Soeharto neemt volledige macht in handen Vandaag nieuwe Belgische regering MUL Onderzoek naar paniek en desertie in Vietnamees legerkamp MALIK VOLGT DR. SOEBANDRIO OP Maatregelen ter bescherming van gearresteerde ministers Dr SOEBANDRIO; CHIRURG, AMBASSADEUR, MINISTER Xabiaetswijziging kon zijn carrière niet redden RADIO DE K0GK HET WEER ZATERDAG 19 MAART 1966 22e Jaargang - No. 6652 DANK AAN SOEHARTO Malik waar^emern* minister van buitenlandse zaken Dreigement of ultimatum Haastig vertrek VeüiffheidS" maatregelen Geen ongecontroleerde acties Gespannen toestand in Djakarta Boevenkoning Eredoctor de Gasverwarming „De beste minister". OPNIEUW STARFIGHTER NEERGESTORT Religieuze leiders doen beroep op Johnson Pamflettenactie Vietcong liep in hinderlaag Autobus op mijn F ranse spoorwegstaking geëindigd HET PRINSELIJK PAAR IN MEXICO Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht F**nk*riag bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneure# Advertentieprijs per mm 1# et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een enorme menigte heeft dins dag onder leiding van het zgn. Pantjasila front gedemonstreerd op het Bantengplein, het voor malige Waterlooplein, om hun dank te betuigen en steun uit te drukken voor de benoeming van It. generaal Soeharto en het ver bod op de P.K.I. De demonstran ten droegen o.m. een spandoek met de namen van studenten die tijdens vorige betogingen om kwamen. T)e bevelhebber van hef, Indo nesische leger, generaal Soehar to, heeft de volledige macht in banden genomen. Dit is van diplomatieke ziïde in Singapore meegedeeld. I>' normale verbindingen met Dja karri waren verbroken. Generaal Soeharto heeft dr. Adam Malik tot waarnemend minister van buitenlandse zaken benoemd als opvolger van dr. Soebandrio die „in beschermen de hechtenis" is genomen. Malik is voormalig minister van handel en voormalig ambas sadeur in de Sowjet-Unie. De overdracht van zijn be voegdheden aan luitenant-gene raal Soeharto zou Soekarno zijn afgedwongen met het dreige ment dat de luchtmacht op het punt stond zijn paleis in Bogor te bombarderen. Het dreigement werd uitge sproken tegenover minister Soe bandrio, terwijl Soekarno aller lei uitvluchten verzon om de generaals, die deze overdracht kwamen eisen, niet te ontvan gen. Deze officieren waren de militaire bevelhebber van Dja-i karta, Amir Machmoed, de mi nister voor oud-strijders Basoe- ka Rachmat en de minister voor industrie Joesoef. Soekarno verscheen tenslotte toch. zij het vertoornd, waarna de discussie heftig verliep. Het ultimatum bleef niet zonder uit werking. Soekarno begaf zich naar Djakarta waar hij de eisen ;n een bijeenkomst, waarop on der meer generaal Soeharto aan wezig was, besprak. Hij verliet na enige tijd haastig de verga dering toen hij vernam, dat de Siliwangi-di visie" op het punt 'ond zijn paleis in Bogor te •rtsingelen. Met hem verdwenen ebandrio en vice-premier Chae- "1 Saleh. De haast waarmee t gezelschap vertrok, was zo ot, dat Soebandrio zijn schoe- onder de conferentietafel mliet. Teruggekeerd in Bo- bleek dat de militairen van 7!liwangi-divisie het paleis al et hadden. Hoewel de minis- rs onder arrest stonden, werd :gen Soekaroo onderno- me» Het Indonesische leger heeft veiligheidsmaatregelen genomen 'en aanzien van d'\ Soebandrio, die volgens eerdere berichten zou zijn „gearresteerd'. Twaalf andere ministers en de derde vice-premier S"leli hebben „op verzoek van bet volk" hetzelfde 'ot ondergaan. In een radio-uitzending heeft generaal Soeharto deze maat regelen bekendgemaakt. Zij zijn ..niet alleen voor herstel van wet en orde. maar ook ter bescher ming van president Soekarno zelf" genomen. Soeharto zei dat de actie tegen de ministers is gericht en niet tegen de macht van Soekarno. Eerder op de dag had het leger alle nieuwsmedia, pers. radio en televisie onder zijn ge zag geplaatst. Generaal Soeharto zei in zijn verklaring dat de directe of in directe deelneming van de be trokken ministers aan de staats greep van oktober duidelijk is gebleken uit de getuigenissen die onlangs tijdens de processen tegen de leiders van de staats greep zijn afgelegd. Hij voegde eraan toe dat