PROVINCIAAL NIEUWS i SANOVITc IVOROL Verpleegsters- droom De overstromingen op Java I Heerlijk a a MA1IITC Gemeenteraad van Terneuzen BEURSOVERZICHT Vijf miljoen voor nieuw stadhuis De kv/alifeifstandpasfa met alle beleg. Donderdag 24 maart 1908 Terneuzen BETOGING IN DA NANG Hoek Retranchement Sluis Zaamslag SPANNING IN ROEANDA Verrijk ontbijt en lunch met Het behoud van Uw tanden Vrouw bij brand in een schuur omgekomen Pagina 2 DE VÜÏJE ZEEUW Gemeenteraad vergadert op 31 maart De burgemeester van Terneu zen heeft de leden van de ge meenteraad uitgenodigd tot bij woning van een openbare ver gadering op donderdag 31 maart om 19.30 uur ten gemeentehuize. In behandeling komen o.a. de volgende agendapunten: Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer H. W. Blok als gemeen te-ontvanger van Terneuzen met ingang van 1 mei 1966 en tot be noeming met ingang van dezelf de datum van een gemeente-ont vanger. De aanbeveling luidt: 1. de heer P. D. de Zeeuw te Terneuzen; 2. de heer J. C. van Doeselaar te Terneuzen; Deze benoeming houdt ver band met de benoeming van de heer Blok tot hoofdkassier; idem tot aankoop van de per celen Koedijk 4, 32, 36 en 38; idem tot aankoop van de per celen Katspolderdijk 5, 9, 11, 13 en 15; idem tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteige ning van percelen grond met op stallen aan de Koedijk, gelegen in het bestemmingsplan „Ser- lippenspolder"; idem tot verkoop van een per ceel grond, gelegen langs de Scheldedijk-Oesterputten, aan mevr. M. J. KorbeeArnold te Beverwijk; idem tot beschikbaarstelling van grond, gelegen in het be stemmingsplan „Rozenstraat", aan de stichting Hervormde In ternaten voor Schippersjeugd en tot het verlenen van een bijdrage in het exploitatietekort in ver band met de bouw van een in ternaat voor schipperskinderen; idem inzake de instelling van .vaste commissies van advies; idem inzake de financiering van de bouw van een nieuw stadhuis; idem tot oprichting van de .stichting verenigde openbare leeszaal en bibliotheek Terneu zen en tot vaststelling van de statuten; idem inzake de bouw van een overdekte zwemaccomodatie; idem tot vermeerdering van het aantal openbare scholen voor lager onderwijs in deze ge meente; idem inzake de situering van twee z.g. opvangscholen voor lager onderwas in de bestem mingsplannen „Oudelandse Hoe ve" en „Zuidpolder"; idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan het bestuur van het genootschap tot opvoeding ten behoeve van de stichting van een r.k. school voor lager onderwijs in het bestem mingsplan „Zuidpolder"; idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het be stuur van de vereniging chr. kleuterschool ten behoeve van de stichting van een éénklassige kleuterschool in het bestem mingsplan „Zuid-West'. Jaarvergadering N.V.V.-vrouwenbond In haar openingswoord op de jaarvergadering van de afd. Ter neuzen van de vrouwenbond van het N.V.V. in „De Schakel" kon mevr. Sol meer dan de helft van de nu 130 leden tellende afdeling begroeten. Zij sprak haar voldoening uit over de aanwezigheid van dis trictsbestuursters van de vrou wenbond, de bestuurder van het N.V.V., de heer C. Hoek, en ver tegenwoordigsters van Sas van Gent en Hoek. Het zittende bestuur werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de kascontrolekomfnissie in de plaats van mevr. A. van Aalst mevr. Rietbroek werd gekozen. De heer J. Huybrecht sprak over de ontwikkeling van Terneu zen. Na de pauze was de beurt aan de toneelgroep. Deze bracht met succes de klucht. „Een dolle proef" voor het voetlicht. Mevr. Dooms-Seheele sloot met een dankwoord aan de toneel groep en een tot weerziens aan de aanwezigen op de geslaagde avond. - Auto's botsten Gisteren kwamen een station car en een