Soekarno beëdigd de nieuwe ministers Debat over melk- en rundvleesprijzen Opmerkelijke keer in de wereldpolitiek President is geen nationaal symbool Zetelverdeling Eerste Kamer Peking-China minder taboe in de V. S. HET WEER DEBAT TUSSEN MINISTER BIESHEUVEL EK DE HEER KOEKOEK DONDERDAG 31 MAART 1966 22e Jaargang - No, 6660 Corrigerende taak KABINET Vreedzame regeling met Maleisië f20 per koe Onbevredigend Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Schade China bestaat Ommekeer Naar een conflict in Belgische bouwnijverheid? Minister Biesheuvel antwoordt Dalende lijn Uitzichtloos Redelijk Twee moties PRINSELIJK PAAR OP COZUMEL TERUG immozm osraetter-HooSftedaMwm x. van Be saase Admfaistratie-adrac: Smidiwel Redactie- en Telefoon: 01150—SOTS Gironummer: S8150 Abonnementsprijs jT 7,20 per kwartaal} per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneure# Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handéls- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bfi vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 qur. Voor het getomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Maleisië zou moeten zijn geba seerd op de overeenkomst van Manilla van 1963 en op het „malphindo-concept" waarin werd gepléit voor een losse fede ratie tussen de Philippijnen, In donesië en Maleisië. (Adv.) Wij gaven reeds een overzicht van de zetelverdeling in de Eer ste Kamer nadat de statenleden in de provincies, vallende onder de groepen IV en II in september a.s. voor de dan aftredende 37 kamerleden nieuwe zullen heb ben aangewezen. Hier volgt de samenstelling van de Eerste Kamer, nadat ook de in september 1969 aftredende 38 overige leden der Eerste Ka mer vervangen zullen zijn, die moeten worden aangewezen dooi de statenleden uit de groepen I (Utrecht, Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg! en III (Noord- Holland en Friesland). Er is bij deze berekening geen rekening gehouden met even tueel te maken afspraken, welke de zetelverdeling kunnen beïn vloeden. TWEEDE KAMER President Soekarno heeft gis- INDONESISCH nu sopt. '66 sept. k;v.p. 26 26 24 p.v.d.A. 25 21 19 V.V.D. 7 7 7 A.R.P 7 7 7 C.H.U. 7 7 8 p.S.P. 2 2 2 C.P.N 1 1 1 Boerenp. 3 6 s.g.p. 1 1 75 75 75 teren het onlangs gevormde kabinet beëdigd. Hij zei daarbij dat de nieuwe regering tot stand was gekomen dank zij zijn bemoeienissen. Dit diende men volgens hem te weten ter ver klaring van zijn positie. Ver schillen van mening over de samenstelling van het kabinet behoorden tot het soort vraag stukken dat in dit land normaal is, zo zei hij. Soekarno zei dat het Indone sische volk en de gehele wereld dienen in te zien dat hij niet al leen maar een nationaal symbool is maar een bij de grondwet van 1945 benoemd staatshoofd. Ik heb als zodanig het recht mijn assistenten uit te zoeken, aldus Soekarno, die toegaf dat het nieuwe kabinet niet volmaakt is. Ik heb echterf mijn best gedaan het zo goed mogelijk te maken. Ik zal het opnieuw verbeteren wanneer dit nodig en in over eenstemming met mijn plannen is. De Indonesische parachutisten kolonel Sarwo Edhie heeft gis teren in een toespraak tot jour nalisten die deelnemen aan een cursus, gezegd dat „een van de eerste taken van de pers het corrigeren van de politiek en daden van een leider is, opdat de gemeenschap zal weten of die leider afdwaalt of niet." Het veilig stellen van de revo lutie vereist „de moed om te Pres. Soekarno met twee leden van zijn nieuwe anti-communis tisch kabinet. Rechts Hamengku BuwonoIX, sultan van Djokja karta, 4e vice-premier belast met economische zaken en finan ciën. Tweede van rechts dr. J, Leimena, 1ste vice-premier be last met het presidium en alge mene zaken. corrigeren en verkeerde daden te kritiseren", aldus Edhie. In Tandjoeng Karang (Zuid- Sumatra) hebben militairen vorige week in een Chinese school een radio-zend- en ont- vanginstallatie in beslag geno men, zo meldt het persbureau Antara. De installatie was door demonstrerende jongelui ont dekt. Indonesië wil een vreedzame oplossing van het geschil met zijn buurstaat Maleisië en zal de duur voor een dergelijke oplos sing open houden, zo heeft de Indonesische minister van defen sie en bevelhebber van de strijd krachten generaal Soeharto gis teren gezegd. Naar de correspondent van het A.N.P. meldt, zei generaal Soe harto in een onvoorbereid on derhoud met de pers, voor pre sident Soekarno enkele ministers beëdigde, dat de oplossing van het geschil tussen Indonesië en In de tweede kamer is gisteren de brief van minister Biesheu vel inzake het melk- en rund- vleesprijsbeleid ter sprake geko men, waarbij tevens aan de orde kwam het akkerbouwprijsbeleid en de koolzaadgarantie. De heer Tolman (C.H.) noem de het een gemiste kans, dat geen overeenstemming is ver kregen met het landbouwschap. Naar zijn mening zou de prijs van het landbouwschap niet heb ben geleid tot een melkexplosie. Hij noemde het „onbegrijpelijk" dat de voorstellen van het land bouwschap niet werden overge nomen, terwijl er slechts sprake is van een gering verschil, dat overbrugbaar lijkt. De vaststel ling van het beleid terzake is niet alleen een financiële kwes tie, maar tevens een sociale zaak, aldus de heer Tolman. De socialistische afgevaardigde Van der Ploeg constateerde, dat minister Biesheuvel over de ge hele linie is afgeweken van de voorstellen van het landbouw schap. Deze „besnoeiing en be knibbeling" berekende hij op 20 gulden per koe per jaar. De k.vp.-afgevaardigde Lardi- nois noemde het „een zwakke stee' in het beleid, dat de voor- WEINIG VERANDERING Het weer boven een groot deel van Europa blijft een onbesten dig karakter behouden. Zo zal vandaag bij ons het weer onder invloed staan van een depressie die woensdagavond bij Schot land lag en in zuidoostelijke richting naar de Duitse bocht koerst. Dit zal ook vandaag veel be wolking opleveren, waaruit eni ge regen of buien zullen vallen. Het ziet er nog niet naar uit dat op korte termijn aan dit on bestendige weer een einde zal komen. Ook de maximum-tem- DONDERDAG 31 MAART v.m. n.m. Breskens 8-40 9.25 Terneuzen 9.16 10.01 Hansweert: 9.50 10.35 Walsoorden 959 10-43 VRIJDAG 1 APRIL v.m. Breskens Terneuzen Hansweeri Walsoorden 10.13 10.49 11.23 1132 n.m. 10.53 11.29 12.03 12.12 J peraturen die overdag geregis treerd worden zijn enkele graden beneden normaal. Zo was dat woensdag voor ons land van 6 tot 9 graden Celsius en in En geland van 6 tot 11 graden. Zelfs in Itali liep het kwik niet hoger op dan tot 13 a 15 graden. medegedeeld door het K.N.M.L geldig tot hedenavond. Onbestendig Veranderlijke bewolking met enige regen of enkele buien. Ma tige aan de kust krachtige wind uit westelijke richtingen. Maxi mum temperaturen van 8 tot 9 graden. ZON op onder Maart: 31 0618 19.11 April: 1 06.16 19.13 2 06.14 19.15 3 06.12 19.16 4 06.09 19.18 MAAN op onder 12.03 04.33' 13.31 05.09 15.02 05.36 16.33 05.56 18.02 06.13 £R worden overal heftige de monstraties gehouden tegen de Amerikaanse activiteiten in Vietnam. De meeste daarvan hebben weinig invloed op de zaak zelf, ook niet die in Washington. Anders staat het met de protest- optochten en .bijeenkomsten in Zuid-Vietnam zelf. De laatste in Saigon werd regelrecht opgeluis terd met anti-Amerikaanse rede. roeringen. Dat is niet onverklaarbaar. Zuidvietnamezen die de inmen ging uit het noorden afwijzen, zien met misnoegen dat de Ame rikanen zowel militair als econo misch in Saigon de dienst uitma ken. Voor hen is dat evengoed een inmenging die niet met blijd schap wordt aanvaard. De stabili teit van het bewind van