Politieke moeilijkheden voor militair bewind in Zuid-Vietnam Groot-Brittannië ging naar de stembus 'n ster matras AÜTI-AMERIKAANSE BETOGINGEN IN SAIGON NATIONALE PARTIJ VAN VERWOERD WINT VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA OPINIEPEILINGEN VOORSPELDEN OVERWINNING VAN LABOUR VOLGENS PRESIDENT JOHNSON 50.000 COMMUNISTEN GESNEUVELD HET WEER Onverzoenlijk Stakingen Gezag verspeeld Muiterij bij Zuitvietnamees tankregiment Vietcong wordt actiever Slijtage-oorlog Grootste vloot ter wereld EXPLOSIE AAN BOORD VAN KUSTVAARDER Veel thuisblijvers Naar de koningin LABOUR HEEFT GEWONNEN Hoogwater Opnieuw enige regen Zon- en Maanstanden Weerbericht HUWELIJK PRINSES MARGRIET NIET IN 1966 Gevecht bij de grens tussen Ethiopië en Somalië VRIJDAG 1 APRIL 1966 22e Jaargang No. 6661 !&óa§éSÏ»gB8 abonnement: TËRNEtfZEN Direeteor-Heofdredaetear; 1 van de Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bande!*- advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel maar 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adr* Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 tnr. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nununar tot 10 uur voormiddag. De generaals die in Zuid- Vietnam aan het bewind zijn, zien zich op het ogenblik ge plaatst voor nieuwe politieke moeilijkheden, die van binnen landse oorsprong zijn. Die moeilijkheden concen treren zich rond de eis tot terug keer naar een burgerlijk bewind op korte termijn, reeds diverse malen geuit door de boeddhisti sche groeperingen in het land. Het verzet tegen de generaals heeft ernstige vormen aangeno men in de steden in het noorden, maar is reeds doorgedrongen tot de hoofdstad. De toenemende agitatie is een bron van grote zorg voor de Amerikanen, die met hun ruim 220.000 man in Vietnam in de eerste plaats de strijd tegen de Vietcong tot een bevredigend einde willen bren gen. Het militaire bewind in Zuid- Vietnam, dat negen maanden ge leden de macht overnam van een burgerlijke regering die de druk van de machtige religieuze groe peringen niet kon weerstaan, is het meest stabiel gebleken na de omverwerping van de re gering van Ngo Ding Diem in november 1963, die negen jaar het land heeft bestuurd. De eiseri van de boeddhistische meerderheid doorkruisen de plannen van president Johnson, die in de eerste plaats gericht zijn op vergroting van de oor- loespanning en sociale hervor- rning. De Amerikanen menen dat elke plotselinge verande ring alleen maar de Vietcong ten goede kan komen. Het verzet tegen de generaals kreeg een onverzoenlijk karakter na het besluit van de tien machtheb bers om de steeds groter wor dende macht van een van hen, luitenant-generaal Ngoejen Chanh Thi, te breken. Het staatshoofd, luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu, en premier Ngoejen Cao Ky zouden er zeker van zijn geweest dat zij gene raal Thi zonder veel moeilijk heden konden verwijderen uit de junta. Hun opvatting is echter onjuist geweest. De boeddhisten haakten in op de eerste plaatse lijke protesten in het noorden tegen de uitstoting van generaal Thi en eisten vervanging van de militaire regering door een bur gerlijke. Die regering zou langs demo cratische weg gekozen moeten worden. In de steden in het noorden, die onder bevel van generaal Thi hadden gestaan, braken stakingen uit en werden betogingen gehouden, maar de naam Thi werd steeds minder genoemd. De stakingen en betogingen kregen een anti-Amerikaans ka rakter. De Amerikanen, zo werd. ge steld, steunden het militaire be wind en beletten daarmee de terugkeer naar een burgerlijke regering. Van Amerikaanse zijde is in dit verband gewezen op de toenemende communistische in filtratie in de groeperingen die zich verzetten tegen het mili taire bewind. De generaals hebben hun ge zag verspeeld in de noordelijke steden Danang en Hué. De plaat selijke autoriteiten aldaar heb ben zelf de stakingen en beto gingen helpen organiseren. De studenten mochten de provin ciale radiostations gebruiken voor tegen de regering en tegen de V. S. gerichte propaganda en militairen en politiemannen trokken mee de straat op bij be togingen. In Saigon neemt de spanning