Campagne tegen communisten gaat door Johnson neemt stelling tegenover de Gaulle Veel moeilijkheden mei slemmachines CHINESE ZAKENLIEDEN PAKKEN HUN KOFFERS DE SP0RTT0T0 HET PORSELEINEN MASKER 572>» STAATSLOTERIJ Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 24 maart 1986 Wapens gevonden Verhoogde kinderbijslag wordt begin april uitbetaald Sneeuwstorm in drie Amerikaanse staten Belgische grens weer open voor Nederlandse varkens Rubberstempel' Paniek Agressor Zware fabrieksbrand in Aken Levend instituut HAROLD WILSON IN AANRAKING MET STINKBOM Wilson aan het oog getroffen door een stinkbom' Nederlands schip op de Taag gezonken HERSTEMMING 120 KIESGERECHTIGDEN IN ASSEN GROOT AANTAL ONGELDIGE STEMMEN MOEILIJKHEDEN IN BERGUM (Fr.) OBSTRUCTIE Tienjarige schooljongen wordt miljonair De campagne tegen de com munisten en hun meelopers blijft doorgaan in Indonesië. Woens dag werd in Djakarta vernomen dat de minister voor migratie, Achadi, die had getracht aan het lot van de andere communistisch gezinde ministers te ontkomen, in Bogor door het leger is aan gehouden, tegelijk met vice-pre mier Chaeroel Saleh. Naar de minister voor de elek triciteitsvoorziening, Setiadi, en diens collega Soerachman die het departement voor irrigatiewer- ken beheerde, wordt nog ge zocht. Minister Soebandrio blijft ech ter het doelwit van de anti-com munisten. „Ampera", het offi ciële orgaan van het vakverbond Sobsi, weet te melden dat Soe bandrio vlak voor zijn arrestatie nog van plan was de voornaam ste generaals van het Indonesi sche leger, generaal Soeharto in begrepen, te laten vermoorden door agenten van zijn geheime dienst. Antara heeft meegedeeld dat wapens en munitie zijn gevon den bij een onderzoek in het kan- De vereniging van raden van ar beid te Den Haag deelt mede dat de raden van arbeid onmiddellijk na afloop van het eerste kwartaal van 1966 de verhoogde kinderbij slagbedragen zullen uitkeren. Deze bedragen zijn enkele dagen geleden opnieuw vastgesteld. De vereniging zegt- dat „wegens het uitblijven van de beslissing daaromtrent de vrees bestond, dat de raden van arbeid niet tijdig voorbereidingen zouden kunnen treffen voor het uitkeren van de juiste bedragen over het le kwar taal 1966, zodat dan met voorlopige uitkeringen zou moeten worden volstaan. Deze vrees is ongegrond geble ken. De per 1 januari 1966 geldende kinderbijslagbedragen zijn nu als volgt: Voor het le kind 90,48 per kwartaal; voor het 2e en 3e kind f 103,74 per kwartaal; voor het 4e en het 5e kind 138,84 per kwar taal; voor het 6e en 7e kind f 155,22 per kwartaal; voor het 8e en volgende kind 171,60 per kwartaal. De Amerikaanse staten Wyoming, Zuid-Dakota en het westen van Nebraska zijn dinsdag door een zware sneeuwstorm getroffen. Vijf mensen verloren het leven terwijl aanzienlijke schade werd aange richt. Weg- en treinverkeer is tot stilstand gekomen en de scholen zijn gesloten. België heeft woensdag zijn gren zen weer opengesteld voor Neder landse varkens. De import zal voor lopig nog gebonden zijn aan be paalde voorwaarden. Zo mogen al leen varkens uit mond- en klauw- zeervrije gebieden naar België. Op de vergadering van het produkt- schap voor vee en vlees in Utrecht was gisteren niet precies bekend, voor welke provincies het export verbod wordt opgeheven. Hoewel onze zuiderburen niet zulke grote afnemers zijn, vond men het een hoopvol teken, dat de export lang zamerhand weer op gang schijnt te komen. De waarnemend voorzitter, de heer J. B. Dinkla, deelde mee dat ook de handel in Duitsland druk uitoefent om te bereiken, dat in voer van Nederlandse varkens weer wordt toegestaan. De behoef te is groot, omdat in Duitsland de Deense varkens eveneens van de markt zijn verdwenen in verband met het mond- en klauwzeer. Op de varkensmarkt zijn de no teringen de afgelopen week met 'n