Gedurfde Vietcong-aanval op basis bij Saigon DERBY COLA DRINK Sultan Hamengkoe Boewono wil economisch stabilisatieplan Geen besluiteloosheid in de N.A.Y.0. NEGER DODEN EN 175 GEWONDEN BUITENLANDSE KREDIETEN GESTEGEN TOT 8,6 MILJARD GULDEN De Gaulle «oudsie en trouwste» bondgenoot HET WEER Oftéetmtp-WobMteii^mri iTtos a# Saade DONDERDAG 14 APRIL 1966 22e Jaargang No. 6669 Hoofdkwartier generaal Ky Kfloegia-pas geblokkeerd VIETCONG SLAAT TOE Nieuw lekker f pittig Reusachtige inflatie Vliegveld gesloten Ky nam de wijk Zon- en Maanstanden Chinezen ernstig probleem Soeharto was verbaasd Confrontatie Koud weer Hoogwater Weerbericht Gezondheids toestand van Soekarno Indonesische regering in ballingschap? Russische ruimtevaart Redactie- en Administratie-adres: Smidiwa! Telefoon: 01180 2078 Gironummer: 88180 AïSseaeaaêntgprSs 5? 7,20 per kwartaal; per maand 12,40; per week 88 et Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Oïtgeefster N.V. v/h firma P. J. ran de Sande te Terneare# Advertentieprijs per min 1# et; minimum pa» advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een gedurfde aanval van de vietcong op de vliegbasis Tan Son Nioet, slechts vijf kilometer ver wijderd van het centrum van Sai gon, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aan zeven Ameri kaanse militairen en twee Vietna- mezen het leven gekost. Er vielen 175 gewonden, van wie 155 Ameri kanen. Een olietank werd in brand ge schoten en twee vliegtuigen wer den vernield. Daarnaast werd nog een dertigtal vliegtuigen en heli kopters beschadigd. De aanval werd door de vietcong ondernomen met mortieren. Gedurende twintig minuten werd het vliegveld hevig beschoten. In totaal sloegen 75 mortiergra naten in op het terrein van deze grootste luchtmachtbasis van Zuid- Vietnam, die ook de burgerlucht- laven van Saigon vormt. Daar teeft ook de Zuidvietnamese pre- nier, generaal Ngoejen Cao Ky, :ijn hoofdkwartier. Op de basis :ijn ongeveer 20 000 Amerikaanse •n Vietnamese militairen gelegerd. De aanval begon 20 minuten na niddeniacht. Een reservoir met premier Ngoejen Cao Ky een aan tal journalisten te woord gestaan. Toen de eerste granaten ontplof ten, vertrok de generaal met vrouw en kinderen met de bij zijn woning gereedstaande helikopter naar vei liger streken. In Hué vond dinsdagavond weer een studentenbetoging plaats. Twee- tot drieduizend fakkeldra gers hadden zich in het stadscen trum verzameld en marcheerden naar de wandelweg langs de nabij gelegen rivier. Hier aangekomen werden portretten van de gene raals Thieu en Ky in brand gesto ken. Tegen middernacht werden de betogers zonder moeilijkheden verspreid. De betoging vormde een nieuw protest tegen het politieke congres in de hoofdstad. Amerikaanse militairen hebben woensdag de plaats ontdekt van waar de aanval met mortieren op de luchtbasis Tan Son Njoet is uitgevoerd. Bij aanvallen van woensdag op Noord-Vietnam ging een Ameri kaans marine-gevechtsvliegtuig Saigon: Brandweerlieden leveren een harde strijd tegen branden de olietanks op de vliegbasis Tan Son Nhoet, welke door de Vietcong is aangevallen. Zeven Amerikanen werden gedood en 175 gewond. Dertig vliegtuigen zijn vernield. verloren. Het was het veertiende Amerikaanse toestel dat sedert juni vorig jaar met door de Russen geleverde raketten werd neerge haald. Uit verkenningen bleek dat de Moegia-pas bij de grens met Laos is geblokkeerd door de luchtaanval welke Amerikaanse B-52 bommen werpers daar dinsdag op hebben uitgevoerd. Het leek alsof er een hele berg terecht was gekomen in de pas waardoor versterkingen en voorraden voor de vietcong uit Noord-Vietnam werden aange voerd. Dinsdag zou een zestigtal guer rillastrijders in Zuid-Vietnam door luchtaanvallen zijn gedood. (Adv.l - i -WËÊÈ *n Her» produkt Sultan Hamengkoe Boewono, vice-premier voor financiën, econo mie en ontwikkel big in Indonesië, heeft aangedrongv i op tenuitvoer legging van een 'conomisch her stel- en stabilise'^programma, dat erop is gervhi moet te komen aan het verlangen van het volk naar lagere prijzen voor de dage lijkse gebruiksgoederen. Hij vroeg de bestuurders