Stroom van toeristen trok Nederland binnen Engeland vraagt maatregelen van de Veiligheidsraad tegen Rhodesië Twee schepen na aanvaring op de Noordzee gezonken VERGADERING VOND GEEN DOORGANG r Vandaag Belgische invasie verwacht de MUL Gasverwarming RADIO DE KOCK HET WEER NARROW ESCAPE' VOOR Brezjnew wordt secretaris van de comm. partij Noors passagiersschip in brand; vijf doden J "ZATERDAG 9 APRIL 22e Jaargang - No. 6667 Weinig filevorming AARDSCHOKKEN IN NOORD-1TALIE Het weer speelt een rol Utrecht en omgeving eivol' MEDEDELING V.. Afrikaans verzet Hoogwater Zon- en Maanstanden :b Weerbericht Pers mocht de waterstofbom zien Naar Rotterdam Verwarring Gelukkige beslissing Boos Keita verbaasd Veiligheidsraad vandaag bijeen Prinses Beatrix in Mexico-City DE INDONESISCHE UITVOER VAN THEE FMOSMTSBS kii 3b»ïmem«Bfe'EERKBöaEK OBnsetetP-TTooMrwJseiwirt X. van 8e Sand* Redactie- en Administratie-adres Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 98180 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nis 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 8 regels ƒ1,10. Iedere regel me® 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „i^dms Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nor voormiddag. Donderdag stonden bij de grenspost Bergh de Duitse auto's drie rijen dik. Engeland zal de veiligheids raad verzoeken er akkoord mee te gaan dat zo nodig gebruik wordt gemaakt van geweld om te verhinderen dat schepen, waarvan redelijk kan worden aangenomen dat zij olie naar Rhodesië vervoeren, de haven van Beira aandoen. „Drukker dan 's morgens", dit was vrijdagmiddag de conclusie, die kon worden getrokken uit de meldingen betreffende de buiten landse toèristen, die Nederland hadden uitgekozen als verblijf plaats voor de Paasdagen. Minder druk was het evenwel aan de grootste Europese grenspost Bergh, het voormalige Eltent De drukte die niet opvallend werd genoemd, verplaatste zich (Adv.) I Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 j Ternenzen langzaam maar zeker westwaarts. Vrijdagavond verwachtte men grote vraag naar logiesruimte. In Amsterdam werden de zich 's mid dags meldende toeristen verwezen naar de „kop van Noord-Holland". De rijkspolitie vond dat het alle maal meeviel. Het verkeer op de oost-west route en met name rijks weg 12 bestond voor driekwart uit Duitse auto's. Er heeft zich op be paalde punten wel filevórming voorgedaan, maar wanneer men korte tijd later weer informeerde, bleken de opstoppingen alweer tot het verleden te behoren. Alleen bij Bodegraven is het door de afsluiting van een der rij banen van de rijksweg Utrecht. Den Haag wat moeilijker geweest. Donderdagavond hebben zich in het Italiaanse gebied Piemont. in het bijzonder in de districten Turijn en Coni, aardschokken voorgedaan. Gebouwen zijn be schadigd en ruiten gebroken. Van-slachtoffers is geen melding gemaakt. De rijkspolitie verwachtte geen piek meer, maar deze verwachting was niet meer dan een idee. Er kan tenslotte nog van alles gebeu ren. Het verkeer uit België was niet zo druk, maar gezien het feit, dat de afstand van dit land naar wes telijk Nederland niet zo groot is, zou het vandaag wel eens druk kunnen worden op deze route. Het is een open vraag voor de terzake deskundigen of het aan tal van 600.000 buitenlanders van vorig jaar dit jaar zal worden be reikt. Veel zal o.m. afhangen van het weer. In Amsterdam was het aantal Duitsers tegengevallen. Het aantal Fransen daarentegen is vergeleken bij 1965 bijna verdubbeld. Alleen de eerste klas hotels in Amster dam hebben nog enige ruimte. Het Paasweekeinde geeft vc Utrecht en omgeving een om wacht grote drukte. Alle hotels pensions, ook in de omgeving v~ de stad, zitten eivol. Door de overstelpende drukte zijn ook d noodadressen, waarover de V. V. V van Utrecht beschikt, uitgeput er heeft men een btvoep gedaan op particulieren, die logiesruimte heb ben en deze beschikbaar 'villen stellen. Dit is dus alleen in Utrecht het geval. De buitenlandse gasten die in Utrecht en omgeving zijn neerge streken, komen voor het grootste deel uit Duitsland. Daarnaast zijn er veel Fransen en Engelsen naar midden-Nederland gekomen. In verband met het Paas feest zal ons eerstvolgend nummer dinsdagAVOND verschijnen. In het voorstel dat donderdag avond werd ingediend, vraagt Engeland machtiging de tank boot „Joanna V" aan te houden als het schip Beira verlaat na zijn lading olie daar te hebben gelost. Engeland vraagt voorts aan de Portugese regering niet toe te staan dat olie aan Rhodesië wordt geleverd via de pas aan gelegde pijpleiding van Beira naar Oemtali en verder het los sen van voor Rhodesië bestem de olie in Beira te verbieden. Aan Griekenland richt de Brit se ontwerp-resolutie het verzoek te verhinderen, dat de olietank boot „Manuela" zijn reis naar Beira vervolgt. 