Een boeddhistische monnik in de strijd Wijziging verkeers reglement per 9 april Oorlog geen zaak meer van Vietnamezen maar van de V. S. NEDERLAND, HET KQOROATLANTISCH VERDRAG EN DE N A. V. 0. DE RAIFFEISENBANK DOET ALLE BANKZAKEN. NEEM NU EENS DE NOORDZEEKUST ALS TOERISTENGEBIED. DE VBIJF ZRFUW Pagina S NAAR KOPENHAGEN VLIEGTUIG-ONGELUK IN WEST-BERLIJN Gedeeltelijk per 1 juli VERDUISTERING VAN EEN STEMBILJET.... PAASDRUKTE OP BELGISCHE WEGEN STAKING NAVIGATORS AIR INDIA BEËINDIGD ORKAAN VAN ROLLENDE STENEN" Dode en gewonde bij botsing GROTE VERWOESTINGEN IN WEST-JAVA Weer relletjes in Hongkong BRAND IN LADING KATOEN HET RUSSISCHE PARTIJCONGRES Dodelijk havenongeluk spaarbank en alle bankzaken Vrijdag S april 1966 Het team dat op 5 mei a.s. in Ko- penhagrn Nederland zal verte genwoordigen op de Internatio nale Schoolverkeerscompetitie (Coupe Scolaire Internationale), georganiseerd door de internatio nale vereniging voor veilig ver keer, bestaat uit (v.r.n.l.) Els Hamelink (chr. U.L:0.-Terneu- zen), Herman Boelen (Da Costa U.h.O.-Sliedrecht)Gerrit Jolink (chr. lyceum-Zutphen) en Chris Noltus (Wierden-Dr. J. Th. de Vis-erschool-Almelo). Het team wordt begeleid door mej. F. Zunnenberg, agente ge meentepolitie Arnhem en de heer A. v. d. Boogert, hoofdagent gemeentepolitie Amsterdam. De delegatie staat onder leiding van de heer M. W. Nonhebei van het verbond voor veilig verkeer. Heeft Nederland zich als ge gadigde aangeboden voor vesti ging van op het noordatlantisch verdrag berustende instanties voor zover deze, naar het zich laat aanzien, niet meer in Frank rijk kunnen blijven? Dit heeft het tweede kamerlid Slotemaker de Bruine (p.s.p.) aan de minister van buitenlandse za ken gevraagd. Verder wil hij we ten of de regering in dit ver band heeft overwogen dat ves tiging van dergelijke instanties in tijden van internationale spanning het gevaar voor onze gehele bevolking zal vergroten. Ook informeert hij hoe de rege ring zich denkt te vergewissen van de aanvaarding, resp. de af wijzing door onze bevolking van een dergelijke vestiging. Het kamerlid zou de verkla ring willen hebben dat, mocht het tot. een dergelijke vestiging komen, elke regering ten allen tijde tegen elk noodzakelijk ge acht tijdstip de te maken afspra ken weer kan beëindigen. Ook wil hij weten of het juist is, dat de vestiging van militaire bases van de Verenigde Staten De boeddhistische monnik Tri Quang heeft reeds de hand gehad in de val van drie Zuidvietnamese regeerders. Het ziet er naar uit dat hij nu een vierde naam aan zijn scorelijst kan toevoegen, n.i. die van eerste-minister generaal Nguyen Cao Ky. Wat de pittige vlieger dan waarschijnlijk ook voor een groot deel heeft te dan ken aan de Amerikanen. De conferentie van Honoloeloe, waar president Johnson met tal van adviseurs overleg pleegde met Ky en zijn raadslieden plus de Amerikaanse ambassadeur Cabot Lodge, heeft vorig jaar veel goed gedaan. De Zuidvietna mese regering kreeg ruime steun toegezegd en ging voortvarend aan de slag. Op militair gebied ging het vergeleken met voor heen bepaald niet slecht en tal van civiele verbeteringsplannen werden ter hand genomen. Het nadeel was echer dat de veel zelfbewuster geworden Ky thuis met een beetje misnoegen werd bekeken: hij maakte sterk de indruk een soort pleegzoon van Johnson te zijn. Of platter gezegd: een marionet van Was hington. Dat beviel Tri Quang geenszins; ook anti-cammunis- tische Vietnamezen zijn niet ver stoken van nationale trots. De door Tri Quang geleide politieke beweging was zelf niet sterk ge noeg om te zorgen voor een her haling van de val van Ngo Dinh Diem. Maar er kwam hulp. AMBITIEUS Onder de leden van de mili taire raad die het land bestuurde, was niet alleen Ky erg ambitieus, maar ook generaal Nguyen Khan Thi, de commandant van het eer- stet legerkorps in het