PROVINCIAAL NIEUWS Matthauspassion te Hulst met solisten van internationale (aam Verpleegsters- droom POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Natuurzuivere Beursoverzicht Marktberichten Terneuzen Axel Waterlandkerkje Zaamslag Automobiliste ramde voorgevel KON. OLIE GEVRAAGD Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 21 'f Dinsdag 22 maart 1960 Zeehengelen op de Westerschelde Een stralende lentedag was het ideale weer voor drie hengel sportclubs („Ganda" uit Gent; „Sluiskil" en „Sas") om een hengelwedstrijd te organiseren aan de Westerschelde te Terneu zen, nabij de watertoren. De zeehengelsportclub „Sluis kil" verscheen met 100 leden, die een grote hoeveelheid vis vingen. De wedstrijd verliep in de beste orde. 's Avonds reikte de voorzit ter, de heer Jae. d' Hont, in het parochiehuis de fraaie prijzen uit. De uitslag luidde: 1. J. Feder- mann 548 pnt;-2. W. Gevaert 514 pnt; 3. H. Bakker 479 pnt; 5. H. Dallinga 403 pnt; 6. P. v. d. Ber gen 389 pnt; 7. J. de Ruijter 380 pnt; 8. E. van. Puvenbroeck 379 pnt; 9. J. Harms 373 pnt; 10. J. van Drongelen 345 pnt. Feestavond van het N.V.V. Vrijdagavond belegde de N.V.V.- bestuurdersbond te Terneuzen een feestavond, waarop verschillende jubilarissen werden gehuldigd. De voorzitter, de heer J. M. Hamelink, heette de heer C. Hoek van het dis trict Zeeland van harte welkom, alsmede de districtsbestuurder, de heer Bliek van de N.B.V., en de heer Wink van A.N.B.B. In een korte rede sprak de heer Hoek de jubilarissen toe, waarin hij o.a. wees op de betekenis van dit jubileum, hetwelk samenvalt met het jubileum van het N.V.V., dat binnen enkele dagen zijn 60- jarig bestaan hoopt te vieren met een congres in Amsterdam. Hierna werden de 40-jarige ju bilarissen toegesproken. De heren Elve (N.B.V.), Harte IN.B V,), Len- sen (A.B.C.), Scheele (A.N.B.B.) en de Zwarte (A.B.C.) werd vervol gens het gouden insigne op de jas gespeld, terwijl de dames een bloe metje werd aangeboden. De heren De Blecourt (A.B.V.A.), Dees (A.B.C.), Dieleman (A.B.C.), Elve (A.B.C.), Houcke (A.B.V.A.), Jansen (N.B.V.), De Kok (A.B.C.), Koster (A.B.V.A.), Van der Peijl (A.B.V.A.), Riemens (A.B.C.), Rooij- ers (A.B.V.A.), Stoffels (N.B.V.), en De Vos (A.B.V.A.) kregen een zil veren speld voor hun 25-jarig lid maatschap, terwijl ook hun dames een bloemetje aangeboden kregen. Na de pauze werd het program ma verzorgd door het Belgisch radiodansorkest van Frans Bonne. Chr. school voor u.l.o. wint verkeersquiz Als slot van de verkeersinstruc- tie, gegeven aan leerlingen van de U.T.S., de L.T.S. en de chr.- en openbare school voor u.l.o. door de heren VanLoo en Hollander van de brigade Terneuzen van de marechaussee, werd zaterdagna middag in de U.T.S. een verkeers quiz gehouden. Een en ander was georganiseerd door de vereniging voor veilig verkeer te Terneuzen. De best geklasseerde groep van de chr. school voor u.l.o. zal op 2 april a.s. deelnemen aan de lan- dlijke wedstrijd die te Hilversum wordt gehouden. Zaterdag werd de jury gevormd dodr de heren Van Ooijen, De Blaay en Udo. De heer Wille- boordse verzorgde de puntentel ling en quizmaster was de heer Van Loo, terwijl zijn collega, de heer Hollander, fungeerde als tijdopnemer. Deze wedstrijd waaraan door lingen werd deelgenomen, was tamelijk moeilijk. Er bestond veel belangstelling; o.m. waren aanwe zig kapitein Scipio van de mare chaussee en de heer Bossie, dis trictssecretaris van de provincie Zeeland van de vereniging voor veilig verkeer. De einduitslag luidde als volgt: 1. Chr. ULO I 