EEN VERENIGD EUROPA Chinese diplomaten verlaten Djakarta Overstromingen op Java een nationale ramp Adenauers politieke testament^ J3ams.J^hu]d71 Dr. Soebandrio wilde Soekarno als staatshoofd opvolgen HET WEER WINST VOOR S0C.-DEM0CRATEN IN FINSE VERKIEZINGEN Noord-Vietnam beschuldigt Amerika RADIO DE KOCK Hoogwater WOENSDAG 23 MAART '1960 22e Jaai^ang - No. 6654 Vertrouwen Hoongelach Bitter West-Duitsland wil vrede Na 18.30 uur aan alle stations verkrijgbaar Niet op vrijdag en zondag Weerbericht Goede nabuurschap Ministers vergaardén vermogens Het volkscongres Koningin Juliana r >t vakatie naar Zwitserland Rantsoenering op Sumatra Zon- en Maanstanden 23 24- Gebrek aan geneesmiddelen ÏOO kampongs overstroomd AARDSCHOKKEN IN PEKING MOTIE VAN WANTROUWEN Verklaring van premier Cals over buitenlandse sensatiepers FriSBjfaTt 89 tïdrmteaSifc TERVRUZÜN Dirwtwr-ReoM^edaetear! T. van 3* Sand* Administratie-adres: Snddswal Redactie- em Telefoon! 01150—SOW GIromrmnter: 38150 Abonnementsprijs 'f 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 et Losse nis 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 et: mlnfwram p« advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties') 5 regels 1.10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme» tot 10 uur voormiddag. In een rede voor de 577 afge- vaardigden op de partijvergade- rlng van de ehr.-democratische unie in Bonn heeft de voormalige Westdnitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer de. nadruk ge legd op de noodzaak van het scheppen van een verenigd Europa. „De staten van Europa kunnen hun politieke onafhankelijkheid slechts behouden als zij zich aan eensluiten", aldus de 90-jarige politicus in zijn als „politiek tes tament" aangekondigde rede, waarmee hij afscheid nam als voorzitter van de partij welke hij lp jaar lang heeft geleid. Hij ont hield zich van kritiek op de poli tiek van de bondsregering en zijn opvolger Ltidwig Erhard. Adenauer noemde politieke on afhankelijkheid een grondver- eiste voor economische vrijheid on oulturele ontwikkeling. De uitstekende atmosfeer voor Euro pese aaneensluiting van na de oorlog had men echter slechts gedeeltelijk benut, zei hij. Men maakte een begin maar bleef toen steken. Daar waren nu wel de EEG, de Europese raad en Euratom maar 't absoluut nood zakelijke, de politieke vereniging en een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek, had men nog niet. Wat de huidige crisis in de NAVO betreft zei Adenauer dat er wat dat betreft onderhandeld moest worden. Hij had uit zijn gesprek met De Gaulle de indruk gekregen dat een voor allen aan vaardbare oplossing mogelijk was. Na de oorlog was het in de Duitse buitenlandse politiek met name gegaan om terugwinnen van het vertrouwen van de voor malige tegenstanders, vooral de VS. maar ook ten aanzien van Frankrijk en Israël. Het nieuwe vertrouwen moest men zien te behouden. Adenauer benadrukte verder het recht van het Duitse volk op hereniging welke volgens hem ook in het belang van de Sowjet- Unie zou zijn. (Adv.) Babyderm-zeep Sprekend over Europa en de Frans-Duit«e verzoening had dr. Adenauer de instemming van zijn gehoor. Sommige van zijn op merkingen vielen echter slecht, bijvoorbeeld toen hij Nederland ervan beschuldigde in 1963 de conferentie van de zes ministers van buitenlandse zaken over de politieke eenmaking van Europa te hebben doen mislukken. Zijn mededeling dat hij het bij zijn laatste bezoek aar. Parijs ge heel met De Gaulle eens was over Europa, lokte hoongelach