Brandstichting in Chinese ambassade te Djakarta Tijdbommen vertragen herstel Moegiapas Afscheid van burgemeester Rijpstra HET WEER BEZITTINGEN VAN COMMUNISTEN IN MIDDENJAVA STAATSEIGENDOM RADIO DE KOSK PRESIDENT JOHNSON IN MEXICO CITY GEESTDRIFTIG GEGROET de MUL Gasverwarming SLACHTOFFERS ONDER BURGER BEVOLKING IN N00RD-VIETNAM MILITAIRE STAATSGREEP IN HAITI VERWACHT wees erop tijd bif DAALDEROP Markten verlaten Weverijen overgenomen Vuurgevecht SCHANDAAL IN CHILI Kinderen onder zand bedolven Soekarno stemt toe in algemene verkiezingen Standbeeld van Lincoln Boeddhisten beëindigen campagne Da Nang contra Ky Nieuwe groepering in Vietnam De winkelier hei met Weinig verandering Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Ofraefesr-Hoofdredaetew? t vt» 3e Saaêe Redactie- en ZATERDAG 16 APRIL 1966 22e Jaargang - No. 6671 Een groep van ongeveer dvi- ?end Chinezen, geholpen door Indonesische stodenten, heeft vrijdag de Chinese ambassade in Djakarta bestormd. Zij vernielden het hoge ijzeren hek, gooiden ruiten stuk, trapten deuren in, haalden een vlag neer en staken de brand in documen ten. Een auto van de ambassade werd in een wrak veranderd. Indonesisch'' militairen waarschuwingsschoten staagden er niet in de betogers uiteen te drijven. De aanval op de ambassade was voorafgegaan door een anti- Chinese betoging, stad. losten maar elders in de Tijdens de tocht naar de Chi nese ambassade hadden honder den Chinese winkeliers hun deu ren gesloten en de ramen met planken afgeschermd. De ge woonlijk bedrijvige marktplaat sen boden een verlaten aanblik. Op het Lapangan Banteng (stierenplein) gaven de vele be togers van Chinese afkomst blijk van hun trouw aan de Indonesi sche regering. Radio-Djakarla had tot de bijeenkomst op dit niet ver van het presidentiële paleis gelegen plein opgeroepen. Er werden veel spandoeken mee gedragen met anti-Chinese leu zen. De sprekers die zich tot de tienduizenden richtten, veroor deelden de aanvallen op Indo nesië, die radio-Peking sinds de communistische staatsgreep van september heeft gelanceerd. Antara wist inmiddels te be richten dat de Bandoengse ai- deling van de anti-communisti sche jeugd- en studentenorgani satie (Kappi) alle door Chinezen gedreven weverijen in Bandoeng hebben overgenomen en overge dragen aan de militaire bestuur ders. Hiertoe werd overgegaan naar aanleiding van berichten dat de Chinese ondernemingen financiële bijdragen hadden ge leverd aan de kopstukken en de aanhangers van de P.K.I., de In donesische communistische par tij. Donderdagavond maakte de militaire bevelhebber van mid- den-Java bekend dat alle bezit tingen van de P.K.I. en haar zus terorganisaties in zijn district aan de staat zijn toegevallen. Het personeel van de Chinese ambassade opende het vuur toen de betogers aanstalten maakten om over de drie meter hoge muur te klimmen. Deze wilden een tijdens de massabe toging goedgekeurde resolutie overhandigen. Het schandaal rond de Duitse landbouwkolonie bij de Chileen se stad Parral is voor de Chi leense regemig een politieke zaak geworden, zo zeiden be trouwbare kringen in de hoofd stad Santiago donderdag. De leiders van de kolonie, allen voormalige nazi-officieren, had den er zoals gemeld volgens twee ontvluchte personen een soort concentratiekamp van gemaakt. De Chileense politie ondervraagt op het ogenblik in nauwe sa menwerking met Interpol de 300 bewoners van het kamp. Presi dent Eduardo Prei ontving don derdag een rapport over de zaak van het ministerie van binnen landse zaken. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur zijn in Leersum vier kinde ren die bij een zandafgraving aan het spelen waren, onder het zand bedolven geraakt. Twee van hen moesten nadat ze waren bevrijd, naar een ziekenhuis worden gebracht. Daar zijn ze inmiddels overleden. Het zijn de 12-jarige Bert Terburg en de 11-jarige Theo Huygens uit Leer- sum. De twee andere kinderen bleven ongedeerd. Eén van de spelende kinderen die het ongeluk zag gebeuren, ging snel hulp halen. Arbeiders van de afgraving en de Leer- sumse brandweer waren snel ter plaatse en met behulp van een bulldozer had men om één uur Een officier van het Indonesi sche leger deelde later mee, dat drie betogers door kogels uit een automatisch pistool waren ge wond. Twee anderen werden ge troffen door rondvliegende dak pannen, De strijd, waaraan werd deel genomen door ongeveer twee duizend betogers, leden van het Indonesische leger en personeels leden van de ambassade, die zich zelfs met lege flessen verdedig den, duurde ongeveer twee uur. Toen de betogers afdropen, na men zij een vrachtwagen vol in beslag genomen levensmiddelen mee, die naar zij zeiden zouden worden verdeeld onder de slachtoffers van de jongste over stromingen in midden-Java. President Soekarno heeft toe gestemd in het houden van alge mene verkiezingen, die waren geëist door alle politieke par tijen in Indonesië, zo meldde radio-Djakarta vrijdagochtend. Een ontwerp-kieswet zal wor den opgesteld door de Gotong Rojong (het huis van afgevaar digden). Verder werd meege deeld dat het „voorlopige raad gevende volkscongres" (het vol tallige Indonesische parlement, waarvan de leden benoemd zijn) op 12 mei in Djakarta bijeen zal komen. In 1955 werden in Indonesië voor het laatst algemene verkie zingen gehouden. Waarnemers zien in de toestemming van Soe karno een zware slag voor het door hem gehuldigde beginsel van geleide democratie. (Adv.)' TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Twee miljoen jubelende Mexica nen bezorgden donderdagavond in Mexico City de Amerikaanse pre sident Lyndon Johnson een wel kom, dat zelfs dat van vier jaar geleden voor president Kennedy m de schaduw stelde. Het Ameri kaanse staatshoofd, zijn «erste buitenlandse reis makend sinds hij in november 1963 in functie trad. werd onder bloemen en confetti be dolven. Langs de route door de stad stonden met traangasgranaten gewapende politiemannen onge steld, maar de enige dissonant kwam van een groepje Castro- aanhangers die een spreekkoor aanhieven toen de president langs reed. Op het vliegveld waar de Mexi caanse president, Diaz Ordaz, hem begroette, zei Johnson te geloven, dat Amerika en Mexico nog nooit zo weinig onderlinge moeilijkheden, zoveel wederzijds begrip en zo'n vriendschap hadden gekend als nu. Johnson zei voorstander te zijn van een conferentie met de La- tqng-Amerikaaow presidenten» **>- PRESIDENT JOHNSON IN MEXICO Mexico City: President Johnson (links) wordt verwelkomd door de Mexicaanse president Diaz Ordaz, terwijl diens echtgenote mevr, Johnson (links) begroeit. als is voorgesteld door de president van Argentinië, Arturo Illia, om te spreken over economische pro blemen en de menïngsverschilien over de doeleinden van de „allian tie voor de vooruitgang". Deze is vijf jaar geleden in het leven ge roepen in het belang van de ont wikkeling van Latijns-Amerika. Johsnson sprak gisteren bij de onthulling van een standbeeld van Abraham Lincoln in de Mexicaan se hoofdstad, een geschenk van het Amerikaanse volk. De Amerikaanse president zei ernaar te zuilen streven het pro gramma van de alliantie meer vaart te geven. Ook wil hij Noord- en Zuid-Amerika met elkaar verbon den zien door de aanleg van een weg in het moeilijk toegankelijke gebied tussen Panama en Colum bia Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuses Bezwaar tegen NAVO-oefening op Deers grondgbied Functionarissen van het Deen se ministerie van defensie heb ben het plan van de hand ge wezen voor het houden van een NAVO-oefening in Denemarken, waaraan voor het eerst zou wor den deelgenomen door een West duits infanteriebataljon. De gecombineerde Deens-West- duitse oefening zou de tweede