317 pnt (70 van het totaal aantal van 450)2. U.T.S. IX 300 pnt (66 3. U.T.S. I 273 pnt (60 3. U.T.S. I 273 pnt (60 4. L.T.S. I 261 pnt (51 5. Openb. ULO I 240 pnt (49 6. Chr. ULO II 215 pnt (48 7. Openb. ULO II 209 pnt (46 8. Chr. ULO III 192 pnt (43 De als no. 1 en 2 geëindigden ontvingen een beker en no. 3 een standaard. De vijf leerlingen van de chr. ULO I, die als eerste eindigden, waren B. Verhoef, R. Pijpelink, E. Hamelink, C. Ollebek en D. Deur waarder. Contactavond aquariumvereniging Vrijdagavond hield de Terneu- zense aquariumvereniging „De Al bino-Zwaarddrager" in De Vriend schap een contactbijeenkomst. Het was een geanimeerde avond met veel nieuwe suggesties om de ver eniging nog meer leven in te bla zen. Onder meer werd besloten een tweemaandelijkse contactavond te houden, waarvan de eerste zal plaats vinden op 15 april. Het ligt in de bedoeling om deze avonden vooral voor de beginners aantrek kelijk te maken. De avond werd een succes en houdt een belofte in voor de toekomst. Sinds de heer C. Cocm, een des kundige op dit gebied, zich in Ter neuzen heeft gevestigd en door zijn adviezen een en ander gunstiger verloopt, neemt de belangstelling toe. Fen hobbie zonder hamer en spijkers, maar een uitgesproken huiskamerliefhebberij, waarvan we al vele malen aardige en zelfs fan tastische resultaten hebben gezien. Het secretariaat van de jonge maar snel groeiende vereniging is gevestigd in het groene kruisge- bouw. Zeeuws-Vlaamse soroptimistclub officieel geïnstalleerd Meer' dan honderd dames die vier nationaliteiten vertegenwoor digden, bevolkten zaterdagmiddag de raadszaal van het gemeentehuis. Het was de pas opgerichte Zeeuws-Vlaamse afdeling van de nationale unie der soroptimistclubs, welke zich met haar gasten van deze unie en uit België, Duitsland en Zweden afkomstige deputaties presenteerde aan het gemeentebe stuur. Gastheren waren burgemees ter Rijpstra en wethouder M. de Vos. Mr. Rijpstra verwelkomde de da mes eerst in de landstaal en daarna in het Engels met de hierna vol gende toespraak: Mevrouw de presidente, dames soroptimisten, De snelle economi sche expansie onzer gemeente en het aangrenzende Zeeuws-Vlaamse gebied vraagt grote inspanning van overheid en bevolking. Door vestiging van nieuwe bedrij ven voltrekt zich een wijziging in structuur, welke nauwlettendheid vraagt. Bedacht moet worden, dat het hierbij niet alleen gaat om de materiële welvaart te verhogen, maar tevens een leefklimaat te scheppen, waarin zich de oorspron kelijke bevolking naast de nieuw binnengekomenen thuisgevoelt. In dit licht heeft het gemeente bestuur zich verheugd over het ini tiatief tot een afdeling Zeeuws- Vlaanderen van de Soroptimist clubs. Een groepering welke reeds in vele plaatsen in ons land van betekenis bleek te zijn en welke in vele gevallen mede bepalend werd voor het karakter van een gemeen te en streek. Heel hartelijk heet ik u welkom op het grondgebied van onze ge meente, u daarbij de gelukwensen van het gemeentebestuur aanbie dende bij de officiële start van uw activiteiten in Zeeuws-Vlaanderen. Dames, Ik wens u goede dagen toe in Zeeuws-Vlaanderen. Van nabij weet ik, dat alles is beproefd om uw verblijf zo goed mogelijk te regelen, waarbij menige echtgenoot met mij verheugd zal zijn, dat alles gunstig mag verlopen, waarna de rust in het gezin kan weerkeren. De presidente van de nationale unie, mevrouw dr. E. Frederiksen uit Den Haag, antwoordde met een geestige speech waarin zij een overzicht van de prilste historie van Terneuzen gaf. De uit onze stad