noorden. Als alle korpscommandanten re geerde die als een koninkje in het gebied van zijn commando, slechts luisterend naar Saigon ais hem dat uitkwam. Ky rook een rivaal en besloot Thi af te zetten, waarop prompt onlusten begonnen in Hué en Da- nang en later ook in Saigon zelf. De monnik Tri Quang die een boeddhistische staat voor ogen' heeft en die gelooft dat de kracht van zijn religie voldoende is om communisten in toom te hou den had zich achter Thi ge schaard, minder om hem militair te steunen dan wel om Ky ten val te brengen en om na verkie zingen een burgerregering terug te krijgen. GEKONKEL Hoeveel politiek gekonkel en 5©zwendel achter de schermen heeft plaats gevonden, is niet te overzien. Naar verluidt zou Tri Quang zich eerst achter Ky heb ben geschaard om hem te verlei den tot het optreden tegen Thi en toen de onaangenaamheden be gonnen zijn overgelopen om de chaos compleet te maken. Niet te overzien is in hoeverre Cabot Lodge gemengd was in deze interne politieke ruzie der Zuidvietnamezen. Tri Quang heeft in ieder geval zijn zin ge kregen Ky stuurde troepen naar de half opstandige steden en kreeg daarvoor Amerikaanse vliegtuigen, overigens tegen de zin der Amerikaanse bevelheb- hebbers die weinig lust hadden verwijten uit te lokken dat ze zich met politieke zaken van hun gastland bemoeiden. Maar Ky kreeg van de Zuidvietnamese militaire commandanten van,Hué en Danang te horen dat er een bloedbad zou ontstaan als hij zijn inderhaast aangevoerde mari niers zou gebruiken. En hij krab belde terug. PRESTIGEVERLIES Dat terugdeinzen is een enorm prestigeverlies voor Ky en de voorspellingen dat hij de langste tijd wel geregeerd heeft klinken daardoor zeer aannemelijk. Maar het is ook een prestigeverlies voor de V. S. dat de door John son gepousseerde militaire rege ring zo smadelijk het loodje moet leggen. En bovendien: het burgerlijk hervormingsprogramma waar Washington zoveel dollars in steekt, kan onmogelijk van de grond komen zolang de politieke toestand niet stabiel is. Het gevolg van een en ander is da Johnoson moeite zal hebben om in de V. S. zijn Vietniam-poli- tiek gesteund te krijgen en ook om de aantijging te weerleggen dat de oorlog in Vietnam eigen lijk geen zaak meer is van de Vietnamezen, maar uitsluitend van de V. S. (De situatie is voor Johnson verdrietiger dan tien grote over winningen dei- Vietkonggue- rilla's In het staatsblad van donder dag 7 april is een besluit van 15 maart opgenomen, waarbij het wegenverkeersreglement is ge wijzigd. De wijziging is het ge volg van het Benelux-overleg over een harmonisatie van de technische voorschriften. De be langrijkste wijzigingen zijn de volgende: de maximum-hoogte van motorrijtuigen en aanhang wagens wordt met ingang van I juli gebracht van 3.80 meter op vier meter; de vrachtauto's en meer-assige aanhangwagens die een te grote afstand tot de weg hebben, moeten voorzien zijn van een stootbalk (om te voorkomen dat kleine auto's bij een botsing eronder schuiven). De eisen ten aanzien van con structie van remmen en remver- traging zijn aangepast aan de huidige stand van de techniek. Met uitzondering van motorrij tuigen op twee of drie wielen moeten motorrijtuigen die na '1 december 1966 in Nederland in gebruik zijn genomen een snel- West-Berlijn: Een gedeelte van het wrak van de neergestorte Russische Mig wordt door een bergingsvaartuig uit het Stoes- senmeer gehesen. heidsmeter en een kilometertel ler hebben. De voorschriften om trent de vrije ruimte van zit plaatsen, waarbij rekening wordt gehouden met de plaatsing van het stuurwiel, zijn gewijzigd. De voorschriften betreffende richtingaanwijzers zijn aange past aan de stand der techniek en in een nieuw voorschrift wor den aanwijzingen gegeven voor het voeren van lichten ter aan duiding van de omtrek van het voertuig of de lading en het ge