„Een land wordt beoordeeld naar de levens standaard en niet naar lege leuzen" Tass meldt dood van twee Russisóhe vliegers Engeland vraagt om spoed- bijeenkomst Veiligheidsraad HET WEER Dreigende taal van de F.S.V. AMERIKAANSE WATERSTOFBOM Militaire junta in Zuid-Vietnam akkoord met verkiezingen binnen half jaar een 'n ster matras VRIJDAG 8 APRIL 1966 22e Jaargang No. 6666 Soberheids- program Tegenspraak van Soekarno Studentenleiders spraken met Soeharto Japanse hulp De strijd tegen (Maleisië Boeren krijgen kredieten Aanhoudend zacht Hoogwater Zon- en IV? Weerbericht Vreemd gedrag' van westelijke mogendheden De eenheid van Duitsland Prinses Beatrix en eehtgenöot naar Mexico City DE WEDUWE VAN MUSSOLINI BEKLAAGT ZICH Treinverkeer in Rotterdam ernstig gestagneerd Amerikanen vielen vietcong-kamp aan Amerikaan ontvoerd Fïankertaj 1*9 abonnement; ÖSNBOZBN OSfeetêtfr-Hoofdredactern*; I. ra* 8« Sande Redaeüe- en Administratie-adres? Smidswal Teleteon: 01180 2073 Gironummer: S81S0 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 88 ct, Losse nis 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuxe» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) S regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrêé Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De regionale leider van de in vloedrijke partij „Nahdatoel Oelama" in midden-Java, D.jain- iiari, heeft donderdag op een bij eenkomst in Djokjakarta de hou ding gehekeld van miljoenen In donesiërs, die volgens hem niet actief deelnemen aan de politiek, maar die ten eigen bate aan de kant staan van de groep die aan de macht is. Volgens hem staan dergelijke „neutrale" personen de vervulling in de weg van de behoeften van „het lijdende volk". De opmer- kingen van Djamhari passen in het raam van de algemene kri tiek op het feit, dat bij de jongste anti-communistische betogingen die tot de ommezwaai in Indone sië hebben geleid, vooral de jon geren de kastanjes uit het vuur hebben moeten halen. Over de politiek van het land heeft zich ook de commandant van de Siliwangi-divisie, gene- raal-majoor Adjie, uitgelaten. Hij verklaarde dat een land steeds wordt beoordeeld naar de levensstandaard van de bevol king en niet naar „de lege leuzen van"*haar leiders". Politieke, eco nomische en sociale stabiliteit was z.i. het criterium dat bij de beoordeling van een staat moet worden aangelegd. De zes vice-premiers die het presidium vormen van het Indo nesische kabinet, hebben woens dag vergaderd voor het opstellen van een soberheidsprogram Vóór de redding van de economie. Vol. "ens kranten zou de buitenlandse schuld van het land twee miljard dollar bedragen. Het presidium besloot in de eerste plaats te zorgen dat er vol doende rijst, olie, suiker en zout komt. President Soekarno heeft ge ruchten tegengesproken dat hij op zij zou zijn gezet en verklaard, dat hij de regering nog steeds in handen heeft, aldus meldt radio- Djakarta. De president sprak op een plechtigheid bü de installatie van commodore Roekmin Noerjadin tot hoofd van de Indonesische luchtmacht. Volgens Soekarno is er van de (Adv.) geruchten in het buitenland, dat Indonesië in beroering is en op de rand staat van ineenstorting, niets waar. Het land wordt naar hij meent met de dag sterker Leiders van de Indonesische sudentenvereniging hebben een gesprek gehad met legerleider generaal Soeharto en aangedron gen op de vestiging van een con stitutionele regering. De studenten zeiden dat zij weliswaar ten volle het beleid van generaal Soeharto binnen het bestek van de hem 'door presi dent Soekarno verstrekte be voegdheden steunden, maar zij drongen