Gemeenteraad van Axel PlJl'Olbi'engt DE POLITIEKE ONRUST IN ZUID-VIETNAM CASSIUS CLAY BEHIELD WERELD TITEL DOOR PUNTEN0VERWINNIN6 OP CHUVAL0 HET PORSELEINEN MASKER Doe-het-zelf werd zie-het-ze V! Donderdag 31 maart 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Vergadering van dinsdag 29 maart Voetbal Programma Europese beker voor landenteams DE SPORTTOTO Spervuur «8B?" MUwsardda bii. doch op den van 't vertrek, of Aram sagbsbasm was gegaan, Oe overi Jeugdvoetbal Nederland—België 4—2 Go Ahead—Feijenoord 3—0 HALF MILJOEN SCHADE BIJ BRAND utlM aittiiiiwow»»!!» mmmsu mt Aanwezig: Voorzitter: burgemeester M. K. van Dijke. Secretaris: P. G. van den Bosse. Wethouders: M. L. M. IJsebaert sn C. van Bendegem. Leden: mevr. Folkersma en de heren: P. J. van Bendegem, P. Dek ker, J. den Doelder, A. H. van der Lee, J. C. van Lui.ik, E. A. Maas, D. J. Oggel en A. de Waard. Afwezig met kennisgeving: K. Hairielink en J. Vink. De voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het ambtsgebed. INGEKOMEN STUKKEN De heer D. J. Oggel concludeert uit de ingekomen stukken dat G.S. de gemeentebegroting 1966 hebben goedgekeurd. Bij de behandeling van deze begroting waren onze Fracties tegen de grote uitgaven voor sommige onderdelen van de sport. Spreker wil met de bouw van het kleedlokaal wachten tot het be stemmingsplan gereed is, daar later zou kunnen blijken dat het op een verkeerde plaats staat. De heer P. J. van Bendegem is het met de heer Oggel eens. De voorzitter zegt dat bij de stedebouwkundige is aangedrongen op spoed met het gereed maken van het bestemmingsplan. De raad heeft destijds besloten tot de bouw van een kleedlokaal en dit zal dan ook gebeuren. Het zal er in de praktijk wel op neerkomen dat het bestemmingsplan gereed zal zijn eer met de bouw wordt begonnen. Mevr. Folkersma is met het ant woord op de in de vorige vergade ring gestelde vraag niet tevreden. Zij meent dat een gaskraan in de woning aanwezig moet zijn en dat deze niet voor rekening van de huurder moet komen. De heer A. H. van der Lee zegt het ook niet goed te begrijpen. In een woning is een waterkraan, dus behoort er ook een gaskraan te zijn De voorzitter ziet het zo dat (Adv.) in de huid gezondheid en zuiverheid water en gas in elke woning moe ten zijn aangelegd, maar dat de huurders zelf voor de kranen moe ten zorgen. In de tegenwoordige woningen worden wel kranen aan gebracht maar die worden in de huurprijs berekend. Bij navraag is gebleken dat deze kosten in geen enkele gemeente in Zeeland voor rekening van de ge meente komen. Ook de woning bouwverenigingen nemen deze kos ten niet voor hun rekening. De heer E. A. Maas betwijfelt of de kosten van gas- en waterkranen bij de huur in rekening worden ge bracht. Wethouder IJsebaert meent dat er service moet worden verleend. De gemeente is in een dwangposi tie gekomen en daarom wil spreker wat doen. De voorzitter wijst er op dat een en ander van de gemeente een be drag zal vragen van 10.000 het welk op het woningbedrijf zal druk ken. Mevr. Folkersma maakt er een voorstel van om de kosten van het aanbrengen van de veiligheidsgas kranen voor rekening van het wo ningbedrijf te doen komen. Dit voorstel wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heren J. C. van Luijk en A. de Waard. WINKELSLUITING KAMPEERTERREIN De heer Van Luijk zou graag willen weten of deze afwijkende regeling