voor jonge arbeiders verbieden N.K.V. wil overwerk en nachtarbeid Nasleep van „schandaal" in Canada Oud-minister Toxopeus fractieleider van de V.V.D. VOOR JA A R S B U R S vredenburg en croeselaan BURGERLIJKE STAND Loop der Bevolking Aardbeving op Formosa Vijf weken vakantie Arbeidsverbod tot 16 jaar Hij is lekker Franse politie trad op tegen Formosa-Chinezen Geen blijvende oppositie? Vandaag beslissing over katboliek- liberaaS kabinet in België 12-iJARIG EVIEISJE VERBOORD IN ENGELAND Maanckf 14 dinsdag 15 maart DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 mMrt GEOPEND VAN 9-17 UUR - VOORDELIGE GECOMBINEERDE REIS/ENTREE BILJETTEN ZIJN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR Een commissie van het Neder lands katholiek vakverbond meent dat overwerk, ploegen dienst en nachtarbeid bij wette lijke maatregel moet worden ver boden voor jeugdige werknemers lot 19 jaar. Alle vormen van ta- viefbeloning voor jeugdige werk nemers tot en met 17 jaar moe ten eveneens worden verboden. De commissie heeft dit stand punt neergelegd in een nota over de situatie van de werkende jeugd. Uitgangspunt was het rapport „persoonsvorming be- drijfsjeugd", dat in opdracht van de minister van sociale zaken in 1964 was uitgebracht. De N.K.V.- commissie doet een aantal voor stellen ter verbetering van de werkomstandigheden voor jeug dige werknemers. van toepassing op vakantie-ar beid moeten zijn. Voor werkende jongeren van zestien en zeven tien jaar zou een leer- of vor mingsplicht voor een hele of twee halve dagen per week kun nen worden ingevoerd. De commissie meent dat voor werknemers tot 19 jaar de werk tijd moet worden verkort tot acht uur per dag en veertig uur per week. Aan jeugdigen onder de IS jaar zou dan per week acht uur onderwijs of vorming binnen de bedrijfstijd moeten worden gege ven. Bij wettelijke maatregel dienen overwerk, ploegendienst en nachtarbeid voor werknemers tot 19 jaar te worden verboden. de commissie een vakantie krij gen van vijf weken per jaar, waarvan drie weken aaneengeslo ten. De commissie acht een langere vakantie voor jongere werkne mers van groot belang, omdat zij nog in hun groeiperiode verke ren. Een langere vakantie zou 'n correctie kunnen geven op de schadelijke invloeden van het wei-ken in fabrieken. Aangedrongen wordt verder op subsidie voor uitbreiding en modernisering van vakantiehui zen en een bijdrage in de kosten van vormingscursussen voor lei ders van vakantiekampen. Voor het volgen van leiderscursussen en het leiden van jeugdkampen zou betaald verlof moeten wor den gegeven. Zij is van oordeel dat er voor jongens en meisjes tot zestien jaar een arbeidsverbod moet komen. 'Hef voorwaardelijk ar beidsverbod voor jongens van veertien dient definitief te wor den. Het arbeidsverbod zou niet De N.K.V.-com,missie heeft be zwaren tegen tarieffceloning en het werken aan de lopende band, waarbij de beloning afhankelijk is van gemaakte hoeveelheden. Dit systeem vindt zij niet bevor derlijk voor de persoonsvorming van de jeugdige werknemers. Alle werknemers onder de 19 jaar moeten naar het oordeel van TERNEUZEN Geboren: 2 mrt Yolanda Chris tina Cornelia, d. van Jan C. den Breker en Janna Hofman, Tho- lensstr. 82; Herman, z. van Mar- tinus Pijpelink en Sara van Driel, won. te Axel, Oudeweg 25b. 3 mrt Pieter, z. van Jacobüs Pijpelink en Helena C. Zegers, Rozenstr. 182; Denis André, z. van Dirk T. Dijkgraaf en Monique A. E. Gheeraert, Acaciastr. 9. 5 mrt Bouwe Klaas, z. van Egbert J. Pronk en Alida Jonker, won. te Groningen, Paterswo-ldseweg 280: Stefanie Sophie, d. van Robert P. H. van der Goes en Janna S. E. Meertens, De Blokken 5. 