Verpleegsters- droom Mr, RIJPSTRA NAM AFSCHEID VAN HET GEMEENTEPERSONEEL WERKLOOSHEID SN DE BOUW STERK VERMINDERD Vrff&tg 15 april 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina S OLIEBORINGEN Bil DE SURINAAMSE KUST OOST EN WEST-DUITSLAND K.V.P.-jongeren in Den Bosch komen met eigen lijst PRIJZEN BINNENLANDS VERVOER OMHOOG 't Is aan met Eoxy.de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Roxy is mij zo vertrouwd, dat ik geen andere wiL Voor geen prijs wil ik Roxy voor een andere ruilen. STERKE OOSTDUITSE GRENSBRIGADES ROND WEST-BERLIJN hoop dat u me geen last T reinverbinding N ederland-Duitsland geëbktrificeerd Overleden na val van ladder Bouw van tricotagefabrieken in Sowjet-Unie DE BREDASE GRONDTR AN SAKTIES Inhaal na stagnatie AUTO TEGEN TREIN PUBLIEKE VROUW STAK ZEEMAN MET STILETTO Eintracht Frankfurt won met 3—1 van Argentinië Afscheid in de kantine van „De HoopMrRijpstra drukt de heer Stenvert de hand. In de cantine van de N.V. „De Hoop" nam burgemeester Rijpstra donderdagmiddag afscheid van het gemeentepersoneel. De heer J. Stenvert sprak hier namens alle takken van dienst de burgemeester toe. Hoewel het niet de gewoonte is op een receptie het woord te voe ren, zouden wij voor deze gelegen heid een uitzondering willen ma ken, aldus de heer Stenvert. Dat het gemeentepersoneel hier samen is gekomen, is aan u te wijten mijnheer de burgemeester. In plaats van Temeuzen trouw te blijven en de provincie Zeeland te dienen als statenlid heeft u ver kozen de gemeente Almelo als bur gervader te gaan dienen. Het is uw goed recht en wij feliciteren u van harte met deze promotie. Onzerzijds is er een gevoel va1* spijt. Spijt, omdat u deze gemeente verlaat, aldus spr. Wij menen te mogen constateren dat er resulta ten zijn bereikt. Resultaten waar wij allemaal een beetje trots op zijn. Ook al heeft men er persoon lijk maar weinig mee te maken, dan is er toch dat gezond chauvi nistisch gevoel van: „Ha, dat ge beurt dan toch maar in Temeuzen'. De N.V. Petrosur zal dit jaar beginnen met het verrichten van olieboringen voor de kust van Suriname en Frans-Guvana. Dit heeft de directeur van deze N.V., de heer A. Koetsier, meegedeeld. De heer Koetsier heeft in Parijs besprekingen gevoerd met de hoofddirectie van Petrosus. de „Entreprise de Recherche d'Ac- tivités de Pétrole". Ook heeft hij premier Pengel tijdens diens bezoek aan Parijs rondgeleid op het concern, zo schrijft het blad „De Ware Tijd". Petrosur zal minstens drie tot vier boringen verrichten. Daar toe wordt tussen mei en juli het 8000 ton metende boorschip E. W. Thronston, dat nu in Canada werkzaamheden verricht, in Su riname verwacht. Met het boor schip zal ook deskundig perso neel komen, terwijl voorts uit Parijs een staf deskundiger wordt verwacht. Van juni tot en met december 1965 heeft Petrosur voor de kust een geofysisch onderzoek van 7000 km verricht. De gegevens worden thans in Frankrijk uit gewerkt tot één kaart, waarmee men begin mei gereed hoopt te zijn. Aan de hand van deze kaart zal men gaan boren. Het is nie' zeker dat olie zal worden ge vonden. Men hoopt het", aldus de heer Koetsier. Het bestuur van de Westduit- se socialistische partij, de S.P.D., heeft donderdag in Bonn beslo ten op een aanbod van de Oost duitse communistische partij (S.E.D.) in te gaan en sprekers uit te wisselen. De voorzitter van de S.P.D., Willy Brandt, en zijn plaatsvervangers Fritz Erler en Herbert Wehner