Complot ontdekt tegen Soeharto en Malik! Regeringsgetrouwe troepen moeten Da Nang „bevr[jden" Loena-10 in een baan rond de maan STRIJDKRACHTEN DE DEWAKERS VAN DE GRONDWET STUDENTEN IN AMSTERDAM GEARRESTEERD WEGENS BELEDIGING PRINSES BEATRIX HET WEER Spoorwegstaking in Amerika zondag geëindigd RADIOSTATION IN SAIGON BELEGERD NIEUW RUSSISCH RUIMTESUOCES DE VEILIGHEID VAN PRESIDENT JOHNSON Maandag 4 dinsdag 5 april 1966 22e Jaargang - No. 6663 Algemene verkiezingen Rehabilitatie Oostelijke wind Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Communisten uit Indonesisch parlement SNEEUWSTORM IN ENGELAND EN SCHOTLAND GRIEKSE OFFICIEREN GEARRESTEERD AMERIKAANSE LANCERING NEGERS IN TENTEN VOOR HET WITTE HUIS Aanvaring tussen vissersschepen op de Noordzee Doel: man naar de maan Spandoeken Gehoorzaamheid. Mariniers naar Da Nang Overheidsgeld Aanslagen in Vietnam MAN SLAAT SCHEDEL VAN DOCHTERTJE m i fttu&wi&ffe# abarmomant: TERNEUZEN Uireeteur-HooMredacteur; I. ran <3e Sande Atawnstratie-adree: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01160—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. 7» China heeft in een nota gepro testeerd tegen het plunderen van Chinese scholen in Indonesië en heeft verzocht de villa in het Poentjak-gebied, eigendom van de Chinese ambassade, terug te geven. Vorige maand werd deze villa door studenten bezet en tot eigen dom van de Indonesische regering verklaard. China eist tevens ver goeding van de schade die in de villa is aangericht. Generaal Nasoetion heeft zater dag gezegd dat het land terug keert naar de grondwet van 1945 en dat de huidige generatie dit ook eist. Tegenover de Indonesische journalistenvereniging P.W.I. prees hij het presidentiële besluit de strijdkrachten aan te wijzen als „bewakers van de grondwet", vol gens Nasoetion de enige manier oni het volk te besturen en te lei den. Alle krachten in het land moeten worden gebruikt voor het oplossen van de sociale en econo mische problemen van Indonesië, aldus Nasoetion. Naar van officiële zijde in Dja karta wordt vernomen, heeft de Gotong Roiong het huis van afgevaardigden het verzoek om bijeenroeping van het voorlopige raadgevende volkscongres gedaan. De voornaamste taak van het par lement zal het voorbereiden van de organisatie voor de algemene verkiezingen zijn. M Volgens de grondwet van 1945 dient het voorlopige raadgevende volkscongres de grote politieke lijnen aan te geven en is de uit voering daarvan toevertrouwd aan een president die elke vijf jaar wordt benoemd en herkiesbaar is. Het congres omvat 600 leden, waarvan 250 de Gotong Roiong vormen. De nieuwe Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, en de ambassadeur in Bang kok, Boerhanoeddin M. Diah, be horen tot de 73 journalisten die door het bestuur van de Indonesi sche journalistenfederatie zijn ge rehabiliteerd, na langer dan een Jaar geschorst te zijn geweest. Het bestuur nodigde alle jour nalisten uit zich opnieuw voor het lidmaatschap aan te melden. Malik is de oprichter van het persbureau Antara. De schorsing dateert van ruim een jaar geleden, toen president Soekarno onder druk van de com munistische partij de titoistische Moerba-partij verbood. Malik was een van de leiders van de Moerba. De politie in Djakarta zou vol gens radio „Vrij Indonesië", een station dat in Singapore wordt ont vangen, een komplot hebben ont dekt om minister Malik uit de weg te ruimen. Behalve Malik had men het ook op generaal Soeharto en sultan Hamengkoe Boewono ge munt, aldus het radiostation. Een wervelstorm heeft dezer De Amsterdamse politie heeft ingegrepen naar