Rhodesië en de „slag" om de olie Zal Wesi-Duilsland een rol spelen in Engeland? BLOKKADEBREKERS STAAN KLAAR OM „EEN DOLLAR" TE VERDIENEN UITBREIDING ONTWIKKELINGSHULP DRINGEND NOODZAKELIJK GEEN FISCALE FACILITEITEN VOOR AANNEMERS VAN DELTAWERKEN GEMIDDELDE LEEFTIJD VAN DL PLOEG 24 JAAR NIEUWE MAATREGELEN TEGEN INFLATIE IN ENGELAND VERWACHT Proef op de som Hachelijk Overleg met de NEDERLANDSCHE CREDIETBANK 80 jaar nodig Fris bloed Het probleem- Seeler 20-jarige belofte _LL/ J.OVV» XXJLJJC3 - De Britse premier Wilson is te i ntimistisch geweest over de snel heid waarmee zijn actie teger. Rhodesië succes zou hebben. Nu is de eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid dat wii in feite zeggen: rebellie van deze kroonkolonie nog geen jaar oud en er is dus zeker geen sprake van dat premier Ian Smith heeft be wezen sterker te ziin dan Londen. Maar eveneens bleek tot dusver ONTVOERING IN ZUID-AFRIKA De echtgenote van een miljo nair in Johannesburg en het 20 maanden oude kind van het echtpaar zijn onlangs ontvoerd en na het betalen van een los geld van 140.00 rand 700.000) door haar man weer vrijgelaten. Een Zuidafrikaanse commissaris van politie, generaal Johannes Keevy, die dit woensdag bekend maakte, zei dat de ontvoerders later waren gearresteerd. Het waren vier mannen en twee vrouwen, allen blanken. Zij werden dinsdag en woensdag in Johannesburg en Kaapstad aan gehouden en een dag en een nacht verhoord. Een van de ver dachten sprong woensdagoch tend van de twaalfde verdieping van een gebouw in Johannes burg bij een ontvluchtingspoging. De ontvoering gebeurde 30 maart. De dag daarop werd het losgeld betaald door de miljo nair, wiens naam niet bekend werd gemaakt. De vrouw keer de met het kind in de middag van 31 maart terug. De vrouw had lichte verwondingen in het gezicht. De politie heeft onge veer de helft van het losgeld kunnen achterhalen. Bruidegom haalt zijn bruid per trein Obdam: Bruidegom Gerard Ken ter heeft zijn bruidje Ati Klaver, de dochter van een gepensio neerde spoorwegman die vrij af gelegen langs de spoorlijn Alk maarHoorn woontper trein kunnen afhalen toen deze een extra stop maakte bij de woning. De trein was door de N. S. voor deze gelegenheid bovendien feestelijk versierd. overduidelijk dat zijn kersverse staat bezig is in elkaar te zakken. De voornaamste bron van in komsten is de tabaksverkoop. Dit iaar geschiedde die in verband met het embargo onder grote geheim zinnigheid via een regeringsmake laar. Voor zover bekend zijn de resultaten niet daverend geweest. In ieder geval heeft Smiths regiem geen rijke oogst aan deviezen bin nengehaald. Dat zal hij ook niet verwacht hebben. Het voornaam ste is voorlopig voor hem dat hii het lang genoeg kan uitzingen tot het embargo zodanig is vergeten dat hij de zaak op de oude voet kan voortzetten. Belangrijk is daarbij voor hem de olie. Weliswaar levert Zuid- Afrika veel, maar in Pretoria kan en wil men hiermee niet zover gaan dat Zuid-Afrika op zijn beurt het slachtoffer worden zou van sancties. De tanker Joanna V die de havn van Beira in Portugees Mozambi que binnenben, is de toetssteen voor de effectiviteit van het olie embargo. Het schip is met lading en al onder de vaart verhandeld en over de bestemming zijn tal van dubieuze berichten verspreid voor het schlo bij Mozambiaue opdook. Een Brits oorlogsschip kwam in actie om de kapitein te vertellen dat hij zijn olie niet in Beira mocht Paasvakantie strop voor de kieviten Duizenden kievitenparen heb ben pech dat Pasen en de paas vakantie dit jaar in de broed- periode vallen. De jeugd heeft hierdoor volop tijd om