Bond voor staatspensionering wil hoger sociaal minimum Driedubbele ruzie in Saigon BRANMKIS HET PORSELEINEN MASKER Vakantietoeslag voor bejaarden uit algemene middelen BURGERLIJKE STAND Loop der Bevolking WAT ZIJN DE AMERIKANEN AAN HET VERDEDIGEN? de shag met de lange draad Maandag 18 Dinsdag 19 april 1966 DE VRIJE ZEEUW Rand van de armoede Meer bejaardencentra Nieuwe landbouwmachine elimineert het ploegen Pensionprijs te hoog Frtntale autobotsing eiste twee slachtoffers Ongezond LEVEN ELDERS IN DE RUIMTE WAARSCHIJNLIJK Dat is de man die pure, zware shag eist. Eerlijke tabak. Lang van draad. Tabak waar vak manschap achter staat.... Brandaris, zware shag van Douwe Egberts! few» -i ireeejs Amerika ARRESTATIES IN EGYPTE Ontploffing maakt Amsterdams gezin dakloos Leveraslarsg geëist tegen Indonesische luitenant Het hoofdbestuur van de bond voor staatspensionering zal actie zaan voeren voor verhoging van het sociaal minimum. „Laten we vaststellen dat dit sociaal minimum bij de aanvang reeds te laag is ge steld. Ik behoef geen nadere ver klaring te geven waar de schuld vraag ligt". Dit zei zaterdag de voorzitter van de bond, de heer L. Steenhuis, op de jaarvergadering te Amsterdam. Volgens hem geven de uitkeringen van de a.o.w. wel recht op pensioen, maar niet meer dan een bodempensicen, dat slechts beschermt tegen de ergste nood. Zoals de bedragen thans luiden is het z.i. onoverkomelijk dat vele bejaarden niettegenstaande hun a.o.w. een beroep moeten doen op de bij'standswet om de noodzake lijke aanvullende steun te ontvan gen. De voorzitter noemde de ver hogingen na 1965 van de a o.w geen reële verhogingen, omdat wat met de ene hand werd ontvangen door de andere reeds was uitgege ven. Vergeleken met de tijd vóór 1940 is er wel wat verbeterd, maar het betekent niet dat de bejaarden met de a.o.w. in deze welvaart staat vrij zijn van financiële zor gen. „En er zijn nog duizenden die zonder andere inkomsten op de rand van de armoede leven", aldus de heer Steenhuis. De bondsvoorzitter wees verder op de behoefte aan vakantie voor bejaarden, die tot op dit ogenblik van elke vakantietoeslag zijn ver stoken. „Onze eis zal blijven een vakantietoeslag voor de bejaarden waarvan de kosten uit de algemene middelen worden betaald, dit in overeenstemming met de gedachte van een premievrij staatspensioen". De heer Steenhuis pleitte ook voor meer bejaardencentra. Er zijn in ons land ruim 1 200.000 beiaar den. Zij hebben niet alleen finan ciële zorgen. Naarmate men ouder wordt gaat het verzorgen van een eigen huishouding steeds moeilijker, vooral als er dieet moet worden gehouden. Door vereenzaming ver- van Florent D. Heijens en Ca- trina A C. Sies, Pijnboomstraat 38. 10 april: Ronald, z. van Wierd Hoogsteen en Jentje P. Bosscher, A. Dekenstraat 3; Marc, z. van Walter Inghels en Janna A. Dal- linga, won. te Sas van Gent. 11 april: Paul Arie Algère, z. van Arie G. Koorevaar en Emma E. M. van de Putte, won. te Sas van Gent. 12 april: Liesbeth Paula, d. van Jannis P. C Vinke en Lizy D. Maenhaut, wón. te West- dorpe; Alida Cornelia, d. van Cornelis de Rijke en Jozina Mul ler, Marisstraat 9. TERNEUZEN Geboren. 6 april: Silvio Anita, d. van Remi Dobbelaere en Ria L. Aerssens, won. te Sas van Gent. 7 april Frangois, z. van Le- vinus V. Baert en Anna F. Geen- sen, Frans Halslaan 17; Frangoise Pieternella, d. van Egbert P. Oostdijk en Cathalina G. Buijze, won. te Axel; Eric, z. van Cor nelis van Zuuren en Suzanna J. de Kok, won. te Axel; Johanna Suzanna, d. van Pieter Ollebek en Maria H. Leijs, won. te Hoek; Augustina Magdalena, d. van Jo- z efB. Lawalata en Sara A. Lyn- se, J. v. Lennepstraat 41. 