Labour wint Engelse verkiezingsslag Stilte voor nieuwe storm in Djakarta „Invasie" van Noordvietnamese soldaten MUL MEERDERHEID VAN MEER DAN 100 ZETELS IN LAGERHUIS RADIO DE KO SK KABINET GEEN VERTEGENWOORDI GING VAN „HET LIJDENDE VOLK" ERNSTIGE SLAG VG0R HET MOREEL DER BEV01XIHG HET WEER ZATERDAG 2 APRIL 1966 22e Jaargang - No. 6662 Wilson herkozen Wilson staat sterk De linkerzijde Het Britse kabinet Labour 363 zetels w Soebandrio dreigde Mond gesnoerd Verlaat het land! Compromis Overstromingen op Java nationale ramp Indonesische filmsterren en ministers in opspraak Explosie in Saigon: drie doden de Gasverwarming BUSSTAKING IN PARIJS Enige regen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering bjj abonnement: TERNEUZEN Directenr-HooWredacteur: L van de Sand* Admïnistratïe-adres: Smidawal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW tTitgeefeter N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handela- advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb maandag/dinsdag-nummef tot 10 uur voormiddag. Van de 36 miljoen Britse stem gerechtigden is ditmaal een kleiner aantal opgekomen dan de vorige keer, namelijk 75,8 procent tegen 77,1 procent zeventien maanden geleden. Wat de feitelijke aanhang van labour en conservatieven betreft zoals die tot uiting komt in de aan tallen uitgebrachte stemmen, blijkt de delingslijn nog altijd ongeveer door het midden te lopen, namelijk toen nog slechts enkele resulta ten moesten binnenkomen voor labour 12.934.279 stemmen en voor de conservatieven 11.268.243 stem men, waarnaast voor de liberalen 2.271.165 stemmen- Het is nu een maal de eigenaardigheid van het Britse verkiezingsstelsel dat een geringe verschuiving van stemmen- aantal een reusachtige omslag in de bezetting van het parlement kan veroorzaken zoals ditmaal is ge beurd. De enige labour-minister die met een geslonken meerderheid uit de bus kwam, was George Brown, plaatsvervangend leider van de partij en de man van de loon- en prijsbeheersingspolitiek waarover nogal wat te doen is geweest. Hij kreeg ruim tweeduizend stemmen minder dan in 1964. Wat de conservatieven betreft werden o.a. ook verslagen Peter Thorneycroft, oud-minister van de fensie, financiën en luchtvaart, in het district Monmouth in Zuió- Wales dat sedert 1918 in handen der conservatieven was. Verder verloor sir Martin Redmayne, voor malig conservatief chief-whip in het parlement en laatstelijk de woordvoerder van de partij inzake landbouw, zijn zetel. Daarentegen wist SeTwyn Lloyd zijn zetel in Wi'rfaf TdliésfiTre) te behouden. R°eds om half twaalf donderdag nacht gaf de R B,C. door dat Labour haH gewonnen. Premier Wilson won in zijn dis trict Nuvton (Liverpool) met een meerderheid van 20.950 stemmen op de conservatieve kandidaat. Andere zetels die Labour had veroverd, waren de tweede zetel van Southamton, Lancaster, Eton and Sloug (bij Londen) en Leyton. In dit laatste district werd Gordon Walker gekozen, nadat hij in een tussentijdse verkiezing in januari 1965 daar met een gering stemmen- tal een nederlaag had geleden. Nu bedroeg zijn meerderheid 4.390 stemmen. In Manchester-Exchange was de meerderheid voor Labour geringer. Zesduizend gekleurde kiezers stem den niet uit protest tegen de immi gratiepolitiek van de Labour-partij. De zetel ging toch naar Labour. Edward Heath, de conservatieve leider, behield ziin zetel in de Lon- dense voorstad Bexley. Zijn mler- derheid was echter omlaag gegaan van 4589 in 1964 tot 2333 nu. Waarschijnlijk zal Harold Wilson in het nieuwe lagerhuis over een meerderheid van ongeveer 100 zetels kunnen beschikken. Na zeventien maanden met een meerderheid van slechts drie stem men te hebben geregeerd, zal Wil son nu minder moeite hebben om belangrijke maatregelen in het lagerhuis aanvaard te krijgen. De grootste taak, waarvoor hij zich geplaatst ziet, is zijn land economisch gezond te maken. De grote meerderheid, waarover hij nu beschikt, zal hem de macht geven de omstreden loonpolitiek van Labour, waartegen sommige vakbonden en linkse partijleden zich verzetten, uit te voeren. Hij zal nu ook krachtiger kunnen op treden tegen Rhodesië, de Britse kolonie die zich in november onaf hankelijk verklaarde. Wilson zei dat de Britse kiezers hebben getoond dat zij een sterke regering willen, zelfs wanneer die besluiten neemt waar ze niet van houden. Hij verwierp de gedachte dat hij na een grote overwinning