Correspondentie tussen De Gaulle en Johnson vrijgegeven Soekarno niet uitgeschakeld? Zuidkoreanen opereren langs Zuidchinese zee Belgische socialisten in de oppositie De afschrikwekkende werking van de NAVO HET WEER 'n ster matras Dr. Soebandrio voor buitengewone rechtbank MINISTER VON HASSEL VERDEDIGT .STARFIGHTER' IN PARLEMENT1 Spoorwegstaking in Frankrijk Zware aanvallen van de vietcong Hoffelijk gesteld Frankrijk blijft lid Weerbericht Hoogwater Gemeen schappelijke kracht Soebandrio zal terechtstaan Zoti- en Maar "üden DE SOYCOT VAN RHODESIE Herlambang dient ontslag in Meerderheid verzekerd PRFMIER CALS NIET OVERWERKT Tsarapkin in ontwapenigs- conferentie vervangen China en Vietnam De Sow jet-Unie en de N.A.V.O. V Ptoakttlnsbg ebosmemanttTERNEUZEN PlfctêUr-HooWredactenrt L va» Se Sand» Administratie-adres: Smidrwal Redactie- en Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 et Losse nrs 12 et DE VRIJE ZEEUW ft** VRIJDAG 25 MAART 1966 22e Jaargang - No. 6656 tTffgeefster N.V. v/h Firma F. L van de Sande te Terneuzen AdvertentleprlTs per mm 18 et: enTntmPM per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handel*- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 opr. Voor het getomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (Adv.) In Parijs zijn donderdag de tekst van president de Gaulle's brief van 7 maart aan Johnson en het antwoord van de Amerikaan se president gepubliceerd. Daar uit blijkt het grote meningsver schil der beide staatslieden over structuur van de noordatlanti- sche verdragsorganisatie, zoals reeds eerder tot uiting was geko men in allerlei verklaringen van Franse en Amerikaanse zijde over dit onderwerp. President de Gaulle schrijft dat Frankrijk van plan is lid te blijven van de NAVO. Afgezien van gebeurtenissen die in de ko mende drie jaar de betrekkingen tussen oost en west essentieel zouden veranderen, zal Frankrijk na 1969, evenals nu het geval is, vastbesloten aan de zijde van zijn bondgenoten strijden wanneer zij het slachtoffer worden van een niet uitgelokte aanval. Hij stelde echter dat de huidige nationale en internationale toe stand niet meer de militaire rege lingen in NAVO-verband of de tussen Frankrijk en de V.S. ge troffen maatregelen van militaire aard rechtvaardigt, gezien de ver-j anderingen die zich in de wereld en in Frankrijk zelf hebben vol trokken. Op grond hiervan is Frankrijk voornemens op zijn grondgebied weer zijn volledige soevereiniteit uit te oefenen. Deze was aange tast, aldus de brief, door de voortdurende aanwezigheid van geallieerde militaire eenheden en het gebruik van het Franse lucht, ruim. Frankrijk wil derhalve een «inde maken aan zijn deelneming in het geïntegreerde opperbevel »n geen strijdkrachten meer ter beschikking stellen van de HAVO. MINDEK WIND Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die donderdag langs onze kust tijdelijk een stormachtige wind veroorzaakte, trekt langzaam in betekenis at- nemend in de richting van zuid- Finland. Als gevolg biervan ne men de noordwestelijke tot noordelijke winden boven de Noordzee en onze Tfflfw leidelijk verder af. Aan de kust tot krachtig, in het binnenland tot matig. De aanvoer van kou de en onstabiele lucht duurt evenwel voort, zodat ook van daag regen, sneeuw en hagel buien zullen voorkomen, moge- liik met onweer. Overdag be reikt de temperatuur ongeveer dezelfde waarden als donderdag of iets lagere. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot hedenavond. Nu en dan buien Wisselende bewolking met nu en dan regen-, sneeuw- of ha gelbuien, sommige met onweer. Matige tot krachtige noordwes telijke wind. Maximumtempera turen van 4 tot 6 graden. VRIJDAG 25 MAART De Franse president verklaart voorts dat Frankrijk bereid is met zijn bondgenoten, in het bij zonder de V. S., de nodige prak tische maatregelen te nemen. Frankrijk wil zich ook met zijn bondgenoten verstaan over we derzijdse militaire faciliteiten bij een eventueel conflict waarin Frankrijk zich aan de zijde van zijn bondgenoten zou scharen, en overleg plegen over de vorm van samenwerking der strijdkrachten in geval van een gemeenschap pelijk optreden, met name in Duitsland. Op al deze punten, al dus De Gaulle, zal mijn regering contact met de uwe opnemen. De Franse president laat dan nog uitkomen dat hij wel verandering van de structuur van het bond genootschap wenst maar de grondslagen niet wil aantasten. De brief van De Gaulle is in hoffelijke termen gesteld. In een „geest van vriendschappelijke openhartigheid" stelt de Franse president zijn Amerikaanse ambt. genoot op de hoogte van de Franse plannen, in afwachting van verdere contacten tussen de regeringen, waarbij nadere rege lingen kunnen worden uitge werkt. President Johnson spreekt rich in zijn antwoord uit voor hand having van de geïntegreerde NAVO-structuur, die hij noodza kelijk acht om snel het hoofd te kunnen bieden aan een plotse linge crisis. Hij is van mening dat de Franse voorstellen de veilig heid en het weirijn van alle ver bonden staten zo ernstig zullen beïnvloeden dat hij eerst met de andere verdragsleden wil over 'Ciuiagsxeuen wu over- gen niet delen, streven naar het leggen alvorens in bijzonderhe- behoud en zelfs verstelrklng van fipn fo (*OÜM -. e - bracht. De president is daarom van mening dat een dergelijke gemeenschappelijke kracht aan zienlijk groter is dan het onaf hankelijk optreden van afzonder lijke strijdkrachten die volgens nationale plannen werken en slechts vaag gecoördineerd rijn. Het zou voor allen gevaarlijk zijn in een crisis op een dergelijk op treden te rekenen. President Johnson spreekt de hoop uit dat Frankrijk zich niet voor lange tijd aan de gemeen schappelijke verantwoordelijkhe den van het Atlantisch bondge nootschap zal onttrekken. De V. S. zullen met de andere bond genoten, die Frankrijks opvattin, gen niet delen, streven naar het President Soekarno heeft ont kend dat hjj door het Indonesi sche leger is uitgeschakeld. Vol gens radio-Djakarta zei de pre sident dit woensdagavond in hotel Indonesia, waar hij een ontvangst bijwoonde ter ge legenheid van de Pakistaanse onafhankelijkheidsvoering. Het was voor het eerst sedert een week, dat radio-Djakarta rede van Soekarno uitzond. den te gaan. Hij is het met de Franse presi dent eens dat de toestand sedert 1949 de oprichting van de NAVO is veranderd, maar dan ten goede, hetgeen te danken is aan de afschrikwekkende wer king van een organisatie die be doeld is om oorlog te voorkomen en welke daardoor de vrede dient. De geïntegreerde structuur van de NAVO waarborgt, in tegenstelling tot een gezamen lijk optreden van afzonderlijke nationale commando's en strijd krachten, een snel optreden inge val van crises, volgens reeds on derling overeengekomen plannen en werkwijzen die al in vredestijd zjjn bestudeerd en in praktijk ge- de afschrikkende werking van de NAVO. EERSTE AMERIKANEN VERTREKKEN UIT FRANKRIJK St. Andre de L'Eure/Frankrijk: Als gevolg van het bezuinigings programma van minister McNa- mara zal de Amerikaanse basis ,in St. Andre worden opgeheven. Alhoewel 31 maart pas de werk zaamheden worden beëindigd werden reeds woensdag de eer ste militairen naar andere kazer- nes in Europa overgeplaatst: Soekarno verklaarde dat hij nog altijd staatshoofd, regerings leider, de grote leider van de revolutie en de opperbevelheb ber der strijdkrachten is. Hij ver zekerde dat de betrekkingen tus sen Pakistan en Indonesië goed zijn en dat geen van beide lan den zich ooit met de binnen landse aangelegenheden van de ander had bemoeid. President Soekarno gispte de buitenlandse correspondenten die hadden gemeld dat hij door het leger was omvergeworpen en dat hjj trachtte asiel in de