Politiemacht van de Y.N. blijft nog drie maanden op Cyp rus BEURSOVERZICHT DE BOERENPARTIJ VERGADERDE IN TERNEUZEN KONINGIN BRACHT BEZOEK AAN „WERKEN MET ATOMEN' GEMINI-8 MAAKTE BUITELING DOOR DE RUIMTE COMMISSARIS VAN DE KONINGIN OPENDE WATERSCHAPSHUIS TE HOEK WANVERHOUDING TUSSEN HUREN NIET VERMINDERD? Zaterdag 19 maart 1966 Z__0E VMJ** ZEEUW pagina 3 VAKANTIEVERLOF VOOR DIENSTPLICHTIGEN Zeven ton van papierfabrikanten voor vakbonden DE RUSSISCHE RUIMTEHONDEN Hypotheekrente 7 procent Vrouw bij brand omgekomen Oe Thant teleurgesteld VERZAKKING IN BELGISCH DORP PRESIDENT JOHNSON NIET NAAR EUROPA eigendommen afnemen. Men zegt: de kleine boer en de kleine midden stander zijn onproduktief, maar deze mensen werken veertien da gen in een week. We groeien toe naar een socialistische staat en dat betekent volgens de heer De Rid der: grootkapitalisme naast dood arme arbeiders. De heer De- Ridder verklaarde zich tegen de sociale wetgeving, die de kleine bedrijven te gronde richt en de arbeiders doet leunen op ziektewet, werkloosheidswet en bijstandswet. STAATSDWANG De tweede spreker, prof. dr. J. C .Hooijkaas uit Den Haag zei nog niet lang lid te zijn van de boeren partij en weinig af te weten van agrarische zaken. Volgens hem hebben zich veel intellectuelen en door de vorige spreker zo gesmade ambtenaren bij de boerenpartij aangesloten. „Aile grote politieke partijen zijn geïnfecteerd door de' geest van het socialisme". Hoewel ongebruikelijk willen wij het verslag van de vergadering van de boerenpartij die donderdagavond in hotel Des Pays Bas plaats vond. beginnen bij wat zich aan het eind afspeelde. Dit was n.l. ook onge bruikelijk vrat vergadertechniek be treft. Men kreeg na de beide spre kers niet de indruk dat er gelegen heid was tot debat, maar wel dat de stellers van zakelijke vragen die het bestuur onwelgevallig wa ren, als persoonlijke vijanden wer den beschouwd met wie men maar het liefst op de vuist zou zijn ge gaan. Daarbij gevoegd de schreeu werige bijval van een verhitte me destander uit het schaarse gehoor 14 personen waren aanwezig maakte een en ander een tumul tueuze indruk. „UIT NOOD GEBOREN" Als eerste spreker trad op de heer A. de Ridder uit Heinkens- zand, voorzitter van Zeeland-Bra bant van de partij, die de geringe opkomst toeschreef aan de drukke werkzaamheden in de landbouw en de „vergadermoeheid". Elders was de belangstelling zo groot dat een zaal soms te klein was. De boerenpartij, zo zei de heer De Ridder, is geen belangenpartij maar een beginselpartij, uit nood geboren door de wantoestanden in het landbouwbeleid. „Simpele geesten dachten dat zij voor hun belangen terecht konden bij de be staande landbouworganisaties, maar zij kwamen bedrogen uit", aldus de spreker. Het door ons verfoeide land bouwschap, zei de heer De Ridder, heeft in zijn tienjarig bestaan niets bereikt, heeft een schuld van vier miljoen en smijt het geld weg aan hoge salarissen, verdeeld over 1200 ambtenaren die met hun benen op de bureaus zitten. Maar het land bouwschap loopt op zijn laatste benen dank zij het optreden van de kamerleden van de boerenpartij.-In 1970 zal de heffing voor het schap vrijwillig zijn. De lasten voor dat schap worden „op gruwelijke wijze en met terreur geïnd". Ook voor het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw had de heer De Ridder geen goed woord over. Dit wil de kleine be drijven opruimen en zoveel moge- Montessori-lyceum uit Rotter- lijk grote scheppen. Men wil onze dam die in een paar bussen naar Spreker toonde zich een tegen stander van de vrije zaterdag, maar men wordt aangevlogen als men dat zegt." Over de sociale ver worvenheden der arbeiders was hij in het algemeen slecht te spreken. De menselijke verantwoordelijk heid moet op de voorgrond worden geplaatst. 