van het land een sobere levenswijze aan te nemen. Soberheid behoeft volgens de sultan geen armoede te betekenen, maar kan de eenvoud weerspiegelen die de bewindvoer ders dienen toe te passen in hun levenswijze en hun arbeid. Een zegswijze aanhalend, dat een volk met een goede regering zich moet schamen voor zijn armoede, zei sultan Boewono: Ik zal mijn uiter ste best doen het Indonesische volk zich ervoor te laten schamen dat het armoe lijdt. Toegevend dat de regering in de ogen van velen niet aan de eisen van soberheid voldoet, pleitte de sultan voor steun aan elke poging om het staatsapparaat te vereen voudigen. l't, miljoen liter brandstof werd door mortiergranaten getroffen en ontplofte in een oranje vuurbal. Zes uur later brandde het nog fsl, maar de brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg op de an dere tanks. Ook elders op de basis woedden branden. Ongeveer een tiende deel van de brandstofvoorraad voor civiel gebruik is verloren gegaan. Met grote inspanning wist men zes munitiedepots voor brand te behoeden. De grootste startbaan werd be schadigd maar militaire vliegtuigen cunnen er nog gebruik van maken. De aanvallers werden door heli kopters met raketten en mitrail- leurvuur bestookt. Het gehele internationale en Dinnenlandse burgerluchtverkeer op het vliegveld is stilgelegd. De basis is gesloten voor al het bur gerpersoneel. Guerrillastrijders van de viet cong pleegden in Saigon zelf in de nachtelijke uren drie aanslagen op militairen en politiemannen. Uit een auto werd een handgranaat geworpen in een militair gebouw, waarbij twee Vietnamese soldaten het leven verloren en eveneens twee werden gewond. Later wer den vier personen in een taxi ge arresteerd. Bij de twee andere aanslagen liepen twee politieman nen en een riks ja-trekker verwon dingen op. Kort voor de verrassende viet- .ung- aanval bad da Zuidviefnamese De Franse minister van voor lichting, Yvon Bourges, heeft woensdag meegedeeld, dat gene raal De Gaulle, de Franse pre sident, sprekende over de NAVO en het Amerikaanse antwoord, dat dinsdag aan de Franse rege ring is overhandigd, op een ver gadering van het Franse kabi net heeft opgemerkt, dat het dui delijk in het belang van het bondgenootschap is de besluite loosheid niet te laten voortdu ren. Naar de mening van de Franse president moeten de on derhandelingen spoedig begon nen worden en niet te lang voort slepen. Minister Bourges ontkent, dat Frankrijk het atlantisch verdrag heeft opgezegd. Hij zei, dat on derhandelingen gevoerd dienen te worden zowel over de deel neming van Frankrijk aan het bondgenootschap in oorlogstijd als over de toepassing van de genomen besluiten. Voor de nationale vergadering heeft premier Pompidou woens dag gezegd, dat Frankrijk bereid is met zijn bondgenoten in de NAVO, in het bijzonder met West-Duitsland en de Verenigde Staten, te spreken over de ver plaatsing van de generale sta ven, de ontruiming van Ameri kaanse bases en de aanwezigheid van Franse troepen in West- Duitsland. Frankrijk is volgens Pompidou ook bereid te onder handelen over overeenkomsten met betrekking tot faciliteiten die aan de bondgenoten zouden kunnen worden verleend en over eventuele deelneming van Fran se troepen aan een gemeenschap pelijke actie in geval van een conflict binnen het bestek van het bondgenootschap. VOORUITZIENDE LEIDER Na kritiek te hebben geoefend op de beginselen voor de inte gratie in de NAVO zei Pompidou, dat de goede bondgenoten niet de gedweeste zijn. Vrije en soe vereine volkeren zijn de enige die bereid zijn te vechten. On afhankelijkheid is naar de mening van de Franse premier niet fnuikend voor de solidari teit maar versterkt deze juist. Daar Frankrijk, aldus premier Pompidou, wars Is van overheer sing, is het niet van zins een Russische hegemonie te begun stigen, evenmin als het Franse standpunt tegenover de oorlog in Vietnam de hegemonie van Chi na in dat deel van de wereld zou kunnen begunstigen. De Franse premier meent, dat eens de Verenigde Staten generaal De Gaulle zullen begrijpen en recht zullen laten wedervaren „aan de vooruitziende leider