aanleiding van foto's die zijn gepubliceerd in het 63ste nummer van het blad ..Bikkel Acht", een blad dat uit- Een lagedrukgebied dat zondag voor onze kust lag, heeft zich naar West-Duitsland en Denemarken verplaatst. Het gaf vanmorgen in ons land plaatselijke aanleiding tot enige regen. De wind die noord oostelijk was geworden voerde iets koudere lucht aan. Boven En geland is een rug van hogedruk aanwezig die in betekenis af neemt. Ten zuidwesten van Ierland is 'n oceaandepressie aangekomen die zich naar Ierland, zuidwest- Engeland en west-Frankrijk uit breidt. Onder invloed hiervan zal de wind morgen uit oostelijke rich ting waaien. Er wordt daarbij wei nig of geen regen verwacht en in de temperaturen komt niet veel verandering. medegedeeld doer bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond Overwegend droog Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. DINSDAG 5 APRIL v.m. n.m. Bresfcens 1.40 2.03 Terneuzen 2.16 2.39 I-Ianswee<rt 2.50 3.13 Walsoorden 2.59 3.21 WOENSDAG 6 APRIL Breskens Terneuzen Hattsweert Walsoorden v.m. 2.18 2.54 3.28 3.37 n.m. 2.40 3.16 3.50 3.59 20N MAAN op onder op onder April: 5 06.07 19.20 .19.30 06.29 06.05 19.21 20.57 06.44 7 06.02 19.23 22.24 07.01 gegeven wordt vanwege de stu dentensociëteit „Olefspoort". De foto's die op de eerste, der de en middelste pagina voorko men, suggereren prinses Beatrix voor te stellen en worden in hun samenhang beledigend geacht. De politie is overgegaan tot de arrestatie van drie studenten, de 22-jarige J. J. K., de even oude R. P. en de 21-jarige F. B. die verantwoordelijk worden gesteld voor de publikatie. Zij zijn aan gehouden op grond van artikel 112 van het wetboek van straf recht. De maximumstraf die blijkens het wetboek van straf recht staat op het misdrijf waar van zij worden verdacht, is vier jaar. Tevens zal proces-verbaal worden opgemaakt tegen de 38- jarige tijdschriftverkoper en boekhandelaar J. van L. die een deel van de oplage (1000 stuks) ten verkoop heeft aangeboden. Het merendeel van de oplage is gestuurd aan abonnees. Van L. kan tot maximum één jaar ge vangenisstraf veroordeeld wor den op grond van het wetboek van strafrecht. De drie studenten zullen dins dag voor de officier van justitie worden geleid. Zij zullen, tenzij anders wordt beslist, in voorar rest blijven. De tijdschriften die bij Van L. werden aangetroffen, zjjn in beslag genomen. Een Amerikaanse federale rechter heeft zaterdag de acht duizend stokers bij de spoorwe gen die al enkele dagen in sta king waren, opdracht gegeven zondagmiddag twaalf uur het werk te hervatten. Gebeurt dat niet dan zal hun vakbond een boete van 25.000 dollar en de vakbondsvoorzitter een van 2500 dollar moeten betalen voor elke dag dat de staking voortduurt. De rechter bevond de vakbond schuldig aan minachting van het gerechtelijk bevel van donder dag, de staking te beëindigen. Door de staking konden acht spoorwegmaatschappijen geen treinen laten lopen en werd in het mif den en zuiden van de Verenigde Staten het economisch leven zwaar getroffen. De staking is zondag geëindigd. Op persoonlijk verzoek van president Johnson gaf hét vak verbond van de stakers de op dagen zes dorpen in het district Lembang ten noorden van Ban doeng getroffen. Er vielen twee doden en talloze gewonden terwijl 185 woningen werden vernield, aldus Antara. Alle communistische leden van het Indonesische raadgevende volkscongres (het parlement) zijn ontslagen, zo heeft radio-Djakarta zaterdagavond gemeld. Hun ont slag werd bekendgemaakt nadat de leiders van het congres een bijeen komst hadden gehouden. De plaats