ADENAUERS AFSCHEIDSSCHOT Masleep in ,Siebel-kraak' De Gaulle opeens pro-Brits KNAAP DRIE KILOMETER DOOR EEN BESTELAUTO MEEGESLEURD N.C.O.: HET BOUWBEDRIJF MOET ZICH DE BIJZONDERE POSITIE WAARD TONEN Engeland toont weinig enthousiasme voor E.E.G. Natuurzuivere Produktiviteit moet worden opgevoerd Vajaig~z5 asirt 196(5 AGENDA Stemmentrekker Pats terug O. A. O.-lancering uitgesteld tot maandag UK VRTTFOTEtm Jfagfna De 6-jarige Harrie Loch heeft donderdagmiddag een angstig avontuur beleefd dat nog be trekkelijk goed is afgelopen. In de Ambachtstraat te Brummen kle.mpte de jongen zich vast aan een bestelauto, bestuurd door de heer R. uit Arnhem. Hoewel omstanders hem waarschuwden de auto los te iaten, sloeg de knaap de raadgevingen in de wind. De chauffeur die van het voor val niets had bemerkt, zette zijn uto in beweging en toen deze o de rijksweg een flinke vaart '•eeg, werd de jongen over een afstand van. drie kilometer, van Brummen naar Leuvenheim (België) meegesleurd. In Leu venheim moest hij krimpend van pijn door de opgelopen verwon dingen de auto los laten. De chauffeur van een passerende vrachtauto uit Haaksbergen zag de jongen van de auto vallen. Hij vervoerde de deerlijk geha vende knaap naar huis en waar schuwde een dokter en de poli tie. De verwondingen bleken nog al mee te vallen. Een uur later had de knaap alweer de groot ste praatjes. De chauffeur van de bestelauto heeft zich later bij de politie gemeld. Prof. Ludwig Erhard heeft er een functie bij die hij eigenlijk niet wenste en waarin zijn partij hem evenmin zo erg graag zag: hij is nu ook voorzitter van de Christen De- mokratische Uni, de grootste re geringspartij. Hoe bij on die voor- zittersstoel verzeilde, is opnieuw 'n illustratie van het gelijk van Ade nauer dat Erhard een zeer be kwaam minister van economische zaken is, maar een zwak politicus en zeker geen goede kanselier. Der Alte zelf tilde niet bijzonder zwaar aan het voorzitterschap van de C. D. U., dat hij ook naast zijn kanselierschap bekleedde. Naar verluidt is hij al die tijd één keer op een bestuursvergadering ver schenen. En tenslotte was er ook altijd nog Dufhues, de feitelijke ma nager van de C. D. U., aangetrok ken als een vakman die hij ook bleek te zijn. Er ontstond toen een probleem doordat niet alleen Ade nauer het min of meer nominale voorzitterschap zou neerleggen, maar Dughues om gezondheids redenen ook het feitelijke. Erhard weifelde ontstellend lang om zijn kandidatuur te stellen en juist toen hij in Parijs toefde deed bondsdagfractieleider Barzel dit toen maar. Barzel is een zeer naar boven strevende heer en wordt ook gezien als een exponent van Ade nauers vleugel, die te pas en te on pas zowel Erhard als Schröder aan- i valt, Proces tegen Abraham Fischer begonnen In Pretoria is woensdag een proces begonnen tegen de 58-ja rige rechtsgeleerde Abraham Fischer. Deze wordt beschuldigd van onder andere samenzwering om sabotage te plegen, lidmaat schap van de verboden commu nistische partij fraude en vals heid in geschrifte. Zijn verdediger verklaarde dat Fischer de beschuldiging inzake het lidmaatschap van de com munistische partij niet zal bestrij den. Hij werd vorig jaar november gearresteerd. Het proces vindt plaats in het zelfde gerechtsgebouw waar Fi scher in 1946 verscheidene be klaagden in 't Rivonia-sabotage- proces, zoals Nelson Mandela, de voormalige leider van het verbo den Afrikaanse nationale congres en Walter Sisoeloe, verdedigde. ZATERDAG 26 MAART Terneuzen: „De Schakel", Kerkhoflaan: Tienerfestival. Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarten. Luxor-theater, 8 uur: „Die vrouwtjes". Zuidersportpark, 3 uur: Ter- neuzense BoysNieuwland. Axel: Het Centrum, 3, 4.30 en 6 uur: Reportage van de huwe lijksplechtigheden van prinses Beatrix. ZONDAG 27 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „De dood loert tus sen Khasba en Khartoem"; 5 en 8 uur: „Die vrouwtjes". MAANDAG 27 MAART TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: De dood loert tussen Khasba en Khartoem". DINSDAG 28 MAART TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „De dood loert tussen Khasba en Khartoem". (Adv.) BOER KOEKOEK TIJDENS T.V.-INTERVIEW Amsterdam: Boer Koekoek tij dens 'n t.v.-interview in Bellevue te Amsterdam. Rechts commen tator Ad Langebent. Neus voor het goede. Als ik opsteek is het Roxy, de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Roxy verveelt nooit. De kwaliteit is zo vertrouwd en altijd goed. AI jarenlang. Toen kon Erhard het niet meer op zich laten zitten en de C. D. U. kon haast niet anders dan hem kie zen. Tenslotte is Erhard met al zijn feilen die hem de bijnaam gum mileeuw schonken tegen alle verwachting in de grote stemmen trekker gebleven en de partij lton zich slecht veroorloven over zijn persoon publiekelijk grote tramme lant te gaan maken. Kennelijk slaat bij de Duitsers zijn reputatie van het Wlrtschaftwunder en image van de brave burger toch nog altijd zo aan, dat men hem zijn politieke zwakheden graag vergeeft. Gezegd moet worden dat Ade nauer in zijn grote rede op de par tijdag zich onthouden heeft van ste keligheden jegens Erhard en Schrö der, al was zijn aanval op Luns als de bederver van de Europese poli tieke unie naar Frans model indi rect toch wel op hen gericht. Meer opzien baarde hij door zijn onverbloemde lof op de Sowjet- Unie, die hij kenschetste als lid van de club der vredelievende naties... Uit de mond van der Alte wel een zeer verrassend geluid, waar van men haast moet denken dat het door De Gaulle is geïnspireerd tij dens het jongste bezoek dat Ade nauer bracht aan zijn oude vriend kort voor diens reis naar Moskou. Erhard sloeg de volgende dag terug. Naar rijn mening droeg de Sowjet-Unie nog altijd stevig bij tot de spanningen in de wereld en was er geen enkele reden om in de toekomst veel liefs uit Mos kou te verwachten. Juist daarom is dan ook een N.A.V.O. nodig, was rijn eigenlijke conclusie en daarmee ging hij pal in tegen de in Adenauers woorden verweven suggestie dat De Gaulles gerom mel in de NA.V.O. toch maar liefst met veel begrip en mede werking moet worden tegemoet getreden. Ook Erhard gaf zijn kat dus indirect en dan wel in de richting van Parijs. Uit de woordenwisseling - waar hij zich de Beier Franz-Josef Strauss opnieuw als Adenauerist liet kennen blijkt overigens wel duidelijk dat in de C. D. U. de eens gezindheid over de houding jegens Frankrijk niet heel groot is. Erhard volgt nog steeds wat men de N.A. V.O.