de beheerder kan worden opgelegd. De voorzitter zegt dat hier geen sprake is van opleggen. Er wordt alleen een mogelijkheid aangege ven. Het voorstel wordt aangegeven. WIJZIGING BEGROTING De heer Oggel acht de termijn van afschrijving van 50 jaar voor een school te lang. Het gebouw zal er dan nog wel staan maar is dan zeker niet meer als school in ge bruik.. Men zal dan nog met lasten zitten, terwijl er reeds andere ge bouwen voor ditzelfde doel zijn herrezen. Spreker zou daarom de termijn teruggebracht willen zien tot 40 jaar. Wethouder IJsebaert wijst er op dat 50 jaar de normale tijd voor afschrijving is. Er wordt ook dik wijls een termijn van 60 jaar voor gesteld. Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft dinsdag ge zegd dat hij wellicht tot drasti sche maatregelen zal worden gedwongen om een einde te maken aan de politieke onrust in het land. De regeringspropaganda om de bevolking in de noordelijke Deze week zijn in Oost-Berlijn tussen vertegenwoordigers van de Oostduitse, Deense, Hongaarse en Nederlandse voetbalbonden besprekingen gevoerd over het programma voor groep V van de voorronden van het toernooi om de Europese beker voor landen teams. Secretaris-penningmees ter Lo Brunt van de K.N.V.B. en zijn confraters kwamen tot de volgende samenstelling: 7 sept. 1966: Nederland—Hongarije; 30 nov 1966: NederlandDenemar ken'; 5 april 1967: Nederland— Oost-Duitsland; 10 mei 1967: HongarijeNederland; 24 mei 1967: DenemarkenHongarije; 4 juni 1967: DenemarkenOost- Duitsland; 13 sept. 1967: Oost- DuitslandNederland; 21 sept. 1.967: Hongarije—(Denemarken; 27 sept. 1967: Hongarije—Oost- Duitsland; 4 okt. 1967: Denemar kenNederland; 11 okt. 1967: Oost-Duitsland—Denemarken en 29 okt. 1967: Oost-Duitsland— Hongarije. De winnaars van de sporttoto /an de afgelopen week zullen genoegen moeten nemen met 'n bescheiden prijsje. Het ontbre ken van verrassingen had tot ge volg dat een lawine van goedin- gevulde formulieren het bureau in Den Haag bereikte. Tot giste ren 12 uur waren 40 a 45.000 meldingen ontvangen. Een voor zichtige schatting opgemaakt aan de hand van de reeds ge opende brieven spreekt van 600 a 800 deelnemers met alle der tien goed; 10.000 a 13.000 toto invullers komen in aanmerking voor de tweede prijs, terwijl er voor de derde prijs zo n 25.000 a 30.000 meldingen zijn binnenge komen. Het staat thans reeds vast dat de derde prijs niet zal worden uitgekeerd, maar zal worden gevoegd bij het totaal van de eerste en tweede prijs. Beschikbaar was voor de eerste •prijs 172.350, voor de tweede prijs ƒ94.010 en voor de derde miê tvum gebieden van het land op de hoogte te stellen van het feit dat het militaire bewind voor terug keer naar een burgerregering is, zal worden geïntensiveerd. Als alles goed gaat, zouden begin komend jaar verkiezingen kun nen worden gehouden. De regering heeft tot nog toe niet ingegrepen bij de demon straties in het noorden (voorna melijk Hue en Danang) waar studenten onmiddellijke verkie zingen hebben geëist. „Ik hoop dat niemand me zal dwingen krachtige maatregelen te nemen. Zo nodig zal ik zeer krachtige maatregelen nemen", aldus Ky. De voorzitter zou de druk op de begroting niet zwaarder willen ma ken. Hij moet daarom het idee ont raden. Hierna wordt het voorste! aan genomen. HET VERKEERSPLAN De heer P. J. van Bendegem stelt vast dat in dit plan vele parkeer