8 april: Nicolien Maria Leonarda, d. van Alouisius J. de Waal en Rosa M. de Klerk, Tholensstraat 28; An- gelique Jacqueline Jeannette, d. van Frangois J. B. Dees en Jaco- mintje T. Haak, won. te Hoek; Petra, d. van Johannes A Lu- teijn en Neeltje Florusse, Es- ■doornlaaq-25. 9 april: Roelanda Sylvia, d. van Roelof Schwink en Aaltje Leemkule, won. te Amsterdam; Frank, z. van Frans C. Schuller en Pieternella M. de Klerk, won. te Axel; Petra, d. van Frans C. Schuller en Pieter nella M. de Klerk, won. te Axel; Jacoba Hebrina, d. van Pieter Buijze en Johanna A. Koole, Zon nebloemstraat 1; Eric August, z. Twee Britse firma's hebben 'n nieuwe methode ontwikkeld, waardoor ploegen overbodig wordt en het planten wordt ver sneld en de cultivering en het zaaien van bepaalde gewassen gelijktijdig kan worden uitge voerd. Hét land en de stoppels worden eerst besproeid met een onkruidverdelger. Dit gebeurt zeven tot veertien dagen voor het zaaien. De onkruidverdelger wordt 'onschadelijk na met de grond in aanraking te zijn geko men en het onkruid boven de grond te hebben gedood.Daarna wordt een speciale machine ge bruikt om smalle sleuven in de grond te snijden en daar tegelij kertijd zaden in te laten vallen en met aarde te bedekken. De ma chine snijdt gelijktijdig vijftien sleuven die, naar gelang het soort zaad dat wordt gezaaid, in breedte en diepte kunnen varië ren. Het effect van deze methode is dat zaden op geringe diepte worden gezaaid, waarbij de grond zo min mogelijk wordt ver stoord. Dé grondbewerking wordt gereduceerd tot een fractie van de arbeid die volgens de conven tionele methode moet worden verzet. Een ander voordeel is dat men op de hardste grond kan werken en kan zaaien op land dat anders als ongeschikt wordt beschouwd om te ploegen. Het grondvochtverlies wordt vermin- aerd en erosie tegengegaan ter wijl in de winter gezaaide gewas sen tegen vorstschade worden beschermd door sneeuw die is vastgebonden in het afval dat is overgebleven, nadat het onkruid is uitgeroeid. De machine kan ge bruikt worden in combinatie met elke trekker van meer dan veer tig pk. 'ERSTE ELEKTRISCHE MOTORFIETS Zen Britse fabriek heeft dezer ren een elektrische motorfiets y.-oduktie genomen. De Winn y motorfiets heeft een maxi- !e aktieradius van 19,3 km en n een snelheid van 40 km ha- n De motorfiets is bedoeld als bet kleinst mogelijke praktische voertuig in stadsverkeer. Hij is ;itermate geschikt voor winke len en voor bodediensten in de fiets heeft geen scha de! yffisijellingen, Huwelijksaangiften. 7 april Gilles C. Zegers, 22 jr jm., en Anna T. de Feijter, 21 jr jd.; Jo- han M. van der Hooft, 24 jr jm., en Oda L. O. M de Graeve, 22 jr jd. 12 april: Walter Fellner, 24 jr jm. (won. te Düsseldorf), en Jannie C. J. Dees, 23 jr jd. Huwelijksvoltrekkingen. 14 april: Karei G. J. Kindt, 24 jr jm. (won. te Sas van Gent), en Jacoba Halm, 19 jr jd. Overleden. 5 april: Alfred Col- paert, 78 jr e.v N. M. Lioen, won. te Sas van Gent. 7 april: Joanna C. Smet, 84 jr, geh. gew., won. te Sas van Gent; Dina Stof fels, 75 jr, e.v. P. M. de Ruijter, v. Steenbergenl. 38. 9 april: Ma ria L. Verbreken, 82 jr geh. gew. met A. van Denderen, Azalea straat 5. 11 april: Jacobus van Opdorp, 71 jr e.v. B. J. Lauret, Bernhardstraat 27. TERNEUZEN In de periode van 7 tot en met 14 april zijn in deze gemeente de volgende personen ingekomen: R. M. de Boevervan Land schoot, Wijk P 147 van IJzen- dijke; H. H. E. de Meyer, Larix- straat 9 van Breda; P. Luteijn, IJsbaanstraat 11 van Zundert; G BooneHuissen, Azaleastraat 37 van Hoedekenskerke. 