6 mrt Ilonka Naninka, d. van Ronald Vis en Leuntje Cornelia van Doe selaar, Geraniumstr. 18; Astrid Jannie Marie, d. van Reinier G. Dees en Frycta M. A. de Maaijer, Visartstr. 12; Catharina Jacoba, d. van Daniël C. P. Schieman en Levina J. van Driel, Mauvestr. 10. 7 mrt Johannes, z. van Dirk Ver boom en Pieternella de Braai, Dokweg 19; Carlo Pieter, z. van Willy P, de Groff en Pieternella W. van 'den Akker, won. te Sas van Gent, Coehornstr. 2; Rudi Cornelis Maria, z. van Johannes A van Kruijssen en Olga F. V. Rijckaert, won. te Axel, J. de Moorstr. 6. S mrt Janneke, d. van Pieter Goosen en Paulina Schee- Ie, Oudelandseweg 2. Huwelijksaangiften: 7 mrt Ro mano J. H. Valpiani, 25 j„ jm„ won. te Brussel en Anna L. Eijke, 23 j„ jd. 8 mrt Gerrit E. Westera, 21 j., jm., won. te Den Helder en Margaretha Ch. de Smddt, 18 j-, jd- Huwelijksvoltrekking: 4 mrt Hubert F. de Nijs, 27 j„ jm. en Sabilla H. Lauret, 19 j., jd. Overleden: 2 mrt Leunis de Vos, 76 j., echtg. van Johanna P. H. Wieland, Steenkamplaan 2c; Alma J. M, Boon. 67 j., echtg. van P. D. ide Clercq, Zwaluwstr. 29. 3 mrt Jacomina C. Dieleman, 63 j., echtg. van J. J. Verpoorte, won. te Hoek; Elisabeth Perduijn, 90 j., geh gew., won. te Biervliet; Adriaan Bolleman, 90 j., geh. gew. met C. Hamelink, Hondiusstr. 12; Maria L. Andries, 93 j., geh. gew., won. te Sas van Gent. 5 mrt Ma- Drie etages van Amsterdams pand uitgebrand In de hoofdstad zijn zaterdag de tweede en derde etage en de zolderverdieping van een pand in de Jacob van Campenstraat totaal uitgebrand. De brand ont stond circa half twaalf op de verdieping waar een kat ver moedelijk een petroleumkachel omvergooide. De brandweer ging het vuur te lijf met zeven stralen, twee over het dak, twee door het trap penhuis en drie over de ladders. Op de tweede en derde verdie ping liepen enkele bewoners lichtte brandwonden op. Ze wer den echter allen door brand weerlieden via de trap in veilig heid gebracht. Om circa twaalf uur werd het sein „brand meester" gegeven. Jongen verongelukt Zaterdagmiddag is de 41-ja- rige wielrijder Piet Schoon- brood uit Urmond verongelukt. Hij kwam doordat hij zich, toen hij bij verkeerslichten op een kruispunt stond te wachten, in het verkeerde rijvak bevond, onder een autobus terecht. Hij overleed tijdens het vervoer naar het Geleënse ziekenhuis. ria L. Bakker, 78 j., ongeh., A. Thijmstr. 1; Petrus Dhondt, 83 j-, geh. gew., won. te Westdorpe. 7 mrt Anthonius Martens, 59 j., echtg. van K. de Baar, won. te Hoek. TERNEUZEN In de periode van 3 tot en met 9 mrt hebben zich in deze ge meente gevestigd: J. M. Flipse, W. de Zwijigeriaan 24, van Rotterdam; J. T. Freijser de Graaf, Staringstr. 9, van Oostburg; H. J. A. Spanbroek, J. van Looystr. 16, van Vlaardingen en A. M, M. Eggermont, Zwaluw str. 5, van Steenbergen. In dezelfde periode zijn ver trokken: P. Koster, Burg. Geillstr. 14, naar Axel en W. E. M. van der Meer, Herengracht 15, naar Rot terdam. Aanvaring in de Rode Zee Het Griekse schip „World Li berty" en de Noorse tanke „Mos- li" zijn zondagochtend in de buurt van het eiland Perim in de Rode Zee met elkaar in aanva ring gekomen. Aan boord van het ruim 18.000 ton metende Griekse schip brak brand uit. Van de 43 opvarenden werden er 36 door in de nabijheid liggende schepen opgepikt. Over het lot van de zeven anderen was niets bekend. Uit Aden is een sleepboot naar de plaats van het ongeluk ver trokken. Een twaalftal schepen zocht zondag naar overlevenden. De Noorse tanker verzocht niet om assistentie. Kledingdieven gearresteerd De politie in de hoofdstad heeft, zaterdagnacht drie daders aangehouden van een inbraak in een kledingmagazijn aan het Os dorperplein in Amsterdam-nieuw -west. Zij