toe. Duizenden studenten be toogden daar donderdagmorgen tegen de militaire regering. Spandoeken met anti-Ameri kaanse leuzen werden ontvouwd op het grote marktplein waar de betogers zich hadden verzameld. Het orgaan van de Russische communistische partij, de „Prav- da", wist donderdag te melden dat vorige week een Zuidvietna- mees tankregiment in de om geving van Saigon aan het mui ten is geslagen. De manschappen liepen met hun voertuigen over naar de Vietcong, aldus het blad dat dit bericht heeft ontvangen van zijn correspondent Nikolai Sjtsjedrov, die verscheidene weken bij een Vietcong-eenheid in Zuid-Vietnam heeft doorge bracht. In de nacht van 23 op 24 maart keerden de officieren en man schappen hun gevechtswagens om en deden een aanval op stel lingen van het Zuidvietnamese leger. Eenheden van de Vietcong voegden zich bij hen en deden na een aantal andere tankeen heden buiten gevecht te hebben gesteld, een gezamenlijke aanval op nabijgelegen infanterie-gar- nizoeuen, aldus de correspon dent die hieraan toevoegde dat het hele regiment nu aan de zijde van de opstandelingen strijdt. Plei Me en het bergmassief van Tsjoe Phong aan de grens van Vietnam met Cambodja zijn woensdag weer op het eerste plan van de militaire aktiviteit in Zuid-Vietnam gekomen. Twee compagnieën Amerika nen van de eerste luchtlandings divisie leden bij een aanval op een eenheid Vietcongstrijders „lichte tot matige" verliezen. Zij verloren door vijandelijk afweer- vuur vijf hef schroef vliegtuigen. In de loop van de dag gelukte het de Vietcong, die zich op een versterkte linie had terugge trokken, bij een tegenaanval een compagnie Amerikanen in te sluiten. Er moesten versterkin gen worden aangevoerd om hen te ontzetten. Er zijn op het ogenblik verscheidene bataljons Amerikanen op dit strijdtoneel. Volgens hun rapporten zijn bij deze gevechten, waarbij gebruik wordt gemaakt van artillerie en vliegtuigen, tachtig Vietcong strijders gedood. Officiële gegevens over de strijd in Vietnam tonen aan, dat de Vietcongstrijders hun akties intensiveren. Vorige week werd melding gemaakt van 1.064 Vietcong-„incidenten", variërend van aanvallen tot verspreiding van propagandamateriaal. Ook het verlies aan mensenlevens steeg vergeleken met de week daarvoor. In totaal 1988 opstan delingen werden gedood, hetgeen er 361 meer zijn dan de week daarvoor. Het aantal Ameri kaanse verliezen steeg van 80 tot 123. Aan Zuidvietnamese zijde was dit 232 tot 318. De speculaties over de afloop van de oorlog in Vietnam lopen uiteen van dit jaar tot wellicht 1970/1971, aldus schrijft een cor respondent van D.P.A. in Zuid- Vietnam. De laatste mening is die van vele hoge Amerikaanse militairen. Na de regentijd konden de Amerikanen en hun bondgeno ten geen beslissing forceren. Zo zij veldslagen wonnen, dan moesten zij deze steeds met nederlagen en grote verliezen betalen. De oorlog is een slij tageslag geworden voor beide partijen. De grote kracht van de V. S. ligt in de Stille Oceaan, die als een „mare nostrum" van de V. S. is te beschouwen. De Ame rikaanse vloot is oppermachtig in de driehoek Alaska-Vietnam- Kaap Hoorn, maar de V. S. voe ren in Vietnam de duurste oor log in de geschiedenis. In de Stille Oceaan bevindt zich de grootste vloot ter wereld, waaronder vijf vliegdekschepen, 75 torpedobootjagers, kruisers, mijnenleggers, mijnenvegers en duikboten. Deze slagvloot wordt bevoorraad door een even grote vloot van verzorgingsschepen. Om een beeld te geven van de intensiteit van de luchtaanvallen op doelen in Vietnam van de vliegdekschepen schrijft de D. P.A.