verboden voorkomen, waardoor het voor velen niet ineer mogelijk zal zijn bij hun woning te parkeren. Daarom zou spreker „parkeer havens" willen aanbrengen. De heer Oggel zegt het college dank voor de wijze waarop men het verkeer in Axel wil regelen. Maar in de praktijk zal dit plan veel moeilijkheden opleveren. Spr. denkt aan de Kerkdreef bij plech tigheden in een van de kerken en aan de verenigingsgebouwen. Hier zal de regeling soepel moeten wor den toegepast. De heer Van der Lee is van me- nnig dat in de loop van de tijd wij zigingen zullen moeten worden aangebracht. Het zal nodig zijn in een snel tempo te zorgen voor parkeerruimte voor de z.g. Iang- parkeerders, speciaalin de nabij heid van de Kerkdreef. 'In de diver se woonwijken zal men moeten zorgen voor parkeerhavens. De voorzitter is erkentelijk dat het plan met instemming door de raad is ontvangen. Veel werk is hiervoor verzet door de adjudant van de verkeersgroep der rijkspoli tie in Zeeuws-Vlaanderen en door de technische dienst. Spr. kan toe zeggen dat waar dit mogelijk is parkeerhavens tot stand zullen komen. B. en W. zijn doende met het ver werven van terreinen om parkeer- gelegenheden te maken. Hij wijst op het Kennedyplein in de oude wijk en achter de Kerkdreef. Bij plechtigheden in de kerken zullen ontheffingen worden ver leend. In de overgangstijd zal de politie soepel optreden. Het voorstel wordt aangenomen. OPENING MADURODAM Vandaag wordt in Den Haag Ma- durodam geopend door de Schot se hertog van Atholl (R). Hij wordt vergezeld door twee doe delzakspelers, die deel uitmaken van zijn „privé-leger" de Atholl Highlanders: A. D. McRae en D. D. McDiatmid. De hertog is de enige Britse hertog, die een pri vé-leger mag houden. In het midden de loco-burgemeester van Madurodam: Bas Voorbrood. Maandagavond zijn in een dorpje in de Mekong-delta twee Zuidvietnamezen gedood en 36 gewond toen een vietcong-strij- der tijdens een filmvoorstelling een granaat tussen het publiek wierp. Verscheidene bataljons Ame rikaanse mariniers zijn maandag met een hevig spervuur ontvan gen, toen zij in de provincie Qoeang Ngai een zuiveringsope ratie begonnen. De verliezen aan Amerikaanse zijde werden „ma tig" genoemd, terwijl 43 leden van de vietcong sneuvelden. Later verbrak de vietcong het contact. De bombardemenen op Noord- Vietnam zijn de afgelopen dagen in kracht afgenomen als gevolg van het slechte weer. VERKOOP VAN WONINGWETWONINGEN De heer Oggel kan niet dlrekt met dit voorstel akkoord gaan. Deze woningen zijn in een goed kope tijd gebouwd en zijn bijna af geschreven. Nu zullen ze worden overgedragen tegen boekwaarde. Dit brengt de gemeente niet veel op en de zeggenschap zijn we kwijt. Het was mogelijk om mensen die geen hoge huur kunnen betalen, in deze woningen te huisvesten. Voortaan zullen wij dit niet meer in de hand hebben. Voor de ge meente levert deze overdracht geen enkel voordeel op. De heer P. J. van Bendegem stemt ermee in dat er voor de ge meente geen enkel voordeel in zit. Deze woningen zijn bijna afgeschre ven en kosten de gemeente niet veel meer. Ook deze spreker zou de woningen liever in eigen beheer houden. De heer Van der Lee wil een an der geluid laten horen. De stichtin gen doen goed werk en spr. is er voor deze woningen in eigendom aan de stichtingen over te dragen. Ook na afschrijving zouden de kos ten voor de gemeente niet