„Regering beschouwt de middengroepen als melkkoetje MINISTER DEN UYL OVER DE KOFFIEPRIJS NOS MEER D8ITSE BOMMEN APPINGEDAM? BEURSOVERZICHT UITZENDING „ZO IS HET GEEN STRAFBAAR FEIT HET PORSELEINEN MASKER In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION WITTER KAN HET NIET HHÉ DK VRIJiV ZEEUW 750,- BOETE VOOR POLITIEAGENT DIE JONGEN DOODSCHOOT Geen compensatie De A.O.W-premie GRATIS WASTEILi Boxy héél aanstekelijk. Ik heb er al heel wat aangestoken met mijn trouw aan dat fijne merk. Voor mij geen andere dan Rosyide enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Behoedzaamheid VRIJDAG 18 MAART 1966 Pagina 3 „Het beleid van de regering- is er kennelijk op gericht via de premie van de sociale verzeke ringen te geraken tot een her verdeling van het inkomen." Tot deze conclusie komt de stichting katholieke federatie wan beambtenbonden voor indus triël en aanverwante bedrijven in haar bondsorgaan. Als voor. beeld noemt het blad de wijzi ging in het ziekenfondsbesluit met betrekking tot het kraam geld. Voor verplicht verzeker den bedragen de kosten voor tien dagen kraamhulp nu vijftig gulden, maar voor particulier verzekerden betekent de verho ging van de kraamzorg tot 40 per dag een aanzienlijke lasten- De rechtbank in Den Haag heeft de 51-jarige Wassenaarse politieagent J. Chr. veroordeeld tot een boete van 750 of 30 dagen hechtenis wegens dood door schuld. Op 15 oktober schoot Chr. 's avonds op het ter rein van het opleidingsinstituut voor meisjes (huize „Drie Ko ningen") de 19-jarige Kees van Straten uit Wassenaar dood, ter wijl hij meende een waarschu wingsschot te lossen. De officier van justitie had 14 dagen geleden tegen de politie man een boete van 3.000 ge vorderd. De rechtbank bepaalde dat de in beslag genomen huls, het pistool en de patronenhou der aan de gemeente Wassenaar dienen te worden teruggegeven. De kogel, waarmee Kees van Straten dwars dodr zijn hoofd werd getroffen, werd ondanks het zoeken met een mijndetector niet gevonden. De veroordeelde deelde de rechtbank mee niet in beroep te zullen gaan. Fiscale tegemoetkoming aan grensoverschrijdend wegvervoer Het tweede-kamerlid Scholten (CHU) heeft de minister van financiën en diens staatssecreta ris schriftelijk gevraagd naar het tijdstip waarop het K. B. is te verwachten, waarbij een tege moetkoming wordt verleend voor de z.g. dieselverhoging van de motorrijtuigenbelasting voor het rijden met auto's in het bui tenland. ouden bezwaren in de E.E.G. er oorzaak van zijn, dat het genoemde K. B. niet tot stand komt, dan wil het kamer lid weten .op welke wijze de vijf miljoen m gulden, die met deze maatregel gèmoeid waren, dan aan 't grensoverschrijdend weg vervoer ten goede zullen komen. stijging. Gezinsuitbreiding wordt volgens de federatie (die bere kent dat een bevalling voor niet- verplicht verzekerden tenminste 700 gulden gaat kosten) voor de middengroepen een dure aange legenheid. Het is duidelijk dat het mini sterie en de regering de midden groepen als een melkkoetje be schouwen, aldus de K.F.B.I., het geen nog eens wordt onder streept door de voorgestelde financieringswijze van de wet zware geneeskundige risico's. Uit dit wetsontwerp blijkt dat werk nemers beneden de loongrens voor de hogere premielast een compensatie kunnen krijgen via een vermindering van de zie kenfondspremie, terwijl de werk nemers boven de loongrens, die hun premie voor de particuliere ziektekostenverzekering toch ai feder jaar aanzienlijk zien stij gen, geen enkele compensatie wordt geboden. De regelmatige verhoging van de A.O.W.