dubbeltje gestegen tot 2,65. Het produktschapsbestuur besloot de varkens die enkele maanden ge leden zijn ingevroren, vrij te geven en da toeslazregelins te beëindigen. toor van de geheime dienst van Soebandrio in een voorstad van Djakarta. Eveneens werden wa pens ontdekt in de „Boeng-Kar- no"universiteit, een bastion van pro-communistische studenten. Hier lagen mitrailleurs, pistolen en munitie onder stapels oude kranten. De rector van deze uni versiteit is de oud-minister van voorlichting Achmadi, die thans gevangen zit. Verscheidene groepen van de P.N.I. hebben zich uitgesproken voor anti-communisme in de partij en zijn begonnen hun ge lederen van pro-communistische elementen te zuiveren. Het legerblad „Berita Youd- ha" heeft de Indonesische minis ter voor de luchtvaartindustrie Karta-Adiredja van crypto-com- munisme beschuldigd. Deze mi nister werd onlangs door Soe- karno benoemd. Hij zou ver scheidene bekende communisten in zijn ministerie hebben opge nomen. De minister voor de plantages Frans Seda heeft zijn personeel gezegd dat degene die commu nistische sympathieën koestert en het werk wil belemmeren, beter weg kan gaan. Seda werd na de arrestatie van de communisti sche minister van arbeid Soeto- mo als waarnemer in deze func tie benoemd. Mevrouw Mawari, woordvoer ster van de mohammedanen in het huis van afgevaardigden, heeft gezegd dat het huis door de vorige regering lange tijd was gebruikt als „rubberstempel ter goedkeuring van de rege- ringspolitiek". Gezag en functie van het huis behoren te worden hersteld en het regeringsapparaat kan alleen goed werken na de vorming van een nieuw kabinet „dat het ver trouwen van de Indonesische natie geniet", zei hij. Het huis van afgevaardigden, „Gotong Royong' genaamd, bestaat uit ongeveer 250 leden, van wie er vorig jaar 64 na de mislukte staatsgreep werden geschorst. Door paniek aangegrepen Chi nese zakenlieden zijn bezig hun boeltje te pakken, nu het leger in Indonesië het heft in handen heeft genomen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een groot aantal aanvragen van Chinezen om uitreisvisa gekre gen. De Chinezen, ook Indone siërs van Chinese afkomst, pro beren hun bezittingen voor elk aannemelijk bod te verkopen om direct aan gereed geld te kun nen komen. Indische zakenlie den behoren tot de opkopers. De gouverneur van groot-Dja- karta heeft een beroep op de zakenlieden gedaan om de prij zen van eerste levensbehoeften drastisch te verlagen. Wat het verongelukken van een Cessna-vliegtuig j.l. maan dag betreft, waarbij de leider van de Indonesische vliegtuig industrie Noersanio Pringgoadi- soerjo en kolonel Soepadio, re gionaal luchtmachtbevelhebber op Borneo, omkwamen, wordt in Djakarta gespeculeerd over de mogelijkheid van sabotage. President Johnson heeft woens dag stelling genomen ten aanzien van het standpunt van president De Gaulle inzake de N.A.V.O. en het principe van integratie van de N.A.V.O. verdedigd Hij deed dit in een rede voor instituut voor hulp verlening aan het buitenland in het ministerie van buitenlandse zaken. De president verklaarde dat ge meenschappelijk optreden in de al liantie het enige doelmatige middel is om oorlog te vermijden. „De N.A.VO. moet worden gevormd naar de ervaring van 't verleden". Vertrouwen op onafhankelijk optre den door gescheiden strijdmachten, die slechts los zijn verbonden door gezamenlijke krachten en plannen, heeft reeds tot twee wereldoor logen geleid, zei hij. De Ver. Staten zijn vast van plan samen te wer ken met 13 bondgenoten om de kracht van de N.A.V.O. te bewa ren. De verlangde veranderingen in de N.A.V.O. kunnen slechts wor den verwezenlijkt door overleg en niet door een politiek van isole ment, zei de president. Hij zei te hopen dat geen enkel lid van de at- lantische organisatie zich lang aan de wederzijdse