tevens aan op terugkeer naar de revolutionaire situatie zoals die in 1945 bestond. Woensdag eisten de studenten inbeslagneming van goederen in handen van „corrupte elementen en economische avonturiers". Japan zal via het rode kruis 10.000 ton rijst en 5.000 balen ka toenen garens aan Indonesië geven. Deze gift vertegenwoor digt een waarde van 2,5 miljoen dollar (ongeveer 8,75 miljoen gulden). De Japanse ambassa deur deed die toezegging aan de Indonesische minsiter van buiten landse zaken, Adam Malik. In een mededeling van de Japanse amgassade wérd gezegd, dat de bijdrage wordt geleverd met het oog op het tekort aan voedsel en kleding in Indonesië. Naar liet Indonesische pers bureau Antara meldt, is een ba taljon infanterie uit Soerabaja vertrokken om de troepen te ver sterken aan de grens met Malei sië. Volgens het hoofd van de marine-voorlichting, kolonel Samsoe Soetsjipto, zijn er on langs hevige grensgevechten ge leverd tussen Indonesische en Maleisische troepen. Dit was een bewijs dat de „confrontatie" voortduurde. De Indonesische minister van landbouw, dr. Frans Seda, heeft een noodprogramma aangekon digd om de huidige voedsel schaarste het hoofd te bieden, zo heeft radio-Djakarta meegedeeld. Er zullen pogingen in het werk worden gesteld de oogsten in het droge jaargetijde te vergroten en de verliezen als gevolg van over stromingen te verkleinen. De boeren zullen kredieten krijgen. HET OLIE-EMBARGO TEGEN RHODESIE Lissabon: Aankomst van Agus Ogilvy (rechts), echtg. van prin ses Alexandra, met zijn mede directeuren Allan Ball (midd.) en John Caldecott op het hoofd kantoor van de Lonrlio-maat- schappij, welke een meerder heids-aandeel heeft in de Mo zambique Rhodesië pijpleiding. Beslist moet worden of de olie uit de Griekse tanker lonna V naar Rhodesië zal worden ge pompt. Engeland heeft de veiligheids raad formeel verzocht donderdag avond om 22 uur (Ned. tijd) bijeen te komen ter bespreking van de Rltodesische crisis. Lord Caradon, de leider van de Britse delegatie bij de V. N„ is donderdag na overleg met de rege ring in Londen naar New York teruggekeerd en de procureur- generaal sir Alwyn Jones vertrok enkele uren later. Het Russische persbureau Tass meldt dat de twee inzittenden van het woensdagmiddag in het Stössenmeer in de Westberlijnse wijk Spandau neergestorte Rus sische militaire vliegtuig toch om het leven gekomen zijn. (Aanvankelijk heette het, dat duikers hadden vastgesteld dat niemand zich in het verongeluk te toestel bevond en dat men vermoedde, dat de inzittenden boven Oost-Duitsland het toestel hadden verlaten). De verongelukte vliegers zijn volgens Tass kapitein-vlieger Boris Kapoewtin en luitenant vlieger Jörie Janow. Tass voegt er aan toe, dat de vliegers hun leven hadden opge offerd om te voorkomen dat het vliegtuig in een dichtbevolkt deel van West-Berlijh terecht kwam. Het toestel was op weg van een vliegveld in Oost-Duits land naar een ander toen de pi loot bemerkte, dat het onbe stuurbaar was geworden. Uit het contact dat de bemanning op het allerlaatste ogenblik nog had gehad met een begeleidend toe stel, was gebleken dat de piloot Op het midden van de Atlan tische Oceaan is donderdagmid dag een diepe depressie aange komen, die vergezeld gaat van zware stormen. Aan zijn voor zijde staat een brede zuidweste lijke stroming, waarmee voort durend zachte lucht naar West- VRIJDAG S APRTL Breskens 3.29 3.55 Terneuzen 4-05 4.31 T Tansweert 4-39 5.05 Walsoorden 4.48 5.14 ZATERDAG 9 Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden APRIL 4.07 4.43 517 5.26 4.34 5.10 5.44 5.53 ZON MAAN op onder op Europa wordt aangevoerd. In