naar kie vitseieren te zoeken. Bijvoor beeld in Noord-Holland is dit aktief gedaan. Het resultaat was een dermate grote aanvoer op de dinsdag in Purmerend gehouden kievitseierenmarkt, dat de markt ineenstortte. Er werden niet minder dan 6.000 eieren aange voerd, waardoor de prijs inzakte van 20 tot slechts 10 cent per stuk, een tegenvaller voor de ijverige eierenzoekers. In voor gaande jaren was een aanvoer van 3.000 eieren al een uitschie ter. lossen. De Griekse kapitein had met de Brit niets te maken, kon hij terecht zeggen. Zijn eigen regering in Athene maakte echter niet veel haast in structies te sturen. Daar was een ruzietje aan de gang tussen de ministeries van buitenlandse zaken en van economische zaken, die het embargo met heel verschillende ogen bezagen. De Britten hebben politieke druk moeten uitoefénen op de Griekse regering om toch nog een soort vermaan naar de kapitein van de Joanna V te sturen. Een vrij hachelijke zaak, want het schip is dan toevallig nog wel Grieks, maar de rederij zetelt in Panama. Bovendien oefende Lon den de zwaarste pressie uit waar voor de Portugezen overigens niet zo gevoelig zijn. Ze nemen het de rest van de wereld kwaliik dat ze zo weinig sympathie tonen voor de Portugese inspanning om zijn Afrikaanse kolonies te behouden. Het embargo is door de Verenig de Naties aanvaard, maar eigenlijk niet bevolen. Het Britse marine schip had derhalve geen recht, vreemde schepen op zee te praaien. Het hachelijke van het embargo is daardoor eens te meer gebleken Londen moet terecht vrezen dat, als het gewiekste handelaren dui delijk wordt dat het de Britten niet vlot afgaat om te voorkomen dat er olie naar Rhodesië gaat, velen een dollar zullen willen ver dienen met een blokkadebreker vol olie. En mislukt het olie-embargo, dan zal Londen de grote woede van alle zwarte Afrikaanse staten moe ten ondergaan, een weinig aanlok kelijk vooruitzicht. (Adv.) Breng Uw wTfze van sparen In overeenstemming met de bestemming die U later aan Uw geld wilt geven. Dan krijgt .U de hoogst moeilijke rente. De Nederlandsche Credletbank kent Spaarrekeningen met 4%, VT-rekeningen met zelfs 5% rente en andere mogelijkheden. (de bank, die "bankier" is geblevenl) Een versterkte inspanning van alle geïndustrialiseerde landen, zo wel van de overheid als van par ticulieren en ook in onderlinge samenwerking van deze twee is dringend noodzakelijk, aldus dr. T. N. Th. Diepenhorst, voormalige staatssecretaris van buitenlandse zaken, tijdens een voordracht voor de internationale iongerenconfe- rentie van wereldfederalisten in Den Haag. Het westen kan wel op goede gronden betogen dat zijn middelen niet onbeperkt zijn en dat de eigen nationale economische problemen steeds grotere moeilijk heden gaan opleveren, nu in de ontwikkelingslanden, die o.a. in de V.N. de meerderheid vormen, de ogen zijn opengegaan voor hun achterstand, neemt ook de politie ke druk op de ontwikkelde landen steeds toe. In vele rijke landen is, ook bij de parlementen, de oprechte wens aanwezig tot het verhogen van de hulpinspanning maar veel minder eensgezindheid bestaat er over de vraag welke andere ge- Vestigingen o.a. in:' TERNEUZEN Nieuwstraat 54 Meer dan een half miljoen ziekmeldingen Het aantal bij 't gemeenschap pelijk administratiekantoor gere gistreerde ziekmeldingen in de week van 28 maart tot 2 april bedroeg 30378. Het was praktisch gelijk aan dat van de vooraf gaande week (30358). Hiermee is in het eerste kwartaal van 1966 het half miljoen ziekmeldingen^ overschreden. In dit tijdvak wer den namelijk 502.500 ziekmeldin gen ontvangen ofwel 73.000 meer dan in