Veiligheidsraad keurde Britse voorstellen goed Soekarno is nog president" steeds Het olie-embargo tegen Rhodesië HET WEER Bfonchiletten Paasweekeinde eiste talrijke doden en gewonden j in het verkeer 500.000 buitenlanders bezochten ons land s Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Pi**SèrtnfSff k^emmmxtfBSWBüzs^ Dirartéör-HoóMreaaetetfK S. «as de Saade RedaeHe- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38180 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct Dinsdag 12 woensdag 13 april 1966 22e Jaargang - No. 6668 Uitgeefster N.V. v/h Firma P- J- van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. GRIEKSE OLIETANKER GE-ENTERD Beira. Het Britse fregat „Ber wick", dat de Griekse olietanker ,JManuela" van 11.000 ton heeft aangehouden. De gezagvoerder van de tankboot verklaarde, dat hij opdracht had naar Beira te varen, waarop een aantal Engelse manschappen op het schip zijn overgezet. rr POGING TOT ONTVOERING VAN NIEUWE LEIDERS Er zijn talrijke aanwijzingen dat het voormalige bewind iw In donesië alles in het werk stelt om de politieke macht terug te winnen. Dit hebben politieke waarnemers maandag in Djakar ta gezegd. Zij baseerden hun mening op mislukte pogingen die in de afgelopen weken zijn ge daan om de nieuwe leiders te ontvoeren. Volgens deze waarnemers ge beurt dit blijkbaar namens de ministers uit de vorige regering, die zich onder militaire bewa king bevinden. De. veiligheids diensten hebben hun waakzaam heid verscherpt. Betrouwbare kringen verklaarden dat ver scheidene Indonesiërs, die zich als trouwe vrienden van het westen hadden voorgedaan, nu ontmaskerd zijn als agenten van de geheime dienst van de voor malige minister van buitenland se zaken, Soebandrio. (Adv.) Hoestdrank in tqblctvorm.95ct Niet dringend De veiligheidsraad heeft zater- dagvond instemmend geantwoord op het verzoek van Engeland om geweld te mogen gebruiken bij het handhaven van het olie-em bargo tegen Rhodesië. Tien leden van de raad stem den voor een desbetreffende Britse ontwerp-resolutie. De Sowjet-Unie, Frankrijk, Bulga rije, Uruguay en Mali onthielden zich van stemming. Twee van de drie Afrikaanse leden, Oeganda en Nigeria, stemden voor. De raad verwierp een aantal door de Afrikaanse landen voor gestelde amendementen, waar in werd voorgesteld de economi sche en diplomatieke betrekkin gen met het blanke minderheids bewind in Rhodesië te verbre ken en waarin op Engeland een beroep werd gedaan aan dit be wind met alle ten dienste staan de middelen, gewapend geweld inbegrepen, een einde te maken. De Afrikaanse landen wilden de raad voorts laten besluiten in de Britse ontwerpresolutie een oproep aan Zuid-Afrika op te nemen de leveranties van olie aan Rhodesië te verhinderen. In de aangenomen resolutie wordt een dergelijk verzoek alleen ge richt aan Portugal. De haven stad Beira in Portugees Mozam bique is namelijk het beginpunt van een pas aangeleegde olie- leiding' naar Rhodesië. Voor de resolutie stemden Argentinië nationalistisch-China, Japan, Jordanië, Nederland, Nieuw- Zeeland, Nigeria, Oeganda, het verenigd Koninkrijk en de Ver enigde Staten. Zij behaalde één stem meer dan de vereiste meer derheid. Britse aangelegenheid Aan de stemming ging een debat vooraf waarin de ver tegenwoordiger van Nederland zei dat Engeland zonder verwijl een mandaat moet krijgen om schepen tegen te houden die de olie-blokkade van Rhodesië wil len breken. De Amerikaanse ge delegeerde vond dat het Britse verzoek met spoed moest worden goedgekeurd. De raad kon dan in een later stadium andere maatregelen overwegen die zou den worden voorgesteld om de kwestie-Rhodesië nader tot een opossing te brengen. Hij zei dit om de Afrikaanse leden te sus sen, onder wie de voorzitter van de raad, Keita uit Mali, die on middellijk krachtige maatrege len tegen de regering van pre mier Smith genomen wilden zien. De afgevaardigde van Frankrijk zei dat de kwestie- Rhodesië