Oude gezichten in Djakarta 69 78 tex maakt wasseo bijaa overbodig» Alléén maar iawekea of voorwassea ZELFGLANSWAS 270 SARDINES SIAM RIJST vêGê de service-kruidenier =KWALITElT+VOORDEEL Maar de koers blijft links De ontwapeningsconferentie en het kernwapenbezit DOPERWTEN S van 99 ct voor 89 ct - 10°/o NOBYLON NYLONS 1QR ^vruchten ^gebakjes erg lekker krakelingenIS«89 chocolade eitjes cc 4gevüïde repen 189 sachsworstje cq Het vetorecht Donderdag 24 maart 1960 DE VRIJE ZEEUVv Pagina 5 Bijna alles is erg onduidelijk in Djakarta. Op één ding na: ge neraal Soeharto gaat rustig zijn gang bij het hervormen van de regeringsstructuur. Zo is nu ein delijk minister van buitenlandse zaken Soebandrio van het toneel verdwenen en vervangen door 'n veteraan in de diplomatie, Malik. Bepaald geen erg aan 't „wes ten" verknochte figuur, maar wel iemand die de politiek ziet als manoeuvreren met het moge lijke. Hij was ambassadeur in Moskou, wat over zijn instelling niet alles zegt, hoewel van hem bekend is dat hij de sympathie van zijn voorganger voor Peking niet deelt. Het verdwijnen van Soebandrio en nog een reeks ministers gaat overigens weer op zijn Indone sisch. Formeel zijn ze onder be waking gesteld om hun veilig heid te garanderen. Dat klinkt niet geheel onlogisch, want de op stootjes van studenten en scho lieren vooral de overval op Soebandrio's ministerie in Dja karta waren duidelijk tegen zijn persoon gericht. Maar in de praktijk is er weinig verschil te zien tussen een regelrechte arres tatie en deze „bescherming". Zo als ook niet precies valt na te gaan in hoeverre de soldaten die om Soekarno zwermen, de presi dent beletten te gaan waar hij wil of hem behoeden tegen bela gers. WEER OP DE BEEN Intussen heeft Soeharto nieu we ministers geïnstalleerd onder wie er verscheidene zijn die in dertijd behoorden tot organisaties die Soekarno verbood omdat ze naar zijn smaak neit pasten in zijn Nasakom-politiek, het sys teem om onder de naam van een heidsbeweging de diverse groe pen van religieuze structuur, de nationalisten en de communisten tegen elkaar uit te spelen. De be kendste nieuwelingen zijn sultan Hamengkoe Boewono van Djok jakarta, Leimena en Roeslan Ab- doelgani, namen die van vroeger een klank van integriteit en be kwaamheid hebben. Deze ploeg staat voor de on dankbare taak Indonesië, ge plaagd door inflatie van schrik barende afmetingen en door uit treden uit de Ver. Naties en an dere organisaties zeer geïsoleerd, weer op de been te helpen. Broei veroorzaakt ■moeilijkheden op - -Panamees schip De Rotterdamse brandweer is gisteren uitgerukt naar het Pa namese schip „Jaguar", ruim 6500 ton brt, in de Maashaven, waar de broei in een lading coprakoeken weer aanleiding gaf tot optreden. De brandweer die vórige week reeds een der rui men onder water moest zetten, besloot nu tot dezelfde maatregel over te gaan. Brandweermannen en bemannig moesten van boord, omdat er kans was dat opnieuw een explosie zou ontstaan. De schade aan de lading kan thans reeds worden geschat op ruim 400.000 gulden. De „Jaguar" heeft vroeger on der Nederlandse vlag gevaren en heette toen „Stad Maassluis' (Helicon-lijn). BERGBEKLIMMER NEERGESTORT John Harlin, leider van een groep Brits-Amerikaanse berg beklimmers die sedert enkele dagen bezig is met een poging voor de èerste maal in de winter de gevaarlijke noordwand van de Eiger te bedwingen, is dins dagmiddag doodgevallen. De man was doende in zijn eentje naar een op 3480 meter hoogte gelegen ijsveld te klimmen toen hij het evenwicht verloor en om laag stortte. In Kleine Scheidegg, waar men de klimmers door ver rekijker» in het oog hield, zag men Harlin een twaalfhonderd meter diepe val maken. Hij kwam aan de voet van de noord wand terecht. Harlin, afkomstig uit Califor nië, en oud-vlieger bij de Ame rikaans» luchtmacht, woonde de laatste jaren in Zwitserland, waar hij sportleider bij een Amerikaanse school was. Hij stichtte daar een instituut voor opleiding van Alpinisten. De andere klimmers, acht Duitsers en vier Britten en Amerikanen, zijn waarschijnlijk niet van het ongeluk op de hoogte. Harlin was de enige die in radiocontact met de begane grond stond. Op het moment van zijn val was hij niet in de buurt van de anderen, die zich al ho ger op de wand bevonden. Nieuwe „bezigheid" van tieners in Engeland In de Engelse pers wordt mel ding gemaakt van een toe nemend gebruik onder Engelse tieners van zaden van een plant met blauwe bloemen die „och tendglorie" wordt genoemd. Deze zaden die zes penny (ongeveer een kwartje) per pakje kosten, werden overal in Engeland ver- .