DrSoebandrionaarmiiitaire gevangenis overgebracht DEMONSTRATIES BIJ HUWELIJK OP VERZOEK VAN BUITENLANDSE SENSATIEPERS? AARDBEVING IN OEGANDA weekend-systeem VELDSLAG TUSSEN POLITIE EN TENTOONSTELLINGBEZOEKERS IN AMSTERDAM HET WEER a KORTSLUITING BRACHT GEMINI-8 IN MOEILIJKHEDEN Astronauten leverden opmerkelijke prestatie NIEUWE BELGISCHE REGERING-VANDEN BOEYNANTS Oud-premier Harmei minister van buitenlandse zaken „OVERWINNINGSMAALTIJD" VOOR STUDENTEN Maandag 21 dinsdag 22 maart 1966 22e Jaargang No. 6653 Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! Bokshouding Versterking Weerbericht Hoogwater Luchtmacht treft maatregelen Ambassadeur gearresteerd Zon- en Maanstanden Indonesiërs mogen land niet verlaten Omwenteling per seconde Mao Tse-Toeng door verlamming getroffen? De taalkwestie Chinese journalist in arrest Malik, ervaren jonge leider PVaidMrtngWJ Bboenemeiit; TIRNEUZEN ihmctnfr-HooifSftaaeteaK f. van San9« Arfministratie-adres: Smidewal Redactie- en Telefoon: 01180 8073 Gironummer: 38180 'N<n,r,nementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuze» Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties! 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot p.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot, 10 unr voormiddag. „De demonstraties by het hu welijk van prinses Beatrix zoals o.a. het gooien van rookbommen zijn ten dele op verzoek van de buitenlandse sensatiepers ge beurd. Er bestonden daartoe be paalde afspraken. Ik heb daar voor de bewijzen in handen." Dit zei minister-president J. Cals zaterdagavond tijdens een K.V.P.-bijeenkomst te Valken burg. De minister noemde de ge beurtenissen rond het huwelijk *n ernstige zaak. „In Nederland dreigt een actie, een terreur van lieden met gebrek aan verant- woordelijkheid, die de beschik king hebben over communicatie middelen zoals pers, radio en te levisie. Daardoor krijgt liet bui tenland de vertekende indruk, dat Nederland ten aanzien van het vorstenhuis anders is ingesteld dan het in feite is," aldus mr Cals. Het Nederlandse volk staat naar de mening van de minister in grote meerderheid achter het koninklijk huis. „Ik ben ervan overtuigd, ook de grote meerder heid van Amsterdam", zo zei hij. De heer Cals waarschuwde: „Wij hebben in andere landen gezien wat er gebeurt als de straatterreur van enkelen de overhand krijgt. Laten we voor komen dat in Nederland zich 'n zelfde ontwikkeling voordoet." (Adv.) LIEVERDJE MET ORANJE-SJERP IN RRAND Amsterdam: Provo-happening rond het lieverdje, dat met een oranje sjerp om in brand is ge stoken. Een van de baldadighe den, welke zaterdagavond en -nacht hebben plaatsgevonden. De beving deed zich zondagoch tend vroeg voor. Ook in Fort Por tal is schade aangericht, maar daar vielen geen slachtoffers. De weg naar Bwanba is door een aardverschuiving versperd. Met he likopters wordt de eerste hulp ver leend. In de steran Kampala en En- tebe is geen schade. Het stadje Bwamba is verwoest. De politie bevestigt, dat daar meer dan honderd mensen de dood heb ben gevonden. De schokken die in verscheidene delen van het land zijn gevoeld, hielden vier uur aan. Zij deden zich voor toen de mensen nog in bed lagen. Sleepboot verloor sleep met twee runners De „happening" ter gelegenheid van de opening van een tentoon stelling van foto's en ander mate riaal over het politieoptreden op 10 maart in Amsterdam is zaterdag ontaard in een veldslag tussen po litie en jeugdige bezoekers. De toeloop van op een rel be luste jonge mensen nam om drie uur 's middags zo'n omvang aan, dat de smalle Prinsengracht waar aan het tentoonstellingsgebouw was gevestigd, geen ruimte meer bood en grote groepen belangstel