PROVINCIAAL NIEUWS Verpleegsters- droom Eis de originele cetaliB buitenlijts HERINDELING VAN WALCHEREN AANGENOMEN \SPIRIlNr Terneuzen Axel Biervliet Goes Haamstede Hoek Middelburg Sluiskil MAIDEN-VLUCHT VAN VAN DC-8 SUPER 61 Vlissingen Zaamslag OEFENING VOOR RUIMTE-WANDELING Zierïkzee EERSTE KAMER AGENDA daar staat BAY0Z achter Fagiha 2 Woensdag 16 maart 1960 Gevaarlijk terrein In overleg met de rijkswater staat maakt de inspekteur- korpschef van de gemeentepoli tie bekend, dat het terrein van het voormalige sportvelden complex achter de loodsenwacht en de zeedijk zal worden opge spoten, tengevolge waarvan dit gehele terrein voor aldaar spe lende kinderen zeer gevaarlijk wordt. Vrouwenbond P.v.d.A. De voorzitster van de afdeling Terneuzen van de vrouwenbond van de Partij van de Arbeid kon gisteravond een groot aantal da mes-leden welkom heten ln de bijeenkomst welke werd gehou den in „De Vriendschap". De film „Zeeland in opbouw" werd ver toond. Deze was beschikbaar ge steld door de provinciale griffie. Nadat de vertoning met be langstelling was gevolgd, werd door enkele dames gedeclameerd. De inhoud hiervan betrof de ont wikkeling van Terneuzen. Een geanimeerde gedachtenwis- seling besloot deze bijeenkomst. Soroptimistclub voor Zeeuws-Vlaanderen Zaterdag a.s. zal in Terneuzen een Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Nationale Unie der Ne derlandse soroptimistclubs wor den opgericht. Dat gebeurt in hotel Rotterdam, waar mevrouw Gunnel Hazelius Berg, de uit Zweden afkomstige presidente van de Europese federatie, het charter zal uitreiken. Daarmee wordt de nieuwe afdeling dan opgenomen in de Europese unie en de wereldfederatie. Evenals de Rotary, Round Table en Lions zijn het dienen de clubs. De eerste club werd in 1921 in de Verenigde Staten op gericht als tegenhanger van de Rotary waarvan vrouwen geen lid konden en kunnen zijn. In 1923 ontstond de eerste sorop timistclub in Europa (Londen) en in 1927 werd de eerste Nederlandse club (Den Haag) opgericht. De Nationale Unie der Nederlandse Soroptimistclubs telt op dit ogenblik 38 clubs met inbegrip van de club Curagao. De organisatie kent uitsluitend vrouwelijke leden. De naam soroptimist is ont staan uit de Latijnse woorden „sorores" en „optimum", „zus ters die naar het beste streven". Van de leden wordt .verwacht dat zij naar beste krachten stre ven naar het ideaal van toewij ding, dienstvaardigheid, vriend schap en verdraagzaamheid ten opzichte van haar beroep, haar medeleden en de mensheid in het algemeen. Lid zijn werken de vrouwen, terwijl ieder lid wordt beschouwd als vertegen woordigster van haar beroep. In een club mag daarom maar één vertegenwoordigster van een be roep worden opgenomen. Voor de oprichtingssamen komst zullen meer dan honderd soroptimisten uit Duitsland, Bel gië en Nederland naar Terneu zen komen. De heer A. van Toor, waterbouwkundige bij de rijks waterstaat, zal een inleiding houden over de kanaalwerken. Daarna is er een bustocht langs het kanaal. Vervolgens wordt het gezelschap door B. en W. van Terneuzen ontvangen op het ge meentehuis. De zaterdag wordt besloten met een diner in hotel Rotter dam, tijdens hetwelk het charter zal worden uitgereikt. In de loop van zondag maken de gasten nog een tocht naar Sluis en Aardenburg, waar oud heidkundige bezienswaardighe den zullen worden bezocht. Tot besluit is er een gezamenlijk- lijke koffiemaaltijd in hotel De Rode Leeuw te Aardenfourg. St. Joris-wandeltocht op 16 april Onder auspiciën van de Door- mangroep der Nederlandse pad vinders te Terneuzen wordt op