100.000 ziektemeldingen per week noemde spreker in dit verband angstwekkend. „De grote partijen zijn alle met hetzelfde gif besmet; men biedt tegen elkaar op om de geest van de rode draak te doen zegevieren". Spreker hekelde de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië; straks komt Suriname aan de beurt, „uitverkoop van souvereini teit"; het landbouwschap is een bastaard-creatie, een voorhof ge schapen tot steeds verder ingrijpen der overheid. Ook de herindeling van gemeenten is staatsdwang en staatsafgoderij. De kleine midden stand en de boeren hebben een zware strijd om het hoofd boven water te houden, enz. enz. Het was niet gemakkelijk alles wat op deze vergadering werd be toogd te volgen en we slaken de verzuchting van de enige vragen steller die aan het woord kwam: „Dat zal wel aan onze gammele opleiding liggen". I»» Donderdagmiddag heeft konin gin Juliana geheel onverwacht 'n bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Werken met Atomen" die in Utrecht wordt gehouden. De koningin arriveerde onx- sreeks kwart over twee bij de expositietent, die is opgeslagen op het terrein voor de jaarbeurs gebouwen aan de Graadt van Roggenweg. Zij werd onder meer verwelkomd door de Amerikaan se ambassadeur in ons land, de heer W. R. Tyler, en de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De tentoonstelling die normaal de gehele dag voor het publiek gratis toegankelijk is, was we gens het koninklijke bezoek ge durende twee uren gesloten. Dit vond het publiek allesbe halve prettig. Leerlingen van het Tijdens de moeilijkheden die er de oorzaak van waren dat de Gemlnl-8 reeds na elf uur in plaats van na drie dagen naar de aarde moest terugkeren, duikel de en slingerde de capsule dooi de ruimte. Dit is gebleken uit bandopnamen welke gisteren zijn vrijgegeven. Uit de opnamen blijkt dat zo wel Armstrong en Scott als de bemanning van het eontrolecen- trum op aarde rustig en zakelijk op de moeilijkheden reageerden. Kort nadat de verbinding met de Agena-raket tot stand was ge bracht, meldde Armstrong dat de „Gemini-8" moeilijkheden had. „We achten dit probleem ernstig" zo zei hij tot de leider van het porject, John Hodge. op aarde. Daarna ging de capsule duikelen en vervolgens in een zogenaamde linker „rol"de tweede trap van de Agena was toen reeds los. JpB grootst# zorg van vluchtki- der Hodge betrof het vermijden van een botsing tussen de Agena en de Gemini-8. Om het ruimtevaartuig weer bestuurbaar te maken moesten de ruimtevaarders een onafhan kelijk systeem gebruiken. Dit be tekende echter dat zij zo snel mo gelijk naar de aarde moesten terugkeren. RUIMTEVAARDERS TERUG NAAR KAAP KENNEDY De Amerikaanse ruimtevaar ders Neil Armstrong en David Scott zijn vrijdag aan boord van de torpedobootjager Leonard F. Mason in Okinawa aangekomen. Later op de dag Vlogen zij via Hawai naar Kaap Kennedy om de ruimtevaartfunctionarissen een volledig varslag te doen van de moeilijkheden dje tot een voor tijdig einde van hun reis hebben geleid. Utrecht waren gekomen met hun leraren, waren gedwongen twee volle uren wachtend door te brengen. Hetzelfde lot viel tien tallen andere bezoekers ten deel. De koningin verliet Utrecht om even over half vier. Haar belang stelling voor de expositie was zo groot, dat ze geen tijd meer had om het kopje thee dat voor haar klaarstond in de buitenlandse club van de jaarbeurs, te gebrui ken. De expositie is door prins Bern- hard op één maart geopend. Deze Amex-ikaanse tentoonstelling is tot nu toe al in ongeveer 20 lan den te zien geweest in het kader van het „Atoms for Peace"-pro- gramma. De tentoonstelling wordt gehouden onder supervisie van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Zij wil het publiek voordichten over een paar vreedzame toepasingen van de kernenergie. Dienstplichtige militairen van de landmacht krijgen voortaan tien dagen vakantieverlof in de eei-ste twaalf maanden dat ze in dienst zijn en vijftien dagen voor de tweede twaalf maanden. De gene die korter dient, krijgt naar evenredigheid minder verolf. Dit is vastgelegd in een minis teriële beschikking. Van de tien dagen in het eerste jaar moeten de dienstplichtigen er twee verplicht opnemen op het einde van hun basisopleiding. Zij die een opleiding krijgen aan een militaire onderwijsinstelling waarvoor vakantieperioden zijn vastgesteld, moeten hun verlof in perioden van 5 aaneengesloten dagen nemen. Ze