9 In dezelfde periode zijn ver trokken: L. Schelfhout, Bosjes weg 44 naar Hontenisse; P. LensenMeijer, Axelsestraat 131 naar Zaamslag; J. S. de Ridder, Scheldekade 40 naar Rotterdam; S. W. Royse, Koninginnelaan 17 naar 's-Gra- venhage; H. J. M. Weijnen, a/b w.s. Ham 743 Vluchthaven naar Hoek; A. C. van Dorp, Emma- laan 1, naar Dubbeldam. liezen de bejaarden het contact met hun medemensen. De bejaar dencentra kunnen deze problemen oplossen. Alle bejaardencentra hebben lange wachtlijsten met meer dan duizenden gegadigden. De centra moeten worden ge bouwd door gemeenten of stichtin gen zonder winstoogmerk. Ideaal zou volgens de heer Steenhuis zijn, als deze inrichtingen door het rijk zouden worden gefinancierd, liefst door het verstrekken van rente loze leningen of anders tegen lage rente. Een groot bezwaar vond spreker de veel te hoge penslonprij's in de thans bestaande tehuizen. Met nadruk wees hij de vergade ring er op dat, indien men alleen de beschikking heeft over de a.o.w.- uitkering, men met een gerust hart aanspraak kan maken op aanvul ling door een bijdrage van de bij standswet. „Men moet de drem pelvrees overwinnen, want men heeft hier rechten", aldus de bonds voorzitter. (Adv.) helpen direct tegen brandend maagzuur Op rfjksweg 34 van Emmen naar Coevorden ter hoogte van Sleen is zaterdagmiddag om streeks kwart voor vijf een auto met drie Inzittenden frontaal in botsing gekomen met een andere personenauto, waarin een echt paar uit Emmen zat. Alle vijf zijn ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis in Emmen, waar twee van hen kort na aan komst zijn overleden. De slacht offers zijn de 72-jarige weduwe H. G. van Doorn uit Nijverdal en de 65-jarige F. Krommendijk, eveneens uit Nijverdal. De auto werd bestuurd door de zoon van het ene slachtoffer, de 22-jarige J. E. Krommendijk, die ernstig gewond werd. De inzittenden van de andere auto, de 33-jarige H. van Ittersem en zijn 34-jarige echgenote C. E. van Ittersem Dijkhuis uit Emmen, werden zeiden zwaar gewond. Volgens de politie is het onge val vermoedelijk gebeurd, door dat de 22-jarige bestuurder die in de richting Coevorden reed, door te hoge snelheid in de bocht op de linkerweghelft terecht kwam. De Zuidvietnamese boeddhisten eisen binnen zes maanden ver kiezingen en installatie van een burgerregering. De eisers zelf weten dat wat zij verlangen on mogelijk is. Immers, om verkie zingen in het hele land te hou den zou de regering in Saigon ook het hele land onder gezag moeten hebben en dat is geens zins het geval. Het is zelfs zo dat niet alleen grote gedeelten van Zuid-Viet- nam nog geheel beheerst wor den door de vietkong, maar zelfs in het onder gezag van Saigon staande deel van het land heb ben plaatselijke commandanten vaak lak aan wat premier Ky gelast, getuige de onlusten in Hué en Danang waar Ky het uit eindelijk niet aandurfde rebel lerende troepen en burgers door zijn troepen weer in het gareel te laten brengen. Dat was op het kantje van de burgeroorlog af, een tweede burgeroorlog dwars door de eerste heen. De boeddhisten verwachten ook niet dat onder deze om standigheden verkiezingen kun nen worden gehouden. En dat dus voor de vorming van een parlement gebruik zou worden gemaakt van de bestaande dis trictsraden, waarin ze toevallig goed zijn vertegenwoordigd. Het is waarschijnlijk dat een of andere vorm van leven bestaat op vele andere plaatsen in het heelal. Deze mening verkondigde de directeur van 't Britse