zaterdag 16 april a.s. de tradi tionele St. Joris-wandeltocht ge organiseerd. Tussen 14.45 en 15.30 uur wordt die dag gestart van de markt. De af te leggen afstanden bedragen 20 km voor de afdeling A en 10 km voor de afdeling B (de kabouters en wel pen in groepsverband). Het par cours is ditmaal gelegen ten oosten van Terneuzen. Als prij zen zijn beschikbaar herinne ringsmedailles, wisselbekers en groepsmedailles. Elke groep moet bestaan uit minstens zeven deel nemers plus leiding. In 1965 veroverden de Leeu- werikgroepen uit Eekloo drie eerste-prijzen. 60-jarig huwelijksfeest Dinsdag was de gehele Prins Hendrikstraat te Axel bevlagd. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat de heer en mevr. P. van Al tenWijna hun 60-jarig huwe lijksfeest vierden. Op de 15e maart 1906 traden de heer P. van Alten, geboren 19 oktober 1883 te Sluiskil, en Santina Wijna, geboren 27 juni 1884 te Axel, in het huwelijk. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren, twee meisjes en één jongen. Deze hebben sa- men twaalf kleinkinderen en er zijn drie achterkleinkinderen. De heer Van Alten is uit de lagere school in het metselaars- vak getreden. Na zjjn huwelijk is hij in' Axel altijd zelfstandig stand is hierdoor gekomen op 990 werkzaam geweest. Dit heeft hij gedaan tot zijn 74e jaar, waarna de zaak door zijn zoon werd voortgezet. Zijn echtgenote heeft vele jaren een kruidenierswinkel gedreven. Het heeft de heer en mevrouw Van Alten deze dag natuurlijk niet aan belangstelling ontbro ken. Naast de familie kwamen vele vrienden, kennissen en bu ren hun felicitaties aanbieden. Er was een grote hoeveelheid bloemen, waaronder een fraaie bloemenmand van de bewoners van de Prins Hendrikstraat. Burgemeester Van Dijke en zijn echtgenote kwamen ook hun gelukwensen aanbieden. De commissaris der koningin had een gelukstelegram gezon den. Vergadering voetbalclub De voetbalvereniging Biervliet heeft in het Oude Raedthuys tij dens een buitengewone leden vergadering afscheid genomen van voorzitter C. van Hercules. Wegens het vertrek uit de ge meente zag deze zich verplicht als voorzitter der vereniging af te treden. Tijdens zijn afscheid zei hij steeds met plezier de functie van voorzitter te hebben bekleed sinds september 1963. De kontakten met de andere be stuursleden en in het bijzonder met de spelers zijn altijd prettig geweest. De heer P. Borm, sekretaris der vereniging, sprak namens het bestuur woorden van dank en waardering tot de scheidende voorzitter. Hij bracht hem dank voor de vele activiteiten die hij aan de dag heeft gelegd. Als blijk van waardering bood hij de heer Van Hercules een fraaie wandschemerlamp aan. Namens het eerste elftal werd het woord gevoerd door Sjaak Lij baart, die zei dat de voorzit ter in een korte tijd veel voor de vereniging heeft gedaan en dat de spelers veel aan hem zijn verschuldigd.. Namens het elftal bood hij een ingelijste kleuren foto aan. De voorzitter toonde zich ver heugd met de aangeboden ge schenken en dankte voor de vele hartelijke woorden. In een tweetal vacatures wer den gekozen de heren C. de Kra mer en P. Pladdet. Na afloop bleef men nog eni ge tijd gezellig bijeen. Twee dodelijke ongevallen Op rijksweg 58 in de gemeente 's-Heer Arendskerke hebben zich niet ver van elkaar maar op ver schillende tijdstippen twee onge vallen met dodelijke afloop voor gedaan. Het eerste ongeluk ge beurde omstreeks vijf uur maan dagmiddag, toen een wielrijder, de 72-jarige M. van Gessel uit 's-Heerenhoek. bij het overste ken van rijksweg 58 door een per sonenauto werd gegrepen