Koningin Elizabeth opent zitting van het parlement Amerika maakt zich niet druk over Franse eisen „Ik blijf president en leider van de revolutie en ik ben geen marionet" Wilson kondigt nationalisatie van staalindustrie aan Het wachten is nu op de opvolger van De Gaulle Russische beschuldiging op ontwapeningsconferentie SOEKARNO: Britse treinrover gearresteerd ïTimi Saaa« VRIJDAG 22 APRIL 1986 22e Jaargang No. 6675 Weerbericht Hoogwater Zon- en IV!-zustanden Bouwland voor ,de gemeenschap' Ontwapening Scherpe kritiek van Edward Heath Voorwaarde vier man zoek De E.E.G. Koningin was jarig AANSLAG IN DJAKARTA Niet op zij gezet Geen symbool Radicale maatregelen Volksverhuizing TERECHTSTELLING SOUMOKIL TEGENGESPROKEN Amerikaanse regering vraagt economische zelfbeheersing Rijst voor India ONTPLOFFING IN TREIN IN INDIA Noodtoestand in Rhodesië drie maanden verlengd Redactie- en Administratie-aftrek Smiéswal Telefoon: 01150—2078 Clrouununer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 68 et. Losse nrs 12 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.v. v/b Firma P. 3. van de Sande te Temen»» Advertentieprijs per mm 18 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 nur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nor voormiddag. Groot-Brittannië zal zijn volle dige steun blijven geven aan de handhaving van de N.A.V.O., die het beschouwt als een noodza kelijke basis voor de stabiliteit .in de betrekkingen tussen oost en west. Dit heeft koningin Eli zabeth donderdagochtend ver klaard bij de opening van de nieuwe zitting van het parlement. In baar troonrede die was op gesteld door de labourregering onder Harold Wilson, verklaarde '(Adv.) CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50 VRIJ ZACHT Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Golf van Biseaje ligt het centrum, van een hogedruk- gcbied dat zich vooral uitbreidt in de richting van (Duitsland. Aan de Westflank van dit hogedrak- gebied staan zwakke tot matige zuidelijke winden, die zachte lucht aanvoeren, zodat de temperatu ren vandaag, vooral in het noor den, aanzienlijk hoger zullen zijn dan donderdag. Ben zwak front ligt boven En geland. Dit front zal het westen van ons land later op de dag be reiken en daar wat regen bren gen, die over het algemeen licht zal zijn. In de ochtend en voor het noordoosten van het land gedu rende een nog groter deel van de dag, zal het over het algemeen zonnig weer zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Hogere temperaturen Aanvankelijk vrij zonnig, maar later meer bewolking en in het westen van het land in de namid dag wat regen. Zwakke tot mati ge zuidwestelijke wind. Hogere middagtemperaturen VRIJDAG 22 APRIL Bresken s 2.38 3.00 Terneuzen 3.14 3.36 Hansweert 3.48 4.10 Walsoorden 3.57 4.19 ZATERDAG 23 APFRIL Ereskens 3.10 3.32 Terneuzen 3.46 4.08 Hansweert 4.20 4.42 Walsoorden 4,29 4.51 ZON MAAN op onder op onder 19.47 de vorstin dat Engeland bereid is tot de E.E.G. toe te treden, mits zijn essentiële belangen en die van het gemenebest worden gewaarborgd. De regering zal blijven streven naar de econo mische eenwording van Europa en nauwere betrekkingen tussen de zeven landen van de Europese vrijhandelsassociatie (E.V.A.) en de E.E.G. Ook zal zij ijveren voor verlaging van de douane tarieven en voor uitbreiding van de handel binnen het gemene best. Engeland zal trachten een einde te maken aan het „onwet tige bewind" in Rhodesië om te komen tot een vreedzame con stitutionele en duurzame rege ling, gebaseerd op eerbied voor de wet en aanvaardbaar voor het Rhodesische volk in zijn geheel. In de troonrede staats voorts dat de regering het pond sterling zal verdedigen. Het regeringsprogram door ziet in nationalisatie van de staalindustrie en in de vorming van een commissie, die de be voegdheid krijgt ten behoeve van de gemeenschap bouwland te verkrijgen. In overleg met werkgevers en vakbonden blijft de overheid de politiek van prij zen en inkomsten ontwikkelen. De r gering zal alle middelen gebruiken om te komen tot een regeling van het conflict in Viet nam dor- middel van onderhan delingen. Maleisië en Singapore zuilen bijstand blijven ontvan gen -T verzekering van hun vei ligheid