werden kort na de in braak door de politie klem ge reden. In hun auto werd voor tienduizend gulden aan kleding aangetroffen. De arrestanten, allen beken den van de politie, zijn de 41- jarige J. S. en de 36-jarige J. G., beiden metselaar van beroep, en de 36-jarige los-werkman G. C. S., allen uit de hoofdstad. Zij zul len deze week aan de officier van justitie worden voorgeleid. KONING FREDERIK VAN DENEMARKEN 67 JAAR Koning Frederik van Denemar ken vierde vrijdag zijn 67e ver jaardag op het kastel Amalien- borg. We zien hem hier ge flankeerd door koningin Anne- Marie van Griekenland (l.) en prinses Benedikte van Denemar ken terwijlhij op informele wijze zijn landgenoten dankt voor de hulde. Het noorden van Formosa is zon dagochtend vroeg door een zware aardbeving getroffen, die vooral in de stad Uan ernstige schade heeft aangericht. Er werd een aantal hui zen vernield en twaalf mensen zou den verwondingen hebben opge lopen. Het epicentrum van de aard beving lag ongeveer 20 km ten oosten van Formosa. Later werd gemeld dat ook en kele eilanden in de omgeving van Formosa door de beving zijn ge troffen. Op het eiland Jona Oeni in het westen van de Rioekioe- eilandengroep stortte een huis in, waarbij vier mensen het leven ver loren. De Duitse vrouw wier naam is genoemd in een schandaal in Ca nada, heeft laten weten dat zij zo spoedig mogelijk naar Canada zal terugkeren om haar naam te zui veren van „lasterlijke beschuldigin gen". Het gaat om mevrouw Gerda Munsinger, geboren Hessier, die tijdens een verblijf in Canada van 1956 tot 1961 intieme betrekkingen zou hebben onderhouden met re geringsfunctionarissen. Volgens po litieke tegenstanders van deze functionarissen zou mevrouw Mun singer van spionage zijn verdacht. In 1952 had de uit Oost-Duits- land afkomstige jonge vrouw -n Bad Nauheim de Amerikaanse mi litair Michael Munsinger ontmoet met wie zij trouwde. Zij kreeg werk bij het Amerikaanse legsr a's stenotypiste. Toen Munsingers diensttijd om was, kreeg zijn vrouw geen toestemming om de V. S. bin nen te komen, omdat zij een ge vaar voor de veiligheid van Ame rika werd geacht. Daarop werd het huwelijk ontbonden. In 1956 reis de mevrouw Munsinger, die toen 21 jaar was, via Parijs naar Mon treal waar zij over ruime middelen scheen te beschikken, zonder dat .(Adv.) De Parijse politie heeft zaterdag ochtend het gebouw aan de Ave nue George de Vijfde doen ontrui men waar de afvaardiging van na tionalistisch China bij de Unesco was gehuisvest. De Chinese staat was al van vóór 1949 eigenaar van dit gebouw, waar de Chinese am- bssade was gevestigd, en een ander gebouw aan de Rue Pergolese. Toen de Franse regering in 1964 Peking- China erkende, werden die twee ge bouwen automatisch eigendom van de communistisch-Chinese rege-- ring, aldus is van Franse zijde uit eengezet. Sedert de erkenning door Frank rijk van Peking bestonden er geen diplomatieke betrekkingen meer met de nationalistisch-Chinese re gering. De nationalistisch-Chinese staf bleef echter zitten als afvaar diging bij de Unesco waarin For mosa-China evenals in de Verenig de Naties vertegenwoordigd is. Van de zijde van Peking werd het be trokken gebouw evenwel opgeëist. Hieraan is nu gevolg gegeven door de ontruimingsmaatregel van zater dagochtend waarbij een lid van liet Franse ministerie van buitenlandse zaken aanwezig was. Tijdens de zaterdagmiddag in Amsterdam gehouden algemene vergadering van de volkspartij voor vrijheid en democratie (V.V.D.) heeft mr. W. J. Geertsema de func tie van liberaal fractie-voorzitter in de Tweede Kamer neergelegd en is mr. E. H. Toxopeus, de oud- Baby van acht maanden kreeg verkiezingsoproep Te