en op slag werd gedood. Ongeveer lVz uur later stak 'n voetgangster, de 63-jarige me vrouw E. Mulder-Tolhoek uit 's-Heer Arendskerke, de rijksweg over en werd eveneens gegrepen door een personenauto. Ook hier was de afloop dodelijk. Archeologisch onderzoek Tijdens restauratiewerkzaam heden in de hervormde kerk te Haamstede is onder de tegenwoor dige kerk een tufstenen fundering gevonden van een oudere voorgan ger, daterende uit ca. 1100. Onder de tufstenen fundering zijn enkele skeletten aangetroffen, hetgeen erop zou kunnen wijzen dat reeds eerder een houten kerk aanwezig is geweest. Van de hou ten kerk is niets teruggevonden, waarschijnlijk omdat de opgra- vingsput veel te klein was. Deze oudheidkundige verken ningen geschieden door de rijks dienst voor oudheidkundig bodem onderzoek uit Amersfoort. Auto in de sloot Waarschijnlijk door het rijden met te grote snelheid kwam een personenauto, komende van de DOW en bestuurd door de heer H. te Terneuzen, terecht in een sloot aan de Herbert Dowweg. De auto werd beschadigd ter wijl H. ter behandeling naar dokter Nijsten werd vervoerd. Weer brand op de Knol Wederom werd deze week de bevolking van Hoek opgeschrikt door sirenegeloei van de brand weer. En weer was het op de Knol. Bij de familie 'De Witte was de oliekachel in brand ge raakt en had de huiskamer in brand gezet. De brandweer had met veel moeilijkheden te kam pen door de geweldige rookont wikkeling. O.m. stond het pla fond in brand. De kamer moest worden ontruimd omdat ook en kele meubels waren gaan bran den. Ook burgemeester Hanssens was ter plaatse.. Hij had het eer ste brandalarm opgevangen en doorgegeven. Serooskerke krijgt badgelegenheid dank zij muntenvondst De laatste dagen hadden de op gravingen in het goudveld van Serooskerke niets opgeleverd. Dinsdagmiddag echter kon men na drie uur graven negen munten aan de vondst toevoegen. De totaal exemplaren. De schatgravers die tot twee weken geleden niet kon den geloven dat ooit het duizendste exemplaar zou worden gevonden, worden met de dag optimistischer. Het gaat spannen in Serooskerke. Het dorp komt opnieuw in een soort „goudkoorts", nu het ernaar uitziet dat de duizend wordt volge boekt, want niet alleen de eerlijke vinder maar de hele gemeenschap van het dorp heeft er veel belang bij. De gemeente wil namelijk in de toekomst een badgelegenheid laten maken van de opbrengst van de gevonden munten. Vereniging voor Christelijk ondewijs Onder voorzitterschap van de heer F. de Ruijter hield de ver eniging voor christelijk onder wijs te Sluiskil dezer idagen haar algemene vergadering. Na de opening en het voorlezen der jaarverslagen kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. De heren F. de Ruijter (voorz.) en J. Phi- lipsen traden af en waren niet herkiesbaar. In hun plaatsen wer den gekozen de heren J. de Kam en J. Vermeulen. De heer A. van Hoeve werd herkozen. De vice- voorzitter, de heer A. Ramondt, sprak de aftredende voorzitter toe en roemde diens gevoel voor humor en zijn vermogen op het terrein van het bewaren der een heid. De heer De Ruijter heeft in het bestuur zitting sedert 3 maart 1933, sedert 28 maart 1952 als voorzitter. Onder zijn voor zitterschap is een nieuwe school en een nieuwe hoofdenwoning tot stand gekomen. Als dank voor zijn vele werk werd de schei dende voorzitter een sigarendoos met zilverbeslag aangeboden. De heer Philipsen die sedert 1948 zit ting in het bestuur heeft gehad, mocht een zonnebril in ontvangst nemen. Namens het personeel van de school werden de beide heren toegesproken door de