Scherpe kritiek van Mohammedaanse Verenigde Staten willen nog meer bommen terugkopen van West-Duitsland leider Hei moordproces in Chester Kamerlid sielt vragen over de prijsstijging van aardappelen President Soekarno „gestrikt" door baantjesjager Minister Biesheuvel grijpt in Zwijndrechtse huisvrouw kreeg prompt 21 bewijzen Pagina Pacifisten opgepakt Installaties in oerwoud bestookt Studenten zetten staking voort Aanval op vietcong-sterkte DE ZON SCHIJNT BOVEN DE RIVIERA WIELRENNEN Twee Zeeuwen wonnen in Enghien 65-jarige leeft dank zij plastic hart Maastunnel tijdens weekeinde deels gesloten Parasieten Soeharto over de rol van het leger Communistisch plan verijdeld Nasoetion over politieke gevangenen Uitval van .Nieuw China' tegen Malik Boxy héél aanstekelijk. Ik heb er al heel wat aangestoken' met mijn trouw aan dat fijne merk. Voor mij geen andera dan Bosy.de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg;' Vlaams vrijheids- leger" verspreidt pamfletten BETOGINGEN IN ANKARA De Ver. Staten overwegen nog een half miljoen bommen en granaten terug te kopen van West-Duitsland. Bovendien tracht het Amerikaanse ministe rie van defensie ongeveer vijf miljoen stuks munitie voor kleine wapens, 35.000 kleine wapens en ongeveer 1.500 radiotoestellen van West-Duitsland terug te krij gen. Dit staat in een brief van de Amerikaanse onderminister van defensie, John Mcnaughton, aan een lid van het congres. Deze brief van 21 maart is gisteren gepubliceerd. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft ont kend dat de V.S. bommen te kort komen voor de oorlog in Viet nam. De vorige week onthulde het Amerikaanse ministerie van de fensie, dat het van een Duitse firma 5.750 bommen had terug gekocht. Deze bommen waren in dertijd als schroot verkocht te gen een prijs die twaalfmaal zo laag was als de prijs waarvoor ze nu zijn teruggekocht. Zes Amerikaanse pacifisten die een protestmars naar de Ameri kaanse ambassade in Saigon wilden houden, zijn door de Zuidvietnamese politie opgepikt en naar het vliegveld van Sai gon gebracht. De politiemannen droegen de Amerikanen die „het comité voor niet-gewelddadige actie" vormen, naar een auto, toen zij weigerden uit eigen be weging in te stappen. De Amerikanen zouden in een vliegtuig naar de Verenigde Sta ten worden gezet, omdat hun visa zijn verlopen. Het betrof vier mannen en twee meisjes. Zij werden door de Zuidvietnamese politie ge grepen toen zij donderdagmorgen vroeg met spandoeken op weg waren naar de Amerikaanse am bassade. Voor ze naar het vlieg veld werden gebracht, zijn ze zes uur lang ondervraagd. Jour nalisten mochten het vliegveld niet betreden en ook niet in con tact komen met de betogers. Een Deense cameraman, werkend voor „Columbia Broadcasting System", die toch opnamen van het incident bleef maken, werd door de politie neergeslagen, 'foen zij naar het vliegtuig wer den gebracht verzetten de zes zich hevig. Zij eisten een onder houd met de ambassadeur. Amerikaanse bommenwerpers hebben Noordvietnamese mili taire installaties in het oerwoud bij de grens met Laos aangeval len en 100 gebouwen verwoest alsook een communicatieeen- trum. Het aangevallen bergach tige gebied ligt ongeveer 300 km ten westen van de Noord vietnamese hoofdstad Hanoi. Radio-Hanoi heeft gemeld, dat het aantal boven Noord-Vietnam neergeschoten vliegtuigen tot 960 is opgelopen. De 3.000 studenten van de uni versiteit van Hué, die reeds vijf weken staken, hebben besloten deze staking voort te zetten tot dat een Zuidvietnamese consti tuerende vergadering is ge- ycönd. De studenten zullen zich wel neerleggen bij handhaving van de huidige regering in Saigon tot de nieuwe verkiezingen. Zij zul len geen betogingen meer op touw zetten behalve wanneer het militaire bewind de een week geleden met de boeddhistische hiërarchie aangegane overeen komsten verbreekt. Een studentendelegatie uit Hué gaat naar Saigon om de ont wikkeling van de politieke situa tie te volgen. Zuidvietnamese troepen ge- s'eund door Amerikaanse mari niers, hebben donderdag een aanval gedaan op