in een serie van vier zijn. Bij de vorige maand gehouden manoeu vres waren betogingen gehouden tegen de aankomst van West- duitse artilleristen. De functio narissen ontkenden dat hun be sluit iets met deze betogingen te maken zou hebben. Parlement van Oeganda weer bijeen Het parlement van Oeganda is vrijdag bijeen geweest voor het eerst nadat premier Milton Obote in februari alle regerings macht aan zich trok. Obote werd geestdriftig door de afgevaar digden begroet. In een toespraak noemde hij de dag in februari toen het parlement voor het laatst bijeenkwam, het donkerste moment in de geschiedenis van het land. Hij gaf een ting van de gebeurtenissen na dien en zei dat de toenmalige president, sir Frederik Moetesa, in strijd met de grondwet andere landen om troepen gevraagd ten behoeve van een machtsovername. Gistermiddag Is in een bijzon dere zitting van de gemeenteraad van Terneuzen afscheid genomen van burgemeester H. Rijpstra na. een ambtsperiode van 5 jaar en 11 maanden wegens zijn benoe ming tot burgemeester van Al melo. Op de foto bewondert de fami lie Rijpstra het Perzische tapijt, geschonken door de burgerij van Terneuzen. Voor een verslag van dit af scheid zie de pagina's 3 en 4. Bij het bombardement van Ame rikaanse B-52-bommenwerpers, enkele dagen geieden, is de stra tegische Moegia-pas in Noord- Vietnam door aardverschuivingen geblokkeerd. De toesteilen hebben verder bommen met ver traagde ontsteking afgeworpen, die in een tijdsverloop van enkele dagen ontploffen, waardoor de her- steiwerkzaamheden aanzienlijk zullen worden vertraagd, zo zeiden Amerikaanse kringen donderdag. Noord-Vietnam heeft vrijdag laten weten dat sen Amerikaans bombardement op de stad Nam Dinh, 80 km ten zuiden van Hanoi, veel slachtoffers onder de burger bevolking heeft gemaakt. Het Noordvietnamese partijorgaan Nhan Dan schreef dat de aanval deel uitmaakte van een Amerikaans plan tot uitroeiing van de Noord vietnamese burgerbevolking door het systematisch bombarderen van woonstreken. De Amerikaanse „bloedschulden" zouden met bloed worden terugbetaald, aldus .het blad. Twee Amerikaanse B-57 jacht bommenwerpers zijn vrijdagoch tend tijdens de terugkeer van een bombardementsvlucht ten zuidtn van de vliegbasis Da Nang met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De bemanningsleden konden door helikopters worden gered. De boeddhistische leiders in Zuid-Vietnam hebben besloten hun campagne tegen de militaire rege ring te staken. Zij verklaarden vrijdag tevreden te zijn met de be lofte, dat spoedig verkiezingen voor een parlement zullen worden gehouden. De regering-Ngoejen Cao Ky kan wat de boeddhisten be treft aanblijven tot deze verkiezin gen, die binnen drie tot vijf maan den zullen plaatsvinden. Het be sluit werd vrijdag genomen tijdens een langdurige bespreking van boeddhistische geestelijke leiders in Saigon. Uit Haiti komen berichten over groeiende spanning en ontevre denheid en wellicht zal het spoe dig tot een militaire staatsgreep komen tegen president Frangois („papa doc") Duvalier, die al 8% jaar het land als een dicta tor bestuurt en er een politie staat van heeft gemaakt, zo heb ben kringen in Washington meegedeeld. De militairen vor men de enige groep in Haiti die het tegen de in 1964 voor het leven in zijn ambt bevestigde president kan opnemen. Er be staan geen aanwijzingen dat de paleiswacht of zijn gevreesde geheime politie ook tegen hem zullen opstaan, hoewel enkele weken geleden verscheidene leden van de paleiswacht wer den gearresteerd en terechtge steld. De voornaamste oorzaak van de huidige spanning is volgens genoemde kringen de verslech tering van de economische toe stand. Het jaarinkomen per hoofd van de bevolking bedraagt op het ogenblik 70 dollar (ongeveer 250 gulden). De Ver. Staten heb ben hun economische hulp aan Haiti al jaren geleden stopgezet