Poging om olieblokkade van Rhodesië te verbreken Gespannen toestand in Da Nang HET WEER Amsterdamse brandstichter bekent Twee Russische astronauten gaan drie weken de ruimte in Portugal wijst verantwoordelijkheid af RADIO BF KOOK WIJZIGINGEN IN BRITSE KABINET VOOR BETREKKINGEN MET EDR0PA EN DE N.A.V.0. Hoofdweg geblokkeerd Parachutisten boden hulp Zelfbeschikking WOENSDAG 6 APRIL 1966 22e Jaargang - No. 6664 Nieuwe opslagtanks Nog een tanker? Avontuur Joanna V' niet aan de kade te Beira Politieke ontwikkelingen Hoogwater Zon- en Weerbericht Amerikaanse tanker in tweeën gebroken FLORIDA DOOR ORKAAN GETROFFEN Regeringstroepen vervoerd met A meriku an se transporttoestellen Dctf^breekt MISLUKTE LANCERING Schietpartijen op Cyprus Duurrecord De taken van de Loena-lO LOENA 10 IN BAAN OM DE MAAN ffeéSÉtittcS® a&saaeawaÖTÊK&KÜISSS' Oteseteter-HeoMreaaetetff; 1 va» Üe Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01180— 2078 Gironttmmer: 88180 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 88 ct. Losse nrs 12 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzet» Advertentieprijs oer mm 10 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het geeomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. U«v.7 De Portugese regering heeft dinsdagmiddag elke verantwoor delijkheid van de hand gewezen voor het geval dat de Griekse tankboot „Joanna V" in Beira zijn olielading lost. Een rege ringsvertegenwoordiger verklaar de dat Portugal de levering van ruwe olie aan Rhodesië en an dere Afrikaanse landen via de pijpleiding van Beira niet zal tegenhouden. De kwestie van het olie-embar go was een zaak tussen Enge land en Rhodesië, zo zei hij. De Britse ambassadedeur in Lissa bon had uit Londen opdracht gekregen de Portugese regering te wijzen op haar zware verant woordelijkheid in deze kwestie. Kort nadat de 16.000 ton me tende „Joanna V" dinsdagoch tend vroeg de haven van Beira was binnengelopen, begaf zich een groep plaatselijke functiona rissen aan boord, onder wie de directeur van een bedrijf dat in deze haven van Mozambique bezig is met de bouw van zes opslagtanks van elk drieduizend ton. Het schip is geladen met 18.000 ton olie. De nieuwe tanks zouden worden gebouwd daar men de tanks niet kan gebrui ken van oliemaatschappijen die het olie-embargo tegen Rhode sië wel toepassen. In Londen zei dinsdag een woordvoerder van de Portugese maatschappij die de oliepijplei ding van Beira naar Rhodesië exploiteert, dat nog geen ver zoek Was ontvangen voor het gebruik ervan. Het Britse ministerie van defensie heeft meegedeeld dat nog een Griekse tanker, de „Ma- nuela". ter hoogte van Beira is gesignaleerd. Fuctionarissen zei den echter dat er geen reden was aan te nemen dat het schip olie voor Rhodesië vervoerde. Van welingelichte zijde is ge zegd dat de Britse regering Por tugal heeft gewaarschuwd dat de aankomst van de Griekse tanker in Beira zou kunnen lei den tot meer druk op de ver enigde naties voor economische sancties tegen Rhodesië. Als V. N.-leden aandringen op toe passing van artikel zeven van het handvest, zou ook het zen den van olie naar Rhodesië over land door niet-gouvernementele organisaties worden verboden. Het avontuur van de „Joanna V" begon enkele weken geleden in de Perzische Golf. Het schip heette toen nog „Areitta Veni- zelos" en was eigendom van een vooraanstaande Griekse reders familie. Geladen met olie, op napier bestemd voor Rotterdam, voer het schip door het Suez- kanaal en de1 straat van Gibral tar maar sloeg daarna af in zui delijke richting. Op 16 