DERBY UP Brezjnev bereid de betrekkingen met de V.S. te ontwikkelen Ontevredenheid in Indonesië over nieuwe regering De huwelijksreis van het prinselijk paar VERBOD VAN KERNWAPENS EN ALGEHELE ONTWAPENING HET WEER DE MELK EEN CENT PER LITER STAKINGEN EN DEMONSTRATIES IN ECUADOR NIET DE JUISTE MANNEN OP DE JUISTE PLAATS RADIO DE K0CK de nieuwste, de fijnste puur of met'n tic Bevreemding WOENSDAG 30 MAART 1966 22e Jaargang - No. 6659 Buitenlandse pers geweerd Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Bloedvergieten voorkomen Steun aan Vietnam Achterstand is landbouw Junta treedt af Eerste fase. Geen strijdbare geest Volk ongerust Waarschuwing Commandant van Soekarno's lijfwacht vervangen Na 18.30 uur aan alle stations verkrijgbaar Niet op vrijdag en zondag man van de militaire politie onder bevel gesteld van luitenant-kolonel Norman Sasono, die in het bijzon der zal waken over de persoon van de president. Het regiment zal in de nabije toekomst ontbonden worden. De leden ervan zullen naar hun een heden terugkeren. Dit besluit vloeit ten dele voort uit het feit, dat een van de aan stichters van de staatsgreep van oktober vorig jaar, luitenant-kolo nel Oentoeng, het bevel voerde over een van de bataljons van ge noemd regiment. Het Takrabirawa-regiment is zeer onpopulair geworden na de incidenten van enige tijd geleden waarbij het stond tegenover stu denten in Djakarta en waarbij een betoger werd gedood en talrijken gewond werden. (Adv.) mm 'n Hero produkt Mevrouw Eva Samamo de Lqpez Mateos, de echtgenote van dé Mexicaanse oud-president, heeft tot verslaggevers gezegd, dat prinses Beatrix en" prins Claus na hun verblijf op het Mexicaanse eilandje Cozumel naar Suriname zijn gegaan, zo meldt het persbureau Reuter, Het prinselijk paar hoopte vol gens haar nog een deel van de huwelijksreis in Mexico-City door te brengen. Naar de correspondent van het ANP in Paramaribo meldt, deel de de directeur van het kabinet van de Surinaamse gouverneur maandagavond naar aanleiding van dit bericht mee, dat er niets bekend was van de komst van prinses Beatrix, Ook op het vlieg» veld Zanderij wist men van niets. In kringen van buitenlandss journalisten in Mexico-Cïty heeft de afwijzende houding die het prinselijk paar op zijn huwelijks reis jegens fotografen aan de dag legt, bevreemding gewekt, zo meldt de correspondent van t- Westduitse persbureau DPA in Mexico. Wel wordt erkend 'dat I ook de Nederlandse kroonprinsen I recht heaft op een particulier leven maar ze had zich, zo wordt i gezegd, toch niet volledig aan de natuurlijke belangstelling van de j wereld moeten onttrekken. Met I een kort interview had sneller en. beter bereikt kunnen worden wat I nu met die geheimzinnigheid j werd beoogd. Ook zou daardoor een stroom van geruchten en on juiste berichten zijn vermeden. FraaïttiHg fcij aSsimemettt: TERNEUZEN Oirecteör-Hooïlïreaactenr! I. Vsst 8e Sande Administratie-adres Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150— 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuze* Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handelt- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag dat de Verenigde Staten afzien van. hun politiek van agressie". NIEUWE STOKING De depressie boven Zweden, die ons de afgelopen dagen wind en buien bezorgde, vult geleide lijk op. Een nieuwe storing die dinsdagavond ten noordwesten van Schotland lag neemt geleide lijk in betekenis toe. Ze koerst naar de Noordzee en trekt waar schijnlijk in zuidoostelijke rich ting naar Denemarken. Vóór deze nieuwe storing uit zal een zwakke rug van hoge lucht druk ons vandaag opklaringen brengen, waardoor de temperatu. ren in de middag kunnen oplopen tot omstreeks 7 8 graden Cel sius. In vrijwel geheel Europa was het dinsdag koud weer. In ons land bijvoorbeeld liep de tempe- Mr. ZON MAAN op onder op onder 06.21 19.09 10.47 03.44 06.18 19.11 12.03 04.33 06.16 19.13 13.31 05.09 ratuur niet hoger op dan 5 hl graden terwijl het in Frankrijk niet veel warmer was. In de Bel gische Ardennen viel vrij veel sneeuw bij temperaturen iets go- ven het vriespunt. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Krimpende wind Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige wind krimpend naar westelijke richtin gen. Max. temperaturen van om streeks 7 graden. WOENSDAG 30 MAART v.m. n.m. Breskens 7.06 7.59 Terneuzen 7.42 8.35 Hansweert 8.16 9.09 Walsoorden 8.25 9.1 S DONDERDAG 31 MAART v.m. n.m. Breskens 8.40 9.25 Terneuzen 9.16 10.01 Hansweert 9.50 10.35 Walsoorden 9.59 10.43 PRINSES BEATRIX EN PRINS CLAUS IN MEXICO Prinses Beatrix en haar echtge noot prins Clans nemen afscheid in de deuropening van het MerfJ da-hotel van Antonio Diez Nicoü, een ambtenaar van de Mexicaan se regering in Quintana Boo, die het paar gedurende hun 12 daags verblijf op het eiland Cosurae] heeft weten te beschermen tegen journalisten. De Ecuadoriaanse militaire Junta heeft dinsdag bekendgemaakt, dat zij zal aftreden en plaats zal ma ken voor een burgerlijke voorlopige president, gekozen door de be staande politieke partijen. Het opperbevel van de strijd krachten heeft in een communiqué gezegd het besluit van de militaire bestuursraad te steunen in het be lang van de vrede en om verder bloedvergieten te voorkomen. De bekendmaking van de junta komt na maanden van politieke spanning en het ontslag van vier ministers naar aanleiding van het feit, dat de junta er niet in geslaagd is de economische vraagstukken op te lossen. In Quito wierpen studenten maandag barricaden op, vernielden auto's en bekogelden de politie en militairen met stenen. Sinds 1830, toen Ecuador onaf hankelijk werd, heeft het land 16 grondwetten gehad en onnoemelijk veel staatsgrepen meegemaakt. - Partijsecretaris, Leonid Brezjnev- heeft dinsdag in zijn verslag aan het 23ste congres van de Russische communistische partij gezegd, dat de betrekkingen met twee commu nistische landen, China en Albanië onbevredigend blijven. Een nieuwe topbijeenkomst „in Moskou of Peking" zou nuttig zijn. Brezjnev zei dat de-Sow jet-Unie bereid is op elk moment samen met de Chinese communistische leiders de verschillen te onderzoeken ten einde ze op basis van het marxis- me-leninisme op te lossen. De Russische partijleider legde de nadruk op de zorg die de partij besteedt aan de versterking van de band tussen de socialistische lan den. (Adv.) Volgens Brezjnev is de industrië le produktie in de communistische wereld de afgelopen vijf jaar met 43 procent toegenomen, terwijl de toeneming in de ..kapitalistische landen" 34 pet bedroeg. De partijleiderwas zijn verslag aan 5000 Rusische afgevaardigden en communistische leiders uit meer dan 70 landen begonnen met een aanval op de agressiviteit van het „imperialisme", vooral van de zijde van de Verenigde Staten, waardoor de internationale toestand ver slechtert. Hij zei dat de vredespoli tiek van de Sowjet-Unie niet is aan te tasten. De Sowjet-Unie zal Vietnam in zijn strijd tegen het „Amerikaanse imperialisme" blijven steunen. De voortzetting van de oorlog vormt een bedreiging voor de wereldvre de, aldus Brezinev. De Sowjet- Unie is voorstander van een vreed zame regeling van het Vietnamese vraagstuk op basis van de voorstel len van Noord-Vietnam en van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront. „Wij verklaren eens te meer dat we bereid zijn onze betrekkingen met de Verenigde Staten te ont wikkelen en daar blijven wij bij, maar hiervoor is het noodzakelijk De buitenlandse pers had geen toegang. Radio-Moskou en het persbureau Tass gaven een over zicht van hetgeen door Brezinev in het verslag was gezegd. Brezjnev verwierp de leer der subjectiviteit, daarmee doelend op ex-premier Chroèsjtsjov. zonder deze met name te noemen. Voorts werd de vervanging van het presidium van het