PROVINCIAAL NIEUWS Begroting van volkshuisvesting Driemanschap in Indonesië is goed begonnen Verpleegsters- droom Renniesf Soekarno uitgerangeerd.. Sjahrir op heldenkerkhof begraven elke dag 'n fiets voor niets! Pagina 2 Terneuzen Axel Haamstede Retranchement Sas van Gent Sluis Vlissingen IJzendijke Een jaar met drie maanden voor waardelijk voor Terneuzense botersmokkelaar Eerste Kamer Het huurbeleid Deoartement ruimtelijke ordening? Zware offers nodig v Minder vriendinnetjes Bericht over executie van mr. dr. Soumokil STAKINGSGOLF OVER ITALIË DE VRIJE ZEEUW Woensdag 20 april 1900 GESLAAGD AAN L.T.S. TERNEUZEN Voor het handelstechnisch ge deelte van het bakkerspatroons- examen ingevolge de vestigings wet slaagden de volgende candi dates J .L. Basting, Retranchement; A. R. M. Buijsse, Sluis; J. Buijze, Otihene; H. F. Cleemput, Sas van Gent; C. J. Deij, Hoek en W. van Driel, Zaamslag. Voor het schriftelijk gedeelte slaagden: C. L. A. Bogaert, Walsoorden en j. W. Herman, Axel. De candidaten voor 't examen waren opgeleid aan een cursus van de lagere technische school te Temeuzen. Noorse jazzvocaliste Karin Krog in „Porgy Bess" Vanavond (20 april) ontvangt „Porgy Bess" een jazz-vokaliste van allure, n.L de Noorse zangeres Karin Krog. Joh's Berg (maker van diverse muziekprogramma's voor de Noor se radio) ontdekte Karin Krog en kele jaren geleden. Het gevolg hiervan was een langspeelplaat met de titel „By Myself" die een internationaal sukses werd. Karin Krog is zojuist terugge keerd van een tournee door Zwe den, Denemarken en Duitsland, die ze maakte met de Noorse radio band met als gastsolist trompet tist Donald Byrd, die speciaal voor haar alle arrangementen schreef. Regelmatig is ze te zien in haar eigen shows in geheel Scandina vië. Voor haar optreden in Neder land is de begeleiding samenge steld uit pianist Cees Slinger (pia nist van Boy Edgar Big Band), bassist Jacques Schols en drum mer Johnny Engels Jr. A.s. zaterdag verschijnt te Ter- neuzen wederom een kombinatie van allure, n.l. het kwintet Jan Morks (de winnaars Edison Jazz 1964). Programma feestviering op Koninginnedag Dit jaar wordt in Axel de ver jaardag van de koningin met 'n druk bezet programma gevuld, dat 's morgens om half negen begint en doorgaat tot 's avonds elf uur. Het programma is als volgt; 8.30 uur: Vertrek drumbands van het Szydlowskiplein naar de scholen voor het afhalen der leerlingen. 9.00 uur: Klokgelui. 9.10 uur: Openingsfanfare door leden drumband „Axel". 9.12 uur: Vlaghijsen. 9.15 uur: Aubade, met begelei ding van „Hosanna". 9.45 uur: Toespraak. 10.0010.45 uur: Concert door „Hosanna". 11.0011.45 uur: Concert door „Concordia". 10.0012.00 uur: Twee poppe- kastvoorstellingen door de „Kriekeput" uit Hulst. 13.30 uur: Opstellen van de mid dagoptocht op het Szydlowski plein. 14.00—15.30 uur: Rondgang op tocht. 14.0018.00 uur: Voetbaltoer nooi. 16.00 uur: Bromfiets-handicap races, vrije deelname boven 16 jaar. 16.00 uur: Fiets-oriëntatierit door 11145—19.00 uur: sportvereniging 19.00—19.45 uur: judo. 19.15—19.30 uur: sportvereniging 19.30—19.45 uur: judo. 20.30 uur: Rondgang lichtstoet. 22.0022.30 uur: Taptoe, drum bandshow deel I, optreden mu ziekverenigingen „Concordia" en „Hosanna". Drumbandshow deel II. Sluiting met koraal en Wilhelmus. Driejarige richting aan de chr. U.L.O. te Axel Evenals het vorig jaar zal ook in de komende kursus weer ge tracht worden een driejarige richting aan de school te ver binden. Deze richting is speciaal be stemd voor leerlingen die met een eenvoudiger programma ge baat zijn. Het onderwijs in deze richting leidt hen op voor funk- ties op kantoren, winkels e.d. en is speciaal op de praktijk ge richt. Aangezien ook hier een landelijk examen wordt