tegenover Indonesië, al dus koningin Elizabeth. Engeland zal alle pogingen steunen om te komen tot ont wapening. Dit geldt in het bij zonder voor een akkoord tegen verdere verspreiding van kern wapens en- voor uitbreiding van bet beperkte verbod op het ne men van kernproeven tot proef explosies onder de grond. Wetsvoorstellen in het raam van de regeringspolitiek om loon- en prijsstijgingen te be perken. die de regering-Wilson met het oog op de jongste ver kiezingen had laten rusten, zul len opnieuw aan de orde wor den gesteld. Het kabinet zal ijve ren voor betere methoden ter financiering van de wereldhan del. In het bijzonder zullen de takken in de economie, welke het meest tot de handel met het buitenland bijdragen, worden aangemoedigd. deze industrietak, maar de con servatieven maakten dit direct ongedaan, toen zij datzelfde jaar de socialisten hadden verslagen. Een staatsingrijpen ten aan zien van de bouwgrond bij de steden teneinde de huisvestings kosten te drukken, is een minder omstreden streven. Dit plan be antwoordt ook aan de gedachten van bepaalde conservatieve krin gen. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat Wilson verder een gematigde politiek zal voe ren. Edward Heath, leider van de conservatieve oppositie in het lagerhuis, heeft tijdens het debat over de troonrede scherpe kri tiek geleverd op het programma van de labourregering, dat hij vaag en onjuist noemde. Heath herhaalde zijn eis dat Engeland onmiddellijk en zonder voorwaarden onderhandelingen met Rhodesië moet beginnen. Hij verweet de regering, dat zij geen duidelijk standpunt in het vraagstuk-Europa inneemt. Hij betreurde de vage termen die over de E.E.G. in de troonrede voorkomen. Heath besloot zijn rede met de eis, dat de regering eens en voor al haar standpunt inzake de opbouw van Europa duidelijk maakt. Premier Wilson zei dat zijn bij zal laten gaan om dé moeilijk- zal laten gaan om de moeilijk heden uit de weg te ruimen, die de toetreding van Engeland tot de gemeenschappelijke markt in de weg staan. Voorwaarde is ech ter, dat de essentiële belangen van Engeland en van het ge menebest niet in het gedrang komen. Wilson zei moeilijk een voorspelling te kunnen doen over de kansen op de Britse toe treding tot het Eui-opa van de „zes' en dat er bepaalde twij fels zijn blijven bestaan. De om standigheden waren echter beter dan in 1963, toen de onderhan delingen afsprongen. Iedere oplossing van het Rho desische vraagstuk ligt in de te rugkeer van de kolonie naar een wettige status, zo ging de Britse regeringsleider verder. Hij be- betreurde het dat Portugal geen garantie wil geven dat het zal meewerken aan handhaving van het olie-embhrgo en was ver heugd over de medewerking van Griekenland. Over de besprekin gen tussen Engeland en Zuid- Afrika wilde hij geen nadere mededelingen doen. James White, door de politie ge zocht in verband met de miljoenen- roof uit een Britse posttrein drie jaar geleden, is donderdag gear resteerd te Littlestone-on-Sea in het Engelse graafschap Kent. De 46-jarige voormalige café houder White, „een van de drie meest gezochte personen in Groot- Brittannië", werd rond het middag uur door rechercheurs van Scot land Yard en politiemannen in de kleine badplaats aan de Engelse zuidkust gearresteerd en overge bracht naar het hoofdbureau in Londen. Nog Sinds de sensationele treinover- val van augustus 1963, waarbij ruim 26 miljoen gulden werd buit gemaakt, heeft de politie achter hem en twee andere voortvluchtige bendeleden Bruce Reynolds en Ronald (Buster) Edwards aan gezeten. Gezocht wordt ook nog steeds naar Charles Wilson en Ro nald Biggs, die uit scherp bewaak te gevangenissen ontsnapten na tot langdurige gevangenisstraf te zijn veroordeeld. De jacht op White werd ver scherpt nadat twee journalisten Scotland Yard hadden meegedeeld dat ze dezer dagen in een „pub" in Noord-Londen een gesprek met iemand hadden gehad die zei White te zijn. De man had geklaagd dat hij platzak was en had zelfs ge probeerd wat geld van de journa listen te lenen. Hij vertelde dat hij als monteur in diverse garages in Ierland en in de Franse stad Nice had gewerkt. De politie kreeg donderdagmor gen de tip, dat iemand die aan het signalement