Half augustus algemene verkiezingen in Z.-Vietnam Malik: Diplomatieke betrekkingen met Peking worden niet verbroken VER. STATEN KOPEN „BOMMEN" TERUG IN DUITSLAND.... HET WEER Olie van Joanna V' niet naar Rhodesië zegt Smith Tumult in Curagaose eilandsraad Maandag 18 dinsdag 19 april 1966 22e Jaargang - No, 6672 Politieke toestand blijft gespannen Weerbericht Hoogwater Tekort aan bommen in Vietnam Bommenwerpers neergeschoten Amerikanen bombarderen Zon- en Maanstanden TOESTAND VAN Mgr. BEKKERS GAAT ACHTERUIT .Zelfmoordenaars' PAUSELIJK BEZOEK AAN ROME STORM OP DE ATLANTISCHE OCEAAN BEVINDINGEN VAN DE „LOENA-10" Chinese ambassade in Djakarta bestormd Stoffelijk overschot van Sjahrir naar Djakarta Bergbeklimmers maken val 19 leden geroyeerd Terug in de V.N.? Chinese wapens Beledigd Ambassadeur in Peking dient ontslag in Chinees protest Chinese scheldpartij Bewaking van Soekarno versterkt Radio-Ampera over Indonesië vóór de staatsgreep ^wdwtogbg abonnement: TERNEUZEN Wwet»ar-ÏToof(ir«!aetêa« I. va» «e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per rnrn 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het militaire bewind in Zuid- Vietnam heeft er voorlopig in toegestemd half augustus alge mene verkiezingen te doen hou den v oor een burgerlijke re gering, zo is zaterdag van be trouwbare zijde in Saigon ver nomen. Vrijdag' zou bij besprekingen tussen premier Ngoejen Cao Ky en afgevaardigden naar het na tionale politieke congres, door de regering bijeengeroepen om voorbereidingen te treffen voor de terugkeer naar een burger lijk bewind, in principe overeen stemming hierover zijn bereikt. In de Zuidvietnamese stad Da Nang hebben ongeveer drie duizend betogers zaterdagoch tend het onmiddellijke heengaan geëist van de regering in Saigon. Zij verbrandden een vel papier dat het decreet voorstelde, waar in de regering' enige dagen ge leden verkiezingen binnen drie tot vijf maanden toezegde. De boeddhisten in Saigon heb ben zaterdag de regering ervan beschuldigd, het vertrek van een boeddhistische delegatie naar de opstandige steden Hué en Da Nang te verhinderen. Volgens de leider van het onlangs gevorm de boeddhistische actiecomité is uit eerste contacten met autori teiten ir. die twee steden ge bleken dat deze geen genoegen nemen met het decreet. „Zij staan zeer wantrouwig tegenover SOMBER WEER De grenslijn tussen koude cn warme lucht, die dagenlang ten zuiden van ons land lag, kwam zaterdag iets naar het noorden. Hij drong tot in Brabant en Lim burg door, waar plaatselijk de temperatuur tot 10 a 11 graden Celsius opliep. Zondag bevond heel Neder land zich echter weer in de kou de lucht. Dit heen en weer be wegen van de grenslijn hing samen met kleine storingen, die zich in de overgangszone van west naar oost voortbewogen. Door een geringe verandering in de richting van de stroming in de hogere luchtlagen volgt een nieuwe stroming, die vanochtend Normandië bereikte, een meer noordoostelijke koers. Ze zal Nederland passeren evenals een grotere depressie, die zich nu nog ten zuidwesten van Ierland bevindt. De zachtere lucht zal daarbij geleidelijk in heel Neder land, misschien met uitzondering van de Waddeneilanden, door dringen. Dit gaat met langdurige regen gepaard. G Meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Af en toe regen Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. In het Wad dengebied matige tot krachtige oostelijke wind. Elders over wegend matige wind, aanvanke lijk uit oostelijke, later uit zui delijke richtingen. In het noor den en midden van het land ho gere temperaturen dan vandaag. DINSDAG 18 APRIL v.m. n.m. Breskens 1-09 1.31 Terneuzen J.45 2.07 Hansweert 2.19 2.41 Walsoorden 2.28 2.50 de werkelijke bedoelingen van de regering", zo zei hij. Bommen die de Verenigde Sta ten voor oud roest aan een West- duitse firma hadden verkocht tegen een prijs van 1,70 dollar (ongeveer 6 gulden) per stuk, worden op het ogenblik terug gekocht voor 21 dollar (ongeveer 73 gulden) per stuk. Dit is zaterdag van de zijde van het Amerikaanse ministerie van defensie vernomen. Een en ander vloeit voort uit een tekort aan bommen in Vietnam. Het gaat hier om een partij van ruim 7500 bommen welke in 1964 van de hand werd gedaan. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon heeft zondag bekendgemaakt, dat een Amerikaanse B-57 bommenwer per boven Noord-Vietnam is neergeschoten. Dit was het 206e Amerikaanse vliegtuig dat sinds het begin van de bombardemen ten op Noord-Vietnam in febru ari 1965 was neergeschoten Het zondag neergeschoten toe stel kwam terecht op 35 km ten zuidwesten van Dong Hoi. De twee inzittenden die zich met hun valschermen in veiligheid hadden gebracht, werden binnen 40 minuten door een Amerikaans hefschroefvliegtuig opgepikt. Volgens het Noordvietnamese persbureau hebben Amerikaan se vliegtuigen zondag' een bui tenwijk van de hoofdstad Hanoi gebombardeerd. Het Noordvietnamese leger had onmiddellijk bij de voorzit ter van de internationale con trolecommissie in' Vietnam ge protesteerd. Ook werd protest aangetekend tegen „piratenaan vallen" van Amerikaanse vlieg tuigen op de stad Phoe Ly en de provincie Hai Doeong. In het protest wordt verder gezegd dat „deze aanvallen be wijzen dat de Amerikaanse im perialisten moedwillig hun agressie-oorlog intensiveren en uitbreiden om te proberen zich te redden uit de kritieke situa tie waarin zij in Zuid-Viet.nam verkeren". Tevens blijkt uit het Ameri kaanse optreden dat de z.g. vre desinitiatieven alleen zijn be doeld om de uitbreiding van de oorlog in Vietnam te verdoeze len, aldus het protest. Zoals bekend heeft Amerika tot dusver steeds vermeden Ha noi en de belangrijke havenstad Haiphong te bombarderen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zondagavond geen commentaar willen geven op de Noordvietnamese verkla ring dat Amerikaanse vliegtui gen een buitenwijk van Hanoi hadden gebombardeerd. WOENSDAG 20 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.39 2.15 2.49 2.58 n.m. 2.01 2.37 3.11 3.20 ZON MAAN April: op onder op onder 19 05.36 19.44 05.33 18.12 19 5.36 19.44 5.33 18.12 20 5.34 19.45 5.45 19.25 Het secretariaat van het bis dom Den Bosch deelt het vol gende mede: In de gezondheidstoestand van mgr. W. Bekkers moet een gelei delijke verslechtering worden vastgesteld. De hevige hoofdpij nen blijven aanhouden. De bis schop heeft de laatste week het bed niët meer kunnen verlaten. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat zich bij zijn ziekte complicaties kunnen gaan voordoen. Het is daarom in deze omstandigheden niet moge lijk de bisschop naar het Sint- Josephziekenhuis te Eindhoven te vervoeren. Getroffen en gesierkt door het geweldige meeleven blijft de j bisschop in de korte gesprekken zijn verbondenheid met zijn diocesanen en alle anderen uit- I drukken. „Zelfmoordcommando's van de vietcong' hebben zondag voor de tweede maal een aanval gedaan op stellingen van Amerikaanse mariniers ten westen van Sjoe Lai, op twaalf kilometer van Danang. Volgens een bericht van Amerikaanse zijde drongen de vietcongleden door tot stukken gesehut van 105 en 155 mm. Zij waren in het bezit van explosie ven. Op het terrein van de strijd werden de lijken van zestien vietcongleden gevonden. Zaterdag hadden „zelfmoord commando's" bij een aanval aan de rand van de grote Ameri kaanse luchtbasis bij Danang „matige" verliezen toegebracht aan een bataljon Amerikaanse mariniers. Volgens een in Hanoi uitge geven communiqué heeft de vietcong de uitvoering van een Amerikaans plan verijdeld om in de zojuistgeëindigde droge tijd een offensief te beginnen. In totaal had de vietcong die nu het initiatief had, in het eerste kwartaal van dit jaar 67.000 tegenstanders, onder wie 27.834 Amerikanen, buiten gevecht ge steld en 940 vliegtuigen neerge schoten of beschadigd. Paus Paulus heeft zaterdag tijdens een bezoek aan het Capi- tool van Rome zijn