een vietkong- sterkte in het kustgebied ten zuiden van Da Nang. 189 rebel len moesten dit gevecht met de dood bekopen. De operatie kwam op gang, nadat een overgelopen vietkong- strijder had meegedeeld waar de rebellen zich ophielden. Uit het wekelijks overzicht van de gevechten in Zuid-Viet- nam bleek inmiddels dat de viet- kong-activiteit de afgelopen week een nieuw laagtepunt heeft bereikt. Aan Amerikaanse zijde vielen 89 doden en 640 gewon den en vermisten. De vietkong zou 1.139 gesneuvelde manschap pen op het slagveld hebben ach tergelaten. Het aantal terreur daden in de hoofdstad bereikte met 33 een nieuw hoogtepunt sinds vier maanden. (Adv.) Nice: Terwijl we in Nederland eigenlijk de winterjas nog niet kunnen missen, worden aan de Rivièra zonaanbidders gesigna leerd. De temperatuur wordt nog niet ideaal genoemd, maar de doorbijters verschijnen toch al weer in badkostuum en dat is een hoopvol teken. In de donderdag gehouden „pijl van Enghien" voor professionals finishten twee Zeeuwen drie se conden voor 't peloton. Piet Rent meester eiste de eerste plaats voor zich op, Jo de Roo werd tweede. Hun tijd over de 185 km was 4 uur en 39 minuten. Op drie seconden finishte als derde de Belg Julien Stevens. Rik van Looy werd vierde, zijn land genoot Frans Melckenbeeck vijfde. Van de overige Nederlanders klas seerde Bart Zoet zich als achtste en Jos van der Vleuten als elfde. Mevrouw J. Plaisier, Saturnus- straat 84 in Zwijndrecht had 21 stukken wasgoed klaargezet voor het Sunil team, dat bij haar thuis de was kwam doen. Linnen, katoen, wol, zijde en nylon, alles was present. En alles werd witterI „Ik maar denken dat alle wasmiddelen eender zijn", zei mevrouw Plai sier. „Natuurlijk stap ik over op Sunil". En dat velen haar zullen volgen, is zeker. Een groep chirurgen in het me disch centrum te Houston in de Amerikaanse staat Texas heeft donderdag met succes een plastic hart aangebracht in de borstkas van een 65-ja- rige man. Volgens de artsen die de opera tie verrichtten onder leiding van de vooraanstaande hart specialist dr. Michael Deba- key, werkt het kunstorgaan normaal. Bloeddruk en ande re levensfunkties vertonen geen afwijkingen. Men neemt in het ziekenhuis aan dat het voor 't eerst is dat een kunst- hart in een menselijk lichaam is aangebracht. De Maastunnel in Rotterdam zal van vrijdagavond acht uur tot zondagmorgen tien uur voor de helft niet voor het verkeer open zijn. In verband met asfalterings- werkzaamheden in de westelijke buis (richting noord-zuid) zal de oostelijke buis in deze periode voor verkeer in beide richtingen dienen. Automobilisten die oponthoud willen vermijden, kunnen de route via de Van Brienenoordbrug of de Maasbruggen kiezen. De voorzitter van de „vereni ging van Indonesische moham medaanse academici" (Persa- mi), ir. Sanusi, heeft donderdag in Djakarta als zijn mening te kennen gegeven, dat „werkelijk eerlijke, getrouwe en toegewij de parlementsleden die niet op baantjes en rijkdom uit zijn, president Soekarno niet zouden hebben gestrikt om staatshoofd voor het leven te worden". Ir. Sanusi pleitte voor een spoedig herstel van het voor lopige raadgevende volkscongres en het parlement, opdat door middel van verkiezingen reke ning kan worden gehouden met de wensen van het volk. Er zou den waarborgen moeten komen, dat de politieke partijen over eenkomstig de grondwet van 1945 goed kunnen functioneren. Politieke stabiliteit en veilig heid noemde hij de basis voor een verbetering van de slechte economische positie van het land. De mohammedaanse leider sprak zich uit voor zuivering van het voorlopige volkscongres van „geestelijke corruptie". Hij sprak in dit verband van elementen die door misbruik te maken van het gezag van de president be paalde beslissingen wilden laten nemen, alleen omdat zij er zelf beter van worden. Als voor beeld noemde hij de bouw van de grote conferentiehal aan de rand van Djakarta. Het volks congres moest al deze „parasie ten van de revolutie" uitstoten, aldus ir. Sanusi. Op een staf bij eenkomst van het Indonesische leger in