Ziekenfondsen zien eerste januari met zorg tegemoet NOTA VELDKAMP-BARTELS LUIDT NIEUWE FASE IN BEURSOVERZICHT DE MELK WORDT DIT JAAR NOG DUURDER op zaterdag 2 april a.s. PEJA, RUVAv WANO, ALNO, PRAKTICA Afd. Keukens Stationsweg 4 - Telefoon (01150) 2744 Ontspanningsavond Wij bieden in elke prijsklasse iets bijzonders Keuze uit tientallen modellen in de navolgende fabrikaten: Onze toonzaal is die dag geopend van 10.00-12.00 uur en 13.00-21.00 uur Komt U ook kijken? DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 De huisarts Bevolking van India binnen 25 jaar verdubbeld Nabeurskoersen. ATOOMENERGIE VOOR ELEKTRICITEITS- PRODUKTIE Massamoord op katten Complementaire voorzieningen Geneeskundig team Prins Peter uit Griekse vereniging van reserve-officieren gezet Quarantaine-station afgebrand Donderdag 31 maart 1966 In de kring van het zieken fondswezen ziet men de eerste januari 1967, de dag: waarop de wet zware geneeskundige risico's in werking treedt, niet zonder bezorgdheid tegemoet. De tijd is te kort om alle voorbereidende maatregelen te treffen. Dit zei de heer J. Hendriks, voorzitter van de bond van rooms-katholieke ziekenfondsen, tijdens de jaarvergadering die gisteren in Doorn is gehouden. De bond van r.k. ziekenfondsen is een van de instellingen van het N.K.V. De heer Hendriks herinnerde eraan hoe op krampachtige wijze en in grote tijdnood de voorbe reidingen werden getroffen om de ziekenfondswet op 1 januari 1966 in werking te laten treden. De periode van voorbereiding was toen veel langer dan nu het geval is. Spreker vroeg zich af, of de invoering van deze wet niet beter iets getemporiseerd zou kunnen worden. Het gaat nu zo ontzettend snel dat haperingen in de uitvoering niet tot de on mogelijkheden behoren. Hij besteedde ook aandacht aan de moeilijkheden die zijn gerezen tussen de huisarts en de ziekenfondsen. In een conflict zoals men dat in België kent, geloofde hij niet. Iets anders is zo zei hij of tengevolge van een verschil in opvatting tussen de belangengroeperingen de huisartsen hun medewerking aan de ziekenfondsen zouden be ëindigen. Hij zou het verliezen om welke reden dan ook van de huisartsenhulp uit het zie kenfondspakket een betreurens waardige zaak achten. Maar de vraag rijst of het handhaven moet plaatsvinden tot elke prijs en met name tegen de prijs die eind vorig jaar op korte termijn en met zo weinig adstructie van de ziekenfondsen werd gevraagd. Hij meent dat de moeilijkheden voor een be langrijk deel niet primair moe ten worden gezocht in de hono rering. Veeleer is hier een struc tureel vraagstuk aan de orde, het vraagstuk namelijk van de posi tie van de huisarts. Men kan aan de bezwaren van de artsen niet tegemoet komen door het aantal ingeschrevenen per arts te limiteren om de dood eenvoudige reden dat er te wei nig artsen zijn. Over de oude- dagvoorziening van de huisarts zei de heer Hendriks, dat men een „bedrijfspensioen" voor alle beroepsoefenaars in de gezond heidszorg zou kunnen stichten. Het moet mogelijk zijn te ko men tot een verantwoorde basis voorziening, waarop ieder in dividueel arts zou kunnen voort bouwen. ONGEANIMEERDE MARKT Gebrek aan koopkracht heeft gisteren geleid tot een ongeani meerde markt voor de interna tionale waarden. Het nadeel voor Philips was dat in deze hoek enig Amerikaans aanbod moest wor den verwerkt. Hierdoor daalde de koers voor het Philips-aandeel tot 114,60 tegen dinsdag als slot- prijs 115,90. De handel was zeer kalm. Ook in de óverige hoeken van de hoofdfondsen ging weinig om. Kon. Olie kon zich goed handhaven - op 142,70 (142,45). Unilever was dertig cent lager op 100,70. AKU gaf ruim een punt prijs tot 350. Voor Hoog ovens werd 436 (439) als advies- koers opgegeven, voor KLM 463 (470). Winstnemingen hebben in Wall- street lagere slotkoersen teweeg gebracht. KLM, Philips en Uni lever waren op de Newyorkse beurs een kleinigheid lager; daar entegen bleef Kon. Olie er prijs houdend. De stemming voor de scheep vaartwaarden was lieht verdeeld. Holland-Amerikalijn sloot iets lager na een prijshoudende ope ning. Kon. Boot en Scheepvaart- Unie lagen goed gedisponeerd in de markt. De staatsfondsenmarkt kon zich goed handhaven. Door de koers- afbrokkelingen gedurende de voorgaande beursdagen schijnt er wat bodem in