generaal Ky steunt er voor een groot deel op dat de V. S. zich pal achter hem hebben gesteld. Logische konsekwentie: wie Ky niet kan verdragen, moet ook wel anti- Verenigde Staten zijn. En er zijn nog al wat anti-Ky- mensen. Dat bleek vooral toen de premier zijn collega-generaal Tie op onafwijsbaar dringende toon aanried zijn post neer te leggen. Officieel was Tie militair com mandant in het noorden, maar in feite had hij alle burgerlijk en militair gezag aan zich getrok ken in de streek rond Hué. Ky was wellicht beducht dat Tie hem nog eens zou wippen en in ieder geval was die Huése nei ging tot zelfstandigheid niet aan. vaardbaar voor de naar nationale eenheid strevende regering in Saigon. Het wippen van Tie ver toornde boeddhistische studenten in Hué en vervolgens ook die in Saigon. Dat hoeft niet te betekenen dat de positie van Ky wankeler is geworden, al weet men dat in Vietnam nooit. Maar zeker is weer grote schade aangericht aan de idee dat er een stabiel en na tionaal geacht bewind zetelt in Saigon, waaraan de Verenigde Staten op verzoek steun verlenen. Het beeld dat het enige vaste punt in Zuid-Vietnam het Ame rikaanse opperbevel is, is mei ge schikt om steun te verlenen aan de officiële zienswijze van Wash ington dat het een bevriende staat helpt tegen bedreiging van buitenaf en dat Znid-Vietnam zonder die dreiging zo gezond als een vis zou zijn. Overigens is Vietnam voorna melijk een onderdeel van de rela tie met China en in dat opzicht is in de Verenigde Staten meer aan het veranderen dan op het eerste gezicht lijkt. De verhoren voor de senaatscommissie van Fulbright met veel kritiek op en ook nadere verklaringen van Johnsons politiek leken weinig effect te hebben gehad. Immers de senaat stelde zich zo goed als unaniem achter de president. Maar een ander gevolg is geweest dat men heel wat reëler over Peking is gaan spreken. Vele Amerikanen zijn het zat om maar vast te houden aan de fictie dat Tsjang eigenlijk China is en-dat Mao maar een tussen periode behelst, waarmee men zich niet in hoeft te laten. Lang is gedaan of Peking tijdelijk niet meer bestond: geen handel, geen contact, geen toegang tot de Ver enigde Naties. Nu breekt het inzicht meer en meer door dat Tsjang (nel her kozen) wel de heerser is van het eilandje Formosa, maar dat er geen kijk meer op is dat hij ooit de wacht zal aflossen op het vasteland. En het doodgezwegen China van Mao is of men het leuk vindt of niet een factor geworden in de wereldpolitiek. Rusk heeft openlijk voor meer contact gepleit, onder meer door aan Amerikanen toe te staan naar China te gaan, een reis waardoor ze tot voor kort onver biddelijk hun paspoort verloren. Hij luistert ook niet meer zo naar de protesten van de oude Tsjiang, op wiens eis bijvoorbeeld op bet laatste nippertje diplomatieke be trekkingen met Mongolië uitble ven dat volgens de Chinezen en ook volgens Mao een stuk China is. Er is nu nieuw contact met Mongolië en erkenning schijnt in de lucht te hangen. Het is allemaal nog niet zo ge weldig en de reacties uit Peking zijn niet vriendelijker geworden, maar voor de Verenigde Staten is het al een hele verandering dat gewoon gesproken kan wórden over verbeterde betrekkingen met Peking en eventuele manie ren om de Chinese volksrepu bliek er toe te brengen een nor male partner te worden in het internationaal verkeer der volke ren. Geopperd is al zowel Tsjiang (als Formosa) en Mao (als het eehte China) te erkennen (beiden passen overigens voor zo'n twee- China's-politiek). Een uiting die nog maar kort geleden als „ver raad" had gegolden. Van deze lossere houding tegenover China in feite een nuchtere aanpassing aan de realitetit hoeft men niet ter stond wonderen te verwachten. Een opmerkelijke keer in de huidige geschiedenis is het