WIE WINT EUROPACUP? Het loonbeleid aan de orde in driehoeksgesprek Haal heerlijke gehaktballen bnilcijus in huis! 1 Inter-Real klapstuk halve finales PARTIZAN NIET ONDERSCHATTEN! Inter en Manchester United finalist BEURSOVERZICHT ZWANENBERG HET PORSELEINEN MASKER C.A.O.'s moeten binnen gevarenzone blijven ▼Wfdag 25 maart 1966 DE VRÏTE ZEEUW Pagina 5 STERKE VERDEDIGING REAL WEINIG KANS ?AS OP PARTIZAN Kiesdespaar-mogelijk- heid, die U het beste past, in overleg met de NEDERLANDSCHE CREDIETBANK Kabinet handhaaft standpunt Snel een smakelijke maaltijd? %fl ZWANENBERC GEHAKTBALLEN De groene lamp Grenzen Wordt met gelijke maten gemeten DE FINALE voor de Europacup voor landskampioenen wordt dit seizoen in tegenstelling met de vijf voorafgaande jaren geen Zuideuropees onderonsje. Inter Milan, de bekerhouder, heeft voor de halve finales geloot tegen Real Madrid terwijl reuzendoder Manchester United, dat onlangs vriend en vijand verraste met een daverende 51 triomf op Benfica, het moet opnemen tegen het Zuidslavische Partizan Belgrado. Het duel tussen de Italiaanse en Spaanse kampioen, waarvan wij de televisiebeelden hopelijk ook in Nederland zullen zien, vormt het klapstuk van de halve eindstrijd. De Madrilenen zullen heel wat meer moeten presteren dan tegen Feijenoord en Ander- lecht om de ploeg uit te schakelen, die sedert enkele jaren de trots en glorie van het continentale voetbal vertegenwoordigt. Er zullen vreemde dingen moeten gebeuren wanneer straks in Brussel Inter en Manchester United niet in de finale tegenover elkaar zullen komen te staan. Een finale, die stellig een grandioze afsluiting van het voetbalseizoen 19651966 zou betekenen. Drie seizoenen geleden won Real Madrid thuis met 41 van A.C. Milan, waarna uit met 20 werd verloren. Het is de vraag of de Madrilenen straks tegen Inter voor een zelfde verassing Zullen zorgen. De cupwedstrijden tegen An- derlecht en Feijenoord, waar de Spanjaarden hun vroegere groot heid slechts bij bij vlagen kon den etaleren, waren maar kin derspel vergeleken met de ont- moef.ngen, die de mannen van Gento nu wachten. Het verjong de Real zal moeten optornen tegen het team, dat tweemaal achtereen de Europabeker won en dat algemeen als het beste clubelftal ter wereld wordt be schouwd. Zelfs het Real uit de jaren 19551960 zou met dit Inter moeite hebben gehad, laat staan het Real van nu. Het spreekt vanzelf dat de Spanjaarden in de uitwedstrijd alles in het werk zullen stellen om de schade zoveel mogelijk te beperken om vervolgens in het Narnabeu-stadion evenals tegen Feijenoord, Kilmarnock en An- derlecht hun slag te slaan. De defensies van deze clubs zijn immers in Madrid bezweken on der de hevige Spaanse druk. Maar met alle respect voor het grote voetbaltalent van een Amancio en van de nog altijd gevaarlijke Francisco Gento, be twijfelen wij toch of de Madri lenen dit stoute stukje zullen uithalen. Hun snelle, technisch vaardige maar nog niet gerouti neerde voorhoede zal immers moeten beuken op de sterkste defensie, die er op ons continent rondloopt. Defensief is Inter sterker dan welke voetbalploeg ter wereld ook. Doelman Sarti is noch slech ter, noch beslist beter dan de keepers van andere klasseteams, maar voor hem opereert het gou den drietal Fachetti-Guareri- Burgnich. Fachetti en Burgnich zijn achterspelers van uitzonder lijke klasse, Guarneri is na Pa- rola en Maldini de derde mid denspeler van wereldformaat, die Italië sedert 1945 heeft geleverd. In de afgelopen jaren hebben de voorlinies van sterke ploegen als Borussia Dortmund, Everton, Liverpool, Ferencvaros, Parti zan, Benfica enReal Madrid (in de finale te Wenen in 1964) de kracht van deze defensie er- Inter, dat de Italiaanse rang lijst weer aanvoert en onlangs het sterke Ferencvaros uit het cuptoernooi stootte (51), be hoeft tegen Real beslist niet op zijn defensie te teren. Op het middenveld heeft het team een grote troef had in de persoon van niemand minder dan Sua- rez, oud-speler van Barcelona en de „Dennis Law" van Inter. De twee Spaanse achterspelers zul len grote snelheid moeten ont wikkelen om de twee razend snelle Milanese vleugelspelers