van zijn oudste en trouwste bondgenoot." Met betrekking tot West- Duitsland zei Pompidou, dat Frankrijk de Westduitse leiders zeer openhartig heeft gezegd, dat er slechts een oplossing is voor het grote vraagstuk van West- Duitsland: de hereniging, in een vredelievende politiek en in ver betering van de betrekkingen met Rusland. E.E.G. PEN VOOR ENGELAND Sprekend over de E.E.G., z. premier Pompidou dat Frank rijk deze wil voltooien en uit eindelijk wil openstellen voor buurlanden die bereid zijn de regels van de E.E.G. te aanvaar den, in het bijzonder Engeland. Premier Pompidou zei verder nog, dat Frankrijk bereid is vooruitgang in de „Kennedy- onderhandelingen" te bevorderen en door een algemene verlaging van de invoerrechten de ontwik keling van de internationale handel in de hand te perken. Maar alles hangt naar het oor deel van premier Pompidou af van de vestiging van de gemeen schappelijke landbouwmarkt en derhalve van de voltooiing van de financiële regeling hiervoor. April: De steeds groeiende hoeveelheid in omloop zijnde roepiahs, zonder dat dit gepaard ging met een ver hoogde produktie, heeft tot een reusachtige inflatie geleid, welke zich vooral in de afgelopen twee jaar deed gevoelen. Het tekort op de begroting is tot een enorme om vang gestegen. In de eerste drie maanden van 1966 omvatte dit te kort een bedrag dat bijna net zo groot was als de totale regerings uitgaven in 1965. Sultan Hamengkoe Boewono torpedeerde voorts het sprookje dat de Indonesische economie nog steeds gezond is en zei dat die economie al jaren op de been wordt gehouden door buitenlandse kre dieten. Deze zijn nu gestegen tot 8,6 miljard gulden. Niet bij mach te de stijgende schulden af te los sen, was Indonesië jaar na jaar voortgegaan met de invoer van noodzakelijke gebruiksgoederen die het volgens een onvoordelig kredietsysteem kocht. Om de zaak nog erger te maken was de export gedaald van vroeger gemiddeld 2,3 miljard gulden tot 1,6 miljard in het vorige jaar. De moeilijkheid om buitenlandse deviezen te ver krijgen vormden een belemmering bij de invoer van goederen die nodig waren voor industriële ont wikkeling. Als gevolg daalde de opbrengst van de industrie, aldus de minister. De twee miljoen Chinezen in Indonesië vormen een „ernstig pro bleem", aldus het hoofd van het instituut voor nationale eenheid, Sahetapy. Dat wordt nog erger wanneer zij „op de Indonesiërs, ook die van Chinese afkomst, neer zien". De antichinese demonstra tie in Noord-Sumatra die onlangs uitbrak, was daar een bewijs van. Interessant was daarbij dat deze demonstranten zelf van Chinese 'komst waren, aldus Sahetapy. De Indonesische buitenlandse schuld is sinds de onafhankelijk heid, dus in 21 jaar tijd, tot 2.4 miljard dollar opgelopen, heeft sultan Hamengkoe Boewono dins dag op een persconferentie gezegd. De prijzen zijn de laatste twee jaar 500 procent gestegen en als geen afdoende maatregelen worden ge nomen, kunnen deze ten opzichte van 1964 met 1000 procent stijgen, zo zei hij. De minister voor finan ciën en economie deed een scherpe aanval op de „vorige" procommu- nistische regering". Minister Soebandrio heeft des tijds de politieke partijleiders met arrestatie bedreigd, wanneer zij de studentendemonstraties niet als „neokolim"-acties wilden veroor delen. Onder deze druk gaven de leiders een verklaring uit die de dag daarop weer werd ingetrok ken, omdat Soekarno het gezag overdroeg aan generaal Soeharto, aldus generaal Soetjipto. Deze zei tegen professoren en studenten dat president Soekarno niet gedwongen was geworden het gezag over te dragen. Soeharto stond verbaasd toen hij het docu ment van Soekarno las, dat hem met de macht belastte, aldus Soet jipto. Het Indonesische legerblad Ang- katan Bersendjata van dinsdag meldde dat Singapore voor de con- forntatie van Maleisië begon, ge heel afhing van de handel met In donesië. Singapore wordt meer on afhankelijk wanneer het de diplo matieke betrekkingen met Indone sië herstelt. Wanneer dat gebeurt, wordt de confrontatie „tot op de drempel van Koeala Loempoer' gebracht. Dan zal Singapore zeker de buitenlandse basis op zijn grondgebied laten sluiten, aldus het blad. Het commando „Verpletter Ma leisië" verklaarde dinsdag dat In donesië nooit met de confrontatie zou zijn begonnen wanneer de Britse imperialisten niet zo hebbe rig waren geweest en Engeland de kolonies volledige onafhankelijk heid zou hebben verleend. De Indonesische minister voor Deze luchtfoto toont de nu onder Panamese vlag varende tanker Joanna V" aan de kade van Be'.ra. Op de voorgrond ligt de pijpleiding naar Umtali. (Adv.