zullen het woord voeren in Karl-Marx- stadt (Chemnitz), leden van de S.E.D. doen dit in Hannover. Tot, dusver hebben beide par tijen schriftelijk van gedachten gewisseld. De spreekbeurten in Karl-Marx-stadt zouden tussen 9 en 13 mei die in Hannover tus sen 16 en 20 mei moeten wor den gehouden, aldus het voorstel van de S.P.D. De sprekers van de S.D.P. zul len de voornaamste vraagstuk ken van de Duitse politiek be handelen, in het bijzonder de kwestie hoe het leven van de bevolking in het verdeelde land kan worden verbeterd. De an dere Westduitse partijen zullen worden uitgenodigd in Hannover eveneens het woord te voeren. De sociaal-democraten verlan gen voorts dat in beide steden veel aandacht aan deze gebeur tenis zal worden besteed dopr pen, radio en tcleviaif De heer Stenvert vervolgde.' Al was u beminnelijk, u was niet ge makkelijk en u eiste van het per soneel een inzet, zoals u gewend was zelf te geven, n.l de volledige Toch had u begrip en belangstel ling voor de individuele mens met al zijn hoedanigheden. Het wa- °oed met u samen te werken. Wé' zullen u missen en wij danken u voor de wiize waarop u ons de mo- geliikheid bood samen te werken Ook mevr. Rijpstra betekent iet- 'n de Terneuzen.se samenleving, zo "ing spr. verder. Met uw man mevrouw Riipstra, heeft u bewe zen een team te vormen. Wij wen- ~en u toe dat dit nog lang zo mag blijven en wij danken ook u van harte. Wij, het gemeentepersoneel met uitzondering van het politieperso neel, willen u gaarne iets aanbie den, waardoor de herinnering aan Temeuzen meer tastbaar zal wor den. Het zijn twee stoelen voor de serre van de nieuwe ambtswoning. Wij hopen dat ze gemakkelijk zul len zitten, zodat de herinnering een aangename zal zijn. Mevrouw en meneer Rijpstra, het ga u met uw beide dochters goed in uw nieuwe gemeente. Burgemeester Rijpstra sprak een dank- en een afscheidswoord. Hij noemde het een merkwaardige zaak wanneer een burgemeester weg gaat. U als gemeentepersoneel, aldus mr. Rijpstra, bent contrac tueel verbonden. De burgemeester zou hierin voorop moeten gaan, maar door de koningin is dit an ders bepaald. Hij was de wethouders erkente lijk dat hij in staat werd gesteld hier van allen afscheid te kunnen nemen. Wij hebben, aldus de bur gemeester, er naar gestreefd de gemeente te zien als een onderling samenwerkende gemeenschap. Ik dank daarom allen die hieraan hun medewerking hebben verleend. Het spijt ons weg te gaan, aldus de burgemeester. Dit waren de beste jaren van ons leven. Een vriend had gezegd: „Zo zul je het nooit meer krijgen". Dat dit zo is, zo besloot de burgemeester, is te danken aan uw aller toewijding en de samenwerking die ik mocht on dervinden. De jongerengroep van de k.v.p. in 's-Hertogenbosch zal voor de komende gemeenteraadsverkie zingen met een eigen lijst uit komen, nadat zij zich van de kan didatenlijst van deze partij heeft gedistantieerd. De groep heeft verklaard het gemeenteprogram van de k.v.p. als basisprogram te zullen aannemen, doch met ster ke aandacht voor en geïnterpre teerd vanuit de jongeren. De jongerengroep die van mening is dat hun leeftijdsgroep in de kandidaatstelling volgens het politiek advies niet is ver tegenwoordigd, heeft bij de gros- 'ijststemming propaganda ge voerd voor een eigen kandidaat die daardoor van een niet ver kiesbare naar een verkiesbare plaats is opgeschoven. Het plaat selijk bestuur van de k.v.p. ver klaarde daarop de groslijststem ming ongeldig, omdat de gevoer de propaganda niet tevoren bij het bestuur was aangekondigd. De jongeren hebben daarop nog om een garantie gevraagd dat, wanneer hun kandidaat vol doende voorkeurstemmen zou krijgen, hij ook in de gemeente raad zitting zou krijgen, welke garantie door het bestuur werd geweigerd. Daarop heeft de jon geren-kandidaat zich van de k.v.p.