voor het handhaven van de orde reke ning gehouden moet worden met de ressentimenten van het volk tegenover deze ministers. Volgens radio-Djakarta zijn de betrokken ministers: Soeban drio, Sjaroel Saleh. Soemardjo, Oei Tjoe Tat, Soerachman, Yoe- soef Moeda Dalam, Armunantoe, Avchmadi, Soemarno, Setiadi, Soetomo, Astravinata, Moham med Bahhadi. Het vliegveld Kemajoran en het telegraafkantoor in Djakar ta waren gisteren gesloten. De telefoonverbindingen zijn ver broken. Generaal Soeharto zei in de radiotoespraak voorts dat een onderzoek had uitgewezen dat de beweging, welke de staats greep van vorig jaar steunde, contra-revolutionair was. Hij verzocht de eisen tot ontslag van de ministers die aan deze staats greep zouden hebben meege daan, te beëindigen. De strijd krachten zullen hun bevoegd heden gebruiken om er voor te zorgen dat. geen ministers slacht offers worden van de ongecon troleerde akties van bepaalde groepen, aldus Soeharto. de minister voor militaire vei ligheid, kolonel Shafei. Hij was een der nieuwe ministers die bij de kabinetswijziging van 21 februari door Soekarno werd benoemd. Zijn tegenstanders zei den dat hij in contact stond met de onderwereld en noemden hem de „boevenkoning". In Djakarta heerste vrijdag een gespannen sfeer. De vuur wapens van tanks en pantser wagens waren gericht op het door parachutisten bewaakte Merdeka-paleis, waar legerlei ders in bespreking waren met leden van het korps valscherm troepen. Volgens de illegale radiozen der „Vrij Indonesië" zijn drie personen aan hun arrestatie ont snapt. Het betreft luchtmaar- schalk Soeryadarma; minister van posterijen Ali Sastroamid- jojo, vice-president van het raadgevende volkscongres en Soedibjo, minister bjj het pres- sidium. „Vrij Indonesië" meldde voorts, dat generaal Saoer commandant van de presidentiële lijfwacht, vrijdag is gearresteerd. Hij ligt op het ogenblik in een zieken huis. De radio stak de loftrompet over Soeharto, die vrede en wel vaart zou brengen en als „red der van het land" kan worden beschouwd. n it Onder de gearresteerde be windslieden bevindt zich voorts Dr. Soebandrio werd geboren uit een aristocratisch ouderpaar in Oost-.Tava, waar hij al op jonge leeftijd in de nationalisti sche jeugdbeweging terecht kwam. Hij behaalde een graad in de chirurgie aan de universiteit van Djakarta en werkte in het cen trale ziekenhuis totdat hij on der Japanse bezetting in 1942 gedwongen was zijn functie prijs te geven. Hij begon toen een particuliere kliniek in Sema- rang, totdat Soekarno in 1945 de onafhankelijkheid uitriep. Soebandrio werkte op het ministerie van voorlichting en vertrok in 1947 naar het buiten land om de wereldopinie over de zaak van zijn land te peilen. Hij werd zaakgelastigde in Londen in 1950, waar hij vier jaar bleef. Vervolgens werd hij de eerste ambassadeur in Mos kou om twee jaar latef naar de Indonesische hoofdstad terug te keren. In 1957 werd hij minister van buitenlandse zaken. Dr. Soebandrio heeft sedert dien de portefeuille van buiten landse zaken beheerd. Hij werd in 1960 tweede plaatsvervangen de eerste-minister en in 1962 kreeg hij tevens de functie van minister voor buitenlandse han delsbetrekkingen. Sedert novem ber 1963 was hij eerste plaats vervangende minister-president. De Air Langga-universiteit te Soerabaja heeft hem in 1961 het eredoctoraat in de politieke wetenschappen verleend. Soebandrio heeft verscheidene boeken geschreven ovr de in ternationale politiek, o.a. „In donesia on the march". De echtgenote van de minis ter, mevrouw Hoeroestiati Soe bandrio, heeft eveneens medicij- In Brussel wordt verwacht dat vandaag een einde zal komen aan de vijf weken oude kabi netscrisis door de vorming van een katholiek-liberaal kabinet onder leiding van de voorzitter van de christelijke volkspartij, P. van den Boeynants. Deze heeft de afgelopen dagen, nadat zijn eigen partij en de liberalen hun goedkeuring hadden gegeven aan zijn ontwerp-programma, druk overleg gpleegd met de voorzitter van de (liberale) par tij voor vrijheid en vooruit gang, O. Vanaudenhove, over de samenstelling van de nieuwe regering. Volgens gissingen in de Belgi sche kranten zal het