van White beant woordde, zich in een woonblok te Littlestone-on-Sea bevond. White bood bij zijn arrestatie geen ver zet. April: 21 22 23 24 25 5.32 5.30 5.27 5.25 5.23 19.49 19.51 19.52 19.54 5.58 6.14 6.35 7.04 7.44 20.41 21.59 23.18 QJSA Terwijl de labourregering zich bereid verklaart tot toetreding tot de E.E.G., zij het onder be paalde voorwaarden, had zij in november 1964 toen zij slechts een geringe meerderheid in het lagerhuis had gekregen, vol staan met de vage mededeling dat zij zou streven naar „een nauwere Europese samenwer king". Ook voor de nationalisatie ran de staalindustrie doet de regering nu een duidelijke uitspraak. Naar alle waar schijnlijkheid zal een desbe treffend wetsvoorstel in de loop van de nieuwe zittings periode, die op lVs jaar is ge steld, worden aanvaard. Het was voor het eerst dat de opening van de nieuwe zitting van het parlement samenviel met de verjaardag van de konin gin. De vorstin vierde haar 40ste verjaardag. Officieel wordt dit feit herdacht op 11 juni a.s. De nationalisering van de staalindustrie was een belofte In Djakarta is woensdagavond een handgranaat geworpen in de woning van commissaris van politie Sjamsoeddin. Er werden ook schoten naar de woning ge lost. Volgens 't Mohammedaan se blad „Noesa Poetra", dat dit meldt, werd niemand gewond. De daders ontkwamen. De commissaris maakte deel uit van een commissie die een onderzoek instelt naar het ver leden van 18 voormalige minis ters, die thans zijn gedetineerd. Da crisis in de NAVO suddert maar door met wel veel gesput ter, maar nog geen klappen waarvan men opschrikt. Dat is ook de opzet van de veertien die het voortaan zonder Frankrijk zullen moeten gaan doen. De V. S., die voornamelijk té maken hebben met de Franse eis dat de NAVO-installaties uit Frankrijk wee moeten, maken er niet al te veel drukte over. Ze voldoen aan de eis en zul len wel zien of het tijdschema passend is te maken met De Gaulles verlangens. Maar ze gaan zeker niet over tot treiterpar- tijtjes uit wraak. In ieder geval wil men voorkomen dat de ge wone Fransman de indruk gaat krijgen dat die Amerikanen zo onaangenaam zijn dat hun presi dent wel gelijk had. Het is misschien een beetje pijnlijk voor De Gaule, maar men rekent buiten Frankrijk maar vast op zijn opvolger nu met hem in geen enkel opzicht meer te praten schijnt. Ffi dat is nu een maal onmogelijk met een man die verdragen maar opzegt als ze hem niet langer zinnen; zaken doen in de handel en in de politiek is slechts mogelijk wanneer men achter zijn een maal genomen beslissingen blijft staan. Op De Gaulles handteke ning valt nu kennelijk niet meer te vertrouwen. KRACHTIG Of de volgende Franse presi dent wie dat dan ook worden mag betrouwbaar is en bo vendien nog in staat tot een krachtig gezag, dat is een tweede punt. De Franse oppositie heeft zich weer van zijn allerslechtste kant laten zien door in de parle mentaire behandeling van De Gaulles opzeggen van de NAVO- verplichtingen onderling te gaan harrewarren, vaak over naar geestige overwegingen van par tijpolitiek profijt bij de komende verkiezingen. Bijvoorbeeld de heer Mollet die zijn socialisten toch maar het (Adv.) liefst samen ziet marcheren met de communisten om ooit eens een sterke linkse fraktie te krijgen. En de C.P.F. is uiteraard niet erg tegen wat De Gaulle zijn ge minacht parlement voorschotelt. De meeste aandacht krijgt voorlopig het concrete punt hoe het verder moet met de Franse troepen in West-Duitsland. Het zogenaamde Staatsverdrag dat bij de stichting van de bonds republiek werd gesloten, impli ceert dat het Duitse leger, even als andere gevechtseenheden op Duitse grond, onder bevel van de NAVO zouden komen te staan. ,"T' t er aan Franse eenheden blijft zou dus bijvoorbeeld via een Duitse commandant in nauwe coördinatie met de res terende troepen moeten werken. Waarschijnlijk is dat net te veel voor de Fransen die zo prat gaan op hun soevereiniteit, die in hun praktijk zoveel mogelijk neer komt op zelfdoenerij. DODE LETTER Een Duits-Brits-Amerikaans conclaaf" heeft hierover eerst in Bonn beraadslaagd en daarna deden Fransen en Duitsers het nog een keer over. Voor de Duit sers werd het gesprek er niet ge makkelijker door, nu