maart, twee dagen na het verschijnen van een Grieks koninklijk be sluit waarbij de levering van olie aan Rhodesië werd verbo den, toen het schip pas in Sene gal had gebunkerd, veranderde het van naam en eigenaar. Bij een transactie in New York werd het verkocht aan de maat schappij Varnjcos, geregistreerd in Panama. De tanker bleef ech ter in charter varen voor de Zuidafrikaanse maatschappij Morrison. De boot deed Zuid- Afrika niet aan, maar voer rechtstreeks om Kaap de Goede Hoop naar het kanaal van Mo zambique, waar Britse schepen en vliegtuigen er achteraan gin gen. De havenmeester van Beira heeft de Britse consul meege deeld dat de „Joanna V" in de haven voor anker zal blijven tot het vertrek en niet aan de kade zal meren. Het schip was in volle zee aangehouden door het Britse fregat „Plymouth", dat deel uit maakt van de Britse vlooteen- heden die opdracht hebben te letten op schepen die voorraden voor Rhodesië vervoeren. De kapitein van het Griekse schip weigerde gehoor te geven aan een Brits verzoek om niet naar Beira te gaan. Tegen een Britse marine-officier verklaar de hij dat hij naar Beira ging cm daar voorraden in te nemen. De olie was volgens de kapitein niet bestemd voor Rhodesië, maar voor Frans Somaliland. Lord Walston, de Britse staats secretaris voor buitenlandse aan gelegenheden met de rang van minister, reist vandaag naar Lis sabon voor besprekingen over de ontwikkelingen rond het olie embargo voor Rhodesië met de Portugese minister van buiten landse zaken A. F. Nogueira. De leider van de Britse dele gatie bij de verenigde naties lord Caradon is in verband met de jongste ontwikkelingen in de TERNEÜZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Premier Wilson heeft dinsdag de 45- jarige George Thomson aan zijn kabinet toegevoegd. Deze zal zich speciaal bezighouden met de toe komstige Britse betrekkineen met Europa en de Noordatlantische verdragorganisatie. Thomson werd bevorderd tot kanselier voor het graafschaD Lan caster. Hii zal op buitenlandse za ken worden vervangen door me vrouw Eirene White. Voor de eco- noimsche betrekkingen met Euro pa zal minister van economische zaken George Brown verantwoor delijkheid dragen. Wilson bracht niet veel wijzigin gen in het kabinet aan na zijn ver kiezingszege van vorige week don derdag. Cledwyn Hughes, gewezen mi nister van staat voor gemenebest zaken, wordt staatssecretaris voor Wales. Lord Longford wordtals minister van koloniën vervangen door de vroegere minister voor energie Frederick Lee. Lord Lone- ford is benoemd tot grootzegel bewaarder, een functie zonder de partement. De functie van Cledwyn Hughes op het ministerie van gemenebest- zaken tenslotte wordt waarge nomen door mevrouw Judith Hart. Voor de vroegere minister van buitenlandse zaken Patrick Gor don-Walker is bij deze gelegenheid nog geen functie gevonden, maar bij de wijzigingen in de herfst komt hij waarschijnlijk aan bod. Tegen de verwachting in heeft VERANDERLIJKE BEWOLKING Het K.N.M.T. deelt mede: Dinsdag werd het weer in onze streken bepaald door een zwakke rug van de hoge luchtdruk, die zich in zuidoostelijke richting over de Noordzee uitstrekt en zich langzaam oostwaarts ver plaatste. Vooral in het zuiden van WOENSDAG 6 APRIL. v.m. n.m. Breskens 2.18 2.40 Terneuzen 2.54 3.16 Hansweert 3.28 3.50 Walsoorden 3.37 3.59 DONDERDAG 7 APPRIL Breskens 2.54 3.17 Terneuzen 3.30 3.53 Hansweert 4.04 4.27 Walsoorden 4.13 4.36 ^standen ZON MAAN op onder op onder April: 06.44 (1 06.05 19.21 20.57 7 06.02 19.23 22.24 07.01 ons land bracht dit