deze luchtstroming komt een storing voor, die over Frankrijk langzaam oostwaarts trekt, en vandaag een veranderlijke be wolking zal brengen en hier en daar wat regen of een bui. Plaat selijk komt ook mist voor, die zijn ontstaan vindt door afkoe ling van de zachte vochtige lucht boven het nog koude zee water. Hardnekkig was de mist vooral in het Waddengebied, waar het donderdag dan ook niet warmer werd dan omstreeks 10 graden. In het binnenland werd op tal van plaatsen 16 a 17 gra den gemeten. Vandaag worden in het algemeen dezelfde middag- temperaturen verwacht. De wind blijft zwak tot matig, in hoofdzaak tussen zuid en oost. medegedeeld dóór het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zacht Aoril: s or- 0 05.58 ltt 05.56 19,25 19.27 19.23 23.18 Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of een bui onder en op enkele plaatsen tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde middagtempe- 07.22 07.48 01.05 08221 njturen als gisteren en de navigator van het veron gelukte toestel hadden besloten aan boord te blijven en hun vliegtuig in het water te laten neerstorten. Het toestel was met een ander Russisch vliegtuig in formatie over Berlijn gevlogen. Op 4.000 meter hoogte, aldus Tass, kreeg de piloot moeilijkheden. Een po ging om van koers te verande ren en terug te vliegen lukte niet. Toen het vliegtuig hoogte verloor, nam de piloot na snel beraad met de mede-inzittende het besluit in het toestel te blij ven en te proberen het zoveel mogelijk uit de buurt van dicht bevolkte wijken te houden. De ((niet erkende) federatieve SDoorwegvakvereniging (F. S. V.) heeft in 'n brief aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen ge dreigd „maatregelen die het onver vreemdbaar recht zijn van iedere vakorganisatie" te zullen treffen, als niet vóór 15 april concrete mededelingen aan het personeel zijn gedaan. In deze mededelingen zou op z'n minst van een loonsverhoging van 7 procent en een gedifferentieerde achterstands-compensatie van ge middeld 9 procent gewag moeten worden gemaakt. De correctie van de jarenlange loonachterstand dient naar het oordeel van de F. S. V. nader te worden vastgesteld, onafhankelijk van de c.a.o. 1966, waarbij aan het N. S.-personeel met onmiddellijke ingang een voor lopige uitkering ineens over 1965, groot f 500,zou dienen te wor den verleend. Mochten hierover geen resul taten worden bereikt dan zal de F. S. V„ aldus de brief, maatrege len moeten treffen, die „terdege zijn overwogen en voorbereid bin nen het kader der wetteliike be- oalingen". Deze maatregelen zo laat de F. S. V. weten kunnen ernstige gevolgen hebben voor de Nederlandse Spoorwegen. „'Wij vertrouwen echter dat u van de ernst van de situatie volkomen overtuigd zult zijn en maatregelen zult nemen, die tot herstel van de prheidsrust en de goede verhoudin gen binnen de N. S. zullen leiden", aldus de brief aan de N. S.-direc- tie. Het persbureau vestigt de aan dacht op „het vreemde gedrag van de westelijke bezettende mo gendheden in West-Berlijn. De autoriteiten hadden vertegen woordigers van de Russische strijdkrachten geen toestemming gegeven de plaats van het onge luk te bezoeken om de doden de laatste eer te bewijzen. Toen het bergingswerk in het Stössen-meer in volle gang was, waren Russische officieren, on der wie een generaal, en ook een autobus met 20 Russische solda ten bij de plaats van het onge luk verschenen, maar de Britse militaire politie stond niet toe, dat. de soldaten de bus verlieten. In verhand met de ontwikke ling rond het incident hebben de Britten en Amerikanen de be waking van de grensposten tus sen West- en