vervangend voorzitter van het congres, generaal-majoor Wiloejo Poespojoedo, zal voorlopig het voorzitterschap bekleden na de in hechtenisneming van de voorzitter, Chairoel Saleh. In Noord-Engeland en Schot land heeft zaterdag een voor april ongekende sneeuwstorm ge woed. Tal van wegen werden ver. sperd en een groot aantal auto mobilisten strandde. Hier en aaar werden sneeuwploegen in geschakeld om hen te bevrijden. Als gevolg van het slechte weer deden zich verscheidene ongeluk ken voor In Yorkshire kwam een jongeman om het leven onder 'n tractor die door de storm omver werd geblazen. Bij een botsing tussen twee auto's in een felle sneeuwjacht vond een vrouw de dood en vielen drie gewonden, PROTESTMARS DOOR AMSTERDAM Zaterdag hebben, ienkele honder den jongeren een protestmars door Amsterdam gehouden. De stoet vertrok van 't J. D. Meijer plein en ging naar het Museum plein, waar de politie de demon stranten verspreidde. Met be hulp van luidsprekerauto's werd de demonstranten aangeraden zich te verwijderen. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon heeft de politie zaterdag avond enkele honderden studenten die het radiostation belegerden, met behulp van gummiknuppels en traangas uiteengejaagd. Het was het eerste krachtdadige optreden van de Zuidvietnamese militaire leiders tegen de al drie weken du rende betogingen voor terugkeer naar een burgerregering. De tweehonderd tot driehonderd studenten en andere jongeren die met spandoeken waarop tegen de regering en de Amerikanen gerich te leuzen, van een boeddhistische bijeenkomst naar het radiostation waren getrokken, weigerden zich te verspreiden, toen te middernacnt het uitgaansverbod van kracht werd. De politie kwam in actie, nadat een via luidsprekers tot de betogers gerichte waarschuwing van de burgemeester van Saigon was genegeerd. In nog geen vijf minuten tijd waren de straten „schoongeveegd". Twee studenten leiders werden gearresteerd. Zondagavond zijn zes Griekse officieren gearresteerd. Zij wor den beschuldigd van connecties met de geheime militaire orga nisatie „Aspida", een neutralis- tisch georiënteerde beweging, die vorig jaar werd ontdekt en in belangrijke mate bijdroeg tot het aftreden van de regering-Papan- dreoe en de daarop volgende po litieke crisis. Het aantal sinds dien gearresteerde officieren is nu gestegen tot 22. Hedenavond (maandag) om streeks 21.00 uur (Ned. tijd) zal in Kaap Kennedy opnieuw een poging worden gedaan de 1.770 kg zware „telescoop-satelliet" in een baan om de aarde te bren gen, Da lancering werd vorige week driemaal door verschillen de oorzaken uitgesteld. Negentig negers uit Mississippi hebben in een openbaar park tegenover het Witte Huis in Washington vier tenten opgesla gen om de aandacht van presi dent Johnson op hun problemen te vestigen. Het zijn voormalige landarbeiders die op het ogen blik werkloos zijn. Zij zullen in de tenten blijven totdat aan hun eisen gehoor is gegeven. dracht zondagmiddag om 12 uur het werk te hervatten. Na ongeveer twaalf uur over leg met de spoorwegmaatschap pijen besloten de stakers onmid dellijk het werk te hervatten, na dat alle werkgevers hadden be loofd geen represailles toe te pas sen. De staking was uitgeroepen uit protest tegen het ontslag van stokers als gevolg van het in ge bruik nemen van nieuwe diesel locomotieven, waarop geen sto kers nodig zijn. Door de staking' waren onge veer 200.000 werknemers tijdelijk zonder werk gekomen, onder meer bij de auto-industrie. In verscheidene sectoren van de in dustrie was de staking oorzaak van een ernstige ontwrichting. Het in een