Internationaal overleg over de Rhodesische olie Soekarno misbruikte tekst uit Koran Situatie in Zuid-Vietnam verwarder dan ooit NEEM Nd KHMn van Engelse regering J2k/7iesJ*r* huid? OeThant bezorgd over de ontwikkelingen in Rhodesië Djakarta gezuiverd van zondige elementen HET WEER Regeringsleider Ky heeft gezicht verloren Westduïtse verklaring over nwjwijiffl Wlgrtactw* 1, *»s Sand* DONDERDAG 7 APRIL I960 22e Jaargang No. 6065 De olieleiding Ook Rhodesië waarschuwt Stappen bij de V.N. Heropening scholen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Studenten bewapend Verkiezingen Evacuatie uitgesteld Toch weer demonstratie Twaalf provincies in Kongo Stille optocht Eerlijk proces De deur is nog open Volgende week weer proces in Djakarta Speurtocht naar verdwenen jongetje VOLOP KEUS. PRETTIGE PRIJZEN! itrcUMdNRt SmMnral feff ft&etoaat Oil 80—2078 IMmhiiiiumW 13190 BMad ƒ3,40; per ft:SO per kwartaal? per week 58 ct Loese sza 12 ct Uitgeefeter N.V. v/h Firma P. J. vaa de Sande te Terfiease# Advertentieprijs per mm 19 et: Tntnhnoai per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 9 regels ƒ1,10. Iedere regel meet 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrèg Btireau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ra». Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nununec tot 10 uur voormiddag. In Londen, Lissabon en Salis bury wordt druk geconfereerd over de toekomst van de 18.000 ton rnwe olie waarmee dinsdag de tankboot „Joannna V." te Beirg In het Oostafrikaanse Portugese ge bied Mozambique Is aangekomen. In afwachting van het resultaat- van het overleg Is het tankschio voor anker gegaan op korte ar stand van de oliepijplelding "die Beira verbindt met de Rhodesische raffinaderij te Oemtali, waardoor sinds eind december geen olie meer is gepompt. In Londen probeert de Engelse regering te bewerkstellingen, dat het door de V. N.-leden afgekon digde embargo op het leveren van olie aan het bewind-Smith in Rho- desië strikt wordt nageleefd. Zij heeft de parlementaire onderstaats secretaris van buitenlandse zaken, lord Walston, naar Lissabon ge stuurd om voor dit streven de steun van de Portugese autoritei ten te krijgen. Ook de drie Engelse directeuren van de Portugees-Britse onderne ming, die eigenaresse van de olie leiding tussen Beira en Oemtali is, zijn naar de Portugese hoofdstad gereisd om met hun vijf Portugese collega's een besluit te nemen over het al dan niet doorpompen van de olie van de „Joanna V". Een van de Britse directeuren is Angus Ogilvy, de echtgenoot van prinses Alexandra van Kent, een nicht van koniqgin Elizabeth. Hij wilde bij zijn vertrek uit Londen, woensdag- (Adv.) Babyderm-zeep ochtend, niet zeggen hoe hij in de bestuursraad zou stemmen. Zijn mededirecteuren verzekerden ech ter, dat zij zouden stemmen tegen een eventueel voorstel om de lei ding voor de omstreden olie be schikbaar te stellen. Zij waren er van overtuigd dat de heer Ogilvy eenzelfde %tandpunt zou innemen. Volgens de Times of Zambia Zambia grenst aan Rhodesië heeft de Britse premier de heer Ogilvy gewaarschuwd dat hij en zijn Engelse mededirecteuren de kans lopen tot vijf jaar gevange nisstraf te worden veroordeeld, ais zij ertoe zouden meewerken, dat Rhodesië via de pijpleiding olie krijgt. Anderzijds zou de in Rhodesië zetelende staf van de betrokken onderneming 'n soortgelijke waar schuwing van de Rhodesische autoriteiten hebben gekregen, met dien verstande dat in dit geval werd gedreigd met maatregelen als de olieleiding niet beschikbaar zou worden gesteld. De autoriteiten in Athene heb ben inmiddels de Griekse registra tie van de Joanna V. geschrapt en de Griekse gezagvoerder voorge dragen voor een disciplinaire ver volging. Het ministerie van de koopvaardij zou hem blijvend zijn bevoegdheid willen ontnemen. Intussen zijn technici in Beira begonnen met hef klaarmaken van de olieleiding voor het eventueel doorpompen van brandstof. Vol gens geruchten zou er op korte ter mijn een tweede tankboot worden verwacht, naar verluidt een Grieks schip dat in Liberia staat geregis treerd, de Manuela. Griekenland heeft het olie-em bargo tegen het blanke minder heidsbewind in Rhodesië onder schreven. Volgens het ministerie van koopvaardij was de gezag voerder van de Joanna V. herhaai- delijk