Industriële installaties bij Hanoi gebombardeerd Gruwelijkste moordproces uit de Engelse geschiedenis Begin bouw-, 1967 meer vrijheid in het huur- en woonruimtebeleid mIvmÜ* Sande Kwantitatief woningoverschot in Zeeland..... HET WEER Drama in Blerick President van A.wijst vredesbesprekingen af Suikerziekte in West-Duitsland Storm over Texas Prinselijk paar beëindigde bezoek aan Mexico Bouw door particulieren Won i n fw etsecto r nfet vrij WaerbericSit Zon- en IVP-^istanden In New York Onbewogen Vuurwapen- vergunning Rusk over Vietnam Twaalf bruilofts gasten t»5f verkeers ongeluk gedood Stakingen in Griekenland WOENSDAG 20 APRIL 1966 22e Jaargang - No. 6673 de nieuwste. de fijnste ifjifanni' Taa "i.'r. i i i ■■MüinfiniMJMuniHiifV Redactie- en Administratie-adres: Smidewal Telefoon: 011S02073 CiromunmeW 98150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand f 2,40: per week 88 et Losse nrs 12 ct. Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Begin volgend Jaar zal er in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Zeeland en het noorden en midden van Limburg een kwan titatief woningoverschot zijn. Glo bale ramingen hebben dit uitge wezen. Dat woningoverschot zal variëren van 1,3 procent in Dren the tot vier procent in Zeeland. In verband hiermee heeft minis ter Bogaers een complex van maat regelen uitgewerxt voor een gelei delijke terugkeer naar meer nor male verhoudingen op het gebied van het bouw- en het huur- en het woonruimtebeleid in deze gebie den. Hij heeft dit meegedeeld in een brief die hij door tussenkomst van de colleges van gedeputeerde sta ten aan de gemeenteraden van de gemeenten in de bedoelde gebie den heeft gezonden. Het complex van maatregelen dat is uitgewerkt, omvat: een aanzienlijke verruiming van de bouwmogelijkheden voor woningen en andere gebouwen, indien enigszins mogelijk in te voeren medio 1966; afschaffing van huurprijsbe- heersing en vervanging van huurbescherming door ontrui mingsbescherming, in te voeren in de loop van 1967; soepeler hantering van de woonruimtewet 1947 en ter zijdestelling daarvan uiterlijk twee jaar na de afschaffing van de huurp'njSbeheersing. De minister heeft de gemeente reden gevraagd te beoordelen of hnn geriVèenten al of niet kan wor den ingedeeld bij de eerste groep van gebieden waar 'net gehele com plex van maatregelen kan worden ingevoerd. In bedoelde gemeenten zal de bouw van woningen door particu lieren geheel vrij van enig contin gent worden toegelaten. Dit geldt voor de sector Darticuliere huur woningen met rijkssteun, de sec tor eigen woningen met rijkssteun en de ongesubsidieerde sector. Voor de ongesubsidieerde sector wordt het systeem van rijksgoed keuringen formeel gehandhaafd. Rijksgoedkeuring zal zonder meer worden verleend voor alle wonin gen waarvan de bouwkosten niet boven de thans geldende grens van 45.000 liggen en die niet behoren tot de categorie tweede woning of weekendhuis. Duurdere huizen (tot f 100.000) mogen ook worden gebouwd, als de hoofdingenieurs directeuren in de provincies rijks- goedkeuring verlenen en als hun aantal niet groter is dan tien pro cent van de woningen tot 45.000. De bouw van woningen door ge meenten en woningbouwcorpora ties (woningwetsector) kan om budgettaire redenen niet worden vrijgelaten. In deze sector zal het thans be staande systeem van toekenning van een initieel contingent aan de provincies, aan te vullen met extra-toewijzingen voor ontwikke lingskernen of wegens arbeidsbe sparende bouw, worden gehand haafd Daarboven komt dan nog het deel van de industriële wo ningbouw, dat redelijkerwijs in de woningwetsector tot stand kan komen. Behalve contingentvrijdom zul len