net de Amerikanen een forse kluit er varen militairen hebben terug geroepen in verband met de op leiding voor Vietnam. En met de sterkte van het Britse Rijnleger is het al sinds onheuglijke tijden huilen. Dat maakt de aandrang er niet sterker op dat de Fransen hun hele zeventigduizend man sterke troepenmacht zonder meer heel vast binden aan de regering in Bonn. Bovendien is er nog een apart Frans-Duits verdrag, dal inderdaad zuiver en uitsluitend tussen die twee landen is geslo ten. Waarom, zo zal Parijs aan voeren, kunnen we dat militaire geval niet daarin onderbrengen, zodat we verder met die hele N.A.V.O. niets te maken hebben. Het pijnlijke is dat dit Frans- Duitse verdrag zo'n verschrik kelijk dode letter is geworden. Kortom een ingewikkelde toe stand. Maar gelukkig hoeft die niet een, twee drie opgelost te worden. Tenzij de generaal als gebruikelijk weer eens met een ultimatum komt. Bij monde van Alexei Rostjtsjin heeft de Sowjet-Unie donderdag op de ontwapeningsconferentie in Ge- nève de V. S. laten weten dat zij zich niet langer moeten mengen in de zaken van Afrika, Azië en La- tijns-Amérika als zij de bewape ning in de landen die geen kern wapens bezitten, willen helpen be perken. Dit was de nogal koele eerste Russische actie op de Amerikaanse voorstellen tot stopzetting van de concurrentie op het gebied van de conventionele wapens. De Amerikaanse delegatie legde deze week een plan voor, dat ten doel heeft door regionale regelin gen garanties te verkrijgen, dat de landen die geen kernwapens heb ben, alleen de wapens aanschaffen, die voor hun wettige zelfverde diging nodig zijn. De Rus Rosjtsj'n zei dat 't wes ten de bewapeningswedloop aan wakkert. Hij merkte bitter op dat de con ferentie, wat de oplossing van het ontwapeningsvraagstuk betrof, nog net zo ver was als vier jaar ge leden toen men het probleem aan de orde stelde. Rosjtsjin beschuldigde Amerika ervan de conferentie te willen reduceren tot een „gesprek tussen doven". Volgens hem moest eerst een basis voor een positieve discussie over de een of andere ontwape ningsmaatregel worden gevonden. De conferentie wordt op 10 mei voor vijf weken verdaagd om de delegaties in de gelegenheid te stellen tot een analyse van het tot dusver gevoerde overleg. Soekarno heeft donderdag ge zegd dat hij niets moet hebben van voorstellen van zekere groe pen om van hem een passieve con stitutionele monarch te maken. „Zij hebben mij gezegd dat ik maar liever op mijn troon moet zitten, terwijl zij alles voor mij doen", aldus president Soekarno in een rede van twee uur tot zijn nieuwe kabinet. „Maar ik wil geen koning zijnTk voel er niets voor koning te zijn". Soekarno die de uitvoerende macht aan de staf-chef van het leger, generaal Soeharto, heeft overgedragen, zei verder dat som migen en in het bijzonder de bui tenlandse pers hadden getracht zfin positie verkeerd voor te stellen. ,Men zei dat ik door het leger op van Wilson aan de linkervleugel j zij was gezet. Maar ik ben door van zijn partij. In 1951 naastte I niemand op zij gezet. Ik blijf presi de toenmalige labourregering ook dent, premier en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Ik wil dit de wereld duidelijk maken", aldus de president in zijn rede. Door aanvallen op de regering en beschuldigingen dat ministers dom en onbekwaam zijn, was de reputatie van Indonesië geschaad. „Ik heb geheime vlugschriften ge kregen, waarin mijn herhaalde ver klaringen worden betreurd, dat ik president blijf, alsook premier en grote leider van de revolutie en opperbevelhebber van de strijd krachten. Ik zeg u, ministers, dat ik uw president en premier ben. Beschouw mij, niet als een mario net of een symbool". Soekarno zei dat velen in Indo nesië in angst leven en niet durven spreken en handelen. Hij deed een beroep op de jeugd en de studen ten niet te wild te ageren of on geoorloofde dingen te doen. ding van de steeds toenemende be volking aangaat, zei de president dat dit vraagstuk vooral op Java acuut is en dat radicale maatrege len nodig zijn. De geboorteregeling was niet doeltreffend genoeg en de bevolking die op 65 a 75 mil joen wordt geschat, nam toe met 2 miljoen per jaar. De enige oplossing van het voed selprobleem