dezelfde periode van 1965. Vergeleken met het gunstige jaar 1964 is het aantal ziekmel dingen met 136.000 toegenomen. De stijging van het aantal ziek meldingen moet in aanzienlijke mate worden toegeschreven aan de griepepidemie, die zich in de achter ons liggende maanden heeft voorgedaan. Deze cijfers hebben betrekking op ca een miljoen van de anderhalf miljoen werknemers, verzekerd bij de vijftien bedrijfsverenigingen waarvoor het G.A.K. de admini stratie verzorgt. vraagde en gewenste uitgaven daarvoor moeten vervallen. Hierbij moge het westen zich de vraag stellen of werkelijke ontwikkeling met de uitbreiding van behoeften en beschaving altijd identiek is of dat deze ook kunnen blijken uit bepaalde beperkingen van de eigen behoeften, aldus de oud staatssecretaris. Een voorspelling over het tijds verloop dat er' mee gemoeid is voor van enigszins verantwoorde levensomstandigheden over de ge hele wereld sprake kan zijn, kon hij niet geven. Wei zal het sneller gaan dan indertijd bij de thans ge- industrialiseerde landen. Veel hangt af van onzekere factoren als coniunctuurverloop, bevolkings aanwas, handelsbetrekkingen, erondstoffenprijzen, de ontwikke ling van de wetenschap en vooral ook van de bereidheid van vele jongeren om zelf als deskundigen te worden uitgestuurd. Economen hebben echter bere kend. dat bij een stijging van hot nationale inkomen van vijf pro cent per jaar, waar de meeste ont wikkelingslanden nog niet aan toe komen, een periode van 80 jaar nodig zal zijn om het niveau van de ontwikkelde landen van 1960 te bereiken. Interieur van Jumbo-straalvliegtuig New York: Dit is het interieur van de nieuwe Boeing 747, een Jumbo-straalvliegtuig, van welk type Pan American Airways 25 toestellen heeft besteld. Da vliegtuigen, die nog niet in pro- duktie zijn gekomen, kunnen 490 passagiers bevatten. GIJZELAARS IN KONGO BEVRIJD Achttien buitenlanders die door de Kongolese opstandelin gen als gijzelaars werden gevan gen gehouden, zijn donderdag bevrijd door regeringstroepen die de stad Bondo in het noor den van het land veroverden. Bondo was het voornaamste bol werk der opstandelingen in het uiterste noorden. De gijzelaars, voor het meren deel Portugezen, waren onge veer twintig maanden in de macht der opstandelingen. De troepen die Bondo verover den, ondervonden weinig tegen stand en slechts een klein aantal soldaten liep verwondingen op. De opstandelingen in Kongo zijn in de loop van de tijd door de regeringstroepen terugge drongen tot enige geïsoleerde gebieden in het oosten en noor den van het land. Sinds het uit breken van de opstand twee jaar geleden zijn ongeveer 500 blan ken. voor het merendeel missio narissen en zendelingen, door de opstandelingen gedood. De nu bevrijde gijzelaars vormden de laatste grote groep buiten landers die zich nog in handen der opstandelingen bevond. In bevoegde kringen in Londen wordt verwacht dat de Britse minister van financiën, James Cal- laghan, op 3 mei zal komen met een „harde" begroting waarin nieuwe maatregelen tot bestrijding van de inflatie in Engeland zullen zijn opgenomen. De maatregel zul len naar men aanneemt gericht zijn op vermindering van het ver bruik en het kopen op afbetaling en op bevordering van de uitvoer. Met het oog op de periode van betrekkelijke soberheid in Enge land wordt het mogelijk geacht da+ de begroting ook zal voorzien in een verhoging van de directe be lastingen. maar niet noodzakelnk van de inkomstenbelasting zoals de vorige begroting. Het voornaam ste doel van de begroting zal z'jn bil te dragen tot de insDanningen die Engeland zich getroost om het evenwicht op