kunnen geen halve dagen opnemen. Er kan geen verlof worden opgenomen in de periode van de basisoplei ding en als het dienstbelang zich naar het oordeel van de com pagniescommandant er tegen verzet. Verlof kan ook ingetrok ken of onderbroken worden als het dienstbelang dat vergt. Als de dienstplichtige ten ge volge van intrekking van zijn verlof geldelijke schade lijdt, stelt de minster hem daax-voor naar billijkheid schadeloos. De vereniging van Nederland se papierfabrikanten heeft een bedrag van 708.888,79 overge maakt aan de industriële vak bonden. Zij voldeed hiermee aan de in 1965 gemaakte afspraak, dat over het contractjaar april 1965april 1966 aan de organi satie een bedrag ter beschikking zou worden gesteld dat gelijk was aan 0,66 procent van de loonsom. De vereniging van Nederland se golfcartonfabrikanten is de in 1965 met de bonden gemaakte afspraak nagekomen door een bedrag van f 30.000,over te maken. De twee Russische honden die aan boord van de Kosmos-110 gedurende 22 dagen in de ruimte hebben vertoefd, schijnen geen nadelige gevolgen van de kos mische straling te hebben over gehouden. Tijdens hun vlucht gingen de diertjes telkens door de gevaarlijke stralingsgordels. Dit geschiedde op een hoogte van 900 km, hoger dan welke beman de ruimtevlucht ook. Naar het persbureau Tass meldde kon uit de verkregen gegevens worden vastgesteld dat deze vlucht een aanzienlijke bij drage zal vormen bij de vast stelling van de stralingsomstan digheden tijdens toekomstige ruimtevluchten. De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft donderdag het waterschapshuis van „De Verenigde Braakmanpol ders" officieel geopend. Deze eenvoudige plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van vele genodigden, van wie wij noemen diverse vertegenwoordigers van de andere waterschappen in Zeeuws-Vlaanderen; de hoofdinge landen, ingelanden en gezworenen; de besturen der gemeenten die bin nen de grenzen van het waterschap zijn gelegen; namens G.S. de heer J. van Dongen die in het provin ciaal bestuur o.m. de waterschap pen onder zijn beheer heeft en de hoofdingenieur-directeur van de rijks- en prov. waterstaat. Dijkgraaf H. P. Wolfert die de genodigden welkom heette, sprak in zijn begroetingswoord zijn vol doening uit over de spoedige tot standkoming van het „eigen huis". Mr. Van Aartsen complimen teerde het waterschap met dit fraaie huis en hij sprak de hoop uit dat het in alle opzichten ten goede zou komen aan de vele belangrijke werkzaamheden waarvoor het wa terschap zich gesteld ziet. De burgemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens, bracht de ge lukwensen van zijn gemeentebe stuur over. Hij bood bloemen aan Het huurverhogingspercentage per 1 januari 1966 is niet alleen te laag om de stijging van de onder houdskosten op te vangen, maar het vermindert in geen enkel op zicht de wanverhouding tussen vooroorlogse en na-oorlogse huren. De directie van de maatschappij tot exploitatie van onroerende goe deren „Domus", die dit schrijft in haar verslag over 1965, wijst in het bijzonder op de vooroorlogse wo ningen van goede kwaliteit, ge bouwd tussen 1930 en 1940. Van een werkelijke liberalisatie van het huurbeleid is nog geen sprake, zo meent men bij Domus. Gewezen wordt in het bijzonder op bedrijfs ruimten, die zonder enig bezwaar zouden kunnen worden vrijgeste'd van de huurprijsbeheersing. Domus heeft zelf in 1965 het grootste deel van haar vóór 1930 gebouwde pan den verkocht. In 1966 zullen de ob jecten van vóór 1940 worden afge stoten. Aangezien een groot deel van het onroerende goederenbezit in ons land met hypothecair krediet wordt gefinancierd, is het onver mijdelijk dat rentelasten zwaar op de exploitaties zullen gaan druk ken. Volgens de laatstbekende ge gevens bedraagt het totaal der hy pothecaire leningen in Nederland tussen de vijf en zes miljard gul den. Het zou alleszins redelijk zijn, indien de regering bij het in de toe komst te volgen huurbeleid met de belangrijk gestegen rentelasten rekening zou houden, zo-meent de directie. De hypotheekrente is thans ca. zeven procent of 55 