zo klein zijn voor onderhoud enz. De heer Maas juicht het toe dat de woningbouwverenigingen hier wat steun krijgen. Misschien is dit een stimulans om nog meer te doen in Axel. Wethouder Van Bendegem ves tigt er de aandacht op dat het hier gaat om stichtingen voor bejaar denzorg. Willen zij er echt iets aan hebben, dan zullen zij er veel aan moeten veranderen. De kosten van onderhoud zijn zeer hoog en het is zeker in het belang van de stich tingen dat de gemeente-deze wonin gen overdraagt. Het gaat om een goede zaak ten behoeve .van de verzorging van de bejaarden. De heer Oggel blijft ondanks de toelichting op zijn standpunt staan. Liever zag spr. dat de duurdere woningen werden overgedragen. Het afstoten van deze woningen tegen boekwaarde is voor de ge meente een slechte financiële zaak. De heer P. J. van Bendegem zegt dat hij na de toelichting achter het voorstel staat. Wethouder Van Bendegem wijst er in dit verband op dat, wanneer de exploitatie duurder wordt, 80 van het tekort voor rekening van de gemeente komt. Hierna wordt het voorstel aan genomen met de stem van de heer Oggel tegen. AANKOOP PERCELEN ZUIDSINGEL De heer P. J. van Bendegem stemt in met deze aankoop. Er ont staat daar een mooie gelegenheid om een hertenkamp in te richten. De voorzitter zegt toe dat hier aan te zijner tijd aandacht zal wor den besteed. Het voorstel wordt aangenomen. BENOEMING KLEUTERLEIDSTER Het voorstel tot benoeming van een leidster aan de openbare kleu- tntmmtiu mmtm mi UHHtfl Uit POSTZEGELS VOETBAL KAMPIOENSCHAPPEN De postzegelserie, dié de Hon gaarse posterijen zullen uitgeven ter gedachtenis aan de vorige, voetbalkampioenschappen en ter gelegenheid van de Londen We reld Cup. Hier een gedeelte van de serie. (Adv.) terschool „Roodkapje" wordt door B. en W. teruggenomen. De voorzitter deelt mede dat de op de voordracht geplaatste solli citanten een benoeming elders heb ben aanvaard. RONDVRAAG De heer Van der Lee is van oor deel dat door het nieuwe verkeers plan het verkeer in de Nassaustraat nog drukker zal worden. Vijf jaar geleden is reeds het besluit geno men om de woningen op de hoek van de Walstraat te doen verdwij nen. Nu zal daar zeker spoedig ver betering moeten komen. De heer P. J. van Bendegem vraagt aandacht voor de gevaarlij ke bocht in de Buitenweg. Thans is het mogelijk deze te verbeteren. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering door het uitspreken van het dankgebed. Ditmaal werd de was gedaan voor mevrouw R.C.G. Ansems, Jericho- plein 28, Maastricht. Door een Stmil was-teanu 't Resultaat? Witter!concludeerde mevrouw Ansems self. *Maar ik had hel écht niet verwacht"... En u? Al ontdekt hoe intens wit alles wordt in 'tkrachtsop van Sunil?Ja, alles Ook tiw nylon. Sunil met ultra- waswerking geeft het hóógste wit! George Chuvalo, de ruw boksen de invaller-titelpretendent voor het wereldkampioenschap zwaarge wicht, heeft zich in Toronto tegen titelhouder Cassius Clay de volle vijftien ronden staande kunnen houden. Doodmoe verliet hij ten aanschouwe van 14.000 opgetogen toeschouwers de ring als verliezer, maar rechtop.en minder getekend dan Clav's vorige slachtoffer Floyd Patterson. In het gehele gevecht kwam 26 Een ogenblik laaide een wilde woede in Aram op. Hield de man, die zij daarnet wellicht van een wisse dood gered had den, hen nu voor de gek? "Waarom doet die kerel niets om