevoerde boek „TOON". Met 130 verschillende foto's gemaakt door Robby Pauwels. „Toon thuis en Toon op bet toneel" Vraag naar dit magnifieke boek bij uw Van Nelle-winkelier of maak 3.45 over op giro 620300 t.n.v. .Algemene Cadeau Cen trale, Rotterdam, met vermelding „Toon", Stortingsbiljetten zijn gratis verkrijgbaar bij uw Van Nelle-winkelier. koffie m thee tabak VRIJDAG 22 APRIL I960 DE VRIJE ZEEUW INTERNATIONALS MERENDEELS VAST De stemming voor het meren deel van de internationale waar den is gisteren aan de vaste kant geweest. Philips en Kon. Olie konden het herstel van woensdag met kracht voortzetten door vraag van het publiek. Voor Kon. Olie had ook Londen belangstel ling. Diit fonds opende circa 2,50 hoger op 150,60. Philips werd 'Verhandeld rond de 120,40 tegen Woensdag als slotkoers 118,85. AKU deed van zich spreken met een koersverbeteiing van vijf punten bij een verhandeling op 360%. Voor Hoogovens werd 420 (419) als advieskoers opge geven. KLM werd enkele guldens hoger gewaardeerd, doordat dit fogds in Wallstreet ruim twee dollar verbeterde. De handel in de internationale waarden was 'kalm. Alleen in het eerste kwar tier ging er in Philips en Kon. Olie meer om dan woensdag. In de openingskoersen kwam wei nig verandering meer. Unilever ■;W3s nauwelijks prijshoudend op 99,60. (Adv.) We bank, Vestigingen o.a. in: TERNEUZEN: Nieuwstraat 54 De winstnemingen tegen het slot hebben in Wallstreet niet kunnen verhinderen diat de markt er vast sloot. Het Dow Jonesgemiddelde voor de indus trie-aandelen ging er 9% punt omhoog tot 951,28. Kon. Olie ver beterde op de Newyorkse beurs Philips bleef onveranderd, Unilever dir. hoger. In de scheepvaartsector be stond aanvankelijk enige vraag voor K.P.M. De koersverbetering betrof hier vijf punten tot 195. Men verwacht een hervatting van de handel tussen Singapore en Indonesië. De beurs houdt het voor mogelijk dat de K.P.M. hier in zal worden betrokken. Dit PRINS BERNHARD NIET MEER IN UNIFORM? De studentenvakbeweging koestert de hoop dat prins Bern- hard niet meer in uniform in het openbaar zal verschijnen. De S.V.B. wil voorts dat mi nister P. J. S. de Jong (defen sie) de studentenweerbaarheden een „uniformverbod" oplegt. Deze wensen zijn neergelegd in een motie, die de Nederland se studentenraad zaterdag in de vergadering te Utrecht zal be handelen. De S.V.B. constateert in de motie dat in een moderne demo cratie het leger slechts kan wor den getolereerd als een noodza kelijk kwaad. Zij meent dat elk militair vertoon en soldatesk op treden zoveel mogelijk moet worden beperkt. ZEEPOST Met de volgiende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Amstelland" 27-4 Australië: ms. „Oronsay" 27-4 Brazilië: ms. „Graveland" 27-4 Canada: ms. „Margaret-C-Ertel" 27-4 Chili: ms. „Buchenstein" 24-4 ms. „Kepwickhall" 27-4 Indonesië: ms. „Adrastus" 27-4 Kenya, Oeganda, Tanganyika: ms. „Africa" 29-4 Ned. Antillen: ms. „Helga Witt" 26-4 Suriname: ms. „Oranje Nassau" 27-4 Verenigde Staten van Amerika: ss. „Rotterdam" 26-4 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid- West-Afrika ms. „S. A. Oranje" 24-4 ms. „Nijkerk" 27-4 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. leidde tot enige vraag naar KPM. Later zakte de koers weer in tot 192. In de lokale afdelingen werden aandelen Billiton, Zwanenberg- Organon, Van Gelder-papier, Gist en Spiritus en Indoheem hoger geadviseerd. Mulder- Vogem gaat binnenkort naar de beurs. Deze aandelen worden regelmatig op de incourante markt verhandeld. Mulder- Vogem