Ban doeng heeft de legerleider luite nant-generaal Soeharto gezegd, dat het Indonesische leger niet een dood instrument noch een toeschouwer in de revolutie is. Het had zijn eigen rol te ver vullen, hetgeen afhankelijk was van de omstandigheden en de behoeften van het ogenblik. Op een gegeven ogenblik zou de rol van het leger groot kun nen zijn en op andere ogenblik ken alleen maar een waakhond of een opzichter. Het leger was in wezen een leger van de revo lutie. „Het is ontstaan uit het volk, door het volk, en strijdt voor het volk. Daarom kunnen wij het niet van het volk ge scheiden houden". De Indonesische marine, zo meldt radio-Djakarta, heeft een poging verijdeld van leden van de verboden communistische partij om op een klein eiland van de Indonesische archipel een „tegenregering" te vormen. Communistenleider Kaharoe- din had de hand gehad in deze poging. De marine had 18 men sen bevrijd, die door Kaharoe- din op het eiland werden vast gehouden. Uit een bericht van het legerblad Angkaton Bersen- djata blijkt dat het hier gaat over het eilandje Masalemboe in de Java-Zee. De voormalige minister van defensie generaal Abdoel Haris Nasoetion heeft gezegd, dat de Indonesische grondwet bepaalt, dat de republiek is gegrondvest op recht en niet slechts op macht. Arrestaties en gevangen zetting moesten derhalve op de desbetreffende wetten zijn ge baseerd. Naar aanleiding van het lot van de politieke gevangenen die onder het bewind van de vorige minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, werden gearres teerd, zei Nasoetion dat deze ar restaties jaren geleden werden verricht krachtens een presiden tieel decreet dat beruste op „de buitengewone volmachten van de opperbevelhebber van de strijdkrachten". Toentertijd had den de inlichtingendienst van Soebandrio en de (thans gear resteerde) procureur-generaal de hoofdrol gespeeld bij de arres tatie van de leiders van verbo den politieke partijen als de Masjoemi en de P.S.I. Nasoetion herinnerde eraan dat hij een brief aan president Soekarno had geschreven, waar in hij had aangedrongen op het beëindigen van „het klimaat van laster" en waarin hij de presi dent dringend had verzocht de staatsveiligheidsdienst te reor ganiseren. Men kon in de dagen vóór de staatsgreep van oktober gemakkelijk gearresteerd wor den op valse gronden. De zaak van de politieke gevangenen dient volgens Nasoetion te wor den geregeld binnen het bestek van de constitutionele voorzie ningen. Het persbureau Nieuw China noemt de verklaring van de In donesische minister van buiten landse zaken, Malik, dat Indo nesië nog steeds goede betrek kingen met China wil onderhon den, huichelachtig. Het persbureau vindt dat Ma- lik „de fascistische geweldple ging" van de Indonesische be togers, die op 15 april het ge bouw van de Chinese ambassa de in Djakarta bestormden,, heeft gesteund. Later verscheen Malik met een gezicht of hij van de prins geen kwaad wist ten tonele en wilde Chinese diplomatieke functionarissen de hand schud-* den. Toen de Chinese functional rissen verontwaardigd protest- teerden en hem vragen stelde wist Malik niet wat hij moesü zeggen en droop beschaamd De volgende dag ontving Ma het „gepeupel", dat de Chine ambassade bestormde en het voor zijn „trouw aan nesië". (Adv.) Tijdens het proces tegen Ian Brady en zijn vriendin Myra Hind- ley die worden beschuldigd Van drievoudige moord, heeft donder dag de belangrijkste getuige a charge, David Smith, gezegd dat Brady zich tegenover hem erop had beroemd drie tot vier slacht offers te hebben gemaakt. In de Belgische badplaatsen zijn de afgelopen dagen pamfletten verspreid, waarin een „Vlaams vrijheidsleger" vóór 10 juli van dit jaar om elf uur 's avonds zelfbe stuur voor Vlaanderen eist. De pamfletten bevatten een „ul timatum aan de koning van België en aan de Belgische regering", waarin wordt gezegd dat „in geval van weigering het Vlaamse vrij heidsleger zich in staat van oorlog met België zal bevinden na het verstrijken daarvan". „38 wervingsbureaus functio neren dag en nacht in 34 steden en