baan orn de maan brengen van de Loena-10, nauwe lijks twee maanden nadat de Loena-9 een zachte landing op de maan had gemaakt, vormt opnieuw een succes van de Russen, niet al leen op technisch en wetenschap pelijk, maar ook op politiek gebied. De grootste prestatie ligt op elektronisch gebied. Voordat het ruimteschip kon worden gelan ceerd, moest het theoretisch astro nomisch instituut van de academie van wetenschappen in Leningrad een groot aantal baanberekeningen maken, waarbij elektronische re kenmachines werden gebruikt. Bovendien moesten de volgsta- tions op het juiste ogenblik de op- Op de Noordzee op 90 mijl ten noord-westen van IJmuiden heeft zich zaterdagmorgen omstreeks kwart over negen een aanvaring voorgedaan tussen het Scheve- ningse vissersvaartuig Sch. 2, de „Zuiderkruis" en het Katwijkse vissersvaartuig KW 201, de „Tat- jana". Eerstgenoemd schip is gezonken. De gehele bemanning is door de „Tatjana" aan boord genomen. De aanvaring gebeurde terwijl de „Zuiderkruis" vissende was en de „Tatjana" van de visgron den onderweg was naar de ha ven van IJmuiden. De „Tatjana" heeft de „Zui derkruis" bij 't achterschip aan gevaren waardoor de machine kamer van de „Zuiderkruis" vol water is gelopen. drachten uitzenden tot het veran deren van de koers en voor het verminderen van de snelheid, toen het ruimteschip in de nabijheid van de maan was gekomen. Daar bij heeft het elektronisch systeem aan boord van de Loena-10 feil loos gewerkt. Het is al bezig met het verzamelen van gegevens, die naar de aarde worden doorgezon den. Om het ruimteschip in een baan om de maan te krijgen was uiter ste precisie een vereiste. Het was met een snelheid van 11 km per seconde van de aarde vertrokken. Deze snelheid moest geleidelijk worden teruggebracht tot 1,25 km per seconde. Daarbij moest het ruimteschip precies in de koers blijven. Een grotere snelheid zou de Loena-10 in een baan om de zon hebben gebracht. Was de snel heid kleiner geweest, dan zou het ruimteschip op de maan zijn ge vallen. De Loena-10 draait in ongeveer drie uur eenmaal om de maan in een ellipsvormige baan met een af stand variërend van 351 km tot 1000 km. Mogelijk zullen de Rus sen trachten de baan meer cirkel vormig te maken. Omdat er op de maan geen lucht is, kan de hoogte zelfs teruggebracht worden tot 'n 50 km. Een omwenteling rond de maan duurt veel langer dan een verge lijkbare baan rond de aarde on danks het feit dat de middellijn van de aarde veel groter is dan die van de maan. Dat komt door dat de ontsnappingssnelheid van de maan geringer is dan die van de aarde. Wanneer de Loena-10 tien dagen in bedrijf blijft, kunnen de Russen het hele maanoppervlak fotogra feren, aangenomen dat alle appa ratuur feilloos werkt. In deze tijdsspanne komt het niet-verlichte deel van de maan geleidelijk in 't zonlicht. De Russische ruimtevaarder Alexei Leonov, de eerste die zich vrij in de ruimte waagde, zei voor de televisie, dat de voornaamste taak van het Russische program bestaat uit het doen landen van eén man op de maan. Elke Loena heeft aan dit doel meegewerkt. De afgelopen weken hebben stu denten in de noordelijke steden Da Nang en Hué de radiostations zon der slag of stoot bezet. Via deze stations worden dagelijks aanvallen op de regering gedaan. Op hun weg naar het radiosta tion ontvouwden de studenten in Saigon zaterdag voor de woning van de Amerikaanse opperbevel hebber, generaal William West- moreland, spandoeken met teksten als „Weg met het Amerikaanse ob- structionisme" en „Amerikanen, wij willen vrienden, geen heersers" „Wij gaan Da Nang bevrijden zoals we de