zegen over de stad uitgesproken. Het was de eerste maal sinds bijna honderd jaar dat een hoofd van de rooms- katholieke kerk weer een voet in het oude bestuurscentrum van de Italiaanse hoofdstad zette. Ter wijl de paus zijn zegen gaf, ver lichtten fakkels de historische gebouwen aan het door Michel Angelo ontworpen centrale plein, Met zijn bezoek aan het Capi- too-l wilde paus Paulus de stad persoonlijk dank brengen voor haar gastvrijheid tijdens het tweede Vaticaans concilie. De laatste paus die als wereld lijk leider en bisschop van Rome voet in het Capitool zette, was Pius IX. Dat was op 16 septem ber 1870. Vier dagen later be stormden patriotten van Gari baldi de muren en namen de macht over de stad in handen. De paus trok zich terug in het Vatieaan. In een toespraak zei paus Paulus dat hij geen enkele aan spraak meer deed gelden op de wereldlijke macht van Rome. „Wij koesteren «een spijt of heimwee, zelfs geen verborgen wens tot rehabilitatie", zo zei hij. Door de storm die een week lang boven het westelijk deel van de Atlantische Oceaan heeft ge woed, is een Liberiaans vracht schip, de „Sil", in gevaar komen te verkeren. Het schip liet zater dag per radio weten dat het werd geteisterd door enorme golven en dat het veel water binnen kreeg. Het Britse vrachtschip „Chus- cal" verloor vijf man, die door de golven overboord werden gesla gen. Aan boord van 't grote Ita liaanse passagiersschip „Michel Angelo" vielen, toen een huizen hoge golf over het achterschip sloeg, drie doden en een vijftien tal gewonden. De Indische vrachtboot „Indian Trader" telt drie gewonde bemanningsleden. De Liberiaanse tanker „Rofeas" die vrijdag een SOS uitzond, heeft inmiddels laten weten dat het geen hulp meer nodig heeft. Uit door de „Loena-10" ver strekte gegevens valt op te ma ken dat de straling in de buurt van de maan geen hindernis vormt voor bemande maanvluch- ten, alduis heeft prof. Keldysj, de voorzitter van de Russische aca demie van wetenschappen, op een persconferentie meegedeeld. Het moeilijkste zou zijn het ruimtevoertuig door de aardse atmosfeer terug te brengen. De „Loena-10" is veertien dagen ge leden begonnen haar banen als kunstmatige satelliet om de maan te beschrijven. Zij is uitgerust met chemische krachtbronnen, aldus onthulde prof. Keldysj. Het. is niet het plan de „Loe na-10" naar de aarde terug te doen keren. Zij zal verscheidene jaren lang om de maan blijven draaien maar haai' „nuttige" le vensduur zal korter zijn. Er zijn geen camera's aan boord. Uit de opgevangen gegevens blijkt dat haar baan zich wijzigt. it Djakarta: Meubilair en papie ren zijn een prooi van de vlam men geworden op het terrein van de Chinese ambassade, welke door opgewonden Indonesiërs is bestormd. Zondagochtend kort na 10 uur is het gebalsemde lichaam van de Indonesische oud-premier Sjahrir in een door de Indone sische vlag gedekte baar aan boord gedragen van een lijn- vliegtuig van Garuda Airways, dat even later naar Djakarta vertrok. Een uitgebreid gezelschap In donesiërs, waarvan ook ambas sadeur Sudjarwo Tjondronego- ro met zijn personeel deel uit maakte, deed mevr. Sjahrir met de twee kinderen, haar broer en een nicht van de familie uitge leide. Zij reisden met hetzelfde vliegtuig eveneens terug naar Djakarta. Naar bekend zal de overleden staatsman in Indonesië 'n staats begrafenis krijgen. Zijn stoffe lijk overschot zal ter aarde wor den besteld op de heldenbe graafplaats Laibata nabij Dja karta. De regering van Rhodesië heeft besloten de zich aan boord van de tanker „Ionna V" in de ha ven van Beira bevindende ruwe olie niet naar de Rhodesische raffinaderij bij Gemtali te laten pompen, zo heeft de Rhodesische premier Ian Smith in een radio toespraak meegedeeld. Zes bergbeklimmers, die poogden de top van de 1.000 meter Hoge Scafell in het Britse graafschap Cumberland te be reiken, hebben een val gemaakt. Vier van hen zouden daarbij om het leven zijn gekomen. Hulp ploegen