Oost-Berlijn en Oost-Duitsland versterkt. De Franse minister Couvé de Murville van buitenlandse za ken heeft in een gesprek met het radiostation Europa-I gezegd, dat Duitsland niet zo star moet zijn wat betreft de hereniging. Op die manier wordt het pro bleem nooit opgelost. Men moest langs de weg van vreedzaam en soepel onderhandelen de eigen toekomst bepalen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben donderdag het eiland Cozumel in de Golf van Mexico verlaten. Zij reisden naar Mexico City. Wat hun verdere plannen zijn is niet bekend, zo deelde een woordvoerder in deze stad mee. Donna Rachele Mussolini, de weduwe van de fascistische dic tator, heeft zich er over beklaagd dat de Italiaanse regering haar nog steeds geen pensioen uit keert. Krachtens een in 1955 af gekondigde wet krijgen alle oor logsweduwen pensioen, ongeacht aan welke kant hun man heeft gevochten. In een interview met het weekblad Oggi zei donna Rachele dat zij sinds 1957 herhaaldelijk om toekenning van een pensioen heeft verzocht, maar de deskun digen op het ministerie van fi nanciën hadden haar gevraagd of zij kan worden beschouwd als de weduwe van een veldmaar schalk, een rang waar zij nog geen ervaring mee hadden opge daan. „Als u mij niet wenst te be schouwen als de weduwe van een veldmaarschalk, behandelt u mij dan maar als de weduwe van een korporaal. Mijn man was ook korporaal, maar zet er spoed achter", zo had de thans 76-jarige weduwe geantwoord. Van gezaghebbende zijde werd vernomen dat Engeland een reso lutie zou indienen waarin o.m. wordt gesteld: dat geen olie naar Rhodesië zal worden gepompt door de pijplei ding die dat land met Mozambique verbindt; dat landen waarvan de vlag wordt gevoerd door tankers welke olie voor Rhodesië vervoeren, die tankers opdragen hun koers "te verleggen en niet naar Beira op te stomen; dat Engeland wordt gemachtigd Sinds kwart voor acht donder dagavond werden de spoorwegen in Rotterdam ernstig gehandicapt door 't wegvallen van de spanning voor de beveiligingssystemen. Dit betekende dat alle seinen op on veilig stonden. De treinen konden slechts stapvoets rijden. De storing strekte zich uit over Rotterdam en de baanvakken ScihedamHoek van Holland en RotterdamHofplein. Om ongeveer half tien duurde de storing nog voort, ondanks het feit dat er koortsachtig wordt ge werkt om het beveiligingssysteem weer juist te laten functioneren. Hoe groot de vertragingen waren was moeilijk te constateren, maar vast stond dat zij aanzienlijk wa ren. Een D-trein bijv. die om zeven voor acht in Rotterdam had moe ten doorkomen, bereikte de Maas stad pas om half tien. Sinds kwart voor tien donder dagavond was de situatie op het baanvak SchiedamHoek van Hol land weer normaal, evenals in het zuidelijk deel van Rotterdam. De oorzaak van het uitvallen van het beveiligingssysteem is een kabelstoring. De stations Rotter dam-Centraal, Rotterdam-Noord en Schiedam kampen nog met sto ring. zo nodig met geweld te verhinde ren dat tankschepen met olie voor Rhodesië Beira bereiken. Het huidige olie-embargo tegen Rhodesië is in overeenstemming met een resolutie van de veilig, heidsraad van 20 november, maar is niet verplichtend. In een brief van de Britse dele gatie bij de V. N. wordt gezegd dat door de aankomst van de Joanna V bij Beira en de nadering van een tweede schip, dat naar wordt verondersteld ook olie voor Rhodesië vervoert, dé toestand „buitengewoon dringend" maakt. De boeddhistische leiders in Z. Vietnam die een belangrijke rol spelen in de reeds drie weken du rende politieke crisis, hebben de demonstraties ten gunste van een overgang naar een burgerlijk