Windhoos vernielt acht huizen in Friesland Sloot dr. Soebandrio geheim akkoord metChina? FEESTGEBOUW IN WINTERSWIJK INGEWAAID NOORS VRACHTSCHIP MET ZWARE SLAGZIJ HAVEN VAN IJMUIDEN BINNENGESLEEPT PRINSELIJK PAAR NAAR DE WEST Aardgasexpiosie in Groningen STORM OVER GEHEEL WEST-EUROPA Booreiland door storm geteisterd HET WEER Maandag 28 dinsdag 29 maart 1966 22e Jaargang - No. 6658 Zwarte wolk Ping-pongiafel f 100.000 schade Windstoten van 120 km WIND RUKT DAKEN AF Hevig onweer boven Gelderse Vallei DOODVONNIS m ANTWERPEN Fedood bij betosrinsen in Ecuador Ontmaskering van militaire leiders In nachtkledij gearresteerd Rijkdommen vergaard Rijst blijft duur Straatslijpers' Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden FtMlMfteabjj abonnement TKRNEÜZEN Oïweteör-HooMredactenr: I. van Se Sands, Administratie-adres: Smidswai Redactie- en Telefoon: 01160—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J- van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de Vossenburcht te Hardega- rijp (Fr.) heeft een windhoos zon dagmorgen omstreeks elf uur van een blok van zes nieuwe woningen alle daken afgerukt en van twee andere woningen de bovenverdie pingen vernield. De huizen beston den uit een beneden- en een boven verdieping. Het afgerukte mate riaal kwam aan de overkant van de straat tegen de daar staande wo ningen terecht. Men sprak van een zwarte wolk met een slurf eraan. Er werd een spoor van vernieling in een baan van vele honderden meters lang Setrokken. De meeste bewoners waren juist uit de dienst in de gereformeerde '<erk teruggekeerd. Merkwaardiger wijs is niemand gewond. In de wo ning van de heer H. Kits lag een eenjarig kind in zijn bedje. Stenen vielen erin maar verwondden het kind niet. Van de percelen Vossenburch 18 tot en met 28 werden de daken tompleet afgerukt, hier en daar telfs met de plafonds. Men zag ze In een draaiende beweging opge nomen. Daarna viel een groot deel uiteen en kwam terecht tegen de panden 11, 13 en 15 aan de over- eijde. Spanten en balken drongen daar de huizen binnen, tot zelfs door bedden. De rest werd over de daken der huizen meegenomen en richtte verderop vernielingen aan. De bewoners konden zich nau welijks realiseren wat er gebeurde. Zij hoorden een enorme klap die zij als donderslag kwalificeerden, doch elders is die niet gehoord. De echtgenote van dokter W. van Rhee die het zag gebeuren, waar schuwde burgemeester Oppedijk van Veen van Tietjerksteradeel. Buurtbewoners snelden toe om hulp te bieden. Zo spijkerde een hunner onmiddellijk een raam dicht met zijn ping-pongtafel. Tien ge meentewerklieden begonnen direct met vrachtauto's aan het opruimen van de ergste ravage. Vijftien aan nemers, schilders en timmerlieden tóngen aan het werk om de wonin gen zo spoedig mogelijk een beetje waterdicht te maken. De firma Wa genmaker uit Leeuwarden stelde daarvoor 600 vierkante meter dek kleden beschikbaar. De woningen behoren alle tot een noord-zuid staand blok parti culiere woningen, die gebouwd zijn door de Nederlandse Bouwmaat schappij. De huizen zijn alle ver- sekerd maar men weet nog niet of de aansprakelijkheid uit hoofde van stormschade zal worden aan vaard. De schade raamt men voor lopig op 100.000 gulden. De daken van de huizen waren voorzien van bitumineuze teervrije dakbedek- byjg. De IJ-jarige timmerman ja- cob Hansma die zich van de kerk thuiskomend net nog op straat be vond, werd door de wind opgeno men en tegen een garagedeur ge kwakt. Vijfhonderd meter verder werd de stookhut naast de boerderij van P. de Vries aan de rijksstraatweg met de grond gelijk gemaakt. Van café Bouwer werd een schoorsteen meegenomen en nog honderd me ter verder werd een particuliere woning beschadigd. In tal van wo ningen sloegen de vlammen uit de kachels, kreeg men last van kolen damp en tal van geparkeerde auto's werden beschadigd. Omstreeks kwart voor een zon dagmiddag hebben rukwinden ook Winterswijk geteisterd. 