afkomstige kapitein van de Vliegende Hollander werd niet ver geten en ook het Zeeuws-Vlaamse volkslied bleek de presidente te kennen, waarna zij tot onze ver rassing onthulde, dat dit woord van dank voor de ontvangst werd uitgesproken „door een kleindoch ter uit Zeeland en een achterklein dochter van een burgemeester uit IJzendijke". De presidente zei dat de Zeeuws- Vlaamse club wil meewerken aan het veranderende cultuurpatroon en levensgewoonten in deze streek. De soroptimistclub timmert niet aan de weg, maar wil dat de leden onderling streven in haar beroep naar het ideaal van toewijding, dienstvaardigheid, vriendschap en verdraagzaamheid tegenover haar medeleden en de mensheid in het algemeen. Na de ontvangst begaf het gezel VERKIEZINGSUITSLAG REEDS BEKEND Ofschoon het nederlandse volk, pas morgen ter stembus gaat, is het tóch een feit dat er allerwegen gesproken wordt over een uitslag In de nacht van vrijdag op ~le 81 5® st8af- ^terclag kwam op de Nieuwen*- HetWgaalfrwer ow;r ^en^geheei dijk een personenauto, bestuurd &nder soort „verkiezing" - de ver- Hulst van de Matthauspassion Auto reed door De jaarlijkse uitvoering te. door A. J. B. P. van H. uit Axel, kiezing voor een voordeliger le- te slippen en botste tegen een ven. Daarover hoeft namelijk in woninv op het geheel niet gestemd te worden, De hestu'urder reed m Hit inri OIn(lat iedereen die even nadenkt r>e oestuuraer reed na dit inci- onml<jdeUUk zijn stem geeft aan dent verder maar werd door de de markt. rijkspolitie opgespoord. Auto en Op de markt voeren marktkoop- huis werden beschadigd. man en straathandelaar een vreedzame strijd om de laagste C»;x prijzen, zij winnen hun klanten C» IS J V!I6t door hun vriendelijke en vak- kundige service én doordat zij Gemeenteraad hun een keus uit honderden kwa- liteitsartikelen bieden. Wie op De gemeenteraad van Bier- de markt koopt behoort altijd tot vliet vergaderde onder voorzit- de winnende partij en volgt de terschap van burgemeester A. verstandigste politiek. De markt Kostense Is met algemene stemmen verko- van Joh. Seb. Bach door het philharmonisch koor Toonkunst en het Rotterdams Philharmo nisch Orkest onder leiding van Kees Stolwijk is ditmaal zeer geslaagd geweest. Tot deze con clusie heeft voor een belangrijk deel bijgedragen de sterke be zetting der vocale solisten. Zij waren allen van internationale faam, en hadden die met uitzon dering slechts van één der solis ten tevens op het gebied der Matthauspassion-traditie. Wat nog meer zegt: zij hadden ".''^"'7' zen tot het eezelliirste en voor- een aantal overeenkomste op t deligste koopcentrum, wantgebied van interpretatieve kracht, en instellingen werd subsidie verleend: de ponyclub „de Ha- ringruiters" te Biervliet ƒ250,_,T_ ___T ___T zwemclub „de Braakman" 75,-; GULDEN EEN DAALDER OP DE MARKT IS UW achtploegen, ieder van vfjf lëer-J waar tijdens een diner door me vrouw Gunnel Hazelius Berg, de uit Zweden afkomstige presidente van de Europese federatie, het charter werd uitgereikt. Met deze daad werd de nieuwe afdeling opgenomen in de Europe se unie en de wereldfederatie. Brandalarm Hedenmiddag om kwart over één moest de brandweer uitruk ken naar het Zevenaardok, waar een kolenhok in brand was ge raakt. Op het terrein van de fa. Cracau was men nabij het ko lenhok bezig met het snijden van buizen. Hierbij geraakte het rond de buizen zittende isolatie materiaal in brand, waarop ook het kolenhok vuur vatte. De brandweer was het vuur na een half uur meester. Na aanrijding doorgereden Zaterdagmiddag om half