De Gemini-8 van Cape Kennedy gelanceerd Belastinggelden voor de oorlog in Vietnam Droeg Soekarno de politieke macht niet over? VER. STATEN VASTBESLOTEN HET EERST OP DE MAAN TE LANDEN HET WEER PANTSERWAGENS PATROUILLEREN DOOR STRATEN VAN DJAKARTA DONDERDAG 17 MAART 1966 22e Jaargang - No. 6650 ITALIAANSE REGERING KRIJGT VERTROUWEN Achterstand ingelopen De berging van de Gemini-8 DE RUIMTEVLUCHT MET DE GEMINI-8 Russische „waarnemer bij de lancering Entering gelukt De entering van de Age- na-raket door de Gemini-8 is gelukt. Het koppelen van de Ge- mini aan de Agena, waar door zij één geheel vor men is een zeer delicate en ingewikkelde handeling. De Gemini-8 bracht de samenkomst met de Agena tot stand te 23.32 uur Ned. tijd na een „jacht" van 168.000 km door de ruimte. Sociale uitkeringen worden verhoogd Oorlogsmateriaal verviervoudigd Noordvietnamees protest Nieuwe betogingen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maas; - inden Drie nieuwe vice-premiers Struikelblok Feest Soebandrio Boodschap van Soekarno aan „zijn" volk Geen rubberbal Soeharto greep bijtijds in Gevecht voorkomen Touwtrekken PranJteritig bij abonnement: TERNIUZSliN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Administratie-adre*: Smidswal Redactie- en Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma F- J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. RubrifeK „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Met 347 stemm entegen 251 bij 1 onthouding heeft de centrum linkse Italiaanse regering het vertrouwen van de kamer ge kregen. Van de senaat had zij dit reeds op 8 maart gekregen. Te gen stemden de communisten, de proletarische socialisten, de libe ralen, de neo-fascisten en de monarchisten. Met daverend geweld schoot woensdagmiddag om precies elf minuten over half zes Ned. tijd de Titan-2-aanjaagraket omhoog, op de top waarvan de ruimtecabine Gemini-8 met aan boord de Ameri kaanse kosmonauten Neil Arm strong en David Scott zich bevond. Enkele minuten later deelde de N.A.S.A. mee dat de instrumenten aan boord van de Gemini-cabine uitstekend functioneerden en dat het ruimtevaartuig in een baan om de aarde was gekomen. Deze week weliswaar iets af van de vastge stelde baan de kortste afstand tot de aarde bedroeg 161 km als voorzien, doch de verst verwijder de afstand lag op 271,5 km maar de vluchtleiders op het ruimtecen trum toonden zich toch zeer vol daan over het bereikte resultaat. In elk geval kon de eerste taak van de beide ruimtevaarders wor den uitgevoerd: het aanhaken van de tweede trap van de Atlas-Agena- combinatie, die enkele uren voor de Gemini-8 in een baan om de aarde was gebracht. Toen de ruimtevaarders zich bo ven het vasteland van Afrika be vonden, deelde Neil Armstrong mee dat alle instrumenten aan boord prima werkten en dat alles naar wens verliep. President Johnson zei woensdag kort na de lancering dat de Ver Staten vastbesloten zijn als eersten nog vóór 1970 een man op de maan te brengen. Hij voerde het woord tijdens een korte plechtigheid op het Witte Huis. Hij zei dat de Ame rikanen hun achterstand in de ruimterace hadden ingelopen en dat zij de leiding hebben genomen. De plechtigheid was belegd ter gelegenheid van de uitreiking aan president Johnson van de Goddard- Trofee, genoemd naar de overleden dr. Robert Goddard, een Ameri kaans pionier op het gebied van de ruimtevaart. De president memoreerde het feit dat dr. Goddard 40 jaar geleden 's werelds eerste door vloeistof aangedreven raket lanceerde. De president sloeg hierna de lancering gade op een televisietoestel in zijn kantoor. Op het vliegveld van