andere gebieden be vrijden die door de vietcong zijn bezet", zo heeft generaal Ngoejen Cao Ky, de Zuidvietnamese pre mier, zondag op een persconferen tie in Saigon gezegd. De generaal zei dat militaire voorbereidingen worden getroffen om de steden Hué en Da Nang, die de laatste dagen het toneel zijn geweest van studenten- en hceo- dhistenrelletjes, tot gehoorzaam heid aan het bewind aan Saigon te dwingen. Generaal Ky zei dat het kabinet zondagochtend in spoedvergade ring bijeen was geweest om de toestand in Hué en Da Nang te be spreken. Hij bevestigde dat de regering alle burgertransportvliegtuigen had gevorderd om regeringsgetrou we troepen, in het bijzonder Zuid vietnamese mariniers, naar Da Nang te zenden. De premier zei voorts dat het kabinet had besloten zo spoedig mogelijk een grondwetgevende vergadering bijeen te roepeh ortj een ontwerp-grondwet met ver tegenwoordigers van alle politieke en godsdienstige groepen te be spreken. Ky zei dat de burgemeester van Da Nang geld van de overheid had gebruikt om demonstranten tegen de regering te betalen. Of de regering zal vallen öf de burge meester van Da Nang zal worden doodgeschoten, maar misschien zullen we hem niet behoeven dood te schieten, Misschien zal hij mijn stem door de radio horen en zal hij weglopen naar de vietcong, De ontploffing van een landmijn die was geplaatst in het gemeente huis van het dorp Hoa Long, op 20 km ten zuiden van Saigon, heeft zaterdag aan zeven Vietna mese burgers het leven gekost, terwijl er één werd gewond- Op 70 km ten noordwesten van Saigon vloog een auto van een militair konvooi door een mijn in de lucht. Zes militairen werden gewond. Achttienhonderd namen van mensen die gevaarlijk worden ge acht voor de veiligheid van presi dent Johnson, staan op een lijst Tijdens een ruzie met zijn vrouw heeft de 25-jarige bouw vakarbeider F. B. zondagnacht in zijn woning aan de Bloemgracht in Amsterdam met een kinder fietsje de schedel van zijn 3-jarig dochtertje ingeslagen. Het kind werd opgenomen in het Wilhél- minagasthuis, waar het is geope reerd. De man was met zijn vrouw en dochtertje bij kennissen op be zoek geweest en dronken thuis gekomen. Toen het kind op bed lag, maakte hij aanstalten om weer op stap te gaan, wat zijn vrouw hem beiette. De bouwvak, ker werd zo kwaad, dat hij als een wilde man met allerlei voor werpen begon te gooien. Op een gegeven moment pakte hij het fietsje en sloeg ermee naar zijn vrouw, die ter bescherming naast het kind op bed was gaan liggen.. van de Amerikaanse geheime dienst. Officieel worden zij betiteld als de iets grotere risico's voor de veiligheid van de president. Hun aantal is meer dan verviervoudigd sinds de moord op president Ken nedy, in november 1963. Als de president op reis gaat, worden de op de lijst voorkomende personen in het te bezoeken gebied zorgvuldig in de gaten gehouden. Bijzonderheden over de lijst wer den vorige maand onthuld aan de commissie voor financiën uit het huis van afgevaardigden door Da vid Acheson. bijzonder medewerker van de minister van financiën. Volgens Acheson is op ruimere schaal samenwerking tot stand ge komen met de de C.I.A., de departementen van buitenlandse zaken en defensie en met het bu reau voor nationale veiligheid. Jaarlijks wordt ongeveer 15.000 maal een onderzoek ingesteld en maandelijks komen ongeveer 7 000 inlichtingen binnen. Hij raakte daarbij echter zijri dochtertje met het genoemde noodlottige gevolg. De man is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tot gevolg heb. bend, ingesloten.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1