Corso en Jair te houden. En wij vragen ons af hoeveel geniepig- heidjes de Spaanse stopper de Filipe, de man die Jan Mulder zo onheus bejegende, nodig zal hebben om Inter's schotvaardige Mazzola te bedwingen. In het San Siro-stadion behoeft hij ove rigens deze grapjes zeker niet uit te halen. In de return in Madrid kun nen de emoties wel eens hoog oplaaien want bij Inter doen twee Spanjaarden mee. Behalve Suarez zal vermoedelijk ook Pei- ro, oud-speler van Athletico Madrid, van de partij zijn en reken maar dat hij geen goed zal kunnen doen bij zijn 125.000 voormalige stadgenoten op de tribune. Wij verwachten dat Real in Milaan naar een neder- 'aag zal worden gespeeld en in Madrid zal stuiten op Inters befaamde defensie. Manchester United dient de •edstrijden tegen Partizan Bel grado niet als een walk-over te beschouwen. De Britten doen er in elk geval goed aan de thuis wedstrijd met flink verschil te winnen, want in Belgrado staan de Partizanen voor niets. Dat is dit seizoen wel bewezen. Werder Bremen verlcor er met 30, Spartak Praag zelfs met 50. En dat kan men toch geen zwak ke ploegen noemen. Het Oosteuropese spel, dat ge baseerd is op korte combinaties, ligt de Engelsen meestal wel, maar Manchester zal toch nog niet vergeten zijn dat het vorig seizoen juist door zo'n ploeg, het Hongaarse Ferencvaros, uit het toernooi voor Jaarbeurssteden werd gewipt. Partizan heeft een produktie- ve voorhoede met schutter Ha- sanagic en opbouwer Kovacevic als uitblinkers. Op het midden veld heeft de ploeg vooral in linkshalf Vasovic een excellente kracht en doelman Sokcis wordt als een der beste keepers ter wereld beschouwd. De Zuidsla- viërs spelen constructief voet bal, evenals Manchester, maar wanneer zij straks op Old Traf- ford sterk defensief gaan spe len, dan zouden de Britten met deze tegenstander nog heel wat moeito kunnen krijgen. Men speelt bovendien onder druk van de gedachte, dat in Belgra do een nederlaag niet onwaar schijnlijk is, zodat er thuis per se moet worden gewonnen en nog flink ook. Lukt het de Man cunians een zelfde tempo te ont wikkelen als tegen Benfica, dan zal Partizan echter weinig kans maken. Al met al lonkt een fi nale tussen Inter en Manchester United al in de verte. INTERNATIONALS GOED PRIJSHOUDEND Bij kalme handel heeft het aan deel Kon. Olie gisteren de flinke winst van woensdag vrij wel geheel kunnen behouden. Deze stukken werden verhandeld tegen woensdag 149,10 als slot- koers. Philips en Unilever hadden ditmaal geen last van Ameri- kaans aanbod, waardoor beide fondsen zich konden verbeteren cp resp. 116,60 en 104,40. AKU ging ruim een punt omhoog tot 453. Voor Hoogovens werd 443 als advieskoers opgegeven tegen eer gister 442 als gedane koers. KLM 460 geadviseerd doordat dit fonds woensdag in Wallstreet een halve dollar verbeterde. Voor Philips en Unilever bestond enige lokale vraag. De hausse-stemming van de voorgaande beursdagen in Wall street kwam woensdag tot stil stand. De overige Europese beur zen gaven geen veranderingen van betekenis te zien. In de scheepvaartsector was ruime vraag aanwezig voor aan delen Holl. Amerika lijn. Na een tweetal punten hogere opening op 128 zorgden verdere koopor ders er voor dat de koers uitliep tot 130. Volgens de beurs worden de stukken Holl. Amerika-lijn uit de markt genomen om „betere kansen" te hebben in de komen de jaarvergadering t.o.v. een voor te stellen statutenwijziging. Ook Kon. Boot en Scheepvaart unie konden zich een kleinigheid verbeteren. Van de leidende cul tures onderging HVA een lichte technische koersreactie op de zeven punten hogere koers van woensdag. De vaste stemming woensdag voor HVA werd toege schreven aan het voornemen van voornemen van keizer Haile Se- (Adv.) Me bank, die „bankier" is geblevenII RIJKSWACHTEN DEMONSTREERDEN Honderden rijkswachten uit de provincie West-Vlaander en heb ben woensdagmiddag in Gent ge demonstreerd voor betere ar beidsvoorwaarden. Ook uit Oost- Vlaanderen waren vele rijks wachten gekomen om zich bij de demonstranten te voegen en ad hesie te betuigen voor hun ver langens. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten land bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engels pond 10.0710.17 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.33%3.38% lassie voor een andere bestuurs vorm in 'dit land op democrati sche grondslag. Gebrek aan vol doende kooporders deden de koersen in de staatsfondsen- markt wederom een kleinigheid dalen. Voor de inschrijving a parifranse fran~k100Y3.70—^74~20 op de incourante markt van de 10 min 6 procent obligaties huur-index bestond een matige belangstelling. In de lokale afdelingen werden aandelen Ned. Dagblad Unie, die woensdag 20 punten lager no teerden door de conversie, zes punten hoger geadviseerd op 186. De dividendpassering van Braat Amsterdam was niet van invloed meer op de koers van deze aandelen omdat deze koers reeds laag is. Maandag 28 maart begint de handel in claims op de incourante markt van Deposito- kas. Dit naar aanleiding van de gepubliceerde aandelenemissie. Beursindices (1953 100) 22/3 23/3 24/3 Intern, conc. 463.4 466.1 467.6 Industrie 305.5 303.7 303.3 Scheepvaart 132.8 133.9 136.0 Bank- en verz. 166.9 166.1 166.0 Handel enz. 157.2 157.1 157.1 Algemeen 332.8 333.2 333.8 Belgische frank (100) 7.167.21 Duitse mark (100) 90.0090.50 Zweedse kr. (100) 69.8070.80 Zwitserse fr. (100) 83.3083.80 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.97—14.07 Portugese escudo (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. cp.) 5.95—6.10 Nabeurskoersen A. K. U.: Hoogovens: Kon. Olie: 148.50—149 Philips: 116.70—117.70 gl Unilever: 104.50—105 gl K. L. M.: H. A. L.: 135V2—104 (353 (441 (149.20) (117.10) (104.70) (460 (130% In een ruim 2% uur durend gesprek tussen minister Veld kamp, het college van rijksbe middelaars en het bestuur van de stichting van de arbeid is gisteren geen beslissing geno men over de handelwijze ten aanzien van zes collectieve ar beidsovereenkomsten die oor zaak waren van dit in de spel regels voorziene driehoeksge sprek. Dit heeft minister Veldkamp na afloop op een persconferen tie verklaard. De minister heeft in dit driehoeksgesprek het standpunt van het kabinet zoals dat eind vorig jaar is bepaald herhaald. Dat houdt in dat het bestuur van de stichting van de arbeid nu aan partijen bij die zes c.a.o.'s (schoonmaakbedrijf, glazenwasserij, houtbedrijf, Sim- prosan, Twentse kabelfabriek en Gillissen internationaal ten toonstellingsgebouw) meedeelt hoe het kabinet de zaak ziet en dat het stichtingsbestuur bij die mededeling zijn eigen inzichten voegt. Partijen hebben dan vol gens de spelregels de gelegen heid hun contract nader te be zien. Ze kunnen het in overeen stemming brengen met het ka binetsstandpunt of onveranderd handhaven. In dat laatste geval weten partijen dus dat er een grote kans is dat bepalingen in de c.a.o. door de minister on verbindend worden verklaard. Met de zes genoemde c.a.o.'s is niet hetzelfde aan de hand: drie bevatten bepalingen die volgens het college van rijksbe middelaars niet stroken met het standpunt van het kabinet voor loonsverhogingen in 1966, drie bevatten bepalingen die betrek king hebben op loonsverhogin gen in 1967 en 1968. Minister Veldkamp heeft her haald dat het kabinet vasthoudt aan zijn standpunt van eind vo rig jaar: contracten die loonstij gingen bevatten die met zes a zeven procent de gevarenzone binnengaan of met een hoger percentage daar doorheen schie ten, lopen gevaar voor onver- bindendverklaring van de bepa lingen in die c.a.o.'s over die percentages. Daarnaast heeft de minister herhaald dat het kabinet voor stander is van meerjarige con tracten, maar dan moet de loon stijging niet hoger zijn dan de verwachte toeneming van de produktiviteit. In dit opzicht zijn de metaal-c.a.o. en de Philips- (Adv.) Vestigingen o.a. in: TKENEÜZEN: Niéuwstraat 54 mmm het braadjus 22.) PiTai wankelde en zou ge vallen zijn, als Aram hem niet snel ondersteund had. „De keizer... dood...", stamelde hij. De kleine dikzak knikte. „Ik neem tenminste aan, dat ge de oude keizer bedoelt", verklaarde hij. „Gij beiden ziet er niet uit als mannen, die zich naar zijn op volger zouden haasten!" voegde hij er bitter aan toe. „Maar kom, laat ons naar binnen gaan, opdat ge tenminste