-lijst laten afvoeren en werd besloten met een eigen lijst uit te komen. De verhogingen die door de In de commissie overleg goederen vervoer samenwerkende organen destijds aan de staatssecretaris van verkeer en waterstaat ir. S, A. Posthumus zijn gevraagd, zijn thans onverkort toegestaan. De kostenstijgingen die aanlei ding zijn geweest tot de huidige tariefwijziging, dateren deels uit 1965 en zijn verder per 1 januari 1966 ingegaan, zo stelt de nationa le organisatie voor het beroeps- goederenverkeer (de N.O.B.) weg transport vast in haar blad Be roepsvervoer. Het spreekt vanzelf dat, zodra vaststaat welke gevolgen Invoering van de nieuwe c.a.o. op de kosten van de verschillende soorten ver voer hebben, wederom een verzoek om aanpassing van de maximum- tarieven aan de staatssecretaris zal moeten worden gedaan, aldus het standpunt van de N.O.B. (Adv.) De dames van de secretarie krijgen een handdruk van de burgemeester. De drie Oostduitse grensbriea- des die rondom West-Berlijn lig gen zijn uitgerust met zware in- fanteriewapens, volgens ge vluchte Oostduitse soldaten die dit aan de Westberlijnse politie hebben meegedeeld. Vorig jaar werden twaalf zogenaamde zware compagnieën in drie briga des ingezet. Deze compagnieën beschikken over middelzware ar tillerie- en infanteriewapens en over granaatwerpers tot 82 milli meter. Dergelijke eenheden lig gen nog niet aan de grens met West-Duitsland, zo werd gezegd. Elk der drie brigades bestaat uit vier regimenten, gevormd uit vier normale en een zware com pagnie. Bovendien zijn er bij zondere compagnieën voor de grensposten en „bootcompag nieën" voor die wateren rondom West-Berlijn. De drie grensbri- gades beschikken bovendien over een opleidingsregiment met vier compagnieëen, een artillerie-af deling en een granaatwerperaf deling met twee batterijen, elk een strafcompagnie, een com pagnie pioniers en een compagnie verbindingstroepen. Zij staan onder de Oostberlijnse generaal Helmut Poppe en onder 'n apart „grenscommando". Elke afdeling telt voorts enige speciale opge leide officieren en soldaten van het Oostberlijnse ministerie voor staatsveiligheid. Behalve de drie genoemde bri gades beschikt Oost-Duitsland nog over zes brigades aan de grens met West-Duitsland, een aan de Poolse en een aan de Tsjechoslowaakse grens. De sterkte van de drie briga des bij Berlijn is ongeveer 11.000 man, van wie minstens een derde constant in dienst is. Aan Westberlijnse zijde staan daartegenover 400 politiemannen en ongeveer 250 douanebeamb ten, die de 160,5 km lange grens rond het stadsdeel moeten bewa ken. DOOR LILIAN WOODWARD 38) Ze denkt dat ik overbluft ben door haar schoonheid, dacht Janice. Toen probeerde ze voor lopig de gissingen over de reden van Olive Carfax' komst naar Femosa uit haar hoofd te zetten. „Ik hoop dat u me kunt hel pen," ging de actrice door. „Ik moet vanavond nog naar Patula en geen van deze verschrikkelijke visserslul wil me brengen." Janice knikte naar de „Fire fly". Ricky had de fok gehesen en het scheepje gleed al In de richting van het