-premie tengevolge van de vergrijzing van de be volking zal in de toekomst voor rekening van de verzekerden gaan komen, aldus de K.F.B.I., die dit een kwalijke zaak noemt waardoor de al scheef getrokken verhouding tussen bruto- en netto-inkomen nog ongunstiger zal worden. Gezien een en an der vreest de federatie, dat de door de vorige regering aange kondigde belastingaanpassing per 1 januari 1967 door het afzwak ken van de progressie ook nog achterwege zal worden gelaten. „Deze verlaging zou immers voor de middengroepen enige verlichting kunnen bieden". De K.F.B.I. heeft tegen wat zij noemt de „nieuwe aantasting van de toch al wankele positie van de werknemers in de mid dengroepen" stelling genomen. Zij spreekt de verwachting uit dat de vakcentralen de bezwa ren van de middengroepen tegen de voorgestelde maatregelen met kracht zullen steunen. Na dodelijk ongeval doorgereden Woensdagavond om ongeveer negen uur is de 26jarige mevr. Doddema uit Wildervank door 'n auto aangereden en op slag ge dood. De tot dusver onbekend ge bleven chauffeur heeft met zijn ernstig beschadigde wagen de vlucht genomen en deze elders in Wildervank laten staan, waar na hij vo-lgens ooggetuigen het veld zou zijn ingevlucht. De auto is door de rijkspolitie in beslag genomen, Zij bleek juist die avond verhandeld te zijn op de wekelijkse automarkt te Bare- veld vlak bij Wildervank. De politie neemt aan dat de chauf feur onder invloed van alcohol moet zijn geweest. Het slachtof fer was gehuwd en moeder van drie kinderen. (Adv.) RADION VAATJE NU MET In antwoord op vragen van het tweede-kamerlid mevr. Van Ommeren-Averink (C.N.P.) over de recente prijsstijgingen van koffie zegt de minister van eco nomische zaken, de heer Den Uyl, dat de koffiesoort die in Nederland wordt gebruikt, sinds januari 1965 met ruim 22 pro cent in prijs is gestegen. De consumentenprijs voor kof fie heeft sinds 1 januari 1965 het volgende verloop te zien ge geven: van 1 januari 1965 tot 26 ja nuari 1965 ƒ1,94 per 250 gram; van 26 januari 1965 tot 3 november 1965 1,82; van 3 november 1965 tot 22 februari 1966 1,90; van 22 februari 1966 af 1,98. Naast het prijsverloop van de ruwe koffie heeft bij de prijs verhoging van 22 februari 1966 INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De Philipshoek heeft gisteren beginbeurs de grootste aandacht tot zich getrokken. Men was be nieuwd hoe het publiek verder zou reageren op de woensdag ge publiceerde cijfers over 1965 van het Philipsconcern. Na het be kend worden van deze cijfers die wel een omzetstijging te zien ga ven, doch een dalende winst marge, zakte de koers voor Phi lips in van 117 tot ca 115. 's Mor gens werd 116,20 tot 116,90 ge- ciaan. De slotkoers van woensdag voor Philips was 117,65. Er was praktisch geen Amerikaans aan bod. Dit was er ook niet in de ove rige hoofdfondsen. Kon. Olie schommelde op 145 rond het slot- niveau van woensdag. Unilever was aan de vaste kant op 106,10 cioor lokale vraag. AKU was 1% punt lager op 35414, terwijl Hoogovens op 444 onveranderd werd geadviseerd. Het speculatieve aandeel KLM kwam met een advieskoers van 386 op een nieuw hoogterecord allertijden. Dit aandeel was in Wallstreet favoriet met 'n koers winst van liefst 9% dir. en een omzet van 93.000 aandelen. De lancering der nieuwe Ge- minicapsule heeft in Wallstreet tot een vaste markt kunnen bij dragen. Van de Nederlandse fondsen waren Kon. Olie en Uni lever iets betel', Philips een wei nig lager. In de scheepvaartsector werd de dividendverhoging van de Rott. Lloyd tot 10 (SO) pet gehono reerd met koersverbeteringen. Deze verhoging had kop'ers in de markt gelokt. Hiervan profiteer de vooral Scheepvaartunie, welk fonds 3'a punt opliep tot 147. De overige scheepvaartwaarden gin gen één tot twee punten omhoog. De cultures gaven evenals