Voortijdige terugkeer de Gemini-8 van Ministers van justitie en binnenlandse zaken over het politie optreden in Amsterdam op 10 maart Indonesische jongeren bestormen ministeries Djakarta in EERSTE NOODGEVAL IN AMERIKAANSE RUIMTEVAART Toestand was volgens N.A.S.A.- functionarissen „zeer ernstig" FRANSE SPOORWEGSTAKING INLEIDING TOT VERDERE ACTIES HET WEER Systeem faalde Kikvorsmannen in actie Harten klopten sneller Dank van Johnson Geluk bij ongeluk een Wapengebruik Binnen 48 uur. De minister was er niet Soebandrio gearresteerd Eeuwige schaduw Belangstelling van fotografen Incidenten Waardering Hoogovens: Wijziging winstuitkering personeel Weerbericht Hoogwater Zon- en SVIaanstanden ffwakering bij a bonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Redactie- en Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 18 MAART 1966 22e Jaargang - No. 6651 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het eerste noodgeval in de histo rie van de Amerikaanse ruimte vaart is een feit. De kosmonauten Neil Armstrong en David Scott, woensdag gestart in de Gemini-8 en geslaagd in hun opdracht ds tweede trao van de eerder gelan ceerde Atlas-Agenda-combinatie aan hun cabine te koppelen, kregen in de nacht van woensdag op don derdag opdracht de remraketten in werking te stellen. Zij deden dit om 3.46 uur, waarna de landing in de Stille Oceaan ten oosten van Okinawa om achttien minuten over vier was voltooid. De door N.A.S.A.-functionarissen als „zeer ernstig" beschreven moei lijkheden begonnen, nadat een baanbrekend karwei in de Gemini tot stand was gekomen, n.l. het koppelen met een ander ruimte vaartuig, een handeling die van groot belang is bij de pogingen een bemand voertuig op de maan te doen landen. Ronddraaiende beweging De Gemini-Aaena-combinatie maakte ruim. zes uur nadat Arm strong en Scott in de ruimte waren ■■esnhoten, een niet voorziene rond draaiende beweging. Waaraan dit geheuren moest worden geweten, kon op dat ogenblik niemand ver klaren, maar wel begon men onmid dellijk met de voorbereidingen voor de terugkeer van het ruimteschip. In de tiid dat de Gemini geen verbinding met de volgstations had zijn de moeilijkheden ontstaan, al dus dr. George Müller, de N.A.S.A.- functionaris die de leiding van deze vlucht had. Niemand wist precies wat er aan de hand was, behalve dan dat de bemanning haar uiterste best moest doen om het vaartuig weer in haar macht te krijgen en- het veilig terug te brengen. Donderdagochtend was uit de veelheid van gegevens nog geen juiste lezing van de gebeurtenissen op te bouwen. Wel scheen men te hebben vastgesteld, dat de Gemmi- 8 gebruik maakte van het secun daire aandrijfsysteem van de Agena hij het beproeven van de dynamica van de twee gekoppelde lichamen. Zeven uur en twee minuten na de lancering begonnen de gekoppelde ruimtevoertuigen te draaien, 36 graden per seconde, een volledige omwenteling elke tien seconden. Men veronderstelt dat het Gemini- stabilisatiesysteem, dat funct'O- neert door middel van de kleine stabilisatieraketten, faalde. Eén raket bleef in een opening steken en wellicht was dit de oorzaak van een lekkage in de brandstoftoevoer. Armstrong vond de situatie ernstig genoeg om over te schakelen op het besturingssysteem dat gewoon lijk pas wordt aangewend vlak vóór de terugkeer in de atmosfeer. Het was deze handeling die vluchtleider John Hodge het be sluit deed nemen de vlucht te be ëindigen. De kosmonauten kregen opdracht de remraketten te gebruiken ten einde hen op 800 km ten zuidoos ten van Okinawa te laten landen. Tijdens hun zevende tocht over Afrika werd de