gewaarschuwd geen olie te leveren aan Rhodesië. Ook de ka pitein van de Manuela is erop at tent gemaakt, dat niet zal worden geduld dat hij het olie-embargo breekt. Uit Londen wordt nog gemeld, dat leden van de regering met de permanente Britse afgevaardigde bij de V. N., lord Caradon, overleg plegen over de mogelijkheid dat Engeland bij de V. N. stappen doet om uitgebreidere bevoegdheden te krijgen ter verhindering van olie leveranties aan Rhodesië. Eerst zou men echter in Londen willen afwachten, hoe het overleg in Lis sabon afloopt en tot welke uit spraak de diplomatieke vertegen woordigers van 21 gemenebest- landen komen, die zich op 't ogen blik in de Britse hoofdstad met de Rhodesische oliekwestie bezighou den. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft woensdag op een persconferentie gezegd dat de Britse regering nieuwe maatrege len tegen Rhodesie overweegt en dat sancties door de veiligheids raad niet moeten worden uitge sloten. Oe Thant zei zich in toe nemende mate bezorgd te maken over de ontwikkelingen in Rhode sië. Hij had het vraagstuk bespro ken met de voorzitter van de de kolonisatie-commissie van de Vei- enigde*Naties. Oe Thant zei te ver wachten dat de commissie verder gaande maatregelen zal nemen. De secretaris-generaal achtte n spoedige vreedzame oplossing van de kwestie-Vietnam niet waar schijnlijk. De tegenstanders in de Vietnamese oorlog spreken op het ogenblik niet dezelfde taal, zo zei hij. Kansen om tot vrede te komen had men voorbij laten gaan „en hetgeen in 1964 mogelijk was, is dat heden niet meer". Als Indonesië zou besluiten weer tot de V. N. toe te treden, zou dat door alle leden worden toege juicht. Oe Thant zei echter nog geen enkele officiële mededeling uit Djakarta te hebben ontvangen. Volgens de secretaris-generaal zou het „verstandig" zijn als vorm en werkwijze van bondgenoot schappen als de N.A.V.O. zouden worden herzien om ze aan te pas sen aan de veranderde omstandig heden sedert hun oprichting. 5?' Hel Indonesische mohamme daanse dagblad Noesa Poetera heeft president Soekarno en de minister van godsdienstzaken, Sjarifoeddin Zoehri, verweten een tekst uit de koran te heb ben misbruikt om de nieuwe re gering te verdedigen. De tekst, vorige week bij de beëdiging van vijf nieuwe minis ters gebezigd, luidt: „Wanneer ge de mening van alle mensen volgt, verlaat ge de weg van Allah". Het blad zegt nu in een artikel op de voorpagina onder de kop „misbruik de heilige ko ran niet voor politieke doelein den", dat Allah met deze tekst iets anders voorhad. Deze woor den werden tot Mohammed ge richt toen het grootste deel van de bevolking van Mekka nog heiden was, „terwijl nu de gro te meerderheid van het Indo nesische volk (mohammedaans) niet - tevreden is over het ge reorganiseerde kabinet", a3dus het blad. De militaire bevelhebber van midden-Java, brigade-genebaal WISSELVALLIG Woensdag passeerde in de loop van de dag een storing vanuit het zuidwesten van ons land. Hierin kwamen nogal wat buien voor, sommige vergezeld van onweer. Er zijn neerslaghoeveelheden van enkele mm's in het zuidwesten tot meer dan 10 mm in het noord oosten gemeten. De temperatuur liep plaatselijk op tot 14 graden. Inmiddels koerst een nieuwe de pressie ten westen van Bretagne in de richting van het Kanaal. Het bijbehorende regengebied heeft zich over Frankrijk uitge breid en verplaatst zich verder in de lichting van ons land. In ver band hiermee wordt vandaag dan ook half tot zwaar bewolkt weer verwacht met plaatselijk enige regen. De wind blijft zwak tot matig en zal op het naderbij ko men van de depressie krimpen van zuidwest naar zuidoost. De temperaturen zullen ongeveer de- m&de zijn als woensdag. medegedeeld door het KJLM.