deze markt te zijn gekomen. Men wacht de ontwik kelingen ten aanzien van de nog komende emissies rustig af. Het bod op de aandelen Plet- tèrij Enthoven door de ver. bouw bedrijven Nederhorst was aan vankelijk voor aandeelhouders Enthoven gunstig ten opzichte van de aandelenomruil. De koers voor aandelen Nederhorst is ech ter in twee dagen tijds flink ge daald waardoor de gunstige per spectieven voor aandeelhouders Enthoven in verband met de voorgestelde omwisseling van aandelen sterk zijn afgenomen. Het dividendvoorstel van Hei- neken werd wel als gunstig ge- Indien de huidige ontwikke ling zich voortzet, zal de bevol king van India over vijfentwin tig jaar verdubbeld zijn tot een miljard zielen. Tot deze conclu sie kwamen vijf deskundigen van de verenigde naties in een rapport over htm bezoek aan India van februari tot april vorig jaar. Zij voegden hier echter aan toe dat een goed werkend pro gramma van geboorteregeling het aantal geboorten in de ko mende tien jaar met een derde zal kunnen verminderen. Om een dergelijk program met succes te kunnen bekronen is een nationale kruistocht nodig, waarbij het regeringsapparaat moet worden ingeschkeld en waarbij de steun van de sociale organisaties niet kan worden ge mist, aldus de deskundigen die hun bezoek aan India brachten op uitnodiging van de Indiase ragacing kenmerkt, maar afgewacht dient te worden hoe het t.z.t. zal gaan met het aanbod van de voorge stelde stockdividenden. De eer ste verhandeldag van de obliga tieclaims Wyers bracht een ad- vieskoers van ƒ35. Amsterdam- sche Rijtuigmaatschappij werd lager geadviseerd op het divi dendvoorstel. Certificaten van nominaal 100 Eerste Nederland se Verzekeringsmaatschappij kwamen voor het eerst in de of ficiële notering. Deze stukken werden geadviseerd op 320 pro cent. A.K.U(350.00) Kon. Olie: 142.50—142.80 (142.70) Hoogovens: (440.50) Philips: 114.10—114.50 (114.50) Unilever: (100.90) K.L.M: (452.00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam luiden: Engels pond 10.0910.19 Amer. dollar 3.60 y2—3.64% Canadese dollar 3.343.39 Belgische fr. (100) 7.16%—7.21% Franse frank (100) 73.80—74.30 Duitse mark (100) 90.0590.55 Zweedse kr. (100) 69.80—70.80 Ital. lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 52.1053.10 Noorse kroon (100) 50.2051.20 Oostenrijkse schilling (100) 13.99—14.09 Portugese esc. (100) 12.6012.75 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.96—6.H Op het ogenblik wordt per maand in Groot-Brittannië on geveer 2000 kilowatt-uur atoom kracht opgewekt om in 14 pro cent van de totale elektriciteits- produktie van het land te voor zien. Daarmee neemt Groot-Brit tannië op dit gebied een leiden de positie in de wereld in. Tot op heden zijn in Groot-Brittannië 50.000 miljoen eenheden elektri citeit opgewekt en per sekonde wordt tussen de 800 en 950 kilo watt opgewekt. Er zijn thans negen atoomcentrales met 22 door gts gekoelde en met grafiet ge regelde reactors in bedrijf met een capaciteit van 3,38 miljoen kilowatt voor het elektriciteits net. Tussen Hengelo en Enschede heeft een surveillerende politie man in een bermsloot een sta pel kattelijken ontdekt. Tiental len katten lagen daar geheel ontveld op een stapel. De re cherche zoekt naar de massa moordenaar van katten, die het kennelijk om de vellen te doen is geweest. Het was het dieren- asyl in Hengelo de laatste maan den al opgevallen, dat er weinig of geen zwerfkatten meer wer den gebracht. De kattenmepper moet dus waarschijnlijk in Hen gelo worden gezocht, zo wordt aangenomen. Het tweede kamerlid, de heer J. Zwanikken, zei dat gezond heidszorg niet in de eerste plaats een kwestie van geld is. Vóór alles is het een mentaliteitszaak, een geestesverhouding. Hij deel de mee dat het Nederlandse volk ruim 4,9 procent van het netto- nationale inkomen voor de ge zondheidszorg over heeft. In 1958 was dit 4,4 procent. In 1963 werd in ons land aan preventieve zorg 188,6 miljoen gulden uitgegeven, aan cura tieve zorg 2.017,1 en aan weten schappelijk onderzoek en oplei ding 94,3 miljoen gulden. Spreker stelde dat men met de nota Veldkamp-Bartels in een nieuwe fase is getreden, namelijk de fase van het plan plus be stek en begroting, door vakbe kwame architecten opgezet. Dr. J. M. Manaerts die sprak in de plaats van