uit, evenals zijn opmerking dat de Sowjet-Unie door te bemidde len tussen India en Pakistan tot de vredelievende landen was gaan behoren. Een van zijn bitterste teleur stellingen noemde Adenauer het feit dat de Franse nationale ver gadering in 1954 tegen de Euro pese defensiegemeenschap stem de. Oud-minister van defensie Strauss opperde dezer dagen het denkbeeld de EDG van stal te halen als oplossing voor de crisis in de NAVO. Adenauer vindt dat een goed idee. Een verenigd Europa moet tot stand komen, aldus dr. Adenauer. „Als het ideaal niet dadelijk kan worden verwezenlijkt, moet voor lopig het mogelijke worden ver richt. Als zes het niet willen, dan kunnen vijf het of anders vier. De anderen komen wel, dat staat vast". Adenauer werd door de afge vaardigden bij acclamatie tot ere voorzitter voor het leven met be houd van stemrecht gekozen. Hij v/as zichtbaar bewogen toen de afgevaardigden hem minuten lang een ovatie brachten. Bondskanselier Erhard heeft dinsdag op de tweede dag van het partijcongres van de CDU aan de Sowjet-Unie verzocht af te zien van het gebruik van ge weld in de Duitse kwestie en van de methodes waarmee het land verdeeld wordt gehouden. Mos kou moet plechtig verklaren het beginsel van zelfbeschikking voor het Duitse volk te eerbiedi gen en afzien van dreigementen en het gebruik van geweld, zei hij. West-iDuitsIand tracht tot over leg met de Oosteuropese landen te komen om de wereld te tonen, dat voor het Duitse vraagstuk 'n oplossing kan worden gevonden die alle betrokken volken voldoet. Hij zei met nadruk dat West- Duitsland vrede wil. Bonn zal bin nenkort aan alle regeringen con structieve voorstellen doen om de kiemen voor een conflict, die (Adv.) in de voorlopige regeling liggen, te vernietigen. Zijn regering wil aan Europa de kracht van 'n verenigd Duits land beschikbaar stellen voor het welzijn van allen. West-Duits land streeft naar uitbreiding van de E.E.G. en verlangt dat Enge land toetreedt. Wat de NAVO betreft blijft West-Duitsland aanhanger van militaire integratie, al moet het atlantisch bondgenootschap aan de nieuwe omstandigheden wor den aangepast. De samenhang m.oet echter worden versterkt en daarom moet Frankrijk erbij be trokken blijven en niet worden uitgestoten. Daarbij moet het Frans-Duitse vriendschapsver drag zijn bestaansrecht bewijzen, aldus Erhard. WESTELIJKE WIND Langs de noordelijke flank van een hogedrukgebied boven de oceaan en de golf van Bisca- je staat een krachtige westelijke stroming. In deze stroming ver- laatst zich een depressie van Island in oostzuidoostelijke richting. Deze wordt hedenmid dag boven zuid-Scandinavië ver wacht. De depressie neemt nog in betekenis toe en zal geleide lijk zijn invloed ook naar onze omgeving uitbreiden. Met een matige 75t vrij krachtige en langs de kust tot krachtig toe nemende westelijke wind wordt iets koelere en enigszins onsta biele lucht aangevoerd. Hier door zullen plaatselijk enkele buien voorkomen en zullen de temperaturen over het algemeen iet» lager zijn dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige, langs de kust, tot krachtig toenemende weste lijke wind. !h het algemeen <°ts lagere temperaturen, WOENSDAG M MAART eveskena Ml 3.01 Terneuzet) 8.17 3.37 i-51 4.11 4.00 4.20 De Chinese diplomaten onder lei ding van ambassadeur Vao Sjoeng- Ming gaan Indonesië verlaten. De Birniaanse ambassade in Djakarta heeft hun doorreisvisa verschaft. De Chinezen gaan met verlof naar China terug en reizen via Bangkok. Zij hebben Indonesische visa voor terugkeer ontvangen, maar in di plomatieke kringen twijfelt men er aan of ze allen zullen terugkomen na de aanvallen die de studenten op Chinees eigendom hebben ge daan na de val van de Peking-ge- zinde minister Soebandrio. In Djakarta was het dinsdag rus tig. De studenten studeerden. De verbindingen met de buitenwereld zijn hersteld: de wegversperringen zijn uit Djakarta verdwenen. Soekarno heeft de vijf ministers van het nieuw gevormde presidium in zijn paleis in Djakarta ontvan gen. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken, dr. Adam Malik, zei dinsdag tegen zijn functionaris sen dat de politiek van zijn voor ganger de internationale status van Indonesië omlaag heeft gehaald. Diplomaten in Djakarta menen dat er in wezen niet veel verandering zal komen in de buitenlandse poli tiek, maar dat deze wel soepeler zal worden. Zij verwachten een po litiek van goede nabuurschap ten opzichte van het westen en het oosten. Dr. Malik zal waarschijnlijk geen hulp aan het buitenland vra gen maar proberen sommige lan den weer vriendelijker ten aanzien van Indonesië te stemmen. Het mohammedaanse blad „Noe- sa Poetra" heeft dinsdag Soeban drio er van beschuldigd de politie ke en economische chaos met op zet te hebben veroorzaakt om Soe karno als staatshoofd te kunnen opvolgen. Dr. Malik heeft twee vice-minis ters van buitenlandse zaken ont slagen, Ganis Harsono en mevrouw Soepeni, die nauw met Soebandrio samenwerkten en nu door het leger gevangen zijn genomen. De ministers die vorige week zijn gearresteerd, hebben zich vermo gens vergaard van minstens 850 miljoen Amerikaanse dollar. In het vakantieverblijf van Saleh in Poentjak ten zuidoosten van Dja karta zijn honderden pakjes buiten landse sigaretten, grammofoonpla ten en andere uit hef buitenland af komstige luxe-goederen gevonden. Saleh, voormalig leider van de titoïstische „Moerba"-partij, was de laatste maanden om de schijn te redden van 't rijden in luxueuze limousines afgestapt en gebruikte nu jeeps. Anti-communistische geleer den in Djakarta en Bandoeng heb ben aangedrongen op opheffing van het voorlopige volkscongres, dat in 1959 door Soekarno was uitge zocht. Hij had 600 leden benoemd in dit hoogste wetgevende lichaam, dat bestaat uit een huis van afge vaardigden met 260 leden en regio nale vertegenwoordigers. De ge leerden eisen vorming van een nieuw volkscongres dat „het volk werkelijk vertegenwoordigt". Bo vendien is de- termijn van drie jaar De gouverneur van midden-Java, Mochtar, heeft de overstromingen aldaar een nationale ramp ge noemd. Er ls voor de slachtoffers een evacuatie-schema opgesteld, dat al in vol bedrijf is. Intussen hebben de militaire autoriteiten de stad Solo tot gesloten stad ver klaard om plundering te voor komen. Ongeveer 300.000 mensen in Solo en het nabijgelegen Soekohardjo zijn dakloos. De schade in Solo wordt op een miljard nieuwe roe- pia geschat. De daklozen worden naar hoger gelegen delen van de stad overgebracht. In Solo is vijf maanden geleden na de mislukte staatsgreep fel gevochten tussen het Indonesische leger en commu nisten. Koningin Juliana is dinsdagmid dag van het vliegveld Soesterberg voor een korte vakantie naar Zer- matt vertrokken. De koningin hoopt op 31 maart in Nederland terug te keren. Naar het A.N.P. verneemt wordt de koningin vergezeld door enige vriendinnen. voor het oude verstreken, zeggen zij. De overheid in Oost-Sumatra heeft rantsoenering ingesteld voor produkten die tot de eerste levens behoeften behoren. Eenzelfde