afge legd, bestaat voor leerlingen die anders zonder diploma „het leven" ingaan, de mogelijkheid toch een diploma te behalen. Overigens geeft deze driejari ge richting ook aansluiting op de vierjarige u.l.o. en op scho len voor beroepsonderwijs, zij het dan soms via schakelklas- Mooi succes voor Axelse judoka Het afgelopen weekend wer den in de sporthal te Eindhoven de judo-examens afgenomen voor de zwarte band le gedeel te. Van de vijf partijen moest er één worden gewonnen. Reeds in de eerste partij en wel in de eer ste minuut wist R. Markusse zijn tegenstander in een houd greep te krijgen en deze werd uitgeteld. De Axelse judoka Markusse is leerling vsut de Demonstratie „Voorwaarts". Demonstratie Demonstratie „Voorwaarts". Demonstratie sportschool „Delta". De exa mens werden afgenomen door de oud-Europese kampioen Hein Essink. De olielaag op het strand van Schouwen Op het kilometers lange strand van de westhoek van Schouwen werken vier, soms vijf bulldo zers om de laag stookolie zo goed mogelijk te verwijderen. Begonnen bij de trap in Renesse werd inmiddels de duinovergang bij het middenpad bereikt en van hier ging het verder in de rich ting van de vuurtoren. Het idee om met vrachtauto's de olielaag van het strand op verschillende plaatsen af te voe ren heeft men laten varen, om dat dit te duur zou zijn. Bij elke bulldozer wordt nu door 'n graaf machine een groot gat gemaakt en daar wordt de olie ingescho ven. Wanneer het werk klaar zal zijn, is niet meer de hoofdvraag, maar wel wanneer het geld op zal zijn. Er is slechts 50.000 be schikbaar, waarvan de helft door het rijk wordt gefourneerd en de andere helft door de gemeente Westerschouwen. Hoewel hier over nog geen zekerheid bestaat, gaat het er op lijken, dat een gedeelte van het strand onopge ruimd zal blijven. De gemeente ziet geen kans ergens anders geld te krijgen. Men had gehoopt op financiële hulp van particulie ren, maar het bedrag dat van die zijde is gekomen, valt te ver waarlozen. Naar het zich laat aanzien zal een gedeelte van het noorderstrand tussen Renesse en Scharendijke niet kunnen worden opgeruimd. Lijst van Gemeentebelang De kandidatenlijst voor de aan staande gemeenteraadsverkie zing is door „Gemeentebelang" als volgt samengesteld: 1. C. J. Almekinders-Masclee; 2. Chr. A. Lauret; 3. mevr. J. A. de Hullu-de Feijter; 4. L. P. de Regt; 5. Z. C. Risseeuw; 6. J. A Leenhouts-de Meij. Vrije lijst Een van de Partij van de Arbeid afgescheiden groep zal bij de aan staande gemeenteraadsverkiezing met een vrije lijst uitkomen. De candidaten zijn: 1. J. F. Kor- nelis; 2. H. A. den Hamer; 3. Jac. van Grol sr.; 4. Iz. Cambier jr. Kandidatenlijst Gemeentebelang „Gemeentebelangen" te Sas van Gent heeft voor de komende raadverkiezingen de volgende kandidatenlijst opgesteld. 1. L. F. S. de Meyer, 2. J. B. Rijnders. 3. J. v. d. Burgh, 4. B. van Opdorp, 5. H. F. Kok, 6. A. J. Jongbloed, 7. Mevr. A. A. Neete- son-Bongers, 8. P. v. d Akker, Gunter, 11. R. P. Rienique, 12. G. F. Wufaert. Feestavond C.S.M. De personeelsavond die de Centrale Suikermaatschappij zaterdag 7 mei voor haar leden gaat organiseren, zal worden op geluisterd door het Belgische dansorkest van Frans Bonne met de zangeres Christian. Verder treden op Ali Ben Lux als spel leider, conferencier en goochel- show, The Limbers, acrobatische en komische variété-show en John Walker als jongleur en muzikale clown. Kandidaten Gemeenteraad Voor de a.s. verkiezing van de gemeenteraad is door de prot. chr. en V.V.D.