in elk geval wei. In België dreigt een conflict in de bouwnijverheid als gevolg van het uitblijven van een nieuwe C A.O. voor de meer dan 250.000 bouwvakarbeiders. De onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst per 1 april a.s. hebben nog geen resultaten opgeleverd en betwijfeld wordt, of in de komende dagen een op lossing kan worden gevonden voor de eisen van de vakbonden. Deze eisen zouden volgens vak bondsleiders neerkomen op een verhoging van loon- en sociale lasten met ongeveer 30 procent, te verspreiden over twee jaar. De lonen zelf zouden met 12 procent moeten stijgen terwijl tot de an dere eisen behoren de invoering van een vijfdaagse 40-uren werk- wek, volledige vergoeding van transportkosten van en naar het werk en betere regelingen voor vorstverlet, pensioen en andere sociale voorwaarden. stellen van de minister op vrij wel geen enkel punt overeen komen met die van het georga niseerde bedrijfsleven. Hij vroeg of het systeem van onderhandelingen tussen de mi nister en het landbouwschap niet moet worden herzien. De heer Koekoek (boeren partij) meende dat het beleid van minister Biesheuvel een „wanbeleid" is De heer Abma (s.g.p.) merkte samenvattend op, dat het beleid van de minister onbevredigend en onvoldoende is". Het geheel van beslissingen ten aanzien van het markt- en prijsbeleid voor melk en rund vlees is verantwoord te achten", aldus minister Beieshcuvel. Hij wees erop dat bij de prijs- beslissingen niet alleen de ren tabiliteit van de produktie in aanmerking moet worden geno men, maar tevens de binnen landse afzet van zuivelproduk- ten en melk, het handelspolitieke aspekt, vooral bij het rundvlees- prijsbeleid, de gevolgen van het beleid op de kosten van levens onderhoud en de ontwikkeling van het Nederlandse beleid, dat gericht is op een snelleverwe zenlijking van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid in de Europese gemeenschap. Deze factoren hebben een rol gespeeld bij de uitwerking van het beleid, aldus de minister, er op wijzende dat er geen sprake is van een ombuiging van het beleid, maar dat juist de be leidslijnen uit het jongste ver leden consequent zijn doorge trokken. De bewindsman noemde de nieuwe richtprijs voor vele vee houders een aantrekkelijke prijs, doordat zij er in geslaagd zijn door een doelmatige bedrijfsvoe ring hun kostprijs laag te hou den. Voor vele andere veehou ders kan de nieuwe richtprijs een aanvaardbare prijs worden, indien zij er in slagen hun te hoge kostprijs omlaag te bren gen. Sprekende over de binnen landse afzet van zuivelproduk- ten c.r rundvlees merkte de be windsman op dat de ontwikke ling van de binnenlandse con sumptie een weinig opwekkend beeld geeft. Het verbruik van consumptiemelk en aanverwante produkten, dus inclusief koffie melk, vertoont een langzaam dalende lijn. Het boterverbruik is de laatste jaren met ongeveer 20 pet. gedaald. Het verbruik vn kaas is vrijwel stabiel geble ven (ongeveer 8 kilogram per hoofd) en het rundvleesverbruik vertoont weer een licht dalende tendens. De bewindsman noem de het voor de hand liggend, dat matiging wordt betracht bij de vaststelling van de verreken- prijs voor consumptiemelk. Deze verrekenprijs werd met een cent verhoogd teneinde de prijsstij ging voor de consument tot ook één cent te kunnen beperken. De minister ging bij de be antwoording van de gemaakte opmerkingen in op het vraag stuk van de „vrije economie", waarover de heer Koekoek had gesproken. Tegenover de „uitzichtloze" opva.tting van de „vrije econo mie" stelde minister Biesheuvel, dat wij ons in Nederland, dat met zoveel banden met de wereld is verbonden, slechts een redelijk bestaan kunnen opbou wen: 1) binnen het kader van een zo breed mogelijke internatio nale economische samenwerking: 2) met