vijf had in een bocht in de Nieuwe- diepstraat een aanrijding plaats tussen een auto en een brommer. De bestuurder van de brommer had blijkbaar grote haast, want hij bekommerde zich verder ner gens om. Dankzij het kenteken- plaatje op de brommer kon de bestuurder worden opgespoord. Het bleek te zijn L. W. uit Hulst. stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande 10, voor het geven van een cursus „Beter Bewegen": de stichting in oprichting „Film Joantje" 0,35 per inwoner. Aan de heer C. v. Hercules werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand in verband met ziin be noeming te Westkapelle. Tot on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de commies J. Pagé. De woningwetwoning Burg. Verplankeplein 8 werd verkocht aan de. heer A. Kornelis voor 7565,en 1338,voor het recht van erfpacht op de onder grond ter grootte van 349 m2. Van de heer J. Verplanke werd een perceel grond in de wiik Driewegen ter grootte van 1591 m2 gekocht voor 4773, Aan de gebrs A. en P. du Puij te Biervliet werd een perceel erfpachtsgrond ter grootte van 230 m2 verkocht voor 690, Het meubilair van beide open bare scholen voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. Door beide hoofden was verzocht nieuw meubilair te verstrekken. De raad stelde een krediet van 9000,beschikbaar. Aan deze vergadering werd een bezoek gebracht door het hoofd der openbare school A met de leerlingen van de hoog ste klas. Het doel was de leer lingen een inzicht te geven in dit bestuursapparaat. Hloosterzande Propedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Eindhoven slaagde voor het propedeutisch examen scheikun dige technologie de heer J. F. M. Voet te Kloosterzande. Semi-arts Aan de vrije universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het semi-artsexamen mej. M. M. Dieleman te Waterlandkerkje. Interkerkelijke zangdienst Voor de interkerkelijke zang- dienst in de lijdenstijd bestond zon dagavond wederom goede belang stelling. Door ziekte kon ds. M. den Boer, geref. predikant alhier, niet aan deze dienst deelnemen en leid de ds. Ph. M. Becht de samenkomst alleen. Psalmen en gezangen, passend in deze lijdenstijd, werden in wissel zang tusen mannen, vrouwen en koor gezongen, terwijl ds. Becht de schriftlezingen hield. De harmonie speelde het Largo van Handel en enkele koralen. Het koor zong: „Ik wil mij gaan ver troosten"; „Jezus, leven vSn mijn leven" en „God is mijn licht". De gemeentezang werd begeleid met orgel en trompet. WAARD Zeeuwse wandelaars vergaderden te Zaamslag De algemene vergadering van de Zeeuwse wandelsportbond werd zaterdag gehouden in het restau rant „De Kraag" onder voorzitter schap van de heer Geilleit uit IJzendijke. De korte inleiding werd evenwel uitgesproken door de af getreden voorzitter, de heer B. Th Matzinger, die slechts adviseur van de bond kan bliiven wegens zijn verhuizing naar Etten. In zijn in leiding herinnerde de heer Matzin ger er aan dat de Zeeuwse bond dit jaar zijn eerste lustrum zal vie ren. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling, die op het einde van 1964 elf aangesloten verenigingen met 360 leden telde, in 1965 groeide tot 17 verenigingen 'met 633 leden. De heren A. P. de Groote, J. J Ocké, J. v. d. Parel (secretaris) en R. Thomas, waren aan de beurt van aftreden. Zii werden bij acclamatie herkozen. De penningmeester de heer J. den Engelsman trad af en stelde zich niet meer herkiesbaar. Er werd besloten de functie vacant te houden en te trachten een lid van Zuid-Beveland hiervoor aan te trekken teneinde de bestuursfunc ties evenredig te verdelen. Na langdurige discussies over de jubileumviering werd besloten dat in 1966 een herinneringsinsigne zal worden uitgegeven en dat de op brengsten van de jubileumwandel tochten zullen worden gebruikt om een bondsvlag aan te schaffen. Ver der kwam ter tafel het eigen or gaan „De Babbelaar", waaromtrent werd besloten dat de aangesloten verenigingen Herin tegen betaling van 45 hun wandeltochten kun nen aankondigen. Lamswaarde ver- blaarde zich hier tegen. Ook over de avondvierdaagse, de vierdaagse te Apeldoorn en de jeugdvierdaag- se te Gorcum werd uitvoerig "ge sproken. Tenslotte werd het pro gram van de Zeeuwse bond bekend gemaakt. Dit luidt als volgs: 2 april Kloosterzande, 3e Schel- detocht; 16 april Zaamslag, Orani° Nassau; 23 april Ovezande, Gidsen- groep „St. Agnes"; 7 mei Lams waarde, 2e lentetocht; 14 mei Ant werpen, 2e internationale wandel tocht; 19 mei Kruiningen, 14e Luc- tor et Emergo-tocht; 1921 mei Zeeuwse driedaagse; 4 juni IJzen dijke, Flandria-wandeltocht: 11 juni Terhole, Zomerwandeltocht; 14 18 juni 23e avondvierdaagse; 25 juni Axel, 10e Rode Kruistocht: 2 juli Westdorpe, 3e midzomerwan deltocht; 2730 juli Gorkum, Jeugdvierdaagse; 27 aug. Hengst dijk, le kermiswandeltocht; 3 sept. Goes, V.V.V.-P.Z.C.-wandeltocht; 17 sept. Axel, 6e bevrijdingswandel tocht; 1 okt. Biezelinge; 8 okt. St. Jansteen. zoals men slechts zelden bij een zestal solisten, hoe vooraan staand ieder van hen in zijn eigen stemsoort ook mag zijn, zal aantreffen. Op deze wijze kon een ongebruikelijke hoge stan daard van eenheid in stijl wor den gehandhaafd. Evangelist was Naan Pöld. GeheeL overeenkomstig zijn ver tellende taak gaf hij een sobere voordracht van zijn partij, die technisch bepaald indrukwek kend was. De Christuspartij werd vertolkt door de jonge Neder landse bariton Bernard Kruy- sen, aan wie zijn scholing in de stijl der moderne Franse vocale cultuur duidelijk merkbaar was. Zijn uitdrukkingskracht was niet van een beklemmende diepte, maar gaf momenten van buiten gewone klankschoonheid te ho ren. Deze laatste kwalificatie is niet minder van toepassing op de sopraan Ameling. Natuurlijk was haar „Blute Nur" ontroe rend, doch in nog meerdere ma te mag in dit opzicht worden ge noemd de sopraan-aria „Aus Liebe will mein Heiland ster ben", die een smetteloos subliem afgewogen klankreliëf verkreeg. Mot. vat eenvoudiger technische middelen, doch met een warm doorvoelde voordracht zong de alt Wilhelmine Matthès haar aria's. Voor de eerste maal hoor den wij de ionge, in uitvoerin gen van modernere muziek reeds vrij bekende Zwitserse tenor Serge Maurer. Hij voldeed qua techniek goed, maar was wat voordracht betreft betrekkelijk beperkt. De bas David HoUestel- le ten slotte verving, zonder dat dit tevoren aan het publiek was medegedeeld, hetgeen op zijn minst een laakbare omissie mag heten, de aangekondigde Duitser Friedhelm Hessenbruch. Het aandeel van Hollestelle was ove rigens boven alle lof verheven. Ik vermeld hier slechts zijn blijk van hoog artistiek niveau in „Gebt mir meinem Jesu wieder" en zijn technische meesterschap in de aria „Mache dich, mein Herze. rein". Meer ongelijk waren de pres taties van het vocale koor. Hier en daar, vooral in de eerste helft, traden er nogal eens ongelijk heden op, die weliswaar niet steeds storend waren, doch die enige spanning met het begeleidend instrumen taal koor. Het Philharmonisch Koor Toonkunst heeft na een recente reorganisatie de béschik- king over een goed over de par