Moeten de Chinezen in Indonesië het land verlaten? Rhodesië krijgt het benauwder Naar algemene verkiezingen in Zuid-Vieinam HET WEER CONSTITUERENDE NATIONALE VERGADERING PRESIDENT VAN IRAK BIJ VLIEGTUIGONGELUK OMGEKOMEN Rijkdommen verkregen door smokkel» 'n ster matras wees er op tijd bij DAALDEROP Tresla „Op slinkse wijze Eindeloos geduld De eigendommen Sjahrirs strijd gewonnen. Spionage Bureau West-I r ianzaken opgeheven Overeenkomst Shell met Indonesië Zon- en --'-'«tanden Weerbericht Hoogwater In «evechts* uniform. Betoging van fooeddhisto»» in Saigon Manipulaties Nieuwe ronde ftwatewtof Ijl iScOMttiSfe'HSSÏÏEtrzSRr O&e&tttar-fioiMre«setee«i Ivêb 9* Baadt Redactie- en Ad ministraHe-adres* Sraidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88180 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per wede 58 ct. Losse ma 12 ct VRIJE ZEEUW VRIJDAG 15 APRIL 1966 22e Jaargang - No. 6670 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. va» de Sande te Terneuzè* Advert en fiepriis per mm 18 et: winlratnn per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels» advertenties) 5 aegels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine au verten ties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het geiomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Indonesische persbureau Antara meldt uit Makassar, de hoofdstad van Zuid-Celebes, dat de gewestelijke militaire bevel hebber aldaar alle Chinese scho len in Zuid- en zuidoost-Celebes onder militair gezag en beheer heeft gesteld. De hoofden van de gewestelijke bureaus voor basisonderwijs in het gehele gebied hebben het verzoek gekregen ordelijke over nemingsplechtigheden te doen houden in de desbetreffende scholen. Alle maatregelen die tegen de Chinese scholen worden onder nomen, geschieden met het argu ment dat zij broeinesten zijn ge bleken van ondermijning zowel vóór als na d'e mislukte staats greep van 1 oktober vorig jaar, die door Peking werd gesteund. Honderdduizenden jongeren hebben in het begin van de week een appèl in Medan bijgewoond waar zij de centrale regering dringend verzochten de diploma tieke betrekkingen met China te verbreken en alle corruptie en manipulaties van het vorige be wind uit te roeien en de gear resteerde ministers voor het bui tengewoon militair tribunaal te dagen. De „Kasl", een organisatie van Indonesische studenten, heeft londerdag een voorstel, dat naar verluidt van Chine.se zijde is ge- laan en volgens hetwelk Indone sië schepen beschikbaar zou moeten stellen voor spoedige re patriëring van Chinezen in Indo- iesië, ronduit verworpen. „Kasi" «egt dat de Chinezen uit eigen rrije wil naar Indonesië zijn ge komen en als China hen terug wil hebben, zou het zelf voor sransport moeten zorgen. „Kasi" iteeft ook de eis gesteld dat het Se Chinezen in Indonesië moet worden verboden hun in Indone sië vergaarde rijkdom naar hun vaderland mee te nemen. Deze rijkdommen zijn, aldus het argument van „Kasl", hoofdza kelijk verkregen door smokkel en op andere slinke wijze. De Chine zen afkomstig van het Chinese vasteland zouden hun bezit moe ten kunnen verkopen op veilin gen en het geld hieruit moeten kunnen gebruiken om levensmid delen te kopen, waarvan zij zou den kunnen leven in afwachting van hun terugkeer naiiv China. Darius Marpaoeng, de voorzit ter van het Indonesische verbond van christelijke arbeiders „Ke- spekri", heeft woensdag in Dja karta gezegd dat de voortgaande verslechtering van de Chinees- Indonesische betrekkingen uit sluitend te wijten is aan de rege ring van de Chinese volksrepu bliek en de communistische par tij. Volgens