de staatsfondsen geen veranderin gen van betekenis te zien. De beurs verwacht begin volgende week de aankondiging van een nieuwe lening ten laste van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten. De 6% pet obligaties Hoog ovens kwamen boven pari op 100%. Blijkens het bericht over de fusie tussen R.D.M., „De Schel de" en Thomassen Motoren be schikken al deze maatschappijen over een goed gevulde onderpor tefeuille. Het bericht vermeldt tevens dat geen der partijen een beroep op de kapitaalmarkt zal tauu Nabeurskoersen A.K.U.: (354 Hoogovens: (442.50) Kon. Olie: 144.20—144.40 (144.60) Philips: 115.40—116.00 (116.60) Unilever: 105.20—106.00 (105.50) K.L.M.: 391.00—402.00 (383.00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0710.17 Amerik. dollar 3.59%3.63% Canadese dollar 3.333.38 Franse frank (100) 73.6074.10 Belgische frank (100) 7.147.19 Duitse mark (100 89.8590.35 Zweedse kroon (100) 69.7070.70 Zwitserse fr. (100) 83.1083.60 Italiaanse lire (10.000) 57 00—59 00 Deense kroon (100) 51.9052.90 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse pesa (100 fr. coup.) 5.93—6.08 de verhoging' per 1 januari 19 van het E.E.G.-buitentarief van 2 op 5 pet. een rol gespeeld. Deze invoerrechtenverhoging die op grond van de prijsgedragsregels mocht worden doorberekend, motiveert een gemiddelde stij ging van de consumentenprijs met circa 4 cent per pakje van 250 gram, zo zegt de minister. Nieuwe miniatuurtjes voor Madurodam Madurodam heeft ook dit jaar weer enkele nieuwigheden aan liet publiek te presenteren; zo bijvoorbeeld een tweetal rond vaartboten, die de miniatuur-be zoeker van het stadje door de grachtjes ieiden. Het zijn per fecte miniatuurtjes van de Am sterdamse rondvaartboten. (Adv.) i- Het gerechtshof van de staat New York heeft de 57-jarige Ste phen Dennison een schadevergoe ding van 115.000 dollar toegekend, omdat bij 24 jaar ten onrechte in een inrichting voor geesteszieken heeft moeten doorbrengen. Inwpners v m Appingedam achten het zeer waarschijnlijk dat op de hoek van de Heilig- gravenweg en c-a oude rijksweg in die plaats nog drie Duitse vliegtuigbommen liggen begra ven. Bij graafwerkzaamheden ten behoeve van een riolering stuit te men op een vliegtuigbom, die samen met twee blokken trotyl van elk drie kilogram in een Naar aanleiding van de pro gramma's „Zo is hetheeft de minister van justitie het oordeel ingewonnen van het bevoegde openbaar ministerie. Gebleken is dat het gebeurde niet geacht wordt onder een strafbepaling te vallen. De officier van justi tie te Amsterdam had reeds een onderzoek ingesteld, hetgeen niet tot een strafvervolging had geleid. Dit zegt de minister van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk, de heer Vrolijk, mede namens zijn ambtgenoot van justitie, de heer Samkalden, in antwoord op schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Schmelzer (kvp), Beernink (chu) en Koekoek (bp) over de uitzen ding van het Vara-televisiepro- gramma „Zo is het toevallig ook nog eens keer". Het van overheidswege uit te oefenen toezicht op uitzendin gen door radio of televisie kan slechts repressief zijn. Preven tieve censuur is na de bevrijding terecht verworpen en zou in strijd zijn met artikel 10 van het Europese verdrag tot bescher ming van de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden, aldus het antwoord. Nu niet is gebleken van straf bare feiten, menen de bewinds lieden dat van hun zijde geen oordeel over de aard van de programma's dient te worden uitgesproken. Zij menen dat ter zake het gevoel van verantwoor delijkheid van de tot uitzending bevoegde vrije organisaties de doorslag moet geven. De vrij- heid eist een nauwgezette afwe