-correspondent, dat van één vliegdekschip dagelijks meer dan 100 bommenwerpers of jachtbommenwerpers kunnen opstijgen. Op een willekeurige dag in maart zag hij op een och tend van het vliegdekschip „V.S. Hancock" 70 toestellen uit een katapult wegschieten terwijl op het achterdek tegelijkertijd Sky- hawks, Phantoms en Skyraiders met een snelheid van 200 km per uur landden en met behulp van kabels werdfch afgeremd. In de machinekamer van de 499 brt. metende Nederlandse kustvaarder Cheetah heeft zich donderdagmiddag omstreeks vier uur op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Poortershaven een explosie in de motor voorgedaan. De eerste machinist liep daarbij niet ernstige brandwonden op. De Cheetah vroeg via Scheve- ningen-radio sleepboothulp en verzocht tevens om een dokter, aan welke verzoeken' uit Maas sluis werd voldaan- Ongeveer zesendertig miljoen kiesgerechtigde Britten hebben donderdag een nieuw parlement ge kozen. Om zeven uur gingen in het gehele land de stemlokalen open. Het weer, vaak van invloed op de opkomst, was niet slecht. De ver kiezingsdag valt traditiegetrouw op een donderdag. De stemlokalen wa ren tot negen uur open. In de 630 kieskringen dingen 17.07 kandidaten van alle politieke schakeringen naar een lagerhuis zetel. Volgens het in Engeland gel dende meerderheidsstelsel wint de- geen die in een kring de meeste stemmen op zich verenigt. Op ver rassingen wordt niet gerekend. Het echtpaar Wilson hier gefoto grafeerd bij het verlaten van Downingstreet 10. Lang vóór het begin van de drie weekse verkiezingscampagne was de Labourpartij favoriet. De jongste opiniepeilingen wezen een toegeno men populariteit van de regerings partij aan. Verscheidene miljoenen zullen zich naar verwachting niet de moeite hebben getroost een kruisje te komen zetten bij een der namen op het stembiljet. Bij de vorige ver- i kiezingen in oktober 1964 kwam 77.1 pet van het electoraat naar de stembus, een totaal van 27.657.148 uitgebrachte stemmen. Stemplicht kent men in Engeland niet. Stemge rechtigd zijn alle mannen en vrou wen boven de 21 jaar behalve vreemdelingen, peers, verpleegden in krankzinnigengestichten en ver oordeelden. Het algemeen stem recht is nog maar 38 jaar van kracht. Pas in 1918 ging het stem recht voor de gehele volwassen mannelijke bevolking gelden. Voor dien konden alleen de „bezitters" hun stem uitbrengen. De vrouwen waren tot het laatste jaar van de eerste wereldoorlog van de stem bus uitgesloten en daarna moesten ze eerst nog boven de dertig jaar oud zijn. Pas in 1928 werden de vrouwen in dit opzicht op gelijke voet met de mannen geplaatst en konden ze op 21-jarige leeftijd gaan stemmen. Winnaar van de verkieznigen is de partij die de meeste van de 630 zetels in het lagerhuis behaalt en de leider daarvan wordt door de koningin uitgenodigd een regering te vormen. Bij de huidige verkiezin gen waren in totaal 17.07 kandida ten gesteld. De communistische partij in Groot-Britannië, die 33.734 leden telt heeft, 57 kandidaten gesteld, het grootste aantal sedert 1950. In oktober 1964 behaalde Labour de overwinning met een krappe absolute meerderheid van vijf ze tels en kon toen voor het eerst na dertien jaar de regering vormen. De uitslag was toen: Labour 317 zetels, conservatieven 303 zetels en liberalen 9 zetels plus de ene zetel van de speaker. In de loop van deze morgen kat» het eindresultaat bekend zijn. Edward Heath, de leider van de Britse conservatieve party, heeft de overwinning van de labour partij bij de lagerhuisverkiezin gen erkend, aldus werd tegen half een vrijdagochtend bekend gemaakt. Heath zei voor de Britse tele visie dat zijn partij in de nieuwe kamer een sterke oppositie zal voeren. In de structuur van zijn partij zullen veranderingen wor den aangebracht. De oppositie zal voornamelijk gevoerd worden ten aanzien van de economische moeilijkheden waar de labourpar. tij voor komt te staan, zei Heath, Premier Wilson zei even na middernacht dat de uitslagen be moedigend bleken, „maar wij zijn nog maar pas aan het begin". Zijn partij had toen reeds vele ze tels op de conservatieven ver overd. Toen te 01.35 uur de uitslagen uit 402 van de in totaal 630 districten bekend waren, was de stand: labour 271 zetels (winst 37conservatieven 129 ztels (verlies 37)liberalen 2 zetels. President Johnson heeft don derdag op een persconferentie in Washington gezegd dat ongeveer 50.000 communisten zijn gesneu veld sinds het begin van dit jaar. Enige tijd lang zijn er aanmer kelijk veel Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam binnengekomen, maar aan de andere kant. lijden de communisten zware verliezen. Om hieraan het hoofd te bieden hebben de communisten hun kracht versterkt en daarom waren