louter een Britse aan gelegenheid was waarvoor al leen Londen verantwoordelijk is. zijde de stemming uit te stellen tot maandag. Toen de uitslag bekend was, zei de Britse vertegenwoordiger dat zijn land de secretaris-gene raal der verenigde naties zal in lichten over de stappen die zul len worden genomen om de reso lutie ten uitvoer te leggen. Hier na werd de vergadering ver daagd. Een datum voor een nieuwe bijeenkomst werd niet vastgesteld. Britse marine entert de „Manuela" Het Britse fregat Berwick heetf zondagochtend om 8.30 uur op 150 mijl ten zuidoosten van Bei ra de Griekse olietanker „Ma nuela" van 11.000 ton aangehou den, zo meldt het Britse minis terie van defensie. De gezagvoerder van de tank boot verklaarde dat hij opdracht had naar Beira te varen. De Ber wick heeft daarom een aantal manschappen op de tanker over gezet, aldus het ministerie. Ver zet is niet geboden. De „Manuela" voer onder es corte van de „Berwick" naar het zuiden. Na het einde van de oorlog is het de eerste maal dat een Brits marinevaartuig een schip aan houdt. De eigenaar van de Manuela" noemde het Britse optreden ongerechtvaardigd om dat de kapitein reeds bevel had gekregen niet naar Beira te varen. Het Portugese ministerie van buitenlandse zaken zei de V.N.- resolutie nog te moeten bestu deren voordat commentaar kon worden gegeven. De Griekse tanker Joan na-V ligt nog steeds in Beira met 18.000 ton olie aan boord. Engeland zal een rapport over de aanhouding van de „Manuela' als officieel document van de veiligheidsraad onder de V.N.- leden laten circuleren. Britse functionarissen in New York waren niet erg onder de indruk van berichten, volgens welke de eigenaar van het schip heeft ge dreigd de zaak voor het gerecht te brengen. Krachtens de resolu tie van de veiligheidsraad heeft Engeland in deze kwestie het in ternationale recht volledig ach ter zich, zo zeiden ze. Bovendien behandelt het internationale ge rechtshof geen aanklachten van particulieren. (Zie verder pagina 3.) Generaal Soeharto heeft op een persconferentie gezegd dat In donesië zo ver zal gaan als het kan bij het totaal vernietigen van de vorige maand door presi dent Soekarno verboden com munistische partij. Hij zei dat Soekarno nog steeds als de grote leider van het Indonesische volk wordt beschouwd. De kwestie van het benoemen van een vice- president, zoals in de grondwet wordt bepaald, vond hij „nu niet dringend". Wat Soebandrio en de andere gearresteerde ministers betreft zei Soeharto, dat het van de uit komsten van het verhoor zal af hangen of deze voor een krijgs raad moeten verschijnen. Hij gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag of tot een eventueel proces buitenlandse verslag gevers zullen worden toegelaten. Soeharto zei vice-premier ad interim te zijn, omdat hij zich nog niet in staat voelde zulk een hoog ambt te bekleden. „Ik heb deze funktie in het kabinet aan genomen om het te proberen". Ten aanzien van eventuele te rugkeer van Indonesië naar de V. N. vermeed hij een recht streeks antwoord. De confrontatie Prof. Selo Soemardjon heeft dit weekeinde verklaard dat rap porten over regionale ontwikke ling jarenlang zijn vervalst om de autoriteiten In Djakarta tevreden te stellen. De regeringsinstanties hadden niet het flauwste Idee van de werkelijkheid, zei hij. Generaal Soeharto heeft zater dag gezegd dat Maleisië Indone sië dwingt de confrontatie voort te zetten omdat premier Rach- man alle Indonesische voorstel len heeft verworpen. Indonesië staat open voor een vreedzame regeling en is de bevolking vtan Maleisië niet vijandig gezind. De Maleisische premier heeft de Britten een blanco volmacht ge geven voor behoud van hun bases in Zuidoost-Azië uit eigen belang. Deze bases zijn een ana chronisme, vond hij. Soeharto zei dat het leger geen staatsgreep heeft gepleegd, en dat Soekarno nog steeds president is. „Terrori: ter>" Verscheidene leden van een „terroristische