Ï. te De Kit, geldig tot hedenavond. Plaatselijk enige regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige régen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Ongeveer dezelfde xamoeraturen als gisteren. DONDERDAG V APPRIL Bresken s 2.54 3.17 Terneuzen 3.30 3.o3 ITansweert £.04 4.27 Walsoorden 4.13 4.36 VRITDAW8 APRIL Bres kens 3.20 3.55 Terneuzen 4.05 4.31 Hartsweer t 4.39 5.05 Walsoorden 4.48 5.14 ZON MAAN op onder op onelei 7PliI' 06.02 19.23 22.24 07.01 S 06.00 19.25 23.48 07.22 9 05.58 19.27 07.48 10 05.56 13,36 0J.05 08.22 De situatie in geheel Zuid-Viet nam is verwarder dan ooit. Gene raal Ky die dinsdag in Da Nang zijn prestige nagenoeg kwijtraakte, probeert dit, aldus A.F.P., in Sai gon terug te winnen, de enigs plaats in het land waar hij de zaak nog in handen heeft. Premier Ky is uit Da Nang in Saigon teruggekeerd. In Da Nang is hij niet buiten de militaire basis geweest en hij zou van het gebruik van geweld hebben afgezien. De Zuidvietnamese mariniers die naar de opstandige stad waren gezon den, zouden aanstalten maken om naar Saigon terug te keren. Zij la gen gisteren nog in stelling tegen over de opstandige piaatseliike troepen, die slechts enkele honder den meters van hen verwijderd wa ren en wegversperringen beman den. Op 80 km ten noorden van Da I Nang, in Hue, is de toestand nog ongunstiger voor Ky. Daar is ge neraal Phan Xoean Nhoean, com mandant van de eerste Zuidviet namese divisie, openlijk in opstand tegen het centrale gezag. Een ko lonne pantserwagens die genera-ii Nhoean naar Da Nang had gezon den, blijkt thans gestuurd te zijn met het doel de stad Da Nang te gen de troepen van Ky te verde digen. Generaal Nhoean heeft de studenten van Hué bewapend. De anti-Amerikaanse stemming stijgt en het overhaast vertrek van Ky naar Saigon wordt als een over winning beschouwd. De New York Times is van oor deel, dat de Zuidvietnamese rege ringsleider „zijn gezicht" voorgoed heeft verloren. Volgens nadere berichten zon Ky overeenstemming hebben bereikt met vooraanstaande boeddhistische monniken in Saigon over een ge- leideliike machtsoverdracht door zijn nu tien maanden oude militair bewind. De monniken hadden Ky een af schrift gegeven van een communi qué waarin wordt aangedrongen op de vorming binnen drie maan den van een constituerende verga dering. Ky zou drie maanden te kort hebben gevonden om verkiezingen voor te bereiden en zou vijf maan den hebben voorgesteld, hetgeen de- monniken hadden aanvaard. De evacuatie van Amerikanen uit Hué die woensdagochtend zou worden uitgevoerd, is voor onbe paalde tijd uitgesteld. De regering in Saigon neemt een afwachtende houding aan. Wanneer de burge meester van Da Nang woensdag avond niet was vervangen, zou de regering geweld gebruiken. Gene raal Sjoean heeft generaal Ky ver zocht niet met geweld op te tre den. Premier Ky heeft burgemees ter dr. Ngoeyen Van Nam afgezet en kolonel Ma Sanh Nhon tot bur gemeester van Da Nang benoemd. De regering heeft woensdag een politieke raad van 30 personen gevormd die een verzoening tot stand moet brengen er, „het instel len van grondwettige democrati sche instellingen moet versnellen' Het park rond het boeddhisti sche instituut Vien Hoa Dao in Saigon, waar zaterdag de betogin gen waren begonnen, is woensda" gesloten. De nationale tempel i» alleen nog geopend voor godsdien- ON GEREGELDHEDEN IN ZUID-VIETNAM Saigon: Een Zuidvietnamese pa ra de bajonet op de semi- automatische jungle-karabijn grijpt een boeddhistische de monstrant bij het overhemd tij dens de vierde dag van ongere geldheden tegen het bewind van de militaire regering. stige plechtigheden. Het park kan 20.000 tot 25.000 personen bevat ten. Ondanks het feit dat de boed dhistische leiders in Saigon hun pagode voor enkele dagen hebben gesloten, verzamelden zich daar woensdagavond verscheidene hon derden jongelui. Ze marcheerden naar het marktplein waar zij twee motorfietsen in brand staken en het kantoor van een dagblad bin nendrongen dat onlangs de demon straties tegen de regering had be kritiseerd. De demonstranten ver nielden meubilair en verbrandden papieren. De republiek Kongo zal voort aan twaalf in plaats van eenen twintig provincies tellen, zo heeft president Moboetoe van Kongo voor de radio meegedeeld. De stad Leopoldstad blijft een be- siuurseenheid, die losstaat van de provincies. De provincies zullen èen gouverneur krijgen, bijge staan door een of twee vice-gou. verneurs, naargelang de belang rijkheid van de betrokken pro vincie. Soerjosempeno, heeft de mili taire autoriteiten in zijn district opgedragen de besturen van middelbare scholen en universi teiten ten volle te steunen in hun pogingen de studenten weer aan het werk te krijgen. De commandant drong aan op on middellijke heropening van de onderwijsinstellingen. Betogin gen of massabijeenkomsten kon den volgens hem niet langer worden