Marpaoeng heeft de Indonesische regering eindeloos geduld getoond bij haar pogingen China ervan te overtuigen, dat het verslaan van de aanhangers van de staatsgreep uitsluitend 'n binnenlandse aangelegenheid was en dat de Chinese regering hoe genaamd geen recht had tussen beide te komen. Maar in plaats van begrip te tonen had de Chi nese regering stelselmatig het Indonesische volk aangevallen, dat thans voor zijn soevereiniteit strijdt, aldus Marpaoeng. Hij is voorts van oordeel, dat de Chinese regering de Indonesi sche strijdkrachten heeft belas terd en het prestige vap de Indo nesische regering in de ogen van de wereld afbreuk heeft gedaan. Daarboven heeft China volgens Marpaoeng president Soekarno beledigd zonder enigerlei fat soensnorm in acht te nemen. Maar de Chinese volksrepu bliek zal in haar boze opzet niet slagen omdat het volk van zuidoost-Azië het vormogen heeft' de aanvallen van de Chi nese volksrepubliek te weer staan", aldus Marpaoeng. De „ïkatan Pelaksana Poten, si Revolusie" (een organisatie voor de mobilisatie van het po tentieel van de revolutie) heeft donderdag de eis gesteld, dat de regering alle eigendommen van de Chinezen in beslag neemt zo als daarvóór met Nederlandse en Britse ondernemingen is ge schied. De eis is vervat in een bericht van het blad „Trisakti", waarin het heet dat Indonesië geen dub belzinnige houding dient aan te nemen tegenover de vijanden van de revolutie „of dit nu oosterse of westerse „neolims" zijn. „Trisakti" maakt melding van activiteiten van een Chinese spio- nage-organisatie in Indonesië en noemt in verband daarmee de na men LoDjiTsjing; TengHsiao Peng en Peng Tsjen. Volgens het blad is het moeilijk de spionage- organisatie. die onder leiding zou staan van de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Tsjen Yi, de voet dwars te zetten. Het blad meent verder, dat de correspondenten van het Chinese persbureau „Nieuw China" agen ten van de organisatie zijn. Chi nezen en Chinese verenigingen in Indonesië zouden overal onder gronds werken met het doel de republiek zoveel mogelijk schade te berokkenen. Zij zouden o.m. gebruik maken van geheime zen ders. In Djakarta hebben schoolkin deren donderdag vlugschriftjes verspreid, waarop een afbeelding van de dezer dagen in Zürich overleden Soetan Sjahrir voor komt en de woorden „Boeng Sjahrir vermoord door de B.P.I.". (dit is de nu ontbonden geheime dienst van Soebandrio). Ook staat op de papiertjes: „De gene ratie van 1966 zal uw strijd voort zetten". Alle kranten in Djakarta heb ben levensbeschrijvingen van de overledene afgedrukt. Een blad merkte op dat het jammer is dat Sjahrir het niet beleeft dat een deel van zijn strijd nu gewonnen wordt. De Indonesische regering Heeft het bureau voor aangelegenheden die West-Irian betreffen, opgehe ven. In het vervolg zullen de mi nisteries van buitenlandse en van binnenlandse zaken deze zaken behartigen. Het bureau stond on der leiding van de voormalige minister van buitenlandse zaken, thans in arrest. Soebandrio. De regering zal voorts de ge talssterkte van de diplomatieke vertegenwoordigingen in 't bui tenland verminderen in overeen stemming met het bezuinigings programma. In het jaarverslag over 1965 van de Nederlandse petroleum- maatschapoif wordt medegedeeld, dat in 1965 een overeenkomst werd gesloten over de verkoop aan de Indonesische regering van de produktie- en verwerkingsin stallaties van de groepsmaat schappij in Indonesië. De over- drachtsprijs bedraagt 110 miljoen dollar. Op grond van de overeen komst zal dit bedrag over een periode van vijf jaar verdeeld worden betaald. Een eerste beta ling