-ocht. De tieners die deze pakjes kopen, plegen op de zaden te kauwen en zouden er hallucina- tiaa van krijgen. Te verwachten valt dat zij dit niet zullen pogen te doen door de emoties op te zwepen voor nutte loze zaken als de confrontatie met Maleisië. Te verwachten valt ook uitlatingen van Soeharto maken dit duidelijk) dat de koers links zal zijn en dat men de geest van de revolutie levend wil hou den. VLAG OP DE LADING Een vraag blijft bij dit alles de positie van de president. Te oor delen naar het met horten en sto ten opruimen van het oude kabi net, de vele besprekingen met ministers die later „voor hun bestwil" werden gearresteerd en enkele uitlatingen van Soekarno zelf, verliep alles niet even vlot. Dat wekt het vermoeden dat de generale staf nog met een niet onbelangrijk verzet te kampen heeft gehad en misschien nog kampt... Het kan overigens net zo goed zijn dat Soeharto met opzet de zachtere weg kiest en zijn doel tracht te bereiken met zo weinig mogelijk schade aan de nationale status van de president, hoezeer die ook geleden heeft de laatste maanden. De generaals zouden dan alle schuld voor voorgaande misère op een ander kunnen af schuiven om Soekarno weer beter te kunnen gebruiken als de vlag, waaronder de nieuwe regering en de hele natie de revolutie voortzetten. Dat Soekarno ooit kans zou zien meer te worden dan zo'n vlag die de lading moet dekken, lijkt haast onmogelijk. De Amerikaanse gedelegeerde bij de ontwapeningsconferentie in Genève, Fisher, heeft dins dagochtend bij de ontwapenings commissie een aantal amende menten op het Amerikaanse ont werpverdrag van 17 augustus '65 inzake tegengaan van het kern wapenbezit ingediend. Hij zei dat deze amendementen de onder handelingen vooruit kunnen hel pen en aantonen dat het Ameri kaanse standpunt niet onverzet telijk is. Zij gaan voornamelijk over de definitie van de contro le op de kernbewapening en verbod tot het verschaffen van gegevens voor de vervaardiging van kernwapens aan landen die deze niet bezitten. In het oor spronkelijke ontwerp kwam de definitie van het woord „con trole" niet voor. Het amende ment luidt: „Controle betekent het recht op of het in staat zijn tot het gebruik van kernwapens zonder een gelijkluidend besluit van een bestaande kernmogend- heid". Het amendement op het geven van hulp aan niet-kern- mogendheden is eveneens uitge breid. Fisher zei voorts dat de Ame rikaanse regering verscheidene malen duidelijk heeft gezegd vast van plan te zijn haar veto recht op het gebruik van atoom wapens in het atlantisch bond genootschap te behouden, dat wil zeggen de controle op deze wapens niet te zullen opgeven ten behoeve van wie dan ook. De Russische afgevaardigde Tsa. rapkin zei dat de amendemen ten op de Amerikaanse voorstel len „de onderhandelingen geen centimeter vooruit helpen". Deze bevatten volgens hem niets nieuws. In tegenstelling tot het Russische ontwerpverdrag kun- MISDADIGERSSCHOOL IN AMERIKA De Amerikaanse politiek heeft een „school voor de opleiding van misdadigers" ontdekt die sleutels verhuurde voor het openen van parkeermeters in Amerikaanse steden. Het bestaan van de school kwam aan het licht na de arres tatie van een man, die er prat op ging dat hij ruim 3.200 gulden per dag verdiende met het leeg halen van parkeermeters in een voorstad van New York. Hij was in het bezit van een stel „lopers" die hij voor ongeveer 1.000 gulden per week had gehuurd van de school, waarin opengebroken parkeermeters stonden om te laten zien hoe deze werkten en waar lijsten hingen met de dagen en uren waarop de meters door ambtenaren werden geledigd. Lichaam verongelukte runner gevonden Een vissersvaartuig heeft woensdagmorgen in de haven van Harlingen 't stoffelijk over schot binnengebracht van de 19- jarige W. A. van der Hilst uit Amsterdam. Het is een van de twee runners, die vrijdagavond zijn omgekomen toen de bagger molen „Tiger", waarop ze zich bevonden, tijdens de sleepreis door onbekende oorzaak plotse ling kapseisde en zonk. Het lichaam werd gevonden op 50 mijl ten noorden van Terschel ling. Vrachtwagen reed loodgietersbedrijf binnen Een vrachtwagen van 'n aard appelgrossier is gisteren op de Wassenaarstraat