bruik van mistlichten. Het koninklijk besluit treedt op 9 april in werking. De nieuwe voorschriften luiden zo, dat mo torrijtuigen die vóór 1 januari nog niet aan de nieuwe voor waarden behoeven te voldoen, ook na die datum in gebruik mo gen blijven. De bepalingen die een gunstiger regeling voor de voertuigen geven, kunnen echter onmiddellijk in werking treden. Een uitzondering hierop vormen de bepalingen over de maximum hoogte van motorrijtuigen, die zoals gezegd van 3.80 meter op 4 meter wordt gebracht Deze bepalingen treden op 1 juli van dit jaar in werking. Wegens verduistering van een stembiljet heeft de politie pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 47-jarige inwoner van Wor- merveer. De man nam op 23 maart tijdens de statenverkiezing een stembiljet in ontvangst en liep daarmee naar het stemhok je. De voorzitter van het stem bureau, het C.P.N.-raadslid Kui per, zag echter dat de man geen stem uitbracht en zonder het bil jet in de bus gedaan te hebben het verkiezingslokaal wilde ver laten. De voorzitter riep de man terug, maar deze weigerde hem het biljet weer ter hand te stel len. Aangezien hierdoor een ver schil ontstond tussen uitgereikte en terugontvangen stembiljetten, moest hierover een rapport wor den uitgebracht. Naar aanleiding hiervan werd proces-verbaal op gemaakt. De man gaf als reden op, dat hij zijn bril niet bij zich had en daarom vreesde op de verkeerde partij te zullen stemmen. Hij wil de de K.V.P. kiezen. Zijn plan was later met bril terug te ko men, maar hij zag hiervan af om dat hij kwaad was geworden over de opmerkingen van de voor zitter van het stembureau. De overtreding kan worden gestraft met een maximum-boete van driehonderd gulden. Een leger van 4.500 gendarmes, twee helikopters en een obser vatievliegtuig zullen tijdens de Paasdagen in België worden in gezet om te trachten het ver keer in goede banen te leiden. Verwacht wordt dat het ver keer nieuwe records zal vesti gen. De Belgische automobilis ten is daarom onder het motto „sterven op de weg is nonsens" op het hart gedrukt zich als een heer in het verkeer te ge dragen. Het Paasverkeer eiste het vo rig jaar 13 doden en 165 zwaar gewonden. Het dodencijfer heeft echter alleen betrekking op slachtoffers, die ter plaatse zijn overleden en houdt geen reke ning met gewonden, die op weg naar een ziekenhuis of daarna zijn gestorven. De traditionele Paasuitocht uit Brussel is inmiddels don derdagmiddag begonnen. Dui zenden voertuigen vormden dubbele rijen op de wegen naar de kust en de Ardennen. in Frankrijk berust op tot nu toe geheim gehouden Frans-Ameri kaanse akkoorden. Zo ja, zijn deze akkoorden dan in enig op zicht gesloten binnen het kader van het noord-atlantisch ver drag en de N.A.V.O. en in welk opzicht. Tenslotte vraagt hij nog of er openbare of geheime akkoorden tussen Nederland en de Verenig de Staten bestaan betreffende faciliteiten op ons grondgebied aan Amerikaanse strijdkrachten. De navigators van „Air India" hebben hun staking beëindigd. In een verklaring werd woensdag gezegd dat premier Gandhi de verzekering heeft gegeven dat hun rang gehandhaafd zal blij ven en dat wanverhoudingen bij besprekingen zullen worden op geheven. De staking heeft negen tien dagen geduurd, waardoor de vliegtuigen van de maatschappij gedwongen waren aan de grond te blijven. De diensten op New York via Londen zouden don derdag worden hervat. Kopenhagen: Ook de Deense hoofdstad heeft de orkaan van rollende stenen" moeten onder- gaan.-De grote zaal van het con certgebouw is tijdens het optre den van de Rolling Stones in een ruine herschapen. Als' toppunt van waanzin werden de stoelen door sommige jongelieden als luciferhoutjes gebroken. Bii een verkeersongeluk op de Beugensweg in Boxmeer is don derdagavond een vrouw om het leven gekomen en een man ern stig gewond. Beiden zaten in een auto die volgens de politie geen voorrang verleende en werd aan gereden door een vrachtwagen. De ca 45-jarige mevrouw Ver- berkt—van Berlo uit Wanroij (N.