van twee miljoen dollar is in december ontvangen. Aan het einde van dit jaar waren nog on derhandelingen gaande over an dere overeenkomsten welke met de overdracht samenhangen. In dit verband kan nog worden ge meld dat de betalingen groten deels in de vorm van olieproduk- ten zullen geschieden. Brits fregat entert olietanker Londen: Een foto vrijgegeven door de Engelse koninklijke ma rine. Het betreft de aanhouding van de olietanker Manuele" achtergrond) door het Britse fregat „H. M.S. Burrvick". Zoals bekend zou de tankboot olie aan boord hebben voor Rhodesië. BOMAANSLAG IN IERLAND Een bom heeft donderdag een telefooncentrale in de buurt van de Ierse plaats Waterford ver woest en saboteurs vernielden een telefoonkabel tussen zuid- oost-Ierland en de hoofdstad Dublin. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Men zegt dat de aanslag het werk is van het verboden Ierse republi keinse leger. (Adv.) Tot 31 mei krijgt u bij aankoop van een snelkookpan een kookwekker van f 10,95 cadeau. De winkelier DAALDEROP met het PRESTO raambiljet heeft ze! De grote vreugde in Rhodesië dat het olie-em bargo doorbroken leek te worden, is vrij snel weer be koeld. Er was geen twijfel aan dat bleek de radio- en dagbladcorrespondenten die nog niet het land uitge wezen waren dat de olie voorziening zeer benauwd was geworden, ondanks de transporten uit Zuid-Afrika. Het was nodig'dat langs de normale weg olie werd aan gevoerd en het leek er op dat de Joanna V inderdaad voor de oplossing zou zor gen door de haven van Bei- ra in Portugees oost-Afrika binnen te lopen. De Britten konden hiertegen weinig meer doen dan de kapi tein .waarschuwen. Recht om met geweld op te treden, had waardige zitting van de veilig- AANHOUDEND KOUD Hoewel het hogedrukeebied bo ven Scandinavië in betekenis af neemt, duurt de winterse weers- toestand ook vandaag nog voort. De grens van de koude en zachte lucht, loopt van de Ingang van het Kanaal over de Belgisch-Franse grens naar het oosten. Langs deze lijn trekt een storing over België naar het noordooster.. Gisteren bracht deze storing, vooral In zuld-Engeland veel sneeuw. Het zuiden van ons land kreeg eveneens zijn deel. Het ziet er naar uit, dat deze storing de zachtere lucht veel ver der naar het noorden zal brengen. Bij een matige tot krachtige wind April*. ZON April: op onder 15 05.45 19.37 16 05.42 19.39 17 05.40 19.40 MAAN op onder 04.38 13.29 04.55 14.40 05.09 15,51 tussen oost en noordoost zullen de temoeraturen dan ook weinig verschillen met die van gisteren. Er blijft veel bewolking, waaru't plaatselijk af en toe enige sneeuw of regen zal vallen. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Veel bewolking met plaatselijk al en toe enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost en noordoost. Aanhoudend koud. VRIJDAG 15 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.26 11.01 Terneuzen 11.02 11.37 Hansweert 11.36 12.11 Walsoorden 11.45 12.20 ZATERDAG 16 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.32 12.08 12.42 12,51 11.54 00.30 01.04 01.13 Hef Zuidvietnamese staats hoofd, luitenant-generaal Ngoejtn Van Thieu, heeft donderdag een decreet getekend volgens welk binnen drie tot vijf maanden alge mene verkiezingen in Zuid-Vietnam zuilen worden gehouden. Hij verrichtte de ondertekening op de slotbijeenkomst van een driedaags landelijk politiek con gres, dat was belegd met het oog op de politieke spanningen van de laatste tlid. De generaal deelde de afgevaardigden mee dat de ver kiezingen zullen gaan om een con stituerende nationale vergadering, die zal worden belast met de taak een grondwet