Philippijnen te verkrijgen. Soe karno keerde zich om en riep naar de ambassadeur van de Philippijnen: „Vroeg ik uw re gering om asiel?" Het diplomatieke antwoord uidde: „Correct", hetgeen door ie president en diens gehoor met een luid gelach werd begroet. President Soekarno bleef en kele uren op de receptie. Hij dronk champagne en begroette vele gasten. Zich tot de Chinese ambassadeur Jao Tsjoeng Ming richtend zei hij: „Dë pers meld de dat u het land had verlaten". Soekarno's echtgenote Ratna Sari Dewi, gekleed in Indonesi sche kain er kebaja, schoot vro lijk plaatjes k an de bijeenkonist. Minister van buitenlandse za ken Adam Malik beantwoordde alle vragen over de vorming van de nieuwe Indonesische regering met: „Wacht maar af. Het zal nog een paar dagen, misschien een week, duren". Dr. Soebandrio, de nu in hech tenis zijnde oud-minister van buitenlandse zaken, zal binnen kort voor een buitengewone mi litaire rechtbank terechtstaan wegens deelneming aan de mis lukte staatsgreep van vorig jaar, schrijft het blad „Trisakti". Vol gens het blad zal de oud-com mandant van de luchtmacht Omar Dhani, die waarschijnlijk in Cambodja verblijft eveneens moeten terechtstaan wanneer hij Ina. r Indonesië terugkeert. Het weekblad „Ampera" heeft Soebandrio ervan beschuldigd het brein geweest te zijn van de mislukte staatsgreep van okto ber. Het blad schrijft dat de com- munistische opstandelingenlei ders destijds aan Soebandrio, toen deze op Sumatra was, eer speciale boodschap hadden ge zonden met de inhoud: „Alles gaat goed. De revolutionaire raad is gevormd. Geef nieuwe instrue- ties". Het legerblad „Berita Yoe- dha" maakte bekend dat alle ge heime agenten die Soebandrio in de Indonesische staatsbank 'had geplaatst vandaag zijn op geroepen om te horen wat er met hem zal gebeuren. De agenten zouden met goedkeuring van de (gearresteerde minister van bankzaken, Dalam, tewerk ge steld zjjn. Dalam beschikte vol gens het blad over 40 hectare grond te Sunter bij Djakarta en had bij de Chinese bank in Hongkong vier miljoen Ameri kaanse dollar op zijn naam staan. Bij zijn arrestatie werd hij in het bezit van een half mil jard nieuwe roepia bevonden, schrijft het blad. 7 - ii* Breskens 3.40 3.59 Terneuzen 4.16 4.35 Hansweert 4.50 5.09 Walsoorden 4.59 5.18 ZATERDAG 26 MAART Breskens 4.11 4.30 Terneuzen 4.47 5.06 Hansweert 5.21 5.40 Walsoorden 5.30 5.49 ZON MAAN op onder op onder 25 6.32 7.01 7.51 10.52 26 '6.30 7.03 8.08 27 6.28 7.05 8.31 0.10 24 6-36 8.59 737 $37. De Westduitse minister van defensie, Von Hassel, heeft don derdag bjj het debat in het par lement over het grote aantal on gelukken met de „starfighter" gezegd dat de regering volledig staat achter het in 1958 door de toenmalige minister van defen sie, Strauss, genomen besluit om de luchtmacht van de bonds republiek met „starfighters" uit te rusten. Von Hassel kreeg het zwaar te verduren onder een spervuur van kritiek en vragen dat de opposi tie op hem richtte. Men verweet hem dat hij niet genoeg had ge daan aan maximale veiligheid bij de vloot van ongeveer 650 starfighters", waarvan er tot op heden eenenvijftig zjjn ver ongelukt. Zevenentwintig piloten van de Westduitse luchtmacht verloren als gevolg van ongeluk ken met de „starfighters" het le ven. De militaire expert van de sociaal-democraten, Wieland, be schuldigde Von Hassel en zjjn voorganger van achteloosheid. Het is niet de schuld van de mi litair, maar van u, zo riep Wie- land de minister toe. Op de pu blieke tribune zaten vele lucht machtofficieren, alsmede wedu wen en ouders van omgekomen ,Starfighter"-piloten. Von Hassel antwoordde dat dit vliegtuig een der modernste wa pens ter wereld is. In N.A.V.O.