ook ruimere mogelijkheden voor de utiliteitsbouw worden ge opend. De bouwkostengrens voor werken waarvoor geen rijksgoed keuring is vereist, zal namelijk worden verhoogd van 5000 tot 10.000. Verder krijgen de ge meenten de bevoegdheid om rijks goedkeuring te verlenen voor wer ken met een bouwsom tot 50.000 (die grens is oo het ogenblik ƒ25.000). Deze bevoegdheid zal niet gelden voor woningnieuw- bouw, voor noodwoningen en zomer- en weekendhuizen. LENTEWEEK BLIJFT NOG VEIi WEG Het lenteweer blijft nog op grote afstand. Daarvoor moeten we naar Italië en de Balkan, waai de temperatuur stijgt tot boven 20 graden. In een groot deel van ons land bereikte de temperatuur dinsdagmiddiag waarden van 14 graden, maar in het noorden en noordwesten stroomde al spoedig koude lucht van zee binnen, zodat de temperatuur daalde tot om streeks 6 graden. De koude lucht was dinsdag gevorderd tot de lijn Rotterdam—Twenthe, maar zal in de komende 24 uur vermoede lijk weinig terrein meer winnen. Langs de grenslijn zullen de res tanten van een oud depressiege- bied naar het oosten trekken, zo dat er over het algemeen veel be wolking zal zijn met plaatselijk wat regen of enkele buien. medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk regen of en kele buien. In het noordwesten en noorden vrij koud met maxi- rn umtemperaturep omstreeks 7 graden en zwakke tot matige wand uit noordelijke richtingen. In het zuiden, en zuidwesten vrij zacht met maximumtemperatu ren van omstreeks 10 graden en een zwakke tot matige zuidwes telijke wind- Hoogwater WOENSDAG 80 APRIL v.m. n.m. JSreskens 1.39 2.01 FTerneuzen 5.1S 2.37 pans weert 2-49 3.11 ^Walsoorden 2.58 3.20 i DONDERDAG-81 APRIL "Bres kens 2.08 2.30 PTerneuzen 2.44 3.06 Hansweert 3.18 3.40 Walsoorden 3.27 3.49 ZON MAAN April: op onder op onder 20 5.34 19.45 5.45 19.25 19 5.36 19.44 5.33 18.12 20 5.34 16.45 3.43 n Hero produkt Vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft de 65- jarige gepensioneerde ambtenaar W. H. te Blerick gisteren zijn 67- jarige echtgenote J. H.L. met twee schoten uit een jachtgeweer gedood, waarna hij zichzelf met een schot levensgevaarlijk heeft gewond. Een langs de deur komen de bakker ontdekte het drama, dat zich heeft afgespeeld op een tijd stip dat de twee nog inwonende kinderen niet thuis waren. De po litie vond de man hevig bloedend op bed liggen en heeft hem naar het ziekenhuis te Venlo laten over brengen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben tijdens een informele pers conferentie in de Nederlandse am bassade in Mexico-City gezegd dat zij „verliefd" waren op dit land. Zij wilden niet zeggen hoe zij naar huis zouden gaan. ,.Dat is ons ge heim", aldus de prinses, die eraan toevoegde dat zij vóór de verjaar dag van haar moeder in Nederland zou zijn. Zij was geestdriftig over de tijd die zij in Mexico had door gebracht en het verblijf op het eilandje Cozumel was „heerlijk en volkomen rustig". ,Wij visten, zwommen, gingen waterskiën en kruisten rond in een motorboot". Na het vertrek uit Cozumel be zocht 't paar ruïnes van de Maya beschaving en steden die door de Spaanse kolonisten waren geves tigd. Mevr. Adolfo Lopez Mateos, echtgenote van de voormalige Mexicaanse president, had hen ge holpen bij hun geslaagde pogingen om de pers te ontlopen. Zij eaf misleidende verklaringen uit. „De mensen wisten niet wie wij waren, maar wij werden altijd vriendelijk ontvangen. De houding van de be volking in dit land tegenover bui tenlanders is geweldig". Prinses Beatrix en orins Claus zijn maandag per vliegtuig uit Mexico in New York eangekomen. Het prinselijk paar wilde niet antwoorden op vragen van jour nalisten. „U zou ons een