ziin betalingsbalans te herstellen, door de uitvoer te vergroten en de produktiviteit te verbeteren. Tijdens de verkiezingscamnagne van de socialistische bewindslieden is duidelijk gebleken dat de begro ting onpopulaire maatregelen zal bevatten, aldus de zegslieden in Londen. West-Duitsland, het laatste Fnvonase land dat beslag legde od de „Coupé Jules Rimet" (1964), hoont In Engeland een grote rol te kunnen soelen met een ploeg, waarin de exoloslvlteit van de jeugd en de kalmte van de meer ervarenen verenigd zijn. Physiek moeten de Duitsers als zeer sterk worden beschouwd en hun vechtlust is spreekwoordelijk. Hun snel in de laatste wedstrijden (ook in die tegen Nederland te Rotterdam) heeft op kenners veel indruk gemaakt en een plaats in de halve finales wordt door velen binnen hun bereik geacht. Om te beginnen zullen zij echter al grote moeilijkheden ondervinden in hun poule. Tegenstanders zijn Zwitser land, Spanje en Argentinië. Logi scherwijs moeten de pupillen van Helmut Schön met de Argentijnen de kwartfinales kunnen bereiken, maar hoe vaak zijn in de strijd om de wereldtitel favorieten niet voor tijdig gestruikeld Schön had de ondankbare taak Sepp Herberger op te volgen, die zich in 1964 na een 20-jarige staat van dienst terugtrok. „Der Seppe", door velen als een magiër bc schouwd, had de laatste tijd voor al gebouwd op snelers met grote ervaring, vgn wie het merendeel over de top heen was. Toen Schön aan de macht kwam, was één van ziin eerste daden het brengen van fris bloed in de „manschaft". Er was nogal wat kritiek op zijn be leid maar al met al heeft hii rede lijk werk verricht. Van de tien wedstrijden, die de ploeg onder zijn leiding speelde, gingen er slechts twee tegen Engeland en wereld kampioen Brazilië verloren. Voorts werd er tweemaal gelijk- gesDeeld en zesmaal gewonnen. De gemiddelde leeftijd van zijn ploeg in Engeland zal om en nabij de 24 jaar liggen. Een groot probleem voor Schön Is Uwe Seeler, die lange tlid gesuk keld heeft met een achillespees- blessure, maar nu weer in vorm schünt te komen. Tegen Nederland was Seeler weer een kracht van betekenis en daarbij komt, dat de 30-jarige Hamburger, eens beschouwd als de gevaarlijkste aanvalsleider van Europa, alleen door zijn aanwezig heid reeds een grote steun is voor de ploeg. De naam Seeler is een begrip voor het Duitse voetbal. Bovendien wordt hii gevreesd door alle vijandelijke defensies. De grote steunoilaar van de ploeg op het middenveld is de twintigjarige Franz Beckenbauer, wiens talent het Nederlandse voet balpubliek heeft kunnen bewonde ren. Beckenbauer is een enorme belofte, die zowel kan worden op gesteld in de verdediging als in de aanval. Meestal maakt hij deel uit van de „twee" en in die rol kan hij zijn offensieve driften uitleven De verdediging zal voornamelijk steunen op twee mensen: de Stutt- garter Klaus-Dieter Sieloff, die er tegen Nederland niet bij was we gens een blessure, en de ster-links- back van AC Milan, Karl-Heinz Schnellinger. In Piontek, Höttges en Lorenz van Werder Bremen, Schulz van Hamburg en Weber van FC Köln heeft Schön een aan tal knappe aanvullende krachten Schön is geen voorstander van een bepaald systeem. Door een elastische stijl hoopt hij elk type tegenstander op te kunnen vangen. Een groot aantal oefenwedstrijden moet er voorts toe bijdragen, dat West-Duitsland in Engeland door een homogene ploeg wordt ver tegenwoordigd. Het tempo, waarin de in het deltaolan voorziene afsluitdammen worden uitgevoerd, is afhankelijk van de op de begroting van het departement van verkeer en water staat daarvoor uitgetrokken fond sen en