lenden het verkeer in de aangren zende Utrechtsestraat stremden. Dit leidde tot telefoontjes naar het hoofdbureau van politie, waar bij o.a. aan de Inspecteur van dienst werd gemeld, dat de jeugdige be langstellenden enkele varkens had den losgelaten. De inspecteur van dienst gaf een patrouille-auto van de politie op dracht de situatie te verkennen. De twee agenten die deze auto beman den, hebben de Utrechtsestraat voor het verkeer weer vrijgemaakt en stonden juist op het punt weg te rijden, toen Dlotseling de 23- jarige J. A. D., wijkinspecteur van een verzekeringsmaatschappij, te genover een van de agenten de bokshouding aannam en beledigin gen begon te gebruiken. De agent werkte de jongeman met een forse duw tussen het publiek op het trottoir. D. keerde zich om en gaf de politieagent een klap in het ge zicht. De agent arresteerde hierop de jongeman en wilde hem mee nemen naar de auto. Een deel van het publiek keerde zich tegen de beide politiemannen, waardoor een vechtpartij ontstond. De politie mannen raakten hun petten kwijt en een van hen kwam zelfs op da grond terecht. Zij wisten echter de auto te bereiken met. hun arrestant. Op hun verzoek om assistentie waren binnen korte tijd niet min der dan 24 politiemensen ter plaat se, die in de overtuiging verkeerden dat er twee agenten door een roe rige tot bijna 600 man aangegroeide troepen jongeren werden afgetuigd. De twee agenten in kwestie waren op dat moment echter reeds met hun arrestant op weg naar het po litiebureau. De politieversterking was spoe dig in een forse veldslag gewikkeld met de aspirantbezoekers voor de tentoonstelling. Zij slaagden erin zowel de Utrechtsestraat als de Prinsengracht schoon te vegen. Daarbij heeft de 23-jarige H. Hon- develd nogal wat verwondingen opgelopen, zodat hij in een zieken huis moest worden opgenomen. Hij had een fikse buil en verwondingen op zijn rug en was waarschijnlijk met een gummiknuppel bewerkt. De 19-iarige assistent-boekhouder U. N. N. werd gearresteerd omdat hij een van de agenten ernstig be ledigde. De organisatoren van de expo sitie hadden een dergelijke toeloop van belangstellenden niet verwacht en derhalve geen maatregelen ge nomen, In de stad Bwanba in het westen van Oeganda zijn vermoedelijk meer dan honderd mensen omge komen door een aardbeving. Het aantal gewonden is nog veel gro ter. Indonesische studenten die we kenlang hebben betoogd tegen de links georiënteerde ministers van het vorige kabinet, hebben zondag een „overwinningsmaaltijd" gehou den, waarvan de bestanddelen wa ren geschonken door inwoners van Djakarta. De vijftien van hun functie ont heven ministers, onder wie minis ter Soebandrio, zijn naar de mili taire gevangenis in Djakarta over- ANDER WEE K Het hogedrukgebied dat het afgelopen weekeinde voor fraai lenteweer zorgde heeft zich teruggetrokken naar het -zeege bied ten zuiden van Ierland. Een nieuw hogedrukgabied trok over de oceaan in de richting van de Britse eilanden. Tussen beide druksystemen komt een oceaanfront voor ver gezeld van een regenzone. Ver wacht wordt dat dit front van avond en vannacht ons land met enige regen zal passeren. Achter tiet front stroomt met iets krach tiger wind uit westelijke tot noordwestelijke richting onsta bielere oceaanlucht binnen, waar in de bewolking veranderlijk met enkele opklaringen zal zijn en ■enkele lokale buien. In de nacht van zondag op maandag vroor het in het binnenland enkele graden. De kans op nachtvorst is de ko mende nacht echter te verwaar lozen. Het hogedrukgebied dat naar de Britse eilanden onderweg is zal waarschijnlijk in omvang afnemen, omdat aan zijn noord flank nieuwe depressie dit hoge drukgebied aantasten. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot morgenavond. Frontpassage Veranderlijke bewolking met van avond en vannacht plaatselijk enige regen. Morgen overdag enkele op klaringen. en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen west en noorwest. Minder koude nacht, ongeveer dezelfde mi cldagtemperaturen. DINSDAG 22 MAART Breskens Terneuzen TTir>s weert Walsoorden v.m. 2.14 2.50 3.24 3.33 n.m. 2.32 3.08 3.42 3.51 WOENSDAG 23 MAART Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.41 3.17 3.51 4.00 n.m. 3.01 3.37 4.11 4.20 ADAM MALIK INDON. MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN Djakarta: Adam Malik is be noemd tot minister van buiten landse zaken in Indonesië, in plaats van Soebandrio. Malik staat als anti-communistisch be kend. gebracht en zijn thans in cellen on dergebracht die voordien waren be zet door opstandelingen van de fa natieke mohammedaanse bewe ging Daroel Islam. Volgens de laatste berichten be vindt president Soekarno zich in zijn zomerverblijf te Bogor. Hij zou enthousiast zijn toegejuicht door studenten toen hij naar Bogor reed. Uit betrouwbare bron is verno men, dat nog een voormalige minis ter in „beschermingshechtenis" is genomen, namelijk vice-maarschalk Soerjadarma, die minister is ge weest voor de telecomunicatie. Het Indonesische leger heeft op bases van de luchtmacht over het gehele land verstrekkende veilig heidsmaatregelen genomen. Zo zouden vitale delen uit vliegtuigen van de luchtmacht zijn verwijderd om mogelijke verrassingsaanvallen te voorkomen. Van een aantal toe stellen zouden de banden van de wielen zijn doorgesneden. Voorts zouden luchtmachtbases op midden- en oost-Java onder strenge landmachtcontrole zijn ge steld. Zoals destijds gemeld zou de voormalige bevelhebber van de luchtmacht de mislukte staatsgreep van vorig jaar hebben gesteund. Hoewel een aantal luchtmachtoffi cieren fel anti-communistisch zou zijn, zou de meerderheid van de luchtmacht toch communistisch gezind zijn. In Djakarta is verder vernomen dat de Indonesische ambassadeur op Cuba vorige week vergeefs heeft getracht aan arrestatie te ontkomen door rich onder de valse naam Dij ken te laten Inschrijven in hotel Indonesia. De ambassadeur, Hana- fi, wordt verantwoordelijk geacht voor de vernederende wijze waarop de officiële Indonesische delegatie naar de driecontlnentenconferentie in Havanna in januari is behandeld. ZON op onder 8.40 6.55 6.57 MAAN op onder 7.13 7.13 Indonesische staatsburgers mo gen het land niet verlaten met uit zondering van degenen die toestem ming hebben van de overheid om een pelgrimstocht naar Mekka te maken. Dit heeft radio-Djakarta Kortsluiting Is de oorzaak ge weest van de moeilijkheden met de Gemini-8, die de ruimtevaarders Neil Armstrong en David Scott In de nacht van woensdag op donder dag noopten hun vlucht voortijdig te beëindigen. De woordvoerder van het ruim tevaartcentrum in Houston, Paul Haney, verklaarde zaterdag tegen over verslaggevers dat de astronau ten geen enkele blaam trof. Zij had den integendeel „een opmerkelijke prestatie geleverd met het overwin nen van dit hoogst ernstige pro bleem". Haney vertelde dat het vastkop pelen van de Gemini-cabine aan de Agena-raket zonder moeilijk heden was verlopen, evenals de daaroD volgende draaiingsmanoeu vre. Kort daarna was echter door de kortsluiting in het elektriciteits systeem van de ruimtecabine een kleine manoeuvreringsraket gaan werken (stuwkracht elf kilo). Arm strong en Scott hadden er geen idee van hoe het kwam dat hun cabine om haar as ging tollen. Er bestond voor hen geen reden aan te nemen dat een van de raketjes van hun ruimtevaartuig op gang was