PROVINCIAAL NIEUWS Verpleegsters- droom INDONESISCHE PARTIJEN DRINGEN AAN OP SPOEDIGE BIJEENROEPING VOLKSCONGRES Brand in de te Rotterdam Eis de originele cëtim wees er op tijd bij Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 1 aprfl 1988 Terneuzen Sas van Gent Serooskerke Zierikzee AGENDA DAALDEROP Duikboten voor Westeuropese Unie Verlangens van het volk Ex-ministers worden verhoord Ontmoeting Indonesië- Philippijnen? Metro verbindingen in Rijnmond? Gemeente Terneuzen Atoomschip „Savannah" in de „put" De „Savannah" op de Westerschelde. Op de voorgrond een Ter- neuzens vissersvaartuig. Op 18 maart vertrok 't atoom schip „Savannah" van Houston (Texas) geladen met stukgoede ren, naar Europa. Na reeds te Antwerpen en Rot terdam te hebben vertoefd ter lossing en tevens ter bezichti ging, was het oorspronkelijke plan de haven van Gent te bezoe ken, daar het grootste deel van de lading voor deze haven be stemd is. Daar evenwel is geble ken, dat de zeesluis een te gerin ge grootte heeft om de Savannah met de begeleidenende sleepbo ten te bergen, is het schip in de „put" voor anker gegaan. De lading zal hier in lichters worden overgeslagen. Nadat we de laatste 24 uur regelmatig op de hoogte waren gehouden van het reisverloop, kregen we gisteren melding dat. de „Savannah" Vlissingen was gepasseerd. Omstreeks zes uur waren wij daardoor in staat het atoomschip, por het ankerde in de „put", te fotograferen bij het passeren van de haven. Naar ons wordt meegedeeld zal de Savannah gedurende het weekend te bezichtigen zijn. Hiervoor zal een „uurpendel" worden onderhouden. Voor belangstellenden en ama- teurfotoliefhebbers een unieke kans om een kijkje en een kiekje te nemen van dit eerste door atoomkracht voortgestuwde zee schip. Enkele gegevens: De „Savan nah" (20.000) werd in 1958 ge bouwd door de New York Ship building Company. De lengte be draagt 180 m, de breedte 23 m, de diepgang 9 m. Het beschikt over 9 laadruim ten en heeft accomodatie voor 60 passagiers. De bemanning telt 110 koppen. Een 20.000 p.k. motor stuwt 't schip voort met een snelheid van 20 mijl per uur. De kostprijs? Het lieve somme tje van 20.000.000 gulden. Ouderavond landbouwhuishoudschool In de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" wordt maandag avond 4 april een ouderavond gehouden. Mej. A. van der Lee- den, consulente van de Z. L. M., zal op deze ouderbijeenkomst een lezing houden over de nieu we vooruitzichten in het huis- houdonderwijs. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! K.R.O.-zangwedstrijd Evenals vorig jaar zal het kna penkoor van de rooms-katholie- ke jongensschool uit Sas van Gent weer deelnemen aan de zangwedstrijd voor scholen ge organiseerd door de K.R.O. De leiding van het knapen koor berust bij de heer A. Meeuwse, onderwijzer aan deze school. Fotowedstrijd Maandag 4 april a.s. zal de Sasse fotokring de jaarlijkse fotowedstrijd houden onder het motto „Herfst". De beoordeling en bekendmaking van de resul taten vinden plaats in het club lokaal in hotel „Royal". Ditmaal zijn er geen prijzen aan verbonden en gaat het uit sluitend om de eer. Gemeenteraad De gemeenteraad van dinsdag j.l. werd wegens ziekte van bur gemeester R. A. J. den Boer ge leid door wethouder W. H. M. Colsen. De voorgestelde subsidies en bijdragen voor de diverse scho len werden goedgekeurd. Het verzoek van de stichting, die op gronden in het plan „Noord-West" een winkelcen trum wil bouwen, leverde ook geen bezwaren op. De plannen voor de bouw van dit winkel centrum zijn echter nog zó vaag, dat hierover weinig te zeggen viel. Een onderdeel van de agenda bracht de gemoederen van de raadsleden even in beweging. Het betrof een voorlopige ver blijfplaats voor de woonwagens in de gemeente. Het huidige kamp aan de Vrijstraat is der mate slecht, dat hierin nodig verandering moet komen. Het kamp kwam ook veel te dicht bij de kom van de gemeente te lig gen. Er werd nu besloten om op aan te kopen grond van de heer Ducarmon aan de Oostkade een woonwagenkamp