tijen verdeeld stern-materiaal, zodat wat de enkelvoudige koor zang betreft, er nauwelijks een wens onvervuld bleef. Of het zou deze moeten zijn, dat de dynami sche beheersing, die thans be paald traag is, wordt verbeterd. Ook de inzetten verliepen niet steeds exact. Daarentegen wer den de typisch polyfone koor partijen en ook de dubbelkorige fragmenten duidelijk tot klin ken gebracht. Fraai waren de koralen, althans voor zover deze afzonderlijk worden beoordeeld. In het geheel van de Passion kregen enkele der koralen na melijk een te sterke dosering in klanksterkte mee, wat nogal eens afbreuk deed aan de con trasterende werking. De klank sterkte werd trouwens door de dirigent ook te weinig ingeno men op de plaatsen waar het jongenskoor zong: in het ope ningskoor en in het slotkoor van het eerste deel der Passie. Mede door hun weinig gelukkige op stelling ging hun waarschijnlijk fraaie cantus firmus grotendeels verloren. De instrumentale begeleiding, zowel wat de soli in de aria's betreft als wat de orkestrale be geleiding aangaat, was verzorgd in de handen van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Ook in deze begeleiding deed zich op een aantal plaatsen in de partituur een te weinig gé- nuanceerde dynamiek horen, doch hiervoor was de dirigent en niet het orkest verantwoor delijk. Het continuo en de kla vecimbelpartij werden accuraat vertokt; niettemin waren er ook in deze partijen van tijd tot tijd lichte ongelijkheden met de vo cale solisten. Mr. J. VAN DER BRUGGE. Begin december raasde een 21- jarige schippersknecht uit de ge meente Hontenisse, een zekere P. M„ met zijn auto door Terneu zen met een snelheid van zeker 80 km per uur. Op een gegeven ogenblik wilde hij een andere auto passeren, maar hij slipte. De gevolgen waren fataal. Hij schepte een fietser en ramde ver volgens de voorgevel van een woning. De fietser heeft een paar weken in het ziekenhuis gelegen en aan de woning was voor meer dan zevenduizend gulden schade toegebracht. De schippersknecht bracht het er in Middelburg al met al nog genadig af. De offi cier van justitie mr. I.ebret eiste 300 boete of 60 dagen hechtenis, benevens een jaar ontzegging. De uitspraak van de politierechter m.r. Sieperda luidde ƒ250 of 50 dagen, terwijl geen ontzegging werd opgelegd. TWEEMAAL INGEBROKEN H. v. M. uit Graauw, 21 jaar oud en momenteel gedetineerd, had zich te verantwoorden voor twee pogingen tot inbraak in zijn woonplaats. Begin februari pleeg de hij een overigens mislukte in braak bij zijn werkgever- De P. Een paar weken later gedurende een carnavalsfeest trachtte hij het huis van een buurman M. binnen te dringen. De officier- eiste voor beide feiten acht dagen celstraf. Hoe wel de raadsman mr. E. de Rech ter uit Hulst het bewijs niet ge leverd achtte, veroordeelde de politierechter de onfortuinlijke inbreker voor 't eerste feit tot twee weken met aftrek en voor veroorzaakten het tweede tot een maand voor- (Adv.) frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. DOOR LILIAN WOODWARD Nieuw hotel aan Santa Cruz-baai op Curagao Men hoopt vóór eind 1966 te beginnen met de bouw van het grootste hotel op Curasao. Naar de waarnemend gezagsdrager van Curaqao, de heer Van Hes teren, zaterdag meedeelde, zal het hotel dat bijna 22 miljoen gulden gaat kosten, door de Santa Cruz Hotel Company aan de Santa-Cruzbaai worden ge- bouvU Het krijgt 250 kamers, een casino, een zeebad en een jachthaven. Men denkt voor de bouw twee jaar nodig te heb ben. 22. Hij deed zijn ogen weer dicht en ze dacht dat hij