gebillijkt. Tegen recal citrante elementen zou streng worden opgetreden. De rector van de universiteit van Djakarta, professor Soe- mantri Brodjonegoro, heeft een beroep gedaan op de studenten op dinsdag 12 april de colleges te hervatten. Hij riep de stu denten ook op de leuzen op de muren van Djakarta te verwij deren en zich te onthouden van acties die zouden kunnen leiden tot botsingen. De studenten die nen volgens de hoogleraar het recht niet in eigen handen te nemen en te blijven bij hun oor spronkelijke doel, namelijk het bestrijden van de resten der ele menten die de staatsgreep van 1 oktober 1965 op touw zetten. Ook woensdag hebben studen ten en scholieren in Djakarta deelngenomen aan een stille op tocht door de stad. De stoet was een kilometer lang. Een delega tie is door de legerleider luite nant-generaal Soeharto rintvan gen. Het bestuur van de machtige mohammedaanse partij „Nahda- toel Oelama" komt zaterdag a.s. voor vier dagen hijeen ter be spreking van de huidige politie ke toestand -en de laatste ont wikkeling in het land. Aan bet overleg zal ook wor den deelgenomen door leden van afdelingsbesturen. Aan finan ciële en economische vraagstuk ken zal op de bijeenkomst rui me aandacht worden gewijd. De politie te Djakarta heeft dinsdagavond 269 prostituees zakkenrollers en bedelaars ge arresteerd om de hoofdstad te zuiveren van „zondige elemen ten". Enkele van de 18 voormalige ministers die gevangen zitten, zullen voor een krijgsraad te recht moeten staan, heeft het legerblad „Daily Mail" woens dag geschreven. Het katholiek Kompas" schreef dat een van hen, Öey Thoe Tat, door bewa kers tijdens een vluchtpoging zou zijn doodgeschoten. Volgens .Daily Mail" worden de gevan gen ministers en andere hoge functionarissen verhoord. Gene raal Soeharto, heeft gezegd dat degene die onschuldig blijkt, vrijgelaten zal worden. Het zal een eerlijk proces worden, dat de volle openbaarheid zal krij gen. „Alle beklaagden krijgen ruimschoots tijd om zich te ver dedigen zo goed als zij kunnen, zelfs al zouden zij misschien ver raders, grote misdadigers, las teraars of dieven zijn die het volk voor vele miljoenen roe» piahs hebben benadeeld", aldus het blad. Uit Koeala Loempoer wordt gemeld dat premier Abdoel Rachman van Maleisië op een persconferentie heeft gezegd niet met Soekarno te willen pra» ten voordat deze zijn confron tatie tegen Maleisië beëndigt, „Als Soekarno zegt dat de deur (voor een vreedzame regeling) nog open is, zegt hij meteen daarachter dat hij Maleisië gaat verpletteren. Met zo'n man valt over vrede niet te praten". Hij zei dit in 'n commentaar op be richten uit Manilla dat presi dent Marcos probeert Maleisië en Indonesië aan de conferentie tafel te krijgen. Premier Rach man zal voorts niet aan vredes onderhandelingen met Indone sië deelnemen, wanneer Singa pore daarbij niet is vertegen woordigd. Het Indonesische speciale mi litaire tribunaal zal volgende week maandag de berechting van leiders van de mislukte staats greep van vorig jaar oktober voortzetten, zo meldde het katholieke blad Kompas woens dag. Ais verdachte zal verschij nen een zekere luitenant Nga- dimo. Welke positie hij bekleed de werd er niet bij vermeld. SafiTaa De Westduïtse bondsrepubliek heeft woensdag verklaard dat zij zal blijven deelnemen aar) een ge ïntegreerd verdedigingssysteem van de N.A.V.O. In een verklaring de eerste sinds de bekendma king in Parijs dat Frankrijk per 1 iuli uit de militaire integratie van de N.A.V.O-, zal treden zegt de regering in Bonn, dat zij de aan wezigheid van de Franse troepen in West-Duifsland beschouwt als een belangrijk onderdeel van de gemeenschappelijke defensie en dat zij instemt met het Franse voor nemen om over de toekomst van deze troepen te praten. Dit punt gaat echter de gehele N.A.V.O. aan, aldus de verklaring die in Bonn werd uitgegeven na afloop van een bijeenkomst van het kabinet. De rijkspolitie in Breukelen heeft met medewerking van een speurhond, reserve-rij kspolitie, brandweerlieden en burgers tot diep in de nacht vergeefs gezocht naar de driejarige Chrisje de Leede uit Breukelen, die sinds dinsdagmiddag vier uur wordt vermist. Op dat tijdstip speelde hij in de buurt van de ouderlijke woning aan de Nieuwstraat. (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1