'Daar woei een 70 jaar oud feestgebouw in. Het dak van het ruim 40 bij 30 m metende gebouw werd eraf gerukt en kwam 300 meter verder neer. Hoewel de muren nog overeind staan, kan men er doorheen kijken. Het gebouw is eigendom van de vereniging voor volksfeesten in Winterswijk, die er woensdag a.s. een bespreking zou houden over modernisering. Tal van woonhui zen, o.a. oude herenhuizen in de Wilhelminastraat, werden door rukwinden beschadigd. Haast geen gevel of dak is er zonder schade af gekomen. Hier en daar werden bo men ontworteld. De rukwinden de den hun vernielend werk na een in- Zondagmorgen heeft een ruk wind in Hardegarijp (Fr.) van een blok van zes pas nieuwe wo ningen alle daken afgerukt en van twee andere woningen de bovenverdiepingen vernield. De voorlopige raming van de schade is 100.000 gulden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. waarop een hevige hagelbui volgde. Er is gisteren een koudefront van noordwest in zuidoostelijke richting over het land getrokken, gepaard met windstoten van 110 tot 120 km per uur. Op Schiphol werd zelfs 'n wind stoot gemeten van 150 km. Tal van ruiten van geparkeerde auto's wer den daar beschadigd. Tijdens een hevig onweer, dat zondagavond boven de Gelderse vallei losbarstte, is de boerderij van de landbouwer Woudenberg aan de Lunterseweg in Barne- veld door de bliksem getroffen. Twee koeien werden door het hemelvuur op slag gedood en in het woonhuis ontstond een grote ravage. Via electriciteits- leidingen vond de bliksem zijn weg naar de hooiberg, die gro tendeels uitbrendde. De brand weer moest onder zware slag regens en hevige storm het blus leiding van enkele bliksemslagen werk aanpakken. Door de dras- Het Noorse vrachtschip „Bre- tagne", dat ruim 1500 ton meet, vroeg maandagmorgen om hulp. Het schip was op 14 mijl ten westen van IJmuiden in storm weer lek geslagen. Het water was de ruimen binnengedrongen en de Noor maakte 20 graden slagzij. De „Bretagne" heeft tot kwart voor .zeven vanmorgen voor IJmuiden in nood verkeerd in een stormachtige noordwesten wind. De sleepboot „Titan" van Wijs muller is omstreeks half zeven bij de „Bretagne" aangekomen. Omstreeks half negen slaagde de „Titan" er in het Noorse vracht schip binnen te slepen in de haven van IJmuiden. De „Bre tagne" is op het nippertje be houden. Het water stond tot hal verwege het dek en op de hoge zeeën vermeerderde de slagzij van 45 graden tot soms bijna 60 graden. De rode bodem van het splinternieuwe schip was con stant boven water. Binnen de pieren gaf de „Titan" het schip over aan de sleepboten „Hector" en „Nestor". Het schip is omstreeks tien uur aan de grond gezet in de bijleggershaven te IJmuiden. De bergers hebben niet kunnen voorkomen dat hel schip verder is gekapseisd. Deslagzij was jMBstaeks lumu't over ti.en.-al het schip liggen bijna gelijk met het water. De „Bretagne" ligt buiten de scheepvaartroute aan de grond, zodat er geen belemmering is voor de scheepvaart van en naar Amsterdam. Men heeft de be manning van boord gehaald. sige bodem en de hevige ruk winden zakte één van de brand weerauto's in een sloot. Enkele uren tevoren was het korps actief geweest bij een brand in een kippenhok van landbouwer Van Maanen. En kele honderden jonge hennen kwamen hier in het vuur om. Deze brand was ontstaan door dat de wind zodanig in de schoorsteen speelde dat vonken uit de kachel vlogen. Prinses Beatrix en prins Claus zullen binnenkort de West bezoe ken, zo heeft de minister-president van Suriname, de heer J. Per.get zaterdag tijdens een bezoek aan het zendingsgenootschap der evan gelische broedergemeenschap te Zeist meegedeeld. Hij nam aan dat dit bezoek aan Suriname en de Ne derlandse Antillen aansluitend aan de huwelijksreis zal geschieden di rect na het verblijf in Mexico. Volgens de R. V. D. zou de defi nitieve periode van het bezoek van prinses Beatrix aan de West spoe dig worden vastgesteld. Er zou geen bezoek op korte termijn te verwachten zijn. Het ligt in het voornemen deze reis in de zomer maanden te doen plaatsvinden, al dus de R. V. D. In Antwerpen is zaterdag Michel Bellen ter dood veroordeeld wegens moord en verkrachting. De volgens de buren verlegen en gedienstige schildersknecht pleegde zijn tal rijke misdaden aan de linker-Schel- de-oever in Antwerpen in de jaren 1964 en 1965. Na een moord sloeg hij uit de kamer van zijn verloofde de verrichtingen van de politie gade als neutraal toeschouwer. Hij werd ontdekt nadat hij de aansteker van een van zijn slachtoffers had ver kocht. De voornaam was erin ge graveerd. In België wordt een doodvonnis automatisch gecyifrigd in levens lang. In een cal'etariabedrijf op de Sa bangplaats in Groningen heeft zich vanmorgen vroeg een hevige aard gasontploffing voorgedaan. Het pand werd grotendeels vernield. De binnenmuren zijn volledig wegge slagen en de buitenmuren zijn ont zet. Tot ver in de omtrek sprongen de ruiten. Mensen renden in pyjama de straat op. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. Het perceel dat door de explosie werd vernield, werd niet bewoond. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Bij gevechten tusen de politie en tegen de militaire junta van Ecuador betogende studenten is zaterdag in Quito 'n meisje door een granaat gedood. Ook in ver scheidene andere Ecu-adoriaanse steden werden felle demonstra ties gehouden. Onder het roepen van „dood aan de moordenaars" en „weg met de militaire junta" trokken troepen studenten door de stra ten van de hoofdstad. De drie leden van de junta en de militaire bevelhebbers zijn in spoedvergadering bijeengekomen om de onrust in het land te be spreken. Een regeringswoord voerder zei dat de demonstraties waren voorbereid volgens de on langs op de driecontinentencon- ferentie in Havanna gegeven communistische richtlijnen. Met twee hefschroefvliegtuigen zijn zondag 43 bemanningsleden van het booreiland Ocêan Prince ten noordwesten van Engeland ge haald wegens de zware storm, waardoor het booreiland met 15 meter hoge golven werd gebeukt. Een poging om met hefschroef vliegtuigen de 33 mannen van het booreiland Constellation te halen moest worden opgegeven. Het eiland wordt versleept en bevindt zich ter hoogte van Lowestoft aan de Britse oostkust. Er heersten daar windsnelheden van 110 tot 125 km per uur, waardoor het lan- dingsdek voor hefschroefvliegtui gen toLUen meter'op en neer dein de. In een voorstad van Londen werd een 7-jarige jongen door een ontwortelde boom gedood en twee meisjes ernstig gewond. De Westduitse sleepboot Pacific van de redetij Bugsier in Hamburg, die het booreiland Constellation sleept, meldde zondagnacht dat hij met het booreiland in de wester storm afdreef naar de Nederlandse kust. De zeesleper bevond zich toen op 35 mijl ten westen van Scheveningen. De gezagvoerder vroeg via radio-Scheveningen om bijstand van een Nederlandse red dingboot. Later werd gemeld dat de 33 ba- Volgens bet anti-communisti sche jeugdblad „Refnadja" zou den de Chinese premier Tsjoe en- Lai en de voormalige Indonesi sche minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio vijf jaar ge leden een geheim akkoord heb ben getekend over de verdeling van zuidoost-Azië tussen de twee landen. Singapore zou daarbij in de Chinese invloedssfeer komen, Noord-Borneo in de Indonesische. In het hoofdkwartier van Soe- bandrio's geheime dienst in Dja karta is daar onlangs ook een radiozender aangetroffen, aldus heeft brigade-generaal Idris, stafchef van 't strategisch leger- commando, gezegd. Deze instal latie was volgens het blad „Ang- katan Bersendjata" gebruikt voor contact met agenten van de dienst in Indonesië en daarbui ten. Belangrijke figuren van de dienst zoals Kadri en Moeljadi waren gevat. Vele anderen zou den echter zijn ondergedoken, 't Blad herinnert er aan dat Soe bandrio zelf geen gelegenheid voorbij liet gaan om de activiteit van buitenlandse spionnen in In donesië te hekelen. Idris deelt voorts mee dat spoe dig een groot aantal militaire leiders zal worden „ontmaskerd" by processen voor het buitenge wone militaire tribunaal in Dja karta die volgende maand zullen beginnen. Een der te berechten figuren zal eerste-luitenant Ngadimo zijn, de rechterhand van de reeds ter dood veroordeelde overste Oen- toeng. Het proces tegen de voorma lige kolonel Latif is wegens diens ziekte uitgesteld. Volgens geruchten zouden nog meer eommunistisch-gezinde persoonlijkheden zijn gearres teerd, onder wie Ali Sastroamid- jojo, de voorzitter van de natio nalistische partij P.N.I., en Soe- bamia, ook lid van deze partij en voorzitter van het parlement. Verder zou generaal Hendraning- rat, die officieel afgevaardigde naar de drieeontinenten-confe- rentie van Havanna in januari was, in nachtkleding zijn opge haald. De Nederlandse ambassadeur ill Djakarta en mevrouw E. L. C. Schiff zijn vrijdagavond bij presi dent Soekarno in het paleis te Bogor te dineren geweest. Eer der in de vorige week bad Soe karno de ambassadeur in liet Merdeka-palcis in Djakarta voor een lunch ontvangen. Volgens het blad „Noesa Poe tera" hield de verleden week ge arresteerde minister van bank zaken Joesoef Moeda Dalam