centrale par- tijcomitê door een „politburo" voorgesteld. Ook zou de Russische leider de ontbinding van het „par tijbureau voor de Russische fede ratie" hebben voorgesteld. Brezjnev pleitte voor een ver drag tegen de verspreiding van kernwapens, algehele en algemene ontwapening en het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A. V.O. en het pact van Warschau. Het in 1965 geëindigde economi sche zevenjarenplan had aan som mige belangrijke doelen, in het bij zonder op landbouwgebied, niet be antwoord. De achterstand in da landbouw had de vooruitgang be lemmerd en had een negatief effect op de groei van de lichte en voe dingsindustrie. De verhoging van de levensstandaard was daardoor ver traagd. Studenten en arbeiders in Gua yaquil (Ecuador) hebben opnieuw gedemonstreerd tegen de militaire regering, waarbij de politie gebruik maakte van traangas. Ondanks de strenge straffen die de regering op de nu reeds een week durende sta ging heeft gesteld, bleven banken en kantoren maandag gesloten. De staking wordt gehouden uit protest tegen nieuwe invoerrech ten. Naar de centrale bank die niet staakt, gooiden de studenten stink- bommea De regering heeff de oppositie partijen beschuldigd van het aan zetten tot ongeregeldheden om de '-peering, die sinds Juli 1963 aan de macht Is. ten val te brengen. In een officieel communiqué werd meege- d"°ld dat de Junta tot aan de ver- ki -=«<?en op 3 Juli aan de macht St '-"iven en dat de nieuwe rege- tï id 1 september de macht ral overnemen. In Puertoviejo kwamJUfif StoBStol bij de begrafenis van een slacht offer van vorige betogingen tot botsingen met de politie. In Guayaquil is een uitgaansver bod ingesteld. Maandag zijn min stens drie mensen in Ecuador bij ongeregeldheden gedood; vier wer den gewond. Guayaquil werd maandagavond bovendien door een aardschok getroffen. Inmiddels heeft Jaime Salvador Campuzano, de minister van finan cien van Ecuador, zijn ontslag in gediend. Hij wordt over het alge meen verantwoordelijk gehouden voor de verslechtering van de financiële en economische toestand van het land. Ook de ministers van landbouw, industrie en handel en openbare werken hebben hun ontslag inge diend in verband met de huidige BoUlielre toestond. De ontevredenheid in Indonesië over het nieuwe kabinet, zoals dat door president StR»kar«o werd be kendgemaakt, is stijgende. Tot dusver zijn scherpe verkla ringen verschenen, waarin de nieu we uit vierentwintig leden bestaan de regering wordt afgewezen, van het strategisch commando van Kostram Ampera", bestaande uit talrijke anti-communistische groe peringen, en van het „Pantjasila- front", waarin alle zeven Indonesi sche anti-communistische partijen en aanverwante organisaties sa menwerken. De scherpste veroor deling was wel die van de kleinere mohammedaanse P.S.I.I. De politieke partijen zowel als de bewegingen die tegen het vorige kabinet demonstreerden, zijn het erover eens dat het nieuwe minis tersteam dient te worden afgewe zen omdat het niet de eisen van de brede massa weerspiegelt. De nieuwe ministers zullen van daag worden beëdigd. Het Pantjasila-front verklaarde dat dit kabinet geen afspiegeling is van het lijdende volk en zijn eisen tot verbetering van de situatie. Generaal Soeharto, bevelhebber ■van het leger en lid van het kern kabinet, verklaarde tegenover een delegatie van het Pantjasila-front, die hem van de heersende ongerust heid op de hoogte kwam stellen, dat de nieuwe regering slechts een eerste fase op de weg naar ver beteringen vormt Hij zei dat dit kabinet het maximum haalbare on der de huidige omstandigheden is. Kostram, waarin enkele studen tenorganisaties zijn verenigd, gaf uitdrukking aan haar teleurstelling over het nieuwe kabinet. Het mankeert het nieuwe team aan strijdbare geest. Het heeft geen enkele fundamentle verandering ondergaan ten aanzien van een ver eenvoudiging van zijn samenstel ling, aldus