heer A. van Harn, hoofd der school. Na de pauze hield de heer S. van Harn een causerie onder de titel „Zuid-Afrika, land en volk." De heer Van Harn die onlangs per soonlijk in Zuid-Afrika heeft mogen verblijven, wist zijn ge hoor zeer te boeien. Na de cause rie werden nog enkele kleuren films over dit land gedraaid. Het was reeds laat ,toen de goed' be zochte vergadering werd opge heven. Schiphol:'sWerekls grootste com merciële straalverkeersvliegtuig, de Douglas DC-8 super 61 stijgt hier op voor de eerste vlucht. De machine is ruim 12 meter langer dan de DC-8s, die nu in gebruik zijn en zal 351 passagiers kunnen vervoeren. Cabaretavond Vrijdagavond verzorgt het B.A.C.-cabaret uit Sluiskil een avond voor de hervormde ge meente. De toegangsprijs be draagt 1,25. De avond wordt ge houden in het wijkgebouw „De Ark". Zeeman ov erboord geslagen Op de rede van Vlissingen is in de nacht van maandag op dins dag een opvarende van het Ne derlandse motorschip „Benne- kom" bij het ophalen van een touwladder overboord geslagen. De reddingboot „President Wiersma" uit Breskens en de rede-afhaaldienst van het Ne derlandse loodswezen zijn onmid dellijk met reddingspogingen be- gonne. Tot nu toe heeft men ech ter niets van het overboord ge slagen bemanningslid kunnen ontdekken. Fosforbedrijf in Vlissingen? Op een gisteren te Breda gehou den persconferentie ter gelegen heid van de nauwe samenwerking tussen het Duitse chemische con cern Farbwerke Höchst A.G. en net Amerikaanse concern Grant Co Ine, en de oprichting van poly- meerfabrieken Breda N.V. werd meegedeeld, dat Farbwerke Höchst onderhandelt met het Nederlandse ministerie van economische zaken over de vestiging van een elektro- thermisch fosforbedrijf in Vlissin gen. Indien de onderhandelingen zou den leiden tot een akkoord, zal in het Zuid-Sloe (havenplan Vlissin- gen-Oost) een bedrijf worden ge vestigd, waar in eerste instantie tussen 300 en 500 mensen te werk worden gesteld. De vestiging zal een investering vergen van 70 min tot 90 min mark en per jaar 400 min kwu energie verbruikén. Teraardebestelling heer J. van de Wege In alle eenvoud werd maandag middag de heer J. van de Wege, die donderdag nog onverwachts op 78-jarige leeftijd was gestor ven, ter aarde besteld. Tijdens zijn leven heeft hij zich op ker kelijk en maatschappelijk gebied op velerlei terrein bewogen. Zo diende hij de geref. kerk vele jaren o.a. als administrateur, ter wijl hij eveneens tal van jaren voorzitter was van het Groene Kruis en van het voormalige bur gerlijk armbestuur. In de oranje vereniging was hij tot aan zijn overlijden bestuurslid. Interkerkelijke zangdienst A.s. zondagavond zal om 7 uur in de geref. kerk weer een inter kerkelijke zangdienst worden ge houden. Hieraan wordt medewer king verleend door een koor o.l.v. mej. C. de Blaeij, de harmonie Cape Kennedy: Astronaut David R. Scott oefent in gewichtloze toestand voor de vlucht met de Gemini-S, tijdens welke hij een „ruimte-wandeling" om de aarde zal maken. Links op de achter grond ruimtevaarder Neill A. Armstrong in een model van de capsule. De lancering wordt van daag verwacht. (Adv.) „De Volharding" o.l.v. de heer J. Meijers uit Terneuzen en do or ganist de heer J. J. Haak Deze dienst wordt geleid door ds. Ph. M. Becht en ds. M. den Boer, resp. hervormd en gereformeerd predikant alhier. Voor deze zangdiensten be staat steeds een grote belangstel ling. Jammer dat de interkerke lijke samenwerking zich nog maar beperkt tot de herv. en ge ref. kerk. Jaarvergadering Zeeuwse wandelsportbond Op zaterdag 19 maart a.s. houdt