Lima in Peru zijn woensdag twee Ameri kaanse vliegtuigen geland met een grote reikwijdte. Aan boord bevonden zich veertig personen, merendeels technici. De vliegtuigen zijn bestemd voor even tuele opsporing en berging van de bemanning van de gemini-8. De astronauten Néill Armstrong (links) en David R. Scott, ff Een Russische treiler die perma nent in de internationale wateren bij Kaap Kennedy vist, was ook woensdag op zijn post bij de lance ring van de Gemini-8. De treiler die zich al enkele jaren bij Kaap Kennedy ophoudt, is volgens kringen van de Ameri kaanse marine rijkelijk voorzien van elektronische uitrusting en radar. (Adv.) Het communistische kamerlid Jager heeft minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezond heid) gisteren mondelinge vra gen gesteld over de voorgeno men verhoging van de diverse sociale uitkeringen. De vragen waren zo geredigeerd, als zou den de verhogingen reeds zijn vastgesteld, hetgeen door de minister werd ontkend. De be windsman zegde de kamer toe Ie totstandkoming van de te nemen algemene maatregelen van bestuur te zullen bevorde ren. Minister Veldkamp liet zich niet uit over het verzoek van het kamerlid om de bedoelde ver hogingen op 12 procent te bren- President Johnson heeft dins dag een wet getekend tot het uit geven van 4,8 miljard dollar extra voor de oorlog in Vietnam. Het huis van afgevaardigden heeft later op de dag nog een wetsontwerp goedgekeurd ter verkrijging van nog eens 6 mil jard uit belastingen voor de fi nanciering van de oorlog in Viet nam. De senaat keurde later het wetsontwerp eveneens goed. Tevens werd de aanvraag van de president voor 13.135 miljoen dollar (ƒ47 miljard) voor aan vullende gelden voor de oorlog in Vietnam en voor steun aan de Zuidvietnamese economie door het huis van afgevaardgiden goedgekeurd. Ken woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt dat de ver zending per schip van Ameri kaans oorlogsmateriëel naar Vietnam in 1965 verviervoudigd is. Driehonderd vrachtschepen varen thans af en aan tussen de V.S. en Vietnam en vervoeren per rnaand meer dan 600.000 ton oor logsmateriëel naar Vietnam. Aan deze transporten neemt slechts één buitenlands schip deel en wel een Noors vaartuig. Noord-Vietnam heeft dinsdag een protest ingediend bü de in ternationale controlecommissie tegen nieuwe aanvallen van Amerikaanse vliegtuigen en schepen. Volgens het protest hadden grote aantallen Ameri kaanse vliegtuigen op veertien maart bewoonde gebieden en fabrieken in de provincies Nam Ha, Thanh Hoa, Nghe An en Ha Tinh bestookt. Twee torpedoja gers van de Amerikaanse zeven de vloot hadden op deze dag dor pen op de kust van de provincie Thanh Hoa beschoten. Het Noordvietnamees protest constateert dat deze aanvallen 'n bewijs vormen voor de bedoeling van de Verenigde Saaten de oor log tegen Noord-Vietnam uit te breiden. Ongeveer tienduizend perso nen hebben woensdag in 'de Zuid vietnamese universiteitsstad Hue betoogd tegen het huidige kabi net. Zij eisten heengaan van de negen maanden oude militaire regering. In de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam heerst al enke le dagen onrust als gevolg van de verwijdering van generaal Tji uit de militaire raad. De generaal is bevelhebber in deze provincies. Inmiddels zijn 25.000 scholie ren en studenten een hongersta king begonnen. Zowel de beto ging als de hongerstaking zijn door een beweging georganiseerd die zich „de volksbeweging die strijdt voor revolutie" noemt. Zij wil een coalitieregering en vrije verkiezingen, BMW! WAT EEN WAGEN WATEENWEGLIGGING VRAAGT UW OEALER OM EEN PROEFRIT OVERWEGEND