bloot zou staan aan grotere druk van de linkerzijde van zijn partij, die tot nu toe bij de geringe meer derheid zich moest beperken in zijn eisen. Buitenlandse regeringen be hoeven een socialistische politiek niet te vrezen. De mensen overzee zijn er zich van bewust dat zij vastbesloten zijn de Britse econo mie sterk te maken. Wilson heeft gezegd dat het niet in zijn bedoeling ligt wijzigingen, welke in de nieuwe labour-regering zullen worden aangebracht, op korte termijn bekend te maken. In regeringskringen achtte men het waarschijnlijk dat dit na het week einde zal gebeuren. Politieke waar nemers zeiden dat minister van handel Douglas Jay en minister van energie Frederick Lee waarschijn lijk niet in het nieuwe kabinet zul len terugkeren. Patrick Gordon Walker, nu in het parlement terug IfAdV.Ï TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 na 14 maanden in de politieke wil dernis te hebben gezworven, zal vermoedelijk een hoge ministers post krijgen. De stand in de Britse verkiezin gen bij 626 van cle 630 uitslagen was: Labour 363 (winst 50, verlies 1) Conservatieven 252 (verlies 51, winst 0) Liberalen 10 (winst vier, verlies 2) Partijloos 1 (de „speaker"). De vroegere van Indonesische nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio. heeft in maart aan president Soekarno verzocht ex-minister van defensie Nasoe- tion en dc toenmalige bevelheb ber van het leger luitenant- generaal Soeharto voor een krijgsraad te brengen, zo wordt gezegd in een vlugschrift dat in Djakarta is verspreid. In het vlugschrift dat bijzon derheden geeft over hetgeen zich zou hebben voorgedaan bij de spanningen van de afgelopen weken, wordt gezegd dat Soe bandrio in een brief aan Soe karno de beide militairen be schuldigde van de moord op dui zenden leden van de communis tische partij bij de zuiverings acties na de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Volgens het pamflet had gene raal Soeharto de president op 4 maart een lijst met de namen van 16 ministers overhandigd die Staatssecretarissen bezoeken woonoorden Zaandam: De staatssecretarissen van sociale zaken en volksge zondheid, dr. J. F. de Meijer, en van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk de heer C. Egas, hebben gezamenlijk twee woonoorden voor buitenlandse arbeiders bezocht. V.l.n.r.: een Turkse kok, dr. De Meijer, C. Egas, de heer E. G. Stijkel, di- rekteur sociale zaken van de Bruynzeelfabriek/en in 't woon oord Saendes. mi-zouden worden gearresteerd. Soekarno had de lijst naast zich neergelegd. Op 10 maart zou Soebandrio leiders van politieke partijen met arrestatie hebben gedreigd, als zij geen verklaring tekenden waarin het optreden vaft de jeugd, in het bijzonder van de studenten, als „contra revolutionair" werd bestempeld. Vrijdag 11 maart was een cri sisdag geweest. Reeds vroeg in de ochtend waren ministers in het presidentiële paleis gearri veerd om demonstrerende stu denten te ontlopen. Na een kabi netsvergadering van 20 minuten had een adjudant aan Soekarno gemeld dat „ongeregelde mili taire eenheden buiten het paleis waren om Soekarno en Soeban drio te ontvoeren". Soekarno had inderhaast de vergadering ver laten om per hefschroefvliegtuig te vertrekken, op de voet ge volgd door Soebandrio en Sja- roel Saleh. Soeharto zond de president, die naar Bogor was vertrokken, een delegatie van drie generaals na die de president meedeelden dat de toestand ernstig was en dat slechts de strijdkrachten Soe karno, zijn leer en de revolutie konden beschermen. Zij over handigden de president een ont werp van een brief, waarbij de president uitgebreide bevoegd heden aan generaal Soeharto gaf. Soebandrio maakte bezwaren, maar hem werd de mond ge snoerd door generaal Machmoed die zei: „Blijft u hierbuiten. We vragen uw mening niet". Soe karno tekende. Twee leiders van de mislukte staatsgreep zullen in de eerste helft van april terecht staan voor de militaire rechtbank. Het zijn ex-luitenant Ngadimo van de paleiswacht en ex-kolonel Latief van het militaire opper bevel in Djakarta. In de Indonesische hoofdstad is het rustig, maar buitenlandse waarnemers menen dat er een nieuwe storm dreigt. Men meent in de uitzendingen van het ille- g"'-i radiostation „radio-Ampe- ra" (de stem van het lijdende volk) het eerste ,-jmmelen van de nieuwe donder te hespeuren. Het mobiele radio-station dat naar verluidt door studenten wordt bediend en