-kiezers de volgende kan didatenlijst vastgesteld: 1. S. A. van Hal; 2. A. J. Her- dink; 3. M. J. Leenhouts; 4. J. A. le Clercq; 5. A. N. Quaak Jr; 6. H. Lokerse; 7. Mr. W. le Mair; 8. B. C. de Graaf; 9. J. P. A. Risseeuw- Manneke; 10. J. P. de Bruijne; 11. A. van den Ameele; 12. A. J. de Bruijne. Speeltuin Het materiaal voor de nieuwe speeltuin is aangekomen, zodat er nu een begin kan worden gemaakt met de montage op het gepachte terrein achter het gemeentelijk sportterrein. Dit zal direct gebeu ren na de voltooiing van enige ter reinwerkzaamheden en het aan brengen van enige noodzakelijke herzieningen. Men hoopt rond de Pinksterdagen van de nieuwe speel- gelegenheid gebruik te kunnen maken. Jaarvergadering visclub In hotel „Balmoral" hield de hengelsportvereniging „Jantje van Sluis" de jaarvergadering. Uit de mededelingen van pen ningmeester C. Goossens bleek dat dat de financiële positie zeer gezond is, mede door het grote aantal Belgische sportvissers. Een einde zal worden gemaakt aan het vissen met plankjes in de vaart. Het leggen van lijnen zal alleen maar in een bepaald gedeelte aan de vaart worden ge tolereerd. Ook dient er een stren ger toezicht te komen op de ge dragingen van de vissers in de Stierskreek, vooral wat de be grenzingen van toegewezen per celen betreft. Voor de schoolgaande jeugd worden in de zomermaanden weer één of meer wedstrijdten ge organiseerd. Geen quorum bij „De Schelde" In de maandag gehouden ver gaderingen van aandeelhouders der N.V. Nationaal Bezit van aandelen maatschappij „De Schelde", waarbij als endg punt een voorstel tot wijziging van de statuten op de agenda voor kwam, kon wegens het ontbreken van het vereiste quorum geen rechtsgeldig besluit worden ge nomen. De plv. voorzitter van dé raad van beheer, mr. F. J. F. M. van Thiel, deelde mede dat op 4 mei nieuwe vergaderingen zullen worden gehouden. Zoals bekend is de statutenwijziging nodig voor het totstandkomen van de fusie tussen „De Schelde", de Rotterdamse droogdokmaat schappij en Thomassen Motoren in De Steeg. Kandidatenlijst katholieke arbeiderspartij De kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen voor de katholieke arbeiderspartij ziet er als volgt uit: 1. Aug. Boogaard; 2. Aug. van de Wynckel; 3. C. Geir- naert (zittend); 4. H. Driessens; 5. Joh. Steenkiste; 6. Al. Vermeulen. Kandidatenlijst P.v.d.A. De kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezing van de Partij van de Arbeid is als volgt samengesteld: 1. J. van Cadsand (zittend); 2. Cor Versprille; 3. A. Geluk; 4. J. Tellier; 5 Fr. de Blaey. (Adv.) Brandend maagzuur t helpen direkt! De Bredase rechtbank heeft de boterhandelaar G. B. uit Temeuzen wegens het leveren van boter voor de smokkelhandel conform de eis van de officier van justitie veroor deeld tot tienduizend gulden boete en twaalf maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Veertien dagen geleden had de officier de verdachte een boter smokkelaar met „gangstermentali teit" genoemd, die vorig jaar en dit jaar tot 28 januari een half miljoen kilo boter de grens over had laten smokkelen in pantser wagens. Op 28 januari nam de douane in Huybergen een partij boter van vijfduizend kilo in be slag, waarna de pantserwagen uit een boerenschuur was weggereden dwars door de schuurdeuren heen toen de douane een inval wilde doen. De verdachte B. ontkende de in beslag genomen boter te hebben geleverd, maar de boer bij wie de schuur was gehuurd, verklaarde als getuige dat B. vijfmaal vijfdui zend kilo bij hem had gebracht. De smokkelbende ontzag niets en nie mand en ging bijzonder ruw te werk, reden waarom de officier 'n strenge straf had geëist. Naar de mening van de heer J. B. Broeksz, lid van de Eerste Ka mer van de Partij van de Arbeid kunnen de bouwkosten omlaag. „Zij kunnen niet alleen omlaag, maar zij moeten ook omlaag", al dus dit kamerlid. Hij voerde het woord tijdens de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De heer Broeksz, die