personenauto met el kaar in botsing op de kruising CrocusstraatLeliestraat. De bestuurder van de station car de heer J. v. B. te Terneu zen die door de Leliestraat reed richting Azaleastraat, verleende geen voorrang aan de bestuur der de heer K. d. B. van de per- KON. OLIE GEVRAAGD Het aandeel Kon. Olie heeft gisteren op eenzame hoogte ge legen voor wat de stemming van de internationale waarden be treft. Het fonds opende op 148,80 om daarna uit te lopen tot 149,10. De slotkoers van dinsdag was 146,60. De vaste stemming werd veroorzaakt door het feit dat dit aandeel in Wallstreet dlr ho nger sloot. Dit leidde in Amster dam tot kooplust van 't publiek, terwijl ook Zwitserland de stuk ken uit de markt nam. Ook in de overige hoofdfond- sèn ging het rustig toe. Philips was een paar dubbeltjes hoger op 116. De van 17 tot 22 maart •geboden gelegenheid om in te schrijven in Zwitserland op de 5 pet obligatielening a pari van het Pliilipsconcern groot 60 miljoen Zwitserse francs blijkt gunstig te zijn verlopen. Deze lening werd belangrijk overtekend. Unilever was prijshoudend op 104,30, AKU een kleinigheid hoger op 351%. Voor Hoogovens en KLM werden onveranderde koersen geadviseerd op resp. 441 en 455. De aanhoudende koersstij ging van KLM werd dinsdag in Wallstreet een halt toegeroepen. Het geringe aanbod voor Ameri kaanse rekening werd in de Phi- lipshoek goed verwerkt. Voor Kon. Olie en Unilever was dit aanbod niet aanwezig. Wallstreet heeft het verhoogde niveau van de vorige dagen kun nen voortzetten. Winstnemingen tegen het slot verhinderden een verdere koersstijging. De omzet was groot. De inhoud van het jaarverslag van de Holland-Amerika-lijn werd gehonoreerd met een paar punten hogere koers. Ook Scheepvaart-Unie lag gevraagd in de markt; daarentegen moest Kon. Boot een weinig terrein prijsgeven. In de lokale afdelingen werd Kon. Zout/Ketjen op 685 gead viseerd tegen dinsdag 700 laten In de Zuidvietnamese stad Da Nang is het woensdag tot een anti- Amerikaanse betoging gekomen, waaraan werd deelgenomen door ongeveer 2.000 mensen. Bijna alle winkels in het stadscentrum waren gesloten. De betogers droegen span doeken mee waarop de verwijde ring van de Zuidvietnamese rege ringsjunta werd geëist. Dinsdag avond maakten studenten zich meester van 't radiostation in Hue, verder naar het noorden, en zon den anti-Amerikaanse programma's uit. De onrust in de noordelijke pro vincies van het land ontstond twee weken geleden toen de populaire litenant-generaal Ngoejen Tsjanh i uit de legertop verdween. en een laatstgedane koers op 723. De forse koersdaling is een ge volg van het dividendvoorstel. Aandelen Auto-industrie Rotter- aam werden op 470 (463) geadvi seerd door de dividendverhoging tot 30 (25) pet. a Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam luiden: Engels pond 10.0710.17 Amerikaanse dollar 3.603.64 Canadese dollar 3.33%3.38% Franse frank (100) 7.157.20 Duitse mark (100) 89.9590.45 Zweedse kr. (100) 69.7070.70 Zwitserse fr. (100) 82.3083.70 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.97—14.07 Protugese escudo (100) 12.57—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.95—6.10 sonenauto, rijdende in de Crocus straat richting Dokweg. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Lijst van de P.v.d.A. voor de gemeenteraad De afdeling Hoek van de partij van de arbeid heeft die kandida tenlijst voor de raadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. J. v. d. Peyl; 2. J. Leunis; 3. M. de Putter; 4. Th. Meertens; 5. J. J. Donze; 6. R. de Blaay; 7. Jac. Dieleman. Jaarvergadering muziek In hotel Luteijn werd de jaarver gadering van het muziekgezelschap „Ons Genoegen" gehouden onder voorzitterschap van de heer J. A. Hennekeij. Uit het jaarverslag, dat uitge bracht werd door de secretaris, de heer Ant. Dierkx, bleek dat de ver eniging een goed jaar achter de rug heeft. De samenwerking met de zustervereniging „Apollo". voldeed in alle opzichten. Verscheidene ma len kon het gezelschap in het open baar optreden, zoals bij het voor- jaarsconcert, de herdenking van de bevrijding op 5 mei, een tweetal concerten op de kampeerterreinen, het inhalen van de bejaarden na het jaarliikse reisje, en het begelei den van Sint Nicolaas op zijn tocht door de gemeente. Verder werden onder auspiciën van „Ons Genoe gen" concerten gegeven op de markt door „Harmonie" uit Oost burg en de Grenadiers. Ook het toneelgezelschap kan met voldoening op het afgelopen jaar terugzien. Het trad ook in an dere gemeenten op. De leiding had de heer J. Hakker. De heer Frans van de Bussche had de muzikale leiding. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Ant. Dierkx en J. Hakker herkozen. Collecte De collecte voor de Gustaaf Adolfvereniging bracht in de her vormde kerk te Retranchement 30,55 op. Verkoping woonhuis In hotel „Wilhelmina" werd ten overstaan van notaris A. J. Her- dink in het openbaar verkocht een woonhuis voor de erven van mej. T. Korthout. Het hoogste bod be droeg bij de inschrijving ƒ21.798 Dit werd na de pauze niet meer verhoogd. Koper werd de heer Casteleijns uit Oostburg. Gedicht in de stembus In een van de stembussen in Zaamslag werd een gedicht ge vonden dat luidde: VRIJHEIDSDRANG Wij stemmen niet; niet een van allen die Zaamslags zelfstandigheid doen vallen. O, sieraad der Zeeuwsvlaamse landen, gij wordt verneêrd door snode handen. Zaamslag, let op uw saeck! Het aantal doden als gevolg van de overstromingen in mid- den-Java is gestegen tot 71. Het bezwijken van een dam in de rivier de Solo na zware re genval is de oorzaak van de overstromingen. Rond 300.000 mensen zullen geëvacueerd wor den. Door de regen zijn ook twee breuken geslagen in de dijken om de rivier de Tjilaloeng. In het gebied van Koedoes aan de noordkust van midden-Java zijn vier dorpen onder water komen te staan. 10.000 mensen zijn uit dit ge bied geëvacueerd. Het is niet be kend hoeveel slachtoffers hier gevallen zijn. In het dorp Badjoko in het zuiden van Celebes zijn het af gelopen weekeinde vier mensen levend begraven bij een grond verschuiving, veroorzaakt door zware regenval. In een ander dorp daar in de buurt verdron ken vier mensen. Volgens niet-bevestigde be richten bereiden enkele duizen den Roeandezen, opgeleid door Chinese instructeurs, zich voor op een grootscheepse aanval op het wettig gezag in Roeanda. Dit heeft radio-Leopoldstad dinsdag verklaard. Het zouden opstan- delnigen zijn, die kort geleden aan de zijde van Kongolese re bellen vochten. Volgens de ra dio willen de Chinezen „na hun mislukkingen in Dahomey de centraal-Afrikaanse republiek en Ghana nu trachten in Roeanda t basis voor ondermijnende activiteiten in Afrika te vesti gen', aldus radio-Leopoldstad. Aanvaring op het IJ Op het binnen-IJ in Amster dam ter hoogte van het Hen drikdok is dinsdagnacht het Ecuadoriaanse schip „Ciudad de Quayaquil' (8000 ton) in aan varing gekomen met het 3000 ton metende m.s. „Adonis" van de K.N.S.M. De schade aan de „Ciudad' bleef beperkt tot een ingedèukte boeg. Het Neder landse schip liep behalve schade aan de brug aan stuurboordzijde een flinke scheur boven de wa terlijn op. Het Ecuadoriaanse schip was bezig de Surinamekade te ver laten om zee te kiezen op het moment dat de uit de richting IJmuiden komende Adonis pas seerde. De aanvaring ontstond vermoedelijk doordat de sche pen elkaar verkeerd begrepen. DOODSTRAF TEGEN HORST FISCHER GEEIST De openbare aanklager in het proces tegen dr. Horst Fischér heeft in Oost-Beflijn de dood straf