waarvan de teksten door de professoren van deze jongelui zouden worden op gesteld, heeft president Soekar no aangeraden zo spoedig moge lijk het land te verlaten en regeringszaken over te laten aan mensen als luitenant-generaal Soeharto, minister van buiten landse zaken Malik en de sultan van Djokjakarta. Met andere bevolkingsgroepen hebben de studenten hun onge noegen geuit over sommige leden in de nieuwe regering. Zij menen dat het nieuwe kabinet nog te veel lijkt op een compro mis tussen Soeharto en de „grote leider van de revolutie". De stu denten en de andere partijen zien in drie van de vice-premiers, Roeslan Abdoel Gani, Idham Shalid en dr. Leimena, meer een vertegenwoordiging van de pre sident dan van het „lijdende volk." Luitenant-generaal Soeharto heeft namens president Soekar no de recente overstromingen op Java tot nationale ramp ver klaard. Hulp- en schdevergoe- dingsprojecten zullen door de regering worden gefinancierd. Volgens de jongste officiële cijfers verloren bij de overstro mingen als gevolg van het bui ten haar oevers treden van de Solo 156 personen het leven. Naar schatting een miljoen men sen met inbegrip van een half miljoen inwoners van Solo raak ten have en goed kwijt. Velen weigerden hun bamboehutten te verlaten uit vrees dat hun scha mele bezittingen zullen worden gestolen. Ruim vijfduizend wo ningen in de omgeving van Solo zijn door het water met de grond gelijk gemaakt. In de plaats zelf zijn tienduizenden behuizingen verwoest. In het gebied van Wonogiri sloeg het water vier grote bruggen weg. De dijk van de Bengawan bij Solo werd over een lengte van tweehonderd meter weggespoeld. Ongeveer 14.000 hectare bouwland staan onder water en bijna driehon derd stuks vee is verdronken. Teams van het leger zijn naar de plaats van de ramp gegaan om herstelwerkzaamheden te verrichten. StCdfa Een overstroming trof ook de streek Bantoei bij Djokjakarta. Hierbij verdronken vijftien men sen. 75.000 personen werden dak Uit inlichtingen blijkt dat ver scheidene tienduizenden soldaten de laatste drie maanden van hel vorige jaar Noord-Vietnam hebben verlaten om vla twee routes de Ho Tsji-Minh-weg en rechtstreeks via het zuiden in Zuid-Vietnam Infiltreren, zo is van Amerikaan zijde vernomen. In sommige Amerikaans kringen spreekt men niet langer van „infil traties" maar van een „invasie" die vooral in de twee noordelijke Zuid- vietnamese provincies Qoeang Tri en Thoea Thien merkbaar is. Men acht het gevaar in de noor delijke provincies groot, vooral daar door de politieke crises in dit gebied, waarin Hué ligt, aan het moreel van de Zuidvietnamese provincies Queang Tri en Thoea Thien merkbaar is. Men acht het gevaar in de noor- lijke provincies groot, vooral daar door de politieke crisis in dit ge bied, waarin Hué ligt, aan het mo reel van de Zuidvietnamese troe pen en van de bevolking een ern stige slag zou zijn toegebracht. De Amerikaanse inlichtingen diensten zouden in het bijzonder onder de indruk zijn van de snel heid waarmee bij gevechten gede cimeerde eenheden van de vietcong en Noordvietnamese troepen weer op hun oorspronkelijke sterkte worden gebracht. bespannen loos. Er zouden bij deze over stroming duizenden stuks vee verloren zijn gegaan. Vele rijst velden staan onder twee meter hoog water. Ook bij Patjitan op Oost-Java heeft het water huisgehouden. Na hevige regenval brak het door de rivierdijken en stortte zich op het land. Achttien men sen kwamen hierbij om en er werd veel schade aangericht. De Indonesische minister van sociale zaken, Moeljadi Djojo- martono, heeft de overstroming van Solo „een straf van God" genoemd. De straf heeft helaas ook onschuldigen getroffen, zei hij. Men gelooft dat de minister doelde op de voormalige com munistische burgemeester van Solo, thans in arrest, die had toe gestaan dat in zijn gebied een officiële wijk voor prostituees werd gesticht. Tijdens de recente anti-communistische acties werd de wijk met de grond gelijk ge maakt. Het blad van het leger „Berita Yudha" schrijft, dat een aantal Indonesische filmsterren de laat ste jaren betrokken is geweest bij „schandalen" met verscheide ne gearresteerde ministers. Als bron voor deze mededeling noemt het blad de directeur van de Indonesische staatsfilmmaat- schappij, Oesmar Ismail. „Berita Yudha" noemt in dit verband de namen van oud minister Joesoef Moeda Malam voor centrale bankzaken en die van de jonge