- verband voldoen de Duitse star- fighter-squadrons volledig aan de operationele eisen, zo zei hij. Volgens de minister had hij al- ongelukken te verkleinen. W jneer wij de .starfighter" aan grond houden beknotten daarmee de luchtmacht. Het zi een zwakke plek in de N.A.V.O. luchtverdediging betekenen,(|ze. Von Hassel. De minister weersprak de* me ning van de oppositie, dat het aantal ongelukken met „starfigh ters" abnormaal hoog zou zijn. Onderzoekingen hebben volgens hem geen enkel effect dat gere geld voorkwam aan het licht ge bracht. Portugal heeft Engeland laten weten dat toezicht op de Portu gese scheepvaart in het kanaal van Mozambique door Britse vliegtuigen en marinevaartuigen niet welkom" is. aldus het Britse ministerie van buitenland se zaken. Portugal heeft twee dagen geleden geklaagd dat En- 'gqjse vliegtuigen daar dicht langs Portugese schepen zjjn ge vlogen. Deze hebben met de marinevaartuigen opdracht te speuren naar schepen die olie voor Rhodesië vervoeren. Het hoofd van de Indonesische luchtstrijdkrachten, vice-admi- raal Herlambang, heeft woens dag bjj president Soekarno zijn ontslag ingediend. Dit meldde radio-Djakarta in een in Singa pore opgevangen uitzending. Er werden geen reden voor de ont slag aanvrage opgegeven. Volgens eerdere berichten zou de vice-admiraal onlangs van pro-communistische tendenties blijk hebben gegeven. Het leger Tou hebben geëist dat hij van zijn functie zou worden ontheven. Het woensdag afgetreden hoofd van de Indonesische luchtstrydkrachten vice-lucht- middeliyk vervangen door com- middellijk vervangen door ocm- modore Roesmn Noerijadin. Herlambang deelde mee zqn 'ontslag te hebben ingediend om dq Indonesische revolutie veilig te'stellen en in het belang van de eenheid tussen president Soe karno, de Indonesische strijd krachten en het volk. Zuidvietnamese troepen hebben bij Saigon en aan de Cambodjaanse grens aanvallende vietcongeen- heden zware verliezen toegebracht, zo verklaarde donderdag een Zuid vietnamese militaire woordvoerder. Twee vietcongbataljons deden woensdagavond een aanval op een militair kamp, dat de provinciale hoofdstad Phoe Coeong In de buurt van Saigon beschermt. De afgelopen nacht om 24 uur is in Frankrijk de derde spoorweg staking van dit jaar begonnen. De staking zal duren tot zaterdagmid dag. Zij wisten drie tanks buit te ma ken. Een ervan richtte zijn vuur monden op de verdedigers van het kamp, de twee andere reden naar een nabijgelegen militair oefencen trum. De vietcong liet 78 gesneu velden op het slagveld achter. Bij een andere aanval van de vietcong op een kline buitenpost in Boe Prang Camn 240 kilometer ten noordoosten van Saigon, verloren de opstandelingen 151 man, aldus de Zuidvietnamese woordvoerder. Zuidkoreaanse troepen, die woensdag voor het eerst een zelf- Het verk' tweedaags debat over de "g, waarmee de Belgische minister-president P. vanden Boey nants woensdag het vertrouwen I van het parlement heeft gevraagd voor de nieuwe katholiek-liberale regering, is donderdag begonnen met een felle aanval van de voor zitter van de socialistische partij, L. Collard. Hij verklaarde in de kamer van volksvertegenwoordigers, dat de les laten doen om de kans op socialisten de nieuwe regering „met alle parlementaire middelen" zullen bestrijden. ..Wij zullen niet op straat komen" zei hij, blijkbaar doelend oo de stakingen in de win ter van 1960/1961 tegen het toen malige katholiek-liberale kabinet van prof. G. Evskens, die tot vele betogingen leidden. De socialistische leider beschul digde premier Vanden Boeynants van „dubbelzinnigheid". Ook had deze een vergissing begaan door te geloven aan de kabinet-op-brede- basis van katholieken, socialisten en liberalen en niet van te voren aan te kondigen, dat hij als for- «cwceat, maten- daarnaar streefde, alduswaar hij Tsarapkin heeft bijge- Naar aanleiding van de ronde doende geruchten als zou de mi- nister-president mr. J. M. L. Th. Cals overwerkt zijn, deelt de R. V. D. mede, dat al deze geruchten on juist zijn. De