nieuwe kabinet uit 13 katholieken en 11 liberalen bestaan. Een zestal katholieke ministers uit het demissionaire rooms-rode kabi net van prof. P. Harmei, dat op 10 maart aftrad na een menings verschil over de ziekte- en inva liditeitswet en het daarmede samenhangende artsenconflict, zou in de nieuwe regering terug keren. De vorming van een katho liek-liberale coalitie die over een meerderheid van 125 van de 212 kamerzetels kan beschik ken, maakt een einde aan de in 1961 begonnen regeringssamen werking tussen katholieken en socialisten. Het zal ook de afsluiting van een vijfjarig ministerschap van buitenlandse zaken betekenen voor de socialist P. H. Spaak. Naar donderdagavond in Brus- (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen nen gestudeerd. Tot 1945 was zij praktiserend arjs. Aan de uni versiteit te Londen slaagde zij voor het doctoraal examen in de archeologie. In de afgelopen jareli bracht de thans 52-jarige Soebandrio Indonesië steeds nader tot Pe king. Nog slechts enkele maan den geleden noemde Soekarno hem „de beste minister van bui tenlandse zaken die wij hebben gehad." De laatste tijd zijn er op muren en schuttingen weinig vleiende leuzen verschenen, waaronder „Hang Soebandrio op, de hond van Peking" en „Soe bandrio is een zwijn", een der ernstigste beledigingen in Indo nesië. Miljoenen heben zijn be rechting geëist wegens het aan deel dat hij in de mislukte staatsgreep zou hebben gehad. De kabinetswijziging van vori ge maand die bedoeld was om zijn voornaamste tegenstanders uit te schakelen, heeft zijn car rière niet kunnen rfdden. Voor de 32ste maal sedert ja nuari 1965 is een starfighter van de Westduitse luchtmacht verlo ren gegaan. Vrijdag stortte bij Lechfeld in Beieren een toestel van dit type neer, waarbij de pi loot de dood vond. Sedert begin vorig jaar bedraagt het aantal doden als gevolg van ongevallen met starfighters achttien. In Vietnam is een onderzoek gaande naar de juistheid van persberichten, volgens welke paniek en desertie zouden zijn voorgekomen in het onder Ame rikaanse leiding staande kamp van de speciale dienst in Asjaoe, dat vorige week door Noordviet- namese troepen is veroverd. Amerikaanse militairen die met helikopters overlevenden uit het kamp probeerden te halen, zouden een aantal Zuidvietna- mese militairen hebben neerge schoten, omdat deze trachtten aan boord van de volgeladen heli kopters te klimmen. Volgens enkele piloten zouden als gevolg van overbelasting twee helikop ters zijn verongelukt. Overleven den uit het kamp vertelden aan verslaggevers dat een aantal Vietnamezen vóór het eind van de strijd was gedeser teerd. Het Amerikaanse opperbe vel onthield zich van commen taar op deze berichten. Vierhonderd religieuze leiders hebben een beroep gedaan op president Johnson van de Ver. Staten om onmiddellijke staking van de bombardementen op Noord-Vietnam en een staakt het vuren te overwegen met in gang van goede vrijdag (8 april). Dit beroep kwam na afloop van een driedaagse conferentie in Washington die is bijgewoond door afgevaardigden van de r.k., protestantse, Joodse en oosters- orthodoxe kerken. Zij hebben de Amerikaanse president dringend verzocht, toe tte stemmen in rechtstreekse ver tegenwoordiging van het natio nale bevrijdingsfront de poli tieke afdeling van de vietcong en andere betrokken partijen bij eventuele vredesonderhande lingen over Vietnam. Op de 170 miljoen pamfletten die de Zuidvietnamese regering van eind december tot eind februari boven Vietnam heeft laten uitwerpen, hebben bijna 3500 guerillastrijders gereageerd met vrijwillige overgave. De „kom-naar-huis" campagne van de regering viel samen met Kerstmis, nieuwjaar en de vie ring van het nieuwe maanjaar, eind januari. Tot degenen die zich overgaven, behoorden 32 Noordvietnamese infiltranten, al dus een woordvoerder van de Zuidvietnamese regering. Een eenheid vietcongstrijders is vrijdag ten noordwesten van de Zuidvietnamese universiteits stad Hue in een hinderlaag ge lopen. Zij trokken naar de rijst velden aan de kust om voor raden op te halen en stuitten daarbij op een compagnie Zuid vietnamese infanterie. Bij het daarop volgende gevecht zouden