-lijn kan noemen, ondanks het verzet dat daartegen zeker niet minder zal worden wanneer De Gaulle Bonn aanklampt voor bila terale akkoorden. En hierbij moet men de invloed van Adenauers vleugel niet onderschatten. De oude man is dan wel voor zitter Sf, maar zoals hij zelf zei: hij is nog lang niet toe aan eijn poli tieke testament, wat belooft; dat hij zich nog fiks kon roeren. Het lijkt erop, dat de sensatio nele inbraak in mei van het vo rige jaar bij de Rotterdamse ju welierszaak Siebel aan de Cool- singel woensdag laat een ver rassende nasleep heeft gekregen. De politie arresteerde namelijk de man, die er bij veel voor doorgaat de zaak „verlinkt" te hebben, waardoor de politie enige tijd na de kraak de hoofd daders kon arresteren. Diezelfde tongen beweren ook, dat de ar restant van woensdagavond het nodige weet over de plaats, waar het nog niet opgespoorde deel van de buit zou zijn. De inbraak bü Siebel leverde, zoals bekend, ongeveer 150.000 aan goud en sieraden op. Tijdens de berech ting van de daders werd op de publieke tribune van de rechts zaal een aantal malen de naam uitgesproken van de man, die woensdagavond door de Rotter damse politie werd gearresteerd, de 29-jarige koopman J. de G. Hij zou de man zijn die de tip gever is en degene die meer weet van de rest van de buit. De Rot terdamse politie ontkende niet, dat De G. mogelijk iets met de „Siebel-kraak" te maken heeft gehad. Over de rol van de koop man in deze zaak kon ons niets worden gezegd. De aanhouding van De G. vond plaats, nadat hij in de Rot terdamse Herman Kosterstraat Anton Geesink laat „Anton Geesink" te water Op de scheepswerf J. van der Giessen te Hardlnxveld-Giessen- dam wordt dinsdagmiddag a.s. 'n sleepboot te water gelaten, die gedoopt zal worden met de naam „Anton Geesink". De judokampi oen komt zelf naar de werf om het naar hem genoemde schip te water te laten. De lengte van het schip is 16 m, de breedte 4.10 m en de holte 2,20 m terwijl een GM-dieselmotor van 425 pk voor de voortstuwing zal zorgen. Het schip is bestemd voor de firma Ruwi te Sliedrecht en zal sleepdiensten gaan verrichten in binnen- en buitenland. Het is er een van een serie van acht sleepboten, waarvan er nog een gebouwd moet worden. Anton Geesink zal dinsdag tussen 14.00 15.00 uur de doopplechtigheid verrichten. met een pistool een kogel door een ruit van het huis van de fa milie B. schoot. De aktie van De G. was het gevolg van al maan denlang voortdurende moeilijk heden tussen de koopman en de familie B„ veroorzaakt door het feit dat ook de familie B. in De G. de man ziet, die de „Siebel- kraak" heeft verraden. Daarbij komt dan nog de omstandigheid, dat een lid van de familie uit de Herman Kosterstraat voor zijn aandeel in de inbraak door de Rotterdamse rechtbank tot een fors vrijheidsstraf werd ver oordeeld. De G. zit vast op een der po- litiebureau's. Bij zijn arrestatie zou hij twee rechercheurs heb ben bedreigd. DE RELLETJES IN ZWARTBERG De correctionele rechtbank te Tongeren (België) heeft woens dag de hoofdonderwijzer Emile Lijnen uit Houthalen wegens het deelnemen aan de relletjes in Zwartberg veroordeeld tot twee v/eken gevangenisstraf. De rijkswacht had de hoofdon derwijzer herkend op een film die de B.R.T. op 30 januari jj. had gemaakt van het in brand steken van twee voertuigen van de rijkswacht. Aangezien de hoofdonderwijzer reeds 21 dagen in voorarrest is geweest, werd hij woensdag in vrijheid gesteld. De rechtbank motiveerde haar vonnis door te stellen, dat een dag van emotioneel handelen niet opweegt tegen de verdienste van een onberispelijk geleid leven. AARDBEVING IN CHINA In de Chinese provincie Hof pei hebben zich dinsdag twee aardschokken voorgedaan, za meldt het Chinese persbureau! „Nieuw-Chlna". In het epicen trum van de bevingen, dat in hel gebied van Singtai lag, stortten verscheidene gebouwen in en waren mensenlevens te betreu ren, zei het minder dan bij d«l beving van 8 maart, aldus hel persbureau, dat geen cijfers be kendmaakte. •pline zullen met betrekking tot de arbeidsprestatie hoge eisen worden gesteld, vooral nu som mige c.a.o.