in (te richten met alle nodige voorzieningen. Goudakker nu ongeveer uitgeput Hoewel de schatgravers van Se rooskerke door hun andere werk zaamheden de laatste dagen wei nig tijd kunnen vinden om naar gouden munten te zoeken, heb ben ze tussen de bedrijven door toch nog wel gespit, met als re sultaat dat er thans 1.014 munten gevonden zijn. Het ziet er echter naar uit dat de goudmün nu on geveer uitgeput is. De werkzaamheden aan het z.g. gouden zwembad, dat de gemeen te van Serooskerke grotendeels uit de opbrengst van de gouden munten wil financieren, vorderen goed. Nautische problemen op jaarvergadering van „Schuttevaer' De nautische problemen van de Rijn- en binnevaart zullen op 28 en 29 april in een tweedaags congres van de koninklijke schip persvereniging „Schuttevaer" worden behandeld. Dit zal gebeuren tijdens de 117e algemene jaarvergadering die dit jaar in Zierikzee wordt gehouden. Op de agenda staan ruim 200 voorstellen, die zijn in gediend door de 48 afdelingen, variërend van hét plaatsen van van tappunten voor drinkwater, meerpalen en het aanbrengen tot het gebrek aan goede lig plaatsen, de reglementen op het gebied van de Rijn- en binnen vaart, radar- en duwvaart, de leerplicht voor schipperskinde ren, de toenemende verhoging van de scheepvaartrechten en de verdergaande sluitingstijden van de bruggen voor de scheepvaart in de spitsuren van het wegver keer. De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat zal een lezing houden over „De vorm geving van de Volkerakdam, be zien in verband met de ontwik- Keling van de scheepvaart in het deltagebied", terwijl bovendien een vaartocht zal worden ge maakt van Zierikzee via de Vol- keraksluizen naar Willemstad. Het onderbrengen van de gas ten geschiedt in Schuttevaer- stijl. Hiervoor wordt een modern passagiersschip in Zierikzee ge stationeerd, waarop de congres deelnemers kunnen logeren. Het congres zal worden bijge woond door vele autoriteiten, zowel van de overheid als uit het bedrijfsleven. „Schuttevaer" behandelt mede namens nagenoeg alle organisa- saties de nautische problemen in de Rijn- en binnenvaart. Onder de leden bevinden zich schippers, rederijen, scheepsbevrachters, makelaars, overslagbedrijven, handelaars in scheepsvictualiën, transportondernemingen, scheeps werven, watersportliefhebbers, organisaties, stichtingen, auto riteiten van waterstaat en mari ne, havenmeesters, gemeentelijke bedrijven, vooraanstaande men sen uit het bedrijfsleven en an dere personen en organen, zowel in binnen- als in buitenland. (Adv.) (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! VRIJDAG 1 APRIL TerneuzenPatronaatsgebouw, 8 uur: Feestavond Terneuzen- se Lyceumclub. ZATERDAG 2 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „La Pupa, een meisje van plezier". ZONDAG 3 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Old Schatterhand" 5 en 8 u.: „La Pupa, een meis je van plezier". MAANDAG 4 APRIL TerneuzenLuxor-Theater. 8 uur: „Old Schatterhand". DINSDAG 5 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Old Shatterhand". (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Prins btf fuhtterende Utrechtse studentenweerbaarheid Utrecht: Z. K. H. prins Bernhard heeft woensdagmorgen op het Domplein de detachementen van de studentenweerbaarheid uit Utrecht en Leiden geïnspecteerd. Dit gebeurde ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Utrechtse Studen tenvereniging ter vrijwillige oefening in den Wapenhandel. Leider Ku Klux Klan meldt zich bij de politie Sam Holloway Bowers, de lei der van de Ku Klux Klan in de Amerikaanse staat Mississippi, heeft zich donderdag bij de poli tie gemeld die hem zocht in ver band met de dood van Vernon Dahmer, een voormalige voorzit ter van de plaatselijke afdeling van de organisatie ter beharti ging van de belangen van ge- kleurden. Dahmer vond op 10 januari de dood, toen zijn huis en winkel in brand werden gestoken. Maandagochtend nam de re cherche 13 leden van de Ku Klux Klan in hechtenis. Bowers wist zich bij die