groot ge noegen doen als u ons met rust wilde laten", aldus de prinses. Het prinselijk paar verliet het vliegveld met onbekende bestem ming in een auto. Tot een foto graaf die een foto maakte zei prin ses Beatrix: „Waarom laat u ons toch niet met rust?". HET EINDE VAN EEN DEMONSTRATIE Saigon: De boeddhistische leiders hebben besloten de actie tegen de militaire regering voorlopig te staken, doch vele boeddhisten zijn het hiermee oneens. Zoals deze monnik, die met zijn kin deren biddend door de straten trekt. Hij bedient zich van een kleme microfoon. Even later strandt de actie voor een schild, van veiligheidstroepen. Waarschijnlijk meer dan een half miljoen Westduitsers tijden aan suikerziekte zonder het te weten. Naar het Westdnitse me- dlsch-fannaceutische studiege nootschap dinsdag meedeelde staan ep het ogenblik 690.000 diabetici !n de bondsrepubliek onder geneeskundige behande ling. Volgens de laatste ramin gen zou het totale aantal lijders aan deze ziekte echter in de Amerikaanse jachtbommenwer pers hebben maandagavond de belangrijkste Noordvietnamesc centrale gebombardeerd in de buurt van Hanoi. Dit was de eerste aanval dit jaar op indus triële installates in de buurt van de Noordvietnamese hoofdstad. Twee marine-straalvliegtuigen bombardeerden de thermo-elek- trische centrale te Osong Bi, 22 km ten noordwesten van de ha ven van Haiphong. De marinetoestellen wierpen vijftien ton bommen op de krachtcentrale bij Haiphong, waardoor de stroomvoorziening van dit gebied stil kwam te lig gen. Andere Amerikaanse toestel len deden aanvallen op bruggen, schepen, luchtafweergeschut en militaire gebouwen in het zui delijke gedeelte van Noord-Viet- nam. Zware B-52 bommenwerpers bombarderen met de regelmaat van een klok vietcongbasis in Zuid-Vienam. Wat de grondacties betreft Een jonge kantoorbediende en zijn blonde vriendin zullen terecht staan in een der gruwelijkste moordprocessen van de Engelse geschiedenis. De 27-jarige Ian Brady en de 23-jarige Myra Hind- ley worden beschuldigd van moord op twee kinderen en een 17-jarige jongeman. Het proces, gevoerd in een kasteel in de Noordengelse plaats Chester, heeft de bijzondere aan dacht van verslaggevers uit Enge land en daarbuiten, terwijl vijf schrijvers beroepshalve de zaak zullen volgen. De centrale figuur is Brady, be schuldigd van het doden van twee kinderen, de tienjarige Leslie Ann Downey en de twaalfjarige John Kilbride, wier verminkte lijkjes in een verlaten gebied bij Hyde, de woonplaats van Brady, werden op gegraven. Een derde lijk, dat van btmtt «aft d»A£ miljoen liggen, da-I7jiajria& Edward Evans, vond de politie onder Brady's bed. De vriendin van Brady, Myra Hindley, een typiste, wordt medeplichtig heid aan de moorden op Evens en Lesley Ann verweten. Zij wordt tevens beschuldigd van het ver bergen van Brady, wetende dat hij Kilbride had vermoord. Kroongetuige is Brady's acht tienjarige zwager, David Smith, die bij het verhoor heeft verklaard te hebben gezien dat de moordenaar Evans met een bijl de hersens in sloeg en hem vervolgens wurgde. Omdat men na de vele kinder moorden in Noord-Engeland vreest voor wraakgevoelens van het pu bliek, is de beklaagdenbank met glazen wanden beschermd. De 'twee beklaagden zaten gis teren zwijgend en onbewogen naast elkaar in de beklaagdenbank. Er stonden acht politiemannen bij op wacht. In de rechtszaal werden een 60-tal toeschouwers toege laten, die daarvoor zeven uur bui ten hadden gewacht, en een 20-tal journalisten. Aan het begin van de zitting verzocht de advocaat van de ver dediging, Hooson, om verdaging van bet proces omdat het volgens hem in Groot-Brittannië geen ge woonte was een beschuldiging *e funderen op verschillende mis daden maar slechts op ëén. Rechter sir Fenton Atkinson die vonniste in het proces tegen de bedrijvers van de grote treinroof van enkele jaren geleden, besliste dat het proces voortgang zou vin den en dat de tenlasteleggingen niet van elkaar gescheiden zouden wtfr.dcn» meldde de Amerikaanse vijfen twintigste infanterie-divisie gis teren bij een zuiveringsactie van drie dagen ten noordwesten van Saigon 32 vietcongstrijders te hebben gedood. Bij een andere actie in dit gebied, waaraan ook Australische troepen deelnemen, sneuvelden vijftien opstandelin gen. Een lid van het Japanse par lement heeft dinsdag verklaard dat president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam zijn voorstel tot een bespreking om mogelijkhe den te onderzoeken voor vredes onderhandelingen van de hand had gewezen. Ho Tsji-Minh had hem laten weten dat de tijd voor een dergelijk gesprek nog niet rijp was. De commandant, van politie in Zuid-Vietnam heeft in dit land werkzame journalisten toestem ming gegeven vuurwapens te dragen als zij menen dat hun veiligheid gevaar loopt. Zaterdag werd een journalist van een in Saigon verschijnend blad ernstig door kogels gewond. Hij had in zijn blad de boeddhis tische politieke agitatie tegen de regering veroordeeld. Het ver bond van Vietnamese uitgevers en journalisten heeft besloten donderdag geen kranten te la ten verschijnen uit protest te gen de censuur en het „terroris me tegen de pers". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk heeft tegenover de senaatscommissie voor buitenlandse zaken ver klaard het van groot belang te achten, dat de politieke, econo mische en maatschappelijke hervormingen in Zuid-Vietnam voortgang vinden ondanks het feit dat de oorlog voortwoedt. Hij zei dat de strijd in Vietnam niet alleen een kwestie van troepen, kanonnen en vliegtui gen is. Rusk stelde zich achter het verzoek van de regering-John son om buitenlandse hulp voor het fiscale jaar 1966/67, waarin onder meer 2,4 miljard dollar .(ca. $.8 miljard gulden! voor economische bijstand en onge veer 0,9 miljard dollar (ca. 3,1 miljard gulden) voor militaire hulp is opgenomen. Volgens de minister vertegenwoordigen deze bedragen de minimale behoef ten die nodig zijn om de Ame rikaanse belangen te dienen. Mochten zij ontoereikend blij ken, dan zou de president om meer vragen. De Amerikaanse staat Texas is maandag door een hevige storm geteisterd. De schade bedraagt ver scheidene duizenden dollars. Een jachtwerf in Houston werd door de bliksem getroffen, viér jachten gingen in vlammen op. In het mid den van de staat viel 1 cm regen. Bij een verkeersongeluk in de buurt van Ahamednagar in de In diase staat Maharasjtra zijn maan dag 12 bruiloftsgasten om het leven gekomen. 22 anderen werden ge wond. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtauto, waarin een 50-tal feestvierders zat, een steen op de weg raakte en omsloeg. Het voer tuig vloog in brand, terwijl de in zittenden opgesloten zaten. Onder de slachtoffers bevinden zich de ouders van de bruid. In Griekenland is gisteren een De schouwburgen en bioscopen nieuwe reeks stakingen begonnen, bleven de gehele dag in heel het land dicht, daar de acteurs en musici en al het verdere personeel van deze bedrijven besloten het werk 24 uur neer te leggen. Het douane-personeel gaat tnef ingang van vandaag drie dagen in staking en de gemeente-ambtena ren werken dagelijks twee uur minder. Het personeel van ziekenhuizen en klinieken in Athene, dat voor vijf dagen in staking zou gaan.Js doos da. Uitgeefster N.V. v/h Firma P- J. van de Sande te Temeuze» (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1