obser vatorium te Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, dezer dagen in een toespraak tot studenten van de universiteit van Seattle. In gasachtige wolken van de melk weg zijn volgens dr. Lovell de be standdelen aanwezig, die nodig zijn voor het ontstaan van leven. Deze bestanddelen kwamen tijdens de vorming van het heelal j op sterren en planeten terecht en hun combinatie leidde tot evo lutie. Dr. Lovell achtte het moge- Ik dat de mens bij zijn tochten i naar andere hemellichamen deze organismen zal vinden. Wanneer de maan biologisch kaal zou blij ken te zijn hoeft dit nog niet te betekenen, dat dit ook voor .andere hemellichamen geldt. Als de temperatuur op Venus egen- woordie te hoog is om welke vorm van leven dan ook toe te staan, dan zou het kunnen dat op deze planeet nog sporen te vin den zijn van leven dat daar be stond voor de temperatuurstij ging. Sir Bernard waarschuwde voor het gevaar, dat ruimtetoestellen andere hemellichamen zullen be smetten met kiemen van de aarde die het onmogelijk zullen maken de oorspronkelijke levens vormen vast te stellen. ACHT KAARTSPELERS DOOR ZUURSTOFGEBREK ONWEL GERAAKT Acht kaartspelers van een groep van veertien mannen, die vrijdagavond in een lokaaltje van het Blauwhoedenveem aan de Oostelijke Handelskade in Am sterdam door zuurstofgebrek on wel werden, moesten naar zie kenhuizen worden vervoerd. Het waren op een na oud werknemers van het veem, die hun kaartavondje hadden. Om dat het zo koud was, had men de op aardgas aangesloten gas kachel goed laten branden en waren de deuren en ramen ge sloten gehouden Op een be paald moment voelden de man nen zich niet goed worden. En kelen gingen de gang op, waar zij weer bij kwamen. De acht waren er erger aan toe en zijn voor behandeling naar het zie kenhuis gebracht. Het bleek dat de afvoer ver stopt was, zo deelde de politie nog mede. Het gemeentelijk energiebedrijf heeft de zaak in onderzoek. 37. Even had Aram het gevoel alsof een kille hand zich om zijn hart legde Wang Ho, de man, die hem levend had willen be graven! Onwillekeurig sloot zijn hand zich om het gevest van zijn zwaard. Nog was het niet te laat! Nog kon hij zich, desnoods met geweld, een weg terug banen. Onopvallend schoof hij achteruit. Doch tot zijn onuitsprekelijke opluchting, zag hij dat Wang monsterde. „Mooi", hoorde hij hem zeggen. „Breng de kerels naar hun posten!" En direct daarop wendde de commandant van de waterburcht zich om en verdween. Met moeite bedwong Aram een zucht van verlichting en meteen drong het bespotte lijke van de situatie tot hem door. Nu had hjj alle mogelijke moeite gedaan om in de water burcht te komen. Voortdurend was het lot hem gunstig geweest en tenslotte had het hem gevoerd in de armen van de enige man, van wie hij gevaar kon duchten! Veel tijd om er over na te den ken kreeg hij niet, want op een kort bevel zette de troep zich weer in beweging. Zij gingen de burcht binnen en telkens bleven op bepaalde punten twee man achter. Aan het einde van een vrij donkere gang gaf de officier hem een tikje op de schouder. „Hé daar, en jij ook", beval hij. Als dit plan zou doorgaan, dan zou zeker de katholieke groep, die al eerder overhoop heeft ge legen met de boeddhisten, daar tegen in verzet komen. En er zijn nog twee godsdienstige groe pen in het land die door hun getalsterkte grote invloed heb ben. Ontegenzeglijk hebben Quang, de leidende boeddhistische bonze, en de zijnen gelijk dat de huidige situatie ongezond is met zijn militaire junta die vrijwel dictatoriaal regeert. Maar het is nu eenmaal