gelegenheid aan ar restatie te onttrekken. De 14 leden van de Ku Klux Klan kunnen door de federale autoriteiten alleen worden ver volgd wegens hun gewelddadig verzet tegen de activiteit van Dahmer ten behoeve van de ne gers. Een vervolging wegens moord kan alleen door de afzon derlijke staten worden ingesteld. Tot 31 mei krijgt u bij aankoop van een snelkookpan een kookwekker van f 10,95 cadeau. OOK IN BELGIE HOGERE ZUIVELPRIJZEN Volgens berekeningen van het Belgische ministerie van land bouw zullen de prijzen van zui- velprodukten in België als gevolg van de deze week vastgestelde minimum-invoerprijzen in de EEG („drempelprijzen") met 10 a 15 procent stijgen. Deze stij ging zal zich voordoen bij 't ont staan van het volledig vrije han delsverkeer in landbouwproduk- ten, waarvoor de datum van 1 juli 1967 als doel wordt gesteld. Voor de komende maanden wor den al prijsverhogingen verwacht voor een aantal zuivelprodukten als gevolg van de EEG-verplich- ting tot verdere vermindering van de subsidies aan de produktie (met een zevende deel). Zo zal de in België vervaardig de „Gouda-kaas", waarvan België in 1965 ook 20.000 ton uit Neder land invoerde, ongeveer 17% cent per kilo duurder worden. Ook volle melkpoeder en magere melkpoeder die in België voor 95 procent als veevoeder dient, zul len in prijs stijgen. De Indonesische christelijke „Parkindo"-partij heeft aangedron gen op spoedige bijeenroeping van het zeshonderd leden tellende voor lopige volkscongres, dat normaal slechts eenmaal per jaar vergadert. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! Aan de landen van de West europese unie (Engeland en de E.E.G.-landen) zal gevraagd worden gemeenschappelijk een vloot van met kernenergie aan gedreven maar conventioneel be wapende duikboten te vervaar digen binnen het bestek van een te. Rome voor de defensiècom- missie van de W.E.U. goedge keurd plan. Een desbetreffende aanbe veling is woensdag door de com missie met 15 tegen 6 stemmen bij twee onthoudingen aanvaard. De aanbeveling wordt aan de W.E.U.-raad tijdens zijn plenai re zitting in Parijs, die van 13 tot 17 juni wordt gehouden, voorge legd. Indien de W.E.U.-raad met het voorstel akkoord gaat, wordt het naar de W.E.U.-ministerraad doorgezonden. Indische minister tot bevolking: „EERSTE VIJF JAAR GEEN KINDEREN MEER" De Indische minister van ge zondheid en geboortenregeling, mevr. Sjoesjila Najar, heeft er donderdag bij de bevolking van De Rotterdamse brandweer be streed gisteren met groot materieel een brand in de ruimen van een met ammoniumnitraat geladen bin nenschip, dat in de Waalhaven ligt. De brand ging genaard met een geweldige rookontwikkeling. De surveillancedienst van het politiebureau de Slinge vroeg de Rotterdammers die in de omgeving van de Waalhaven wonen, hun ramen te sluiten daar de rook bin nen een straal van 1 kilometer mo gelijk schadelijke gevolgen kon hebben. Het brandende binnenvaartschip was de Damco 82. De brand kwam overeen met de brand, die vorig jaar bij Delta-Chemie in Vlaardin- gen woedde. Een ammonium- nitraatbrand is praktisch niet te blussen. Vier brandblusboten duwden het brandende binnenvaartschip van pier 8 naar pier 7, waar men het schip wilde laten zinken. Door de rookontwikkeling moest de brand weer gebruik maken van perslucht maskers. De nitreuze dampen kun nen in een sterke concentratie do delijk zijn. De brand is niet gepaard gegaan met een, explosie. Voor zover be kend zijn er geen persoonlijke on gelukken gebeurd. De brandweer is er in de loop van de middag in geslaagd de brand te blussen. Aanrander aangehouden De politie van Soest heeft woensdagavond de 15-jarige D. J. N. uit Enschede aangehouden die de dag tevoren in de bosrijke omgeving van de Gentiaanlaan te Soest een 11-jarig meisje had aangerand. De aanranding gebeurde op klaarlichte dag. De jongen had het méisje vastgebonden. Het meisje wist de politie een nauw keurig signalement op te geven, waardoor nog dezelfde dag kwam vast te staan dat de vermoede lijke dader een