tegen de voormalige kamp arts van Auschwitz geëist. Fischer heeft toegegeven 55.000 tot 75.000 mensen voor de gaskamers te hebben „geselec teerd". De openbare aanklager verklaarde dat de kamparts ten minste 70.000 mensen naar de gaskamers heeft gestuurd. Vrijdag wordt de uitspraak verwacht. (Adv.) De gemeenteraad van Terneu zen krijgt in zijn op donderdag 31 maart te houden vergadering weer enige „spectaculaire" pun ten te behandelen die geheel in het teken staan van de geweldi ge groei welke de gemeente Ter neuzen nu reeds verscheidene jaren te zien geeft en waaraan nog lang geen eind is gekomen. Met betrekking tot de bouw van een nieuw stadhuis schrij ven B. en W. aan de raad: In de vergadering van 23 april 1964 werd besloten aan prof. ir. J. H. van den Broek en prof. J. B. Bakema opdracht te ver strekken tot het bestedingsge- reedmaken van het plan voor de bouw van een stadhuis. Er is een richtbegroting opgesteld, die voor het bouwkundig gedeelte sluit op een bedrag groot 3.968.000,naar de peildatum 1 juni 1965. In verband met kostenstijgin gen moet dit bedrag worden verhoogd met 40.000,ter wijl voor een kunstwerk met 20.000,rekening moet wor den gehouden. Bouwkundige kosten 4.028.000, Centrale verwarming en ventilatie 360.000, Elektrische installatie 165.000, Liftinstallatie 65.000, Totaal ƒ4.618.000,— In deze raming zijn niet be grepen de kosten van honoraria van architect en adviseurs, de kosten van toezicht en van werktekeningen etc., de kosten van meubilering, stoffering en inrichting, de grondkosten, de kosten van bestratingen enz., de kosten van de kracht- en zwak stroominstallatie en die van tele foon. Daarmede rekening houdende kunnen de kósten thans globaal worden geraamd op 5.000.000,- exclusief het reeds verleende voorbereidirigskrediet van 152.000 gulden. Het is duidelijk, dat het een zware opgaaf betekent deze in vestering te financieren en de daaruit voortvloeiende lasten op te vangen. Gelet op het feit, dat reeds met een begrotingstekort moet worden gewerkt zal hulp van de rijksoverheid onontbeerlijk zijn. Naast de financiële vraagstuk ken, die moeten worden opge lost zal ook de afgifte van de rijksgoedkeuring nog problemen geven. Het is daarom gewenst, dat thans reeds een krediet wordt uitgetrokken voor de bouw van het stadhuis. 1 (Adv.) DOOR LILIAN WOODWARD 24) Ze vroeg zich af waarom hij zo geïnteresseerd was in haar vrije tijd. Waarom zou hij er zo'n be lang bij hebben dat ze plezier had met Ricky of iemand anders? Hij was hier voor zijn werk als medicus, niet om voor de vrije tijdsbesteding van een lid van het verplegend personeel te zor gen. „Ik geloof niet dat ik de heer Smailford nog eens weer zal zien", zei ze. „Tenslotte was hij niet veel meer dan een opper vlakkige kennis. Ik zag hem gis teren pas voor de eerste keer en niet langer dan een paar uren". „Neemt u me niet kwalijk", zei hij wat stijfjes. „Ik meende dat u werkelijk heel goede vrienden was geworden". Hij ging met Alec Carne pra ten en Janice had grote moeite een glimlach te onderdrukken. Lieve help, hij was toch niet ja loers op Ricky? Maar waarom in vredesnaam? Hij was zelf toch verloofd? Wat kon het hem schelen of ze bevriend was met Ricky Smailford of niet. Wat later op de middag ging ze het huis uit en wandelde langs het rotspaadje. Hét was een warme, stille dag. Het leek wel of ze het eiland helemaal voor zich alleen had. Haar gedachten gingen naar de diamanten van signor Tel- lini. Vanavond moest ze ze naar de kluis terugbrengen als haar patiënt sliep. Want ze was er vrijwel zeker van dat hij was vergeten dat hij haar ooit had gevraagd ze voor hem te ver stoppen. Zieke mensen hadden vreemde ideeën, die ze meestal enige uren later vergeten waren. Al gauw begon ze aan plezie