zijn onderweg naar de plaats van het ongeluk. Tijdens een vergadering van de eilandsraad van Curasao heeft de voorzitter op een gegeven ogenblik de publieke tribune la ten ontruimen. Bij het vertrek uit de zaal werden uit het pu bliek rotjes gegooid wat een oor- verdovend lawaai veroorzaakte. Het begon toen het raadslid Moe- niralam, dat eerst tot de natio nale volkspartij (die in de eilandsraad de meerderheid heeft) behoorde, later overging naar de democratische partij en nu weer bij de N.V.P. was te ruggekeerd, een verklaring wil de afleggen. Op de tribune be gon men Moeniralam uit te jou wen. Het geschreeuw werd steeds sterker, waarna de voor zitter besloot de publieke tribune te laten ontruimen. Om hun on tevredenheid hierover te uiten, begonnen enige mensen uit hel publiek vuurwerk af te steken, De minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft mee gedeeld dat zijn ministerie is ge zuiverd van elementen die tot de centrale inlichtingendienst van de gewezen minister Soe- bandrio hebben behoord. Malik zei volgens Antara dat het ministerie en de inlichtin gendienst twee verschillende lichamen zijn met eigen werkge bieden en activiteit. Dr. Soe- bandrio had inderdaad leden van het ministerie bij de inlichtin gendienst ingedeeld, maar dat betekent niet dat alle employees van het ministerie daartoe be hoorden, aldus de bewindsman. Het in Djakarta verschijnende blad „Trisakti" heeft zaterdag gemeld dat de militaire autori teiten in Zuid-Celebes onlangs een Chinese vissersboot hebben verrast bij het lossen van vuur wapens te Donggals. Zowel schip als vuurwapens, waaronder Chi nese tjoeng-geweren, werden in beslag genomen. Het bestuur van „Generatie 1945", een van de grote Indone sische organisaties, heeft zater dag 19 vooraanstaande leden ontslagen. Zij waren vorig jaar door president Soekarno tot „vooraanstaande leden" gemaakt. De organisatie bestaat uit be kende figuren uit de verzetsbe weging tegen het Nederlandse bewind in de eerste jaren van de onafhankelijkheidsstrijd. Tot de ontslagenen behoren derde vice- premier dr. Chaeroel Saleh; communistenleider Aidit van wie wordt aangenomen dat hij niet meer in leven is de vroe gere chef van de luchtmacht Soerjadarma, de gewezen Indo nesische ambassadeur in Cuba Hanafi en de ambassadeur in Al banië, Werdojo, een vooraan staand lid van de cryptocommu- nistische „Partindo"-partij. Saleh en Hanafi bevinden zich in hechtenis; waar Soerjadarma zich bevindt is niet bekend. Het in Djakarta verschijnende weekblad „Abad Oeslami" heeft een krachtig pleidooi gehouden voor de terugkeer van Indonesië in de schoot van de volkerenor ganisatie. De uittreding van In donesië had volgens het blad in het buitenland de indruk gewekt dat het land een satelliet van China was geworden. De geheime zender „Radio Vrij Indonesië" die ergens in West-Java staat, heeft gemeld dat communistisch China plan nen maakt om wapens binnen te smokkelen in de Oostjavaanse havens van Patjitan en Rem bang. Deze havens, aldus het radiostation, zijn hiervoor ge schikt daar zij liggen aan de monding van rivieren die lopen door streken met dichte plan tengroei. Bovendien zijn de verbindin gen tussen de haven van Patji tan en de steden Soexakarta en Madioen (beide communistische bastions) betrekkelijk goed, ter wijl de bergplaatsen in het ge bied van de Merapi en Merba- boe in midden-Java gemakkelijk uit Rembang te bereiken zijn. Volgens het radiostation zijn Soekarta en Madioen direct na de gebeurtenissen in oktober communistische weerstandscen tra geworden en zijn de leden van de Indonesische communis tische partij daar nog steeds tal rijk en actief. Minister Adam Malik heeft zaterdag tegen de betogers die de Chinese ambassade hebben geplunderd, gezegd dat er geen reden is om de diplomatieke be trekkingen met Peking te ver breken. Diverse Indonesische bladen meldden dat Malik na de aan val naar de Chinese ambassade was gegaan en daar door de Chi