-bepalingen (de nor men voor ziekengelduitkeringen en vooral de verhoogde normen voor vorstverletuitkeringen) op zichzelf wel eens eerder ave rechts zouden kunnen werken. Daarom moet het hele bouwbe. drijf zich ervan bewust zijn, dat van ieder een maximale inspan ning wordt verwacht, aldus het artikel in „De bouwvakpatroon". MUNTENVONDST IN HEERLEN Heerlen: De 32-jarige J. van Zandvoort, ambtenaar bij de In spectie gemeentefinanciën in Heerlen, die de vondst van zijn leven deed tijdens het omspitten van zijn tuintje. 11 kilo oude munten kwamen te voorschijn, daterend van tussen 1863 en 1926 afkomtig uit NederlandEnge land, België en Duitsland. niet zo dol is op die beslissingen bij meerderheid van stemmen, dat zou De Gaulle goed van pas komen. President De Gaulle heeft laten weten dat hij geen bezwaar meer heeft tegen Britse toetreding tot de E.E.G. In 1962 had hij die wel en met zijn veto torpe deerde hij toen de bijna be klonken akkoorden voor Engelands lidmaatschap van de Euromarkt Zijn voornaamste reden was dat de Britten niet Europees ge noeg waren, daar ze zich met hart en ziel aa:. de V. S. hadden gebonden. Een belangrijk bewijs daarvoor zag hij in het akkoord dat Engelands premier MacMil- lan met de V. S. had gesloten over het uitrusten van de Britse kernmacht met Amerikaanse polarisraketten. De inhoud van dat akkoord wordt door de socialistische premier Wilson nog steeds na geleefd en deze heeft er zelfs een dergelijk aspekt aan toege voegd door eerst een eind te ma ken aan de ontwikkeling van een eigen vliegtuig en toen de R.A. F. te voorzien van Amerikaanse. En hij ergerde velen in partij en oppositie door de Amerikaanse politiek in Vietnam bij te vallen. De band Londen-Washington is dus bepaald niet verslapt! VERANDERING Intussen is de E.E.G. niet meer de oude, voornamelijk door Frans toedoen. De laatste crisis is nooit opgelost; men kwam slechts overeen dat men het niet eens was. Frankrijk aanvaardt nog steeds niet dat nu vol gens het gesloten verdrag in Brussel bij meerderheid van stemmen kan worden besloten, met andere woorden dat een Frans nee overstemd kan wor den door het ja der anderen, wanneer die menen dat het ge meenschappelijk Europees belang ermee is gediend. Dat is een. principe van supra-nationaal werken: een deel van de soe vereiniteit wordt overgedragen aan „Brussel". Voorlopig werkt men daar op de oude voet door, maar vandaag of morgen moet er natuurlijk een situatie ont staan waarbij Frankrijk in een minderheid verkeert en zal wei geren zich te storen aan een be sluit. Dan heerst er pas goed een krisis in de E.E.G. Nu herinnert De Gaulle zich zeker dat, toen de Britten over toetreding onderhandelden, dit beginsel van supra-nationaliteit met de landbouw het voornaam ste probleem vormde. Over de landbouw valt verder niet te praten, die is in de E.E.G. nage noeg afgerond, althans in prin cipe. Maar in de E.E.G. een bondgenoot te hebben die ook (Adv.) ACHTERGROND De conservatieven wilden er indertijd wel overheen stappen terwille van de grotere andere voordelen. Zij kwamen vragen of ze binnen mochten. Nu wor den de Britten uitgenodigd en dat houdt automatisch in dat ze meer dan de smekeling van toen hun eisen kunnen stellen. Nu de andere vijf front maakten tegen Parijs, hoopt De Gaulle kenne lijk dat de nieuwe onderhande lingen met de Britten de overi gen ertoe zullen bewegen