landing ingezet. Nog voor de cabine het wateropper vlak bereikte, had een C-54 van de luchtmacht de parachute waarmee de landing werd uitgevoerd, waar genomen. Kikvorsmannen werden per vliegtuig naar de Gemini over gebracht. Zij wisten de drijfgordel rond de cabine te leggen. Drie uur nadat zij in de Stille Oceaan waren terechtgekomen, werden Armstrong en Scott aan boord genomen door de torpedo- bootjager „Leonard F, Masou". Tijdens hun benarde avontuur in de ruimte klopten de harten van Armstrong en Scott sneller dan ge durende de hele vlucht het geval was geweest. Op het-ruimtecentrum deelde men echter mee, dat zij koel en efficient te werk waren gegaan. Deke Slayton, de man die zijn col lega's heeft opgeleid, gaf als zijn mening te kennen dat alles er op wees dat de mannen hun werk goed hadden gedaan. De voortijdige afloop van de vlucht heeft Scott de kans ontno men zijn ruimtewandeling „rond de wereldbol", welke voor donderdag op het programma stond, uit te voeren. Deze poging zal nu worden ondernomen door ruimtevaarder Eugene Cernan, die met de Gemini- 9 de ruimte ingaat. Ook tijdens deze vlucht, in mei a.s., zal ge tracht worden een Agena aan de Gemini te koppelen. President Johnson bleef tijdens de noodlanding in voortdurend con tact met het ruimtevluehtcentrum. Na de geslaagde landing prees hij de moed en de kalmte van de twee mannen. Hij sprak zijn dankbaar heid uit voor hun behouden aan komst op aarde. „De kosmonauten zijn teleurge steld dat zij hun opdracht niet heb ben kunnen volbrengen, maar de Gemini-8 bracht de eerste ruimte koppeling tot stand, een belangrij ke stap op de door ons uitgezette koers. De door hen verkregen in lichtingen zullen bijdragen tot de vervolmaking van de ruimtevaar tuigen die ons nog verder zullen brengen", aldus president Johnson. haafd, niet goed meer werkten, be sloot hij de beide ruimtevaartuigen van elkaar te scheiden. De koppe ling had oorspronkelijk tot na Scotts ruimtewandeling moeten duren. Bij de N.A.S.A. toonde men zich verheugd over het feit, dat Arm strong er in was geslaagd de Agena af te stoten en dat daarbij het ont koppelingssysteem goed heeft ge werkt. Was dit niet het geval ge weest, dan was een landing onmo gelijk geworden. Tot dusver was één vlucht te vroeg geëindigd. De Gemini-5 moest n.l. na een vlucht van acht dagen een ronde eerder landen, omdat de landingsplaats door een orkaan werd bedreigd. (Adv.) Vijfendertig minuten heeft de Agena aan de Gemini-8 gekoppeld gezeten. Toen gezagvoerder Neil Armstrong in de gaten kreeg dat de raketjes waarmee de positie van het ruimtevaartuig wordt gehand- De woensdagnacht om 12 uur begonnen saking bij de Franse spoorwegen, welke 40 uur zal duren, heeft donderdagochtend niet de verwachte verkeerschaos in Parijs tot gevolg gehad. Door het uitvallen van een aantal trei nen uit de voorsteden maakten velen weliswaar gebruik van hun auto, maar de ondergrondse, de omnibussen en de taxi's vingen 'n groot deel van de werkende be volking op. Bovendien waren legerauto's ingeschakeld om ge strande reizigers naar hun plaats van bestemming te vervoeren. Op de landelijke verbindingen viel de helft van het aantal trei nen uit. De treinen liepen echter niet vol doordat velen hun reis plannen in verband met de sta king hadden uitgesteld. De spoorwegstaking- betekent de inleiding tot een eampagne voor hogere lonen. De komende (lagen zullen mijnwerkers en de werknemers bij de gas- en elek triciteitsbedrijven in staking gaan. STRANDJUTTEN VOOR DE JEUGD ÏJmtiidenDp gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoe ding-, sport, jeugdzaken