de Zeeuwse wandelsport- bond een algemene ledenverga dering in restaurant „De Kraag" te Zaamslag. Op de agenda staan o.m. bestuursverkiezingen. Af tredend zijn de heren A. P. de Groote, J. J. Ocké, J. v. d. Parel en R. Thomas. Verder zal het jpbileum van de vereniging on derwerp van bespreking vormen en voorts de avond-viérdaagse, de vierdaagse te Apeldoorn en de jeugd vierdaagse te Gorkum. I Kind onder trekker Maandagmiddag heeft op het andbouwbedrijf van de heer Van der Velde te Kerkwerve een ongeval plaatsgevonden, dat het leven heeft gekost aan zijn an derhalf jarig zoontje. Bij het uit de schuur halen van een land bouwmachine is het zoontje in een onbewaakt ogenblik in bij zijn van de vader onder de trek ker terecht gekomen. Het kind werd overgebracht naar 't Roo- de Kruisziekenhuis te Zierikzee, waar het in de loop van de dag is overleden. De eerste kamer is dinsdagmid dag met 52 tegen 12 stemmen ak koord gegaan met liet voorstel tot wiiziging van de gemeentelijke in deling van Walcheren, waarbij het aantal van negentien gemeenten op het eiland wordt teruggebracht tot acht. Het voorstel dat nog bij de ka mers werd aanhangig gemaakt on der het kabinet-Marijnen, werd reeds vorige week dinsdag in de -) IK -- eerste kamer besproken. Tegen stemden de fracties van c.h.u. en v.v.d., benevens de heren Kraaij- vanger en Steenkamp van de k.v.p. Het wetsontwerp voorziet in de opheffing van de gemeenten Aag- tekerke, Biggekerke, Grijpskerke, Koudekerke, Meliskerke, Nieuw en St. Joosland, Oost- en Wést- Souburg, Oostkapelle,, ...Rit them, Serooskerke, St. Laurens, Vrou wenpolder en Zoutelande:- -■-• Nieuwe gemeenten zullen zijn Valkenisse en Mariekerke. De nieuwe indeling van Walche ren omvat in de laatste toekomst de gemeenten: VEERE (Koudekerke, en Zoutelande); Biggekerke i- DOOR LILIAN WOODWARD 18) „Sorry, jongedame, ik kan zien dat u zich wilt aankleden." Hij keek naar de boot. „Ik weet wat. Ik ga in de hoek van het strandje zitten, met mijn rug naar u toe, terwijl u zich aankleedt. Daarna neem ik u mee naar de „Firefly". Ik mag u toch wel een tochtje aanbieden, nietwaar?" Hij wachtte zo verlangend op haar antwoord, dat ze niet de moed had te weigeren. Ze pakte haar horloge en zag dat het nog maar vier uur was. „Over een paar minuten ben ik klaar," zei ze. Hij stak een sigaret op en slen terde naar het eind van het strandje. Tegen de tijd dat zijn sigaret opgerookt was, was ze klaar. „Lieve deugd, u ziet er in uw fleren net zo lief uit als in uw zwempak," zei hij jongensachtig en ze bloosde van plezier. „Dank u, vriendelijke heer," zei ze glimlachend. Ze gingen naar de kleine roei boot die op het strand getrokken was aan de rand van het water. Hij nam haar hand en hielp haar erin. Toen ze goed en wel voorin zat, duwde hij pas af en sprong aan boord. „Is de „Firefly" van u?" vroeg ze even later toen ze langzij kwamen. „Nee, ik heb dit schip in Femosa gehuurd. Het zeilt als 'n droom." Hij maakte de jol vast, sprong aan boord van het jachtje en stak toen zijn handen uit naar Janice. Een ogenblik later zat ze naast hem. Patula danste in een gloeiende nevel in de verte. Hij ilet haar het scheepje zien. Ze bekeek de keurige kombuis, het salonnetje met de tafel en de banken, waarop je overdag kon zitten, en de hulpmotor die ge bruikt werd als de wind helemaal was gaan liggen of als de zee on stuimig was. „Ik ga het zeil hijsen en we varen naar de einder," zei Ricky. „Ik kan niet te lang wegblij ven," zei Janice, „Ik moet om zes uur weer in dienst." „Ik zal u niet beschamen, me vrouw," zei hij, met