boekte over 1965 een be langrijk hogere winst dan in 1964. Nabeurskoersen AKU: (361) Hoogovens: (420%) Kon. Olie: 150.20—151.20 (150.50) Philips: 119.80 gb—120.10 (120.45) Unilever: 98.90 eb—99.20 99.75) Britse driemastschoener in Rotterdam De Britse driemastschoener „Sir Winston Churchill", een op leidingsschip voor het zeezeilen, is donderdagmiddag aan de Parkkade in Rotterdam afge meerd met aan boord 36 jonge mensen, die gedurende twee weken kennis maken met de zee en het avontuur. De 30 meter lange schoener (300 ton) is in februari van dit jaar in Huil te water gelaten. De British Sail Association heeft de schoener gebouwd om ieder jaar 600 jongens het zee- zeilen te leren. De bouwkosten waren 1.200.000, In totaal heeft de schoener 7000 vierkante voet aan zeil. De jeugdige opvarenden moeten grotendeels zelf de zeilen hijsen en reven, want er is maar één winch aan boord. AANVOER AARDBEIEN VALT TEGEN Op de fruitveilingen in Zalt- bommel, Huissen, Nijmegen, Kapelle-Biezelinge en Venlo wordt de aanvoer van kasaard- beien op het ogenblik weliswaar groter, maar het aanbod blijft toch achter bij dat van het vo rig jaar omstreeks deze tijd. Door het donkere weer verloopt het rijpingsproces van deze vruchten in de kassen bijzonder traag. Voor de telers komt er bij, dat ze door de koude moe ten blijven stoken wat ook veel extra kosten meebrengt. De vraag naar deze primeurs van de nieuwe fruitoogst is goed, in de eerste plaats voor de binnen landse markt, maar ook voor uitvoer naar België. De prijs van goede kwaliteiten lag in 't mid den van deze week op de vei lingen rond/2,per doosje. ZUID-AMERIKA ONGERUST OVER FRANSE KERNPLANNEN De protesten uit Zuidameri- kaanse landen tegen Franse plannen voor het houden van kernproeven in de Stille Oceaan en voor het vestigen van kern installaties in Frans-Guyana ne men in aantal toe. Nadat eerder Columbia, Ecuador en Peru no ta's aan de Franse president hadden gezonden, waarin zij hun ongerustheid over het Franse voornemen uitten, heeft de Chi leense minister van buitenland se zaken bekendgemaakt op 29 maart een nota aan Frankrijk te hebben gezonden waarin ook hij zijn ongerustheid uitspreekt. De Chileense kamer van afge vaardigden sprak zich woensdag met algemene stemmen uit voor deze door de regering genomen stap. Een afgevaardigde riep zelfs uit: „Als De Gaulle zijn bom laat ontploffen, zullen wij Parijs nemen." De huidige voorzitter van het Latijns-Amerikaanse parlement, de Argentijnse afgevaardigde Luis Leon, heeft de Franse pre sident een telegram gezonden waarin hij hem verzoekt de proeven in het gebied van de Stille Oceaan op te schorten. In tegenstelling tot de kran ten in vele andere Zuidameri- kaanse landen schrijft het Co- lumbiaanse blad „El Tiempo" dat de ongerustheid ongegrond is. Het blad spreekt van een „kunstmatige paniek" en schrijft dat veel krachtiger Amerikaan se en Russische explosies welke dichter bij de Zuidamerikaanse kust tot stand werden gebracht niet van nadelige invloed zijn geweest op de gezondheid van de Zuidamerikaanse bevolking. Venezuela maakt zich meer zorgen over de vestiging van kerninstallaties in Frans-Guya- na. De Venezolaanse afgevaar digde op de conferentie om Zuid-Amerika tot kernwapen- vrije zone te maken, welke in Mexico wordt gehouden, heeft een beroep op Frankrijk gedaan af te zien van de bouw van de installaties. Bredase grondtransacties Het Tweede Kamerlid Scheps (Partij v. d. Arbeid) heeft de minister van binnenlandse zaken J. Smallembroek, schriftelijk