zich „zeer verontrust" toonde over de Stijging van de bouwkosten, be rekende dat de bouwkosten 20 a 30 procent goedkoper kunnen zijn dan thans het geval is. De socialistische afgevaardigde bepleitte het brengen van alle gronden in handen van de gemeen schap. Dat is z.i. een onontkoom bare eis. De heer Thomassen (P.v.d. A.) drong aan op de aanleg van goede spoorwegverbindingen met de havengebieden („de grote contai ners horen meer thuis op de rails dan op het rubber", zo zei hij) De heer Van den Bergh (V.V.D.) sprak zijn bezorgdheid uit over het woningbeleid, waarbij hij aan dacht schonk aan het vraagstuk van de huurverhogingen in de toe komst en op minder woningwet woningen. De heer Kraayvanger (K.V.P.) plaatste enige kanttekeningen bij het huurbeleid („De woningwet woningen van vandaag leiden tot huren, die de geschoolde arbeider niet kan betalen", zo merkte hij op). Van de zijde van de K.V.P. en van de P. v. d. A. werd aangedron gen op de instelling van een af zonderlijk departement voor de ruimtelijke ordening. Op den duur is daaraan niet te ontkomen, aldus de K.V.P.-er Niers. De heer Thomassen wees op de „enorme taak" die in het kader van de ruimtelijke ordening moet wor den aangevangen. Hij bepleitte de benoeming van een minister voor de ruimtelijke ordening en de be noeming van een staatssecretaris voor de volkshuisvesting, want „een minister voor de ruimtelijke ordening mag niet worden afge leid door de stroom van details van de volkshuisvesting". De heer Van den Bergh (V.V.D.) sloot zich hierbij aan. „Er is in de toekomst eerder behoefte aan een minister voor de ruimtelijke orde ning dan aan een staatssecretaris voor de volkshuisvesting", zo merkte hij op. Generaal Soeharto is met opval lende snelheid begonnen Indonesië te hervormen tot een normale staat. Of liever: een driemanschap doet dat, bestaande uit hem, mi nister van buitenlandse zaken Ma- lik en de minister van financiën sultan Hamengkoe Boewono. Wel iswaar is president Soekarno er nog en zijn er in het kabinet nog een aantal ministers en zelfs vice- premiers die op zijn aandrang een portefeuille kregen, maar daarvan hoort men weinig meer. Zowel de president als zijn gunstelingen zijn kordaat uitgerangeerd. Dat maakt het mogelijk dat veel van wat de ministers nu zeggen, dwars tegen de opvattingen van de president ingaat. Minister Ma- lik heeft de Indonesiërs er op at tent gemaakt dat onder leiding van Soekarno diens vertrouweling Soe- bandrio kans heeft gezien Indone sië bijna al zijn vrienden te laten verliezen door dolle politieke ac ties als die tegen Maleisië en het verlaten van de V. N. Hij is keurig begonnen met het herstel: aangekondigd is een her vatting van de diplomatieke be trekkingen met Singapore. Dat levert nog wel wat haken en ogen op, want Singapore zelf is inmid dels uit de federatie Maleisië ge treden en zal willen vermijden dat tussen deze stadstaat en het reste rende Maleisië de ruzie herleeft die Malik kennelijk wil bijleggen. Maleisië vreest dat vréde sluiten met Singapore alleen betekent dat Djakarta zijn confrontatie geraffi neerder maakt. Maar het lijkt wel duidelijk dat er alleen nog maar een elegante manier moet worden gevonden om zonder dat iemand aan prestige inboet adieu te zeg gen aan de confrontatie, het lief ste geesteskind van Soekarno. De toenadering tot Singapore was temeer urgent daar veel In donesische handel via Singapore loopt. Sultan Hamenkoe Boewono heeft niet minder openhartig dna Malik de Indonesiërs voor gerekend hoe de vorige regeringen kans hebben gezien het land onder een zware schuldenlast gebukt te laten gaan, terwijl de eigen pro- duktie steeds daalde Zozeer zelfs dat vroegere rijstexporteur Indo nesië nu met Japans krediet rijst