riger dingen te denken. Het was een heerlijke middag. Ze zou vlug naar beneden gaan, naar een van de baaitjes, haar bad pak aantrekken en gaan zwem men. Ze vroeg zich af wat Ricky nu zou doen. Hij zou zeker niet met zijn zeilboot onderweg zijn naar Patula. Hij zou vandaag misschien met iemand anders een tochtje maken in de „Fire fly". Hij zou niet ver hoeven te gaan om een meisje te vinden. Hij was veel te aantrekkelijk om alleen in zijn scheepje te hoeven varen Ze liep de inham voorbij waar ze de vorige dag gezwommen had en liep verder langs de woeste, rotsachtige kust. Ze be sloot naar het verste punt van het eiland te wandelen. Dat wa% ongeveer anderhalve kilometer vanaf het huis. Plotseling hield het pad op, op een plaats waar een tijdje ge elden de rots was afgebrokkeld. Over de smalle rand keek ze naar een klein, zanderig inham- metje in de diepte. Toen sloeg haar hart over van opwinding. Want een honderd meter uit de kust lag de „Fire fly", dansend op de golven, voor anker. En op het zand lag Ricky's kleine jol. Ricky was dus toch naar Pa tula teruggekeerd. Maar waar om? Nu hij op het eiland bekend was, zou hij toch wel openlijk aan de steiger hebben kunnen meren als hij aan land wilde gaan? Ze zocht de rots af, maar zag hem niet tegen de rots op naar boven klimmen. Hij was blijk baar al even aan land. Hij zou nu wel aan de andere kant van het eiland zijn. Vol vragen wandelde ze ver der. Nu het pad opgehouden was, liep ze tot haar middel door het gras. Even later ontdekte ze dat het platgetrapt was bovenaan een paadje dat naar de baai liep, waar Ricky aan land gekomen was. Er liep een spoor dat gemak kelijk te volgen was naar een bosje midden op het eiland. Ze volgde het en stond al spoedig tussen de bomen rond te kijken welke richting Ricky precies gekozen had. Plotseling hoorde ze voetstap pen. Ze kroop achter een dikke boom. Haar ogen schitterden. Zodra Ricky tevoorschijn kwam, zou ze op hem afspringen en hem laten schrikken. Dat zou de straf zijn voor zijn geheimzinnig ge doe. Ze zag hem zijn weg tussen de bomen vervolgen. Er was iets in zijn gezicht dat haar weer hield zich te vertonen. Hij had zijn ogen een beetje dichtgeknepen, zijn mond was een dunne, harde streep. Een paar maal keek hij schichtig ach terom alsof hij bang was gevolgd te worden. Hij passeerde haar op slechts een paar meter afstand en ze kwam niet vanachter de boom vandaan. Hij liep naar de rand van het bos, keek behoedzaam naar rechts en naar links en ren de toen door het hoge gras naar de rand van de rots, alsof hij bang was gezien te worden. Ze stond voor raadsels. Waar om deed Ricky zo heimelijk, als hij alleen maar een onschuldige vakantieganger was? Of zou hij wat anders zijn? Was signor Tellini's angst voor zijn diamanten niet ongegrond? Zou Ricky naar het huis gegaan zijn om te proberen de edelste nen te pakken te krijgen en be tekende zijn verblufte gezicht dat hij de safe doorzocht en niets gevonden had? Maar hoe zou hij de kluis heb ben kunnen doorzoeken als zus ter Angelina bij signor Tellini op de kamer was? Janice pieker de. Ze besefte dat ze eigenlijk maar heel weinig van zuster An gelina afwist. Of van dokter Bordicia bijvoorbeeld. Enige tijd nadat Ricky achter de rand van de rots verdwenen was, ging ze voorzichtig verder. Op handen en voeten kroop ze naar het baaitje in de diepte. Even later verscheen Ricky op het strand. Enige ogenblik ken daarna zat hij in de jol en roeide naar het zeilscheepje als of zijn leven ervan afhing. Op het strand liggend zag ze hem het zeil hijsen en het anker lichten. Tien minuten later was het jachtje alleen nog maar een wit stipje in de verte op de zee. Toen ze eindelijk opstond, merkte ze dat ze hevig beefde. Wie was Ricky Smailford? Wat