in Soest werken de 15-jarige jongen uit En schede was. Woensdagavond is hij in de omgeving van het woonwagenkamp te Soest aan gehouden. haar land op aangedrongen „de eerste vijf jaar de gedachte aan baby's uit het hoofd te zetten". Zij deed dat bij de opening van een grootscheepse vijfweekse campagne voor geboortenbeper- king^ in de hoofdstad Nieuw Delhi. De campagne moet als model dienen voor de rest van het land. Mevr. Najar, zelf ongehuwd, verklaarde dat de Indiërs een bijdrage zouden kunnen leveren tot de oplossing van het acute voedselprobleem door zich heilig voor te nemen er de eerstko mende vijf jaar geen kinderen bij te nemen. (Adv.) DOOR LILIAN WOODWARD 29) „Dat heeft ze me verteld," loog Feona. „Eers dacht ik dat het de Engelse dokter was om wie ze gaf. Maar nee. Blijkbaar ben jij het." Hij zei niets meer tot ze weer aan hun tafeltje onder de bomen zaten. De duisternis was nu inge vallen en in de cypressen hingen kleine gekleurde lam.pjes. Met op de achtergrond de zee, waarover het maanlicht scheen en daarbo ven de sterrenhemel, was het er bijna bovenaards mooi. Maar Feona had er geen belangstelling voor. „Als je weggaat, ga je dan terug naar Amerika?" vroeg ze. „Ik denk het wel, ik weet het werkelijk niet nog niet." „Engeland en Amerika liggen ver uit elkaar. Zou je geen zeker heid willen hebben over je En gelse verpleegstertje voordat ze voor altijd uit je leven ver dwijnt?" Plotseling grinnikte hij. „Je bent teen kleine koppelaar ster," zei hij. „Ik vraag me af waarom je zoveel belang hebt bij de zaken van twee mensen die bijna volslagen vreemden voor je zijn." Feona glimlachte liefjes. „Ik houd ervan mensen geluk kig te zien," mompelde ze. „Net zo gelukkig als ik zelf eens hoop te zijn." Wat later bracht hij haar terug naar de sloep en wuifde haar na toen ze met de boot zee koos. Hij bleef er staan tot ze uit het gezicht verdwenen was en keerde daarna terug. „Het is maar goed dat ze er geen idee van heeft dat ik eigen lijk geen plannen heb Femosa voorlopig te verlaten en waar om niet," mompelde hij toen hij door de kleine straatjes naar zijn hotelletje ging. Janice werd vroeg in de mor gen wakker. Ze lag een poosje ontspannen en voelde zich pret tig. Het was fantastich wat een goede nachtrust kon doen voor een mens. Een golf van geluk doorvoer haar toen ze aan Davids woorden van de vorige middag dacht. „Mijn lieverd, mijn lieveling," had hij gefluisterd toen hij haar in zijn armen hield. Ze stapte uit bed en liep naar 't raam. De zon scheen al volop, ofschoon het nog maar halfzes was. Opeens brandde ze van verlan gen te gaan wandelen in de frisse tintelende buitenlucht. Dat was misschien de reactie op de sombere gedachte dat als David Blake niet zo kordaat gehandeld had, zij nu dood geweest zou zijn, in de diepte van de sprankelende Middellandse Zee. Ze kleedde zich aan en liep naar de deur. Maar voor ze die bereikte, dacht ze aan de diamanten. Ze had plotseling maar één gedachte: ze moest zich ervan overtuigen dat de stenen veilig waren. Ze sloeg het kleed op en liep naar de toilettafel voor de nagel- vijl waarmee ze de plank moest opwippen. Toen ze zich bukte, met de vijl in de hand, werd er plotseling luid op de deur geklopt. Ze richt te zich met een verschrikt gezicht OP, Ml Wie kon dat zijn op dit uur van de dag? Wie het ook was, die mocht niet het opgeslagen kleed zien en vermoedens krijgen dat er een bergplaats onder de vloer was. Ze legde het tapijt recht en vloog naar de deur toen er weer geklopt werd. „Zuster Crawley! Zuster Craw ley!" Het was Davids stem, in nood, dwingend. „Ik kom!" riep ze en gooide de deur open. Zijn haar was verward en zijn ogen waren die van 'n vermoeide man, die heel lang niet geslapen heeft. Hij knikte alsof hij het goed keurde dat ze al op was en aan gekleed. „Kom mee, zuster", zei hij vlug, „Signor Tellini is ingestort. Ik moet hem binnen een uur opere ren, wil ik zijn leven redden." XVI David Blake liep door naar de kamer van signor Tellini. Ge schrokken van zijn woorden