ging van belangen, opdat ver meden wordt dat wordt gehan deld in strijd met hetgeen in het maatschappelijk verkeer be taamt. Behoedzaamheid past in dien bepaalde groepen der be volking in het geding zouden komen of personen die zich uit hoofde van hun ambt niet of nauwelijks kunnen teweer stel len. Bijzondere problemen roept een satirisch en actueel pro gramma op. Hoe verschillend hierover kan worden gedacht, blijkt uit de diverse commen taren op het in de vraag bedoel de programma van II februari 1966. Het bleek uit een kijkers- onderzoek, dat ter zake is inge steld. De uiteenlopende beoor deling zal, naar de ministers vertrouwen, degenen die voor uitzendingen verantwoordelijk heid dragen, tot een hoge mate van nauwgezetheid prikkelen bij de afweging van belangen, waar van hierboven sprake was. kist was verpakt. De bom had een lengte van ruim een meter en een doorsnede van 30 tot 40 centimeter. Het projectiel dat een gewicht had van ongeveer 250 kilogram, is door de oprui mingsdienst onschadelijk ge maakt en afgevoerd. Omwonenden verklaarden dat de Duitsers indertijd zes van deze bommen hadden ingegra ven om het wegdek op te bla zen en daardoor de intocht van dc geallieerden in Appingedam onmogelijk te maken. Zij herin neren zich, dat één bom door de Canadezen werd_ verwijderd, ter wijl eveneens één tot ontplof fing werd gebracht. De derde is nu gevonden. Omdat men aanneemt dat deze verklaringen op gegronde feiten berusten en er inderdaad nog drie projectielen zich in de bodem bevinden, zou de mijn- opruimingsdienst het onderzoek in Appingedam voortzetten. Tot nu toe heeft men niet kunnen vaststellen of er inderdaad nog projectielen in de grond aanwe zig zijn, omdat de detectie-ap- paraten zwaar worden gestoord door de talrijke in de grond aan wezige kabels. GOUDEN NIJMEEGSE VIERDAAGSE Nijmegen. Wandelend Nederland zal de stad Nijmegen een Vier- daagse-beeld schenken. Dit ter gelegenheid van de gouden Vier daagse, welke van 26 t/m 29 juli I960 zal plaatsvinden. Het kunstwerk, dat in brons zal wor den uitgevoerd, is een ontwerp van mevr. Vera Tummers-van Hassels. Het geeft een voorstel ling van een wandelende jongen met dikke-sokken-sehoeisel en een meisje. 17 Aram en Pi Tai wendden hun schreden naar de hoeven, die rechts van de weg aan het einde van een karrespoor lag. Het was een armelijke behuizing. Het dak vertoonde hier en daar grote gaten en de deur hing scheef in liaar hengsels. Een broodmagere hond liet grom mend zijn tanden zien, toen de twee mannen nader kwamen. Doch toen Ar»m dreigend sein \uist ophief, verdween het dier den. De deur werd op een kier met zijn staart tussen de poten geopend en een oude vrouw ver achter een mesthoop. Pi Tai keek bezorgd om zich heen. Ook hier was geen spoor van mensen te bekennen. „Het zal mij benieuwen of we hier iemand zullen aantreffen," mompeldede kluizenaar, terwijl hij krachtig op de deur Oonsde. Pas na een hele tijd, juist toen hij voor de tweede maal wilde klop pet). hoorden m stellende tchre-i scheen in de deuropening, wan trouwend nam ze de beide man nen op. „Goedendag, moedertje", sprak de kluizenaar vriendelijk. „Is uw man er niet of uw zoon? Wij wil den paarden lenen om naar de stad te gaan." Nors schudde de oude vrouw het hoofd, en zij maakte een be weging alsof na de deur wilde sluiten. Doch de kluizenaar vroeg haastig: „Maar waar zijn dan alle mannen? Het land lijkt wel uitge storven! Wij hebben nog nie mand gezien op onze tocht!" Nogmaals nam de vrouw hen van het hoofd tot de voeten op en eindelijk sprak ze aarzelend: „Weet ge dan niet, dat alle man nen zijn opgeroepen voor de strijd?"

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3