betekende dit geheime bezoek? (Wordt vervolgd.) OPENBARE LEESZAAL Bij het voorstel tot aankoop van het perceel Leeuwenlaan 40 werd reeds melding gemaakt van het overleg met de beide leeszalen en bibliotheken, ten einde deze instellingen in één bestuurlijk verband onder te brengen. Gebleken is dat de stichting openbare leeszaal en de stich ting katholieke openbare uit leenbibliotheek „Kanaalzone1" voorzover werkzaam binnen de gemeente Terneuzen beide de bibliotheekvoorziening in Ter neuzen beogen te bevorderen. Hoewel de stichting openbare leeszaal een algemeen karakter heeft en in zodanige geest wordt beheerd, terwijl de stichting katholieke openbare uitleenbi bliotheek van betekenis is ge weest voor de lectuurverzorging van de rooms-katholieke bevol kingsgroep, is het bestuur van deze stichting van oordeel dat enerzijds de begeleiding van de katholieke bevolking voor wat betreft de lectuurvoorziening ook in algemeen verband kan ge schieden en dat anderzijds de katholieke gemeenschap in Ter neuzen haar inbreng in en haar steun aan een algemeen open baar bibliotheekbestel kan ge ven. B. en W. stellen voor te be sluiten met de stichting open bare leeszaal en bibliotheek en de stichting katholieke openbare uitleenbibliotheek „Kanaalzone" over té gaan tot Oprichting van een openbare leeszaal en biblio theek Terneuzen. OVERDEKT ZWEMBAD Op 24 maart 1965 stelde de raad eéh krediet van 5000, beschikbaar voor het maken van een schetsontwerp voor de bouw van een instructiebad in com binatie met het standaardgym- nastieklókaal naar een ontwerp van de Nederlandse heidemaat schappij. Uit het overleg met de heide maatschappij is gebleken, dat het de voorkeur verdient om eed 25 m-bad met een gedeeltelijk beweegbare bodem te bouwen.' Een dergelijk bad kan zonder dat de investeringskosten be langrijk stijgen beter een funk- tie vervullen op het gebied van recreatief zwemmen en wed- strijdtrainmg. De totale stichtingskosten wor den geraamd op 921.340, B. en W. hopen, dat zowel een rijks- als provinciale bijdrage in het kader van de bijzondere sub sidiëring, voor verbetering van de sociale infrastructuur moge lijk kan zijn. Tevens is de Ne derlandse Sportfederatie om een bijdrage uit de toto-gelden ver- zocht. Wordt met het nemen van be sluiten-gewacht tot de resulta ten van dé besprekingen om trent de financiering bekend zijn, dan zal de realisering van het project ongetwijfeld worden vertraagd. SCHIPPERSINTERNAAT B. en W. stellen voor aan de stichting hervormde internaten voor schippersjeugd te Amster dam voor de bouw van 'n nieuw internaat te verkopen een per ceel grond gelegen aan de Ro zenstraat voor een symbolische prijs en een bijdrage te verlenen gedurende 2 a 3 jaar na de in gebruikname van dit internaat in de exploitatiekosten. De bouw- en inrichtingskosten van het internaat zullen circa 1,8 miljoen gulden bedragen. De plannen voor de nieuwbouw zijn technisch rond. Het ministerie stelt voor het verlenen van rijksgarantie voor rente en aflossing een sluitende exploitatie als voorwaarde. Op basis -van de huidige kost gelden van 25,per kind per week en ëen internaatssubsidiè van 14,— per kind per week is dit niet mogelijk. De stichting meent een slui tende explojtatie te kunnen ver krijgen: a. door- een verhoging van het kostgeld tot 30,50 per kind per week; b. door gedeeltelijke financie ring van de onrendabele top uit bijdragen van de her vormde kerk en uit giften van derden; c. doof bijdragen in de exploi tatie door de hervormde kerk en opbrengsten van collecten. Verder verwacht de stichting, dat de overheidssubsidie in de komende jaren zal worden ver hoogd. Zolang dit niet het geval is, resteert een tekort, dat wordt geraamd op 20.000,per jaar. Daarom stelt het college