de V.S. gedwongen het zelfde te doen, aldus de presi dent. Op de slagvelden zijn 10.000 doden geteld. Naar schatting zijn nog driemaal zoveel Vietcong strijders aan hun wonden be zweken. Op een vraag of de V.S. van plan zijn hun troepen sterkte in Vietnam aanmerkelijk te verhogen, herhaalde president Johnson dat versterkingen zul len worden gezonden naar ge- Breskens lang de militaire autoriteiten dit i Torneuzen nodig achten en hijzelf goed- Hansweert keurt. I Walsoorden Het is nu zeker dat de natio nale party van dr Hendrik Ver woerd, die Zuid-Afrika sinds 1948 regeert, voor een nieuwe termijn van vyf jaar aan het bewind biyft. De party heeft al 86 zetels verworven m de kamer, die 170 leden telt. Er is een verschuiving van rond 16 procent geconstateerd van de voornaamste oppositie. Op de foto: Minister-president Verwoerd (rechts) in gesprek met de leider van zijn kiesbu reau. VRIJDAG 1 APRIL v.m. Breskens 10.13 Terneuzen 10.49 Hansweert 11.23 Walsoorden 11.32 ZATERDAG 2 APRIL v.m. 11.39 0.30 1.04 1.13 n.m. 10.53 11.29 12.03 12.12 party, de verenigde partij van sir De Villiers Graaff, naar de na tionale party. De pas gevormde uiterst recht se republikeinse partij, die op het standpunt -staat dat Ver- woerds partij nog te veel voor de Afrikanen doet, en de progres sieve partij doen het niet best. Helen Suzban die de enige zetel van de progressieve partij in het vorige parlment heeft bezet, wist deze zetel maar net te behouden. De progressieve partij, ontstaan door afscheiding van de verenig de partij, is vóór politieke voor uitgang der niet-blanken „naar verdiensten" en is op morele gronden tegen apartheid. Sir De Villiers Graaff, de lei der van de verenigde partij, werd in Rondebosch bij Kaapstad her kozen met een meerderheid van ruim 6.000 stemmen. Ook Ver- n.m. 1L54 12.15 12.49 12.58 woerd is herkozen. Het weer blijft voorlopig een onbestendig karakter behouden. ■In de westelijke luchtstroming die nu boven de Britse eilanden en de Noordzee is ontstaan, wor den storingen van de Atlantische oceaan geleidelijk naar de Noord zee gevoerd, zodat ook vandaag op vrij veel bewolking met regen, vooral in de noordelijke provin cies, gerekend moet worden. De wind neemt daarbij toe aan de kust tot vrij krachtig uit zuid- MAAN op onder op onder April: 1 06.16 19.13 13.31 05.09 2 06.14 19.15 15.02 05.36 3 06.12 19.16 16.33 05.56 4 06.09 19.18 18.02 06,13 westelijke richting. De maxi mumtemperaturen worden niet veel hoger dan zij donderdag ge weest zijn, n.l, omstreeks 10 gra den celsius. Ook elders in Europa zijn nog geen hoge maximumtemperatu ren gemeld. In Italië werd het donderdag op vele plaatsen niet warmer dan 13 a 16 graden, ter wijl alleen zuid-Frankrijk tem peraturen van 17 graden re gistreerde. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Veranderlijke bewolking met vooral in het noorden van het land enige regen. Matige, later aan de kust tot vrij krachtig toe nemende wind tussen west en zuid-west. Maximum-temperatu- 06,13 ren van omstreeks IQ sradêB» Het huwelijk van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen- hoven kan dit jaar niet worden verwacht, aldus heeft een woord voerder van de rijksvoorlich tingsdienst donderdag in ant woord op een desbetreffende vraag gezegd. Wel kan nog vóór het zomerrecès van de Tweede Kamer de indiening van het ont werp van wet tot goedkeuring van het huwelijk tegemoet wor den gezien. In antwoord op de vraag waar het huwelijk zal worden geslo ten, antwoordde de woordvoer der dat de plaats nog niet be paald is. Voor het eerst sinds twee jaar is donderdag weer een vuurge vecht uitgebroken in het grens gebied tussen Ethiopië en Soma lië. Het ministerie van voorlich ting in Addis Abeba deelde mee dat een Ethiopische politieman h-'t leven had verloren bij een botsing met militairen uit Soma lië. Het treffen vond plaats in Inegoh, gelegen in het noord oosten van het district Ogaden, De grenspatrouille aan Ethiopi sche zijde geschiedt door poli tiemannen. De aanleiding tot het gevecht werst vei SêffleÉi/" Uitgeefster N.V. vfh Firma P. 3. van de Sande te TerttetiSs#

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1