organisatie" zijn in Djakarta gearresteerd, waar zij zich in de buitenwijken ver borgen hielden. Dit bericht het Indonesische legerblad „Berita Yudha". Een groot aantal automatischs wapens is in beslag genomen. Volgens het blad was de organi satie opgericht door oud-minis ter van buitenlandse zaken, dir. Soegandrio, Chaeroel Saleh en kolonel Mohamed Sjafei, gewe zen hoofd van de veiligheids dienst voor president Soekarno. De drie genoemden bevinden zich sinds midden maart in arrest. Verscheidene „terroristen", onder wie de leider Atma, zijn nog voortvluchtig. PAASDRUKTE VOOR DE RONDVAARTBOTEN Amsterdam: Daar het zonnetje tijdens de paasdagen meest ach ter de wolken verscholen bleef, zijn vele buitenlanders naar de grote steden getrokken. Bij de rondvaartrederijen in de hoofd stad stonden honderden toeristen in de rij. ZON op onder April: 12 05.51 19.32 13 05.49 19.33 14 05.47 19.35 15 5.45 19.37 MAAN op onder 03.06 10.03 03.46 11.08 04.16 12.18 4.38 13.25 De tijd drong Het olie-embargo liep gevaar door twee tankers gebroken te worden, zo zei de Britse afge vaardigde tijdens_ het debat. Een van deze vaartuigen, de „Joan- a V" ligt reeds in Beira, een ■nder, de „Manuela" zou moge- uk zondagmiddag bij deze ivenstad arriveren. Er was auwelijks tijd voor instructies tl het schip tegen te houden Idus de Brit, die zich verzette 'gen pogiögen van Russische FILEVORMING BIJ OOSTERSCHELDEBRUG De paasdrukte van 1966 is weer achter de rug. De drukte is nogal meegevallen of zo men wil tegengevallen. De indruk in het hele land is, dat er minder bui tenlandse bezoekers zijn geweest dan het vorig jaar, toen 600.000 vreemdelingen over onze gren zen kwamen. Het verkeer op de grote wegen is overal gunstig verwerkt. Slechts op enkele plaatsen kwam het tot filevor ming, zoals bij het verkeersplein Ouderijn bij Utrecht b,ij de Oos- terscheldebrug, waar alle auto mobilisten eerst 'n kaartje moes tentkopen, voor zij over de brug mochten rijden, en natuurlijk bij de grensposten, waar meestal voor een vlotte doorstroming kon worden gezorgd. De tweede Paasdag was de dag van de „dagjesmensen", vooral Duitsers en Belgen ,die bij Vaals en Zundert in dichte drommen ons land binnenstroomden. Het aantal bezoekers van de „evenementen" bestond dit jaar voor 70 proeent uit buitenlan ders. Van deze buitenlanders be stond de helft uit Duitsers, de rest overwegend uit Fransen, Belgen, Engelsen, Italianen, Zwitsers en Scandinaviërs. Grootste drukte in het westen Het aantal buitenlandse bezoe kers, dat met de Paasdagen de Nederlandse grenzen is gepas seerd, heeft volgens via steek proeven bij de 12 drukste door laatposten 475.000 bedragen. 10.000 mensen kwamen uit En geland op vliegveld Zestienhoven aan. Ook kwamen enkele duizen den reizigers per trein, zodat het totaal aantal buitenlandse bezoe. kers rond de 500.000 ligt. Het bezoek aan de toeristische evenementen heeft zich vooral geconcentreerd in het westelijk deel van het land. in de bollen streek, de badplaatsen en in de grote steden. Zo kreeg de hoofd stad een bijzonder grote drukte te verwerken. Hotels en pensions waren er vol. Veel toeristen moesten worden ondergebracht bij particulieren en in de omge ving van Amsterdam. Het stedelijk museum kreeg bezoek van 'n honderdtal Japanse belangstellenden. Drukte in Middelburg De Euromast in Rotterdam kreeg een recordaantal bezoekers op een dag: 6660. Het dolfinarium-robarium in Harderwijk hoekte zondag 4500 kijkers. Madurodam kreeg eerste Paasdag 21.000 miniatuurkijkers, „miniatuur-Walcheren" in Mid delburg trok duizenden bezoe kers. die via ide nieuwe deltaroute naar Zeeland waren gekomen. Het Zweedse schip „Benares", dat onlangs op de zeedijk bij Westkapelle vastliep, kreeg veel belangstelling. Het nationaal oor logsmuseum in Overloon had nog nooit zdveel mensen binnen zijn noorten gehad. Scheveningen was een waar „Babyion": op de middag van de eerste Paasdag werden er bij de