weer in slaap gesukkeld was. Maar een paar tel len later lichtte hij zijn zware oog leden weer op. Hij stak een dunne, klauwachtige hand uit en greep haar pols. „Zuster, zuster..." begon hij en hij keek angstig. „Wat is er, signor? Waarom bent u verdrietig?" vroeg Janice zachtjes fluisterend. „U hoeft toch nergens bang voor te zijn?" Hij keek de schemerige kamer rond, daarna richtte hij zijn blikken op haar. Er lag iets smekends in. „U moet me helpen, zuster. Het is belangrijk. Ik ben erg ziek. Er is geen tijd te verliezen". „Wat moet ik voor u doen?" vroeg ze, vastbesloten hem zijn zin te geven, indachtig Davids woor den dat hij zich onder geen voor waarde mocht opwinden, „Ik wil dat u de kluis opent. Die is daar achter het schilderij aan de muur". „Ik vind dat u moet gaan slapen om uit te rusten", zei ze sussend. „Morgen..." Hij steunde op zijn elleboog en keek haar fel aan. „Doe wat ik u zeg, zuster", zei hij met verheffing van stem. „De zaak is van het grootste belang. U móét het doen als ik dat zeg". Ze vroeg zich af of ze David erbij zou halen. Maar dat zou betekenen dat ze haar patiënt alleen moest laten. Hij zou uit bed kunnen ko men in de tijd dat ze weg was om zoiets dwaas te doen als zelf de kluis proberen onen te maken. „Ja, ja, ik zal het doen", zei ze, terwijl ze hem zachtjes terug druk te in de kqssens. Hij lag haar met grote, angstige ogen aan te kijken. „Ga dan naar de kluis toe", be- beval hij. „en luister goed. Ik zal u de combinatie zeggen". Terwijl ze de kamer doorliep naar het schilderij aan de muur, waarachter de kluis verborgen was, hoopte ze vurig dat de deur van de kamer zou opengaan en iemand zou binnenkomen. Ze zou zelfs Feona Carne met vreugde begroet hebben. Maar het was midden in de nacht. Behalve signor Tellini en zijzelf zou ieder ander in diepe slaap zijn. „Neem het schilderij van de wand", klonk het gefluisterde bevel vanuit het bed. Ze deed zoals haar gezegd werd. Er werd een ronde stalen deur zichtbaar, die een geheel vormde met de muur. In het midden zat 'n klein knopje. „Luister goed", zei de oude man achter haar. „Draai de knop naar rechts en wacht tot u drie klikjes hoort. Dan draait u naar links en wacht tot u er vier hoort". Dat deed ze. Zijn stem ging door: zoveel naar rechts, zoveel naar links. Automatisch draaiden haar vingers aan de knop, terwijl ze ge concentreerd naar zijn aanwijzin gen luisterde. „Nu gaat de kluis open", zei hij en zijn stem klonk heel erg ver moeid, bijna alsof hij aan het eind van zijn lichamelijke krachten ge komen was. Ze trok zachtjes en de ronde stalen deur gaf mee op de geolie de scharnieren. Erachter lag een donkere ruimte. „Haal het lange, platte etui er uit dat u daar vindt", zei de zwak ke stem. „Breng het bij mij". Dat deed ze en ze droeg de zwar te doos naar het bed en legde die op de dekens voor hem. „Open ze alstublieft voor mij, zuster", fluisterde hij. Ze zocht de knip en drukte erop. Het deksel ging open. Ze slaakte een zucht van verbazing toen in 't lichtschijnsel een fortuin aan dia manten schitterde. Signor Tellini sloeg Janice's ge zicht nauwkeurig gade. „U vindt ze mooi, hè? Ze zijn een vermogen waard. Kunt u zich voor stellen dat ik er angstvallig over waak?" Ze wist niet wat ze moest zeg gen. Waarom had hij haar die schitterende edelstenen laten zien als hij zo bezorgd was voor hun veiligheid? Het zou veel beter, ge weest zijn als ze in de safe geble ven waren. Die zou toch wel tegen dieven beveiligd zijn? „Luister eens, zuster, u moet die diamanten voor me verbergen". Hij