'tkiv.f TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 GROEIZAAM WEER Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een om vangrijk gebied van lage lucht- duk die boven de Golf van Bis cay® 'n zuidwestelijke luchtstro ming in stand houdt. Hiermede ■wordt zachte en vochtige lucht naar Engeland en Frankrijk ge voerd- De voorsta begrenzing ZATERDAG 9 APRIL Breskens 4.07 Terneuzen 4.43 Hansweert 5.17 Walsoorden 5.26 ZONDAG 10 APRIL Breskens 4.50 Terneuzen 5.26 Hansweert 6.00 Walsoorden 6.09 MAANDAG 11 APRIL Breskens 5.38 Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.14 6.48 6.57 DINSDAG 12 APRIL Breskens 6.37 Terneuzen 6.13 Hansweert 7.47 Walsoorden 7.56 4.34 5.10 5.44 5.53 8.14 5.50 6.24 6.33 6.05 6-41 7.15 7.24 7.10 7.46 8.20 8.29 ZON op onder U' 13 14 05.58 03.56 05.53 05.51 05.49 06.47 19.27 19.28 19.30 19.32 19.33 19.35 MAAN op onder 07.48 01.05 08.22 02.12 09.07 03.06 10.03 03.46 11.08 04.16 12.18 van deze zachte lucht is tot vlak ten noorden van het Waddenge bied doorgedrongen en daar tot stilstand gekomen. In het noorden van ons land steeg het kwik tot omstreeks 8 graden, elders evenwel kwamen maxima van 14 tot16 graden voor. Storingen in de vochtige lucht veroorzaakten buien. Een hogedrukgebied boven de Noordpool veroorzaakte aanvoer van koude en droge lucht met temperaturen van maar nauwe lijks boven het vriespunt in Finland en de rest van Scandi navië. Deze koude lucht is zelfs tot boven noord-Duitsland door gedrongen. In Sleeswijk Holstein b.v. wees de thermometer vrij dagavond maar twee graden. Voor vandaag lijkt het waar schijnlijk dat de overgangszone tussen de koude en het voorjaar zich vlak ten noorden van ons land zal handhaven. Een vanuit Bretagne naderbijkomende sto ring zal de wind in ons land uit richtingen tussen zuidoost en oost doen aanwakkeren tot ma tig of vrij krachtig en in de mid dag aanleiding geven tot de ont wikkeling van enkele buien. De temperaturen zullen tot dezelf de waaiden of iets hogere oplo pen dan vrijdag. meegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Half tot zwaar bewolkt met ir de ochtend nog plaatselijk mist "ii in de middag hier en daar een Tot matig of vrij krachtig mende wind tussen zuid- en oost. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hoge re. Zestien mijl ten noordoosten van Ameland is donderdagnacht het Noorse vrachtschip Stav- fjord (1275 brt) in dichte mist aanvaring gekomen met het Cubaanse schip Oriente, groot 2333 brt. Het Noorse schip werd zo zwaar beschadigd, dat het kort na de aanvaring is gezonken. De zeventien koppen tëllende be manning kon tijdig aan boord gaan van de Oriente. De uit Oostmahorn vertrok ken reddingboot „Gebr. Luden* en de sleepboot „Holland" van rederij Doeksen op Terschelling zijn direct uitgevaren. Toen de De Amerikaanse waterstofbom die donderdag van de bodem van de Middellandse Zee is opgehaald, is vrijdag aan de pers getoond. De bom is ongeveer drie meter lang met een middellijn van een meter. Zij bevindt zich aan boord van een Amerikaans oorlogschip. De jour nalisten mochten aan boord van een ander Amerikaans oorlogs schip de bom van een afstand van 30 meter bekijken. Het wapen heeft 80 dagen op de zeebodem gelegen, eerst op 640 meter diepte, later op 860 meter. De berging is moeilijk geweest. „Gebr. Luden" de plaats van de aanvaring bereikte, was de Noorse bemanning net aan boord van het Cubaanse schip gegaan. Op dat moment bleek echter dat de Cubaan door de aanvaring lek was gestoten en zich even eens in zinkende toestand be vond. De geredde Noorse bemanning plus de 31 bemanningsleden van het Cubaanse schip, alsmede de scheepshond