ge vraag of deze al tot een oordeel is igekomen miet betrekking tot een interpellatie in de Bredase gemeenteraad aangaande bepaal de grondtransacties, waarbij de burgemeester een verklaring af legde welke hij besloot met de woorden: „Ziehier mijn verkla ring, die naar ik hoop u, dames en heren, leden van de gemeen teraad. de mogelijkheid biedt ook al zijn anderen door de wet geroepen 'n oordeel uit te spre ken u een oordeel te vormen omtrent mijn handelen,dat zoveel publieke reacties veroorzaakte". Mocht de minister tot een oor deel zijn gekomen, aldus de heer Scheps, wat zijn dan ztjn conclu sies in dezen? 840 FRANSE SCHOOLKINDEREN OP VAKANTIE IN NEDERLAND Amsterdam: De eerste groep van ruim 12.000 Franse schoolkinde ren is op hun eerste buitenlandse schoolreisje in Amsterdam aan gekomen. Deze 840 kinderen van 12 tot plm. 16 jaar vertrokken woensdagavond om tien uur uit Parijs. Vorig jaar nam het comi té d'Accueil, die deze reizen or ganiseer d voor het eerste Neder land op in het schoolreizenpro- gramma. DIEFSTAL UIT BUCKINGHAM PALACE Naar pas heden is bekendge maakt, zijn in januari uit Buc kingham Palace te Londen tij dens een tentoonstelling van de postzegelverzameling van konin gin Elizabeth drie penny black'- zegels gestolen. Zij vertegen woordigen een totale waarde vao ongeveer 1000 gulden. Naar de politie meedeelt, ont breekt tot op heden elk spoor vaa da dader. De Europese commissie is van mening dat in Nederland de economische teugels niet strak genoeg worden gehouden. Het uitvoerend orgaan van de Euro pese economische gemeenschap schrijft dit in het donderdag in Brussel gepubliceerdé kwartaal bericht over de economische toe stand in de „zes". Herinnerend aan de in decem ber gedane suggestie tot beper king zegt de commissie, dat „de betekenis daarvan op zijn minst genomen nog groter is gewor den". „De bestaande stabilisatie tendenties van de prijzen en van de kosten per produktie-eenheid zijn nog te zwak dan dat van een stabilisatiepolitiek zou kun nen worden afgezien". De commissie meent dat daar bij de politiek van de openbare financiën op de voorgrond moet blijven staan, waarbij moet wor den gelet op een strikte beper king van de expansie van uitga ven, welke direct of indirekthet verbruik bevorderen. STABILISATIE Indien geen begrotingspolitiek in Nederland kan worden ge voerd, die beter aan de vereis ten van de stabilisatiepolitiek voldoet, zou volgens de Euro pese commissie via de inko menspolitiek een remmend ef fect op de expansie van het no minale loon- en salarisinkomen en het verbruik kunnen worden bereikt. Naar de mening van de com missie zou het beter zijn het eens te worden over een loon ontwikkeling, die op korte ter mijn in het kader van de macro- economische produktiviteitsont- wikkeling ligt inplaats van zich UITKERING PERSONEEL STAATSMIJNEN Uit de bedrijfsresultaten van de staatsmijnen over 1965 is een bedrag van 7 miljoen (het jaar daarvoor 6 miljoen) beschikbaar gesteld voor uitkering aan het personeel. De personeelsleden ontvangen een uitkering van 4 dagen verlofloon, vermeerderd met 4/22 van de gezins- en kin derbijslag. Aan de uitkering voor gehuwde mannelijke deel- gerechtigden is een minimum verbonden. Dit bedraagt inclu sief gezins- en kinderbijslag 140 gulden. Het minimum geldt eveneens voor gehuwde vrou welijke deelgerechtigden met een volledige dienstbetrekking, wier inkomen tenminste be draagt van het totale inkomen van de leden van haar gezin. De uitkering wordt ook gege ven aan degenen