had haar pols weer beetgepakt, op een wonderbaarlijk krachtige ma nier. Zijn ogen keken naar de deur alsof hij bang was dat ze ieder mo ment zou kunnen binnenkomen. „Hier dicht bij mij zijn ze niet vei lig. Er zal iemand komen om ze te stelen". „Maar dat zou toch niemand kunnen", sprak ze hem tegen. „Er is altijd iemand bij u in de kamer. Niemand zou toch ooit de kluis mogen openen?" „Maar degene die op me past, zou wel eens dezelfde kunnen zijn die de diamanten wil stelen", zei hij nadrukkelijk. „En als ik slaap kan men zijn gang gaan. Nee, nee. U moet ze ergens anders brengen en ze verbergen, zuster. Ik sta er op". (Wordt vervolgd.) waardelijk met drie jaar proef tijd. DIEFSTAL De 30-jarige G. v. d. B. uit Clinge, havenarbeider van pro fessie, had zich in Hulst viermaal aan diefstal bezondigd. Hij had zich o.m. meester gemaakt van 'n koffiemolen, een klok en een set schroevendraaiers. De officier eiste veertien dagen met aftrek, waarbij de politierechter zich aan sloot, hetgeen betekende dat v. d. B. in vrijheid werd gesteld. On der deze omstandigheden was er voor raadsman mr. W. v. d. Vliet geen aanleiding meer voor een pleidooi. Het Damrak heeft de nieuwe beursweek ingezet met vraag naar Kon. Olie. Dit fonds schom melde rond de 146,50 tegen vrij dag als slotprijs 145,25. Er ging een lichte stimulans uit van Wallstreet waar het fonds vrij dag een halve dollar hoger sloot evenals Philips. In de Philipshoek kwam de koers verhoging van Wallstreet alleen bij de opening tot uit drukking. Philips opende op 116,70. Later echter kwam er aanbod los, waardoor de koers deelde tot 115,80. Unilever werd onder druk gezet door aanbod voor Amerikaanse rekening waardoor dit fonds 60 cent lager opende op 105,10. Later zakte de koers nog in tot 104,80. AKU was nauwelijks prijshou dend op 354, terwijl Hoogovens een puntje lager werd geadvi seerd op 40. De advieskoers voor KLM werd opgegeven op 437, tegen vrijdag als officiële koers 16. De koersstijging was een gevolg van het feit dat KLM in Wallstreet bijna vier dollar om hoogging. De scheepvaartsector was goed gedisponseerd door lokale spe culatieve vraag. Deze afdeling gaf lichte koersverbeteringen te zien voor Holl. Amerikalijn, Kon. Boot en Scheepvaartunie. De beurs verwacht deze week een nieuwe lening ten laste van de Bank voor Ned. gemeenten. De dividendaankondigingen van de Nederlandse maatschappijen blijven aanhouden. Gerofabriek stelt een dividend voor van 13% procent (12% pet). Ned. Kabel declareert een onveranderd di vidend van 16 procent. Van Gel der passeert wederom het divi dend. Deze maatschappij heefl 30 min afgeschreven tegen vo rig jaar 25 min. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts f 3032; Bintjes 35 mm tot 50 mm cpw. 2830; Bintjes 40 mm opw. ƒ30ƒ33; Furore 40 mm opw. ƒ29ƒ31,50. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opw. in twee maten gesorteerd 28,50ƒ31. Voeraardappelen 35,75. Stemming, binnenland vast, ex port kalm. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wa gon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Groene erwten tot f 40. Schokkers tot ƒ41,50. Capucijners tot ƒ47,50. Bruine bonen tot 95. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden aangevoerd 1294 slacht- runderen. De nötering was als volgt: Slachtrunderen 3,354,70; Stieren (alle kwal. lev. gew.) ƒ3,95ƒ4,40; Worstkoeien ƒ3,20 3,40. Alles per kg. Overzicht. Slachtrunderen: aan voer groter, kalme handel, prij zen niet hoger, afloop flauw.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2