verplichtingen on der het bondgenootschap zal ont trekken. Wanneer de gezamenlijke krachts inspanning zou versagen en de ge meenschappelijke vastbeslotenheid zou verminderen, zou de huidige atlantische stabiliteit worden ge schokt. Het machtigste arsenaal ter wereld zal geen enkele agressor af schrikken wanneer deze weet dat zijn slachtoffers te verdeeld zijn om tot een besluit te komen en dat zij niet voldoende voorbereid zijn om terug te slaan". De huidige kracht van de allian tie aantasten door isolatie zou be- In een vestiging van de ban denfabriek „Englebert" onder Aken is dinsdagmiddag 'n brand uitgebroken die tot nu toe reeds voor miljoenen schade heeft aangericht. Het vuur begon om ongeveer half drie in de opslag plaats van de grondstoffen en breidde zich uit naar de meng- afdeling van deze grondstoffen. De brandweer van Aken, die de brand als de grootste na de oorlog kenmerkt, bestreed het vuur met ca. 170 man. Twee brandweerlieden zijn gewond ge raakt toen om zeven uur in de avond muren instortten, ver moedelijk omdat neftalinetanks explodeerden. De directe omgeving van het brandende bedrijf was 's mid dags door de enorme rookont wikkeling in het duister gehuld. De directie hoopt in samen werking met de vestigingen van het bedrijf in België en Frank rijk de produktie weer op gang te kunnen brengen. Ondanks het feit dat door de westenwind de produktie-afdeling zelf gespaard bleef, is het personeel onge veer 2000 man voorlopig uit geschakeld. tekenen dat de belofte zou ver vagen, dat er eens een dag komt waarop alle Europeanen zich weer vrij onder elkaar kunnen bewegen. „Het is niet alleen een kwestie van rijkdom, het is een kwestie van hart en geest. Het is de bereidheid voor altijd die nationale rivalitei ten te laten varen die zo dikwijls tot nutteloze verspilling van men senlevens en kostbaarheden in oor logen hebben geleid". „Er is een verantwoordelijke en eervolle plaats open voor elke bondgenoot die besluit tot de ge meenschappelijke taak terug te ke ren", zei Johnson. Hij sloot veran deringen in de N.A.V.O. niet uit en zei niet te geloven dat men met enig recht op zijn stuk kan blijven staan. „Wanneer een organisatie levend en vitaal wil zijn en voor elke tijd enige betekenis wil heb ben, moet deze groeien en zich aan veranderingen aanpassen". John son vergeleek het noordatlantisch verdrag met de Amerikaanse grondwet, die „een levend instituut is". Vier en veertig „gelukkigen" zullen de eerste prijs groot 174.622,80 van de sporttoto van het afgelopen weekeinde verde len. Zij ontvangen bruto 3968. Voor de tweede prijs van 95.248,80 waren 1141 goede meldingen. Zij krijgen 82,50. De derde prijs van ƒ47.624,40 moet worden verdeeld tussen 3724 deel nemers, die ieder 12,60 ontvan gen. Er waren in totaal 685.287 deel nemers die voor een inleg van 962.109,60 en een prijzenbedrag van 317.496 zorgden. Harold Wilson, leider van de Britse labour partij dept zijn pijnlijke oog, nadat hij door een flesje, waarschijnlijk een stink bom, getroffen werd. Het in cident geschiedde aan het einde van een bijeenkomst in Slough. Naar de artsen aannemen, zal Wilson nog enkele dagen pijn lijke ogen houden. Premier Wilson van Engeland is dinsdagavond tijdens een ver kiezingsbijeenkomst te Slough ten westen van Londen door een „stinkbom" aan het oog getrof fen. De „bom" bestond uit een fles je, dat vermoedelijk ammoniak bevatte. Een arts die Wilson be handelde, zei dat het oog rood en pijnlijk was, maar dat het binnen twee dagen „geheel in orde" zou zijn. Het 399 ton metende Neder landse motorschip „Pegasus" is dinsdagavond na een aanvaring met het Duitse schip „Transsyl- vania (1236) op de Taag gezon ken, zo hebben de Portugese marine-autoriteiten meegedeeld. Volgens de Portugese marine had de aanvaring plaats bij een brug toen de „Pegasus" uit de haven vertrok en de „Transsyl- vania" binnenliep. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van woensdag 23 maart. GROENTEN: Per 100 stuks: Glassla I 20,20 —ƒ21,80, II ƒ6—ƒ8,40, C II ƒ6. Per bes: Radijs 37—41 ct. Per kg: Andijvie 7684 ct; Sav. kool afw. 46 ct; Boerekool n 1619 ct; Breekpeen 2527 ct; Prei AI 53—69 ct, B 26—31 ct; Rabarber 6977 ct; Spinazie I 76—89 ct; Uien I 19 ct, II 5— II ct; Witlof A 120—126 ct, AII 101—110 ct, B 109—129 ct, Bil 88—118 ct, afw. 30—91 ct. AARDAPPELEN: Per 100 kg: Bintjes I 26,70. HARD FRUIT: Per kg: Appelen. Golden De licious I m. 80 80,50—81 ct, m. 75 76—83 ct, m. 70 76,50—79 ct, m. 65 66,50—72 ct, m. 60 54—60 ct, II m. 75 7576 ct, m. 70 66 66,50 ct, m. 65 55 ct, m. 60 54,50 ct, n D 21—40 ct, III grof 53—65 ct, fijn 12—50 ct, kroet 12 ct; Winston I m. 75 9999,50 ct, m. 70 99—100 ct, m Het ziet er naar uit dat het experiment met de automatische stemmachine in de Friese ge meente Tietjerksteradeel geen succes is geworden. Vooral vele ouderen bleken moeilijk met het ingewikkelde apparaat overweg te kunnen. Daardoor was voor de bejaarde kiezers herhaalde lijk de hulp nodig van de leden van het stembureau, zodat er van geheime verkiezingen niet veel overbleef. Bovendien had deze ontwikkeling tot gevolg dat niet iedereen direct geholpen kon worden, zodat vele kiezers meer dan een uur moesten wach- 65 80—86 ct, ten. m. 60 62—63 ct; ni grof 33—351 Ook in Wassenaar, waar in ct; Goudremet III grof 650 ct, twee stembureaus, o.a. in het ge- kroet 27 ct. I meentehuis, een stemmachine (Adv.) WOENSDAG 23 MAART 1966 EERSTE KLASSE Prijzen van: 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 3 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 640 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 068 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 937 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 913* 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 2446 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 082550 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 031403* Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 043261 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 044196 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 091260 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 038657 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 017961 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. werd beproefd, was men niet erg enthousiast over deze nieu we wijze van stemmen. Niet alleen dat de machines na een paar uur de geest gaven (gelukkig had men een reserve machine achter de hand) maar ook bleek dat het publiek niet zo vlot met de machines over weg kon. Velen hadden eerst uitleg no dig, die zich vaak uitstrekte tot aan „het gordijn", dat de expli cateur een onverbiddelijk halt toeriep. De stemmachine in het stad huis gaf na een paar uur de geest en toen werd de reserve- machine ingeschakeld. In het tweede stembureau was het al niet anders, maar daar raakte na machine nummer één ook de rëservemachine in het ongerede. De Amerikaanse monteur was er toen gelukkig reeds in ge slaagd de eerste machine weer gebruiksklaar te hebben. In Assen werden 120 kiezers opgeroepen om tussen 19.00 en 21.00 uur nogmaals hun stem uit te brengen. Dit bleek nodig omdat de teller van een stem machine niet had gewerkt. De oproep is uitgegaan na overleg met de kiesraad. Om tien over zeven was de uitslag van de stemming in de gemeente Maasdriel, waar dit keer geheel machinaal werd ge stemd, bekend. Uitgebracht wer den 3517 stemmen, waarvan 1935 ongeldig. Vijf en vijftig procent tegen anders twee procent! Dat de stemmachines niet goed hebben gewerkt was voor de burgemeester een grote teleur stelling. Of een herkiezing zal plaats hebben, zal de kiesraad moeten