zo dat heel Zuid- Vletnam momenteel in een on gezonde situatie verkeert. Het zou meer in de rede heb ben gelegen eerst de situatie wat gezonder te maken en dan over verkiezingen te denken. De boeddhisten vrezen echter dat dan hun invloed aanzienlijk min der zou worden. Met de demonstraties tegen de regering gaan anti-Ameri kaanse betogingen gepaard. Geen wonder, want de Ver. Staten stellen zich in principe achter de bestaande regering. De konsekwentie is op het ogenblik dat de Amerikanen nu geïdentificeerd worden met een regiem dat in eigen land op grote weerstand stuit en dat niet erg stabiel meer is. En dan doemt de vraag op wat de Ver. Staten nu precies aan het ver dedigen zijn in Zuid-Vietnam. Het antwoord daarop wordt hoe langer hoe moeilijker. Het zou vrij simpel zijn als bleek dat Zuid-Vietnam een echte eenheid was. Op het grote congres dat premier Ky nu in Saigon bijeen heeft geroepen opdat er ideeën naar voren komen voor herin stelling van het burgerlijk be stuur, zal van die eenheid wei nig blijken, al was het alleen maar doordat de boeddhisten dit congres hebben geboycot. De New York Times meldt dat op 1 april in Egypte twintig of ficieren zijn aangehouden op be schuldiging van samenzwering tegen president Nasser. Zij zou den het niet eens zijn met diens politiek ten aanzien van Jemen. Het Amerikaanse blad ontleent dit aan berichten die van diplo matieke zijde New York hebben bereikt. De twintig zouden we gens hoogverraad worden be recht. in dubbelwandige tabakszak f 1,25 „Hier is je post!" Meteen mar cheerden de anderen verder. Aram zag, dat zij aan het uit einde van de gang stonden, die met een kleine poort op een soort omgang uitkwam. Doch hij had nog geen schrede gedaan, toen hij plotseling de punt van een dolk tussen zijn ribben voelde en een stem hem toesnauwde! „Zo, nu moeten wij eerst eens pra ten!" In de constructiewerkplaats van een las- en montagebedrijf in de Egelantiersstraat in de Jor- daan te Amsterdam is vrijdag avond tegen half tien een ace- tyleenfles ontploft, waardoor in de ernaast gelegen woning zo'n grote ravage werd aangericht, dat deze onbewoonbaar werd. Het op het moment van de ontploffing niet aanwezige gezin J. Lageman vond bij familie voor één nacht onderdak. Zaterdag zou door de rampendienst van sociale zaken een voorziening worden getroffen. Een groot aan tal ruiten in de directe omgeving en ook in achter de Egelantiers straat liggende Tuinstraat spron gen als gevolg van de grote luchtdruk. Een begin van brand werd door de brandweer met één straal geblust. Voorts werd een geparkeerde auto beschadigd Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De scherven van da ontplofte fles, een stalen cylinder, sloe gen door drie dikke muren heen en kwamen voor een dee) in de woning naast de werkplaats te recht. Tot circa half negen had een werknemer van het bedrijf nog in de werkplaats gewerkt. Tegenover de politie verklaarde deze dat hij bij het weggaan alle flessen had afgesloten. Het be drijf is verzekerd tegen dit soort schade. Tegen de Indonesische luite nant Ngadimo, die voor een spe ciaal militair tribunaal in Dja karta terechtstaat op beschuldi ging van deelname aan de mis lukte staatsgreep van vorig jaar oktober, is levenslang geëist. Beklaagde heeft zich door de Indonesische communistische partij als werktuig laten gebrui ken, door zijn optreden een smet geworpen op de strijdkrachten en bovendien de veiligheid van de staat in gevaar gebracht, zo zei de aanklager in zijn requisitoir.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5