het voeren van een actief markt- en prijsbeleid, waarmee de landbouw wordt be schermd tegen de ongekend lage priizen van de tot overschotten-1 markt gedegradeerde wéreld- m--kt. Minister Biesheuvel sprak ui.t- voerig over de kosten, verbon den aan de dierziektenbestrij- ding. Het budget staat niet toe, zo zette hij uiteen, van een dub beltje een kwartje te maken. De beslissing om voorlopig het sub sidiebedrag te stellen op tien cent per kg afgeleverde melk noemde hij redelijk. De bewindsman zei bereid "te zijn het bestuur van het ont- wikkelings- en saneringsfonds machtiging te verlenen tot af handeling van alle voor goed keuring in aanmerking komende aanvragen. Meegedeeld werd dat tot 1 maart 700 aanvragen voor de ontwikkeling van bedrijven zijn ontvangen en 760 verzoeken om steun voor de bouw van montagestallen. De bereidverkla ring van de minister, zo hield hij de kamer voor, betekent eën uitgavepost van 45 a 50 miljoen gulden. Tijdens de replieken werd een motie ingediend door de heer Tolman (c.h.u.), welke mede was ondertekend door de afge vaardigden Abma (s.g.p.) en Jongeling (g.v.p.). In deze motie werd gevraagd de richtprijs voor de melk, de oriëntatieprijs van het rundvlees en de interventie prijs nader in overweging te nemen. Een tweede motie werd inge diend door de heer Van der Ploeg (p.v.d.a.), waarin de rege ring wordt verzocht reeds met ingang van het melkprijsjaar 1966/'67 de overheidsbijdrage ten behoeve van de dierziekte- bestrijding vast te. stellen op 25 cent per 10 kg afgeleverde melk. Deze motie was mede onder tekend door de heren Lardinois en Droesen (k.v.p.). Over de moties die beide door minister Biesheuvel werden af gewezen, zal vandaag worden gestemd. Acht personen zijn omgeko men toen woensdag in Hamburg een personenbusje in botsing kwam met een vrachtauto. Het ongeluk werd veroorzaakt door een slippartij van het busje, waarin arbeiders naar hun werk gingen. Tijdens de behandeling van het melk- en rundvleesprijsbeleid in de Tweede Kamer heeft zich gis teren een debat afgespee*£ '.ussen minister Biesheuvel en de heer Koekoek van de boerenpartij. De heer Koekoek uitte ernstige kritiek op het beleid van de mi nister (hij sprak van een „wan beleid") en bepleitte o.m. verla ging van de consumentenprijs voor melk en tegelijkertijd verho ging van de melkprijs voor de boer. haus. De minister ontkende dat dit mogelijk zou kunnen zijn. Hij vroeg de heer Koekoek met een uitgewerkt voorstel te komen, waarin verwerkt worden lagere transportkosten, een regelmatige melkvoorziening en een distribu tie met minder kosten. De minis ter vroeg de afgevaardigde met een melkplan voor bijvoorbeeld Amsterdam te komen, waarbij de volle melk tegen een lagere prijs kan worden verkocht en waarin tevens een hoge prijs voor de boer is voorzien. Minister Bies heuvel merkte op er van over tuigd te zijn, dat een dergelijk Plan niet realiseerbaar ls..maar. „misschien wil de afgevaardigde mij bewijzen dat het wél kan?" De heer Koekoek ging op deze uitdaging niet in. De minister, zo merkte hij op, geeft een verkeer de voorstelling van de melkvoor ziening, waar de overheid zich z.i. te veel mee bemoeit. De sugges tie om met een „melkplan" te ko men liet de heer Koekoek vrijwel onbesproken. „Wij zijn geen melkhandelaren", zo zei hij, hier aan toevoegend ook niet de be doeling te hebben zelf ooit nog eens een melkhandel te beginnen. i Prinses Beatrix en prins van Amsberg zijn woensdag met een particulier vliegtuig uit Merida. de hoofdstad van de Mexicaanse staat Yucatan, teruggekeerd naar het eiland Cozumel. Het paar heeft een tocht gemaakt langs da Maya-ruïnes in Yucatan. Dlnsfc»| dagavond heeft het paar In eert huurrijtuig een tocht doo* UanA&J gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1