van de Noor, zijn door de reddingboot die onder commando stond van schipper S. Zeeman, overgenomen. Vrij dagmorgen omstreeks zeven uur is de „Gebr. Luden" met de be manning van beide schepen in Oostmahorn aangekomen. Daar zijn de zeelieden onder gebracht in het restaurant van de oud-schipper van de redding boot, de heer Klaus Toxopeus. Met koffie en een stevig ontbijt werden ze wat op verhaal ge bracht. Niemand bad enig letsel opgelopen. Inmiddels had de burgemees ter contact opgenomen met de ambassades in Den Haag. Beslo ten werd de bemanningsleden van beide schepen voorlopig on der te brengen in het Noorse en Spaanse zeemanshuis in Rotter dam, waarheen zij omstreeks ne gen uur per bus vertrokken. Schipper Zeeman van de red dingboot „Gebr, Luden" be schouwt dit als zijn meest suc cesvolle redding. In een vraag gesprek met het A.N.P. zei hij dat dit voor het eerst in zijn loop baan was, dat hij acht en veer tig mensen tegelijk veilig aan de wal kon brengen. Of de gezonken schepen die hinder voor het scheepvaartver keer opleveren, zullen worden gelicht, is nog niet bekend. Het Noorse vrachtschip Stavfjord, dat in '58 in Oost-Duitsland is gebouwd was eigendom van de rederij Meling en Co. in Stavan- ger. De Noorse coaster Stavfjord was geladen met kolen onder» weg van Danzig' naar Malta. De bemanning van de Noor kon nog net overstappen op de Oriente, de meesten blootsvoets en met inderhaast aangeschoten kleren aan. Aanvankelijk dacht men dat de schade aan de Oriente meeviel en dat het schip, gela den met mandarijnen en onder weg van Cuba naar Polen, nog wel varende kon blijven. Engeland en de Verenigde Sta ten drongen donderdagavond aan op een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad ter bespreking van de Rhodesisehe crisis, ter wijl de Afrikaanse afgevaardig den uit taktische overwegingen pogingen in het werk stelden de vergadering uit te stellen. De voorzitter van de veilig heidsraad, Moessa Leo Keita van Mali, verklaarde dat er van het Britse verlangen om de vergade ring om tien uur 's avonds Ned. tijd te laten beginnen, niets kon komen. Mali, Nigeria en Oeganda, de drie Afrikaanse leden van de veiligheidsraad, voelden er niets voor het debat te beginnen voor dat de 36 leden tellende Afri kaanse groep in de verenigde naties de kwestie volledig had doorgenomen en men vertrou welijk op de hoogte zou worden gesteld van de Britse bedoelin gen. Op de voorgestelde tijd na men de Britse en andere wester se afgevaardigden hun zetels in de vergaderzaal in, ofschoon er geen officiële bekendmaking was geweest dat de raad bijeen zou komen. Geen van de Afri kaanse leden verscheen, ook niet de voorzitter van de raad. Toen later secretaris-generaal Oe Thant en de chef van zijn kabinet, Narasimhan, in de ver gaderzaal arriveerden, was de verwarring kompleet. De Amerikaanse afgevaardig- jde Goldberg zei dat hij niet in- zag hoe iemand, die belang had bij een oplossing van het Rho desisehe vraagstuk, zich tegen een spoedvergadering kon ver zetten. Voorzitter Keita die in zijn kantoor overleg pleegde met verscheidene Afrikaanse diplo maten, beloofde de tekst van de brief te bestuderen. Hij zou „te gelegenertijd tijd" een perscom muniqué uitgeven, maar ging niet tot bijeenroeping van de veiligheidsraad over. Dit is volgens ervaren diplo maten de eerste keer dat een voorzitter van de veiligheids raad weigert dit orgaan bijeen te roepen ondanks krachtige druk en een officieel verzoek van een permanent lid (Groot-Brittan- nië). Engeland kreeg steun van de V. S. en verder van Nederland, Nieuw-Zeeland, Japan, China, Argentinië. Uruguay, Frankrijk en Jordanië. De Afrikaanse leden schenen boos te zijn over het feit dat hun. het initiatief tot het bijeenroe pen van de raad door het Britse verzoek was ontnomen. Zij had den in de afgelopen dagen met eikaar gesproken over de nood zaak van dwangmaatregelen te gen Rhodesië. In de Britse re solutie werd nu voor het eerit ook over het gebruik van ge weld gesproken. Keita gaf later een verklaring uit waarin hij zei verbaasd te zijn over de hem toegezonden brief. Hij sprak van een gang van zaken zonder weerga in de annalen van de veiligheidsraad. De voorzitter van de raad, al dus Keita, heeft het recht een