procent hoger dan het historisch afgeleide gemid delde hypotheekrentepercentage in Nederland van 4 '/2 Om deze ren teverhoging op te vangen in de hu ren zouden deze met 20 procent moeten worden verhoogd, als wordt uitgegaan van een lenings percentage Van 60 procent op de waarde van het pand en van een bruto-huuropbrengst van acht pro cent. en was vol lof over de samenwer king met het waterschap. De burgervader van de gastge- meente Hoek zag in de vlotte bouw van dit huis een sprekend voor beeld dat er in Hoek met voort varendheid wordt gewerkt. Nau welijks een jaar toch nadat het be stuur van het waterschap tot de bouw had besloten, kon de com missaris het gloednieuwe bouw werk officieel in gebruik stellen. Spreker noemde dit frappant. Daarom kon de burgemeester in Na zijn toespraak wenst de commissaris, mr J. van Aartsen, dijkgraaf Wolfert geluk met de totstandkoming van het water schapshuis. het algemeen de raad geven: Bouw in Hoek; het gaat vlot. Namens de Zeeuwse polder- en waterschappen bood de heer M. W. van Arenthals uit Kats de dijkgraaf een elektrische wandklok aan. Voorts werd een portret van wijlen jhr. mr. De Casembroot aangebo den door burgemeester Den Boer van Sas van Gent namens de ge zworenen. Mej. R. Herrebout overhandigde de dijkgraaf namens het personeel van het waterschap een foto van koningin Juliana en prins Bern- hard. PHILIPS GEVRAAGD De koersen van de internatio nale waarden hebben gisteren bij de opening weinig vex-andering te zien gegeven. Hiertoe was ook geen enkele aanleiding. Het bin nenkomende bedrijfsnieuws kan meestal niet ongunstig worden genoemd, maar invloed op het koersverloop heeft het vrijwel niet. Zo gaat het ook met de di- videndvoorstellen, waarvan ex- enkele zeer gunstig zijn. De af- faix-e blijft gering, doordat bet publiek een afwachtende houding aanneemt Na een veertig cent lagere ope ning op 115,70 kwam er leven in de brouwerij voor het Philipsaan- deel. Deze hoek werd zelfs actief. De baissiers vonden het tijdstip aangebroken om tot dekkings- aankopeix over te gaan. Hierbij schaarde de bex-oepshandel zich door stukken uit de markt te ne men. Deze plotselinge vraag stuwde de koers omhoog tot 117. Ook Kon. Olie kon zich iets verbeteren van 144,60 tot 145,10 (144,65). Unilever ging veertig cent omhoog tot 105,90. A.K.U. bleef praktisch onvex-anderd op 354. Of het onveranderde divi dend van 20 pet van het Hoog ovenconcern over 1965 iets te ma ken heeft gehad met de lichte koers verbetering, viel moeilijk te achterhalen. De koers werd ge adviseerd op 444. K.L.M. was wederom vast met een advieskoers op 403 tegen don derdag als officiële koex-s 383. 's Morgens was voor deze stuk ken betaald 403 tot 405. Hiermede bereikte K.L.M. wederom een nieuw hoogterecox'd aller tijden. Dit fonds steeg in Wallstreet met 5% dollar in een ruime markt. Vergeleken met de slotkoers van de vox-ige week daalden A.K.U. en Hoogovens deze beurs- week cix-ca zes punten. Philips ging bijna drie, Unilver anderhalf en Kon. Olie ruim 4 omlaag. K.L.M. daarentegen had een gunstige beixrsweek met 'n koers winst van circa 50. De scheepvaartsector was ver deeld. Het gunstige jaarverslag ASTRONAUTEN HEELHUIDS TERUG Tokio: De astronauten Neil Arm strong (I.) en David Scott ver laten het Muss Mason nadat zij uit de Stille Oceaan waren op gepikt Bij een brand in een woning aan de Van Galenstraat in Den Helder is donderdagnacht de 73- jarige weduwe, mevrouw M. M. H. Rijkers-Deelder om het leven gekomen. Brandweerlieden von den het lichaam van de vrouw gekleed bovenaan de trap. De woning is geheel uitgebrand. De politie is tot de conclusie ge komen dat de brand is verooi-- zaakt doordat mevrouw Rijkers, de enige bewoonster, wasgoed bij de kachel te drogen had gehan gen. Toen zij bij het naar bed gaan mex-kte,. dat er brand was uitgebroken, moet zü door de rook zün sesükt. De permanente vertegenwoor diger van Nederland bij de Ver enigde Naties, dr. J. S. de Beus, heeft woensdag in de veiligheids- raad van de volkerenorganisatie gezegd dat Nederland voor de resolutie tot handhaving van de VN-politiemacht op