DROOG Een hogedrukgebied, waarvan 't centrum boven zuid-Engeland ligt, trekt langzaam in de rich ting van de Alpen. Aan de noord flank van dit hogedrukgebied ontwikkelt zich bij de Faröer een kleine depressie, die naar zuid- Noorwegen zal trekken. Deze veranderingen in de luchtdruk verdeling zullen in onze omge ving de westelijke wind in de loop van de dag doen toenemen tot matig en langs de Wadden- kust tot vrij krachtig. De weste lijke wind blijft veel bewolking aanvoeren, waaruit echter geen regen zal vallen. In het tempera- tuurverloop komt weinig veran dering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Westelijke wind Over het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog. Meest matige westelijke wind. Maximum temperaturen van 7 tot 10 graden. DONDERDAG 17 MAART v.m. n.m. Breskens 10.59 11.35 Terneuzen 11.34 0.10 Hansweert 12.14 0.50 Walsoorden 12.24 1.00 VRIJDAG 18 MAART v.m. n.m. Breskens 0.48 1.07 Terneuzen 1.24 1.43 Hansweert 1.58 2.17 Walsoorden 2.07 2.26 Mr. 17 IS ZON MAAN op onder op onde: 6.51 6.49 6.46 6,48 5.44 6.11 1.21 2,31 Generaal Soeharto, bevelhebber van het Indonesische leger, heeft woensdag tegengesproken dat president Soekarno vorige week vrijdag zijn politieke macht aan hem zou hebben overgedragen. Dit werd door radio-Djakarta be kendgemaakt. Volgens Soeharto was hij al leen belast met het herstel van rust en orde, zoals het geval was na de mislukte staatsgreep van vorig jaar. De radio zei dat dit in een ver klaring van kolonel Soenardjo stond, de leider van de voorlich tingsafdeling van „Kogam" (ver- pletter-Maleisiëcommando). Ge neraal Soeharto had volgens deze verklaring de buitenlandse pers gewaarschuwd de gebeurtenissen in Indonesië niet verkeerd uit te leggen. De huidige toestand noemde hij dezelfde als die van na de mislukte staatsgreep, toen hij door Soekarno werd gemach tigd orde en rust te herstellen. De Indonesische revolutie zal haar koers vervolgen onder leiding van de president, aldus Soeharto. Volgens kolonel Soenardjo had generaal Soeharto de massale steun voor het besluit van de president aangehaald als een be wijs dat het volk volledig ver trouwen stelt in de strijdkrachten bij de uitvoering van de bevelen van de president. „Dit was een zware slag voor elementen die een lastercampagne voeren om de eenheid tussen president, strijdkrachten en volk te onder mijnen." Naar goedbtgelichte kringen woensdag meedeelden wenst het leger drie nieuwe vice-premiers in het Indonesische kabinet. Het zijn generaal Nasoetion voor de defensie-aangelegenheden; sultan Hamengkoeboewono voor econo mische zaken en dr Roeslan Ab- doelgani voor buitenlandse za ken. De post van premier wordt door president Soekarno bezet. De drie huidige vice-premiers, Soebandrio, Lemena en Saleh, zouden op last van het leger worden ontslagen. Bij de besprekingen tussen Soe karno en de leiders van de strijd krachten, die maandag en dins dag plaatsvonden en waarbij werd gewikt en gewogen over de samenstelling van een nieuwe re gering, zou Soekarno de gene raals hebben voorgehouden dat hij nog steeds „de grote leider van de revolutie, de president en opperbevelhebber" was. Volgens goedingelichte kringen had Soekarno zich tijdens die be sprekingen gedragen alsof er niets was gebeurd. Hij had voor gesteld dat iedereen in de rege ring zou aftreden om hem de vrije hand te geven voor een re organisatie naar eigen goeddun ken. De leiders van de strijdkrach ten weigerden echter hierop in te gaan, waarmee zij zich voor de eerste maal in ruim twintig jaar openlijk tegen het staatshoofd verzetten. De generaals zouden Soekarno