uit afkeuring voor Duvaliers „terreurbewind". De militairen zouden er zich van bewust zijn dat er geen kans bestaat op her vatting van de buitenlandse hulp, zolang de huidige president aan de macht blijft. Het meest waarschijnlijke tijd stip voor een staatsgreep ligt tussen nu en 15 mei, wanneer er in Haiti een nationale feest dag wordt gehouden en de pre sident een rede in het openbaar zal uitspreken, aldus genoemde kringen. Een krant in Washing ton, de Evening Star, heeft zelfs al gemeld dat Duvalier van plan zo,u zijn vóór die datum met een pas gekocht privé-vliegtuig naar Zwitserland te vluchten, waar hij naar verluidt grote sommen geld op de bank heeft slaan. Een van de felste tegenstanders van het militaire bewind in Saigon, burgemeester Ngoejen Van Nan van de stad Da Nang, heeft vrijdag gedreigd met nieuwe straatbetc- gingen wanneer de militaire junta niet onmiddellijk aftreedt. Hij vond de toezegging dat bin nen drie tot vijf maanden verkie zingen zullen worden gehouden, niet voldoende. Premier Ngoejen Cao Ky moest nu direct aftreden en een nieuwe voorlopige regering laten voorbereiden, aldus de bur gemeester, die twee weken geieden door Ky met terechtstelling werd bedreigd. In Zuid-Vietnam is een nieuwe groepering tot stand gekomen, be staande uit studenten van allerlei studierichting. In een verklaring die zij vrijdag aan de pers heeft verstrekt, staat dat Vietnam koste wat kost zijn soevereiniteit moet herkrijgen en dat de bloedige oor log moet eindigen voordat het land helemaal verwoest Is. Om veiligheidsredenen worden de namen van de leiders niet ont huld. Men noemt zich „comité van studenten voor de vrede en de soe vereiniteit van Vietnam". Men stelt dat alle regeringen uit het verleden evenals de tegenwoordig» regering door buitenlanders in: bet zadel zijn gezet en nooit het volk hebben vertegenwoordigd. De strijd van het comité gelift allereerst de vestiging van eaé grondwetgevende vergadering. (Adv.* Tot 31 mei krijgt u bij aankoop van een j snelkookpan een kookwskk» van f 10,95 cadeau. PRESTO raambiljet heeft ze! Het weeroverzicht van het K.N.MX: De begrenzing tussen de koude lucht in noord-Europa en de veel warmere lucht in midden- en zuid-Europa ligt ongeveer langs de 50ste breedtegraad en ver andert weinig van plaats. Een storing die via midden-Frankrijk naar het noordoosten trekt, houdt een matige oostelijke luchtstro- ZATERDAG 16 APRIL v.m. 11.32 12.08 12.42 12.51 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 17 APRIL v.m. Breskens 12.55 Terneuzen 00.31 Hansweert 01.05 Walsoorden 01.14 MAANDAG 18 APRIL v.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 00.37 01.13 01.47 01.56 n.m. 11.54 00.30 01.04 01.13 n.m. 12.20 00.56 01.30 01.39 n.m. 00.58 01.34 02.08 02.17 ming over onze streken in stand» Deze storing kan voornamelijk in de zuidelijke helft van het land tijdelijk enige regen bren» gen, terwijl in het noorden va» het land plaatselijk een sneeuw» buitje zal voorkomen. In 't temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.MX. geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Overwegend zwaar bewolkt en voornamelijk iri de zuidelijke helft van het ïand enige regen, In de noordelijke provincies en kele verspreid voorkomende sneeuw- of reeenbuitjes. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen. ZON MAAN April: op onder op ondep 16 05.42 19.3.9 04.55 14.40 17 05.40 19.40 05.09 15.51 18 05.38 19.42 05.21 17.01. 19 05.36 19,44 05.33 ^rsmkerinf bij sbonnemfcató TERNEUZEN Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per min 16 et: minimum pa» advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handete- advertenties) 5 regels fl,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adre» Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tof 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1