zijn wijsvin ger aan zijn slaap in een namaak saluut. Over zijn knappe gezicht trok een aantrekkelijke grijns- I lach. Opeens wist Janice dat ze deze man graag mocht. Ze kende hem nog maar een paar minuten, maar, nou ja. hij scheen een van die zeldzame lieden te zijn tot wie men zich op het eerste gezicht aangetrokken voelt. Met een zucht van tevredenheid zakte ze in haar stoeltje in de buik van 't scheepje en keek naar Ricky's stoere figuur bij de mast bezig met de fok en het grootzeil. Enkele ogenblikken later blies de zachte bries de „Firefly" dan send op het blauwe water, de steven gewend naar dé horizon. Toen David en Feona die mor gen op Femosa aankwamen, bleek dat het pakketje dat David uit Londen verwachtte, niet aan gekomen was. „Er komt nog een bestelling, met het middagvliegtuig, signor," vertelde de directeur van het postkantoortje hem. „W kunnen net zo goed wach ten als twee tochten maken," zei Feona en hoopte ademloos op zijn beaming. Als hij op het voorstel inging, koniden ze verscheidene uren samen doorbrengen ver van de bemoeienis van andere mensen. Hij haalde zijn schouders op. „Goed, ik denk dat je gelijk hebt. Tenslotte is je vader in goede handen. Wat zullen we gaan doen?" „Laten we naar de Kristallen Grot gaan," stelde ze voor. En toen hij haar vragend aankeek, voegde ze eraan toe: „We zullen met een roeibootje vanuit de haven gaan." Hij gaf zich aan haar leiding over. De Kristallen Grot was aan de voet van een kaap, ongeveer anderhalve kilometter verderop aan de kust. Men kon er alleen vanuit zee komen. Ze huurden 'n bootje en een roeier en zaten naast elkaar toen ze over de glinsterende zee geroeid werden. „De boot moet onder een lage poort door de grot invaren," legde Feona uit. „We moeten dp do bodem van de boot gaan lig gen om ons hoofd niet te stoten." De roeier grijnsde tegen David toen ze de ingang van de grot naderden. Plotseling begreep hij waarom Feona dit tochtje met hem had willen maken. Het was een bekend uitstapje voor geliefden. De bootjes waren zo klein, dat... „Op de grond, signor," zei de roeier en David voelde hoe Fiona's warme lichaam zich on der in de boot tegen hem aan- nestelde. Arm kind. Ze was jong verliefd op de liefde. Hij zag haar gesloten ogen, haar achter over hellend hoofd. Ze wilde dat hij haar kuste. Nou, dan zou ze teleurgesteld worden. Tien tellen later waren ze al in de Kristallen Grot. Het licht dat door de nauwe ingang scheen, deed de wanden en het gewelf van de grot op ivoor lijken. Het water was zo blauw als inkt. Feona, die haar hand in die van David gelegd had, liet haar hoofd op zijn schouder zakken. „Het is zo verrukkelijk," me pelde ze. „Ik zou voor altijd m jou in deze boot kunnen doo. varen, David." .(Wordt vervolgd.). MARIEKERKE (Aagtekerke, Melis kerke, Grijpskerke en een stukje St. Laurens); MIDDELBURG (Middelburg, Nieuw- en St. Joosland en St. Laurens); VLISSINGEN (Vlissingen, Ritthem, Oost- en West-Souburg en strookjes Koudekerke en Nieuw en St. Joosland); DOMBURG (Domburg, Oostkapelle en een deel van Aagtekerke); WESTKAPELLE en ARNEMUIDEN. Tijdens de behandeling in de eerste kamer werd ernstige kritiek op het voorstel uitgeoefend. „Niet voldoende rationeel en te weinig radicaal", aldus het oordeel over het voorstel. Minister Smallenbroek die be grip had voor de bezwaren tegen de voorgestelde indeling, noemde het ongewenst als het voorstel niet door de senaat zou worden aange nomen. DONDERDAG 17 MAART Axel: Geref. kerk (Pironstr.), 7.30 uur: Zendingsavond. (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2