Delft is voor het deelnemen aan de verkiezing voor provin ciale staten op 23 maart opge roepen Peter Jacob van Trigt, wonende Poptahof-noord 114 en geboren 16 juli 1965. Dat voor de acht maanden oude baby een oproepingskaart werd verzonden, is wellicht te wijten aan een wat afgesleten knopje in de mecha nische administratie van de ge meente, waardoor een verkeerde kaart uit hel archief werd ge licht minister van binnenlandse zaken, in zijn plaats getreden. Ir. K. van de Pols sprak namens de gehele partij, het dagelijks bestuur en het hoofdbestuur van de V. V. D. zijn erkentelijkheid uit jegens de afge treden fractievoorzitter, die wei lid van de V. V. D.-fractie blijft. De heer Van de Pols noemde mr. Geertsema een aanvoerder, die de team-spirit in de fractie tot stand wist te brengen en met vlag en wimpel en zonder een enkele smet zijn functie heeft vervuld. Mr. Geertsema noemde de thans afgesloten periode, begonnen in 1963, prettig en waardevol. Hij prees de „intermenselijke verhou dingen" in de fractie. Mr. Toxopeus uitte de wens dat de verhoudingen in de fractie zul len blijven zoals ze thans zijn. Hij wees op de grote en tevens groot se taak van de liberale partij, die zich z.i. zal hebben in te zetten tegen gezapigheid, lauwheid en dient te strijden voor vrijheid en tegen onderdrukking. Naar de me ning van de heer Toxopeus zal het hierbij met name gaan om het vraagstuk van de hulp aan on derontwikkelde landen, om inter nationale vraagstukken en binnens lands om de verdediging van de be langen van de middengroepen. „Wij zijn oppositie, maar wij wensen dat niet te blijven", aldus de nieu we fractievoorzitter die opmerkte tegenover een beleid en een ka binet te staan, „dat we niet heb ben gewild". duidelijk was wat haar bronnen van inkomsten waren. Zij maakte kennis met een rijke zakenman, enige notabelen van de stad en met twee ministers, een Franse Cana dees en een Canadees van Engelse afkomst. Onder de cadeaus die zij ontving, bevonden zich juwelen en een auto. Op 7 februari 1961 keer de zij terug naar West-Duitsland, waar zij zich in München vestigde. Pierre Sevigny, onderminister van defensie in het toenmalige ka binet van de conservatieve premier John Diefenbaker, heeft toege geven dat hij mevrouw Munsinger in 1959 op een partij had ontmoet en daarna nog verscheidene malen, maar dat hun relatie zuiver op hel sociale vlak lag. De tegenwoordige liberale eerste-minister Pearson heeft laten weten dat hij de justitie een onderzoek zal laten instellen. De Belgische liberalen hebben zich zondag bereid verklaard met de christelijke volkspartij eer, nieuwe regering te vormen. Een congres van de partij voor vrijheid en vooruitgang nam dit besluit aan het einde van de onderhandelingen, die daarover tussen de (katholieke) formateur P. van den Boeynants en de P.V.V.-voorzitter O. Vanauden- hove zijn gevoerd. Er zijn echter drie liberale voor waarden voor de vorming van een katholiek-liberaal kabinet, die be trekking hebben op de bezuiniging in de overheidsuitgaven, het „her stel van het staatsgezag" en de op lossing van de taalstrijd tussen Vla mingen en Walen. De christelijke volkspartij zou zich vandaag over een samengaan met de liberalen uitspreken. De socialisten weigerden de vo rige week te komen tot een recon structie van de coalitie met de christelijke volkspartij onder lei ding van formateur Van den Boey nants. Anonieme wapeninlevering in Rotterdam Een onbekend gebleven per soon heeft zaterdagnacht op een vreemde manier een hoeveelheid wapens en munitie bij de Rot terdamse politie afgeleverd. Des nachts om kwart over één werd de politie gebeld en kreeg te ho ren, dat onder een surveillance