kassa's tenminste 28 talen ge hoord. IN RILLAND-BATH Wandelaar op fietspad doodgereden Maandagmorgen Is de 61-jarige A. P. Bolle uit Wemeldinge op het fietspad langs de rijksweg in Ril- land-Bath door een bromfiets aan gereden en om het leven gekomen. De man en een kennis van hem Hepen elk aan een kant in de berm langs het fietspad. Toen een brom fietser naderde, wilde de heer Bolle zijn kennis waarschuwen. Hij liep daarbij 't fietspad op en werd aangereden door de bromfiets. Hij was op slag dood. IN BAKEL Verpleegster door auto gegrepen Zaterdagavond ca. kwart voor twaalf is in Bakel de 18-jarige ver pleegster M. Gerritsen uit Den Bosch, toen zij achter de autobus waar zij juist was uitgestapt de weg overstak, door een auto ge grepen en op slag gedood. OP RIJKSWEG 63 Twee militairen omgekomen Op rijksweg 63 (TilburgEind hoven) kostte zondagavond om halftwaalf een verkeersongeluk aan twee militairen uit de leger plaats Oirschot het leven. Een in halende personenauto schepte op de linkerrijbaan een tegemoet komende scooter, waarop de mili tairen waren gezeten. Zij werden op slag gedood. De slachtoffers zijn de 20-jarige C. A. P. de Jong en de 19-jarige J. B. M. van Hui gevoort, beiden afkomstig uit Til burg. Het ongeluk gebeurde in de gemeente Oirschot. IN ENSCHEDE Uit auto geslingerd en gedood De 24-jarige B. G. Sievers uit Enschede werd zaterdag uit zijn bestelauto geslingerd toen deze op de Boulevard 1945 in botsing kwam met een tegemoetkomende Duitse auto, die voor hem linksaf sloeg. De man raakte onder de kantelende bestelauto en overleed kort daarna. BIJ NEDERLANDSE GRENS Twee Nederlanders in België omgekomen Bij een verkeersongeluk in de Belgische plaats Meerle nabij de Nederlandse grens zijn zondag avond de 34-jarige M. van der Cornput en de 29-jarige M. Son- nega, beiden uit Breda, om het leven gekomen. Zij zaten in een auto, die slipte en tegen een boom reed. Een derde inzittenden van de auto, de 33-jarige mevrouw van der Cornput, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Breda ge bracht, KOUD WEER Gedurende de Paasdagen hand haafde zich boven Scandinavië en het zuidelijke Oostzeegebied een geheel winterse weerstoestand, waarbij in Zweden en Finland plaatselijk omstreeks 25 graden vorst voorkwam. In Stockholm kwam de temperatuur niet boven het vriespunt en in Denemarken viel plaatselijk bij krachtige ooste lijke winden af en toe sneeuw. Maandagmorgen vroor het in Kooenhagen 3 graden. De koudere lucht won langzaam terrein en begon tweede Paasdag ook het noorden van ons land bin nen te stromen en in de nacht daalde de temperatuur in het uiter ste noorden van het land tot 2 graden. Elders in Europa en ook in ons land was het tamelijk zacht maar enigszins veranderlijk weer waar bij opklaringen afgewisseld wer den door perioden met buien, wel ke op verschillende plaatsen van onweer vergezeld gingen. Er nadert nu over de Golf van Biscaye een nieuwe depressie wel ke in de richting van het Alpen gebied koerst. Dit zal tot gevolg hebben dat In het Oostzeegebied en in onze omgeving de winden uit oost tot noordoost nog wat ver der ln kracht zullen toenemen, en de aanvoeg van koude lucht wordt versterkt. In hef noorden vaa Set land zullen de temperaturen daar bij tijdelijk tot om het vriespunt dalen. In het zuiden van het land wordt het echter ook geleideHJk kouder. Er zijn aanwijzingen dat het koudere weer verscheidene dagen zal kunnen aanhouden. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond Guur Koud en overwegend zwaar be wolkt weer met plaatselijk wat neerslag. Matige tot krachtige, in het Waddengebied later af en toe harde wind tussen oost en noord oost. WOENSDAG 13 APRIL v.m. n; Breskens 7.49 Ter neuzen 8.25 Hansweert 8.59 Walsoorden 9.08 9.00 9.3 9.- DONDERDAG 14 APRIL v.m. n.r I Breskens Terneuzen Hansweert .Walsoorden 9.09 9.40 9.45 10.22 10.19 10.58 10,28 11.05

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1