op te stellen voor een burgerlijk bewind. De boeddhistische leiders heb ben de afgelopen weken een felle campagne gevoerd voor terugkeer naar een burgerregering, een cam pagne die haar climax vond in hef tige betogingen tegen het militaire bewind in de noordelijke steden Hué en Da Nang en ook in de hoofdstad zelf. De deelnemers aan het congres juichten en applaudisseerden toen generaal Van Thieu het decreet ondertekende. Naast het staats hoofd in gevechtsuniform zaten on het podium de premier, vice-lucht- maarschalk Ngoeien Cao Ky, en andere leden van de militaire jun ta die Zuid-Vietnam de afgelooen tien maanden heeft geregeerd. Drie leden van de raad van generaa.s ontbraken: de bevelhebbers van de militaire districten noord, midden en zuid. Voor hun afwezigheid is geen verklaring gegeven. Na de óndertekening verklaarde oremier Kv dat hij elke regering zou bestriiden die het geluk van het volk niet zou verzekeren en de communisten verslaan. De premier wiens gezicht strak stond, zei verder dat het congre= later weer bijeen zou komen om te beslissen, of er een interim- "•egering moet worden gevormd of 'lat de huidige regering moet aan blijven tot na de aieemene verkie zingen. maken polstieke Premier Kv zei verder tot de afgevaardigden: Als u wilt dat ik nu direct aftreed, nog voor er een gekozen regering komt, dan ben ik bereid dat te doen. Zowel Ky als Van Thieu ver klaarde alle punten van de op het congres aangenomen resolutie (e zullen eerbiedigen. Deze bevat o.a. de belofte dat niemand voor zijn aandeel in de campagne tegen de militaire regering z'al worden ge straft, en een oproep aan alle poli tieke en godsdienstige groeperin gen om een einde te maken aan de politieke agitatie. De boeddhisten die het congres hebben geboycot, waren op de bijeenkomst van don derdagochtend niet-officieel ver tegenwoordigd door de secretaris generaal van hun nieuwe actie comité, professor Tran Ouang Thoean. Op de vraag hoe hij net nieuwe decreet vond antwoordde hij: Heel goed, heel goed, zo moet het vertrouwen van het volk wor den herwonnen. Ruim twintigduizend boeddhis ten hebben donderdag in Saigon een betoging tegen het hudige militaire bewind gehouden ondanks de aangekondigde verkiezingen, die binnen vijf maanden zullen plaatsvinden. Zij eisten het onmid- delliik aftreden van premier Ngoe ien Cao Kv of drastische wijzigin gen in diens kabinet. Voigens eoedingelichte kringen zou TMch Tam Tsjaoe, een van de geest.eliike leiders der boeddhisten, de leider van de betoging, Thich Tjien Minh, hebben geadviseerd deze af te ge lasten met het oog op de blijken van goede wil der regering. den zij niet. Na een wat merk- heidsraad der V.N. hebben ze dat nu wel. De tweede embargo breker, de tanker Manuela, heeft dat ondervonden en stoomde na entering door de Britten braaf verder naar het zuiden. Engeland heeft kans gezien ook nu weer door de veiligheidsraad erkend té krijgen dat het hier zuiver en uitsluitend gaat om een Britse aangelegenheid. Londen heeft enige misère met rijn kolonie, die onrechtmatig 'ïaar onafhankelijkheid uitriep. Dat is aldus Wilson een -.aak voor mij om op te knappen an anderen moeten zich er lie ver maar niet mee bemoeien. Voorzitter Keita uit Mali ma nipuleerde een beetje vreemd door uiterst traag de veiligheids raad bijeen te roepen, kennelijk om de Afrikaanse landen gele genheid te geven resoluties klaar te stomen waardoor de Ver. Na ties zelf partij in het Rhodesisch geschil zouden worden. De Afri kaanse landen menen dat er maar' één oplosing is: met ge weld ODtreden, bij voorkeur sa men. De methode-Wilson gaat hun te langzaam en