de opstandelingen 51 man heb ben verloren. De Zuidvieitna- mese militairen die een aantal wapens buitmaakten, leden geen verliezen. In de omgeving van Toey Hoa, de hoofdstad van de Zuidvietna mese provincie Phoe Yen, is vrijdag een autobus op een mijn van de vietcong gelopen. Vijftien Zuidvietnamese boeren kwamen hierbij om en vier werden ge wond. De staking bij de Franse spoor wegen welke twee dagen heeft geduurd, is geëindigd. Tegen het avondsspitsuur was het treinver keer vrijdag weer normaal. De communistische en socia listische vakbonden hebben voor vandaag een staking van een dag bij de kolenmijnen uitge roepen. De katholieke bonden steunen de staking niet, zodat verwacht wordt dat de industrie niet geheel zal worden verlamd. Elektriciens, onderwijzers, amb tenaren en bankbedienden heb ben gedreigd deze maand ook te zullen gaan staken. De stakers willen hogere lonen en andere betere arbeidsvoor waarden, terwijl de regering tracht loonsverhogingen tegen te houden om de prijzen stabiel te houden. sel werd vernomen zou hij de socialistische woordvoerders „on handigheid" hebben verweten, toen hun beleid bij de mislukte onderhandelingen op een be stuursvergadering van de B.S.P. werd besproken. Prinses Beatrix en prins Claus hebben, naar een officiële woord voerder van ex-president Lopez Mateos van Mexico heeft ver- ldaard, hun „wittebroodsweken" in de stad Mexico doorgebracht als gasten van de Mexicaanse oud-president. Maandag zouden zij naar het eiland Cozumel (bij de kust van het schiereiland Yu catan) gaan en hun intrek nemen in de villa aan zee van de heer Lopez Mateos. In de afgelopen dagen hebben prinses Beatrix en prins Claus plaatsen bezocht in de omgeving van de stad Mexico, zoals Cuer- navaca, Tasco, Toluea en Pachu- ca. Zij kochten huisvlijt-artike- len en zilveren voorwerpen waar door de streek bekend is. Prinses Beatrix en prins Claus, die volgens het Mexieaanse dag blad „Excelsior" reeds op het eiland Cozumel vertoeven, schu wen journalisten en fotografen en zijn volgens het blad omringd door rechercheurs en politieman nen. Prins Claus zou voortdurend een verdedigende houding aanne men wanneer hij een onbekend gezicht ziet en zou altijd klaar staan om zijn gezicht met zijn handen e verbergen teneinde te voorkomen, dat hij bij verrassing wordt gefotograferd, aldus het blad. Het paar zou donderdag op Co zumel zijn aangekomen met een particulier toestel, een „Beech- eraft-', bestuurd door ex-kolonel Reclames Gaxiola, die voor deze gelegenheid speciaal in dienst was genomen door de oud-presi dent Mateos. KAdv.I TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ZATERDAG 19 MAART v.m. n.m. Breskens 1.27 1.48 Terneuzen 2.03 2.24 Hansweert 2.37 2.58 Walsoorden 2.46 3.07 ZONDAG 20 MAAR1 v.m. n.m. Breskens 2.03 2.24 Terneuzen 2.39 3.00 Hansweert 3.13 3.34 Walsoorden 3.22 3.43 Mr. ZON MAAN op onder op onder 19 6.47 6.50 6.31 3.42 20 6.45 6.52 6.47 4.53 21 6.42 6.54 7-00 6.03 SCHRAAL WEEK Achter een in betekenis afne mende storing die van zuid-Noor- wegen via Denemarken naar mid- den-Duitsland trok breidde een krachtige uitloper van een om- rangrijk hogedrukgebied, waar waarvan het zwaartepunt boven de Ierse Zee wordt aangetrof fen, zich via de Noordzee tot over zuid-Scandinavië uit. Deze uitloper volgt de eerder genoemde storing en zal vandaag ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. Genoemde ontwik kelingen hebben tot gevolg dat de luchtaanvoer bij ons uit het noordoosten plaats heeft. Er wordt nu koude lucht uit het Oostzeegebied aangevoerd. Aanvankelijk trekt hierin nog veel bewolking mee, maar later wordt de aangevoerde lucht dro ger en zullen opklaringen de overhand krijgen. De maximum temperaturen zullen in en uit Skandinavië afkomstige lucht bij waarden van omstreeks vijf gra den Celsius blijven steken. Vrij dag werden er nog waarden van 7 tot 8 graden bereikt. medegedeeld door het K.N.M.LÏ geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Zonnige perioden en op dd meeste plaatsen droog weer. Ma* tige tot krachtige noordoostelijke wind. Middagtemperaturen vat» omstreeks yjjf graden,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1