duidelijk hebben gemaakt dat zjj een klein compact kabinet wen sen, dat in staat kon worden ge acht het land doeltreffend te re geren. Het leger had Soekarno duide lijk gemaakt, dat het geen com munisten of communistisch ge zinden in de regering wenst. Deze zou hoogstens 24 leden mogen tel len. Naar verluidt heeft Soekarno dit van de hand gewezen. Een belangrijk struikelblok schijnt de kwestie van de over dracht van bevoegdheden aan ge neraal Soeharto te zijn. De presi dent zegt dat hij Soeharto slechts bevoegdheid heeft gegeven om rust en orde te herstellen. Het leger meent daarentegen dat dit gepaard dient te gaan met dras tische wijzigingen in de regering. Soeharto neemt niet deel aan de onderhandelingen. Hij heeft een keelontsteking. Dinsdagavond werd in Djakar ta een uitgaansverbod ingesteld. Pantserwagens patrouilleerden door de straten en militairen hielden degenen, die zich toch nog op straat bevonden, aan voor controle van de papieren. De vierde echtgenote van presi dent Soekarno, de Japanse Ratna Dewi, gaf deze week een feest om het verbod van de Indonesi sche communistische partij te vieren. Aanwezig waren o.m. de echtgenote van de voormalige minister van defensie, Nasoetion en de weduwe van generaal Yani, de legerbevelhebber die bij de op stand van 1 oktober door com munisten werd vermoord. Naar woensdag in Djakarta verluidde is Soekarno zeer boos op generaal Soeharto over diens verbod van de communistische partij. Het verbod werd vorige week uit naam varl president Soekarno door generaal Soeharto uitge vaardigd. De communistische minister van staat Oei Tjoe Tat zou zijn gewond bij een handgemeen dat zich voordeed toen hij vrijdag door militairen uit zijn huis werd gehaald. Ook de pro communisti sche minister van mijnindustrie Armoenanto zou bij zijn arresta tie verwondingen hebben opgelo pen. Bij elkaar zijn in de afgelo pen dagen 48 hoge communisten en communistische sympathisan ten opgepakt. De minister van buitenlandse zaken, dr Soebandrio, heeft dins dagavond een vergadering met president Soekarno en militaire leiders in het Merdeka-paleis in Djakarta bijgewoond, zo heeft radio-Djakarta woensdag omge roepen. Aanwezig waren ook de tweede en derde vice- premiers, Leimena en Saleh. De bijeen komst duurde twee uur en ver liep vriendschappelijk, aldus ra dio-Djakarta. De mohammedaanse leider Hadji Sjaichoe verklaarde woens dag dat de Indonesiërs nog trouw zijn aan president Soekarno. Het officiële blad voor de strijdkrachten publiceerde woens dag op de voorpagina een foto van Soekarno in het uniform van opperbevelhebber tussen de com mandanten van de strijdkrach ten. De foto was op de bijeen komst van dinsdag genomen, schreef het blad. Na de bijeenkomst vertrok Soe bandrio, begeleid door militairen, naar een gastenverblijf op het terrein van het Merdeka-paleis. De militairen stonden niet toe dat hij werd benaderd door journa listen, die echter wel de gelegen heid kregen andere ministers te spreken. Studenten verzamelden zich woensdag voor het huis van Soe bandrio en verspreidden vlug schriften waarin aanvallen op hem en de Chinese minister van buitenlandse zaken werden ge daan Soekarno heeft woensdag in een toespraak tot het Indonesi sche volk nadrukkelijk doen uit komen dat hij nog altijd het ge zag in handen heeft. In tegenstel ling tot de verwachtingen werd in de rede geen enkele regerings wijziging aangekondigd. Hjj her innerde er aan dat bjj decreet van juni 1959 de uitvoerende macht aan lieni is oevertrouwd. In de boodschap, voorgelezen voor radio-Djakarta door dr Saleh, de derde vice-premier, en beluisterd