en re creatie heeft een beroep gedaan op de leerlingen van het v.g.l.o. in Velsen om een ernstig pro bleem te bestrijden. Grote hoe veelheden 'aanfcvëspoelfl hout maakten het strand ongeschikt voor recreatie. Men vond een ge willig oor;' de jeugd kwam in groten getale op. In antwoord op vragen die het lid van de tweede kamer mevr. Brautigam (p.v.d.a.) aan de mi nisters van justitie en van bin nenlandse zaken heeft gesteld naar aanleiding van het optre den der Amsterdamse politie tijdens de ordeverstoringen op de 10e maart, hebben deze ministers het volgende medege deeld 1. Ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie en van het wapen der koninklijke mare chaussee, die op 10 maart 1966 dienst deden, stonden ingevolge artikel 35 van de politiewet on der de bevelen van de burge meester. De voorbereiding van de maat regelen van orde en veiligheid vond plaats in een commissie, waarin o.m. de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Am sterdam en vertegenwoordigers van de commissaris der konin gin, alsmede van de marechaus see zitting hadden. De technische voorbereiding was in handen van de gemeen tepolitie. Deze had de route van de stoet in 10 vakken ingedeeld. Aan alle geüniformeerde amb tenaren is een plattegrond uit gereikt van een gedeelte van Amsterdam, waarop de route van de stoet was aangegeven en de verdeling van de route in 10 vakken. Op de achterzijde van de plattegrond waren de „alge mene aanwijzingen voor geuni- formerd personeel" opgenomen. Punt 5 daarvan had betrekking op wapengebruik. Het luidde: „Met betrekking tot het wapen- gebruik gelden de volgende richtlijnen: a. van het vuurwapen mag uit sluitend gebruik worden ge maakt ter noodzakelijke ver dediging van het eigen of Tienduizend Indonesische jon geren bevolkten donderdag de straten van Djakarta waar zij uiting gaven aan hun vrees over het uitblijven van het aangekon digde nieuwe kabinet. Alle wegen naar het Merdeka- paleis in liet centrum van de stad stonden onder strenge bewa king van militairen van de Sili- wangi-divisie, terwijl honderden vrachtauto's vol jongelui aanre den. De betogers trachtten door op straat te gaan zitten het. ver keer onmogelijk te maken. Voor liet Indonesische volk kwam de als belangrijk aange kondigde rede van president Soe- karno woensdag als een berg die een muis baarde. Men had ver wacht dat het staatshoofd een nieuw drastisch ingekrompen ka binet zou bekendmaken. In plaats daarvan las vice-premier Saleh een door Soekarno opgestelde rede voor, waarin deze zei nog al tijd het gezag in handen te heb ben. Saleh zei dat de president volledige vrijheid heeft om zijn assistenten te benoemen. Hij be treurde dat bepaalde groeperin gen trachtten hun zin door te drijven door van president Soe karno een andere samenstelling van zijn „helpersteam" te eisen. De Indonesische jongeren waar schuwden enkele dagen geleden, dat zij de betogingen met volle kracht zullen voortzetten wan neer hun eis inzake een herzie ning van het kabinet met verwij dering van pro-communisten niet binnen 48 uur zou worden inge willigd. Later bestormden scholieren een aantal ministeries. Zij poog den door te dringen tot de minis ter-coördinator voor onderwijs en cultuur, prof, Prijono, die door de politie beschermd moest worden. Enkele honderden stu denten stroomden het ministerie van arbeid binnen op zoek naar minister Soemaono. Ongeveer tweeduizend jongelui belegerden twee uur lang het ministerie voor bankzaken en eis ten het aftreden van minister Joesoef Moeda Dalam. Deze be vond zich op dat moment in het Merdeka-paleis waar hij bespre