be wind voorlopig afgelast. Zij zijn ermee akkoord gegaan dat de militaire junta binnen vier tot zes maanden een grondwet gevende vergadering zal laten kie zen. Premier Ngoejen Cao Ky die het militaire bewind leidt, moet deze verzekering nog schriftelijk bevestigen. In Da Nang was het donderdag rustig, maar in Hué, een andere stad waar de laatste tijd heftig te gen de junta is betoogd, deden zich nog demonstraties voor van stu denten, die o.a. de motorfiets van een Amerikaan in bmni staksn na de man op de vlucht te hebben ge jaagd. De boeddhisten zijn ervan over tuigd dat zij bij verkiezingen de overwinning zullen behalen. Zij hebben vrijlating van de aange houden betogers gevraagd. Wat de rooms-katholieken een andere Invloedrijke religieuze groepering zullen doen in het licht van de nieuwe ontwikkeling, fs niet be kend. Wat de strijd tegen de vfetcong betreft verrasten Amerikaanse mi- litajrea een hoasfeldtal vewets- den weg strijders in een basiskamp op 30 km ten noorden van Saigon. Vier entwintig vietcong-aanhangers zou den zijn gesneuveld, terwijl de Amerikanen lichte verliezen leden. In andere gebieden van Zuid-Viet nam waren de gevechtshandelin gen gering van omvang. Enkele uren nadat de boeddhis tische leiders hun strijd tegen de militaire junta hadden gestaakt, trokken honderden studenten door de straten van Saigon. Een Ame rikaanse burger werd ontvoerd en zijn motorfiets in brand gestoken. Dé radio van de Amerikaanse strijdkrachten gaf de militairen de raad hun voertuigen van de straat te houden. Militaire politie sleepte alle legerwagens die bulten ston- De Amerikanen hebben donder dag de waterstofbom geborgen, die zij bijna drie maanden geleden bij een vliegtuigbotsing bij de Zuid- spaanse kust waren kwijtgeraakt. De bom was op 17 januari in de Middellandse Zee terechtgekomen nadat een bommenwerper van het type B-52 in de lucht in botsing was gekomen met een tankvlieg tuig. Van de vier waterstofbommen die de B-52 vervoerde, werden er drie op het land gevonden. De vierde werd pas vorige maand ge lokaliseerd op 750 meter diepte op een steil aflopende helling, vijf mijl uit de kust bij Palomares. Enkele pogingen om het apparaat op te vissen mislukten doordat de hijs kabels braken. Vorig weekeinde was de bom daardoor op 900 m diepte in een dikke laag modder terechtgekomen. Volgens de Amerikaanse be kendmaking is de bom intact on danks de lange tijd in het water. Het wapen is aan boord gehese» van een bergingsvaartuig. De duikboot „Petrel" heeft don derdag de geborgen waterstofbom in de haven van Garrucha gebracht. Het vaartuig werd geëscorteerd door een vloot van elf Amerikaan» se oorlogsschepen, waaronder de ter gelegenheid van het succes ge» pavoiseerde kruiser „Albany". Journalisten en fotografen zullen vandaag op de „Petrel" worden toegelaten om de waterstofbom t« bezichtigen en te fotograferen. i BELGISCHE ARBEIDSTERS retdbem Duizenden arbeidsters van de nationale Belgische wapenfa brieken en omliggende electro- technische bedrijven hebben donderdag in Herstal betoogd voor gelijke beloning van man nen- en vrouwenarbeid. Zij droegen spandoeken met zich mee met opschriften zoals „Ge lijke arbeid, gelijk loon." Bü de F.N.-wapenfabrieken wordt het werk al meer dan 7 weken door een staking van de 3.000 arbeidsters verlamd. Ook een bemiddelingsvoorstel van de regering werd door de staafe- sters die gelijke betaling met hun mannelijke collega's eisen, afgewezen. Aan de betoging van donder- dag namen ook vele arbeiders deel, die door de vrouwelijke aktie zonder werk 2Ün SeKOfflen. V-

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1