ons te helpen?" fluisterde hij. Pi Tai haalde zijn schouders op. „Wat kan de wezel doen, wanneer de honden hem bela- hetzelfde ogenblik schreeuwde de aanvoerder: „Stilte daar!" Hij wendde zich tot een van zijn mannen. „Ga kijken, wat die honden daar in hun schild voe ren. Gij hebt hen toch goed ge bonden?" De krijger stond op en liep naar de twee gevangenen toe. Doch hij was nog niet in het mid- hem plotseling wankelen. De krij ger wilde iets zeggen, doch bracht sleöhts een paar onver staanbare klanken uit. Toen sloeg hij voorover tegen de grond. Op het zelfde ogenblik rolde een van de andere kerels om en bleef bewegingsloos liggen. Een derde zakte langzaam voorover, alsof plotseling alle kracht uit zijn gen sprongen verschrikt over eind. „De waard! Waar is de waard!" schreeuwde de aanvoer der met een overslaande stem en hij trok zijn zwaard. „Hij heeft ons..." Verder kwam hij niet. Met een vreemd gerochel sloeg hij als een blok tegen de erond. De eerste kwalificatiewedstrijd tussen de jeugdelftallen (16 tot 18 jaar) van Nederland en Bel gië voor een plaats in het jaar lijkse U.E.F.A-toernooi, welke wedstrjjd woensdagmiddag in Den Bosch is gespeeld, is door Nederland met 4—2 gewonnen. Onze landgenoten hadden bij de rust al een voorsprong van 40. De doelpunten werden gemaakt door Geels (Telstar) (2x), Steen bergen (Go Ahead) en Advocaat (ADO). De tweede wedstrijd tussen de Nederlandse en Belgische jeugd wordt op 20 april in Knokke ge speeld. Het U.E.F.A-jeugdtoer- nooi is van 20 tot en met 30 mei in Zuid-Slavië. Go Ahead heeft woensdagavond de kwartfinales bereikt van het toernooi om de Nederlandse voet balbeker, waarin de (Deventena- ren Ajax zullen ontmoeten. Een sterk aanvallend spelend Go Ahead behaalde een regelmatige overwinning met 30 op een volledig Feijenoord, nadat het bij de rust reeds met 2—0 leidde. De doelpunten werden gemaakt .door Adelaac. Boekesteia en Nie. geen enkele knock-down voor. Des ondanks had Clav een groot over wicht. Ringrechter Silver noteerde 7463, de beide juryleden Rony Canzano en Jackie Johnston resp. 7365 en 7462 in het voordeel van de 24-jarige titelverdediger. De dappere maar met weinig bokskunde toegeruste 28-jarige Ca nadees had alleen in de eerste en derde ronde enig voordeel, toen zijn wilde swings enkele malen doel troffen. Voor het overige contro leerde Clay het gevecht volledig met zijn scherp geplaatste linkse directe naar hoofd en lichaam. De wereldkampioen bleef ook in zijn 23ste partij als profesional onge slagen, zonder daarbij echter het kunststukje te leveren zijn tegen stander de eerste k.o. nederlaag in diens 48 partijen omvattende boks- carrière toe te brengen. Woensdagmorgen omstreeks half tien is brand uitgebroken ih het gebouwencomplex van de coöperatie „Algemeen Belang" in Musselkanaal. Het vuur dat in de smederij ontstond, sloeg over naar een groot magazijn en een garage. Deze drie gebouwen die midden op het terrein staan, gingen geheel verloren. Een com bine, een groot aantal tractoren en veel materiaal werden door het vuur vernield. Twee brandweerkorpsen van Stadskanaal bestreden de brand met tien stralen. Ze slaagden er in de omliggende gebouwen te behouden. Vermoedelijk is de brand ont staan door het omvallen van een oliekachel. De schade wordt voorlopig geraamd op meer ƒ500.000,—

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3