kingen voerde met Soekarno. De betogers trokken door de straten onder het uitroepen van tegen minister Soebandrio gerichte leuzen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio; de minister van voorlichting generaal Achmadi, en de minis ter voor coöperatie dr. Achadi I zijn donderdagochtend door leger- I autoriteiten gearresteerd, aldus onbevestigde berichten uit Dja karta. Soekarno is donderdagochtend uit Djakarta naar zijn paleis in Bogor vertrokken, terwijl studen ten en scholieren de straten van de hoofdstad overspoelden. Geruchten willen dat de ver houding Soekarno-Soeharto weer gespannen is. Dr. Soebandrio, die dé „eeuwi ge schaduw" van Soekarno wordt genoemd, zou zijn meegegaan haar Bogor. Gemeld wordt dat betogers enige ministers hebben ontvoerd. De berichten over de arrestatie van dr Soebandrio zijn nog niet bevestigd, eens anders leven tegen ogen blikkelijke wederrechtelijke aanranding. Het afgeven van een waarschuwingsschot is verboden. b. De wapenstok mag alleen worden getrokken en ge bruikt: 1. ter noodzakelijke verdedi ging van het eigen of eens anders leven tegen ogen- ogenblikkelijke wederrech telijke aanranding: 2. op uitdrukkelijke last van de ter plaatse van het in cident aanwezige hoogst in rang zijnde meerdere. c. Het eventueel moeten aan wenden van geweld mag de perken van redelijkheid en gematigdheid geenszins te buiten gaan. d. Van elk wapengebruik moet de betrokken ambtenaar en/ of de meerdere die daartoe last gaf, ten spoedigste mon deling en binnen twee dagen schriftelijk bij rapport ken nis geven aan de desbetref fende vakcommandant". Een afzonderlijke instructie was gegeven aan de recherche dienst. Over het gebruik van ge weld was hierin bepaald: „U bent bevoegd, als het doel niet op andere wijze kan wor den bereikt, geweld aan te wen den. U mag van uw vuurwapen uitsluitend gebruik maken ter noodzakelijke verdediging van eigen of eens anders leven tegen ogenblikkelijke wederrechtelijke aanranding. 2. De instructies betroffen speciaal de beveiliging van de route voor het bruidspaar. Daar buiten golden de algemene voor schriften voor het gebruik van geweld, welke in strekking met de geciteerde overeenstemmen. 3. De ondergetekenden heb ben kennis genomen van het rap port van de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, waar in waren verwerkt de rapporten van de commandanten van de sub 1 bedoelde vakken en van het hoofd van de recherche dienst. Deze bestrijken het tijd vak op 10 maart tussen 8 en plusminus 16 uur. In drie vak ken moest geweld worden ge weld worden gebruikt. In twee dier vakken gebeurde dit na 14 uur. De situaties, waarin dit nodig was, vertonen een grote mate van gelijkenis. Vrij grote groepen trachtten door de af zetting heen te dringen, wat een enkele maal gelukte. De indruk bestond dat sommige persfoto grafen en journalisten voor een en ander bijzondere belangstel ling hadden. Het is niet uitge sloten dat de politie hen in de gevallen, waarin geweld moest worden gebruikt, niet heeft weten te onderscheiden van de deelnemers aan de opstootjes. onderzoek geboden of gewenst zou zijn. Het optreden van de politie werd noodzakelijk ge maakt door een actie van groe pen personen, die erop was ge richt de openbare orde te ver storen. De ondergetekenden hech ten er aan te verklren, dat waar dering past voor de vastberaden en bekwame wijze waarop de ambtenaren van politie en mare chaussee, die op 10 maart te Am sterdam in functie waren, zich van hun taak hebben gekweten. Ook de niet-geuniformeerde leden van de recherchedienst hebben enige keren gebruik van de wapenstok