Kostram. Volgens deze organisatie is de regering niet vol ledig gezuiverd van pro-communis tische elementen en zitten er op portunisten in die wel eens zouden kunnen proberen de geest van de verboden communistische partij tot leven te brengen. De organisatie is ervan overtuigd dat het niet tot verlaging van de prijzen en vermindering van de eco nomische moeilijkheden zal leiden. Zij trekt de conclusie, dat het van het allergrootste belang Is dat gene raal Soeharto de hem door Soekai- no overgedragen bevoegdheden blijft uitoefenen. Enkele tienduizenden Indonesi sche studenten, die lid waren van het ontbonden actiefront Kami, hebben dinsdag een verklaring uit- egeven waarin zij zeggen d.at het nieuwe kabinet nog steeds een aan tal personen met oude belangen, op economisch terrein onbekwaam, telt. Het beginsel van de juiste man op de juiste plaats is hier niet toe gepast, aldus de studenten. De mohammedaanse P.S.I.I. ver klaarde in het partijorgaan dat het nieuwe kabinet niet de verlangens van het volk weerspiegelt en dat een aantal van de nieuwe ministers, die ook in de vorige regering zaten, onsympathiek stonden tegenover de recente acties van het volk. De partij is vooral ongerust over het feit dat het kabint werd gevormd zonder overleg met de politieke partijen en volksbewegingen, in het bijzonder de studenten. De commandant van het garni zoen van Djakarta, generaal Amir Machmoed, heeft een waarschu wing uitgegeven dat elke poging tot ordeverstoring door het leger za! worden beantwoord. Zij die worden betrapt bij beschadiging van gebou wen of plundering, zullen als „staatsvijand" worden behandeld. De waarschuwing volgt op geruch ten, dat de studenten zich opmaken tot nieuwe betogingen tegen de regering. De commandant van Soekarno's lijfwacht, generaal Saboer, is ver vangen door generaal Soedirgo, het hoofd van de militaire politie. Generaal Soedirgo die voorname lijk tot taak zal hebben de presi dent en de leden van diens gezin te beschermen, zal het bevel voeren over het bekende Tjakrabirawa- regiment. Hij heeft achthonderd Udv.ï TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150 3128 A Brand op de „Noordwijk" Het Nederlandse vrachtschip „Noordwijk" van 11.398 ton is dinsdag de haven van Charleston binnengeloodst door een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht nadat een brand was ontdekt in twee van de elf ruimen van de „Noordwijk". Van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Het Nederlandse wachtschip was met een lading maïs op weg van South Pass in de Ameri kaanse staat Louisiana naar Gi braltar. De prijs van consumptiemelk zal met ingang van 4 april a.s. met één cent per liter omhoog gaan, die van consumptiemelk- produkten (pap, vla. yoghurt enz) met twee cent. Dit is het resultaat van overleg tussen de minister van economi sche zaken en het produktscliap voor zuivel. Over bepaalde produkten en over de prijzen in bepaalde ge deelten van ons land zal nader overleg worden gepleegd. Toen de minister van landbouw twee weken geleden de verho ging van de melkprijs voor de boer meedeelde, kondigde hij ook aan dat deze zou leiden tot een verhoging van de consumenten prijs voor consumptiemelk en voor consumptiemelkproclukten niet één cent per liter. De verhoging van de melkprijs komt nu dus overeen met wat mi- nister Biesheuvel toen aankon digde: voor de consumptiemelk- produkten heeft zijn college Den Uyl een extra-verhoging met één cënt goedgekeurd die, naar wij van het ministerie van economi sche zaken vernemen, aan de slijters ten goede komt. De organisaties van de zuivel industrie hadden berekend dat, wanneer men behalve de prijs verhoging voor de boer ook het opvangen van kostenverhogingen bij industrie en handel mogelijk wilde maken, de prijs voor een liter flessemelk in totaal 2% of 3 cent omhoog zou moeten gaan.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1