gekomen, daar zij hadden over geschakeld op het manoeuvrerings- systeem van de Agena. De astronauten schakelden dit direct uit en zetten hun eigen systeem in werking, maar de cabi ne bleef ronddraaien. Tenslotte be sloten zij de Gemini-8 te ontkoppe len. Al die tijd was er geen radio contact met de aarde. Ook het ont koppelen hielp niet. De cabine draaide zo snel om haar as een omwenteling per seconde dat de inzittenden beseften dat ze de grenzen van bun lichamelijk weer standsvermogen naderden. Met „uiterste behoedzaamheid" hadden ze hun manoeuvreringssysteem uit geschakeld en het besturingsmecha- Demonstraties in Japan In meer dan 400 plaatsen in Japan zijn zondag demonstraties gehouden tegen „de Amerikaan se agressie-oorlog in Vietnam tegen het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag en tegen het stijgen van de prijzen. De groot ste demonstratie werd in de haven van Tokio gehouden, waar ook werd betoogd tegen de bouw van een tweede interna tionale luchthaven in de om geving van de Japanse hoofd stad. pisme in werking gesteld voor de terugkeer naar de aarde. Nadat ze hun ruimtevaartuig bekwaam in stabiele positie hadden gebracht, probeerden de ruimtevaarders op nieuw hun manoeuvreringssysteem, nu zonder raket nr 8, die ze inmid dels als de schuldige hadden ont dekt. Alles werkte toen goed, maar er was toen al zoveel brandstof verbruikt dat voortzetting van de vlucht uitgesloten was. Nu is vastgesteld dat de moeilijk heden te wiiten waren aan een be trekkelijk kleine elektrische sto ring, heeft men goede hoop dat de negende Gemini-vlucht volgens plan in mei kan worden gehouden. Volgens in de Japanse hoofd stad ontvangen persberichten „uit welingelichte bron" in Hong kong zou de Chinese leider Mao tse-Toeng door een verlamming zijn getroffen. Hij zou sinds 26 november niet in het openbar zijn verschenen, evenmin als Lo Joei-Sjing, secretaris-generaal van het centrale comité voor militaire zaken en chef van de generale staf van het bevrij dingsleger. De Nederlandse zeesleepboot „Hector" heeft vrijdagavond om streeks kwart over elf aan Scheveningen-radio gemeld, dat zijn sleep, een baggermolen met aan boord twee runners, zoek is. De „Hector" die behoort tot de vloot van Wijsmuller te IJmui- den, was met de baggermolen „Tiger" van Blankevoort te Bloemendaal onderweg van Brunsbottelkoog (Duitsland) naar. IJmuiden. De sleep ver trok donderdagmiddag uit de Duitse haven en had vrijdag met een noordoostenwind, wind kracht 6 tot 7, te kampen. Vrij dagavond was het transport ge vorderd tot 55 mijl ten noorden van Terschelling. De baggermo len is vermoedelijk van de sleepdraad van de „Hector" los geslagen. Het zoeken naar de verloren baggermolen heeft de gehele nacht voortgeduurd zonder resul taat op te leveren. Aan het zoeken naar de ver loren sleep werd ook deelgeno men door een vliegtuig van de marine-luchtvaartdienst. De sleepboot „Titan" vertrok uit IJmuiden om eveneens aan het opsporingswerk deel te neme".. Het enige dat tot nu toe is ge vonden, is een ledig rubberred- dingdingvlot. Van de molen en de twee opvarende runners ont breekt verder ieder spoor. De molen is, naar wordt vermoed, door onbekende oorzaak plotse ling gezonken of gekapseisd. Premier Vanden Boeynants heeft zaterdagmiddag de samenstelling van ziin regering bekendgemaakt. Deze telt 23 ministers. Eerste minister belast met de coördinatie van het wetenschaps beleid: Vanden Boeynants (c.v.p.) en vice-premier belast met de be groting De Clercq (p.v.v.). Buitenlandse zaken: Harmei (c.v. p.); justitie en Franse cultuur: Wig- ny (c.v.p.); landbouw: Heger (c.v.g.): werkgelegenheid en arbeid: Servais (c.v.p.); economische zaken: Van