premier was inder daad de laatste dagen zeer ver moeid en heeft daarom woensdag avond rust gehouden. Donderdag morgen heeft hij zijn werkzaam heden normaal hervat en 's mid dags o.a. enkele uren vergaderd met de kamercommissie voor de B. V. D. Vandaag zal premier Cals ook de ministerraad presideren. De scheidende Russische gede legeerde bij de ontwapeningsconfe rentie in Genève, Semyon Tsarap kin, is donderdagochtend per vlieg tuig uit Genève naar Parijs ver trokken. In zijn afscheidswoord zei hij niet welke nieuwe functie op hem wacht. De opvolger van Tsarapkin, Alexei Alexeyewitsj Rosjsjin, is hoofd van de tweede Europese af deling van het Sowjetrussische mi nisterie van buitenlandse zaken en als zodanig lid van de leiding van dit ministerie. Hij is reeds verschei dene malen in Genève geweest, Collard Het kabinet-Vanden Boeynants kreeg de onvoorwaardelijke steun van de katholieke en liberale woordvoerders en kan rekenen op 125 stemmen van de twee rege ringspartijen. Waarschijnlijk zal de kamer van volksvertegenwoordigers Vandaag stemmen over een motie van ver trouwen in de nieuwe regering. staan. Diplomatieke waarnemers menen dat zijn benoeming niet veel verandering zal brengen in de Rus sische tactiek op de ontwapenings conferentie. Voordat hij naar het vliegveld ging, had de Russische diplomaat snel afscheid genomen van de an dere delegatieleiders. Tegen de ver slaggevers zei hij niets daar hij haast had om het vliegtuig niet te missen. standige operatie uitvoerden, zei den 117 vietcongstrijders te heb ben gevangen genomen. De Zuid koreanen opereren langs de kust van de Zuidchinese zee, waar de vietcong sedert tal van jaren heer en meester is. De bedoeling is de opstandelingen uit de buurt van de rijstvelden te verjagen, zodat de be volking de oogst kan binnenhalen. De vietcong heeft woensdagavond zware aanvallen gedaan op twee Zuidvietnamese posities ten noor den van Saigon. Er zouden meer dan tweehonderd guerillastrijders zijn gedood. De aanvallen werden afgeslagen. Woensdag zijn boven Noord- Vietnam volgens het persbureau Nieuw-China vier Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten, waar door het totaal is gestegen tot 931. De Chinese minister van bui tenlandse zaken maarschalk Tsjen Yi zou gezegd hebben dat China gerechtigd zou zijn aan de oorlog in Vietnam deel te gaan nemen indien de Verenig de Staten Hanoi of Haiphong zouden bombarderen. Aldus ee» mededeling van de Philippijnjo vrouwelijke senator Maria Ka- law Katigbak. Minister Tsjen Yi zou die uitlating tegenover haar gedaan hebben toen zü onlangs in China was. Hij had de have» van Haiphong als de „poort van China" bestempeld. China hielp noord-Vietnam op het ogenblik met graan, textiel en wapens, zei hy. Noord-Vietnam had nog niet om Chinese troepen ge vraagd maar wanneer het dit zou doen zou China aan da vraag voldoen. Ruim 13 miljard dollar voor oorlog in Vietnam Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft de kredieten ten bedrage van ruim 13 miljard dollar goedgekeurd, die voorna- meiyk bestemd zyn ter financie ring van de oorlog in Vietnam. Het Sowjetrussische legerblad „Rode Ster" heeft donderdag naar aanleiding van de onlangs gehouden N.A.V.O.-oefening Winterexpress" geschreven dat deze oefening in de directe na bijheid van de noordgrens van de Sowj et-Unie is gehouden en dat het Russische volk daar niet onverschillig tegenover kan biyvep. De oefening valt onder (het complex militaire maatrege len van de N.A.V.O. waardoor van Noorwegen een versterkt bruggehoofd voor agressie tegen de Sowjet-Unie wordt gemaakt, schrijft het blad. „De uitdagen de handelingen van het N.A.V.O.- bevel in Noorwegen veroorzaken een gewettigde vrees en alarm, niet alleen in de Sowiet-Unie, maar ook in de ander* buurlan den van Noorwegen".

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1