Cyprus voor de tijd van drie maanden heeft gestemd, omdat het ervan over tuigd is dat terugtrekking van de troepen op 'dit ogenblik zowel de vrede als de oplossing die de raad zoekt, in gevaar zou bren gen. In de x-esolutie wordt uit drukking gegeven aan de toene mende bezorgdheid van vele leden van de Verenigde Naties en in het bijzonder van die welke financiële en militaire bijdragen levex-en, „over het gebrek aan voortgang in de richting van een politieke oplossing". Dr. De Beus zei dfe instructie te heben gekregen dat het steu nen van de resoluie „niet op zich zelf een verplichting inhoudt op nieuw een bijdrage te geven voor de periode tussen 26 maart en 26 juni". Nederland is van mening dat een nieuwe bijdrage kleiner moet zijn dan die tot dusver zijn gele verd. Beslissingen zullen afhangen vaix blijken van een serienze aaxx- val op de oorzaken van het con flict en voortgang in de x-ichting van een oplossing. Dr. De Beus sprak de hoop uit dat de resolutie een nieuwe stimulans zal zijn voor een actief zoeken naar een oplossing. De desbetreffende x-esolutia was ingediend door Argentinië, Japan, Mali, Nederland, Nieuw- Zeeland, Nigeria, Oeganda en Uruguay. Zij werd met algemene stem men aangenomen. De secretaris-generaal. Oe Thant, zei na de stemming dat het besluit van de veiligheidsraad tot verlenging van het verblijf van de troepen op Cyprus een wenselijke en belangrijke actie is in het licht van de nog steeds bestaande omstandigheden op het eiland. Maar ook deze keer is de veiligheidsraad voox-bij gegaan aan de financiële toestand. „Eer lijk gezegd, ik ben teleurgesteld", aldus de secretaris-generaal die eraan toevoegde dat de financiële steun voor de VN-strijdmacht on zeker en onvoldoende is. van de K.P.M. haalde niets uit. Dit fonds daalde drie punten tot 196. Scheepvaartunie was goed gedisponeerd. In de lokale afdelingen liggen de aandelen R.D.M., „De Schel de" en die van Thonxassen Moto ren gunstig in de markt op het bericht van de fusie. Kempkes werd iets lager geadviseex'd op het dividendvoorstel dat ditmaal gedeeltelijk in aandelen naar keuze zal plaatsvinden tegen vorig jaar geheel in contanten. Nabeurskoersen A.K.U.: (354,25) Hoogovens (441,00) Kon. Olie: 145.00—145.10 (145.30) Philips: 116,30—116,S0 (116,60) Unilever: 105,00105,60 (105,70) K.L.M: 430,00—438,00 (416,00) Aclvieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0710.17 Amex-ik. dollar 3.59 K3.631 a Canadese dollar 3.333.38 Franse frank (100) 73.6574.J5 Belgische fx-ank (100) 7.14-7.19 Duitse mark (100) 89.8590.35 Zweedse kroon (100) 69.8070.80 Zwits. frank (100) 83.1083.60 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noox-se kroon (100) 50.1051.01 Oostenrijkse scliilling (100) 13.96—14.06 Poi-tugese escudo (100) 12.571-312.72(2 Spaanse peseta (100 gr. cp.) 5.94—6.09 In het Belgische dox*p Zussen (enkele kilometers van Maas tricht) dat sinds jaren wox-dt be dreigd door de instorting van mergelgangen, hebben zich don derdag enige verzakkingen voort gedaan. Het centrum van 't doxp moest voor alle verkeer worden gesloten. Enkele champignon kwekers konden ternauwernood vluchten toen een gedeelte van een gang waarin zij zich bevon den, instortte. Aan de opper vlakte ontstonden twee bijna tien meter diepe gaten op 25 meter afstand van een boerderij. Ook vorige week dinsdag deden zich instortingen voor en zondag moesten twee huizen worden ont ruimd, toen aan de Daalstraat de grond over een afstand van tien tallen meters openscheurde. Op 12 februari 1952 verdwenen drie woningen in de Daalstraat in de diepte en op 28 september 1958 vonden achttien champignon- kwekers de dood bij een instor ting. Gouverneur Roppe van Bel gisch Limburg heeft toegezegd dat er spoedig een nieuw onder zoek met het oog op te nemen veiligheidsmaatregelen zal wor den verricht. Uit goede bron wordt verno men, dat president Johnson heeft afgezien van een bezoek aan Europa, dat hij van plan was dit voorjaar te brengen. Hij is tot het besluit gekomen door de hou ding van De Gaulle tegenover 4e NAVO.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3