rant soenering wordt beoogd voor mid den- en oost-Java. Het leger neemt in bepaalde gebieden voorraden in beslag van handelaren, in het bij zonder Chinese, aldus meldt radio „Vrij Indonesië" in een uitzending, die in Singavore is opgevangen. Deze radio meldt verder, dat rijf „pro-communistische" Chinese kooplieden die voorraden hadden gehamsterd, door het leger in mid- den-Java zijn gearresteerd. Ook 16 vissers in Tegal die sabotage aan vissersboten hadden gepleegd, zou den zijn aangehouden. Radio-Djakarta meldt dat het leger 26 vuurwapens in beslag heeft genomen in een geheime bergplaats waarvan men vermoedt dat zij is ingericht door een clan destiene communistisch-georiën- teerde beweging, „De Zwarte Kat" genaamd. SOEHARTO MAAKT NIEUW KABINET BEKEND Djakarta: Lt. gen. Soeharto heeft voor de zitting van het kabinet de aanhouding van vijftien mi nisters bekendgemaakt en de leeggekomen plaatsen voor een interimperiode onder de aanwe zige ministers verdeeld. Geheel rechts lt. gen. Soeharto, naast hem de sultan van Jog ja en links Roeslan Abdoelaani. h DONDERDAG 24 ma aft Breskens 3.10 3.3') Terneuzen 3.46 Hansweert 4.20 Walsoorden 4.29 4.49 Mr. ZON op onder 6.57 MAAN op ond.M 7.24 8-241 Studenten, leden van de burger wacht en massa-organisatiecs hel pen met militairen bij de reddings operaties. Er zijn evacuatiekampen opgericht waarin studenten en huis vrouwen met behulp van het Indo nesische Rode Kruis veldkeukens hebben gebouwd. In afwachting van voedselzendingen door de cen trale regering gebruiken deze keu kens de voedselvoorraden die be stemd waren voor de gevangenen die na de mislukte staatsgreep in Solo waren opgesloten, zo meldt Antara. Er bestaat dringend behoefte aan geneesmiddelen voor de slacht offers die gewond zijn. Het plaat selijke bureau van het Rode Kruis is namelijk ook overstroomd. Vrijdagochtend stortte de oever van de rivier op verscheidene plaat sen in, waardoor de electriciteit uitviel. Andere gebieden op mid den-Java, onder meer bij Banioe- mas en Brebes, zijn eveneens door overstromingen getroffen. In de Indonesische pers is verzocht voed sel te zenden naar de getroffen ge bieden, omdat in het gebied van Solo 68 kampongs en rond Sragen 26 kampongs zijn overstroomd. De minister -coördinator voor openbaar welzijn, Moeljadi Djojo- martono, heeft een speciale hulp- verleningscommissie gevormd. Dinsdagochtend was het weer op midden-Java nog slecht. Men vrees de voor nieuwe overstromingen wanneer de regenval in de bergen niet ophoudt. De uitslagen van de in Fin land gehouden parlementsver kiezingen tonen een winst voor de sociaal-democraten aan. Volgens het Finse persbureau werd maandagavond, nadat een klein percentage der stemmen was geteld, verwacht dat de so ciaal-democraten 55 van de 200 zetels in het parlement zouden krijgen. In het vorige parlement bezetten zij 38 zetels. 'De linkse partijen zouden 104 zetels krij gen. (in het vorige parlement hadden de niet-socialistische par tijen met 113 zetels de meerder heid). Dinsdag gaven alle partijlei ders de overwinning van de so ciaal-democraten toe. Premier Johannes Virolainen, voorzitter van de centrumpartij, wenste de sociaal-democraten geluk in een televisieuitzending. Hij sprak de hoop uit dat zijn partij kan ko men tot een loyale oppositie. Het zal niet gemakkelijk wor den een nieuwe regering te vor men. De meest voor de hand liggende oplossing lijkt een coalitie van sociaal-democraten en centrumpartij. Sommige waarnemers hadden de verwachting uitgesproken