kan laten komen uit Thailand. Hij heeft ook kras gezegd dat de Indonesiërs er niet op moeten re kenen uit dit moeras te komen zonder dijt zware offers worden gebracht. Een heel verschil met wat Soekamo steeds beweerde. Die zei dat Indonesië er best voor stond. Of iemand hem nog geloofde toen door de verschrikkelijke in' flatle de voedselprijzen tot duize lingwekkende hoogte stegen, dat is een tweede. Soekarno is president, maar hij krijgt niet veel meer te doen dan van zijn ene paleis naar het an dere gaan. Onder geleide en dan niet meer van zijn eigen lijfwacht. Soeharto houdt hem formeel in ere, maar staat hem niet meer toe opzwepende redevoeringen te hou den. Hij schijnt hem zelfs wat te beperken in het aantal van zijn vriendinnetjes De bloedige jacht op de commu nisten is grotendeels uitgewoed. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er geen meer over zijn. Er zijn ge ruchten geweest dat thans illegale communisten pogingen hebben ge- Tienduizenden Indonesiërs, on der wie vele jongeren, stonden dinsdag langs de route naar het heldenkerkhof aan de rand van Djakarta waar oud-oremier Sjahrir ter aarde werd besteld. Onder de honderdfen kransen was er geen van president Soekarno, die de leider van de verboden socialisti sche partij enkele dagen na diens dood in Zurich tot „held van de In donesische revolutie" uitriep. De begrafenisstoet bestond uit hon derden auto's en bussen. Onder de duizenden, die 's mor gens de overledene de laatste eer bewezen, bevonden zich staats secretaris Mohammed Ichsan; oud- vice-premier Mohammed Hatta en oud-minister van defensie gene raal Nasoetion en diens echtgenote. Zij drukten de politieke gevange nen de hand, die toestemming had den gekregen de begrafenis bij te wonen. Een vertegenwoordiger van dg fel anti-communistische jeugd organisatie „Kappi" zei dat alle bij de begrafenisplechtigheid aan wezige politieke gevangenen slachtoffers van oud-minister Soe- bandrio „en zijn bende" waren. „Wij zullen voortgaan in de geest van Sjahrir en onrechtvaardigheid en laster bestrijden". Een ander zei dat de strijd nog niet gewonnen is. Een Indonesisch dagblad meldde dinsdag dat Sjahrir indertijd was gearresteerd op grond van een door Soebandrio's .geheime dienst' vervalste brief. Hij zou daarin de opstandelingen op Sumatra hebben opgeroepen hun strijd tegen de centrale regering voort te zetten. daan de kopstukken van het nieu we kabinet te ontvoeren. Er gaan verhalen dat er een P. K. I.-rege- ring in ballingschap is gevormd. Veel kans lijken deze communis tische tegenacties niet te maken. Soeharto schijnt de toestand uit stekend te beheersen. Hij heeft ook de steun van de massa. Die moet hij ook hebben, wil hij het bolwer ken. Te hopen is dat vooral de economische maatregelen van de sultan zodanig uitwerken dat die massa's het gevoel krijgen dat on der Soeharto een keer ten goede is begonnen. Blijft dat uit, dén moet men de kansen van de nu vrijwel „uitgeroeide" P. K. I. niét onderschatten, want communisten verstaan vooral in Indonesië de kunst ontevreden massa's op te zwepen (Adv.) Blijf nl<|t langer op die oude fiets zwoegen. t Koop 'n nieuwe - nu! - Want u weet: Hm? V(m9 uw fietsenhandelaar Inlichtingen. DOOR LILIAN WOODWARD 41) HOOFDSTUK XXI Bovenaan de trap botste ze bijna tegen Alec Came op. Hij kwam uit zijn kamer en stond vlak bij haar. „Wel, wel, waarover is het zustertje zo van streek?", begon hij en spiedde met zijn spotten de ogen haar blozend gezichtje met de ogen vol tranen af. Ze probeerde hem opzij te du wen, maar hij stak zijn arm uit en hield haar tegen. ,In gedachten noem ik u altijd de ijskoude maagd", grinnikte hij. „Het is tamelijk interessant om te ontdekken dat u echt bloed in uw aderen hebt stro