opklaringen, waarbij bet kwik tot omstreeks 13 graden opliep. Zonnig weer v/as het ook in zuid-Duitsland en het Alpengebied, waar op vele plaatsen middagtemperaturen tussen 15 en 20 graden werden bereikt. Boven de Britse eilanden en een groot deel van Frankrijk kwam evenwel veel bewolking voor en drong een regenzone oostwaarts op. Dit nu hing sa men met het frontensysteem van een depressie bij Ierland. Dit frontensysteem zal ons land van daag voorbijtrekken, zodat een veranderlijke bewolking wordt verwacht met later hier en daar wat regen. De wind zal overwe gend matig zijn, aanvankelijk oostelijk en later ruimend naar zuid. De temperaturen lopen op tot ongeveer dezelfde waarden als dinsdag of worden iets hoger. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Over wegend matige wind, ruimend van ocst naar zuid. Dp/. >)fd? mid dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Wilson geen ministerie voor Euro pese zaken ih hét léven geroepen. Met de benoeming van minister Thomson wordt echter wel een stap op de weg naar aansluiting bij de E. E. G. gezet. Zowel Thomson als Brown staan bekend als voorstanders van een verenigd Europa en waarnemers geloven dat tijdens Wilsons twee de regeringsperiode za! worden beslist over het al of niet deel nemen aan de gemeenschappelijke markt. Een Amerikaanse tanker van 17.500 ton met een bemanning van 43 koppen is dinsdagmorgen rij- dens een storm bij Japan, op onge veer 1700 mijl ten oosten van Honsjoe, in tweeën gebroken. Een Japanse vissersboot heeft 32 man opgepikt. De overige elf beman ningsleden worden vermist, onder wie de kapitein. In Lakeland in de Amerikaanse staat Florida zijn maandag 30 kin deren gewond, toen hun school door door een orkaan werd be schadigd. In Tampa, ongeveer 100 km van Lakeland, aan de kust werd een schoolbus door de hevige wind omvergeworpen. Twee kin deren werden hierbij gewond. De orkaan die gepaard ging mei windstoten van 110 km en slag regens, veroorzaakte veel mate riële schade. Naar later werd vernomen zijn acht mensen omgekomen en 150 gewond. De lancering van de „ruimte telescoop" van de basis Cape Ken nedy werd uitgesteld. Op de lan ceerbasis is een grote radiomast door de wind omver geworpen. Ook auto's moesten het ontgelden en kleine gebouwen werden be schadigd. De gouverneur van Florida heeft twee gebieden tot rampgebied verklaard. Eenheden van de nati- nale garde zijn naar deze gebieden gezonden om te helpen bij het red dingswerk en om plundering tegen te gaan. Nader wordt bericht dat de wer velstorm naar schatting voor 29 miljoen dollar schade heeft aange richt. Tien mensen kwamen om en meer dan 300 liepen verwondin gen op. De storm had het eerst St. Pe tersburg getroffen om daarna vis Tampa en I.a'keNnd bij de lanceer basis te Cape Kennedy in zee te verdwijnen. Rhodesische crisis naar Londen ontboden. De Afrikaanse delegaties bij de verenigde naties hebben in New York de kwestie eveneens besproken. De voorzitter van de speciale V. N.-commissie voor koloniale kwesties zei tot een verslaggever van het persbureau „Reuter" dat de leden „zeer ontsteld" waren door de misluk king van de pogingen van een Brits fregat om de Griekse tan ker „Joanna V" te beletten Bei ra te bereiken. Er is een resolu tie in voorbereiding, zo zei de voorzitter Gershon Collier uit Sierra Leona, maar hij wilde de inhoud en de namen van de lan den die haar zouden indienen niet onthullen. Volgens sommi ge kringen zou de commissie mo gelijk om een spoedbijenkomst van de veiligheidsraad vragen. (Adv.) de kracht van een verkoudheid ■■•bij Vader, Mecder en Kind.eeeaB De lancering van de Amerikaan se ruimtetelescoop is dinsdag mis lukt. Een onderdeel van een se conde na de ontsteking werden de motoren van de Atlas-Agena raket automatisch uitgeschakeld omdat een van de motoren niet goed werkte. Het was de vijfde maal dat de lancering niet kon doorgaan. Misschien gaat men het morgen nog eens proberen. Op het vliegveld van Da Nang zijn maandag militairen uit Saigon aangekomen om de rebellie tegen de Zuidvietnamese regering neer te slaan. De luchtmachtbasis was tevoren door Amerikaanse mili taire politie hermetisch gesloten. Er werd z.g. „rood alarm" ge geven, de hoogste graad van pa raatheid. In eerdere berichten was gemeld dat het garnizoen van Da Nang op de voornaamste verbinding tussen de luchtmachtbasis en de stad wegversperringen had opgewor pen, waarbij de lopen van de mi trailleurs in de richting van het vliegveld wezen. Men veronder stelde dat de bezetting van de stad zich wilde verzetten tegen de door de regering in Saigon gezonden troepen. Zoals gemeld had premier Ngoe- jen Cao Ky gedreigd uitbreiding van de rebellie naar het noorden van het land met geweld te zullen tegengaan. Gisteren is premier Ky per vlieg tuig in Da Nang aangekomen, kort nadat een regiment regeringstroe pen er was geland in Amerikaanse militaire transporttoestellen met het doel Da Nang te „bevrijden" van agitators. De toestand is nu zo dat de Zuidvietnamese premier en de uit Saigon overgevlogen eenheden zich op een zwaar bewaakte lucht basis bevinden, terwijl plaatselijke opstandige troepen de hoofdweg van de basis naar de stad. Da Nang geblokkeerd houden. De tegenover elkaar staande troepen hebben barricaden langs genoemde weg bemand die enkele honderden meters van elkaar ver wijderd zijn. Premier Ky heeft via een radio zender op de luchtbasis Da Nang een beroep gedaan op de bevol king tot samenwerking. Hij was achteraf tot de conclusie gekomen, dat Da Nang niet door de commu nisten werd beheerst zoals hij zon dag op een persconferentie had ge zegd. De korte rede wordt om het uur herhaald. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon verspreidde de politie, ge holpen door de brandweer, tot tweemaal toe groepen betogers. Een derde maal lukte dat echter niet. Ongeveer 200 jongelui slaag den erin de afzettingen te door breken en het ministerie, van voor lichting en de officiële residentie vna het staatshoofd te bereiken. Toen ook parachutisten de politie te hulp kwamen, werden de de monstranten verdreven. In Hué zeiden studentenleiders te zullen vechten als premier Ngoejen Cao Ky zijn dreigemen ten zou uitvoeren en troepen naar de noordelijke steden zou zenden. De demonstranten in deze stad overhandigden bij het Amerikaan se consulaat een nota aan presi dent Johnson waarin zij zeiden dat „de Amerikaanse schendingen van het Zuidvietnamese recht op zelf beschikking" de oorzaak van de crisis in het land zijn. Ook in Pleikoe, Tam Ky en Ban- methoeot werd gedemonstreerd. (Zie verder pag. 5) Bij schietpartijen tussen Turk se Cyprioten in het dorp Stavro- konnou op Wëst-Cyprus zijn in 't afgelopen weekeinde drie per sonen gedood eri 10 gewond, zo heeft een regeringswoordvoerder in Nicosia gezegd. Vijf personen ziin gearresteerd. Naar van de zijde van de Ver enigde Naties op Cyprus werd vernomen, was één Turkse Cy prioot gedood en waren er twee gewond. Het slachtoffer van de brand- Tot dit verrassende resultaat kwam houtopslagplaats van de N.V. Schoenmaker in de Houthaven in Amsterdam opereerde, blijkt zelf de brandstichter