Offelen (p.v.v.); Nederlandse cul tuur en Europese zaken: Van Els- lande (c.v.p.); openbare werken: De Saeger (c.v.p.); sociale voorzorg: De Pape (c.v.p.): financien: Hen- rion (p.v.v.); nationale opvoeding: Grootjans (p.v.v.); binnenlandse zaken; Vanderpoorten (p.v.v); landsverdediging: Poswick (p.v.v.); minister-staatssecretaris van het het gezin en van de huisvesting: mevr. De Riemaecker (c.v.p.). De Belgische koning heeft de nieuwe ministers zaterdag beëdigd. De dynamische premier Vanden Boevnants, voorzitter van de C.V. P., is 47 jaar. Hij is een der jongste premiers die België heeft gekend. Hij heeft met het oog op de delicate situatie op taalgebied negen Vlaams- en negen Franssprekenden in zijn kabinet opgenomen, als mede vijf vertegenwoordigers van de tweetalige Brusselse agglomera tie. De regeringscrisis heeft 37 da gen geduurd. Soeharto, zo meldt radio-Djakarta. De militaire commandant van Djakarta, brigade-generaal Amir Machmoed, heeft alle regerings departementen en particuliere en staatsondernemingen opdracht ge geven overal het werk te hervat ten. Indonesische studenten en leer krachten hebben zaterdag een mars door de hoofdstad gehouden om uiting te geven aan hun instemming met de benoeming van de vijftien nieuwe ministers en met de over dracht van de macht aan generaal De correspondent van het Chine se persbureau „Nieuw-China" in Djakarta is op het vliegveld Kema- joran gearresteerd. Aan zijn arres tatie ging een gevecht met de poli tie vooraf. De correspondent en een twaalf tal andere Chinezen trachtten tegen het verbod van de regering in met een Tsjechisch vliegtuig te ver trekken. Het toestel vertrok later naar Cambodja zonder de Chinezen. Het bevel om het gezelschap tegen te houden kwam slechts enkele mi nuten vóór het vertrek. Onder hen bevonden zich zes leden van de Chinese ambassade in Djakarta. Toen zij te horen kregen dat zij In donesië niet mochten verlaten, gin gen de Chinezen onder het Tsjechi sche vliegtuig op de grond zitten. De politie moest hen daar wegsleu ren. De nieuwe Indonesische minister van buitenlandse zaken wordt in brede kring gezien als een van de beste en meest ervaren jonge Indo nesische leiders. Hij behoorde tot degenen die er in augustus 1945 bij Soekarno op aandrongen het land onafhankelijk te verklaren. In 1937, toen Indonesië nog tot Nederland behoorde, stichtte hij het persbureau Antara. Na de Japanse bezetting in 1946 behoorde hij tot de oprichters van de Moerba-partij. In 1946 nam hij deel aan de „greep naar de macht", waarvoor hij tot augustus 1948 ge vangen werd gezet. Van 1957 tot 1961 was Malik ambassadeur in Moskou. In deze functie wist hij voor honderden miljoenen dollar Russische econo mische en militaire hulp voor zijn land te krijgen. Bij zijn terugkeer in Indonesië benoemde Soekarno hem tot lid van de voorlopige op perste adviesraad. De nieuwe minister van buiten landse zaken had ook een actief aandeel in de oplossing van het ge schil tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea (West-Irian). In maart 1965 werd Malik minis ter voor de invoering van de ge leide economie, maar hij diende zijn ontslag in, toen de president een week voor de mislukte staats greep van oktober onder druk van de communisten de moerba- partij ontbond. Adam Malik heeft twee boeken geschreven, n.l. ,.De geschiedenis van de onafhankelijkheidsverkla ring", dat in bepaalde opzichten kritiek op Soekarno's weifelende houding in de zomer van 1945 be vat en „De Sovjet-Unie zoals ik die zag", waarin hij zich tamelijk sceptisch toont ten opzichte van het land waar hij later ambassadeur zou zijn. V ft

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1