-Br.) vond de dood. De be stuurder, eveneens uit Wanroij, werd met ernstig letsel in het ziekenhuis te Boxmeer opgeno men. Het Indonesische persbureau Antara meldt, da door overstro mingen als gevolg van voortdu rende regenval in het gebied van Tsjiandjoer in West-Java 2200 woningen, 38 scholen, 19 mos keeën en een honderdtal „bede huizen" zijn verwoest of ernstig beschadigd. 1800 ha bouwland is order.gelopen en het aantal dak-, 'oz-an bedraagt 15.000. Er hebben 'eh talrijke grondverschuivingen voorgedaan. De politie in Hongkong heeft donderdag het vuur geopend op betogers tegen de aangekondigde verhoging van de veertarieven, die voor de derde achtereenvolgende dag de orde verstoorden. De de monstranten, van wie er twee werden gewond, gooiden stenen naar voertuigen en stookten vuren. In een bioscoop, waar jongelui moeilijkheden veroorzaakten, wer den door de politie traangasgrana ten geworpjen. Een jongetje stak een bus in brand. Te hulp geroepen Britse troepen betrokken de wacht op hoeken van straten. De Rotterdamse brandweer heeft donderdagavond een brand bestreden in de lading katoen van het aan de Rotterdamse Schiehaven afgemeerd liggende Duitse vrachtschip „Goslar". Door ruim vier van het schip, waarin de brand woedde, vol te pompen met water kon de brand weer het vuur snel onder con trole krijgen. Gevaar voor schip of bemanning heeft er niet be staan. De „Goslar" meerde tegen half zes in de Schiehaven af. De brandweer stond het schip toen al op te wachten. De 3300 brt metende vrachtboot had op 2 maart in Honduras 300 balen ka toen geladen. Op 5 april werd onder de Portugese kust broei ontdekt in het ruim waarin de katoen was opgeslagen. Door het ruim te sluiten en door CO2 bij de lading te brengen kon men aanvankelijk de broei onder controle houden. Tijdens de reis naar Rotterdam werd de toe stand allengs slechter. Het schip mocht van de Rotterdamse ha venautoriteiten binnenvaren on der voorwaarde echter dat men het ruim, waar de broei inmid dels een begin van brand had veroorzaakt, geheel onder water mocht zetten. Dat laatste is don derdag gebeurd. Vanmorgen zou men beginnen met het lossen van Je vrijwel waardeloos geworden •300 balen katoen. De „Goslar" eigendom van de Hamburg Amerikalijn. Het congres van de Russische communistische partij in Mos kou heeft donderdagavond in een geheime vergadering een nieuw centraalcomité gekozen voor de tijd van vier jaar. In communistische kringen werd gezegd dat het resultaat van de verkiezing waarschijnlijk van daag op een openbare vergade ring zal worden bekendgemaakt als het congres, dat dan negen dagen heeft geduurd, zal worden gesloten. Bij het lossen van boomstam men uit het ruim van het in de Waalhaven liggende Franse s.s. „Rovar" is woensdagnacht de 44-jarige havenarbeider A. Bre- derveld uit Oude Tonge bekneld geraakt tussen twee stammen van ca. 6 ton. De man overleed aan de daarbij opgelopen ern stige ondingen. (Adv.) De Keizerstraat in Scheveningen loopt van de Oud Scheveningseweg naar de Boulevard. Het is een internationale straat, vooral 's zomers. Want dan mengen zich tussen de vele Scheveningers die er lopen, de toeristen. Zij zien het bordje "change" op de Raiffeisenbank. Vorig jaar gingen er 3500 binnen om hun reischeques te verzilveren of hun valuta om te wisselen. Ze werden er correct be diend en stelden de service bijzonder op prijs. En de Scheveningers? Voor hen geldt: sparen en alle bankzaken. Zo staat de Raiffeisenbank ook aan de Noordzeekust klaar om iedereen, in een prettige sfeer, aan al zijn wensen op bankgebied te voldoen. Dat doet de Raiffeisenbank overal elders ook 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3