voor aan de stichting een bijdrage toe te kennen van 11.000,per jaar onder bepaalde voorwaar den. scholen, t.w. de Zonneschool aan de van Steenbergenlaan en de Zuidlandschool aan de Jacob Catsstraat. De bebouwde kom breidt zich de laatste tijd in zuidelijke rich ting uit. De afstanden worden steeds groter. Spreiding van het aantal openbare scholen is dan ook wenselijk. Het aantal leerlingen van de Zuidlandschool is de laatste j'af- ren dusdanig toegenomen dat reeds twee klassen in dependan ces moesten worden onderge bracht. Verwacht wordt dat bin nen afzienbare tijd ruimte moet worden gezocht voor een derde klas.- 1 Het behoeft geen betoog dat deze situatie voor de school on bevredigend is. In een gemeente met minder dan 25.000 ingezetenen, kan tot stichting van een school voor lager onderwijs warden overgér gaan, indien redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat dé school bij de opening door ten minste 50 leerlingen zal worden bezocht. Dit aantal kan worden bereikt, wanneer één of meer klassen van de Zuidlandschool deel zullen uitmaken van een nieuwe school. B. en W. stellen voor het aan tal openbare scholen met één tg vermeerderen. KAVELPRIJS ƒ43.428,—. Éj Mevrouw M. J. KorbeeAr nold te Beverwijk verzocht aan haar te verkopen een perceél grond, gelegen langs de Schei- bedijkOesterputten, voor de bouw van een woonhuis. Genoemd perceel is niet in een exploitatieplan opgenomen. Dit zal t.z.t. geschieden bij het uit werken van het bestemmings plan „Serlippenspolder". B. en W. stellen voor het ge vraagde oerceel te verkooen voor de kavelprijs van 43.428, MASSAAL EXAMEN* VOOR AANNEMER Op 5, 6 en 7 april zullen in Hil versum ruim duizend jongelui proberen het vakdiploma aanne mer te halen. Omdat het aantal kandidaten zo massaal is, heeft de raad van bestuur bouwbedrijf de Expo-hal in Hilversum afge huurd. Het vakdiploma is een der voorwaarden voor het verkrijgen van eèn vergunning voor 't ves tigen van een aannemersbedrijf. Het wordt echter ook gezien als een belangrijke basis voor een gespecialiseerde functie in het bouwbedrijf of. een functie in overheidsdienst. Vandaar dat niet meer dan 60 pet van de ge diplomeerden zich in het onder nemerschap begeeft. Het aantal kandidaten dat het diploma behaalt, schommelt tus sen de 55 en de 60 In 1963 was het 57,5 pet, in 1964 59,8 pet en vorig jaar 56,6 pet. NIEUWE OPENBARE SCHOOL De gemeente beschikt op het ogenblik over twee openbare De 52-jarige mej, M. den Hou- dijker uit Montfoort is dinsdag nacht bij een brand in een schuur achter haar woning om het levèn gekomen. Ook 700 a 800 mestkui- kens kwamen in de vlammen om. Mej. den Houdijker bewoonde het voorste gedeelte van de wo ning van de familie Borsboom aan de Doeldijk in Montfoort. Zij is een ongetrouwde zuster van mevrouw Borsboom. Zij hield mestkuikens in een schuur van acht bij acht meter met rieten dak achter de woning. Gewoon lijk ging mej. den Houdijker laat in de avond nog even een kijkje nemen in de schuur, waarin ver warming en verlichting aanwezig was. Ze voerde dan de kuikens. Dinsdagavond omstreeks kwart voor twaalf hóórden me vrouw Borsboom en haar doch ter. die nog naar de radio luister den, een klap en vervolgens ge piep van kuikerts. Ze gingen naar buiten en zagen de schuur in lichte laaie staan. Met geen mo gelijkheid zag men kans door de vuurzee de schuur binnen te dringen. De schuur brandde als een fakkel, omdat -het vuur gre tig voedsel vond m het rieten dak en de met zaagsel opgevulde en met board beklede wanden. Later werd het verkoolde lichaam van de vrouw in de schuur gevonden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het gerëcheltfk iabo- ratorium stelt een onderzoek in.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2