beslissen. In Tietjerksteradeel (Fr.) waar ook een stemmachine blijkt te zijn geplaatst, zijn ook moeilijk heden gerezen. Van de 1105 kies gerechtigden hebben er 981 een: stem uitgebracht. Hier bleken 427 stemmen als blanco te zijnl genoteerd. Slechts 454 stemmen bleken geldig te zijn uitge bracht. De machinale stemming heeft grote vertragingen .opgeleverd. Vlak voor het stembureau sloot stonden nog 20 mensën'te wach ten. Het lange wachten beu leg den zij hun oproep op tafel. De voorzitter van de A.R. kiesver eniging ter plaatse heeft pro test aangetekend tegen de gang van zaken. Namens de importeur van de stemmachines werd meegedeeld, dat het niet functioneren van de stemmachines zoals in Was senaar een kwestie van ver keerd behandelen van de ma chines is geweest en dus niet voortkwam uit enig defect. In Assen was het niet werken van de machine het gevolg van obstructie. Een kiezer weigerde zijn stem uit te brengen per ma chine en rukte zo hard aan de handle, dat deze werd ontzet en niet meer te repareren was. Daarom moest de reservemachi ne worden ingezet. Van de han delwijze van deze kiezer is door de voorzitter van het stembu reau proces-verbaal opgemaakt en dit zal bij de officiële stuk ken worden gevoegd. 21 Doch inmiddels had Pi Tai zijn paard gewend en stormde nu in volle vaart op de aanvaller af. Deze werd door de schok op zij geslingerd en kwam voor de tweede maal in het zand terecht. Nu was ook de dikzak overeind gekrabbeld. Hij greep een stuk hout en, blijkbaar aangemoedigd door het optreden van zijn red ders. rende hij onder het uiten van oen vervaarlijk gebrul op z'n beulen af. Doch deze wachtten de zo strijdlustig zoudt zijn!" aanval niet af. Drie tegen twee Grinnikend steeg de oude klui- was hen blijkbaar teveel en zo zenaar af. hard zij konden, gingen zij er vandoor. Aram barstte in een bulderend gelach uit. „Bij mijn zwaard!" riep hij tot Pi Tai, die de grootste moeite bad, het geschrokken paard in „Zoiets houdt de geest en het lichaam jong, mijn zoon", ant woordde hij. Maar nu kwam de kleine dikzak stralend op hen af. „Moge alle zegen u treffen, redders vian mijin nietswaardig leven!" juichte hij. „Mijn nederig bedwang te houden, „Dat hebt gehuis en alles, wat ik bezet, staat hem keurig gelapt! Ik had nietj te uwer beschikking!" vermoed, dat ge ob uw oude dag I „Uw huis begeren wü niet, goede vriend", antwoordde Pi Tai, „doch zo gij enig voedsel voor ons hebt zoudt gij ons zeer verplichten! Wij hebben sinds lang niets genuttigd. Doch snel, want wij willen zo spoedig moge lijk naar de keizer!" Plotseling verdween de lach van het gezicht van de dikzak. „Naar de keizer? Maar weet ge dan niet, dat hij reeds twee dagen dood is?" Een tienjarige Engelse school jongen zal miljonair worden als gevolg van een dinsdag door het hooggerechtshof in Londen goedgekeurde regeling om de successierechten op het bezit van Engelands eerste edelman, de hertog van Nor folk, te verminderen. Edward William Fitzalan—Ho ward, de jeugdige vermoede lijke opvolger van de 57-jari- ge hertog, zal krachtens de door het hof goedgekeurde be paling 1.426.000 pond sterling (ruim 14% miljoen gulden) ontvangen uit een van de grootste familiekapitalen van Engeland. De hertog, organisator van de plechtigheden bij gebeurtenis sen als de kroning van konin gin Elizabeth en de begrafe nis van sir Winston Churchill, vroeg het hof toe te stemmen in wijzigingen in de verdeling van zijn landgoederen die meer dan drie miljoen pond ster ling waard zijn (30 miljoen gulden). Zijn advocaat deelde mee dat bij overlijden op het ogenblik on geveer tweederde van het be zit naar de staat zou gaan. De hertog heeft vier dochters, maar geen zoon. Zijn opvolger is de kleinzoon van zijn tach tigjarige neef, lord Howard van Glossop.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4