niet van de eigen financie ring door de bouwondernemingen van het werkkapitaal, waarover zij voor de uitvoering moeten be schikken. Dit zegt de minister van verkeer en waterstaat, de heer Suurhoff, mede namens de staatssecretaris van financiën, de heer Hoefnagels, in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid, de heer Van Dis (s.g.p.) over een mogelijke bespoediging van de bouw van af sluitdammen in het deltaplan en het verlenen van belastingfacilitei ten voor de betrokken bouwonder nemingen. Het werkkapitaal, zo deelt de minister mee, is slechts een ge ring deel van de kosten van een werk, aangezien het rijk als op drachtgever betalingen verricht naarmate het werk vordert. Er kan Vijf jaar voor clodeliike mishandeling van baby De 28-jarige loswerkman Jo hannes van L. uit Rotterdam, die zijn anderhalf jarige zoontje Hans in juli van het vorig jaar zó ernstig mishandelde dat het kind twee dagen later stierf, is door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een gevangenis straf van viif jaar met aftrek van voorarrest. De officier van justitie eiste tegen Van L. vier jaar gevange nisstraf met aftrek en vorderde ook een voorwaardelijke terbe- schikkingstellnig van de re gering met een proeftijd van drie jaar. De man, verslaafd aan alcohol, kon als hij dronken thuiskwam het huilen van zijn zoontje niet aanhoren en smeet het dan hard handig tegen de houten spijlen van zijn bedje. Dit gebeurde ook oo 29 juli van het vorig jaar. Ondanks bedreigingen waar schuwde de moeder een arts, die het kindje liet opnemen. Hansje overleed later aan een hersen bloeding. Het jongetje was juist vijf weken thuis, nadat het reeds een jaar in een kindertehuis was geweest op advies van de kin- getrokken, derbescherming. volgens de bewindsman geen spra ke van zijn, dat de bij het delta plan werkzame aannemersbedrij ven hun werkzaamheden om deze reden zouden moeten temporise ren, nog daargelaten dat zij volgens de overeenkomst van aanneming verplicht zijn een bepaald werk- temno aan te houden. Met de staatssecretaris van financiën is de bewindsman van mening dat verlening van bijzon dere fiscale faciliteiten niet in overweging kan worden genomen. Gezien het tempo waarin de delta- werpen worden uitgevoerd, is er vooralsnog geen reden te veronder stellen dat de werken niet in de daarvoor gestelde termiin gereed zullen zijn, aldus het antwoord. „Ioanna-V' en „Manuela" nog steeds niet gelost Niets duidde er woensdag avond op dat de tanker „Ioanna- V", die nu al enkele dagen in de haven van Beira op korte af stand van de oliepijpleiding ge meerd ligt, spoedig met het los sen van. zijn olielading zou be ginnen. Het zag er evenmin naar uit dat de tanker „Manuela", die zondag door een Brits fregat werd aangehouden oo weg naar Beira en daarop naar Durban voer, zijn olie in die Zuidafri kaanse havenplaats kwijt zou kunnen. Zuid-Afrika zal de tankboot „Manuela" geen toestemming geven haar 15.000 ton olie in Durban te lossen, zo wordt uit goede bron vernomen, dit op grond van het feit, dat Zuid- Afrika niet wil deelnemen aan de boycot van Rhodesië en nor male betrekkingen met dat land wil onderhouden. Het Zuidafrikaanse persbureau meldt dat de „Manuela" zater dag naar Rotterdam vertrekt waar de olie zal worden gelost. Portugese ambtenaren hebben de in de haven van Beira liggen de tankboot „Ioanna-V" onder Portugees beheer gesteld. Dit is een gevolg van het feit, dat Pa nama de registratie heeft ge annuleerd. Het schio is nu staat loos, want Grie'kenland heeft de Griekse registratie al eerder in-

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5