dat de communisten deel zouden gaan uitmaken van een nieuwe regering, maar de verassende overwinning van de sociaal democraten maakt dit lang niet zeker. De Noordvietnameso regering heeft de Ver. Staten ervan be schuldigd dat zij steeds meer gifgas en andere giftige chemi sche middelen in Vietnam gaan gebruiken. De V. S. waren daar in 1965 mee begonnen en hadden daar na het „mobiele instituut voor onderzoek van het Amerikaanse korps voor bateriologischa en chemische oorlogvoering" van Japan naar Zuid-Vietnam over gebracht. Met behulp van „West- duitse militaristen" hadden de Amerikanen een aantal centra voor de produktie van „strijd gas' in Vietnam gebouwd. De Amerikanen waren voorts van plan eenheden van het West- duitse leger naar Zuid-Vietnam te halen hen te helpen bij de produktie van diverse soorten gifgas. Door het gifgas dat de Ameri kanen hadden gebruikt, waren de oogsten al enkele malen ver nield en duizenden mensen en dieren omgekomen, aldus de Noordvietnamese beschuldigin gen. Peking is dinsdag opgeschrikt door een aantal aardschokken. Het meteorologisch instituut van de stad meldde dat er een aardbeving was geregistreerd, maar zei niet waar het centrum hiervan lag. De schokken zouden heftiger zijn ge weest dan die welke op 8 maart in Peking en omgeving werden ge voeld. Toen werd het dichtbevolkte gebied van Sing Tai in de provincie Hopei getroffen. Zaterdag liet de Chinese pers weten dat er in dit gebied doden zijn gevallen. Hoeveel wctAolet gssegd. De sociaal-democraten hebben blijkens nadere berichten 18 zetels gewonnen, waardoor ze 56 zetels in het 200 leden tellen de parlement zullen bezetten. De communisten en socialisti sche dissidenten krijgen 49 ze tels, de centrumpartij (landbou wers) 49, conservatieven 25. Zweedse volkspartij 12, liberale volkspartij 8 en kleine boeren partij 1. De demissionaire premier zei dinsdag' dat de zege van de so ciaal-democraten gelijk staat met een motie van wantrouwen tegen de door de agrarische partijen overheerste regeringen van de afgelopen zeven jaar. Udv.ï TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01158-3188 Minister-president Cals heeft in een onderhoud met vertegen woordigers van de buitenlandse persvereniging verklaard niet de bedoeling te hebben gehad een blaam te werpen op da buiten landse correspondenten in het algemeen, die het huwelijk van prinses Beatrix op 10 maart in Amsterdam hebben verslagen. De buitenlandse persvereni- ging had zoals gemeld tijdens het weekeinde geprotesteerd te gen opmerkingen, welke de mi nister-president zaterdagavond tijdens een verkiezingstoespraak in Valkenburg had gemaakt. Deze luidden: „De demonstraties bij gelegen heid van "het huwelijk van prin ses Beatrix, zoals o.a. het gooien van rookbommen, zijn ten dele op verzoek van de buitenlandse sensatiepers gebeurd. Er beston den daartoe bepaalde afspraken. Ik heb daarvoor de bewijzen in handen". In zijn gesprek met de verte genwoordigers van de vereniging zei de premier het te betreuren, dat er van zijn toespraak geen bandopnamen bestaan.. Hij gaf de voorkeur aan de woorden „sterke aanwijzingen" in plaats van aan het woord „bewijzen", De premier voegde hieraan toe, dat zijn opmerkingen niet waren bedoeld voor de grote meerderheid van het buiten landse correspondentencorps, dat hij hoog schatte. Zij hadden be4 trekking op „hoge uitzondering gen' onder de correspondenten, die voor het huwelijk naar„Ne- derland waren=^t6kQmen.,|5r i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1