auto in de nabijheid van het hoofdbureau een zaak met wa pens en munitie zou liggen. De politie trof daar inderdaad een militaire goederenzak aan met een geweer, een junglekarabijn, twee stenguns en een pistool met geluiddemper. Verder patroon houders en een hoeveelheid scherpe patronen. Om drie uur belde dezelfde persoon de politie op om mee te delen, dat de wa pens afkomstig waren van de voormalige ondergrondse. Ze waren tijdens de oorlog gedropt, aldus deze anonieme persoon. Echtpaar door zuurstofgebrek om het leven gekomen Het echtpaar Smitsvan Ber- kel is zaterdagnacht in hun huis in het kerkdorp Wijbosch (ge meente Schijndei) door verstik king om het leven gekomen. De 39-jarige man en zijn 34-jarige echtgenote werden 's morgens om negen uur door de oudste van hun zes kinderen levenloos op bed aangetroffen. De slaap kamer was verwarmd met een gaskachel, maar was vrijwel her metisch afgesloten, waardoor het echtpaar door zuurstofgebrek om het leven is gekomen. De voormalige echtgenoot van mevrouw Munsinger is thans poli tieman in New York. Vorige week verklaarde minis ter van justitie Lucien Cardin dat meer dan één minister betrekkin gen met haar onderhield en dat de vróuw als spionne werkzaam was voordat zij naar Canada kwam. Regeringsfunctionarissen zeggen dat de politie haar heeft gefotografeerd terwijl zij met een minister in bed lag. Politiehonden hebben zaterdag in Engeland het half ontklede lijkje gevonden van een 12- jarig meisje. Het lag op een stuk land bij haar huis. Het m'eisje was vrijdag na school niet thuis gekomen. De politie ging onmiddellijk met honden, aan het zoeken. Men vond het lijk echter pas in de loop van zaterdag. Het vertoonde di verse steekwonden. In de af gelopen acht maanden zijn twaalf meisjes in diverse delen van Engeland vermoord. Later zijn in de Thames delèn van een vrouwenlijk gevonden. Vragen aan B. en W. van Amsterdam over politie-optreden op 10 maart Het Amsterdamse gemeente raadslid H. van Veen van veilig verkeer heeft B. en W. van de hoofdstad gevraagd of „zij niet van mening zijn, dat de politie en de marechaussee op 10 maart in een aantal gevallen te snel gebruik hebben gemaakt van de gummiknuppel waarbij het on vermijdelijk was, dat een groot aantal toeschouwers werd uit eengeslagen en enkele jongelui door een aantal agenten al te hardhandig werd aangepakt". Voorts vraagt de heer Van Veen of het in verband met dit optreden „niet noodzakelijk is een speciale instructie aan het politiepersoneel te geven, waar bij onder meer wordt voorkomen dat de jacht op het publiek wordt voortgezet buiten de openbare weg, zoals op 11 maart in de vroege ochtenduren in ho tel Krasnapolsky is geschied. Militaire barak uitgebrand Een der barakken in het „Bos kamp" te Leusden is zaterdag middag geheel uitgebrand. Onge veer kwart over vijf werd door het brandpiket brand ontdekt in de barak, waarin normaal veertig militairen zijn gehuisvest. Deze waren echter sedert 10 maart voor een lang weekeinde met ver lof. De eigen blusmiddelen van het brandpiket waren onvoldoen de om de fel uitslaande brand meester te worden, zodat assis tentie van de burgerbrandweer werd ingeroepen, o.a, uit Amers foort. Er bestond nog enig gevaar dat een aangrenzende barak door het vuur zou worden aangetast, maar de tussengelegen brand muur voorkwam uitbreiding van de brand. Bovendien draaide de wind tijdens de blussingswerk- zaamheden. De nablussing heeft ondanks de gestaag vallende re gen enkele uren in beslag geno men, doordat de aanwezige bed denboel in de barak lang bleef nasmeulen. De oorzaak van de brand is niet bekend

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3