bijeenkomst uit te schrijven na overleg met alle leden en hij heeft deze normale procedure gevolgd om tot een voor allen aanvaardbare datum en tijdstip te komen. Hij hoopte zijn over leg in de loop van vrijdag te kunnen afsluiten en daarna de raad bijeen te kunnen roepen. Intussen heeft de Portugese regering laten weten dat haar standpunt inzake de olie-leve- rancies aan Rhodesië ongewijd zigd is gebleven ondanks het overleg met lord Walston, die in Lissabon namens de Britse rege ring steun moest trachten te ver krijgen voor het olie-embargo tegen Rhodesië. Op verzoek, van Engeland komt de veiligheidsraad vandaag bijeen (16.30 uur Ned. tijd) om over Rho desië te beraadslagen. Engeland wil machtiging om za nodig met geweld te verhinderen dat Rhodesië olie krijgt aange voerd. HET PARTIJCONGRES IN MOSKOU GESLOTEN De kapitein van de Oriente, C. Martin Tappen, was eerst van plan naar de Eemsmonding te varen. Al spoedig echter bleek, dat ook zijn schip zinkende was. De schipper van de reddingboot in Oostmahorn werd door de kustwacht van Schiermonnikoog, die een noodsein van de Noor had opgevangen, gewaarschuwd. De „Gebroeders Luden" voer di reet om half twee uit. Hoewel men onderweg hoorde dat de Noren door de Oriente aan boord waren genomen, voer men toch door. Achteraf bleek dit een ge lukkige beslissing van schipper Zeeman. Toen de Gebr. Luden bij de Oriente arriveerde, stond het gangboord van de Cubaan al vol water. De „Luden" zette de kop tegen het schip, waarna de opvarenden op de reddingboot oversprongen. Een kwartier na de redding verdween de Oriente in de golven. Vrijdag zijn prinses Beatrix en prins Claus per vliegtuig in Mexico City gearriveerd. De prinses en haar echtgenoot, werden op het vliegveld door Eva Lopez, vrouw van de voormalige Mexicaanse president, ontvangen. Zij spoedden zich onmiddellijk in een gesloten auto naar de woning van de ex-president, nadat het vliegtuig naar een hoek van het vliegveld was gereden om de b& D heer Subandi, hoofd van de Djolotigo-onderneming te Se- marang, heeft bij de opening van de Djolotigo-theefabriek te Pe- kalongan aan Antara medege deeld, dat de Indonesische thee- uitvoer naar Antwerpen, Am sterdam en andere thee-handels- centra, na het gereedkomen van deze fabriek in de naaste toe komst vergroot zal kunnen wor den. De gereedgekomen fabriek kan negen soorten thee vervaar digen en haar machines kunnen iedere tien minuten twee kisten met thee gereedmaken voor de uitvoer. Het partijcongres in Moskou is gesloten met het spelen van de internationale. Tevoren had de secretaris van de communistische partij Leonid Brezjnew de ge delegeerden bedankt voor het vertrouwen in hem gesteld. Brezjnew zei in een kort woord dat de zitting de vriendschap tussen de communisten overal ter wereld had bewezen eh wenste alle strijders voor hét communisme veel succes. Hij zei dat de Russische communisten voort zouden gaan met de op bouw van het communisme. „Onder het vaandel van het communisme zullen wij streven naar nieuwe overwinningen bij de opbouw van ons communisti sche vaderland", aldus de nieu we secretaris-generaal. De kustwacht van Miami meld de vrijdag, dat het Noorse passa giersschip „Viking Princess" met 235 opvarenden bij Cuba in brand stond. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse marine waren 135 leden van de bemanning aan boord van de „Viking Princess" gebleven om het vuur te bestrijden. Het schip is later gezonken, a 4 personen worden vermist, zo cess zyn 5 doden gevallen en 2 tien personen worden vermist, zo meldt de Amerikaanse kustwacht, langstelling van dé pers te ontgaan. Het schip maakte (net 235 B9SM» giers meest Amerikanen en een bemanning van 250 een vakan tiereis door het Caribische gebied. De brand brak uit in de machine kamer. toen het schip tussen Cuba en Haiti voer op weg naar Miami. Men had een bezoek gebracht aan Curacao. Het Duitse vrachtschip Cape Norte heeft 376 overlevenden en een dode aan boord. Het koerst naar de Amerikaanse basis op Cuba. De Liberiaanse tankboot Navigator heeft 80 overlevenden opgepikt en het Formosaanse vrachtschip Chunking Victory 13. Kapitein Otto Thoreson_behoort tot da gsj&dteii. s

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1