in Den Haag de reparatiewerkplaats van loodgie ter J. Groen binnengereden. Er werd een enorme ravage aange richt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vrachtwagen was op de hel lende straat geparkeerd. Volgens de eigenaar stond de wagen op de handrem en in de tweede ver snelling. Door onbekende oor zaak is het gevaarte achteruit gaan rijden. Daarbij werd c®n muur van het loodgietersbedrijf geramd. De vrachtauto kwam tot stilstand, toen hij gedeeltelijk in de werkplaats »tond nen kernwapens onder het Ame rikaanse nog steeds indirect wor den gedeeld. Wij kunnen er na tuurlijk over onderhandelen, maar of het tot resultaat komt, is een andere zaak, zei hij. Twee en een half jaar voor „dienstknecht des Heren" De 67-jarige „dienstknecht des Heren" J. P. S., ex-bouwvakker en ex-ijscoman uit de Maasstad, is door de rechtbank in Rotter dam veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest. De eis was twee jaar met aftrek. De man heeft bekend, dat hij in de afgelopen vijftien jaar vele goedgelovige katholieken geld uit de zak heeft geklopt naar schatting meer dan hon derdduizend gulden door voor te wenden dat hij hemelse bood schappen ontving. Hij zou zijn aangewezen om de wereld van zondaars te verlossen. Vóór een aantal vrouwen en meisjes hiel den de boodschappen in, dat ze sexuele omgang met S. moesten hebben. Twee tuindersgezinnen in het Westland werden door het optreden van de „dienstknecht des Heren" financieel geruï neerd. De officier van justitie zei ter terechtzitting, dat er nog steeds mensen zijn die in S. gelovèn. Om die reden vroeg de raads man een gedeeltelijk voorwaar delijke straf. Dit zou S. er van kunnen weerhouden om op deze weg verder te gaan. De verdedi ger zei verder onder meer, dat het onbegrijpelijk is, dat de man vijftien jaar heeft kunnen „door modderen". Eerst een jaar na ontmaskering van de „dienst knecht" door zijn „getuigen" be gon de katholieke kerk met een onderzoek. B.P. bestelde booreiland van tien miljoen in Nederland De British Petroleum (B.P.) heeft in Londen meegedeeld, dat zij een booreiland ter waarde van ruim tien miljoen gulden in Nederland heeft besteld. De op dracht omvat een boorplatform op acht poten en een materiaal eiland op zes poten. De onder bouw van het boorplatform wordt gemaakt door Verolme; het dek wordt geconstrueerd door een combinatie van wer ven, die optreedt onder de naam Holland Shipbuilding Associa tion". De „zespoter" wordt groten deels gemaakt door De Groot Zwijndrecht N. V. (onder- en bovenbouw). De plannen voor de produktie van gas op het Britse deel van het continentale plat zijn hier mee in een nieuw stadium geko men, zo bericht Reuter. Het boorplatform zal worden inge zet 80 km van de Britse kust, waar B.P. onlangs een commer cieel exploiteerbaar gasreservoir heeft ontdekt. Een woordvoerder van de B. P. voor vijftig procent eigen dom van de Britse staat zei dat Britse platformbouwers niet in staat waren zo snel te wer ken als de Nederlanders. „Het was ook een kwestie van de prijs", aldus deze B.P.-man. Troepen langs de grens van Guinee en Ivoorkust Duizenden militairen van Gui nee en Ivoorkust, gesteund door zware artillerie, hebben stellin gen langs de grens betrokken, aldus berichten die in Monrovia, de hoofdstad van Liberia zijn ontvangen. Bij de militairen van Ivoorkust zouden zich Franse troepen hebben gevoegd. Zoals bekend heeft president Houphouet Boigny van Ivoor kust meegedeeld dat troepen naar de grens met Guinee wer den gezonden wegens het drei gement van president Sekou Touré van Guinee om het nieu we bewind in Ghana gewapen derhand over te nemen. 1/2 literblikCm I U met en zonder naad lUII in olijfolie - droogkokend, 500 gram IN STANNIOOL, 100 GRAM v UW 150 GRAM UW waarover PRATEN 2y Al» wasmiddelen ter*spraka komen blijkt Blo-tex verreweg favoriet te zijn. Wie eenmaal Bio-tex heeft leren kennen Is enthousiast over dit fantastisch goede Inweek/voorwasmiddel. Hetdoet met verbluffend gemak hardnekkige eiwit-, bloed-, melk-, vet- of luier- vlekken spoorloos verdwijnen. Even Inweken of voorwassen en 't meeste goed kan zo aan de lijn. EnBlo-tex Is enorm zuinig in 't gebruik. Het 47 ets nak is voldoende voor maarliefst 35 liter sojj. Bloedvlekken, melkvlekËenj veF vlekken, alle eiwitvlekken - dus ook luiervlekken - verdwijnen als-sneeuw voor de zon.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5