bovendien twijfelen ze er aan of die wel ooit succes zal hebben. De Afrikaanse poging had geen succes. En zelfs een Russsich of Frans veto, dat Wilsons poging zou hebben doen falen, bleef uit. Rhodesië is en blijft een Britse zaak, waarbij de V.N. alleen de Britten de rechtgrond verschaf te om naleving van het .olie-em bargo af te dwingen. Onvermijdelijk gaat het nu naar de volgende fase: grotere levering van olie via Zuid-Afrika Theoretisch is die mogelijkheid er zeker, al zal dit Rhodesia door de hogere transportkosten bij zonder duur komen te staan. Iets wat het land zich nauwelks kan permitteren; de tabakoogst die voor een derde van het nationale inkomen moet zorgen is onder grote geheimzinnigheid verkocht aan onbekenden die echter niet te hoge bedragen zullen hebben neergeteld. Bovendien is Zuid- Afrika het regiem van Smith wel goed gezind, maar het zal er ze ker geen prijs op stellen even tueel ook een olie-embargo te moeten ondergaan, een straf die het voor al te grote olieleverin gen aan Rhodesië mag verwach ten. Weliswaar heeft Verwoerd een paar troeven in handen ma rinebases die de Britten niet graag zouden missen en zijn goudproduktie die de grootste is in de westerse wereld maar hij weet ook dat de haat van de Afrikaanse en Aziatische landen groot genoeg is om toch zo'n em bargo e rdoor te drijven. Zeker wanneer deze landen er zo in zouden slagen van de kwestie- Rhodesië inderdaad een zaak van de volkerenorganisatie te maken in plaats van een der Britten. (.Adv.) MISLUKTE OVERVAL OP GRENSKANTOOR Woensdagavond omstreeks ne gen uur hebben twee mannen 'n overval gepleegd op het grens- kantoor aan de grensovergang Beek in rijksweg 12. De kassier, de 20-jarige heer Elshof uit Doe- tinchem, aan wie verzocht werd geld te wisselen, kreeg een klap met een stok op het hoofd. Dé man raakte niet bewusteloos en dit ziende namen de beide met een Duits accent sprekende mannen de benen. Er wordt niets vermist. Van de daders geen spoor. De president van Irak, maar schalk Abdoel Salam Moham med Arif, heeft de dood gevon den bij een vliegtuigongeluk, zo meldde radio Bagdad donder dagmorgen vroeg. Ook de Iraakse ministers van binnenlanlse zaken en van in dustrie zijn bij het ongeluk om gekomen. Het vliegtuig dat op weg was naar Basra, stortte woensdagavond neer. President Arif zou een inspectiebezoek brengen aan enkele industriële projecten. De Iraakse premier, Al-Baz- zaz, heeft een algemeen uit gaansverbod uitgevaardigd, aldus radio-Bagdad. Binnen een week wordt een nieuwe president gekozen door de leden van kabinet en de defensieraad. Tot zolang neemt de premier het presidentschap waar. Er is een officiële rouw- tijd van een maand afgékondigd. Zaterdag wordt Arif begra ven. Het vliegtuigongeluk was te wijten aan een zandstorm. TER DOOD VEROORDEELD Generaal Arif heeft een voor name rol gespeeld bij de revolte van 1958, die een eind maakte aan de hasjemitische dynastie in Irak. Leider van deze opstand was het latere staatshoofd, gene raal Abdoel Karim al Kassem. In 1958 werd Arif als vice-pre mier ontslagen wegens een meningsverschil met Kassem over al of niet aansluiting bij de Arabische republiek. In 1959 werd Arif ter dood veroordeeld op be schuldiging van samenzwering tegen Kassem. Het vonnis werd echter gewijzigd. In november 1961 kwam hij weer op vrije voeten. President werd Arif in februari 1963 na de staatsgreep tegen het bewind van Kassem, Arif is 47 jaar geworden. Hij heeft een militaire opleiding ge had. In 1948 onderscheidde hij zich tijdens de militaire opera ties tegen de Israëliërs

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1