naast zijn wettige vrouwen er nog drie-en-twintig concubines op na. Een van die vrouwen, de jonge artieste Sari Naroeliat, zou' over zijn bezittingen hebben ge waakt. Haar huis in Djakarta werd door studenten bezet. Het leger heeft zich over Sari „ont fermd" en wil van haar het een en ander te weten komen over de wijze, waarop Dalam zijn rijk dommen heeft vergaard. De meeste van Dalams vrouwen woonden in een luxueuze bunga low bij Djakarta waarop studen ten en scholieren een overval deden. In zakenkringen schijnt men gevolg te geven aan de aanspo ring van hogerhand om de prij zen te verlagen. In de afgelopen dagen zijn de prijzen, van ver scheidene artikelen in de meeste winkels in Djakarta met tien procent gezakt, zoals b.v.' suiker, zeep en huisbrandolie. De rijst is echter even duur gebleven, namelijk zeven roepiah per liter. Het gemiddelde inkomen van een arbeider in Indonesië is thans vijf roepiah per dag. Velen krij gen naast hun loon in geld ook rijst. Aan de Indonesische ambassa deur in Peking is zaterdag een nota „in de krachtigste bewoor dingen" overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de aanval op liet Chinese consulaat- generaal te Djakarta op 24 maart door. „een bende straatslijpers", aldus het persbureau „Nieuw China". In de nota wordt gezegd dat 't personeel van het consulaat werd ontvoerd en eerst werd vrijgela ten na 'n protest van de Chinese ambassade bij de militaire over heid. De Chineseregering eist dat de Indonesische regering onver wijld en in het openbaar haar verontschuldigingen aanbiedt en dat de daders en aanstichters zullen worden gestraft. Voorts wordt gezegd dat de gestolen do cumenten dienen te worden teruggegeven en dat er maatre gelen worden genomen om de veiligheid van de leden van Chi nese missies te verzekeren. PREMIER GHANDI ONTMOET PRESIDENT DE GAULLE De Indische premier Indira Ghandi arriveerde vrijdagmor gen in Parijs voor een persoon lijk bezoek. Hier met president De Gaulle na een lunch in het Elysée ter ere van mevr. Ghan di. manningsleden van het booreiland Constellation niet meer in gevaar verkeerden, daar de storm in kracht was afgenomen. Het booreiland Constellation meldde late.r, dat de bemanning aan boord blijft. Het weer was te slecht om de mensen er per helikooter af te halen. De reddingboot Bernard van Leer uit Scheveningen bereikte het booreiland eerder dan verwacht en bleef in de buurt. De redding boot kon niets doen, omdat er een zware zeegang liep. Behalve de Bernard van Leer is ook de sleepboot Holland in de buurt. Het booreiland dreef van morgen in oostelijke richting met een snelheid van twee mijl per uur. De helikopter die vanochtend ook in de buurt cirkelde is afgelost door een andere. Bij Hoek van Holland was de windkracht op dat ogenblik 7 tot 8, maar naar verwachting zou dc wind afnemen. WISSELEND BEWOLKT Een diepe depressie, die tijdens bet weekeinde van het zeegebied 'en zuiden van IJsland over Schot land en de Noordzee naar Dene marken trok, heeft boven Engeland en in onze streken zwaar storm weer veroorzaakt. Er kwamen plaatselijk ook zeer zware buien voor met onweer en hevige wind stoten. De stormdepressie vult nu geleidelijk op en trekt langzaam weg in oostelijke richting. Aan de achterkant van de depressie wordt ook morgen nog met noordweste lijke winden koude lucht via de Noordzee naar ons land gevoerd, hl DINSDAG 29 MAART v.m. n.m. Breskens 6.12 6.46 Terneuzen 6.4S 7.22 Hartsweert 7.22 7.56 Walsoorden 7.31 S.05 deze luchtstroming houdt de buiig heid aan maar neemt jn betekenis af met nu en dan opklaringen. De kans op nachtvorst neemt daardoor toe. De komende nacht kan in het binnenland de temperatuur hier en daar tot even beneden het vries punt dalen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag tot dinsdagavond Onbestendig Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige, maar aan de kust aanvan kelijk nog harde noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland hier en daar nachtvorst, dinsdag overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. WOENSDAG 30 MAART v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.06 7.59 7.42 8.35 8.16 9.09 8.25 9.18 Mr. 28 29 30 ,31 ZON op 6.26 6.24 6.21 6.18 onder 7.06 7.08 7.09 7.11 MAAN op onder 9.03 1.28 9.46 2.41 10.47 3.44 12.03 4.33|

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1