trapje, omdat er flink wat wind stond. „Ik ga over een paar minuten naar Patula," zei ze. „Ik weet zeker dat meneer Smailford u ook graag zal meenemen." „Woont u op Patula?" vroeg Olive met een klein rimpeltje in haar gladde voorhoofd, terwijl ze probeerde in gedachten Janice in te passen in de kleine gemeen schap die er volgens David op het eilandje even buiten Femosa „Ik ben zuster Crawley," zei Janice. „Ik help signor Tellini verplegen." „Juist." Olive's stem was aan merkelijk bekoeld. „Misschien kan ik beter meneer zei u niet dat zijn naam Smailford Is vragen of hij me zou willen mee nemen als passagier." Janice's ogen fonkelden, maar ze bedwong haar woede. Het was duidelijk dat Olive Carfax was opgevoed in de gedachte dat ver pleegsters een klasse apart waren en dat die klasse veel lager op de maatschappelijke ladder stond dan de hare. „Zo u wilt," zei ze. Toen Ricky 't trapje opkwam, stelde ze hem aan Davids ver loofde voor. „Dit is de verloofde van de heer Blake," zei ze en zag de ver bazing van Olive Carfax. „Hoe kent u mij...?" begon ze. „Ik heb uw foto eens in een tijdschrift gezien," zei Janice en wendde zich weer tot Ricky. „Juffrouw Oarfax wil graag naar Patula." post vindt, meneer Smailford," zei de actrice op de zachte, hese toon die zo anders was dan de schelle stem die ze tevoren tegen de vissers gebruikt had. Ricky stak zijn hand uit. „Prettig kennis met u te ma ken, juffrouw Carfax. Natuurlijk zal het me een genoegen zijn u naar Patula over te brengen. Waarom niet? Ik ga er heen, er is ruimte genoeg in de boot." Hij keek naar Janice. „Laten we gaan," zei hij met een glimlach alleen voor haar. Haar hart werd warm voor hem. Wat was hij toch aardig. Hoewel Olive Carfax al haar charmes aanwendde om hem te betoveren, zoals ze ongetwijfeld vele mannen tevoren had beto verd, glimlachte hij speciaal Legen haar alsof hij wilde zeggen dat zij de enige was die erop aan kwam in zijn ogen. Ze liepen bij de gladde treedjes neer en Olive slaakte een gilletje en zei dat ze met haar hoge hak jes zou vallen als ze niet gehol pen werd. -En dus slóeg Ricky zijn arm om haar middel en tilde haar ongeveer in de boot die op de golven danste. Toen ging hij terug om de kof fers te halen. Hij stapelde ze op het dek op. Tenslotte duwde hij de boot af en hees het grootzeil. Zonder dat hij het hoefde te zeggen, pakte Janice het roer. Olive huiverde fijntjes. „Ik hoop dat het niet te koud zal zijn op zee," zei ze. „Ik ben niet al te dik gekleed." „Er is een plaid in de kajuit," riep. Ricky. „Pak die en leg die over uw schouders." Toen Olive in het kleine roefje keek, besloot ze liever op een van de banken te gaan zitten dan bui- tenop naast Janice te bibberen. Janice was blij haar te zien verdwijnen en de deur achter zich te zien sluiten. Haar gedach ten tuimelden wild door elkaar. Waarom was dit meisje naar Patula gekomen? Omdat David geweigerd had naar Engeland te reizen toen ze hem getelegra feerd had? Was ze achterdochtig geworden door zijn lange afwe zigheid! en was ze gekomen om te zien of hij soms op iemand anders verliefd was geworden? Het leek er wel wat op. Ze scheen niet het soort meisje dat met nee genoegen zou nemen op een door haar gegeven bevel. „Dat is dus de verloofde van de dokter, hè?" zei Ricky zacht. „Het enige dat ik ervan kan zeggen, is dat ik zijn smaak niet bewonder." „Je kunt niet ontkennen dat ze heel mooi is," zei Janice fel. „Kan zijn, maar achter die grote, donkere ogen gaan alleen maar jaloezie en afgunst schuil. Ik ken dat soort." „Ze is een beroemde actrice." „Dat is ze misschien wel. Maar daar heeft een man als David Blake niet veel aan. Die heeft 'n echte vrouw nodig, die hem kan troosten en helpen als hij moe en uitgeput is. De arme kerel. Ik beklaag hem werkelijk als hij met juffrouw Carfax trouwt." 