gemeenten", aldus luidt de op roep aan de Vlamingen om zich bij het „vrijheidsleger" aan te slui ten. Het „waarborgt vrije verkie zingen voor het Vlaamse volk na de overwinning" Adressen worden in het pamflet niet genoemd. Wel bevat het pam flet een waarschuwing: „Opgepast voor spionnen en volksvijandige elementen". De pamfletten rijn ondertekend door twee „brigadeleiders", van wie de „opperbevelhebber" dezelf de Initialen blijkt te hebben als de Belgische minister-president V(an) d(en) B(oeynants) In de Turkse hoofdstad An kara, waar de tweedaagse bijeen komst van de centrale verdrags organisatie wordt gehouden, zijn vechtpartijen voorgekomen tus sen vóór en tegen Amerika be togende studenten. Ten minste twee studenten werden hierbij gewond. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, die de conferentie bijwoont, werd uitgejouwd. Naar aanleiding van de aanhou dende stijging, die de prijzen van aardappelen in ons land de laatste tijd te zien geven, heeft het com munistische Tweede-Kamerlid me vrouw Van Ommeren—Averink vragen gesteld aan de minister van economische zaken. Zij wil weten, of minister Den Uyl kennis heeft genomen van de recente prijsstij ging van aardappelen voor de consument, „die zelfs tot 55 cent per kilo gaat" en of de minister die hoge prijzen voor een belang rijk volksvoedsel als aardappelen toelaatbaar acht. Ook wil zij wor den ingelicht over het verschil tus sen de prijs, die de boeren voor hun aardappelen hebben ontvangen en wat de consument er thans voor betaalt. „Is er speculatie ir. aardappelen door de groothandelaren?" zo vraagt het kamerlid, dat tenslotte van minister Den Yul wil ^ten welke maatregelen hij bereid is te nemen om de prijs van consumptie aardappelen terug te brengen tot een normaal niveau. Inmiddels heeft minister Bies heuvel, naar zijn ministerie don derdagavond meedeelde, een maat regel genomen, die ten doel heeft een sterke stijging van de con sumptieprijzen van aardappelen te voorkomen. De ministerraad van de E. E. G., aldus de mededeling van het mi nisterie van landbouw, heeft op verzoek van minister Biesheuvel Nederland gemachtigd de uitvoer van alle aardappelen behalve poot- aardappelen te belasten met een heffing van tien gulden per hon derd kilogram. Deze maatregel is ingegaan op donderdag 21 april te middernacht. Met deze regeling wordt beoogd de uitvoer van aard appelen af te remmen, waardoor een regelmatige voorziening van de binnenlandse markt mogelijk wordt en een sterke stijging van de consumptieprijzen wordt voor komen. Verder heeft de Europese mi nisterraad de schorsing der in voerrechten op oude aardappelen verlengd tot 15 mei, terwijl voor de partnerlanden van de Europese gemeenschap bovendien het in voerrecht voor nieuwe aardappelen is geschorst eveneens tot 15 mei. Brady en zijn vriendin, een 23- jarige typiste, zouden seksuele moorden hebben gepleegd op een zeventienjarige jongeman, een 10- jarig meisje en een twaalfjarige jongen. Het proces wordt gevoerd in de Britse stad Chester. Smith die heeft gezien dat Brady de zeventienjarige Edward Evans met een bijl de hersens insloeg, zei dat Brady hem eens een stuk had voorgelezen uit een boek van de achttiende eeuwse schrijver De Sade, waarin deze bestreed dat moord met doodstraf beantwoord dient te worden. Brady had daar op gezegd dat hij „cr drie of vier vermoord had", en dat hij er nog meer wilde doden. Volgens Smith bereidde Brady zich op een moord voor door een stimulerend middel in te nemen. Hij noteerde voorts nauwkeurig alle kledingstukken die hij bij zijn daad droe'g. Prins Bernhard spreekt in Brussel Prins Bernhard zal vandaag in Brussel onder auspiciën van de „Grandes Conférences Catholi- ques" een rede houden over het onderwerp „De rol van Europa in de moderne wereld". Vanmiddag zal de prins gast zijn aan een lunch, die hem wordt aangeboden door de „Cer- cle Royal Gaulois". Tijdens zijn verblijf in de Bel gische hoofdstad zal prins Bern hard ook een bezoek brengen aan de Nederlandss-vereniging..

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3