rustig kunt eten." Verslagen volgde PiTai de klei ne waard naar binnen en Aram, die steeds minder van alles begon te begrijpen, bracht het paard achter het huis en voegde zich toen bij hen. „Ja", herhaalde de waard. „Nog geen twee dagen geleden is de oude keizer gestorven en nu reeds oefent zijn zoon, Iu Nan, die wij allen voor een dromer hielden, een verschrikkelijke terreur uit. Alle mannen zijn opgeroepen om onmiddellijk in krijgsdienst te tredien. Zij, die zich niet snel ge noeg melden, zullen worden op gehangen. De belastingen zijn verhoogd en kinderen en grijs aards moeten twee dagen van de week op de keizerlijke akker wer ken! Het is verschrikkelijk!" zuchtte de kleine dikzak. „Benden soldaten trekken ro vend en plunderend door het land en gij hebt zelf kunnen zien, hoe zij tegen eerlijke burgers optreden!" Pi Tai staarde de spreker on gelovig aan. „Maar dit kan niet", bracht hij eindelijk uit. „Zoiets zou Iu Nan nooit doen! Hier moeten misdadige machten in het spel zijn." c.a.o., goede voorbeelden: een percentage van loonstijging van van vijf procent in 1967 en 1968 met de mogelijkheid van correc tie van twee procent als de stij ging van de index van de kos ten van levensonderhoud daar toe aanleiding geeft. Dit komt er dus op neer dat tegen afspra ken van vijf procent loonsver hoging in 1967 en 1968 geen be zwaar zal worden gemaakt, evenmin als tegen bepalingen dat een loonindexeringsclausule wordt overeengekomen die de twee proeent niet te boven gaat De minister deelde mee dat thans reeds een groot aantal col lectieve arbeidsovereenkomsten, omvattend in totaal ongeveer 753.000 werknemers met inbe grip van metaal, Philips en bouwbedrijf, ongehinderd het college van rijksbemiddelaars ziin gepasseerd. Er moeten nog c.a.o.'s passeren voor circa 1,3 miljoen werkne mers. De minister zei niet te verwachten dat hij elke week met het bestuur van de stich ting en het college een bespre king moet hebben over weer een aantal c.a.o.'s die volgens het college niet de groene lamp kun nen krijgen. Het driehoeksgesprek werd niet bijgewoond door de werk nemersvoorzitter van de stich ting van de arbeid, de heer Kloos. De heer H. H. "Wemmers, voor zitter van het verbond van pro testants-christelijke werkgevers die de bespreking kort voor het einde verliet, merkte op dat de vakbeweging en de werkgevers de verantwoordelijkheid voor het loonbeleid in deze over gangsfase kunnen dragen als ze precies weten wat het kabinet wil. De heer Wemmers gaf de in druk van oordeel te zijn dat de door minister Veldkamp uiteen gezette lijnen voor het loonbe leid niet werken gezien hetgeen er met de c.a.o. voor het bouw vak gebeurt en gezien de pro blemen rond de achterstand die bij de spoorwegen aan de orde zijn. Waar liggen de grenzen?, zo vroeg de heer Wemmers. Wat de loonsverhogingen in 1967 en 1968 betreft heeft mi nister Veldkamp nog in het licht gesteld dat het gesprek tussen kabinet en stichting van de ar beid in het najaar daar pas enig uitsluitsel over kan geven. Na afloop van het driehoeks gesprek heeft de voorzitter van het christelijk nationaal vakver bond, de heer J. van Eibergen. uiting gegeven aan „een gevoel van onbehagen". Volgens hem bestaat er geen enkele zekerheid, of wel met gelijke maten wordt gemeten. Gelet op de c.a.o.'s die men heeft laten passeren en die daardoor automatisch zijn .goedgekeurd èn de c.a.o.'s waarvoor de rode lamp is gehesen, rijst de vrees dat men meer dan één norm hanteert, aldus de heer Van Eibergen. Hij wacht met span ning op de motivering van het beleid van minister en college, die het bestuur van de stichting van de arbeid is toegezegd. De C.N.V.-Voorzitter merkte verder, op, dat hij het onjuist zou vinden, als de driejarige c.a.o.'s voor de metaalindustrie en Philips als „meetlat" zouden worden gebruikt voor alle an dere c.a.o.'s met een contract periode tot en met 1968. De mi nister heeft ontkend dat dit het geval zou zijn, maar de, heer Van Eiberegen vreest dat er niet veel terecht zal komen van de wens, dat er meer langlopende contracten worden afgesloten. Hü betreurt dit.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5