'Wordt vervolgd.)! Tussen Nederland en West- Duitsland heeft gisteren bij wijze van proef voor het eerst een door een elektrische locomotief getrokken trein gereden. De uit acht rijtuigen bestaande trein maakte een rondje Arnhem EmmerikZevenaarArnhem. De regelmatige dienst met elektrische treinen begint op 22 mei, de dag waarop de nieuwe dienstregeling van kracht wordt. Van die datum af rijden er dagelijks dertien elektrische 'reinen van Arnhem naar Ober- hausen en twaalf van Oberhau- sen naar Arnhem. Het 51-jarige schoolhoofd J. M. Pieters van de Kamperberg- school in Arnhem is gisteren in het diaconessenhuis overleden aan de verwondingen die hij op liep toen hij woensdagmiddag bij schilderwerkzaamheden aan zijn woning van een ladder viel waarvan een sport brak. Het slachtoffer kwam met zijn hoofd op een betonnen tegelpad terecht. De Sowjet-Unie is van plan in de komende vijf jaar 75 tricota gefabrieken te bouwen in een poging de te kleine produktie van verbruiksgoederen te ver groten, zo is donderdag in Mos kou onthuld. De Russische minis ter van lichte industrie, Nikolai N. Tarasof, schrijft in de „Praw- da" dat gedurende het vijfjaren plan 1966/1970 bijzondere aan dacht zal worden geschonken aan de ontwikkeling van de tri cotageindustrie. Het ontbreken van gebreide stoffen van goede kwaliteit in de Russische winkels is een van de meest gehoorde klachten, vooral van de Russische vrou wen, en heeft geleid tot een bloeiende zwarte handel in kle ding die door westerse toeristen in het land wordt gebracht. Minister Tarasof belooft ook een groter assortiment van kle ding en schoeisel van betere kwaliteit, vooral voor kinderen. Hij dringt er bij de winkeliers en de handelsondernemingen op aan meer aandacht te schenken aan de voorkeur van de klanten en deze informaties aan de fabrikanten door te geven. De burgemeester van Breda, dr. R. Geuljans, heeft woensdag avond voor het front van de Bre dase gemeenteraad een verkla ring afgelegd over de grond- transacties, die hij gevoerd heeft met het seminarie „De Ypelaar". De burgemeester heeft in die verklaring: toegegeven fouten te hebben gemaakt. „Ik ben mij er van bewust dat ik mij van deze handelingen had moeten onthou den. omdat ik naast particulier eigenaar ook burgemeester ben," zo zei hij. Uitdrukkelijk stelde de burgemeester echter, dat de raad niet bevoegd was een oordeel uit te spreken. Zijn toelichting, zo verklaarde hij, was bedoeld om de raad in staat te stellen voor zichzelf een oordeel te vormen. Burgemeester Geuljans verze kerde de raad, dat hij geen vier kante meter grond meer bezit en dat hij geen enkel voordeel uit deze transactie heeft overgehou den. De burgemeester weigerde ex plicatie te geven op nader door enkele raadsleden gestelde vra gen, omdat hij van oordeel was dat anderen door de wet geroe pen zijn om over hem een oordeel uit te spreken. Zoals bekend stelt de commis saris der koningin in Noord-Bra bant momenteel een onderzoek in naar de erondtransacties, waarmee de Bredase burgemees ter zich heeft beziggehouden. De fractieleiders