te zijn geweest. Tot idt verrassende resultaat kwant het brandpiket van de Amster damse politie. De 30-jarige K. die, toen hij om elf uur 's avonds de was voor zijn vrouw binnenhaalde, de brand ontdekte, zoals hij aanvankelijk had verklaard, heeft bekend de hebben gepoogd de politie om de tuin te leiden. De politie neemt aan dat de man getracht heeft in druk te maken op zijn werkgever. Dat zijn gevaarlijke spel hem uit de hand was gelopen, bleek uit de zenuwinstorting die K, direct erop kreeg. Dat was een gevolg van het feit, dat een uur lang veel politiemannen op de been waren gehouden om een „man met een leren jas te zoeken" en politiehon den en hun geleiders in actie wa ren gebracht, De man had zichzelf een klap met een eind hout gegeven als „bewijs" voor zijn manmoedig op treden tegen de door hem ontdek te brandstichter. De wond was niet erg, maar K. was volkomen over zijn toeren en kon aanvan kelijk, hoewel hij in eerste Instan tie meehielp de brand te blussen, geen duidelijke verklaring over 't gebeurde afleggen. Later bij een intensief verhoor kwamen zoveel onjuiste verklaringen los, dat de politie die K. aanvankelijk had ge loofd, wantrouwen kreeg. De man heeft het geluk gehad dat zijn opzet brand te stichten mislukte. De schade in de fel brandende houtopslagplaatsen van de Houthaven had gemakkelijk in de tonnen kunnen lopen. De man is voorlopig vastgehouden en zal nog deze week voor de officier van justitie. Op 12 april zullen twee Russi sche ruimtevaarders gelanceerd worden, die een vlucht van onge veer drie weken zullen maken, z.o is dinsdag van betrouwbare Rus sische zijde in Moskou vernomen. Het zal dan vijf jaar geleden zijn dat Joeri Gagarin als eerste mens met de „Wostok" een geslaagde ruimtevlucht maakte. Met de reis van de twee Russen hoopt men het proefondervinde lijke bewijs te kunnen leveren, dat het menselijk organisme bestand is tegen de beproevingen van een lagndurige ruimtevlucht en een reis van de aarde naar de maan en terug kan maken. Met deze nieuwe vlucht wil len de Russen ook het duur record verbeteren voor het ver blijf van een mens in de ruimte, in december van het vorig jaar aevestigd door de Amerikanen Borman en Lovell die in de Ge- mini-7 veertien dagen om de aarde hebben gedraaid. De twee Russen, zo zei men in Moskou, hadden eigenlijk vóór 29 maart, de dag waarop het 23ste congres van de Russische commu nistische partij begon, gelanceerd v moeten worden, De vlupht was uitgesteld om de aandacht van het publiek voor het congres niet af te leiden. De Loena-10 die zoals bekend om de maan draait, had men tij dens het congres gelanceerd, om dat was gebleken dat de voor waarden voor de lancering in die periode het gunstigst waren. De belangrijkst etaken die de zondag in een baan om de maan gekomen „Loena-10" moet vervul len, zijn volgens speciale edities Dit is de Loena-10 die in een baan om de maan is gebracht, gezien door de ogen van de Rus sische tekenaar A. Sokolov. De Russen hopen met dit ruimte schip foto's te kunnen maken van het gehele maanoppervlak. van de .Prawda' en de ,Izwest!a*t 1. bestudering van de meteorieten in de ruimte om de maan en vast stelling van de intensiteit waarmee zij dit hemellichaam bombarderen! 2. Vaststelling van het spectrum der infrarode stralen, hetgeen door de dampkring van de aarde af nieü met precisie mogelijk is; j 3. Nauwkeurige vaststelling varf de grootte van het magnetisch veld van de maan; 4. Experimentele studie Van de zwaartekracht van de maan. 1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1