vaar wel te zeggen aan de suprana tionale opzet. De Euromarkt zou dan zuiver een zakelijk akkoord worden tussen naties die overi gens hun gang gaan in plaats van een instrument om die naties ge zamenlijk vooruit te helpen in de wereld. De Britten tonen niet veel en thousiasme, maar dat kon vlak voor verkiezingen ook niet ver wacht worden. TIJDBOM Voor Britten en in hun ge volg zouden ook enige andere landen van de Europese Vrijhan dels-Associatie (E.V.A.) komen en leden van de E.E.G. zou het goed zijn ais de thuismarkt werd uitgebreid. In dat opzicht is door allen (behalve De Gaulle) steeds veel gevoeld voor Britse toetreding. Of het nu op een moment dat de Franse tijdbom elk ogenblik weer kan ontplof fen in Brussel, ook zo'n goed idee is? Het antwoord in Brussel zal zeker geen onverdeeld ja zijn. Voorlopig lijkt het geboden eerst intern de clubzaken in orde te hebben vóór nieuwe leden worden aangenomen. KOEKOEK WON WEDDENSCHAP De heer Koekoek, de fractie leider in de tweede kamer voor de boerenpartij, is 25 gulden rij ker geworden. Hij had namelijk een weddenschap gewonnen, die hij had afgesloten met de C.H.U.- afgevaardigde Kikkert. Inzet van deze weddenschap was de vraag of de boerenpartij bij een verge lijking met de verkiezingen in 1963 thans 'n stemmenwinst zou behalen van 100 procent. Dat de bouw-e.a.o. is goedge keurd, kan men slechts zien als een bewijs, dat de toetsende in stanties begrip hebben gehad voor de bijzondere positie, die het bouwbedrijf in onze nationale samenleving inneemt. Zijn wij ingenomen met de goedkeuring zelf, haast nog meer zijn wij dit met het begrip voor de bijzondere positie van het bouwbedrijf. Dit staat in „De christelijke bouwvakpatroon", het orgaan van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouw vakpatroonsbond van deze week. In het artikel dat aan de bouw- e.a.o. is gewijd, wordt vermeld dat tijdens onderhandelingen en het afsluiten ervan wel eens de vrees is geuit, dat de prioriteit voor het bouwbedrijf verloren zou gaan. Nu kunnen wij zeggen dat deze vrees ongegrond is, al dus „De bouwvakpatroon". MEER PRODUCEREN Het komt er echter nu op aan, dat het bouwbedrijf zich deze bijzondere positie waard toont Datt geldt zowel voor werkge vers als voor werknemers! Van beiden word allereerst een' cor recte toepassing van de c.a.o.- bepalingen gevraagd. Maar voort mag van beiden verlangd worden, dat zij het uiterste doen om de produktiviteit zo veel mogelijk op te voeren. De ondernemer aldus het artikel „de bouwvakpatroon" zal daaraan veel kunnen doen door zijn planning, door zijn werkorganisatie, door een juiste verhouding van mankracht en mechanisatie en door een (on danks schaarste) zorgvuldige selectie bij personeelssamenstel- ling. De werknemer zal daaraan veel kunnen doen door een zo hoog mogelijke prestattie. In de afgelopen maanden zijn daarover, ook van bepaalde „excellente" zijde nogal wat kritische opmer kingen gemaakt. Aan de disci- De lancering van de Ameri kaanse kunstmaan „O.A.O.-l" die donderdag zou plaatsvinden, is uitgesteld tot maandag a.s.. Dit is door het Amerikaanse bureau voor lucht, en ruimtevaart mee gedeeld. De „O.A.O.-l" is de zwaarste en ingewikkeldste Amerikaanse kunstmaan tot nu toe, met be hulp waarvan men voor het eerst de sterren door verrekijkers bui ten de zichtbemoeilijkende atmos feer zal kunnen bespieden. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekkingen verkwikking.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3