nese diplomaten op onhoffelijke wijze was bejegend. Het onder toezicht van het leger staande weekblad „Trisaktii" schreef zelfs, dat een Chinese diplomaat Malik had beledigd. Malik had tegen de betogers gezegd dat ge weld uit den boze is. De Indonesische ambassadeur in Peking, Djawoto, heeft zater dag zijn ontslag ingediend. Op een persconferentie in Peking verklaarde Djawoto tot deze stap te zijn gekomen uit protest tegen de huidige Indo nesische politiek ten opzichte van China. De diplomaat zei twee maanden' te hebben ge wacht op antwoord van zijn regering op zijn getelegrafeerd verzoek om van zijn funktie te worden ontheven. Djawoto weet de wijzigingen die zich in de politiek van In donesië hebben voorgedaan, aan het optreden van de imperialis ten en hun agenten, speciaal de Amerikaanse geheime dienst. Zij dansen nu van vreugde, aldus Djawoto. De sewezen ambassadeur was er eenter van overtuigd dat de huidige toestand in Indonesië slechts tijdelijk was. Communistisch China heeft krachtig geprotesteerd tegen de plundering van de Chinese am bassade in Djakarta. In een nota die aan de Indonesische ambas sadeur in Peking werd overhan digd, werd de waarschuwing ge uit dat Indonesië de betrekkin gen met China drijft naar de rand van een volslagen breuk. Bij de aanval van 2000 betogers was een lid van het ambassade personeel ernstig gewond door een schot in de borst, terwijl vijf andere functionarissen waren mishandeld, aldus het persbu reau „Nieuw-China". Het bureau meldde voorts dat de betogers „Leve de V.S." hadden geroe pen en gesteund waren door militairen en pantserwagens, „De Indonesische regering die onder de duim zit van de kliek rechtse generaals, is de werke lijke organisator en leider van de fascistische gewelddaden waarmee de aanval op de Chi nese ammassade in Djakarta op 15 april gepaard ging", zo schrijft het Pekingse „Volksdagblad". Volgens dit blad heeft de In donesische minister van buiten landse zaken. Malik, een grote anti-Chinese bijeenkomst in Dja karta openlijk aangehitst tot „hysterische anti-Chinese gevoe lens". Het Chinese blad beschul digt de Indonesische regering van daden van roverij, moord, brandstichting, plundering en verwoesting. Een ander Chinees blad, „Ta Koeng' Pao", schrijft dat „de fanatieke anti-Chinese houding van het rechtse Indonesië" be wijst dat het in handen is ge vallen van „door de Verenigde Staten geleide imperialisten, die China verfoeien wegens zijn anti-imperialistnsche houding." De gewapende lijfwacht van president Soekarno is versterkt van twee tot drie bataljons. Aan de twee bataljons militaire poli tie bij het presidentiële paleis In Djakarta is namelijk een batal jon parachutisten toegevoegd, dat in Oost-Java was ingezet tegen communistische rebellen. Het illegale studentenzender» tje radio-Ampera heeft dezer dagen de toestand in Indonesia zoals die was vóór de staats» greep van eind september vorig jaar vergeleken met die ia Frankrijk, ten tijde van het be wind van de „goedhartige mas* slappe koning Lodewijk de zes tiende". Zoals in die dagen, aldus Am- pera, werden er dure feesten op het paleis gehouden. Deze par tijtjes werden volgens het radio station bijgewoond door prosti tuees uit de betere stand. Marie Antoinette werd door de stu dentenradio vergeleken met de vierde echtgenote van Soekarno, Ratna Sari Dewi, die 's lands gelden wegsmeet tijdens het winkelen in Parijs en andere1 steden". Ook de andere drie vrouwen van de president werden niet door de kritiek van radio-Am pera gespaard. „Hun kostbare levensstijl werd betaald door de gewone man", aldus de radio. In de uitzending vroeg meni zich af wat het voor nut heefw monumenten te bouwen en hogél regeringsfunctionarissen toe te staan buitenlandse reizen te ma-j ken „teneinde publieke vrouwen1 te ontmoeten". De Indonesische parlementariërs tenslotte wer-! den betiteld als „clowns en' stroonlikkers'Vr

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1