de wegens ziekte verhinderde zenuwarts J. J. Jongmans en die de nota uit sociaal-medisch oogpunt bekeek, betreurde het dat in de nota niet duidelijk is gesteld, dat de com plementaire voorzieningen, voor zover zij een uitvoerend karak ter hebben, op één lijn moeten worden gesteld met de alge mene voorzieningen. Dat wil zeggen dat de wijze, waarop zij worden gefinancierd, geheel de zelfde zal moeten zijn als die van de algemene voorzieningen. Dr. Manaerts vroeg zich af wat voor type arts men in de toekomst nodig heeft om het programma van de nota en de mogelijkheden die daarin wor den aangegeven, te volvoeren. Het zou naar zijn oordeel kun nen zijn, dat wij groeien naar een type arts dat niet als een ling opereert, maar dat gaat werken in een team, dat ook multidisciplinair zal zijn. Dr. Manaerts was voorts van oordeel dat de opleiding van verplegenden feitelijk naast de maatschappelijke realiteit staat. Hij wilde niet beweren dat het tekort aan verplegenden daarin zijn oorzaak vindt. Wel is vol gens hem zeker dat de structuur van deze opleidingen niet meer deugt. Er is onvoldoende aan sluiting bij het gewone onder wijs en er is geen algemene hogere opleiding. Er zijn ook geen mogelijkheden voor over schakeling op andere functies en beroepen, aldus dr. Manaerts. PARIJS STAAKT Ongeveer 350.000 Franse over heidsdienaren, o.w. doodgravers, vuilnisophalers en ziekenhuis personeel en werknemers in de wapenfabrieken, zijn woensdag een 24-uurstaking begonnen. De meest zichtbare gevolgen waren de stapels afval in de hoofdstad, die anders door de vuilnis ophalers worden opgeruimd. Prins Peter van Griekenland is woensdag uit de Griekse ver eniging van reserve-officieren gezet, nadat hij kritiek had ge leverd op de politieke gang van zaken in zijn land. In een verklaring van de ver eniging wordt gezegd dat uit latingen die de prins in Hong kong had gedaan „vreemd waren aan een prins en aan een reser ve-officier". Prins Peter, reserve-kolonel en erelid van de vereniging, zou volgens de Londense „Times" in Hongkong hebben gezegd dat de politieke situatie in Griekenland niet overeenkomstig de grond wettelijke, parlementaire en Het is niet uitgesloten dat de melkprijs later in dit jaar nog een verdergaande verhoging zal ondergaan dan de minister van economische zaken per 4 april a.s. heeft goedgekeurd. De voor zitter van het produktschap voor zuivel, ir B. van Dam, deelde 'dit in de gisteren gehouden be stuursvergadering mee. democratische regels is. „De hui dige regering van Griekenland is niet representatief voor het kiezerskorps. We zijn allen ver antwoordelijk voor de huidige situatie", zo had hij volgens het blad gezegd. Het bestuur van de vereniging heeft het ministerie van defen sie verzocht de prins als reserve kolonel te ontslaan. In oktober 1964 verbrak koning Constantijn zijn relaties met prins Peter, nadat deze in het openbaar koningin-moeder Fre- derika had aangevallen. De minister heeft per 4 april een verhoging van de prijs van losse melk en flessemelk met één cent per liter goedgekeurd en een verhoging van twee cent per liter voor consumptieprodukten zoals pap, yoghurt en vla. In het overleg tussen minister en pro duktschap dat aan deze beslissing voorafging, is men het niet eens geworden over de marges van consumptiemelkfabrieken en slij ters. Over de punten waarop ver schil van mening is blijven be staan, zal nu verder overleg wor den gepleegd. Vandaag wordt daarmee al begonnen. Nauwelijks twaalf uur nadat het in gebruik was genomen, is in de nacht van dinsdag op woensdag in de haven van Bre men het eerste drijvende qua rantaine-station voor tropische dieren uitgebrand. Het station was door een Nederlands bedrijf (F. M. van den Brink) op een binnenschip geïnstalleerd. In de vlammen kwamen vijf antilopen en vijf gazellen uit Tsjaad, als mede vier waterbokken uit Egypte om. De dieren zouden na de quarantaineperiode naar de V. S. worden vervoerd. De brand is vermoedelijk door een ver warmingsapparaat veroorzaakt. VRIJDAG 1 APRIL A.S. van de IJSCLUB ,,'t SLUUSJE" in „Het Centrum" te Axel. Aanvang 7.30 uur. Leden en donateurs vrij toegang. iXS>®®®<S><SxSXSxëx»«>®<SxëxgxS><SxS>®<ëx3xSxS>«><SXS>« OPENING TOONZAAL KEUKENS N.V. DE HOOP TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5