men". ,Laat me gaan", zei ze op zachte, toon. „Niet voordat u me verteld hebt wat er beneden aan de hand is. Ik hoor gepraat." Hij keek naar het trappenhuis. De stemmen van David en Olive Carfax klonken zwak uit de hal op. Ze besloot dat het het beste zou zijn hem te vertellen wat hij weten wilde, dan kon ze daarna naar haar kamer ontkomen. „De verloofde van meneer Blake is zojuist uit Engeland aangekomen. Ik heb ze alleen gelaten." „Juist." Een behoedzame, iet wat benauwde blik was in zijn ogen gekomen. „Dat is de be roemde actrice, is 't niét? Mejuf frouw Olive Carfax.' „Ja, zo heet ze." Ze probeerde langs hem heen te komen, maar hij stond haar nog steeds in de weg. „Hoe is die hier verzeild ge raakt?" vroeg hij. Ze legde uit hoe Ricky haar en Olive in zijn boot een lift had gegeven naar Patula. Hij deed een pasje opzij en liet haar spottend buigend door. „Dank u voor uw inlichtingen, zuster", zei hij. Toen ze haar kamer was bin nengegaan en de deur achter zich op slot had gedaan, vroeg ze zich af waarom hij zoveel be langstelling- had gehad voor Olive Carfax. Maar misschien was dat niets buitengewoons. Iedereen die op het eenzame Pa tula woonde, waar weinig of geen afleiding was, was geïn teresseerd in alle bezoekers van het eiland. Toch kon ze niet helpen dat ze het gevoel had dat de belang stelling van Alec Carne tamelijk bijzonder was. Zou het kunnen zijn dat hij in het verleden Olive Carfax had gekend? Maar dat was toch zeker onwaarschijnlijk. Olive was beroemd. Alec Carne was onbekend. Maar toch zou hij haar niét hebben kunnen ont moeten voordat zij beroemd was geworden. Toen vergat ze hem en dacht alleen aan haar eigen narigheid. Wat was ze dom geweest David Blake te laten merken dat ze van streek was. Ze had zich toch zeker zéker moeten beheersen tot ze goed en wel uit zijn ge zichtsveld verdwenen was. Nu had hij haar tranen gezien, nu moest hij wel weten dat de komst van zijn verloofde haar van haar stuk gebracht had. Ze begon zich uit te kleden. Ze moest wat rusten, want ze moest al gauw de wacht in voor de nacht en ze had al in geen uren geslapen. Maar toen ze ging liggen, de gordijnen gesloten, wilde de slaap niet komen. Ze lag naar het plafond te staren. De avondzon kroop langs het randje van de gordijnen en zette de kamer in een gouden gloed. Ze woelde en draaide en probeerde haar ellen de te vergeten en van zich af te zetten. Maar op het laatst moest ze de pogingen staken. Ze stond op en bette haar ogen met koud water. Toen ze in de spiegel keek, zag ze een bleek, triest ge zicht en ze fronste haar voor hoofd. Wat was ze een idioot. Waar om had het haar zo van streek gemaakt dat Olive Carfax naar Patula was gekomen? Er was niets veranderd. Het was altijd de bedoeling geweest dat David Blake zou trouwen met Olive. Als ze niet oppaste, zou hij haar geheim ontdekken: dat ze haar hart aan hem verpand had. Ze moest werkelijk de ijskoude maagd worden, zoals Alec Carne haar genoemd had. Waarom liet ze zich zo van de wijs brengen door zo'n hopeloze taak? Ze hoefde pas om tien uur te beginnen. Ze besloot haar uni form aan te trekken en naar be neden te gaan voor het avond eten. Het hielp niets als ze op haar kamer bleef om de man die ze liefhad, uit de weg te gaan. Ze moest eraan wennen met hem in dezelfde kamer te zijn en geen enkel gevoel te verraden. Vroeg of laat zou ze van aan gezicht tot aangezicht komen te staan met David Blake en zijn aanstaande vrouw. Hoe eerder ze moed vatte, hoe beter. Toen ze aangekleed was, ging ze naar beneden. Ze hoorde stemmen in de salon. Toen ze de deur opende en de kamer bin nenging, richtten zich vier paar ogen op haar. David en Olive stonden bij het raam. Alex schonk bij het buffet een glas in voor