in de raad waren unaniem van oordeel, dat zijn persoonlijk handelen moeilijk valt te schelden van zijn functie als burgemeester. Het optreden van de burgemeester werd licht vaardig genoemd, maar alge meen had men erkenning voor de ruiterlijke wijze waarop dr. Geul jans zijn fouten had toegegeven. Gedurende de maand maart ver minderde de geregisteerde arbeids reserve van mannen van 53.000 tot 33.000, aldus gegevens van het ministerie van sociale zaken. De bezetting op aanvullende werkgelegenheidsobiecten steeg met ruim 200 en kwam daarmee op 2800. Het aantal werkloze mannen gaf een vermindering te zien van 51.000 tot 30.000. Het aantal openstaande aanvra gen om mannelijk personeel nam toe van 75.000 tot 77.000. Gedurende maart daalde de ge registreerde arbeidsreserve in alle beroepsgroepen. Het grootst was de vermindering onder de bouw vakarbeiders, het vervoerperso neel, het landbouwpersoneel en de losse arbeiders, in welke beroeps groepen zich met merendeel van de daling realiseerde. De geregistreerde arbeidsreserve van bouwvakarbeiders nam met rond 11.000 af, welke verminde ring zich voor 6500 in de b- er, u- sector en voor 45..000 in de w.s.w.- sector heeft voorgedaan. De daling van bet aanbod van arbeidskrach- Donderdagavond om kwart over "even is op de met automatische 5alve overwesbomen beveiligde overweg in de Stationsstraat in Maarheeze een nersonenaut.o. be stuurd door de 43-jarige kok N G van Hoof uit Leende, in botsing "ekomen met een goederentrein, komend uit de richting Eindhoven De auto werd ongeveer 150 meter door de trein meegesleurd en totaal vernield. De heer Van Leende werd met ernstig, doch niet levensgevaarlijk letsel naar het ziekenhuis in Weert overgebracht. De politie vermoedt dat de auto bij het afremmen is doorge slipt en door een der neergelaten spoorbomen is gereden. De trein ondervond slechts ge ringe vertraging. ten in deze beroepsgroep is aan merkelijk groter geweest dan in voorgaande jaren gedurende de maand maart. De verklaring hier voor bestaat voornamelijk in het feit, dat een groot deel van de bouwvakarbeiders, die in verband met de langdurige wateroverlast in februari als werkloos waren inge schreven, in maart het werk kon hervatten. Voorts is er van een zekere inhaal van werkzaamheden in de bouw sprake na de langdu rige stagnatie van de werkzaam heden in de afgelopen maanden. Men kan niet aan de indruk ont komen, dat de aannemers In min» dere mate dan voorgaande jarea personeel tijdens de wintermaan den hebben vastgehouden. De rechtbank in Rotterdam heeft de 28-jarige publieke vrouw C. M. M. uit de wijk Katendrecht wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf met aftrek en twee maan den voorwaardelijk met 'n proef tijd van twee jaar. De els luidde négen maanden met aftrek. De vrouw heeft op 15 januari een Zweedse zeeman met een stiletto in de rug gestoken na een ruzie in de .iDenisebar" op Katen drecht. De zeeman kwam er vri; goed af. Hij kon nog dezelfde dag naar zijn schip terug. D«e Duitse Bundesligaclub Ein tracht Frankfurt heeft in Buenos Aires een verdiende 3—1 over winning behaald op het Argen tijnse nationale elftal. Bij rust hadden de Duitsers met 10 de leiding. Eintracht Frankfurt dat door Elek Schwartz, ex-bonds- coach van Oranje, wordt ge traind, verloor onlangs in Am sterdam, met 14 een oefenwed strijd tegen het voorlopig Neder landse elftal.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3