die aansluitend aan dienstverband zijn gepen sioneerd met ingang van een latere datum dan 1 januari 1965. De personeelsleden worden in de gelegenheid gesteld de ge hele netto-uitkering of de helft van de bruto-uitkering te spa ren. Zij ontvangen hierover een spaarpremie van twintig pro cent. 40) De lantaarn werd omhoog gehouden en Aram keek in het wrede gezicht van Wang. Hij was niet in staat antwoord te geven en enkele seconden heer ste er een beklemmende stilte. Doch plotseling slaakte Wang een verrassende kreet. Schuife lend kwam hij een stap naar voren. «Aha 1 Ons» nieuwsgierige vriend uit de grafkelder!, als ik mij niet vergis!" snorde Wang, doch plotseling veranderde zijn toon. „Wat zoekt ge hier, witte hond?" snauwde hij. „Wie heeft u uit de grot bevrijd en wat heeft deze verkleedpartij te be tekenen? Aha, gij wilt niet spre ken? Welaan dan Uit de plooien van zijn kleed haalde Wang een zilveren fluit je te voorschijn, dat hij naar de mond bracht. Doch als een pan ter sprong Aram naar voren en met één slag sloeg hij de man tegenover hem het fluitje uit de handen. Ook de lantaarn kwam kletterend op de stenen vloer terecht. Doch Wang deed snel een stap terzijde en nog voor Aram zijn zwaard had kunnen trekken, lag een korte, vlijmscherpe dolk in Wangs hand. De bevelheber deed een woedende uitval. „Sterf dan, blanke hond!" siste hij tussen zijn tanden. Aram zag de flikkering van het koude staal en slechts door zich snel als de bliksem te laten vallen kon hij de 6toot ontwij ken. voor jaren vast te leggen zon der dat van de zijde van de over heid concepties bestaan over de economische ontwikkeling op middellange termijn en de daar bij aangepaste economische po litiek. „Dit zou de noodzakelijke sta bilisatie van kosten en prijzen bevorderen en tegelijkertijd een periode voor overleg en beslis sing voor de ontwikkeling van een economische politiek en een inkomenspolitiek op middellange termijn verzekeren", aldus de commissie. EXPANSIE EEN GEVAAR Het rapport geeft echter toe, dat een op korte termijn op kos ten en prijsstabilisatie gerichte inkomenspolitiek nauwelijks kan functioneren, zolang de arbeids markt zo gespannen is. Als één van de andere middelen wordt een verscherping van de geld en kredietpolitiek genoemd. De commissie waarschuwt dat „er rekening mee moet worden ge houden dat de economische ex pansie op zekere dag in gevaar zal worden gebracht, indien de inflatoire prijs- en kostenont wikkeling niet beter wordt be heerst". Wat voor Nederland geldt, geldt volgens de Europese com missie voor de E.E.G. als ge heel: „Het blijft de hoofdtaak van de conjunctuurpolitiek te werken in de richting van een vertraging van de stijging van het kosten- en prijspeil". Ministerie van buitenlandse zaken kan dood dr. Soumokil niet bevestigen Naar aanleiding van vragen antwoordde de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken dat hij van de pers berichten inzake de dood vai« dr. Soumokil had kennisgeno men, maar dat hij niet over een bevestiging daarvan beschikte. De woordvoerder verklaarde dat de ambassadeur in Djakarta ge regeld over uiteenlopende za ken in contact staat met de In donesische regering. Hij heeft der" 've ook de gelegenheid ge had zich ervan te vergewissen dat de Indonesische regering zich volledig bewust is van de gevoelens, die onder het Neder landse volk leven met betrekking tot dr. Soumokil en van de diep gaande belangstelling die hier bestaat voor zijn lot. 4

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5