Feona. Olive zag er heel slank en beeldschoon uit in een witte japon met een lage hals. „Kijk eens wie we daar heb ben!" riep Alec. ,Kon u niet sla pen, zuster?" „Nee. Ik heb mijn best ge daan, maar ik moest het opge ven", gaf Janice toe. „Nou, laat u dan wat inschen ken", zei Alec. „Wat wilt u drin ken?" (Wordt vervolgd.) Volgens een in Zuid-Molukse kringen in Nederland ontvangen bericht zou de sedert 3 december 1963 door Indonesië gevangenge houden en op 24 april 1Ó64 ter- doodveroordeelde mr dr. Chr, R. S. Soumokil, president van de voormalige republiek Zuid-Mó- lukken, op dinsdag 12 april j.l. op het eiland Obi zijn terecht ge steld op last van de Indonesische regering. In een rondschrijven aan de Zuid-Molukkers in Ne derland hebben de Zuidmolukse leiders die door dit bericht diep zijn geschokt, verklaard een der gelijke daad van de huidige In donesische regering niet voor mogelijk te hebben gehouden. Een en ander zal er toe leiden dat de kloof tussen Zuidmolulf- kers en Indonesiërs groter wordt, aldus het rondschrijven, dat een oproep bevat tot alle Zuidmoluk- kers hun geloof te blijven vesti gen op een rechtvaardige en al machtige God. STAKING IN NIEUW DELHI NIET ALGEMEEN Van de algemene staking uit protest tegen de verhoging van de omzetbelasting met 100 pro cent in de Indische hoofdstad en het omringende gebied is tot dus ver nog niet veel te merken. De staking zou gisteren beginnen, maar het openbare vervoer, de scholen en overheidsinstellingen functioneren normaal. Toch wordt de actie die van de klejne handelaars uitgaat, door alle po litieke part'jen met inbegrip van de meerderheidspartij gesteund. Alleen de handelaars en de za kenlieden doen tot dusver aan de staking mee. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen en alvast 400 „onbetrouwbare elementen" ingerekend. ONTPLOFFING OP NOORS SCHIP Aan boord van het Noorse schip Benstream, dat zich ten zu' 'westen van het Franse eiland Quessant bevindt, heeft gisteren een ontploffing in de machine kamer plaatsgehad, die aan een bemanningslid het leven heeft gekost en waarbij zes zeelieden werden gewond. De gezagvoer der heeft om medische hulp en om assistertie van schepen ver zocht. De gezagvoerder van het Ne derlandse schip Lely meldde la ter bij de Benstream te zijn aan gekomen. De Noorse tanker drijft op honderd mijl ten zuidwesten van Brest zonder motorkracht rond. Door de ontploffing was brand uitgebroken. De vlammen zijn intussen gedoofd. Een hef- sehroefvliegtuig heeft een arts aan boord gezet. Een der gewon den is er ernstig aan toe. De gewonden werden later overgebracht naar het Britse marineschip Hecate. Een Franse sleepboot zou trachten de ruim 16.000 ton metende tanker op sleeptouw te nemen. Ongeveer 50.000 Italiaanse art sen hebben maandag voor een et maal het werk neergelegd en de banden met de ziekenfondsen ver broken. De artseni'ederatie besloot hiertoe om haar eisen voor hogere honoraria en algemene hervorming van de ziekenfondsen kracht bij te zetten. Na hervatting van hun praktijk zouden de geneesheren contante betaling van hun patiënten eisen. Vee- en tandartsen sloten zich bij de stakenden aan, maar 23.000 zieT kenhuisdoktoren weigerden aan dé actie deel te nemen. De regering is van plan de fondsen te doen opgaan in een nationale gezond heidsdienst. Intussen moet de Italiaan het ook zonder postbestelling doen. Ongeveer 170.000 P. T.T.'ers leg den het bijltje er bij neer omdat zij hoger loon en betere arbeids omstandigheden wensen. Vandaag zal de metaalindustrie met een staking worden geconfron teerd. terwijl de vakbonden voor brandweerlieden een staking van vier dagen hebben aangekondigd, te beginnen maandag a.t.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2