in Singapore, zei de president dat hij open staat voor suggesties van welke zijde ook, maar op voorwaarde dat zij hom op gedisciplineerde wijze zullen worden overhandigd. Soekarno zei dat opheldering van zijn kant nodig was gewor den, omdat bepaalde mensen had tien laten blijken een verkeerde opvatting van de functie en de bevoegdheden van de president te hebben. Deze is slechts verant woordelijkheid verschuldigd aan het parlement en aan God en de president alleen heeft het recht zijn medewerkers in de regering te benoemen, aldus Soekarno, In de boodschap werd voorts meegedeeld dat sinds 11 maart, de dag waarop legerchef Soehar to opdracht kreeg orde en recht in het land te. herstellen, overleg heeft plaatsgevonden tussen pre sident Soekarno, de vier viee-pre- miers, leden van het kabinet en militaire leiders. De president zei het te betreu ren dat bepaalde groeperingen het wilden doen voorkomen alsof hij slechts zijn eigen wil wenst door te drijven. Hij besloot met een beroep op de bevolking orde en eensgezindheid te bewaren. De voorlezing van de toespraak werd gevolgd door een commen taar van minister Roeslan Ab- doelgani, één van de drie nieuw benoemde vice-premiers. Hij legde er de nadruk op dat de president niet zo maar een eenvoudige rubberbal is en dat liet Indonesische stelsel van ge leide democratie hem de uitvoe rende macht toekent. Naar woensdag in Djakarta verluidde besloot generaal Soe harto vorige week stappen tegen Soekarno te ondernemen, nadat men hem ervan had weten te overtuigen dat hij op het punt stond door de president te wor den ontslagn. Men meent dat dr Soebandrio aan de Soekarno-gezinde minister van politie, Soetjipto Joedodihar- djo, opdracht had gegeven negen generaals van het leger te arres teren. Op een of andere manier kwam dit ter kennis van gene raal Soeharto. Hjj liet Soetjipto bij zich komen en eiste van hem de namen van hen die op zijn ar restantenlijstje stonden. De mi nister weigerde en zei dat Soe bandrio de volledige steun van Soekarno had. Aangezien het leger was gewaarschuwd, zag men van het arrestatieplan af. Aan deze gebeurtenissen was nog een poging van Soebandrio voorafgegaan om de Siliwangi- divisie, die naar Djakarta trok om anti-communistische protes ten kracht bij te zetten, in Ban doeng op te sluiten. Soebandrio zou het korps mariniers opdracht hebben gegeven de Siliwangi- troepen in Bandoeng aan te val len. Men meent te weten dat de mariniers inderdaad uit hun ba sis in Pelaboehan Ratoe aan de zuidkust van Java op weg gin gen, Siliwangi-commandant Ibra him Adjie kreeg echter lucht van het gevaar en gaf zijn mannen opdracht de mariniers tegemoet te trekken. Binnen enkele uren stonden twaalf bataljons elkaar vijandig gezinde troepen ergens tussen Soekaboemi en Pelaboehan Ratoe tegenover elkaar. De wegen zaten verstopt met tanks, pantserwagens en lucht doelgeschut. Op het laatste mo ment werd een gevecht voorko men, doordat generaal Soeharto de mariniers bevel gaf van hun aanval af te zien. Teiwij] deze militaire manoeu vres zich buiten Djakarta af speelden, zouden in de hoofdstad de drie legergeneraals Basoeki Rachmat, Amir Machmoed en minister van defensie Sarbini Soekarno hebben gedreigd dat het leger de militaire bescher ming van diens palcis zou terug trekken en de president aan da woede van de anti-communisti sche betogers zou overlaten. Zij eisten van hem wijziging van zijrv pro-communistische politiek, zo wel in eigen land als wat betreft de buitenlandse politiek tegen over China. Na uren toqwtrek- ken gaf Soekarno toe

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1