dat hun patiënt 'n inzinking had ge kregen en in levensgevaar ver keerde, haastte Janice zich ach ter hem aan. Plotseling stond hij stil en keerde zich naar haar om. Zijn ogen stonden bezorgd. „Hoe is het met u, zuster? Dat vergat ik te vragen nu... dat an dere gebeurd is." (Wordt vervolgd.), Het congres dat het hoogste gezag in de staat vertegenwoordigt, be slist over de grondwet en de brede lijnen van staatspolitiek. Het be noemt volgens de bepalingen van de grondwet het staatshoofd, dat op grond van deze bepalingen een vijfjarige ambtsperiode heeft en herkiesbaar Is. De Parkindo zo meldt de A.N.P.-correspondent legde in haar verklaring de nadruk op de noodzaak van algemene verkiezin gen om de uitvoering van de ge leide democratie te verbeteren. In donesië heeft slechts eenmaal in het 21-jarig bestaan van de repu bliek algemene verkiezingen gehad. President Soekarno zond het in 1955 gekozen parlement echter naar huis en verving het in I960 door zelf uitgezochte afgevaardig den. Inmiddels heeft ook de eerste voorzitter van de Nahdatoel Oela- ma-partij, Chalid, erop aangedron gen om met het oog op de jongste ontwikkelingen het voorlopige volkscongres bijeen te roepen. De voorzitter van deze invloedrijke mohammedaanse beweging fs plaatsvervangend vice-premier in het nieuwe kabinet. Chalid zei dat door bijeenroeping van het hoogste wetgevende orgaan de verlangens van het gewone volk op democrati sche wijze zouden kunnen worden geleid. Chalid is tevens vice-voor- zitter van het congres. Hij zei dat zijn mede-voorzitters dit standpunt deelden en dat de congresleiders spoedig bijeen zullen komen om over deze kwestie van gedachten te wisselen. De vijftien Indonesische minis ters die onlangs „onder bescher ming van het leger" zijn gesteld, worden op het ogenblik onder vraagd over hun rol bij de misluk te staatsgreep van vorig jaar. De regering wil geen onschuldigen voor de militaire rechtbank bren gen. Dit heeft generaal Soeharto, lid van het presidium en minister van defensie en veiligheid, ver klaard. Onder de genoemde minis ters bevinden zich de voormalige ministers van buitenlandse zaken dr. Soebandrio en oud-vicepremier Charoei Saleh. Er worden pogingen gedaan om een ontmoeting te arrangeren tus sen de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, en diens Philippijnse collega Nar- ciso Ramos. Antwoordend op vragen van journalisten verklaarde minister Malik dat een bezoek van Soekarno aan de Philippijnen voor een ge sprek met president Marcos niet mogelijk was. President Soekarno zou echter verheugd zijn indien hef Philippijnse staatshoofd naar Dja karta zou willen komen, aldus Ma- lik. Hij kondigde voorts wijzigingen in de diplomatieke vertegenwoordi gingen van Indonesië in het bui tenland aan. Er zijn nieuwe instruc ties gezonden naar ambassadeur Djawoto in Peking om terug te ke ren. Het verkeersbelang binnen Rijnmond is gediend met snelle metro-verbindingen, aldus het dagelijks bestuur van Rijnmond. Metro-lijnen naar Capelle a/d IJsel en naar Schiedam en Vlaar- dingen kunnen echter, aldus een memorie van antwoord, eerst aan de orde komen als Rotterdam definitief heeft besloten de metro van het Zuidplein (in Rotterdam- Zuid) door te trekken naar het stadsdeel Hoogvliet. Dit zal een tijdsbestek van zestien jaar vet- gen, omdat er al drie a vier jaar nodig is om de grond te verwer ven. Over de verdeling van de kos ten van metro-verbindingen tus sen de gemeenten onderling kan het dagelijks bestuur van Rijn mond geen mededelingen doen. De metro in Rotterdam van het centraal station naar het Zuid plein, hans nog in het stadium van de ruwbouw, zal naar men verwacht in 1967 gereed zijn. Op vrijdag 8 april a.s. zullen de secretarie en de kantoren van de andere gemeentelijke dien sten gesloten zijn. Ook de badinrichtingen te Ter neuzen (kom) en Sluiskil zijn gesloten. Het huisvuil van die dag wordt opgehaald op donderdag 7 april a.s. (Adv.) EEN PLATENBON 18 ALTIJD RAAK!

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2