ï April: 14 15 16 ZON op onder 05.47 19.35 05.45 19.37 05.42 19.39 MAAN op onder 04.16 12.18 04.38 13.29 04.55 14.40 Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot en krachtig hoge- drukgebied boven de Noordpool reikt tot over Scandinavië en IJsland en Groenland. Rond dit hogedrukgebied wordt met win den tussen noord en oost koude DONDERDAG 14 APRIL v.m. n.m. Breskens 9.09 9.46 Terneuzen 9.45 10.22 Hansweert 10.19 10.56 Walsoorden 10.28 11.05 VRIJDAG 15 APRIL v.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 10.26 11.02 11.36 11.45 n.m. 11.01 11.37 12.11 12.20 lucht naar onze oiAgevmg ge voerd. In deze lucht kwam het kwik woensdag in Denemarken plaatselijk niet boven het vries punt, terwijl in het noorden van ons land maar net twee graden werd bereikt. Ook vandaag blijft het weer in de greep van de kou. Er zullen hier en daar enkele opklaringen voorkomen, maar plaatselijk ook enkele sneeuw- of hagelbuitjes. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Hier en daar enkele opklarin gen, maar plaatselijk, voorname lijk in het noorden en westen van het land, cok enkele sneeuw- of hagelbuitjes. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust af en toe krachtige wind tussen noord en noordoost. Aanhoudend koud. sociale zaken, Djojomartono, heeft tot dusver ongeveer 900 miljoen roepiahs ontvangen voor de slacht offers van de watersnood op Java De Nederlandse ambassade had 1250 en de Chinese ambassade tweeduizend dollar geschonken, aldus Antara. President Soekarno lijdt aan te lage bloeddruk en aan moeilijk heden aan de urinewegen, zo heef» de geheime zender „radio vrij In donesië" woensdag gemeld. De artsen zouden het staatshoofd vol ledige rust hebben voorgeschreven. Het station zegt dit bericht te ontlenen aan paleiskringen. In de zelfde uitzending werden de ge ruchten tegengesproken, dat de president gedwongen zou worder in zijn paleis te blijven en dat h$ geen telefonisch contact met d* buitenwereld zou mogen hebben. Er zijn tekenen die er op wijzen dat de Indonesische communisten van plan zijn een rebellenregering in ballingschap te vormen, aldus het onafhankelijke dagblad Pelo* por. Volgens het blad worden deze plannen gesmeed in samenwer* king met bepaalde ambassadeurs, die de staatsgreep van oktober steunden. China zou in Peking woonachtige Indonesiërs een mili taire opleiding geven en de ambas sadeur in de Chinese hoofdstad, Djawoto, zou geen gehoor hebben gegeven aan de opdracht naar Djakarta te komen voor overleg met zijn regering, aldus Pelopor. Inmiddels is van een marine- woordvoerder in Djakarta verno men dat de Indonesische marine een onderzoek instelt naar de juistheid van berichten dat Chine se onderzeeërs wapens naar Indo nesië smokkelen. De eerste bemande ruimtevlucht naar de maan zal binnen de komende vijl jaar geschieden, 'heeft de Sowjet- russische ruimtevaarder Alexei Leo- nov, de eerste mens die vrij in de ruimte zweefde, dinsdag op een pers conferentie gezegd. Daarvoor moetea eerst meer gegevens over een lang durige ruimtevlucht worden verkre gen. Er moeten ruimtestations in een baan komen, door verscheidene kunst manen aan elkaar te bouwen, en er moet eerst nog meer ervaring worden opgedaan niet het verlaten van ruimteschepen. Ten aanzien van het Sowjetrussisfhe programma kon hij niet veel zeggen. ..Toen Gagarin de eerste vlucht in de ruimte volbracht dacht niemand er aan dat al drie jaar later een ruimte vaarder zich buiten de cabine zou begeven. Toch denk ik dat de eerste mensen binnen vijf jaar yoet op de maan zullen zetten."

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1