moeten maken Dit vond plaats in dezelfde vak ken en in dezelfde situaties als hierboven bedoeld. Na 16 uur was speciaal optreden van de politie nodig op twee plaatsen. In de omgeving van de Dam waren er tussen 22 en 23.45 uur diverse ongeregeldheden. Aan vankelijk leek het mogelijk om deze zonder geweld te beteuge len, doch later moest het pu bliek met gebruik van geweld worden verwijderd. Hierbij heb ben zich een paar incidenten voorgedaan. Op 11 maart te om streeks 2 uur zijn er wanorde lijkheden geweest in de omge ving van het Spui. Omstreeks 2.45 uur was de rust daar weer gekeerd. Een groep van enige honderden jongelui trachtte het verkeer te beletten. Automobi listen gingen er toe over luid en aanhoudend te claxoneren. De politie heeft, toen geen gevolg werd gegeven aan de last om de rijweg vrij te laten, geweld gebruikt. Dit is de enige plaats geweest, waar behalve van de gummiknuppel ook van de sabel gebruik is gemaakt. Het wordt niet uitgesloten geacht dat bij dit optreden enkele personen, die niet bij de ordeverstoring waren betrokken, zijn geslagen. 4. Uit de uitvoerige rapporten is niet gebleken dat een nader Hoogovens en de bij het over leg over de arbeidsvoorwaarden van het Hoogoven-personeel be trokken vakorganisaties delen mede dat zij overeensteming heb ben bereikt omtrent een wijzi ging in de regeling van de winst uitkering voor het personeel van Hoogovens. De wijziging werd wenselijk geacht omdat de bestaande rege ling niet meer voldeed. Deze ging uit van het dividend dat aan de aandeelhouders werd uitgekeerd en niet van de behaalde winst. Daarbij was bepaald dat de uit kering aan het gehele personeel niet meer zou mogen bedragen dan 40 van het bedrag dat in totaal aan de aandeelhouders werd uitgekeerd. Dit zou er in de praktijk toe leiden dat 't bedrag, dat ieder personeelslid zou ont vangen, minder zou worden. In overleg met de vakorganisa ties is besloten dat voortaan de uitkering afhankelijk zal zijn van de bedrijfswinst van de onderne ming in IJmuiden, zoals deze wordt vastgelegd in het jaarver slag. Hierdoor wordt een element van variabiliteit in de uitkering gebracht. Frontpassage Een frontale zone zal vandaag het westen van het land bereiken en in de loop van de dag het ge hele land passeren. Dit zal overal met enige regen gepaard gaan. Deze frontale zone scheidt voch tige lucht met veel bewolking van droge lucht, waarin opkla ringen voorkomen. Er komt van daag dus een einde aan het som bere weer. Deze opklaringen zullen het noordwesten van het land reeds in de ochtend' bereiken. Tijdens het passeren van de frontale zone neemt de wind toe tot matig en langs de kust tot krachtig en ruimt van zuidwest naar noordwest of noord. Hoewel de lucht achter het front van oor sprong kouder is dan de lucht ervoor, zal door het verschijnen van de zon de temperatuur toch op het zelfde niveau blijven. medegedeeld door iiet K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Later opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later opklaringen, het eerst in het noordwesten van het land. Mati ge, langs de kust tijdelijk vrji krachtige of krachtige wind, rui mend van zuidwest naar noord west. Maximum temperaturen van 7 tot 10 graden. VRIJDAG 18 MAART v.m. n.ni. Breskens 0.48 1.07 Terneuzen 1.24 1.43 Hansweert 1.58 2.17 Walsoorden 2.07 2.26 ZATERDAG 19 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.27 2.03 2.37 2.46 1.48 2.24 2.5S 3.07 Mr. ZON MAAN op onder op onóo* is 6.49 6.4S 6.11 19 6.47 6.50 6.31 3.48 20 6.45 6.52 6.47 21 6.42 6.54 SM» AM

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1