actrice Sari Naroe- lita, die in hechtenis is genomen en in wier woning Indonesische jongeren onlangs huishielden. Deze jongeren troffen ook tal rijke fotos aan van naakte film sterren bij hun „bezoek" aan de woning van Dalam, aldus „Beri ta Yudha". In de stad Hué was de toestand vrijdagochtend gespantien. Gene raal Pham Xoean Sjieu, die door de regering in Saigon naar Hué was gezonden om de rebellerende gene raal Thi te bewegen naar de Zuid Vietnamese hoofdstad te gaan. wordt na het mislukken van zijn missie door studenten in zijn ver blijfplaats bewaakt. De generaal was donderdag in gezelschap van kolonel Phan Van Lieu, het hoofd van de nationale politie en persoon lijk vriend van generaal Thi, in Da- nang aangekomen. Generaal Thi weigerde echter naar Danang te komen, waarop Sjieu naar Hué was vertrokken. De studenten dwongen hem te verklaren dat hij voor het volk was en dus sympathiseerde met de volksmachten voor de revo lutie. Duizenden woonden de de monstratie bij. De studenten beslo ten daarop hun gast te herbergen. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon heeft zich vrijdagochtend vroeg een zware explosie voorge daan in een gebouw waar Ameri kaanse militairen zijn ingekwar tierd. De ontploffing is naar men vermoedt teweeggebracht door de vietcong. Volgens persberichten uit Saigon is een groot aantal gewon den naar ziekenhuizen overge bracht. Bij de ontploffing zijn minstens drie Amerikanen om het leven ge komen en 66 gewond. In het huis woonden 150 k 200 Amerikaanse officieren. Gebruik makend van de duister nis wisten vietcongleden vrijdag morgen in een vrachtauto tot vlak bij het gebouw door te dringen. Met behulp van lichte wapens en granaten stelden zij de politieman nen die op wacht stonden, buiten gevecht. Daarna sprongen zij van Saigon: Bij een aanslag van de Vietcong in hotel „Victoria" zijn ten minste drie mensen om het leven gekomen en enige tiental len gewond. Er bevonden zich veel Amerikanen in het gebouw. De ravage is groot. Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Duizenden Parijzenaars zijn vrijdag te laat op hun werk ver schenen door een gedeeltelijke busstaking. Slechts 60 procent van de buschauffeurs was ver schenen, zodat lange rijen bij de bushalten ontstonden. Ongeveer 2.500 piloten en be manningsleden van toestellen van de genationaliseerde Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" hebben ook het werk neergelegd om hun salariseisen kracht bij te zetten. Dit was ook het geval met personeel van ver schillende afdelingen van de Franse P.T.T. De P.T.T.-staking wordt vandaag beëindigd. Bijna alle genationaliseerde bedrijven in Frankrijk zijn de afgelopen weken door stakingen getroffen. de met explosieve stoffen geladen vrachtauto af en wierpen granaten door de ramen van het gebouw. Direct nadat zij zich hadden terug getrokken vloog de auto die bij de ingang van het gebouw stond, in de lucht. Een groot deel van het ge bouw werd vernield. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie afkomstig van de oceaan bereikte vrijdagavond zuid-Engeland en zal vandaag dicht bij ons land komen te lig gen. Hierdoor zal het zwaar be wolkt weer zijn met enige regen, terwijl de wind aanvankelijk uit zuidelijke richtingen zal gaan toenemen. Na het passeren van ZATERDAG 2 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.39 11.54 Terneuzen 0.30 12.15 Hansweert 1.04 12.49 Walsoorden 1.13 12.58 ZONDAG 3 APRIL v.m.n.m. Breskens 0.05 12.39 Terneuzen 0.41 1.15 Hansweert 1.15 1.49 Walsoorden 1.24 1.58 MAANDAG 4 APRIL v.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.56 1.32 2.06 2.15 n.m. 1.23 1.59 2.33 242 de depressie draait de wind naar noordelijke richting waar bij opnieuw koude lucht wordt aangevoerd. In midden-Engeland bracht dit vrijdagavond op uit gebreide schaal natte sneeuw, in schrille tegenstelling met zuid oost-Frankrijk, waar de tempe raturen in de middag opliepen tot 17 graden. In ons land liep de temperatuur vrijdag op tot 11 a 13 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zwaar bewolkt Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Meest matige wind. In de kustprovincies later draaiend naar westelijke richtingen. Max. temperaturen van omstreeks 10 graden. ZON MAAN op onder op onder» April: 2 06.14 19.15 15.02 05.36 3 06.12 19.16 16.33 05.56 4 06.09 19.18 18.02 06.13

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1