is volgens de presi dent een grootscheepse verhuizing van de bevolking van Java naar Borneo, Celebes of West-Irian. Twee miljoen mensen zouden per jaar uit Java naar de buitengewes ten moeten worden overgebracht. Per dag zouden dan 30 schepen met mensen moeten vertrekken en duizenden ha grond voor de over- gebrachten vrijgemaakt moeten worden. Buitenlandse ondernemin gen zouden hierbij behulpzaam kunnen zijn en op een 50-50 basis kunnen delen in het gekapte hout (bij de vrijmaking van grond). De Indonesische president deel de mee dat het werk te Djakarta voor de huisvesting van de dele gaties naar de conferentie van nieuwe opkomende landen voort al waren de Chi- gang zal vinden. nese deskundigen voor dit werk Wat de voedselpositie en de kle-1 door Peking teruggetrokken. De Indonesische minister voor militaire rechtspraak, brigade generaal Soegiharto, heeft don derdag het in het buitenland ge publiceerde bericht over 'de te rechtstelling van dr Soumokil met klem tegengesproken. Hij deed dit tegenover de correspon dent van het A.N.P. De Indonesische legerleider, luitenant-generaal Soeharto, zei: „Soumokil is niet terechtgesteld, ofschoon hij wel ter dood is ver oordeeld, zo zei hij. Soumokil werd in 1964 gear resteerd. Hij werd door een bij zondere militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Bij monde van minister van han del John T. Connor heeft de Ame rikaanse regering opnieuw bij het bedrijfsleven aangedrongen op economische zelfbeheersing om in flatie te voorkomen. Op een bijeen komst van fabrikanten van textiel- machines in Washington zei mi nister Connor dat een „eenvoudige manier" om inflatie te voorkomen is samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven bij het afremmen van de economische bedrijvigheid en een evenwichtig monetair en fiscaal beleid. De minister toonde zich in zijn toespraak optimistisch ten aanzien van de noodzaak een anti-inflatoire belastingverhoging in te voeren. Eerder had de onderminister van financiën, Joseph W. Barr, op een bijeenkomst in Washington ver klaard dat er als de medewer king van het publiek wordt ver kregen veel kans is dat „we niet bij het congres hoeven aan te kloppen voor een belastingver hoging". De vrachtboot Panagos-is don derdag in Cochin gearriveerd met bijna tweeduizend ton rijst, een geschenk van paus Paulus aan India. De zending zal vandaag door de bisschop van Cochin wor den overgedragen aan de plaatse lijke directeur van de regerings- dienst voor de voedselvoorziening. Minstens 53 mensen zijn om het leven gekomen en ruim 100 ge wond, toen een passagierstrein woensdagavond op het spoorweg knooppunt bij Loemding in Assam door een ontploffing werd getrof fen. Loending ligt op 160 km ten zuidoosten van Gauhati. Ramsoebhag Singh, vice-minis ter voor de spoorwegen, zei later in het parlement te New Delhi, dat de ontploffing het gevolg van sa botage is geweest. Leden van de oppositie hebbes leden van de Naga- en Mizo-stam, die plegen te opereren ten oosten en zuiden van de plaats van de ramp, verantwoordelijk gesteld voor de ontploffing. Vice-minister Singh zei dat er een tijdbom was geplaatst in een van de rijtuigen- Bij de ontploffing kwam een 30-tal mensen direct om, een 20-tal stierf in ziekenhui zen. Het Rhodesische parlement heeft donderdag met 43 tegen 13 stemmen besloten de op 5 no vember afgekondigde noodtoe stand voor de tweede maal met drie maanden te verlengen. Te voren had de minister van jus titie, orde en wet, Desmond Lardnerburke, gewaarschuwd voor mogelijke nieuwe maatre gelen van Engeland tegen de regering-Smith, nu bet er niet naar uitziet, dat de economische sancties en het olie-embargo binnen afzienbare tijd het Rho desische bewind de voorspelde genadeslag zullen toebrengen. Inmiddels meldde het Portu gese persbureau „Ani" uit Bei- ra dat de daar liggende tanker „Ioarina V" op 6 mei de haven, zal verlaten. Het water staat dan hoog genoeg om het de tanker mogelijk te maken met zijn ge hele lading olie de zandbank bij de ingang van de baal te pas seren. Het schip was op 5 april in Beira gearriveerd met voor Rhodesië bestemde olie, maar de lading is tot dusver niet gelost

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1